Jump to content

[Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο


sardas
 Κοινοποίηση

Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;  

515 members have voted

  1. 1. Ποιος Browser σας καλύπτει περισσότερο;

    • CM Browser
    • UC Browser
    • Firefox Browser
    • Dolphin Browser
    • Opera Browser
    • Chrome Browser
    • Yandex Browser
    • Boat Browser
    • Lightning Browser
    • Άλλος (Puffin Browser, Javelin Browser, Next Browser, Maxthon Cloud Browser κλπ.)


Recommended Posts

O Firefox υποστηρίζει και πάλι flash στην 4.4! Δε χρειάζεται τροποποιημένο αρχείο, απλά κατεβάζετε το τελευταίο από το site της Adobe.

http://www.androidpolice.com/2014/02/04/firefox-version-27-fixes-flash-for-kitkat-adds-webrtc-new-languages-ui-tweaks-and-more/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είπα να δοκιμάσω τον dolphin επειδή ο chrome μου φαίνεται πολύ βαρύς.

Θέλω να τον συγχρονισω με τον chrome του υπολογιστή μου στα πάντα, σελιδοδείκτες, ιστορικό κτλ κάτι που κάνω τώρα με τον chrome και με βολεύει απίστευτα.

 

Είδα στις ρυθμίσεις ότι λέει να κατεβάσω κάποιο add-on "Google για dolphin" αλλά δεν το βρήκα και λίγο που το έψαξα μάλλον δεν το έχουν διαθέσιμο πλέον.

 

Υπάρχει κάποιος τρόπος να γίνει αυτό που θέλω με τον dolphin ή όχι;

 

Αν όχι έχετε να μου προτείνεται κάποιον καλό browser που να συγχρονίζει με τον chrome του υπολογιστή;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

αν ξέρει κάποιος πως μπορεί να ανοίγει σε private mode είτε ο chrome είτε ο μόνιμα φυλομετρητής του android

δεν θέλω να χρησιμοποιήσω άλλο browser αλλά ένα από αυτούς τους 2

και δεν λέω να ανοίγω τον browser και μετά να επιλέγω την ανώνυμη πλοήγηση αλλά κατευθείαν

δηλαδή η ανώνυμη πλοήγηση να γίνει η αρχική επιλογή

ευχαριστώ εκ των προτέρων

http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά αν θέλω άμεσα ανώνυμη περιήγηση, κάνω στην συντόμευση που έχει κάτω αριστερά ο υπολογιστής, δεξί κλικ πάνω στο Chrome και μετά κλικάρω στο ανώνυμη περιήγηση.
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη δεν λέω για υπολογιστή αλλά για λειτουργικό ANDROID
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

συγνώμη δεν λέω για υπολογιστή αλλά για λειτουργικό ANDROID

 

Το ίδιο πράγμα είναι. Στο μενού ρυθμίσεων δεν βλέπεις την επιλογή "new incognito tab";

Ανοίγεις μια τέτοια σελίδα και την αποθηκεύεις στα αγαπημένα. Μετά νομίζω μπορείς να την κάνεις και συντόμευση σε μια επιφάνεια εργασίας και αν χρησιμοποιείς κάποια εφαρμογή, μπορείς να αλλάξεις και το εικονίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Και ο dolphin νομίζω μπορεί να ρυθμιστεί σε αποκλειστηκα incognito mode

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και ο dolphin zero, που είναι εξ ορισμού σε incognito και γενικά προσανατολίζεται στο privacy, και με το που βγεις καθαρίζονται τα πάντα, αλλά ακόμα είναι πολύ ελλιπής πιστεύω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Έχω Note3, και έχω γράψει και σε άλλο θέμα ότι η μεγάλη πληγή των Android για μένα είναι οι κάκιστοι browsers του. Έχεις 500 επιλογες διαφορετικών browsers αλλά στην πράξη κανένας δεν είναι πραγματικά καλός και κυρίως σταθερός. Η οθόνη κανει redraw και εξαφανίζονται κομματια της σελίδας στα zoom in zoom out, το σκρολ είναι προβληματικό και κολλάει σε σελίδες με πολύ υλικό και φωτογραφίες και διαφημίσεις.

 

Αποτέλεσμα αυτών ειναι η πλοήγηση να είναι δυσάρεστη όταν αλλάζεις συχνά tabs/σελίδες κλπ και κάνεις βιαστικά ζουμ να δεις κάτι.

 

Η αστάθεια ειναι κοινο χαρακτηριστικα όλων πρακτικά, ενώ ο καθένας έχει τα δικά του περίεργα επιπλέον.

 

Για παράδειγμα στο note 3:

 

1. Ο στοκ browser ειναι ο με διαφορα πιο σταθερός με τα λιγότερα κολλήματα στα γραφικά τις εικόνες και το πιο smooth zoom/scroll. Απο την αλλη ειναι άβολα φτιαγμένος, αργεί να εμφανίσει tabs και τα bookmarks είναι εφιάλτης αφού δεν γίνονται import και είναι άβολα στην πρόσβαση τους.

 

2. O dolphin εχει τρελλα προβλήματα σε redrawing στα γραφικά των φορτωμένων σελίδων. Κανεις ζουμ out και περιμένεις να αναβοσβήσει και να εμφανιστεί ξανά η μισή σελίδα. Επισης δεν εχει καλο reader Mode, πράγμα απαράδεκτο.

 

3. Ο chrome απο την άλλη μεγάλη πληγή και απορώ πως η Google ανέχεται ο βασικός android browser της να εχει τόσα κολλήματα, μαύρες οθόνες στο ασχετο, κρασαρισματα, lag, έλλειψη reader mode και παει λέγοντας.

 

Από άλλους εχω δοκιμάσει τους περισσότερος και είναι μάλλον ακόμα χειρότεροι οι πιο πολλοί.

 

Ανυπομονώ να βρεθεί ένας σοβαρος browser για Android πραγματικά. Είναι αδιανόητο ο safari στα ios να είναι τόσο πιο εύχρηστος και χωρίς το παραμικρό lag στα zoom/scroll και τελικα να σερφαρεις πιο άνετα σε 4.5 ίντσες αποτι σε κοντά 6...

Link to comment
Share on other sites

Έχω Note3, και έχω γράψει και σε άλλο θέμα ότι η μεγάλη πληγή των Android για μένα είναι οι κάκιστοι browsers του. Έχεις 500 επιλογες διαφορετικών browsers αλλά στην πράξη κανένας δεν είναι πραγματικά καλός και κυρίως σταθερός. Η οθόνη κανει redraw και εξαφανίζονται κομματια της σελίδας στα zoom in zoom out, το σκρολ είναι προβληματικό και κολλάει σε σελίδες με πολύ υλικό και φωτογραφίες και διαφημίσεις.

 

Αποτέλεσμα αυτών ειναι η πλοήγηση να είναι δυσάρεστη όταν αλλάζεις συχνά tabs/σελίδες κλπ και κάνεις βιαστικά ζουμ να δεις κάτι.

 

Η αστάθεια ειναι κοινο χαρακτηριστικα όλων πρακτικά, ενώ ο καθένας έχει τα δικά του περίεργα επιπλέον.

 

Για παράδειγμα στο note 3:

 

1. Ο στοκ browser ειναι ο με διαφορα πιο σταθερός με τα λιγότερα κολλήματα στα γραφικά τις εικόνες και το πιο smooth zoom/scroll. Απο την αλλη ειναι άβολα φτιαγμένος, αργεί να εμφανίσει tabs και τα bookmarks είναι εφιάλτης αφού δεν γίνονται import και είναι άβολα στην πρόσβαση τους.

 

2. O dolphin εχει τρελλα προβλήματα σε redrawing στα γραφικά των φορτωμένων σελίδων. Κανεις ζουμ out και περιμένεις να αναβοσβήσει και να εμφανιστεί ξανά η μισή σελίδα. Επισης δεν εχει καλο reader Mode, πράγμα απαράδεκτο.

 

3. Ο chrome απο την άλλη μεγάλη πληγή και απορώ πως η Google ανέχεται ο βασικός android browser της να εχει τόσα κολλήματα, μαύρες οθόνες στο ασχετο, κρασαρισματα, lag, έλλειψη reader mode και παει λέγοντας.

 

Από άλλους εχω δοκιμάσει τους περισσότερος και είναι μάλλον ακόμα χειρότεροι οι πιο πολλοί.

 

Ανυπομονώ να βρεθεί ένας σοβαρος browser για Android πραγματικά. Είναι αδιανόητο ο safari στα ios να είναι τόσο πιο εύχρηστος και χωρίς το παραμικρό lag στα zoom/scroll και τελικα να σερφαρεις πιο άνετα σε 4.5 ίντσες αποτι σε κοντά 6...

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το Note 3 σου, αλλά έχω κατώτερη συσκευή, και διαφωνώ πλήρως. Και το browsing που κάνω είναι απαιτητικό. Χρησιμοποιώ τον stock της Miui και τον boat (για το floating window), ενώ έχω χρησιμοποιήσει και firefox, lime 2, και τον stock της google. Redraw και lag ποτέ δεν είχα, κρασαρίσματα μόνο στον boat μια περίοδο, που διορθώθηκε πλέον

Link to comment
Share on other sites

Έχω Note3, και έχω γράψει και σε άλλο θέμα ότι η μεγάλη πληγή των Android για μένα είναι οι κάκιστοι browsers του. Έχεις 500 επιλογες διαφορετικών browsers αλλά στην πράξη κανένας δεν είναι πραγματικά καλός και κυρίως σταθερός. Η οθόνη κανει redraw και εξαφανίζονται κομματια της σελίδας στα zoom in zoom out, το σκρολ είναι προβληματικό και κολλάει σε σελίδες με πολύ υλικό και φωτογραφίες και διαφημίσεις.

 

Αποτέλεσμα αυτών ειναι η πλοήγηση να είναι δυσάρεστη όταν αλλάζεις συχνά tabs/σελίδες κλπ και κάνεις βιαστικά ζουμ να δεις κάτι.

 

Η αστάθεια ειναι κοινο χαρακτηριστικα όλων πρακτικά, ενώ ο καθένας έχει τα δικά του περίεργα επιπλέον.

 

Για παράδειγμα στο note 3:

 

1. Ο στοκ browser ειναι ο με διαφορα πιο σταθερός με τα λιγότερα κολλήματα στα γραφικά τις εικόνες και το πιο smooth zoom/scroll. Απο την αλλη ειναι άβολα φτιαγμένος, αργεί να εμφανίσει tabs και τα bookmarks είναι εφιάλτης αφού δεν γίνονται import και είναι άβολα στην πρόσβαση τους.

 

2. O dolphin εχει τρελλα προβλήματα σε redrawing στα γραφικά των φορτωμένων σελίδων. Κανεις ζουμ out και περιμένεις να αναβοσβήσει και να εμφανιστεί ξανά η μισή σελίδα. Επισης δεν εχει καλο reader Mode, πράγμα απαράδεκτο.

 

3. Ο chrome απο την άλλη μεγάλη πληγή και απορώ πως η Google ανέχεται ο βασικός android browser της να εχει τόσα κολλήματα, μαύρες οθόνες στο ασχετο, κρασαρισματα, lag, έλλειψη reader mode και παει λέγοντας.

 

Από άλλους εχω δοκιμάσει τους περισσότερος και είναι μάλλον ακόμα χειρότεροι οι πιο πολλοί.

 

Ανυπομονώ να βρεθεί ένας σοβαρος browser για Android πραγματικά. Είναι αδιανόητο ο safari στα ios να είναι τόσο πιο εύχρηστος και χωρίς το παραμικρό lag στα zoom/scroll και τελικα να σερφαρεις πιο άνετα σε 4.5 ίντσες αποτι σε κοντά 6...

 

Στον στοκ browser μια χαρά μπαίνουν οι σελιδοδείκτες. Βαλτα μια φορά στον Samsung λογαριασμό και θα είσαι Οκ.

Για τον chrome συμφωνώ.

Για τα υπόλοιπα διαφωνώ.

Ο dolphin με jetpack. Οboat for tablets ή και ο απλός boat πετάνε.

Θεωρώ αστεία τη σύγκριση με το browsing στα iPhone όπου οι σελίδες εμφανίζονται όπως στον opera mini στο Android

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ με τον ντολφιν έχω λαγκ μου αναβοσβήνει τις σελίδες στο ζουμ και κάνει κάτι τρελά για τον στοκ δεν ξέρω τον έχω ξηλώσει δυστυχώς.

είναι γρήγορο δεν λέω αλλά κάνει τα τρελά του.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως και εγώ με τον ντολφιν έχω λαγκ μου αναβοσβήνει τις σελίδες στο ζουμ και κάνει κάτι τρελά για τον στοκ δεν ξέρω τον έχω ξηλώσει δυστυχώς.

είναι γρήγορο δεν λέω αλλά κάνει τα τρελά του.

Δοκίμασε boat, lime2, next browser και δε θα ξαναδεις lag

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε boat, lime2, next browser και δε θα ξαναδεις lag

 

Καμμια συμβουλη για το δικο μου προβλημα?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5154477#post5154477

Link to comment
Share on other sites

Καμμια συμβουλη για το δικο μου προβλημα?

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5154477#post5154477

Τι rom εχεις στο κινητο σου? Ποιο κινητό έχεις?

Τι ειναι το «(Υπενθυμιση) Browser για mail.mycosmos.gr (GT-S5300 android 2.3.6)» ?

Link to comment
Share on other sites

Τι rom εχεις στο κινητο σου? Ποιο κινητό έχεις?

Τι ειναι το «(Υπενθυμιση) Browser για mail.mycosmos.gr (GT-S5300 android 2.3.6)» ?

 

Μαμα ρομ 2,3,6. galaxy pocket gt-s5300.

Οταν μπαινω στη θυριδα μου mail.mycosmos.gr, οτι ειναι ελληνικα μου το βγαζει με ερωτηματικα.

Το ιδιο και με GT-N8000 με 4,1,2 μαμα.

Edited by drgt
Link to comment
Share on other sites

Μαμα ρομ 2,3,6. galaxy pocket gt-s5300.

Οταν μπαινω στη θυριδα μου mail.mycosmos.gr, οτι ειναι ελληνικα μου το βγαζει με ερωτηματικα.

Το ιδιο και με GT-N8000 με 4,1,2 μαμα.

φταίει η κωδικοποίηση του site, το character encoding. To άθλιο site της cosmote δεν έχει θέσει charset στην html, έτσι ο browser χρησιμοποιεί την προεπιλογή απ τις ρυθμίσεις

 

Κάτι παίζει με την έκδοση του os, όταν είχα 4.1.2 o dolphin πετούσε, όταν πήγα σε 4.3 έχει άθλιο ρολαρισμα και κάνει συχνά redraws ιδίως στην desktop έκδοση του site του myphone είναι για κλάματα. Ο στοκ είναι με διάφορα ο κορυφαίος και στο νοτε2 μου αλλά και στο νοτε3 του αδελφού μου που και σε αυτόν ο dolphin είναι απαράδεκτος! Κρίμα γιατί έχει πολύ ωραίο περιβάλλον και βολεύουν απίστευτα τα bookmarks του
είναι θέμα του firmware της samsung
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε boat, lime2, next browser και δε θα ξαναδεις lag

 

πολύ σωστός ο boat έχει βελτιωθεί και είναι βούτυρο στο note3 κανένα λαγκ με μόνο κακό που δεν παίζει flash player.

και ο lime2 παίζει οκ αλλά δεν μου άρεσε καθόλου.

Ο next πολύ καλός απλά προτίμησα τον boat.

Έχω και τον puffin για αν χρειαστεί αλλά πόσους να έχω πρέπει να βάλω και έναν για τα flash δλδ πρέπει να έχω τρεις launchers ....

 

το θέμα είναι ότι τώρα η πλοήγηση είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδοκιμασα uc ο οποιος ταχιστος αλλα μου τρωγε αρκετη ram και τελικα γυρισα στον baidu που επιτελους μπορεις να βγαλεις το ρομποτακι-widget. Και ειναι ταχυτατος και μεχρι τωρα σταθερος.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαναδοκίμασα Maxthon που δείχνει να έχει στρώσει (παλιά κράσαρε, κρατάω επιφυλάξεις) και είναι πιο άμεσος από τον Boat HD σε NoteII. Τα πηγαίνει πολύ καλά για την ώρα.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Αν θελετε μπορω να σας φτιαξω βιντεο με εναν εναν ολους τους browsers για android και να επισημαινω ακριβως το προβλημα καθε φορα. Ειναι εμφανεστατα απλα πρεπει να εισαιωαρκετα απαιτητικος ωστε να θελεις την εικονα απολυτα σταθερη.

 

Ισως δεν εχετε κανει αρκετη χρηση ipad/iphone για να καταλαβετε τι σηναινει εχω απολυτο ελεγχο της σελιδας με τα δαχτυλα. Αστραπιαιο ζουμ in/out και σκρολ χωρις ουτε μισο redraw ουτε να αναβοσβηνουν οι διαφημισεις που αλλαζουν θεση αναλογα το ζουμ,ουτε να κουνιεται η οθονη οταν πας να γραψεις σε καποιο κενο κατι και να πρεπει να ψαχνεις με το δαχτυλο το σημειο.

 

Δε θελω να το κανω συγκριτικο αλλα εχω κουραστει να μου λενε οι γνωστοι μου που εχουν android οτι δουλευει αψογα ο browser τους ενω δεν ξερουν τι θα πει smooth browser σταθερος πραγματικα βραχος.

 

Reader mode εχετε δει σε ios? Αστραπιαιο και αψογα φτιαγμενο.

 

Τωρα για την κωδικοποιηση των σελιδων αφου οι αλλοι εχουν 3.5-4 ινσες προφανως και εχουν τη σελιδα πιο μικρη και με αλλο layout. Και παλι βεβαια στο note δεν ειμαι ευχαριστημενος απο το πως ειναι οι mobile σελιδες. Βαζω συχνα desktop mode.

 

Στα υπολοιπα.

 

Οχι δε θεωρω εξυπνο να κανω sync με samsung account μονο. Θελω να συγχρονιζει καπως με υπολογιστη. Δε μπορω να ξαναστησω ολα τα bookmarks.θελω import.ποσο δυσκολο ειναι δλδ ο default browser να εχει import?(δε το βλεπω?)

 

Για τον dolphin που τον χρησιμοποιω αρκετα αναγνωριζω οτι βολευει το flash και το desktop view πολυ. Ομως με κουραζουν τα γραφικα που κανουν τα τρελλα που ανεφερα.

Link to comment
Share on other sites

φταίει η κωδικοποίηση του site, το character encoding. To άθλιο site της cosmote δεν έχει θέσει charset στην html, έτσι ο browser χρησιμοποιεί την προεπιλογή απ τις ρυθμίσεις

 

Μπορω να κανω κατι απο τις ρυθμισεις γι' αυτο το site και πως?

Συστησε μου ενα αλλο browser αν δεν γινεται με τον stock.

 

Υ.Γ

Πως και ο ΙΕ απο Η/Υ τα δειχνει οκ?

Link to comment
Share on other sites

Ο dolphin εδώ και δύο μέρες δεν άνοιγε σελίδες και γενικά σερνόταν.σήμερα έκαναν αναβάθμιση και όλα καλά.αύριο που δεν καταλαβαίνω είναι πως μια έκδοση ενώ λειτουργεί κανονικά ξαφνικά δεν δουλεύει και μετά από μια αναβάθμιση όλα καλά.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] Πλοήγηση στο διαδίκτυο

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...