Jump to content

[Επίσημο] Nokia N8-00 (Pre-Release)


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ερώτηση πάει και στους δυο σας...

 

Δεν αναφέρομαι στο imei, ούτε να μάθει κάποιος το imei τηλεφωνικά, ούτε έχω αναφερθεί ποτέ σε κάτι σχετικά με το imei στο παρελθόν. Αλλά η ερώτηση είναι άλλη... το να ξεσφραγίσει ο πωλητής το κουτί μπροστά σου και να ανοίξεις τη συσκευή και να τσεκάρεις ότι το κινητό δουλεύει σωστά πριν το πληρώσεις και το πάρεις σπίτι σου, αυτό δε γίνεται πουθενά; Αυτό για να στο κάνει κάποιος πρέπει να είναι πρωτοξάδελφος ή κουμπάρος σου; Αν ζητήσεις σε ένα κατάστημα να γίνει η παραπάνω απλή διαδικασία (που κάποιες φορές την κάνουν οι πωλητές και από μόνοι τους) θα σας πει ο πωλητής "τι είναι αυτά που λες ρε, δε γίνονται αυτά τα πράγματα, φύγε αποδω ρε λαλάκα είσαι υστερικός";

 

Αν πάει κάποιος και πει ότι ορίστε τα λεφτά, αλλά θέλω να δω πρώτα ότι το κινητό δουλεύει πριν το πληρώσω, η παραπάνω διαδικασία δε γίνεται ποτέ στο εμπόριο

κινητών;

 

Με ολο το σεβασμο αλλα αυτο δεν στεκει.αφου εχει προχωρησει η διαδικασια αγορας τοτε στο ανοιγουν για να δεις οτι ολα τα εξαρτηματα ειναι μεσα.

Αν πηγαινει ο καθενας ξεσφραγιζει τακουτια και δεν τα παιρνει για χ λογο τοτε τι θα γινει?θα παω εγω μετα απο σενα και θα μου το φερει ανοιχτο?

Για σκεψου το λιγο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΨΑΞΤΕ σε διαφορα μαγιαζια κινητησ και θα το βριτε. απο χτες που παιζουν αρκετα τ α μαγαζια νοκια παιρνουν και βριζουν. εγω βρηκα ενα κομματι ελληνικοτατο στη βονταφον νεου κοσμου.μην περιμενετε την νοκια ελλας. εγω το πηρα 499
Link to comment
Share on other sites

ΨΑΞΤΕ σε διαφορα μαγιαζια κινητησ και θα το βριτε. απο χτες που παιζουν αρκετα τ α μαγαζια νοκια παιρνουν και βριζουν. εγω βρηκα ενα κομματι ελληνικοτατο στη βονταφον νεου κοσμου.μην περιμενετε την νοκια ελλας. εγω το πηρα 499

 

ναι παιδια οσοι ενδιαφερεστε ψαξτε το....εχει ερθει.

και το πλαισιο το μαυρο το εχει διαθεσιμο...

Link to comment
Share on other sites

αφου εχει προχωρησει η διαδικασια αγορας τοτε στο ανοιγουν για να δεις οτι ολα τα εξαρτηματα ειναι μεσα.

Έτσι είναι, όταν αγοράζω κινητό (αυτοπροσώπως όχι διαδικτυακά) και λίγο πριν ολοκληρώσω την διαδικασία στο ταμείο, πάντα ζητώ το άνοιγμα του πακέτου ώστε να είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν όλα τα αξεσουάρ. Ποτέ δεν παραπονέθηκε υπάλληλος στην απαίτηση μου (αν θυμάμαι καλά), αλλά και εγώ ποτέ δεν έχω συναντήσει (ως τώρα) πακέτο στο οποίο δεν υπάρχουν τα απαραίτητα παρελκόμενα.

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση πάει και στους δυο σας...

 

Δεν αναφέρομαι στο imei, ούτε να μάθει κάποιος το imei τηλεφωνικά, ούτε έχω αναφερθεί ποτέ σε κάτι σχετικά με το imei στο παρελθόν. Αλλά η ερώτηση είναι άλλη... το να ξεσφραγίσει ο πωλητής το κουτί μπροστά σου και να ανοίξεις τη συσκευή και να τσεκάρεις ότι το κινητό δουλεύει σωστά πριν το πληρώσεις και το πάρεις σπίτι σου, αυτό δε γίνεται πουθενά; Αυτό για να στο κάνει κάποιος πρέπει να είναι πρωτοξάδελφος ή κουμπάρος σου; Αν ζητήσεις σε ένα κατάστημα να γίνει η παραπάνω απλή διαδικασία (που κάποιες φορές την κάνουν οι πωλητές και από μόνοι τους) θα σας πει ο πωλητής "τι είναι αυτά που λες ρε, δε γίνονται αυτά τα πράγματα, φύγε αποδω ρε λαλάκα είσαι υστερικός";

 

Αν πάει κάποιος και πει ότι ορίστε τα λεφτά, αλλά θέλω να δω πρώτα ότι το κινητό δουλεύει πριν το πληρώσω, η παραπάνω διαδικασία δε γίνεται ποτέ στο εμπόριο κινητών;

Κι εγώ ζητάω να μου το ανοίξουν πριν το πάρω και δεν μου έχουν αρνηθεί ποτέ, όμως είναι άλλο αυτό και άλλο να είσαι τηλεφωνητής σε Nokia Care και να σε παίρνει ο κάθε καμένος ανά την Ελλάδα να σου δίνει το IMEI για να τους πεις το product code. Φαντάσου να το κάνουν όλοι (όπως συμβουλεύουν κάποιοι). Αυτό είναι υστερία. Το να σου το ανοίξει ο πωλητής δεν είναι, αν και πάλι υπάρχει γι' αυτόν ένα ρίσκο, γιατί μπορεί εσύ για οποιονδήποτε λόγο να σηκωθείς να φύγεις, και ο επόμενος πελάτης να μην δέχεται να το πάρει γιατί θα είναι ανοιχτό το κουτί. Αν και δεν είναι όλοι οι πελάτες ψείρες σαν εμάς, οπότε όλο και κάποιος θα βρεθεί να πάρει και το ανοιγμένο κουτί.

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Από μια κουβέντα που πήρε το αυτί μου, είναι ότι στο Πλαίσιο έχουν παραλάβει συσκευές ήδη, αλλά αυτό μπορεί να είναι "ράδιο αρβύλα".

 

 

αληθεια ειναι παρελαβαν χθες

2/12 θα αποστειλουν σε οσους προπαραγγειλαμε

και

3/12 θα ειναι στις προθηκες των καταστηματων

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτηση πάει και στους δυο σας...

 

Δεν αναφέρομαι στο imei, ούτε να μάθει κάποιος το imei τηλεφωνικά, ούτε έχω αναφερθεί ποτέ σε κάτι σχετικά με το imei στο παρελθόν. Αλλά η ερώτηση είναι άλλη... το να ξεσφραγίσει ο πωλητής το κουτί μπροστά σου και να ανοίξεις τη συσκευή και να τσεκάρεις ότι το κινητό δουλεύει σωστά πριν το πληρώσεις και το πάρεις σπίτι σου, αυτό δε γίνεται πουθενά; Αυτό για να στο κάνει κάποιος πρέπει να είναι πρωτοξάδελφος ή κουμπάρος σου; Αν ζητήσεις σε ένα κατάστημα να γίνει η παραπάνω απλή διαδικασία (που κάποιες φορές την κάνουν οι πωλητές και από μόνοι τους) θα σας πει ο πωλητής "τι είναι αυτά που λες ρε, δε γίνονται αυτά τα πράγματα, φύγε αποδω ρε λαλάκα είσαι υστερικός";

 

Αν πάει κάποιος και πει ότι ορίστε τα λεφτά, αλλά θέλω να δω πρώτα ότι το κινητό δουλεύει πριν το πληρώσω, η παραπάνω διαδικασία δε γίνεται ποτέ στο εμπόριο κινητών;

Αφού το θέμα ΙΜΕΙ καλύφθηκε για προφανείς λόγους μένει το θέμα του ανοίγματος του κουτιού για να διαπιστώσεις τι όμως,το product code,την "ελληνικότητα" του κινητού,ή αν λειτουργεί και όλα τα παρελκόμενα είναι μέσα στο κουτί..?

Για κάποιον λόγο ο κατασκευαστής(η ΝΟΚΙΑ) το σφραγίζει το κουτί στα "ελληνικά"(και κάποιων άλλων χωρών πχ. Βουλγαρία) με την ταινία ΝΟΚΙΑ Sealed,τελεία και παύλα(αυτό δεν άλλαξε,μπορεί η Alpha Copy να μην είναι πλέον η αντιπροσωπεία και άλλα πολλά αλλά η ταινία λέει και θα λέει ΝΟΚΙΑ Sealed).

Αν κάποιος που θα αγοράσει το κινητό και πλέον έχει δεσμευτεί προφορικά ότι θα το πάρει τότε και μόνο τότε πρέπει ο πωλητής να ανοίξει το κουτί(προσωπικά μια-δυο φορές που πηγα στο ΠΛΑΙΣΙΟ να αγοράσω ΝΟΚΙΑ κινητό μου έδειξαν ανοιχτό κουτί με την δικαιολογια ότι το έδειξαν σε κάποιον αλλά δεν το πήρε τελικά,του λέω τα ξέρει αυτά ο Γεράρδος ή......χλώμιασε ο πωλητής....φυσικά δεν θα έπαιρνα ποτέ ως καινούργιο ένα ανοιγμένο κουτί επειδή ένας άλλος λαλακας άλλαξε τελικά γνώμη...αν είναι έτσι παίρνω και μεταχειρισμένο...;)),όλα τα άλλα δεν έχουν καμμία λογική,εκτός και αν ζούμε σε τσιχλόφουσκα......

Link to comment
Share on other sites

Εδω παλι στο πλαισιο που ρωτησα , multirama , wind ξεχασα την βοντα ... μου ειπαν ολοι απο 3/12 σημειωτεον κατοικω Ηρακλειο Κρητης .

 

Τι στο καλο , το εχουν διαθεσιμο στην ιστοσελιδα τους και μαλιστα αμεσσα και ο πωλητης μου ειπε για 3/12 ? τι γινεται εδω ρε παιδια ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να ανοιξουν το κουτι η να τσεκαρεις το ΙΜΕΙ ,τουλαχιστον σε αυτο που πηρα εγω

γιατι το λεω αυτο? γιατι πανω στο κουτι εγραφε GREECE CV DARK GREY αλλα εγω πανω στη καψα μου και τη βιασυνη μου δεν το προσεξα

αρα αν ειναι τα ελληνικα με product code 059F047 το καταλαβαινεις και απο το τι γραφει εξω το κουτι

Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζεται να ανοιξουν το κουτι η να τσεκαρεις το ΙΜΕΙ ,τουλαχιστον σε αυτο που πηρα εγω

γιατι το λεω αυτο? γιατι πανω στο κουτι εγραφε GREECE CV DARK GREY αλλα εγω πανω στη καψα μου και τη βιασυνη μου δεν το προσεξα

αρα αν ειναι τα ελληνικα με product code 059F047 το καταλαβαινεις και απο το τι γραφει εξω το κουτι

Φιλε μου απο που το πηρες ? Το εχει παρει κανεις απο Πλαισιο με αγαπη ?

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

οχι το πηρα απο wind και απο οτι ειδα και τα παιδια που το πηραν απο voda το ιδιο product code ειχαν

λογικα το πλαισιο θα εχει απο την ιδια παρτιδα η αν εχει με αλλο product code (balkans πχ) το πιθανοτερο να γραφει κατι αντιστοιχο πανω στο κουτι

Link to comment
Share on other sites

αληθεια ειναι παρελαβαν χθες

2/12 θα αποστειλουν σε οσους προπαραγγειλαμε

και

3/12 θα ειναι στις προθηκες των καταστηματων

 

Είδα το Άμεσα Διαθέσιμο από το site και έτρεξα .... αλλά τα ίδια μου είπαν και στο πλαίσιο που πήγα.

 

Οπότε το άμεσα διαθέσιμο δεν παίζει.

 

γιατι πανω στο κουτι εγραφε GREECE CV DARK GREY

 

Ωραίο αυτό! Thanks για την πληροφορία.

 

Πάντως θα προτιμούσα να έχω και το νούμερο, αλλά από το τίποτα καλό είναι και αυτό.

Edited by mpapad
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το nokia sealed δεν σας αρκει?

εγω οταν πηγα στη voda αφου ειχα ρωτησει απο το τηλ αν ειναι live και μου ειπε οχι τοτε πηγα απο το καταστημα μου εφερε το κουτακι ειδα την τενεια και τελος....

Link to comment
Share on other sites

Αν και αμαρτια ειναι το hd ακομα δεν το πηρα αλλα τι να κανω που δεν με βολευει και εχω και το μικροβιο της φωτογραφιας εγω φταιω ? :P

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Αν και αμαρτια ειναι το hd ακομα δεν το πηρα αλλα τι να κανω που δεν με βολευει και εχω και το μικροβιο της φωτογραφιας εγω φταιω ? :P

 

με ολο το συμπαθιο αλλα πως να σε βολεψει αυτο το πραγμα?ειναι τεραστιο...δεν ειναι κινητο...

για παρε το ν8 να δεις....

Link to comment
Share on other sites

οχι οχι ειναι απιστευτο τηλεφωνο αλλα στο μεγεθος τα χαλαει αν ηταν λιγο μικροτερο ανετα θα το κραταγα

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

Πάντως στο πλαίσιο Πειραιά που πήγα χθες όχι να το αγοράσω αλλά για να το δω δεν υπήρχε ούτε ως δείγμα.
London for ever
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από μουσική πως τα πάει?? Έχω N82 εδώ k 2 χρονια k σκέφτομαι να πάω σε N8... Το ηχείο του είναι δυνατό-καθαρό? Από ακουστικά??? Το B82 σε ηχείο το θεωρώ μέτριο k σε ακουστικά ανεπαρκές... Επίσης στο gsmarena διάβασα για πιο αδύναμο xenon... Ισχύει?

 

Καμια άποψη παιδιά? Με ψήνει άσχημα γίαυτό ξανά ρωτάω... Ευχαριστώ εκ των προτερων :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμια άποψη παιδιά? Με ψήνει άσχημα γίαυτό ξανά ρωτάω... Ευχαριστώ εκ των προτερων :)

 

Επειδή τα έχουμε πει, γιαυτό δε απαντά κανείς. Κάνε search στο νήμα και θα δεις.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στο ραδιοφωνο εκανα σαρωση και βρηκε και αποθηκευσε 60 σταθμους.

πως γινεται να τους σβησω ολους για να φτιαξω μια πιο μικρη λιστα με αυτους που θελω εγω?

 

καποιος που γνωριζει?

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν πηγα στη voda αφου ειχα ρωτησει απο το τηλ αν ειναι live και μου ειπε οχι ς....

ναι αλλα ειναι customized το firmware και αυτο μπορεις να το επιβεβαιωσεις και απο το NAVI

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω το κινητό από τις 6 Νοεμβρίου και ο φορτιστής που ήταν στο κουτί ήταν ο usb τύπου που έχει πχ. το Ν97(το κινητό είναι Γερμανικό με φλασαρισμένα Ελληνικά).Δεν είχα ΚΑΝ προσέξει ότι η συσκευή έχει υποδοχή για τον κλασσικό φορτιστή που περιέχει η Ελληνική έκδοση και το ανακάλυψα ΜΟΛΙΣ πριν 5 πέντε λεπτά!Όλο αυτόν τον καιρό το φόρτιζα λοιπόν μέσω usb!!!!!!!(καί η αυτονομία αστέρι!!!)Τελικά αφού αποδεικνύεται πώς το Ν8 φορτίζει ΚΑΙ με τους 2 τρόπους,ποιός είναι ο πιο σωστός που πρέπει να ακολουθείται;!!!Ξέρει να απαντήσει κανείς;Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Και το δικό μου γερμανικό είναι αλλά είχε το κλασικό καρφάκι των 2,5". Όπως πολύ σωστά σου απάντησαν ήδη, δεν υπάρχει σωστό τρόπος απλά στην περίπτωση του Ν8, η Nokia μας δίνει την δυνατότητα να το φορτίσουμε με δύο είδους φορτιστές (microusb & 2,5") αλλά και μέσω καλωδίου usb από τον υπολογιστή. Και όσο περισσότερες εναλλακτικές έχεις, τόσο το καλύτερο.

 

Πολλές συζητήσεις έχουν γίνει περί φορτίσεων και οι πληροφορίες βρίσκονται συγκεντρωμένες εδώ. Πολλοί υποστηρίζουν ότι όσο πιο αργά φορτίζει μία συσκευή, τόσο μεγαλύτερη διάρκεια ζωής θα έχει η μπαταρία της.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τίς χρήσιμες πληροφορίες που μου έγραψες,θα συγκρίνω τούς 2 τρόπους φόρτισης και θα ενημερώσω για τα συμπεράσματα!
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα ειναι customized το firmware και αυτο μπορεις να το επιβεβαιωσεις και απο το NAVI

παντως οσα παιδια εχουν παρει ως τωρα συσκευη απο βοντα το product code δεν ειναι για το customized αλλα το 059f047 greece country variant dg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από μουσική πως τα πάει?? Έχω N82 εδώ k 2 χρονια k σκέφτομαι να πάω σε N8... Το ηχείο του είναι δυνατό-καθαρό? Από ακουστικά??? Το B82 σε ηχείο το θεωρώ μέτριο k σε ακουστικά ανεπαρκές... Επίσης στο gsmarena διάβασα για πιο αδύναμο xenon... Ισχύει?

Παρόλο που το Ν82 έχει δύο ηχεία και το Ν8 ένα, το δεύτερο αποδίδει καλύτερα. ΑΠό τα κλαύτερα και πιο καθαρά ηχεία που έχω ακούσει. Το μόνο αρνητικό είναι αν το βάλεις πάνω σε μαλακή επιφάνεια, φιμώνεται επειδή η θέση του είναι στην πλάτη της συσκευής.

Opera -> Ρυθμίσεις -> Για προχωρημένους -> Πληκτρολόγιο Opera -> Πάντα

Σπύρο, αυτή η ρύθμιση βοηθάει στο να μην κρασάρει ο opera; Εγώ γράφω το κείμενο στην φόρμα του νέου sms και την κάνω επικόλληση στον opera και δεν μου έχει κρασάρει.

Αν και αμαρτια ειναι το hd ακομα δεν το πηρα αλλα τι να κανω που δεν με βολευει και εχω και το μικροβιο της φωτογραφιας εγω φταιω ? :P

Βιάστηκες. :) Μπορεί το ταψί να είναι πολύ καλύτερο για browsing αλλά το Ν8 είναι μια φανταστική overall συσκευή που θα καλύψει περισσότερες ανάγκες. Τα έχουμε πει και στο άλλο θέμα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...