Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μιας και δεν είναι νόμιμος ο τρόπος απόκτησής τους (δεν πωλούνται κάπου), απαγορεύεται να συζητάμε στο myphone για οτιδήποτε τέτοιο! ;)

 

Done.... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγώ χρησιμοποιώ το ezPDF Reader Lite for PDF View το οποίο βρίσκω πολύ καλό. Το Adobe Reader έχει για μένα ένα μειονέκτημα: όταν αφήσεις ένα βιβλίο στη μέση και ξαναμπείς, σε βγάζει στην αρχή του βιβλίου.

Επίσης, για λογοτεχνία που αναφέρεις, θεωρώ πολύ πιο βολική την ανάγνωση σε ebup format παρά σε PDF. Έχει πολύ περισσότερες δυνατότητες και ευελιξία και μπορείς να τα διαβάζεις ακόμη και σε οθόνη κινητού, πράγμα το οποίο δεν είναι εύχρηστο σε PDF.

Τα βιβλία που αναφέρεις μπορείς πολύ εύκολα να τα βρεις ;)

Δοκίμασε το Aldiko Book Reader και θα με θυμηθείς...

Υ.Γ. παρότι το Aldiko υποστηρίζει PDF, δεν είναι καλό γι'αυτή τη δουλειά.

 

το adobe πλέον κρατάει στη μνήμη του τη σελίδα που είχες επισκεφτεί την τελευταία φορά.

το ezpdf το χρησιμοποιώ γιατί μου αρέσει το εφέ που γυρνάει τη σελίδα. κατά τ'άλλα είναι αρκετά αργό στο γύρισμα της σελίδας δυστυχώς και ας χρησιμοποιώ το galaxy s2

το aldiko μου άρεσε πολύ γιατί μου τα έδειχνε σε μορφή βιβλιοθήκης τα pdf αλλά τα τα αντέγραφε στο δικό του φάκελο στη μνήμη και έτσι μου έτρωγε άδικα τη μνήμη...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν νεότεροι από TA (TOMTOM) 2011.12 - 10.05.2012

Υπάρχουν αυτόνομοι μόνο για Ελλάδα;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν η εφαρμογή MyLibrary (την είχε προ εγκατεστημένη το ASUS tablet μου) διαβάζει αρχεία σε μορφή ebup? Αγόρασα ένα βιβλίο σε pdf. και το διάβασε κανονικά. Τώρα βρήκα ένα άλλο σε μορφή ebup γι αυτό ρωτάω.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

παιδες γνωριζετε εφαρμογη που να προβαλει φωτο ή και βιντεο απο το κινητο στην οθονη του Η/Υ

Δηλαδη θαλω να βλεπω μια φωτο στο κινητο μου και ταυτοχρονα να προβαλλεται και στην οθονη του H/Y

Μεσω wifi οχι με καλωδια.

Edited by sdaoulas
TCe
Link to comment
Share on other sites

1.Ψάχνω έναν τρόπο να βλέπω το κινητό στην οθόνη του υπολογιστή συνδέοντάς το με usb και να το ελέγχω με το ποντίκι.

Κάτι σαν teamviewer αλλά με usb.

 

Δοκίμασα κάτι βλακείες που βρήκα googlάροντας αλλά τίποτα δεν δούλεψε καλά.

 

Έχει να προτείνει κανείς κάτι δοκιμασμένο?

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

2.Ψάχνω έναν τρόπο να χρησιμοποιώ το κινητό σαν απομακρυσμένη camera και να βλέπω την εικόνα στο laptop.

 

Αυτό το κάνω με το IP Webcam όταν έχω δικτυο wifi αλλά όταν είμαι σε έναν χώρο που δεν υπάρχει πως μπορώ να το κάνω?

 

Έχει να προτείνει κανείς κάτι δοκιμασμένο?

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

3.Ψάχνω μια εφαρμογή που να μου δίνει την δυνατότητα να καταμετρώ την κατανάλωση ενέργειας ανά εφαρμογή.

 

Βέβαια κάτι τέτοιο θα ήταν χρήσιμο μόνο αν αυτή η εφαρμογή δεν κατανάλωνε πάρα πολύ μπαταρία από μόνη της παρακολουθώντας συνέχεια το σύστημα.

 

Έχει να προτείνει κανείς κάτι δοκιμασμένο?

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

παιδες γνωριζετε εφαρμογη που να προβαλει φωτο ή και βιντεο απο το κινητο στην οθονη του Η/Υ

Δηλαδη θαλω να βλεπω μια φωτο στο κινητο μου και ταυτοχρονα να προβαλλεται και στην οθονη του κινητου

Μεσω wifi οχι με καλωδια.

 

Με το air droid γίνεται αυτό.δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ποιο εξειδικευμένο για Φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Με το air droid γίνεται αυτό.δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ποιο εξειδικευμένο για Φώτο.

 

φιλε δεν θελω να καθομαι στον Η/Υ και να βλεπω το περιεχομενο του κινητου.

Θελω αν γινεται να βλεπω μια φωτο στο κινητο και να προβαλλεται την ιδια στιγμη και στην οθονη του Η/Υ

Κατι σαν DLNA που στελνουμε περιεχομενο απο το κινητο στην smart TV μας.

TCe
Link to comment
Share on other sites

εχω φτιαξει το τηλ ακριβως οπως το θελω,

και θελω καποιος να μου πει βημα βημα πως θα παρω ενα γενικο backup με το titanium για παν ενδεχομενο.

 

 

και ηθελα να ρωτησω τι ειναι to busy box που ζητανε μερικες εφσρμογες?

SE xperia Neo V 2.3.4 Codename 9.0

ευχαριστω το φιλο Soulfunkdjx για τη βοηθεια :bow:

Link to comment
Share on other sites

H τελευταία έκδοση του google maps λειτουργεί και χωρίς σύνδεση στο internet κανονικά αρκεί να έχεις κατεβάσει από πριν τους χάρτες που σε ενδιαφέρουν.

Σου ειναι ευκολο φιλε μου να δωσεις πιο πολλες λεπτομερειες γι'αυτο που λες....?

Εγω για παραδειγμα εχω την 6.9.0 και το προσπαθησα αλλα δεν καταφερα κατι offline...

Μπορει να γινει πλοηγηση offline με τους χαρτες που λες...??

Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΗ....
Link to comment
Share on other sites

παιδες γνωριζετε εφαρμογη που να προβαλει φωτο ή και βιντεο απο το κινητο στην οθονη του Η/Υ

Δηλαδη θαλω να βλεπω μια φωτο στο κινητο μου και ταυτοχρονα να προβαλλεται και στην οθονη του H/Y

Μεσω wifi οχι με καλωδια.

 

για δες αυτο :)

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vscreens.android&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.

Τις προαλες το κινητο μου κολλησε για καποια δευτερολεπτα και μου εβγαζε συνεχεια καθε τρια δευτερολπετα ενα μυνηματακι,

οτι η εφαρμογη shell απεκτησε δικαιωματα superuser.

Ξερετε ποια εφαρμογη μπορει να ευθυνεται γι αυτο?

Εχω την εντυπωση πως γινεται απο το sdmaid, απλα ρωταω και εσας εδω μηπως ξερετε καλυτερα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, καλησπερίζω το topic! Εδώ και 2 μέρες είμαι κάτοχος ενός Sony Ericsson Active. Επειδή όμως έχει κάποιο θέμα με τους χαρακτήρες των sms, και δίνει μόνο 70 με ελληνικά στοιχεία, δοκίμασα την εφαρμογή Handcent sms και μπορώ να πω ότι σε γενικές γραμμές δουλεύει καλά. Έχω όμως 1-2 θέματα, αν γνωρίζετε να με κατατοπίσετε σχετικά:

  1. Όταν μου έρχεται μήνυμα, μου ανοίγει και η εφαρμογή και ο default messenger της συσκευής. Τον 2ο μπορώ να τον καταργήσω;
  2. Ενώ η αναφορά παράδοσης είναι κλικαρισμένη, δεν τις λαμβάνω κανονικά όταν στέλνω ένα μήνυμα.

Υπάρχει κάποιο μέλος εδώ που να τη χρησιμοποιεί για να με καθοδηγήσει λίγο στα βασικά; Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. :)

Link to comment
Share on other sites

1. Πήγαινε στη stock εφαρμογή μηνυμάτων και απενεργοποίησε τις ειδοποιήσεις!

2. Handcent - Ρυθμίσεις - receive message settings - τικαρε τη 2η επιλογή. (αν κατάλαβα αυτό που θες σωστά!)

Link to comment
Share on other sites

1. Πήγαινε στη stock εφαρμογή μηνυμάτων και απενεργοποίησε τις ειδοποιήσεις!

2. Handcent - Ρυθμίσεις - receive message settings - τικαρε τη 2η επιλογή. (αν κατάλαβα αυτό που θες σωστά!)

 

Άψογα alkis_7! :up: Αν και την είχα τικαρισμένη δε φάνηκε να δούλεψε σωστά. Καλά, αυτό θα το δω στις επόμενες μέρες.

Σχετικά με την εμφάνιση του βασικού εισερχόμενου μηνύματος στην οθόνη της συσκευής, όπως στο iPhone, αντί για την μπάρα εργασιών υπάρχει κάποιος τρόπος να μην εμφανίζεται;

Επιπλέον, υπάρχει δυνατότητα στο Handcent μα μην υπάρχει στο qwerty πληκτρολόγιο η γρήγορη διόρθωση λέξεων; Να σημειώσω πως στην stock εφαρμογή τα έχο αποκλικάρει όλα, αλλά δε φαίνεται να τα δέχεται.

Και πάλι κατατοπιστικότατος! :happy:

Edited by teitzis
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

για τα κουνούπια ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη εφαρμογή

 

Καμια κατα τη γνώμη μου.

 

@teitzis νομιζω πως αυτο δεν ειναι θεμα της εφαρμογής αλλα του πληκτρολογίου. Δες αν στις ρυθμίσεις του εχει καποια αναλογη επιλογη.

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

για τα κουνούπια ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη εφαρμογή

 

mosquito killer

Link to comment
Share on other sites

Δε θα μπορούσες να είσαι πιο ασαφής.:)

1. Υπάρχουν 3 διαφορετικές εφαρμογές με αυτό το όνομα στο google play.

2. Για πιο λόγο αυτή που αναφέρεις είναι καλύτερη από τις άλλες?

 

Και η δική μου γνώμη τείνει προς το καμία, αφού όσες έχω δοκιμάσει στην πράξη δεν κάνουν τίποτα, και είχα διαβάσει επίσης ότι χρειάζονται καλά ηχεία για να λειτουργήσουν αυτού του είδους οι εφαρμογές, πράγμα που τα τηλέφωνα δε διαθέτουν.

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο bbbb οι χάρτες του sygic είναι ΤΑ άρα δεν είναι καλύτεροι απο του igo. Ίδιοι είναι. Αν φυσικά βάλεις τον ΤΑ χάρτη. Τώρα μικροδιαφορές ανάμεσα στις εκδόσεις μπορεί να υπάρχουν αλλά μέχρι εκεί.

Επίσης αν θες να μιλάς για χάρτη που δε συγκρίνεται με άλλον πρέπει να δεις το Don't panic με το χάρτη της GI. ;)

 

Άρα οι χάρτες της ΝGI ή GI (όπως ονομάζεται τώρα) παραμένουν οι καλύτεροι για ελλάδα? Αυτό είναι πολύ σημαντικό στην επιλογή του navigator... η MLS μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσε χάρτες της NGI. Αν δεν έχεις ενημερωμένο χάρτη στην επαρχία δεν πας πουθενά!....

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

για τα κουνούπια ποια πιστεύετε ότι είναι καλύτερη εφαρμογή

Καμια κατα τη γνώμη μου..

mosquito killer

Δε θα μπορούσες να είσαι πιο ασαφής.:)

1. Υπάρχουν 3 διαφορετικές εφαρμογές με αυτό το όνομα στο google play.

2. Για πιο λόγο αυτή που αναφέρεις είναι καλύτερη από τις άλλες?

Και η δική μου γνώμη τείνει προς το καμία, αφού όσες έχω δοκιμάσει στην πράξη δεν κάνουν τίποτα, και είχα διαβάσει επίσης ότι χρειάζονται καλά ηχεία για να λειτουργήσουν αυτού του είδους οι εφαρμογές, πράγμα που τα τηλέφωνα δε διαθέτουν.

Αυτη με τα περισσότερα αστεράκια και το κόκκινο κουμπί

Έχω ακούσει πως οι εφαρμογές αυτές βλάπτουν την ανθρώπινη ακοή σε μεγάλο βαθμό. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο? Αν είναι κάποιος σχετικός ας μας πει.

Edited by stelios_85_07

| Ericsson GF768 | Sony Ericsson Z600 | Sony Ericsson Z550i | ZTE Blade | MOTOROLA ATRIX | ELEPHONE P3000s | Lenovo K3 Note | Lenovo Vibe P1 Pro | Samsung Galaxy Note 9 | Samsung Galaxy S22 Ultra |

 

Link to comment
Share on other sites

 

 

Έχω ακούσει πως οι εφαρμογές αυτές βλάπτουν την ανθρώπινη ακοή σε μεγάλο βαθμό. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο? Αν είναι κάποιος σχετικός ας μας πει.

 

οπως επισης και οτι αν το χρησιμοποισεις κανα λεπτο σε πιανει πονοκεφαλος.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...