Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το pro έχω αγοράσει, αλλά δεν βλέπω από που αλλού να αποθηκεύσω την προόδο ενός παιχνιδιού, δεν μιλάω για ενημέρωση που έγινε από το market.

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Επειδή μάλλον δεν κατάλαβα, δεν έχεις ενεργοποιήσει τα πολλαπλά αντίγραφα; (προτιμήσεις / μέγιστο ιστορικό αντιγράφων ) γιατί αν σώζεις όποτε χρειάζεσαι μια εφαρμογή με τα δεδομένα της , αποθηκεύεται η κατάσταση που ήταν εκείνη τη στιγμή με τα σκορ κλπ...

 

from THE hd2

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Με τις πρόσφατες ενημερώσεις χαρτών 5.10 και 5.11, παρατήρησα πως χάθηκε η δυνατοτητα σε CHECK IN και live tracking στο Latitude/Maps. Προσωπικά το παρατήρησα σε τρία κινητά μου, και σε ένος φίλου που ήρθε απο το εξωτερικό, έβαλε ελληνική SIM και αυτομάτως έχασε και αυτός τις δυνατότητες.

 

Επίσης η εφαρμογη Maps/Latitude λεει πως δεν υποστηρίζει πλέον την χώρα μας!

 

Εσείς τι έχετε παρατηρήσει? Έχετε καμια πληροφόρηση παραπάνω γιατι η Google τηρει σιγήν ιχύος.

 

Ευχαριστώ! :)

 

ps: αν υπάρχει αναφορά επι του θέματος σε καποιο τόπικ που δεν πήρα πρέφα, please lock...

Current status: Galaxy S7 Duos, HP Spectre X360, Synology DS215j
Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον δεν κατάλαβα, δεν έχεις ενεργοποιήσει τα πολλαπλά αντίγραφα; (προτιμήσεις / μέγιστο ιστορικό αντιγράφων ) γιατί αν σώζεις όποτε χρειάζεσαι μια εφαρμογή με τα δεδομένα της , αποθηκεύεται η κατάσταση που ήταν εκείνη τη στιγμή με τα σκορ κλπ...

 

from THE hd2

 

Με απλά λόγια, παίζεις andry birds, περνάς μια πιστά και θέλεις να σώσεις το "σπουδαίο" αυτό κατόρθωμα. Έχεις ήδη ένα αντίγραφο με το titanium που προφανώς δεν το χρειάζεσαι άλλο ,τι κανείς;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

για θυμηστε μου πως μπορω να συγχρονισω τις επαφες του κινητου μου με το gmail;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

για θυμηστε μου πως μπορω να συγχρονισω τις επαφες του κινητου μου με το gmail;

 

ρυθμίσεις> λογαριασμών και συγχρονισμού

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά...

Ένα πολύ καλό και χρήσιμο app βγήκε πρόσφατα και πρέπει να το δοκιμάσετε.Με λίγα λόγια κάνει ότι προσπαθούν πολλοί με τους διάφορους task managers (και συνηθως πετυχαίνουν τα αντίθετα αποτελέσματα) και αυτό που θα θέλαμε όλοι εμείς με sense (και όχι μόνο)...more free ram και καλύτερο multitasking!!!

Ο δημιουργός ειναι ο Juwe11 απο xda και σε όσους δε λέει κάτι το όνομα τα script του για optimization ram υπάρχουν μέσα σε πολλές γνωστες custom rom με επιτυχία.

Δυστυχώς δεν έχει καταφέρει ακόμα να το ανεβάσει στο market λόγω κάποιων περιορισμών που υπάρχουν στη χώρα του κι ετσι για αρχή το έχει ανεβάσει στο YAAM market.

Υπάρχουν 2 εκδόσεις,free/paid.

Λεπτομερειες μπορείτε να βρείτε εδω.

ΥΓ1:Δε γνωρίζω αν λειτουργεί σε unroot συσκευές.Δοκιμάστε το...:)

πέρασα την free version αλλά δε μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω διαφορά. θα πρέπει κάθε φορά που θέλω να τρέξει να ανοίγω το πρόγραμμα να πηγαίνω στο Balance και να πατάω confirm για την απελευθέρωση της RAM? Οι υπόλοιπες επιλογές ειναι κλειδωμένες στη free έκδοση

 

 

Εκκαθάριση δεδομένων εφαρμογής κλπ;

δλδ? τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

πέρασα την free version αλλά δε μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω διαφορά. θα πρέπει κάθε φορά που θέλω να τρέξει να ανοίγω το πρόγραμμα να πηγαίνω στο Balance και να πατάω confirm για την απελευθέρωση της RAM? Οι υπόλοιπες επιλογές ειναι κλειδωμένες στη free έκδοση

 

 

 

δλδ? τι εννοείς?

 

Αν θες να δείς αν δουλεύει, απλά κοίτα πόση ελεύθερη ram έχεις μετά την εγκατάσταση και τη λειτουργία της εφαρμογής.

 

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ρυθμίσεις> λογαριασμών και συγχρονισμού

 

Δε καταλαβα τι ακριβως πρεπει να κανω. Θελω να συγχρονισω τις επαφες του κινητου με το λογαριασμο μου στο gmail για να κανω φορματ στο κινητο μου.

 

Υπαρχει καποια εφαρμογη για backup επαφων;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Πας settings ---> Accounts & Sync και από εκεί κάνεις συγχρονισμό των επαφών σου. Όλες οι επαφές σου θα είναι στο gmail σου. Οπότε μετά το format θα μπορέσεις να τις έχεις και πάλι στη συσκευή σου μόλις δηλώσεις το email σου και κάνεις εκ νέου συγχρονισμό!

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια, παίζεις andry birds, περνάς μια πιστά και θέλεις να σώσεις το "σπουδαίο" αυτό κατόρθωμα. Έχεις ήδη ένα αντίγραφο με το titanium που προφανώς δεν το χρειάζεσαι άλλο ,τι κανείς;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Εάν δεν έχεις ενεργοποιήσει τα πολλαπλά αντίγραφα κάθε αντίγραφο που θα κρατάς θα σβήνει το προηγούμενο και βεβαία θα κρατήσει το angry birds πχ στο επίπεδο που πήρες backup .

 

@ karcharias από τις ρυθμίσεις /εφαρμογές να το κάνεις , αλλά από ότι κατάλαβα δεν είσαι και βέβαιος ότι φταίει ο launcher ,οπότε μήπως να ξαναστήσεις από την αρχή το build ???

 

from THE hd2

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Μπως μπορεις να δεις αν εχει επιλογη απεικονισης χαρτη "2D προς βορρα";;

Μονο το Navigon εχει αυτη τη δυνατοτητα, και αναρωτιεμαι πως και δεν το εχει κανενα αλλο για Android.

 

Εχει το Don't Panic , που μιά και αναφέρθηκε έχει και τους πιό ενημερωμένους χάρτες , ιδιαίτερα εκτός Αθηνών .

Παραδειγματικά ένας επαρχιακός δρόμος που δόθηκε στη κυκλοφορία στις αρχές του 2011 , παρουσιάζεται μόνο

στο στον τελευταίο χάρτη της NGi του Don't Panic . Δεν υπάρχει σε κανένα άλλο χάρτη κανενός πλοηγού.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από εκείνους που θέλουν να έχουν μαζί τους λίστα πριν φτάσουν στο supermarket. Βρήκα λοιπόν μια κατάλληλη εφαρμογή:

https://market.android.com/details?id=ru.grocerylist.android&feature=search_result

 

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει βρει κάτι καλύτερο από αυτήν.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

για θυμηστε μου πως μπορω να συγχρονισω τις επαφες του κινητου μου με το gmail;

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=305866

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Εχει το Don't Panic , που μιά και αναφέρθηκε έχει και τους πιό ενημερωμένους χάρτες , ιδιαίτερα εκτός Αθηνών .

Παραδειγματικά ένας επαρχιακός δρόμος που δόθηκε στη κυκλοφορία στις αρχές του 2011 , παρουσιάζεται μόνο

στο στον τελευταίο χάρτη της NGi του Don't Panic . Δεν υπάρχει σε κανένα άλλο χάρτη κανενός πλοηγού.

 

Ποιος δρόμος είναι αυτός;

 

Unleashed from Nook Color on Cm7 Nightly 162 @1.200Mhz

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Είμαι από εκείνους που θέλουν να έχουν μαζί τους λίστα πριν φτάσουν στο supermarket. Βρήκα λοιπόν μια κατάλληλη εφαρμογή:

https://market.android.com/details?id=ru.grocerylist.android&feature=search_result

 

Δεν ξέρω αν κάποιος άλλος έχει βρει κάτι καλύτερο από αυτήν.

 

Γιατι οχι το Gtasks το οποιο το βλεπεις και απο το gmail σου;

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

Δείχνει ενδιαφέρον. Έβαλα αυτό τώρα και το αξιολογώ. Ευχαριστώ φίλε!

Γι αυτό άλλωστε έκανα το Post για να δω και τι χρησιμοποιούν τα άλλα παιδιά εδώ.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Καθως ψαχνω το θεμα gps στο android κινητο, βρισκομαι να εχω διαφορες αποριες...

 

- στο sygic aura, πως βλεπω ποια εκδοση ειναι ενας χαρτης; (απο την ονομασια δεν βλεπω να προκυπτει)

- στο sygic aura, στους χαρτες ειναι ενσωματωμενα καποια βασικα pois? αν ναι, τι να περιμενω να δω αν τα ενεργοποιησω; πχ εστιατορια/ξενοδοχεια κλπ. Αν οχι, που μπορω να τα βρω και που θα πρεπει να τα τοποθετησω στη δομη αρχειων;

- αν λαβω κληση κατα τη διαρκεια μιας πλοηγησης, τι προκειται να συμβει; ειναι θεμα προγραμματος, είναι θεμα android? θα διακοπει η πλοηγηση; θα συμβει κατι αλλο; μπορω να ορισω καποια συμπεριφορα εγω, και απο που;

Link to comment
Share on other sites

κανενα καλο προγραμμα call recording για 2.3.5 να δουλευει ομως? σε galaxy S.

 

Δοκίμασες το ΤotalRecall φίλε μου; Είναι για μένα το καλύτερο κι έχει και 14 μέρες trial.

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες το ΤotalRecall φίλε μου; Είναι για μένα το καλύτερο κι έχει και 14 μέρες trial.

 

1) 6 Ευρω μου φαινονται πολλα και

2) Εχει παρα πολλες ψηφους στο ενα αστερακι.

 

Link

 

Και εγω ψαχνω κατι το οποιο θα καταγραφει ολες τις συνομιλιες μου αλλα δεν εχω βρει κατι καλο ακομα.

Samsung S21 Ultra

Samsung Note 9

Samsung Galaxy Watch 4

[c0rrupt3d_tranSm1SS10n]

Link to comment
Share on other sites

@ karcharias από τις ρυθμίσεις /εφαρμογές να το κάνεις , αλλά από ότι κατάλαβα δεν είσαι και βέβαιος ότι φταίει ο launcher ,οπότε μήπως να ξαναστήσεις από την αρχή το build ???

 

from THE hd2

 

με λίγα λόγια εννοείς.. "format"? πωω... δε θα ήθελα αυτή την λύση αλλά είναι κάτι που το φοβόμουν και σκεφτόμουν. αυτό μπορεί να γίνει από την συσκευή ή πρέπει να ξανακάνω όλη την διαδικασία στο HD2 από την αρχή όπως την πρώτη φορά?

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ να πάρεις ένα titanium όλα και να τα επαναφερεις ένα ένα ...

Εναλλακτικα μπορείς να κατεβάσεις και άλλο launcher και να δοκιμάσεις

 

Edit : αν είσαι με nand δεν ξέρω να σου πω πως , πάντως δεν νομίζω ότι θα κανείς όλη τη διαδικασία από την αρχή ,απλά είναι θέμα στησίματος της rom ,....

 

 

from THE hd2

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

1) 6 Ευρω μου φαινονται πολλα και

2) Εχει παρα πολλες ψηφους στο ενα αστερακι.

 

Link

 

Και εγω ψαχνω κατι το οποιο θα καταγραφει ολες τις συνομιλιες μου αλλα δεν εχω βρει κατι καλο ακομα.

 

Καλημερα

Εχα το call record 1.0 φοβερο και απλο,αλλα μετα την 2.3.3 βγαζει προβλημα, για να σε ακουση ο αλλος πρεπει να βαλεις την ανοικτη ακροαση και μετα ξανα πατημα για να σε ακουει ο αλλος ...

userbar.gif
Link to comment
Share on other sites

κανένα Launcher έχετε να προτείνετε? Εκτός από τον Go Launcher τον οποίο τον πέρασα αλλά δεν εντυπωσιάστηκα και πολύ. Δουλεύω τον ADW Launcher με το iPhone style και με έχει βολέψει πολύ. Η διαδικασία πάει πρώτα περνάω άλλο Launcher και μετά διαγράφω τον παλιό?
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...