Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως το sygic σε όσες διαδρομές μέσα στην Αθήνα το έχω δοκιμάσει προτείνει τρελές διαδρομές ενώ το igo και το HERE πιο λογικές. Π.χ. θέλω αύριο να πάω από Μαρούσι Κορωπί. Ενώ τα δύο μεβγάζουν από το δακτυλίδι στην Αττική Οδό, το Sygic με πηγαίνει από Χαλάνδρι. Αυτό μήπως οφείλεται πως στα δύο έχω χάρτες της HERE ενώ στα sygic TeleAtlasl Και να ναι πως μπορώ να του πω να κατεβάζει χάρτες HERE;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν κατέβασα και εγώ τους χαρτες της HERE όπως και το SYGIC σε xperia E4.

Λίγες δοκιμές που έκανα κατέληξα στο HERE.

Μ αρέσει που δίνει αρκετές προτεινόμενες διαδρομές. Αν και μου έκανε κάποια στιγμή κάτι περίεργα όπως ότι με πήγαινε από στενάκια και θα προτιμούσα κεντρικο δρόμο γιατί ήταν ανώφελη ουσιαστικά η παράκαμψη που μ εκανε σε ένα σημείο. Επίσης κάποια στιγμή ενώ κινόμουν στην εθνική στη μεσαία λωρίδα κιόλας, έδειχνε ότι βρίσκομαι στον παράδρομο της εθνικής :p

 

Το sygic από την άλλη αν και φαίνεται όμορφο πρόγραμμα δεν μ έδινε προτεινόμενες διαδρομές αλλά μόνο μία κάθε φορά!!! Επίσης στο ψάξιμο σε κάποιες οδούς δεν μ εμφάνιζε περιοχές και έπρεπε να τις πατάω στην τύχη να δω ποια ειναι ποια. Στο here δεν είχα αυτό το θέμα.

 

Πάντως οντως τελικά δεν υπάρχει καλό και κακό πρόγραμμα πλοήγησης, είναι με τι βολεύεται ο καθένας... Βλέπω άλλους να λένε πχ ότι το navigon ειναι κορυφή.. Εγώ που εχω συσκευη gps navigon δεν μπορώ να πω ότι τρελενομαι. Anyway...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κατέβασα και εγώ τους χαρτες της HERE όπως και το SYGIC σε xperia E4.

Λίγες δοκιμές που έκανα κατέληξα στο HERE.

Μ αρέσει που δίνει αρκετές προτεινόμενες διαδρομές. Αν και μου έκανε κάποια στιγμή κάτι περίεργα όπως ότι με πήγαινε από στενάκια και θα προτιμούσα κεντρικο δρόμο γιατί ήταν ανώφελη ουσιαστικά η παράκαμψη που μ εκανε σε ένα σημείο. Επίσης κάποια στιγμή ενώ κινόμουν στην εθνική στη μεσαία λωρίδα κιόλας, έδειχνε ότι βρίσκομαι στον παράδρομο της εθνικής :p

 

Το sygic από την άλλη αν και φαίνεται όμορφο πρόγραμμα δεν μ έδινε προτεινόμενες διαδρομές αλλά μόνο μία κάθε φορά!!! Επίσης στο ψάξιμο σε κάποιες οδούς δεν μ εμφάνιζε περιοχές και έπρεπε να τις πατάω στην τύχη να δω ποια ειναι ποια. Στο here δεν είχα αυτό το θέμα.

 

Πάντως οντως τελικά δεν υπάρχει καλό και κακό πρόγραμμα πλοήγησης, είναι με τι βολεύεται ο καθένας... Βλέπω άλλους να λένε πχ ότι το navigon ειναι κορυφή.. Εγώ που εχω συσκευη gps navigon δεν μπορώ να πω ότι τρελενομαι. Anyway...

 

Θες να μας δώσεις λίγα παραδείγματα διαδρομών που το sygic δεν βγάζει εναλλακτικές;

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θες να μας δώσεις λίγα παραδείγματα διαδρομών που το sygic δεν βγάζει εναλλακτικές;

 

Το έβαλα χθες από Αθήνα να με πάει στο χωριό μου ορεινή Αχαϊα. Μία διαδρομή μου έδειξε ενω υπαρχει τουλαχιστον αλλη μια εναλλακτικη. Το here στην ιδια διαδρομη μου εβγαλε 3... Επίσης και σε άλλες διαδρομές μέσα στην ΑΘήνα απ όσο θυμάμαι πάλι μία διαδρομή μου έβγαλε... Άνοιξα το Here μετά και σε 2-3 βόλτες που το δοκίμασα μου φάνηκε κομπλέ... Είχε και αυτό τα μικρολαθάκια του βέβαια καποιες φορες αλλά είχε 2-3 εναλλακτικές διαδρομές κάθε φορά και αρκετά λογικές μπορώ να πω... Τωρα τι να πω μπορει και να ετυχε η πχ να θελει καμια ρυθμιση το sygic! Οτι και να χρησιμοποιω ελπιζω να με καλυπτει... Σε αγνωστες οδους εξαλλου θα το χρησιμοποιω μονο. Δεν ειμαι και 24/24 στο δρόμο...

 

οτιδηποτε θα ενημερωσω με τον καιρο...

Edited by spyrosk8
Link to comment
Share on other sites

Το έβαλα χθες από Αθήνα να με πάει στο χωριό μου ορεινή Αχαϊα. Μία διαδρομή μου έδειξε ενω υπαρχει τουλαχιστον αλλη μια εναλλακτικη. Το here στην ιδια διαδρομη μου εβγαλε 3... Επίσης και σε άλλες διαδρομές μέσα στην ΑΘήνα απ όσο θυμάμαι πάλι μία διαδρομή μου έβγαλε... Άνοιξα το Here μετά και σε 2-3 βόλτες που το δοκίμασα μου φάνηκε κομπλέ... Είχε και αυτό τα μικρολαθάκια του βέβαια καποιες φορες αλλά είχε 2-3 εναλλακτικές διαδρομές κάθε φορά και αρκετά λογικές μπορώ να πω... Τωρα τι να πω μπορει και να ετυχε η πχ να θελει καμια ρυθμιση το sygic! Οτι και να χρησιμοποιω ελπιζω να με καλυπτει... Σε αγνωστες οδους εξαλλου θα το χρησιμοποιω μονο. Δεν ειμαι και 24/24 στο δρόμο...

 

οτιδηποτε θα ενημερωσω με τον καιρο...

Ορεινή Αχαΐα δεν μου λέει κάτι.

Δώσε μια διεύθυνση στην γειτονιά για να κοιτάξουμε συγκεκριμένα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Το sygic είναι φρι?

Oχι, μπορείς να το κατεβάσεις σαν trial από το play store με πλήρη λειτουργία γιά μερικές ημέρες, αλλά στη συνέχεια θα χρειαστεί να το αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το sygic είναι φρι?

Είναι σε προσφορά μέχρι τέλους του μήνα.

Τελική τιμή 19€ (-60%) για όλη την Ευρώπη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Οσοι χρησιμοποιούν το route66 μπορείτε να μου πειτε αν εκφωνει την οδο που πρόκειται να στριψεις? Πριν το κατεβασω διαβασα πως υπάρχει αυτη η δυνατότητα αλλα δεν..
Link to comment
Share on other sites

Ενω στα σπεκς γραφει οτι υποστηριζει φωνες tts, εγω δεν εχω καταφερει να το κανω να δουλεψει με το tts της loquendo που εχω εγκατεστημενο. Ενω αντιθετα το sygic λειτουργει μια χαρα με το loquendo. Κριμα γιατι οι δρομολογησεις του r66 μαζι με του igo ειναι κατα τη γνωμη μου οι καλυτερες. Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Λεβέντες η αγορά του sygic αξίζει;

 

Edit τελικά το αγόρασα, σαν πρώτη ματιά καλό φαίνεται

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Ορεινή Αχαΐα δεν μου λέει κάτι.

Δώσε μια διεύθυνση στην γειτονιά για να κοιτάξουμε συγκεκριμένα.

 

Οπα τι διευθυνση, μιλαμε για επαρχιακα δρομο τωρα... Το χωριο λεγεται Σκεπαστο... Βαλτο και θα δεις κανονικα εχει τουλαχιστον 2 εναλλακτικες για να μην πω και τριτη και το sygic μου εβγαζε μονο μια απο διακοπτο αν θυμαμαι καλα...

Edited by spyrosk8
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το Σκεπαστο που ειναι διπλα στα Καλαβρυτα, τοσο το sygic οσο και το r66 βγαζουν οντως μια προτεινομενη διαδρομη. Μονο το igo μου εβγαλε 3. Βεβαια η 3η ειναι μεσω Μανης μιας και βρισκομαι Χανια τωρα, αλλα και παλι θεωρειται εναλλακτικη διαδρομη που δεν μου την εβγαλαν τα αλλα 2 προγραμματα. Τα οποια παντως βγαζουν 3 διαδρομες για οποιο πρόορισμο τα ειχα δοκιμασει ως τωρα.

Εdit: Και το Νavigon 2 διαδρομες μου εβγαλε, αλλα με μηδαμινη διαφορα μεταξυ τους. Και οι 2 πηγαινουν στο Σκεπαστο μεσω Καλαβρυτων.

Αρα αν ειναι σωστο το χωριο, πιθανον οι εναλλακτικες διαδρομες να ειναι ασυμφορες.

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις το Σκεπαστο που ειναι διπλα στα Καλαβρυτα, τοσο το sygic οσο και το r66 βγαζουν οντως μια προτεινομενη διαδρομη. Μονο το igo μου εβγαλε 3. Βεβαια η 3η ειναι μεσω Μανης μιας και βρισκομαι Χανια τωρα, αλλα και παλι θεωρειται εναλλακτικη διαδρομη που δεν μου την εβγαλαν τα αλλα 2 προγραμματα. Τα οποια παντως βγαζουν 3 διαδρομες για οποιο πρόορισμο τα ειχα δοκιμασει ως τωρα.

Εdit: Και το Νavigon 2 διαδρομες μου εβγαλε, αλλα με μηδαμινη διαφορα μεταξυ τους. Και οι 2 πηγαινουν στο Σκεπαστο μεσω Καλαβρυτων.

Αρα αν ειναι σωστο το χωριο, πιθανον οι εναλλακτικες διαδρομες να ειναι ασυμφορες.

Το Igo βγάζει σχεδόν πάντα 3 ακόμα και αν οι 2 είναι ίδιες, γιατί τις ονομάζει πχ fast, easy κλπ και μπορεί κάποιες να συμπιπτουν.

Το sygic δεν κάνει τέτοιο διαχωρισμό, οπότε λογικό να βγάζει μια για κάποια μέρη.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό το χωρίο είναι. Τεσπα, ουτως η αλλως τωρα το εβγαλα το sygic και αρκουμαι στο here maps, το οποίο μέχρι τώρα καλά τα πάει.. Αν καπου δεν με καλυπτει η μου κανει πατατες θα το αλλαξω.. καλο ειναι εξαλλου να υπαρχει και plan b :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πως ορίζουμε οικία στο HERE;

Ψάξε τη διεύθυνση, όταν τη βρεις, πάτησε το πλαίσιο κάτω και πήγαινε κάτω αριστερά στα αστεράκια που λέει συλλογή. Εκεί μπορείς να κάνεις rename πατώντας στο πλαίσιο που αναγράφει τη διεύθυνση. Πακέτο;

United we stand, divided we fall

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε τη διεύθυνση, όταν τη βρεις, πάτησε το πλαίσιο κάτω και πήγαινε κάτω αριστερά στα αστεράκια που λέει συλλογή. Εκεί μπορείς να κάνεις rename πατώντας στο πλαίσιο που αναγράφει τη διεύθυνση. Πακέτο;

Έβλεπα συλλογή αλλά που να πάει το μυαλό μου..

Ευχαριστώ να'σαι καλά:bow:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω λίγο... Πώς μπορώ να περάσω pois με κάμερες ελέγχου ταχύτητας στο HERE;; H σε κάποιο offline gps πρόγραμμα τελοσπάντων... Υπάρχει ελληνικό database με πάρα πολύ υλικό για όλες τις κατηγορίες pois...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω λίγο... Πώς μπορώ να περάσω pois με κάμερες ελέγχου ταχύτητας στο HERE;; H σε κάποιο offline gps πρόγραμμα τελοσπάντων... Υπάρχει ελληνικό database με πάρα πολύ υλικό για όλες τις κατηγορίες pois...

Από όσο ξέρω δεν γίνεται στο HERE.

Μόνο σε sygic, igo κλπ

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από όσο ξέρω δεν γίνεται στο HERE.

Μόνο σε sygic, igo κλπ

Γιαυτό κι εγώ δεν χρησιμοποιώ here.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα τελικά το sygic και το ξαναέβαλα στη συσκευή. Θα το χρησιμοποιώ κυρίως σε εθνικούς δρόμους όπου θα του βάζω ραντάρ τροχαίας και κάμερες ταχύτητας.

 

Στην πόλη μέσα πάλι μου έκανε κάτι πολύ κουλό. Πήγε να με βγάλει σε έναν προορισμό από πεζόδρομο που υπήρχε απαγορευτικό :blink:

Οταν το πηρα πρεφα απορώ πώς έγινε αυτό...

Μιλάμε για πεζόδρομο που έχει απαγόρευση σε αυτοκίνητα εδώ και 10 χρόνια έτσι....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω λίγο... Πώς μπορώ να περάσω pois με κάμερες ελέγχου ταχύτητας στο HERE;; H σε κάποιο offline gps πρόγραμμα τελοσπάντων... Υπάρχει ελληνικό database με πάρα πολύ υλικό για όλες τις κατηγορίες pois...

Μπορεις να μας δωσεις λινκ για αυτη την darabase;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...