Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα!

Μια ερώτηση για τον go launcher, στη κάτω μπάρα (που παίρνει 5 συντομευσεις) "γυρνώντας των" έχεις άλλες 2 μπάρες ας πούμε, δηλαδή σύνολο 3 μπάρες με 5 επιλογές. (αν δεν έχεις βάλει κάποια συντόμευση και είναι κενό εμφανίζει ένα σταυρό σε κάθε θέση).

 

Κατά περίεργο τρόπο ενώ στο tablet εχω 3 τέτοιες μπάρες στο note μου βγάζει 2!! Κοίταξα μήπως πείραξα κάτι αλλά δε βρήκα λύση. Γνωρίζουμε αν μπορώ να προσθέσω ή όχι;!;

 

Ευχαριστώ :)

προτιμησεισ-->ρυθμισεις οθονης -->(κατω κατω) ρυθμισεισ Dock

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορούμε να ξε-επιλέξουμε εφαρμογές από το Tit. Backup?

Δηλαδή να σταματήσουν να γίνονται backup.

Κανείς δεν ξέρει κάτι για αυτό?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν ξέρει κάτι για αυτό?

 

Αν δεν τις επιλέξεις απο την επιλογή batch δεν θα γίνουν backup.

Δεν ξέρω αν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις.

 

Edit: Με το widget locker πως γίνεται να απαντάω μια κλήση;

Σε κάθε εισερχόμενη, εμφανίζεται η stock εφαρμογή και όχι η οθόνη κλειδώματος που έχω διαμορφώσει από το πρόγραμμα.

Edited by cb600f
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :)

 

Παρατηρώ ότι έχει μάξιμουμ 3, υπάρχει δυνατότητα για άλλη μια ή μην είμαστε "αχάριστοι"? :cool:

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τις επιλέξεις απο την επιλογή batch δεν θα γίνουν backup.

Δεν ξέρω αν κατάλαβα ακριβώς τι θέλεις.

Έχω βάλει scheduled backup και τις κάνει όλες backup όποτε έχει προγραμματιστεί.

Εγώ θέλω να κόψω αρκετές να γίνονται backup.

Πώς τις αποκλείω από το Titanium αυτές?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει scheduled backup και τις κάνει όλες backup όποτε έχει προγραμματιστεί.

Εγώ θέλω να κόψω αρκετές να γίνονται backup.

Πώς τις αποκλείω από το Titanium αυτές?

 

Μήπως από την επεξεργασία στο μενού των προγραμματισμένων εφαρμογών από το μενού του titanium; Μπορείς να επιλέξεις να γίνονται backup μόνο οι νέες εφαρμογές και οι ενημερώσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως από την επεξεργασία στο μενού των προγραμματισμένων εφαρμογών από το μενού του titanium; Μπορείς να επιλέξεις να γίνονται backup μόνο οι νέες εφαρμογές και οι ενημερώσεις τους.

Από μόνος μου τα έχω ψάξει στο μενού και δεν βρήκα πουθενά την επιλογή για αποεπιλογή.

Μα δεν με ενδιαφέρει να γίνονται μόνο οι νέες εφαρμογές.Θέλω να κάνω επιλογή εφαρμογών, ανάμεσα σε νέες και παλιές και να έχω συγκεκριμένες που θα κάνουν backup.

Δεν το καταλαβαίνω, πώς γίνεται να επιλέγεις από καινούριες εφαρμογές ποιες θα γίνονται από backup και από τις εφαρμογές που ήδη γίνονται, να μην σε αφήνει να τις σταματήσεις. :blink:

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταφέρω να το συνδέσω με τίποτα. Εάν υποστηρίζει encrypted password που το βλέπω ;

 

Δεν μπορώ με τίποτα να συνδεθώ

Link to comment
Share on other sites

Από μόνος μου τα έχω ψάξει στο μενού και δεν βρήκα πουθενά την επιλογή για αποεπιλογή.

Μα δεν με ενδιαφέρει να γίνονται μόνο οι νέες εφαρμογές.Θέλω να κάνω επιλογή εφαρμογών, ανάμεσα σε νέες και παλιές και να έχω συγκεκριμένες που θα κάνουν backup.

Δεν το καταλαβαίνω, πώς γίνεται να επιλέγεις από καινούριες εφαρμογές ποιες θα γίνονται από backup και από τις εφαρμογές που ήδη γίνονται, να μην σε αφήνει να τις σταματήσεις. :blink:

 

Αυτο νομιζω οτι μπορεις να το κανεις, μονο χειροκινητα, καθε φορα.

Πηγαινεις στην μαζικη λειτουργια και αποεπιλεγεις τις εφαρμογες που δεν θες να κρατας back up.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο νομιζω οτι μπορεις να το κανεις, μονο χειροκινητα, καθε φορα.

Πηγαινεις στην μαζικη λειτουργια και αποεπιλεγεις τις εφαρμογες που δεν θες να κρατας back up.

Το έχεις κάνει?

Θες να μου πεις βήμα βήμα μέσα από τις ρυθμίσεις πώς γίνεται, γιατί εγώ αδυνατώ να το βρω?

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Στη δεύτερη καρτέλλα θα πατήσεις εκεί που λέει "καντε κλικ για επεξεργασία των φίλτρων" και θα κάνεις δημιουργία νέας ετικέτας όπου θα βάλεις τις εφαρμογές που θέλεις να γίνονται backup.Σώζεις την νέα ετικέτα και μετά στα χρονοδιαγράμματα και στην επιλογή χωρίς φιλτράρισμα θα σου έχει να επιλέξεις και την νέα ετικέτα.Αν και δεν το έχω δοκιμάσει προσωπικά,πιστεύω ότι έτσι θα δουλέψει
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα..θα ήθελα να εκφράσω μια απορία σχετικά με τις εφαρμογές GPS σε Android και γενικότερα σε Android εφαρμογές.

Οι "Άδειες" που μου ζητάει για να περάσω το προγραμματάκι(πχ το Sygic) είναι η "επικοινωνία του δικτύου', 'ανάγνωση αρχείων καταγραφής συστήματος',

'λήψη φωτογραφιών', 'ανάγνωση δεδομένων επαφών' κ.α.

Γενικά έχω την εντύπωση πως ζητάει αρκετές προσωπικές πληροφορίες(π.χ. τα αποθηκευμένα τηλέφωνα που έχεις, και εννοείται πως δεν περίμεναν τα Android για να τις πάρουν)απλά τις δίνεις με την απόλυτη συγκατάθεσή σου. Εκτός αν μόνο εμένα μου φαίνονται τόσο τρομερά αυτά που σου ζητάει.Απλά θα ήθελα να ακούσω κ κάποιες άλλες απόψεις

Link to comment
Share on other sites

Το sygic αυτά που ζητάει ειναι φυσιολογικά.π.χ. Η πρόσβαση στις επαφές χρειάζεται γιατί στην αναζήτηση διεύθυνσης σου δίνει την δυνατότητα,εφόσον έχεις περάσει σε κάποια επαφή την διεύθυνση να πλοηγηθείς απευθείας σε αυτή.Το δίκτυο χρειάζεται για το download των χαρτών και την online αναζήτηση pois.
Link to comment
Share on other sites

Το chomp sms ξέρετε αν στέλνει 160 χαρακτήρες ?

 

ναι στέλνει http://chompsms.com/main/more_features

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει κάποια εφαρμογή για να κάνουμε backup τις εφαρμογές μας ...που όμως να μην χρειάζεται να είναι η συσκευή root...?

ευχαριστώ

 

Υπάρχει αυτή

https://play.google.com/store/apps/details?id=mobi.infolife.appbackup&hl=el

 

ρε παιδια μια βοηθεια.μηπως θυμαται κανεις ποια ειναι η εφαρμογη που μετραει τον χρονο διακοπης καπνισματος

 

μήπως εννοείς αυτή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.EAGINsoftware.dejaloYa&feature=related_apps#?t=W251bGwsMSwxLDEwOSwiY29tLkVBR0lOc29mdHdhcmUuZGVqYWxvWWEiXQ..

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Το έχεις κάνει?

Θες να μου πεις βήμα βήμα μέσα από τις ρυθμίσεις πώς γίνεται, γιατί εγώ αδυνατώ να το βρω?

 

Κοιτα.

Οταν αλλαζω roms στην συσκευη μου, αναγκαστικα καποιες εφαρμογες που εχει η μια custom rom προεγκατεστημενες, δε πρεπει να τις κρατας σε αντιγραφα και να τις περνας στην αλλη rom.

Οποτε πρεπει να αποεπιλεγω ποιες θελω και ποιες οχι.

Οποτε ειναι μια διαδικασια που την κανεις χειροκινητα καθε φορα που θες να κρατησεις back up.

 

Στο Titanium back up λοιπον (στην πληρωμενη εκδοση που μπορεις να κανεις μαζικο backup) πατας ρυθμισεις (το capasitive κουμπι του κινητου) μετα μαζικη λειτουργια> εκτελεση αντιγραφα ασφαλειας ολων των εφαρμογων χρηστη και απο εκει μεσα αποεπιλεγεις οποιες εφαρμογες δε θες να κρατηθουν σαν αντιγραφα.

 

Δεν γνωριζω αν υπαρχει αλλος τροπος σαν αυτο που περιεγραψε ενας φιλος στην προηγουμενη καρτελα, αλλα εγω ετσι κανω.

Αλλωστε δεν εχω παρα πολλες εφαρμογες και ετσι ειναι ευκολη διαδικασια για εμενα.

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη μοναξιά από εκείνη του Σαμουράι...εκτός, ίσως από την μοναξιά του τίγρη μέσα στη ζούγκλα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η στοκ εφαρμογη για της επαφες δεν μου αρεσει και εχει αρκετο lag δοκιμασα καποιες απο το play store (Contacts, Go Contacts etc)! Μου αρεσαν καποιες απ αυτες που δοκιμασα, αλλα οταν παγωνα την στοκ εφαρμογη δεν μπορουσα να επεξεργαστω τις επαφες!!!! Υπαρχει καμια εφαμογη που να τα χει ολα; Η τελος παντως αν υπαρχει τροπος να επεξεργαστω τις επαφες εκτος της στοκ εφαρμογης!!!

ουτε ο exdialer δεν το κανει αυτο, οταν θελω να αποθηκευσω καποιο νουμερο κανω κληση/τερματισμο κλησης για να υπαρχει στο αρχειο κλησεων, καποια στιγμη επαναφερω τη μαμισια εφαρμογη και μπορω να επεξεργαστω το νουμερο και απο τη μαμιασια και απο exdialer.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,,κανενα φρεε προγραματακι GPS ΥΠΑΡΧΗ΄΄¨?

 

Kαλησπέρα και χρόνια πολλά! :)

Έχε υπόψιν ότι απαγορεύεται η γραφή με greeklish στο forum σύμφωνα με τους Ο.Π.Χ, ενώ επίσης απαγορεύεται και η επανάληψη των ίδιων ερωτήσεων σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα! Θα σε παρακαλούσα άλλη φορά να μην είσαι τόσο ανυπόμονος!

Τα "spam" μηνύματά σου διαγράφηκαν κι έγινε εκκαθάριση στο θέμα.

 

Και για να απαντήσω και στο ερώτημά σου, δεν υπάρχει κάποιο δωρεάν πρόγραμμα πλοήγησης, το οποίο να λειτουργεί χωρίς internet

 

Χωρίς να είμαι 100%, το πρόβλημα με τα gps νομίζω και αυτό που στην ουσία πληρώνεις είναι οι χάρτες που η κάθε εταιρεία έχει δικούς της. Υπάρχουν open source χάρτες και έναν (έναν ξέρω εγώ) free client για gps που απλά χρειάζεται internet για να κατεβάσεις τους χάρτες και μετά δουλεύει κανονικά.

 

OsmAnd

Osmand+ (Open Street Maps Android)

 

Osmand is opensource navigation application with access to a wide source of popular open street map data. All map data including vector and raster maps can be stored on the phone memory card for offline usage. Osmand also has online routing and audible guidance.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας

Είναι μια εφαρμογή, Bobsled, η οποία πρόσφατα αναβαθμίστηκε και επιτρέπει ΔΩΡΕΑΝ κλήσεις worldwide (συμπεριλαμβάνεται και η Ελλάδα, όσο απίστευτο και αν ακούγεται), κινητά ΚΑΙ σταθερά

Το πρόβλημα είναι δεν είναισυμβατή για το τηλέφωνο της αδερφής μου οπότε δε μπορώ να την κατεβάσω και τα apk που κυκλοφορούν είναι πολύ παλιά. Αναρωτιόμουν αν θα μπορούσε κάποιος με high end συσκευή να την κατεβάσει και να μου δώσει το .apk. Θα το εκτιμούσα πολύ!

 

Άντε και καλές κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας

Είναι μια εφαρμογή, Bobsled, η οποία πρόσφατα αναβαθμίστηκε και επιτρέπει ΔΩΡΕΑΝ κλήσεις worldwide (συμπεριλαμβάνεται και η Ελλάδα, όσο απίστευτο και αν ακούγεται), κινητά ΚΑΙ σταθερά

Το πρόβλημα είναι δεν είναισυμβατή για το τηλέφωνο της αδερφής μου οπότε δε μπορώ να την κατεβάσω και τα apk που κυκλοφορούν είναι πολύ παλιά. Αναρωτιόμουν αν θα μπορούσε κάποιος με high end συσκευή να την κατεβάσει και να μου δώσει το .apk. Θα το εκτιμούσα πολύ!

 

Άντε και καλές κλήσεις

 

Free calling between Web, Android, iPhone/iPod/iPad, and phones.

 

****No need to log in with Facebook with this update****

Bobsled Calling gives you UNLIMITED FREE CALLING to all your friends and family - talk to any of your Facebook friends and make free calls to any phone in US, Canada, and Puerto Rico.

 

Δεν έχει για τηλέφωνα στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει για τηλέφωνα στην Ελλάδα.

 

Έχει την κατέβασα στο iPhone μου και έχω κάνει 3 κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω τη βοήθειά σας

Είναι μια εφαρμογή, Bobsled, η οποία πρόσφατα αναβαθμίστηκε και επιτρέπει ΔΩΡΕΑΝ κλήσεις worldwide (συμπεριλαμβάνεται και η Ελλάδα, όσο απίστευτο και αν ακούγεται), κινητά ΚΑΙ σταθερά

Το πρόβλημα είναι δεν είναισυμβατή για το τηλέφωνο της αδερφής μου οπότε δε μπορώ να την κατεβάσω και τα apk που κυκλοφορούν είναι πολύ παλιά. Αναρωτιόμουν αν θα μπορούσε κάποιος με high end συσκευή να την κατεβάσει και να μου δώσει το .apk. Θα το εκτιμούσα πολύ!

 

Άντε και καλές κλήσεις

εμενα παντως μου βγαζει "establishing connection with the server ,please try again later" εδω και μιση ωρα...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα force close στο huawei της αδερφής μου γκρρρρρ
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...