Jump to content

[Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από τα τρία προγράμματα που έχω δοκιμάσει (Sygic Aura, Navigon, iGO) διαπίστωσα ότι το Sygic έχει τα καλύτερα γραφικά, πολύ καλές πληροφορίες για αξιοθέατα (σύνδεση με wikipedia κ.α.) αλλά κακές φωνητικές εντολές. Το Navigon έχει τις καλύτερες φωνητικές εντολές αν και πιο άσχημους χάρτες.
Link to comment
Share on other sites

Το'χω πάθει κι εγώ μια φορά, αλλά δυστυχώς όλες αυτές οι εφαρμογές είναι άχρηστες. Δεν μπορεί να μείνει μια εφαρμογή μετά την επαναφορά ή τουλάχιστον με την εγκατάσταση άλλου ρομ. Όποτε πάει χαμένο το κινητό, δυστυχώς.

 

Έχω ακούσει οτι οι συσκευές της HTC έχουν κάτι παρόμοιο αλλά σε hardware, δλδ έχουν μέσα ένα τσιπάκι. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια, το διάβασα κάπου πριν 2-3 μήνες. Αν είναι αλήθεια τότε απευθύνοντας στην αντιπροσωπεία εύκολα το βρίσκεις.

 

Αν κάποιος γνωρίζει καλά το θέμα ας μας φωτίσει.

 

Καθόλου άχρηστες εφαρμογές. Το θέμα δεν είναι να βρεις το κινητό που σου έκλεψαν. Ούτως ή άλλως αυτό είναι δύσκολο ακόμα και αν ξέρεις που βρίσκεται πχ. σου δείχνει ότι είναι στην τάδε πολυκατοικία. Θα πας και θα χτυπάς τα κουδούνια ένα ένα και θα ρωτάς: «συγνώμη αλλά έχετε το κινητό μου; » Ακόμα και αν βρεις ποιος το έχει και δεν το παραδέχεται θα μπεις μέσα στο σπίτι του να ψάξεις; Θα παλέψεις μαζί του; Λοιπόν αυτές οι εφαρμογές είναι πολύ χρήσιμες για ένα πολύ απλό λόγο: προστατεύουν τα δεδομένα σου από αυτόν που σου έκλεψε το κινητό. Τόσο απλά και τόσο καλά κάνει τη δουλειά του. Το έχω δοκιμάσει για remote wipe.

Η εφαρμογή αν την έχεις εγκαταστήσει σαν root μένει μετά και από επαναφορά, δεν μένει όμως μετά από εγκατάσταση άλλης rom. Την δουλειά της όμως θα την έχει κάνει. Θα διαγράφουν όλα τα προσωπικά σου δεδομένα. Αν και υπάρχει και τρόπος να το κάνεις να μην μπορεί να εγκαταστήσει άλλη rom.

 

Swyped from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε καμια εφαρμογη-widget που να μπαινει στην αρχικη οθονη και να μας ενημερωνει για διαθεσιμη ραμ, διαθεσιμο αποθηκευτικο χωρο κλπ;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οσοι έχετε την τελευταία εκδοσή του tapatalk η υπογραφή σας κάτω εμφανίζεται ?

Εγω τώρα παρατήρησα ότι δεν βγαίνει ..(από εκεί γράφω τώρα)

Link to comment
Share on other sites

σωστά τα λες

 

Οκ γιατί νόμιζα ότι εγώ δεν κάνω κάτι σωστά:)

Link to comment
Share on other sites

Ξερουμε καμια εφαρμογη-widget που να μπαινει στην αρχικη οθονη και να μας ενημερωνει για διαθεσιμη ραμ, διαθεσιμο αποθηκευτικο χωρο κλπ;

 

Εγώ χρησιμοποιώ τη-το mini info ;)

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οσοι έχετε την τελευταία εκδοσή του tapatalk η υπογραφή σας κάτω εμφανίζεται ?

Εγω τώρα παρατήρησα ότι δεν βγαίνει ..(από εκεί γράφω τώρα)

 

Όχι ουτε σε μενα βγαινει με την τελευταια εκδοση

Link to comment
Share on other sites

 

Επανέρχομαι λίγο στο θέμα,με αυτή την εφαρμογή έκανα backup αλλα μου κανεί backup μόνο την εφαρμογή και οχι και τα save της εφαρμογής...πχ. θελω να μεταφέρω το angry birds με τα save του από το κινητό στο tab μου.Γενικά ότι παιχνίδι έχω με τα save τους...

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Με την δυσάρεστη αφορμή ότι έκλεψαν ολοκαίνουργιο κινητό από την κοπέλα μου ανοίγω αυτό το θέμα.

 

Από ότι είδα υπάρχουν πάρα πολλές εφαρμογές στο market που υπόσχονται να μπλοκάρουν - σβήσουν τα δεδομένα σου - εντοπίσουν το κινητό κτλ.

 

Ποια είναι η καλύτερη; Ποια προτείνεται;

Τα χαρακτηριστικά που ψάχνω και πιστεύω πως κάνουν την διαφορά είναι:

 

1) Δωρεάν

2) Να μην διαγράφεται η εφαρμογή με απλό add remove ή ακόμα και επαναφορά ρυθμίσεων

3) Οι χειρισμοί να μην γίνονται μόνο sms αλλά να έχει και κάποιους αυτόματους (δεδομένου ότι όταν σου κλέβουν το κινητό δεν το αφήνει κανένας ανοιχτό...)

 

Υ.Γ. και για να μην την πατήσει άλλος αναφέρω πολύ σύντομα το περιστατικό. Μπαίνουν στο γραφείο με την πρόφαση ότι μοιράζουν διαφημιστικά cosmote σου δίνουν στο χέρι τα φυλλάδια και έντεχνα παίρνουν το κινητό (αν είναι εκτεθειμένο). Σε επικοινωνία με την cosmote με ενημέρωσε ότι αυτοί μοιράζουν μόνο με καπέλα και διακριτικά οπότε όλοι οι άλλοι είναι κλεφτρόνια (έχουν βγάλει και δελτίο τύπου), ΟΛΟΙ (τσακίστε τους όπου τους πετύχετε)

 

 

Βάλε το AndroidLost ενεργοποιείται μέσω του λογαριασμού σου στο google (g-mail) http://www.androidlost.com/#getstarted και διάβασε πόσες λειτουργίες έχει..!!! σου στέλνει μήνυμα (στο νούμερο που θα δηλώσεις, εγώ δήλωσα το τηλέφωνο της γυναίκας μου και αντίθετα) σε περίπτωση.....που κάποιος προσπαθήσει να αλλάξει κάρτα στο κλεμμένο κινητό, σου δίνη στίγμα gps οπού βρίσκετε, ακόμα μπορείς να το κλειδώσεις από το σπίτι σου μέσω του υπολογιστή, μέχρι και να κουδουνίζει με σειρήνα ασταμάτητα μπορείς να το κανείς από το σπίτι σου...!!!!;) στην χειρότερη, δεν θα το έχω εγώ, αλλά ούτε το κ@θηκι..!!!:lol:

Edited by mariodj

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το AndroidLost ενεργοποιείται μέσω του λογαριασμού σου στο google (g-mail) http://www.androidlost.com/#getstarted και διάβασε πόσες λειτουργίες έχει..!!! σου στέλνει μήνυμα (στο νούμερο που θα δηλώσεις, εγώ δήλωσα το τηλέφωνο της γυναίκας μου και αντίθετα) σε περίπτωση.....που κάποιος προσπαθήσει να αλλάξει κάρτα στο κλεμμένο κινητό, σου δίνη στίγμα gps οπού βρίσκετε, ακόμα μπορείς να το κλειδώσεις από το σπίτι σου μέσω του υπολογιστή, μέχρι και να κουδουνίζει με σειρήνα ασταμάτητα μπορείς να το κανείς από το σπίτι σου...!!!!;) στην χειρότερη, δεν θα το έχω εγώ, αλλά ούτε το κ@θηκι..!!!:lol:

 

και εγώ το είχα αυτό αλλά κάτι γινόταν με τους servers της google και δεν πήγαινε καμία εντολή στο κινητό...

 

μετά έβαλα το cerberus ...

Samsung Galaxy Note 5 SM-N920C Black Sapphire

Samsung GEAR S

Samsung Galaxy Tab S2 9.7 T813

Link to comment
Share on other sites

Οκ γιατί νόμιζα ότι εγώ δεν κάνω κάτι σωστά:)

 

Με την τελευταία κι εγώ, αλλά φαίνεται κανονικά η υπογραφή

μου. Τουλάχιστον σε εμένα. Εσείς θα μου πείτε αν τη βλέπετε!

Swyped from my Galaxy S2

Link to comment
Share on other sites

Με την τελευταία κι εγώ, αλλά φαίνεται κανονικά η υπογραφή

μου. Τουλάχιστον σε εμένα. Εσείς θα μου πείτε αν τη βλέπετε!

Swyped from my Galaxy S2

 

εγω την δικια σου την βλεπω κανονικα:)

την δικια μου δεν βλεπω πουθενα:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μια εφαρμογή που να κάνει το κινητό μου htc wildfire να λειτουργεί σαν webcam με μικρόφωνο ακόμη καλύτερα και να συνδέω υπολογιστή με κινητό με το καλώδιο usb , δεν υπάρχει η δυνατότητα ούτε για bluetooth ούτε για wifi.

 

Έχετε κάποια πρόταση που να έχετε δοκιμάσει ότι δουλεύει καλά ;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

εγω την δικια σου την βλεπω κανονικα:)

την δικια μου δεν βλεπω πουθενα:lol::lol::lol:

 

εφω δεν βλέπω κανενός απο τους δυό σας!!!!!!!!!!!!

Xiaomi Redmi Note 4X (snapdragon) 4/64

Samsung Galaxy J5

NEXUS 5

Samsung Galaxy SIII (GT-I9300)

HTC hd2

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οσοι έχετε την τελευταία εκδοσή του tapatalk η υπογραφή σας κάτω εμφανίζεται ?

Εγω τώρα παρατήρησα ότι δεν βγαίνει ..(από εκεί γράφω τώρα)

 

Εμένα εμφανίζεται μόνο στα Pm όχι όταν γράφω στο forum (ICS 4.0.3)

Link to comment
Share on other sites

Για ποια υπογραφή μιλάτε παιδιά; Για αυτήν του Tapatalk sent from my...κτλ ή αυτήν του myphone;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για ποια υπογραφή μιλάτε παιδιά; Για αυτήν του Tapatalk sent from my...κτλ ή αυτήν του myphone;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

για αυτην λεω εγω..

δεν βγαινει σε μενα οταν γραφω παρολο που το εχω ενεργοποιημένο...

απλα μου εκανε εντυπωση...

Link to comment
Share on other sites

Για ποια υπογραφή μιλάτε παιδιά; Για αυτήν του Tapatalk sent from my...κτλ ή αυτήν του myphone;

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

Του tapatalk. Του myphone μπαίνει μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

για αυτην λεω εγω..

δεν βγαινει σε μενα οταν γραφω παρολο που το εχω ενεργοποιημένο...

απλα μου εκανε εντυπωση...

 

Για ποια δηλαδή;

 

 

 

 

 

Του tapatalk. Του myphone μπαίνει μια χαρά

 

Όταν λες μπαίνει; Βλέπω όλες τις υπογραφές των μελών που γράφουν με το Tapatalk, αλλά καμιά του myphone. Δεν ξέρω αν αυτό εννοείτε!

 

 

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αμα εχεις λαπτοπ με bluetooth καντο ετσι .

 

Αλλιως με τον ES File Explorer ειναι πανευκολο .

 

Πατας τοπικο LAN μετα Scan και σου βγαζει τον υπολογιστη σου που ειναι συνδεδεμενος με το Router σου και εκει βλεπεις ολους τους φακελους που εχεις Public

 

public τους εχω και βγαζει μηνυμα σφαλματος για το ρουτερ 'η το sbs ''η το firewall

ολα τα υπολοιπα τα εχω κοιταξει και για το sbs αλλαξα μια εντολη στον υπολογιστη που βρηκα αλλα και παλι...

Link to comment
Share on other sites

Για ποια δηλαδή;

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

 

νομιζω στο "μαυρισα" πιο πανω στην παραθεση!

μαλλον δεν το ειδες γιατι εισαι απο tapatalk:lol::lol:

για αυτην που λεει sent from my ....κτλ κτλ κτλ...

ενω την εχω να μπαινει δεν εμφανιζεται...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Android - προτάσεις] GPS και πλοήγηση

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...