Jump to content

[R.I.P.] "Έφυγε" ο Μάνος Ξυδούς


DesertSMisSRaiN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντιγράφω από το madata.gr

 

Εφυγε από τη ζωή από ανακοπή καρδιάς ο Μάνος Ξυδούς, ένα από τα μέλη του θρυλικού συγκροτήματος των Πυξ Λαξ.

 

Ο Ξυδούς μεταφέρθηκε στο Τζάνειο Νοσοκομείο, όπου θα διενεργηθεί νεκροψία - νεκροτομή για να διαπιστωθούν τα ακριβή αίτια και οι συνθήκες του θανάτου του.

 

Μόλις πριν ένα μήνα είχε πραγματοποιήσει συναυλίες με τους αδερφούς Χάρη και Πάνο Κατσιμίχα στην Θεσσαλονίκη και το Ολυμπιακό Ποδηλατοδρόμιο

 

"Γεννήθηκε στις αρχές του '50 (από πατέρα Μήλειο και μητέρα Κρητικιά) στους Αγίους Αναργύρους Αθηνών.

 

Πήγε σχολείο στους Αγίους και μετά δούλευε ως κλητήρας (εξωτερικές δουλειές) στην τότε Columbia στην Ριζούπολη, ενώ έπαιζε μπάσκετ στον “Ιωνικό” Νέας Φιλαδέλφειας. Έδωσε εξετάσεις και πέρασε στην Ανωτάτη Σχολή Οικονομικών Επιστημών και όταν τελείωσε τη σχολή σπούδασε marketing.

 

Τα ίδια χρόνια έβαζε μουσική ως DJ στις “Καρυάτιδες” της Πλάκας. Συνέχισε να εργάζεται στην ΜΙΝΟΣ-ΕΜΙ απεσταλμένος στην Κρήτη ως πωλητής. Έμεινε εκεί τρία χρόνια και απέκτησε μεγάλη εμπειρία, η οποία του έδωσε τη δυνατότητα να αντιληφθεί με ποια κριτήρια αγοράζει ο κόσμος τους δίσκους, πράγμα που αποδεικνύεται μεγάλο προτέρημα όταν ασχολείται αργότερα μεπαραγωγές και marketing.

 

Όταν συναντιέται με τους “Πυξ Λαξ” είναι Marketing Director στην ΜΙΝΟΣ-ΕΜΙ, θέση που την ευθύνη της επιλογής έχει η ΕΜΙ Αγγλίας και έχει ως παραγωγός χρυσούς και πλατινένιους δίσκους. Επίσης, έχει κάνει μια μεγάλη επιτυχία με τους “Dreamer and the fool moon” και το τραγούδι “Sandrina” που είχε αγγλικούς στίχους. Αυτό το maxi single πούλησε 49.000 αντίτυπα και ανέβηκε στις πρώτες θέσεις των καταλόγων της Ιταλίας, Ελβετίας, Γαλλίας κ.ά. Συμμετέχει στην παραγωγή του πρώτου και του τρίτου δίσκου των Πυξ Λαξ και γίνεται μέλος του συγκροτήματος γράφοντας στίχους, μουσική και κάνοντας φωνητικά.

 

Συμμετείχε στον δίσκο του Βασίλη Παπακωνσταντίνου: "Προσέχω δυστυχώς" στον οποίο έγραψε στίχους και μουσική στα περισσότερα τραγούδια ενώ έχει συνεργαστεί και με τους Όναρ. Έχει γράψει και έχει συμμετάσχει σε πολλούς δίσκους, με κυριότερο τον καταπληκτικό δίσκο με τίτλο «Μέχρι να πάρεις παγωτό, σε βρίσκει ο Χειμώνας» μαζί με τον Πάνο Κατσιμίχα όπου τους ξανάφερε να τραγουδούν παρέα. Όλα τα τραγούδια που έδωσαν νόημα στην λαχτάρα μας και την δίψα μας για ακρόαση με νόημα και ουσία. Όλα τα τραγούδια που αγαπήσαμε λιώνοντας τα βινύλια και τα cd που δισκογραφούσαν, από τις πρώτες μέρες της κυκλοφορίας τους.

 

link με βίντεο του Μάνου:

http://www.madata.gr/diafora/showbiz/58821.html

 

Γιατί μερικοί άνθρωποι, δεν έχουν ανάγκη από φασαρία και σκάνδαλα ακόμα και γύρω από το θάνατό τους. Για κάποιους είναι σημαντικό από μόνο του ότι χάθηκαν, χωρίς να χρειάζονται παιδάκια να κλαίνε, μια οικογένεια να ρεζιλεύετε μπροστά στις κάμερες και να αναρωτιόμαστε ακόμα αν τον θάψανε ή όχι.

 

Αντίο Μάνο.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ιδιατερη φωνη, μου αρεσε η εκτελεση του στο "θελω πελατη", "τί ζητας" "εσυ εκει".

Ιδιορυθμος αλλα συμπαθης χαρακτηρας.

Link to comment
Share on other sites

To διάβασα και γω πριν λίγο και έπαθα πλάκα. Απίστευτο.

Ένας απο τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες. Κρίμα και πάλι κρίμα.

Είχα την τύχη να τον ακούσω 2 φορές σε live και μάλιστα την δεύτερη πολύ πρόσφατα πριν ένα μήνα στη Θεσσαλονίκη.

 

RIP Mάνο.:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το πιστέψω. Καλό ταξίδι Μάνο, τα τραγούδια σου μας συντρόφευσαν στα πρώτα σκιρτήματα, στους πρώτους έρωτες , στους πρώτους χωρισμούς... Εμένα προσωπικά σε όλες τις μεγάλες αλλαγές τις ζωής μου. Πραγμάτικα το τέλος μιας επόχης και το τέλος της αθωότητας. Νιώθω ευλογημένη που σε είδα, ακουσα, ένιωσα, άπειρες φορές στη ζωή μου. Πραγματικά είναι σαν να έχασα ένα φίλο μου... Θα ζεις πάντα στις καρδιές μας και θα είσαι ζωντανός μέσα από τα τραγούδια σου. Τα φιλαράκια σου εδώ κατω δεν θα σε ξεχάσουν.

R.I.P. φιλαράκι... :(

Link to comment
Share on other sites

Απίστευτο... Αν και δεν τον άκουγα αλλά σίγουρα όλοι έχουμε ακούσει τραγούδια του και ίσως έχουμε αγαπήσει κάποια..

 

Τραγική είδηση πραγματικά..

 

Καλό ταξίδι!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Ένα τραγούδι που τον σημάδεψε. Ένα απο τα πολλά τραγούδια που μας άφησε κληρονομιά. Απίστευτο το πάθος που έβγαζε επι σκηνής.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα πάντα σε αυτη την ζωή είναι ένας αέρας και μιά στιγμή τυχερή η άτυχη.

Καλό του ταξίδι γιά όπου κίνησε να πάει.

http://cineparadisonights.blogspot.com/

Σινεμά "Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ"...Ανοίξαμε και σας περιμένουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μερικοί άνθρωποι, δεν έχουν ανάγκη από φασαρία και σκάνδαλα ακόμα και γύρω από το θάνατό τους. Για κάποιους είναι σημαντικό από μόνο του ότι χάθηκαν, χωρίς να χρειάζονται παιδάκια να κλαίνε, μια οικογένεια να ρεζιλεύετε μπροστά στις κάμερες και να αναρωτιόμαστε ακόμα αν τον θάψανε ή όχι.

 

Aυτη την σποντα τι την ηθελες. Συγκρινεις 2 θανατους...? ΑΚΥΡΟ.

 

Και στο φιναλε , εκεινος εφταιγε που ο "θανατος" του εγινε show?

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Συγκρίνω έναν θάνατο και ένα θάνατο-show.

Anyway, αυτή είναι η άποψή μου πάνω στο θέμα (και μια και με ρωτάς, νομίζω πως ναι, κάπως έτσι θα το ήθελε και εκείνος, αν μπορούσε να έχει άποψη πάνω στο θέμα).

 

Για να μην ξεφεύγουμε, αν διαφωνείς με την άποψή μου στείλε pm να σου απαντήσω σε ότι θέλεις ή στείλε για να με βρίσεις :p χωρίς να χαλάμε το συγκεκριμένο θέμα.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα, έφυγε πολύ νέος...

 

Υ.Γ.

Παρακαλώ πολύ να συνεχίσετε στο θέμα. Ο κάθε θάνατος είναι τραγικός, ειδικά όταν συμβαίνει ξαφνικά.

 

Από κει και πέρα, υπάρχουν τα ΠΜ. Ευχαριστώ.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...