Jump to content

Το καλυτερο ρεμιξ;


Lux
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σκεφτηκα να ανοιξω αυτο το θεμα και να γραφουμε ποιο ειναι το καλυτερο ( ή τα καλυτερα ) ρεμιξ απο ορισμενα τραγουδια. Τι λετε;

 

Πχ, θα ηθελα να μου πειτε το καλυτερο ρεμιξ απο το τραγουδι Alice Deejay - Better Off Alone.

Link to comment
Share on other sites

To καλυτερο remix που εχω ακουσει εγω ειναι το remix των Pendulum στο "Voodoo People" των Prodigy.

2005

 

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

με μια πρωτη σκεψη θα ελεγα BT feat. Jes - Every Other Way (Armin van Buuren Remix)

 

http://www.youtube.com/watch?v=u4qZzBHnwUk

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι της Kelly Rowland το Work(Freemasons Remix) ειναι απ'τα πιο πετυχημενα remix απ'την αποψη οτι ηταν ωραιοτερο απο το κανονικο(προσωπικη γνωμη) και φυσικα ακουστηκε πολυ περισσοτερο!:D
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Aν και κανονικά θα διαφωνούσα γιατί πραγματικά το καταστρέφει το νόημα του τραγουδιού (και η κοπέλα που το τραγουδάει στην εκδοχή των Freemasons, δεν έχει ούτε το 1/10 της φωνάρας της Morissette), συμφωνώ. Πολύ ωραίο remix.

 

Προσωπικά για εμένα, το καλύτερο remix είναι αυτό του Todd Terry στο Missing των Everything but the Girl, ένα από τα κλασικότερα πλέον, και σίγουρα από τα πιο επιτυχημένα remix.

 

Είναι από τα λίγα remix κομματιών που αντί να στερούν το συναίσθημα και να προσθέτουν απλά beats (όπως συμβαίνει στα περισσότερα remix), το ανεβάζουν σε άλλα επίπεδα και το κάνουν προσβάσιμο σε ένα κοινό που με την κανονική του εκδοχή το τραγούδι δε θα έφτανε ποτέ. Παραμένει αισθησιακό, ερωτικό και στοιχειωτικό ακόμα και με τα beats.

 

Όσα χρόνια και να περάσουν, είναι το μοναδικό τραγούδι που για μένα έχει αντέξει τόσο πολύ στο πέρασμα του χρόνου, που δεν πιστεύω ποτέ πως θα το βαρεθώ.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Καμία (υποχρεωτική) σχέση δεν έχει ο όρος ρεμιξ με τη dance/house/beatάτη μουσική.

 

Το αγαπημένο μου ρεμιξ είναι το Radiohead - Climbing Up The Walls (Fila Brazillia Mix).

Link to comment
Share on other sites

Καμία (υποχρεωτική) σχέση δεν έχει ο όρος ρεμιξ με τη dance/house/beatάτη μουσική.

 

Το αγαπημένο μου ρεμιξ είναι το Radiohead - Climbing Up The Walls (Fila Brazillia Mix).

 

ναι, και αυτό καταπληκτικό remix. Eίχα φάει τρελό κόλλημα όταν το πρωτοάκουσα.

όπως και των Sneaker Pimps.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει μεγάλη διαφορά από το original κομμάτι, μου αρέσει πολύ κι αυτή η εκδοχή: Flyleaf - I'm so sick (T-Virus remix)

 

Επίσης τρελαίνομαι να ακούω το μιξάρισμα των δύο παρακάτω κομματιών που έκαναν σε live οι Daft Punk: Around the world & Harder Better Faster Stronger.

Think of me long enough to make a memory...
Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχει μεγάλη διαφορά από το original κομμάτι, μου αρέσει πολύ κι αυτή η εκδοχή: Flyleaf - I'm so sick (T-Virus remix)

 

Επίσης τρελαίνομαι να ακούω το μιξάρισμα των δύο παρακάτω κομματιών που έκαναν σε live οι Daft Punk: Around the world & Harder Better Faster Stronger.

 

Daft Punk ΘΕΟΙ!!

 

Το κομματι που λες ειναι απο το live album τους "Alive 2007" το οποιο μαλιστα ειχε κερδισει και Grammy

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Daft Punk ΘΕΟΙ!!

 

Το κομματι που λες ειναι απο το live album τους "Alive 2007" το οποιο μαλιστα ειχε κερδισει και Grammy

 

Είναι οι άτιμοι... Δε θα τους βαρεθώ ποτέ ποτέ ποτέ! Οι άτιμοι... :p

Think of me long enough to make a memory...
Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο και με αρκετη διαφορα απο το πρωτοτυπο και το what else is there? απο royksopp σε remix απο thin white duke :D

 

btw Daft Punk rulz,το veridis quo το αγαπημενο μου,μαζι με το digital love

Heaven Holds A Sense Of Wonder

And I Wanted To Believe That I'd Get Caught Up

When The Rage In Me Subsides

In This White Wave

I Am Sinking In This Silence

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κανείς εδώ μέσα που να ακούει ελληνικά τραγούδια με ελληνικούς & κατανοητούς στίχους? 'Ολοι expert των αγγλικώ είναι ή ακούνε χωρίς να καταλαβαίνουν?:wacko::blink::worry:

Η πρόταση μου: FF.C - Παραμύθι(Deadlock remix)

Μία εναλλακτική εκτέλεση γιά όσους δεν αρέσει(αδύνατον) ο ρυθμός στο κανονικό Παραμυθί!

Link to comment
Share on other sites

Μα μια χαρά ρεμίξ είναι(αν αναφέρεσαι σε μένα)!:rolleyes:

 

O mod αναφέρεται σε ένα comment του thePRODIGY(αν θυμάμαι καλά) αλλά αργότερα το μετάνιωσε και το δοέγραωε όπως διέγραψε και το μισόμέρος του post μου... Προφανώς πρέπει να είμαστε εντελώς on topic και τα extra σχόλια είναι ανεπιθύμητα... :(

Τελευταία φορά γράφω κάτι extra! Sorry, αλλά νομίζω ότι δεν είναι και ότι καλύτερο να βλέπεις μηνύματα να εξαφανίζονται ή να πετσοκόβωνται...

 

Από το Thessaloniki Hip-Hop Festival 2003! Από τα τελευταία live που συμμετείχαν οι FF.C! Το THHF συνεχίζει να διοργανώνεται κάθε χρόνο συνήθως Τέλη Δεκέμβρη...:)
Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω πως οιαδήποτε διαφωνία με πράξεις μελών της Ομάδας Διαχείρισης του myPhone λύνεται με επικοινωνία με τον αρμόδιο Moderator/Super Moderator και μόνον.

 

Ευχαριστώ και συνεχίζουμε στο θέμα μας. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Καλημέρα!Παιδιά εμένα μου αρέσει πάρα πολύ ένα remix που το είχα ακούσει πρόσφατα σε ένα club....Ακούγεται μέσα το rude boy-Rihanna , το arab money-Busta Rhymes και ένα άλλο που δεν το ξέρω.....Είναι υπέροχο!Αλλά δεν το εχω βρει στο youtube.....Αν γνωρίζει κανείς κατι θα τον ευγνωμονούσα!!!! :)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...