Jump to content

Δοκιμασμένες Εφαρμογές για το Vivaz


dionysisrks
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε bampgs,

θέλω αν ξέρεις να μας πεις ποιο λεξικό slovoed,μπορούμε να περάσουμε στο κινητό μας (αν το έχεις ψάξεις) και τι θα κάνουμε με το python,γιατί χωρίς αυτό δεν γίνεται τίποτα.Δεν ζητάω link (απαγορεύεται στο forum) αλλά την έκδοση του slovoed.

Σίγουρα όλοι μας θέλουμε ένα καλό αγγλοεληνικό λεξικό στο κινητό μας :)

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είμαι σίγουρος οτι θα έχει αναφερθεί αλλά επειδή δεν έχω το χρόνο να ψάχνω το thread και ενδιαφέρεται ένας καλός φίλος, μπορεί κάποιος να αναφέρει τα 1-2 κορυφαία προγράμματα GPS στο Vivaz; Ευχαριστώ.
What u take is what u give...
Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος οτι θα έχει αναφερθεί αλλά επειδή δεν έχω το χρόνο να ψάχνω το thread και ενδιαφέρεται ένας καλός φίλος, μπορεί κάποιος να αναφέρει τα 1-2 κορυφαία προγράμματα GPS στο Vivaz; Ευχαριστώ.

 

ndrive

garmin

sygic

Link to comment
Share on other sites

@vaskef69 Όσον αφορά το SlovoEd μετά από λίγο ψαξιματάκι έχω να σου πω τα εξής:

Αυτή τη στιγμή η SlovoEd για το Vivaz προτείνει το SlovoEd Talking Deluxe, με καμιά 50.000 λήματα. Όμως, έχει κυκλοφορήσει την νέα έκδοση της Dictionary Engine (δλδ του βασικού προγράμματος πάνω στο οποίο "φοράμε" όποιο λεξικό θέλουμε), την 4.00, η οποία ακόμα δεν έχει "σπάσει".

Στην πιάτσα κυκλοφορούν κωδικοί για την προηγούμενη έκδοση, την 3.20, η οποία όμως δεν υπάρχει στο επίσημο site της SlovoEd.

Τι θα έκανα, λοιπόν, στη θέση σου, ΑΝ ήθελα να δοκιμάσω σε πλήρη λειτουργία το SlovoEd λεξικό, έτσι ώστε να ξέρω αν αξίζει να το αγοράσω (η φράση που χρησιμοποιούν όλες οι ομάδες "πειρατών" για να καλύψουν τον κ@#ο τους): Θα πήγαινα στο site της Slovoed και θα κατέβαζα αυτό που μου προτείνουν για το Vivaz. Θα το ξεζιπάριζα και από τον φάκελο program θα κράταγα μόνο το αρχείο SlovoEd_Deluxe_EnglGree_GreeEngl_for_S60.sis. Τώρα με ένα απλό γουγλάρισμα θα έβρισκα το αρχείο της SlovoEd Dictionary Engine 3.20 καθώς και το αρχείο Morphology Module 2.04 (στο φάκελο της Slovoed υπάρχει ήδη ένα Morphology Module, αλλά αυτό είναι το 2.06 και μάλλον δεν θα είναι συμβατό με την Engine 3.20). Θα πέρναγα αυτά τα τρία sisάκια στην κάρτα μνήμης του κινητού μου (δεν χρειάζονται υπογραφή) και θα εγκαθιστούσα με τη σειρά πρώτα την Engine, μετά το Module και τρίτο το λεξικό μου. Λογικά, εκεί που υπήρχε η engine υπάρχουν και οι τελευταίοι κωδικοί (από τον Δεκέμβρη του 09), οι οποίοι λειτουργούν στο λεξικό. Αυτό θα έκανα. Αν το κάνεις και δεν δουλέψει, στείλε pm. Τώρα, αν τα σαΐνια σπάσουν και την engine 4.00, ε, δεν πρόκειται να χαθούμε! Πάντως και με τα παραπάνω μια χαρά την κάνεις τη δουλειά σου, μιας και δεν υπάρχει πιο πρόσφατη database του αγγλόελληνικού λεξικούΑ! Οι ήχοι δεν ξέρω αν δουλεύουν, μιας και δεν τους εγκατέστησα.

 

Σας συνέβη και εσάς ή μόνο σε εμένα να βγήκε καινούρια ενημέρωση του λογισμικού του τηλεφώνου, που να περιλαμβάνει και ένα barcode reader (Neo Reader);

 

Υ.Γ. και για να μην ξεμένουμε από εφαρμογές, ψάξτε την Sideralis. Καλοκαιράκι έχουμε, αρκετές φορές τα βράδυα θα σηκώσουμε το βλέμμα στον ουρανό. Να μην έχουμε ένα προγραμματάκι που να μας λέει τους αστερισμούς; (είναι αρκετά πιασάρικο να δείχνεις τους αστερισμούς με το όνομά τους όταν έχεις... ενδιαφέρουσα συντροφιά, καρατσεκαρισμένο!)

Edited by bampgs
Link to comment
Share on other sites

@vaskef69 Όσον αφορά το SlovoEd μετά από λίγο ψαξιματάκι έχω να σου πω τα εξής:

Αυτή τη στιγμή η SlovoEd για το Vivaz προτείνει το SlovoEd Talking Deluxe, με καμιά 50.000 λήματα. Όμως, έχει κυκλοφορήσει την νέα έκδοση της Dictionary Engine (δλδ του βασικού προγράμματος πάνω στο οποίο "φοράμε" όποιο λεξικό θέλουμε), την 4.00, η οποία ακόμα δεν έχει "σπάσει".

Στην πιάτσα κυκλοφορούν κωδικοί για την προηγούμενη έκδοση, την 3.20, η οποία όμως δεν υπάρχει στο επίσημο site της SlovoEd.

Τι θα έκανα, λοιπόν, στη θέση σου, ΑΝ ήθελα να δοκιμάσω σε πλήρη λειτουργία το SlovoEd λεξικό, έτσι ώστε να ξέρω αν αξίζει να το αγοράσω (η φράση που χρησιμοποιούν όλες οι ομάδες "πειρατών" για να καλύψουν τον κ@#ο τους): Θα πήγαινα στο site της Slovoed και θα κατέβαζα αυτό που μου προτείνουν για το Vivaz. Θα το ξεζιπάριζα και από τον φάκελο program θα κράταγα μόνο το αρχείο SlovoEd_Deluxe_EnglGree_GreeEngl_for_S60.sis. Τώρα με ένα απλό γουγλάρισμα θα έβρισκα το αρχείο της SlovoEd Dictionary Engine 3.20 καθώς και το αρχείο Morphology Module 2.04 (στο φάκελο της Slovoed υπάρχει ήδη ένα Morphology Module, αλλά αυτό είναι το 2.06 και μάλλον δεν θα είναι συμβατό με την Engine 3.20). Θα πέρναγα αυτά τα τρία sisάκια στην κάρτα μνήμης του κινητού μου (δεν χρειάζονται υπογραφή) και θα εγκαθιστούσα με τη σειρά πρώτα την Engine, μετά το Module και τρίτο το λεξικό μου. Λογικά, εκεί που υπήρχε η engine υπάρχουν και οι τελευταίοι κωδικοί (από τον Δεκέμβρη του 09), οι οποίοι λειτουργούν στο λεξικό. Αυτό θα έκανα. Αν το κάνεις και δεν δουλέψει, στείλε pm. Τώρα, αν τα σαΐνια σπάσουν και την engine 4.00, ε, δεν πρόκειται να χαθούμε! Πάντως και με τα παραπάνω μια χαρά την κάνεις τη δουλειά σου, μιας και δεν υπάρχει πιο πρόσφατη database του αγγλόελληνικού λεξικούΑ! Οι ήχοι δεν ξέρω αν δουλεύουν, μιας και δεν τους εγκατέστησα.

 

Σας συνέβη και εσάς ή μόνο σε εμένα να βγήκε καινούρια ενημέρωση του λογισμικού του τηλεφώνου, που να περιλαμβάνει και ένα barcode reader (Neo Reader);

 

Υ.Γ. και για να μην ξεμένουμε από εφαρμογές, ψάξτε την Sideralis. Καλοκαιράκι έχουμε, αρκετές φορές τα βράδυα θα σηκώσουμε το βλέμμα στον ουρανό. Να μην έχουμε ένα προγραμματάκι που να μας λέει τους αστερισμούς; (είναι αρκετά πιασάρικο να δείχνεις τους αστερισμούς με το όνομά τους όταν έχεις... ενδιαφέρουσα συντροφιά, καρατσεκαρισμένο!)

 

Είσαι αρχηγός !!!

Θα το παλέψω κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο και θα postaro μετά :)

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

Προγράμματα που χρησιμοποιώ συνέχεια και δουλεύουν άψογα (και δεν έχουν αναφερθεί απο άλλους χρήστες)

Putty touch - ssh-telnet client για symbian. Έχει σώσει άπειρους καφέδες στην παραλία. :lol:

SymSMB - samba client για symbian.

DuDu Recorder - Εργαλείο για recording, απο memos μέχρι συνομιλίες.

FedoroSoft Vibra-Connect - Δόνηση όταν απαντά ο συνομιλητής, κάθε 55 δευτερόλεπτα και όταν τελειώνει η κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να τα καταφερα και να πηρα απο το Ovi Store τις εφαρμογες για

troktiko , sport-fm , ta nea ..

 

http://www.multiupload.com/ER0BJHPYPX

 

Δοκιμαστε , δεν εχω δοκιμασει εγω ακομα , μιας και το vivaz μου ειναι service , αλλα πρεπει να κανουν ..Waiting for feedback..:)

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

@ takisss: Όντως, δουλεύουν μια χαρά!

 

(Πώς τα πήρες; )

 

Update: Άκυρο, το βρήκα! με ένα απλό ψαξιματάκι στο youtube, το Ovi store ξεκλειδώνει και για εμάς τους μη NOKIAδες!

Edited by bampgs
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,

δηλαδη με καποιο τροπο κατεβαζετε τις εφαρμογες στο pc και μετα τις στελνετε στο vivaz?

 

εαν μπορει καπιος να μου στελει καποιον οδηγο για το πως γινετε,διοτι βρισκω κατι στο youtube αλλα δεν μπορω να καταφερω και δεν ξερω εαν ειναι ο σωστος οδηγος.

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

@ takisss: Όντως, δουλεύουν μια χαρά!

 

(Πώς τα πήρες; )

 

Update: Άκυρο, το βρήκα! με ένα απλό ψαξιματάκι στο youtube, το Ovi store ξεκλειδώνει και για εμάς τους μη NOKIAδες!

 

Οταν λες ξεκλειδώνει , καταφερες να εγκαταστισεις το Ovi Store στο Vivaz?Αυτο που εκανα εγώ , ήταν να μπω στο site απο τον υπολογιστη, να γινω μελος στο ovi store(στο ovi δηλαδη) και μετα σε οποια εφαρμογη θες να κατεβασεις μπορεις να πατησεις αποστολη σε φιλο και αφου εχει αλλαξει το url στο τελος τελος λεει send-to-friend..αυτο το μετατρεπουμε σε "download" kai μας δινει το αρχειο...

 

Τι γινεται ομως..Αυτα δεν ειναι ακριβως αρχεια sis..Ta περισσοτερα εχουν καταληξη sis.dm...Για να γινουν sis πρεπει να τα ανοιξετε με notepad (σημειωματαριο) και να σβησετε το επανω μερος (αυτο που μπορει να διαβαστει δηλαδη) και να το αποθηκευσετε ως sis..(να εχει καταληξη .sis δηλαδη..)

Tα αρχεια που εχουν καταληξη sis χωρις dim στο filename οπως και τα wgz δεν χρεαιζονται καμια μετατροπη..

 

@bampgs To εχω ψαξει Παρααα πολυ το θεμα ovi store , και εχω καταλήξει οτι πρεπει να εχεις χακαρισμενη εκδοση (δηλαδη εκδοση Hellox) για να μπορεις να περασεις εφαρμογες νοκια κτλ..αμα καταφερες να βρεις τροπο , σε παρακαλω μοιρασου τον μαζι μας..

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που βρήκα εγώ, ο οποίος δουλεύει μια χαρά, είναι ο εξής:

Κατεβάζεις ένα πρόσθετο (add-on) για τον Mozilla. (Δεν παίζει αν έχεις Internet Explorer). Αυτό το πρόσθετο "ξεγελάει" το ovi store και το κάνει να νομίζει ότι μπαίνεις από κινητό Nokia 5800 (έχει και άλλες επιλογές, όπως Ν97 κλπ, αλλά εμάς μας κάνουν οι εφαρμογές που παίζουν στο 5800).

Όταν εγκαταστήσεις και ενεργοποιήσεις το πρόσθετο, πηγαίνεις στο store.ovi.mobile και κατεβάζεις ό,τι θέλεις!

Εγώ έκανα ακριβώς αυτά που λέει σε αυτό το βίντεο:

 

(Δεν πρόκειται για πειρατεία, μιας και μιλάμε για τις τζάμπα εφαρμογές που δίνει το ovi, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με το link!)

 

@takiss: εγώ δεν βρήκα κάποιο με .dm. Ό,τι κατέβασα είχε κατάληξη είτε .sis είτε wgz. Αν μου πεις για κάποιο συγκεκριμένο με .dm, θα δω τι μπορώ να βρω

Edited by bampgs
Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος που βρήκα εγώ, ο οποίος δουλεύει μια χαρά, είναι ο εξής:

Κατεβάζεις ένα πρόσθετο (add-on) για τον Mozilla. (Δεν παίζει αν έχεις Internet Explorer). Αυτό το πρόσθετο "ξεγελάει" το ovi store και το κάνει να νομίζει ότι μπαίνεις από κινητό Nokia 5800 (έχει και άλλες επιλογές, όπως Ν97 κλπ, αλλά εμάς μας κάνουν οι εφαρμογές που παίζουν στο 5800).

Όταν εγκαταστήσεις και ενεργοποιήσεις το πρόσθετο, πηγαίνεις στο store.ovi.mobile και κατεβάζεις ό,τι θέλεις!

Εγώ έκανα ακριβώς αυτά που λέει σε αυτό το βίντεο:

 

(Δεν πρόκειται για πειρατεία, μιας και μιλάμε για τις τζάμπα εφαρμογές που δίνει το ovi, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με το link!)

Καλο και αυτό , αλλα αμα υπηρχε τροπος για να κατεβαζουμε απευθειας απ το κινητο θα ηταν ακομη καλυτερα.. :P

Samsung Note Series Fan! :happy:

Samsung [Note 4] N910F in White!

Samsung [Note 2] N7100 in Blue

..Inspiration doesn't wait..

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου αυτο και εγω προσπαθω να κανω απο το video tou youtube,αλλα καποια στιγμη κανει Import ενα αρχειο απο ενα φακελο ovi store to pc αλλα εγω αυτο δεν το βρισκω και δεν μπορω να συνεχισω παρακατω,ξερεις που το αποθηκευει αυτο το αρχειο?
Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις:

1. Τη δεύτερη φορά που θα μπείτε στο ovi store με το πρόσθετο, μπορεί να σας βγάλει το μήνυμα ότι "δεν είναι διαθέσιμο για το κινητό σας" κλπ. Για να μη σας συμβεί αυτό, καθαρίστε το πρόσφατο ιστορικό και ενεργοποιήστε το πρόσθετο ΠΡΙΝ πάτε στο store.ovi.mobi.

 

2. Όντως, υπάρχουν πάρα πολλές εφαρμογές με κατάληξη .dm, απλά έτυχε και δεν κατέβασα καμία τέτοια. Επειδή όμως, απ' ό,τι είδα και σε διάφορα άλλα φόρουμ για Samsung HD κλπ, το πρόβλημα είναι υπαρκτό, έψαξα και βρηκα μια εφαρμογούλα με .dm και την κατέβασα. Για να την κάνω .sis ακολούθησα τις οδηγίες των ούγγρων φίλων του http://www.youtube.com/watch?v=cWAAasBbzWs. Δηλαδή κατέβασα το xvi32, το έτρεξα, "πέταξα" μέσα του το αρχείο .dm και με το del έσβησα από την αρχή και το τέλος τα "περιττά" bytes (κάπως σαν το τρόπο του takisss με το notepad, αλλά πιο ακριβές, μιας και με τη βοήθεια του αριστερού μέρους της οθόνης μπορούμε πιο εύκολα να ελέγξουμε να μην αφήσουμε ούτε έναν περιττό χαρακτήρα, όπως κενό, τελεία κλπ. Έχει σημασία, γιατί έστω και ένας περιττός χαρακτήρας να υπάρχει, τότε η εφαρμογή δεν λειτουργεί. Επίσης, να έχουμε το νου μας για το εξής: το αρχείο της εφαρμογής Lonely Planet έχει κατάληξη .sis.dm. Το άνοιξα μέσω του xvi32, έσβησα τα περιττά κουτάκια και το έστειλα στο κινητό. Όμως εκεί δεν διάβαζε το αρχείο. Ξανακοίταξα, λοιπόν, το αρχείο που κατέβασα και πρόσεξα ότι στην πρώτη σειρά που έσβησα έγραφε κάτι σαν sisx application. Έτσι, μετονόμασα το αρχείο .sis που είχα φτιάξει σβήνοντας τα περιττά κουτάκια σε .sisx, το έστειλα στο κινητό και αυτό εγκαταστάθηκε τέλεια.

 

@ takisss: Προτιμάω να κατεβάζω τις εφαρμογές στο pc, να τις πειράζω, να τις υπογράφω κλπ και να τις στέλνω με το μπλουτούθι στο κινητό. Μου φαίνεται πολύ πιο βολικό, γι' αυτό δεν έχω ασχοληθεί με το κατέβασμα απ' ευθείας στο κινητό.

 

@ redribo: Εμένα μου τα κατεβάζει όπου του πω να μου τα κατεβάζει, δλδ στο "Λήψεις" (έχω win7)! Δλδ κανονικό download! Δεν ξέρω πού αλλού μπορεί να σου τα κατεβάζει! Κάνε αναζήτηση στο pc σου με το όνομα του αρχείου που κατέβασες και θα το βρεις! Δεν χάνονται έτσι τα αρχεία!

Edited by bampgs
Link to comment
Share on other sites

@ redribo: Δεν κάνει τίποτα.

 

Πάντως, μετά από μια μέρα ενασχόληση με το ovi, μπορώ να πω ότι δεν εντυπωσιάστηκα. Πάρα πολλές από τις εφαρμογές που είδα εκεί (αυτές, δλδ, που με ενδιαφέρουν) τις είχα ήδη βρει στα άλλα γνωστά "μαγαζάκια" της πιάτσας, ιπμαρτ κλπ, σπασμένες.

 

Οι εκκρεμότητες που έχω αυτή τη στιγμή είναι το παιχνίδι Armageddon Squadron (flight simulator Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου, που χρησιμοποιεί τον αισθητήρα... τα σπάει!), που το έχω βρει από 5 διαφορετικές πηγές, αλλά δεν παίζει με τίποτα (όποιος καταφέρει κάτι, ενημερώνει) και μια πηγή για πρόσφατα ebooks σε μορφή .prc για το mobireader (όχι τα τζάμπα βιβλία των προηγούμενων αιώνων που κυκλοφορούν ελεύθερα επειδή δεν υπάρχουν πλέον πνευματικά δικαιώματα). Εϊμαι σίγουρος ότι όπως υπάρχουν 50 φόρουμς όπου ανταλλάσσονται προγράμματα, τραγούδια και ταινίες, έτσι θα υπάρχει έστω και ένα με ebooks, οργανωμένο και τακτοποιημένο. (Όποιος ξέρει κάτι σχετικό, ας στείλει ένα pm...)

Edited by bampgs
Link to comment
Share on other sites

μπορει να ειναι ασχετο,αλλα μιας και εχει αναφερθει αρκετες φορες το εν λογω φορουμ που αρχιζει απο ip,δεν λειτουργει σημερα...ξερει κανεις κατι,μηπως εκλεισε?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά κανείς να ακούει PODCASTS από το κινητό μας δεν υπάρχει; Έχω κατεβάσει κάποια podcasts και με το Built-in Player δεν τα ανοίγει. Ποιο πρόγραμμα να κατεβάσω για να τα ακούω "α-λα iPod" ;;
Link to comment
Share on other sites

@ Chryssostomos: Εδώ και λίγο καιρό σε εκείνο το φόρουμ έχουν ένα πρόβλημα (νομικό, νομίζω) με την παύλα στη μέση. Γράψε τη γνωστή διεύθυνση χωρίς να βάζεις παύλα ανάμεσα στις δυο λεξούλες και θα ανοίξουν οι Πύλες του Παραδείσου.
Link to comment
Share on other sites

κατι ειχε παρει το ματι μου πριν μερες αλλα ειχα δει πως το διορθωσαν...οπως και να χει ευχαριστω!!

 

προσπαθω να περασω μερικες εφαρμογες και μου βγαινει το μνμ: σφαλμα ενημερωσης.το εχει συναντησει κανενας??

να φανταστω οτι δεν εχει τυχει σε κανεναν???

Edited by Chryssostomos
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

σιγουρότατος! αυτή τη στιγμή βλέπω ένα αραβικό κανάλι με μουσικά βίντεο κλιπ στο vivaz μου!

 

http://www.mobilegamesarena.net/2010/04/spb-software-spb-tv-v102770-s60v3v5.html

 

 

καλημερα!τα ελληνικα καναλια σου δουλευουν?μου ειναι κλειδωμενα,υπαρχει τροπος να τα ξεκλειδωσω?ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

μαζί με το αρχειάκι .sis κατεβάζει και ένα αρχείο .txt με μερικά πολύτιμα νούμερα. Τα περνάς στο πρόγραμμα και ξεκλειδώνουν όλα τα κανάλια
Link to comment
Share on other sites

μαζί με το αρχειάκι .sis κατεβάζει και ένα αρχείο .txt με μερικά πολύτιμα νούμερα. Τα περνάς στο πρόγραμμα και ξεκλειδώνουν όλα τα κανάλια

 

σωστος ο φιλος.και γω την πρωτη φορα δεν το ειχα παρατηρησει αλλα ετσι ειναι.ψαξε το λιγακι και εισαι κομπλε!!

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

μαζί με το αρχειάκι .sis κατεβάζει και ένα αρχείο .txt με μερικά πολύτιμα νούμερα. Τα περνάς στο πρόγραμμα και ξεκλειδώνουν όλα τα κανάλια

 

 

φιλε bampgs εχεις απολυτο δικιο,δεν το ειχα προσεξει.δουλευει αψογα τωρα,σε ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια ειμαι καινουργιος στην παρεα θελω να βαλω δωρεαν gps ειδα πως προτεινης το ndrive το link ποιο ειναι το εχω 1 μηνα το vivaz καταπληκτικο κινητο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...