Jump to content

Δοκιμασμένες Εφαρμογές για το Vivaz


dionysisrks
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολα τα παιδια του φορουμ.

παρατηρησα εχθες και σημερα οτι οσο εχω ενεργο το spb mobile shell δεν τρεχει το NDrive.για την ακρειβεια δεν πιανει δορυφορους.μολις το απενεργοποιησα επιασα με την μια.τωρα βεβαια δεν ξερω αν ειναι τυχαιο,αλλα εχει κανεις τπτ κατα νου?

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 215
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

την καλησπερα μου σε ολη την παρεα ξανα! η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι στους 5 μηνες που εχω το κινητο διαπιστωσα οτι τελικα ειναι μια μουφα τηλεφωνο! οπως και εγω ετσι και πολλοι αλλοι που βιαστηκαν να το αγορασουν την πατησαν ειτε με τις εφαρμογες ειτε με οτιδηποτε αλλο εχει το τηλεφωνο! απο ολα αυτα που εχει το μονο που ειναι υπερ τουλαχιστον για μενα ειναι η καμερα! τιποτα αλλο! αν παρεις ειδικα τον ηχο ειναι αστα να πανε οταν ενα τηλεφωνο στοιχιζει 430 ευρω και σου δημιουργει τοσα προβληματα ειτε εχει να κανει με εφαρμογες ειτε με οτιδηποτε αλλο για μενα δεν αξιζει!!! υπαρχουν πολυ καλυτερα τηλεφωνα πολυ πιο φτηνα και με παρα πολυ λιγοτερα προβληματα αν το συγκρινουμε!!! δυστυχως λυπαμαι που το αγορασα!!!

 

 

Υ.Γ δεν θελω να παρεξηγηθω αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη!!! και αν μπορει καποιος ας μου αποδειξει οτι κανω λαθος!!! ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου σε ολη την παρεα ξανα! η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι στους 5 μηνες που εχω το κινητο διαπιστωσα οτι τελικα ειναι μια μουφα τηλεφωνο! οπως και εγω ετσι και πολλοι αλλοι που βιαστηκαν να το αγορασουν την πατησαν ειτε με τις εφαρμογες ειτε με οτιδηποτε αλλο εχει το τηλεφωνο! απο ολα αυτα που εχει το μονο που ειναι υπερ τουλαχιστον για μενα ειναι η καμερα! τιποτα αλλο! αν παρεις ειδικα τον ηχο ειναι αστα να πανε οταν ενα τηλεφωνο στοιχιζει 430 ευρω και σου δημιουργει τοσα προβληματα ειτε εχει να κανει με εφαρμογες ειτε με οτιδηποτε αλλο για μενα δεν αξιζει!!! υπαρχουν πολυ καλυτερα τηλεφωνα πολυ πιο φτηνα και με παρα πολυ λιγοτερα προβληματα αν το συγκρινουμε!!! δυστυχως λυπαμαι που το αγορασα!!!

 

 

Υ.Γ δεν θελω να παρεξηγηθω αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη!!! και αν μπορει καποιος ας μου αποδειξει οτι κανω λαθος!!! ευχαριστω!!!

 

Λύσε μου την απορία και πες μου με τι σκοπό αγόρασες το συγκεκριμένο κινητό?

Link to comment
Share on other sites

Eγω παντως οσες εφαρμογες ειχα στο 5800 παιζουν μια χαρα και στο vivaz(εκτος απο τις εφαρμογες για φακο). Τωρα αν σε καποιους δεν αρεσουν οι εφαρμογες για symbian αυτο ειναι αλλο θεμα.
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα εφαρμογες εχει και οτι ακριβως χρειαζεται καποιος...

και πιιστευω πως αξιζει τα λεφτα του...

μηπως δεν το εχεις ψαξει οσο πρεπει? μηπως λεω μηπως δεν το ξερεις καλα το αθλημα? :heat:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολα τα παιδια του φορουμ.

παρατηρησα εχθες και σημερα οτι οσο εχω ενεργο το spb mobile shell δεν τρεχει το NDrive.για την ακρειβεια δεν πιανει δορυφορους.μολις το απενεργοποιησα επιασα με την μια.τωρα βεβαια δεν ξερω αν ειναι τυχαιο,αλλα εχει κανεις τπτ κατα νου?

 

Πρέπει να ήταν τυχαίο γεγονός γιατί κι εμένα μόλις έβαλα to ndrive άργησε κανα δυο φορές να βρει δορυφόρο (περίπου 10 λεπτά) αλλά μετά όλα καλά σε 2-3 λεπτά κλειδώνει, με το spb shell ενεργοποιημένο. Κάντου καμιά επανεκκίνηση.

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα αλλα δεν βλεπω διαφορα.επισεις γενικα παρατηρω οτι αργει γενικα να κλειδωσει τις τελευταιες μερες.δε ξερω γιατι...:cry::cry:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Ως βλαμένος symbianos με κινητά όλων των γενεών του εν λόγω λειτουργικού

Ν-GAGE

N73

N95

Vivaz

θα έλεγα ότι το τελευταίο είναι η καλύτερη και πιο κομπακτ συνολικά υλοποίηση που έγινε μέχρι τώρα σε κινητά νορμάλ αξίας.

 

Είναι αυτό με τον πιο γρήγορο επεξεργαστή ever, το καλύτερο υποσύστημα γραφικών, με το καλύτερο βίντεο, αποδεκτή φωτό την ημέρα και σε μάκρο και μεγάλη μπαταρία.

Έχει τα κουσουράκια του στον ήχο κλήσης και στο led light αλλά είναι το πιο χρηστικό symbian που είχα ποτέ.

 

Α και να ξέρετε ότι ΔΕΝ αγοράζουμε ΠΟΤΕ κινητό φρέσκο στην αγορά!!! Περιμένουμε να πέσει λίγο η τιμή, να δείξει και τα κουσούρια στο λογισμικό και μετά αποφασίζουμε! Άλλωστε πάντα μετά τους 2-3 πρώτους μήνες η εταιρία λύνει τις περισσότερες φορές τα κύρια προβλήματα...

 

Έτσι και με το vivaz τα πρώτα τηλ που ήρθαν είχαν προβλήματα σταθερότητας που διορθώθηκαν μετά ένα μήνα.

Ήθελα το X6 χωρίς να το έχω δεί τότε, αλλά δεν ήταν διαθέσιμο και κατέληξα με την δεύτερη επιλογή μου, το vivaz. Και καθυστέρησε 1,5 μήνα να έρθει...

Τί καλά που ήρθαν έτσι τα πράγματα: το Χ6 είναι μια μαούνα χωρίς στύλ και πολύ-πολύ κακή ποιότητα κατασκευής!!!

Μετά το φόρτωμα με τα κατάληλα προγράμματα το vivaz μου είναι οπλισμένο σαν αστακός!!!

 

Αρκετά με το παραλλήρημα

Το SPB weather είναι το καλύτερο πρόγραμμα που έχω βρεί για καιρό στο κινητό. Eίναι πιο αναλυτικό στις προβλέψεις από το weather widget του mobile shell και έχει και τέλεια γραφικά με την υδρόγειο και βάζουμε όσες πόλεις θέλουμε! Προσοχή μόνο γιατί στην υδρόγειο κατεβάζει πολλά δεδομένα και χρεώνει άσχημα μέσω 3g...

Aπό wifi όλα καλα΄!

Ο απλός καιρός για την πόλη μας πάντως είναι πανάλαφρο download με μέγεθος 20-30 kb τη φορά!

 

H νέα version του shell 3.5.5.349 (αν δεν κάνω λάθος) είναι σίγουρα καλύτερη σε ταχύτητα και με πολύ λιγότερα κολλήματα σε multitasking με λήψη βίντεο ή φωτό ή gps.

Α! και είναι εργαλείο που εκτοξεύει την λειτουργικότητα του κινητού, δεν είναι παιχνίδι να παίζουμε όλοι μέρα!!!

Αν το σκαλίζουμε μόνο όταν το χρειαζόμαστε δεν τρώει πολύ μπαταρία...

 

Όσο για το gps χθές κλείδωσε δορυφόρους σε 1-2 λεπτά σε εσωτερικό χώρο πολυκατοικίας στον 3ο και τελευταίο όροφο με εξαώροφα τσιμεντένια θηρία γύρω γύρω.

Πολύ πολύ καλό και σε ακρίβεια στο ταξίδι δίπλα σε πρανή αυτοκινητοδρόμων...

 

Φυσικά όσο περνάει ο καιρός βγαίνουν πιο εξελιγμένα κινητά αλλά και σε άλλες τιμές!

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια χρήσιμη εφαρμογή που δουλεύει τέλεια στο vivaz είναι το

alon mp3 dictaphone 2.97.1

 

Είναι mp3 player call recorder αλλά εκεί που δεν παίζεται είναι η εγγραφή σε πολλές ποιότητες τόσο σε mp3 όσο και σε pcm.

Δηλαδή μετατρέπει το κινητό σας σε μονοφωνικό μεν, άριστης ποιότητας δημοσιογραφικό καταγραφέα ή ένα φθηνό σύστημα ηχογράφησης για ομιλίες.

Δεν υπάρχει περιορισμός στη διάρκεια ηχογράφησης αφού γράφει άνετα και για πολύ ώρα στην κάρτα μνήμης.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

φιλε John302 και φιλε irenegate77 οσο καιρο εχω το τηλεφωνο το πσαχνω σχεδον καθε μερα ειτε για εφαρμογες ειτε για οτιδηποτε αλλο μπορω!!! φιλε irenegate77 δεν ειναι οτι δεν το κατεχω το αθλημα απλα προσπαθω να το μαθω με οποιον τροπο βρω!! λεω εγω οτι ισως να μην κανω κατι σωστα! αλλα σε ολες τις εφαρμογες να τα κανω ολα λαθος??? τεσπα πες οτι τελικα το κανω λαθος και αυτο!!! οσον αφορα τον ηχο κλησης η οταν βαζεις να δεις ενα βιντεο η ταινια εμενα μου κολλαει σαν τρελο!!! παω να παιξω το ραλλι και κολλαει ολο το τηλ. δεν θελω να συζηταω οτι αφορα επαφες και μηνυματα γιατι θελει κανα λεπτο μεχρι να ξεκολλησει!!! το πηγα στην WIND οπου το πηρα για update και μου ειπαν οτι εχει ηδη το τελευταιο update η συσκευη!!! και σε ρωταω εγω...τι αλλο μπορω να κανω????? ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

τι αλλο μπορω να κανω????? ευχαριστω!!!

Nα το πας εκει που το πηρες και να του πεις ακριβως αυτα τα προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δεν μπορω να βαλω SPB.Software.SPB.Mobile.Shell.v3.5.0.S60v5.S δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω..κατεβασα τις οδειγιες αλλα τιποτα το περναω κ μου βγαζει ενα χ
Link to comment
Share on other sites

Teo010 αν διαβασες καλα γραφω οτι το πηγα στην wind και δεν εκανα τιποτα απολυτως!!! τεσπα δεν ειναι αυτο το προβλημα τουλαχιστον αν ειναι αν μπορω απο εδω μεσα να βρω καποιες αξιοπιστες εφαρμογες που να με κανουν να ξεχασω ολα τα υπολοιπα αφου δεν μπορω να το αλλαξω!!!
Link to comment
Share on other sites

Teo010 αν διαβασες καλα γραφω οτι το πηγα στην wind και δεν εκανα τιποτα απολυτως!!! τεσπα δεν ειναι αυτο το προβλημα τουλαχιστον αν ειναι αν μπορω απο εδω μεσα να βρω καποιες αξιοπιστες εφαρμογες που να με κανουν να ξεχασω ολα τα υπολοιπα αφου δεν μπορω να το αλλαξω!!!

 

Μιλάμε για πραγματικά προβληματικό τηλέφωνο!

Μήπως να το πήγαινες σε κανονικό service της sony ericsson???

Από τότε που βγήκαν τα service της γειτονιάς μάλλον χάθηκε η μπάλα...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

παιδιά μία βοήθεια παρακαλώ στον άμπαλο :)σχετικά με το garmin.... εγκαταστήσει τα πάντα πιστεύω σωστά, πρόγραμμα, χάρτη κλπ, τικάνω από εκεί και πέρα ? Ανοίγω το πρόγραμμα και περνάω στο μενού που έχει ΄΄προς τα που΄΄ και ΄΄προβ χάρτη΄΄, επάνω αριστερά είναι ανοικτές οι μπάρες λευκές και η πιο χαμηλή η αριστερή έχει γίνει κόκκινη , πατάω την προβολή χαρτη και με βγάζει σε μία οθόνη στην οποία επάνω αναφέρει αναζήτηση δορυφόρων και έχει ένα βελάκι ενώ κάτω γράφει ταχύτητα και πορεία ( πάνω από την πορεία γράφει no map), τι πρέπει να κάνω λοιπόν για να εμφανιστεί η θέση μου και φυσικά ο χάρτης ????? Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μία βοήθεια παρακαλώ στον άμπαλο :)σχετικά με το garmin.... εγκαταστήσει τα πάντα πιστεύω σωστά, πρόγραμμα, χάρτη κλπ, τικάνω από εκεί και πέρα ? Ανοίγω το πρόγραμμα και περνάω στο μενού που έχει ΄΄προς τα που΄΄ και ΄΄προβ χάρτη΄΄, επάνω αριστερά είναι ανοικτές οι μπάρες λευκές και η πιο χαμηλή η αριστερή έχει γίνει κόκκινη , πατάω την προβολή χαρτη και με βγάζει σε μία οθόνη στην οποία επάνω αναφέρει αναζήτηση δορυφόρων και έχει ένα βελάκι ενώ κάτω γράφει ταχύτητα και πορεία ( πάνω από την πορεία γράφει no map), τι πρέπει να κάνω λοιπόν για να εμφανιστεί η θέση μου και φυσικά ο χάρτης ?????

 

Κανονικά θα έπρεπε να σου δείχνει την τελευταία γνωστή θέση σου, αλλά μάλλον είναι η πρώτη φορά που το άνοιξες.

 

Άσε το να κλειδώσει δορυφόρους πρώτα. ( κάποιες από τις μπάρες να γίνουν πράσινες) και μετά να πατήσεις προβολή χάρτη. Την πρώτη φορά μπορεί να χρειαστεί κανένα 10λεπτο αλλά μετά θα κάνει γύρω στο 2λεπτο.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε να σου δείχνει την τελευταία γνωστή θέση σου, αλλά μάλλον είναι η πρώτη φορά που το άνοιξες.

 

Άσε το να κλειδώσει δορυφόρους πρώτα. ( κάποιες από τις μπάρες να γίνουν πράσινες) και μετά να πατήσεις προβολή χάρτη. Την πρώτη φορά μπορεί να χρειαστεί κανένα 10λεπτο αλλά μετά θα κάνει γύρω στο 2λεπτο.

 

έχει καμία σχέση το ότι είναι cosmote? Πρέπει να έχω ανοικτό το internet ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

έχει καμία σχέση το ότι είναι cosmote? Πρέπει να έχω ανοικτό το internet ?

 

Όχι. Εγώ έχω απενεργοποιήσει το A-gps για να μην με χρεώνει. Το κλείδωμα με το garmin είναι λίγο πιο αργό αρχικά από το ndrive αλλά βελτιώνεται όσο πιο πολύ το δουλεύεις,

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Teo010 αν διαβασες καλα γραφω οτι το πηγα στην wind και δεν εκανα τιποτα απολυτως!!! τεσπα δεν ειναι αυτο το προβλημα τουλαχιστον αν ειναι αν μπορω απο εδω μεσα να βρω καποιες αξιοπιστες εφαρμογες που να με κανουν να ξεχασω ολα τα υπολοιπα αφου δεν μπορω να το αλλαξω!!!

 

Μήπως να το πήγαινες σε κανονικό service της sony ericsson???

Ναι βασικα θελει σοβαρο service γιατι τοσα προβληματα δεν λυνονται με μια αναβαθμιση. Nα ζητησεις απο την wind να στο στειλει σε service της sony ericsson.

Link to comment
Share on other sites

επειδημου εχει ληξει to adobereader και quickoffice πως μπορω να το κανω απεγκατασταση ??? δεν τα βρισκω στις εγκατεστημενες εφαρμογες
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Εγώ έχω απενεργοποιήσει το A-gps για να μην με χρεώνει. Το κλείδωμα με το garmin είναι λίγο πιο αργό αρχικά από το ndrive αλλά βελτιώνεται όσο πιο πολύ το δουλεύεις,

 

όλα οκ τελικά! Το a-gps πως το απενεργοποιείς ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα

εγώ πέρασα το Ndrive στην συσκευή, σύμφωνα με τις οδηγίες αλλά ενώ τρέχει δε βρίσκει δορυφόρους. Εκεί που βλέπεις το σήμα των δορυφώρων πάνω πάνω λέει

 

"Status: No Fix!"

 

τι μπορώ να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Έχω περασμένα στο κινητό garmin,sygic και ndrive.Σε όλα τα προγράμματα αργεί την πρώτη φορά να κλειδώσει δορυφόρους,οπότε μην τρελαίνεσται!!

Όταν κλειδώσει δορυφόρους και μετά κάνεται αλλαγή προγράμματος το κλείδωμα γίνεται σε 1' .Επίσης αν κάνεται αλλαγή χάρτη μέσα στο προγραμμά σας πάλι δεν αργεί να κλειδώσει. Άρα κάθε φορά που ενεργοποιείται πρόγραμμα gps θα πρέπει να περιμένετε,τουλάχιστον την πρώτη φορά, αρκετά..:)

Φιλικά Βασίλης...
Link to comment
Share on other sites

ναι καλα τα λες αλλά πόσο λίγο θελει? το αφησα περιπου 30 με 40 λεπτα (χωρις υπερβολες) σε ανοιχτό χώρο. το HTC από δίπλα κλείδωσε σε 1 second όπως λες και εσυ.

 

πρέπει να απενεργοποιήσω το A-GPS μήπως? κάτι διάβασα στα παραπάνω ποστ. αν ναι πως το κανω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...