Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το οποίο το κάνω μέσα από το μενού που βγαίνει πατώντας το [-] και Power on? Αναφέρεσαι στο "ClockworkMod"?

Ναι, αναφέρομαι σε αυτό. Αντί για το clockworkmod μπορείς να εγκαταστήσεις το AmonRA, το οποίο κάνει και partition την SD.

 

Ok, θα δω ποια ROM μου αρέσει περισσότερο, αρκεί να μην έχουμε πρόβλημα με τα Ελληνικά...

Η διαδικασία γίνεται με το "update.zip" κλπ?

Δεν θα έχεις πρόβλημα με τα Ελληνικά με καμία ROM.

Επίσης, δε χρειάζεται να μετονομάζεις τα αρχεία σε update.zip. Τα βάζεις στην κάρτα με το τρέχον τους όνομα και τα επιλέγεις για φλασάρισμα μέσα από το recovery.

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο θέλω να το κάνω αλλά δεν το κατάφερα ακόμα. Δοκίμασα μέσα από το μενού του ROM Manager αλλά μου έβγαλε σφάλμα.

Αν έχεις διαθέσιμο linux, έστω και σε virtual machine και card reader μπορώ να σε βοηθήσω να κάνεις partition στο pc σου. Αλλιώς με AmonRA recovery.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είχες iPhone και το γύρισες σε Desire;

 

όχι δεν είχα iphone! το έχω επεξεργαστεί από φίλους μου που το έχουν και βλέπω ότι και με το desire μπορώ να κάνω τα ίδια πράγματα εξίσου καλά!και συγκριτικά με το 3 το iphone έχω ράδιο -φλας-bluetooth! εντάξει δεν μπαίνω σε περαιτέρω σύγκριση απλώς αυτά διαπίστωσα!

HTC Rooted Desire

rom:<StarBurst 1.3.0....950gb internal memory:lol:

kernel:<2.6.32.15-leedroid_2.2f snq@drone#1

radio:<32.44.00.32U_5.09.05.30_2

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει ιδιαιτερο κινητρο για τη ληψη της αναβαθμισης δηλαδη...

 

 

 

Με την καινούργια αναβάθμιση το πρώτο που έχω παρατήρησή στο κινητό μου είναι ότι πλέον το GPS κλειδώνει αμέσως:O .

Link to comment
Share on other sites

ε ναι, ειπώθηκε παραπάνω αυτό... Νέα έκδοση με χειρότερη διαχείριση μνήμης... Πρωτότυπο... Τι να πω; Λέτε επειδή άλλα froyo έχουν μεγαλύτερη εσωτερική μνήμη (πχ. galaxy) να χάνουν το ενδιαφέρον τους οι προγραμματιστές; Θα ήταν κακό.

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τπτ για το παρακάτω?

μου έχει κάνει κατάταξη των επαφών με βάση το όνομα και όχι το επίθετο. αυτό είδα οτι μπορώ να το αλλάξω μόνο μια μια την επαφή. δεν βρήκα κάπου να κάνει κατάταξη βάση επιθέτου όπου και να έψαξα.

Link to comment
Share on other sites

παντος ο rockplayer η εγκαταση παει ολη στη internal καθολου στο ext3

Όπα, κάτσε γιατί νομίζω ότι υπάρχει μια παρεξήγηση.

Όταν δουλεύει το a2sd+ τα main files των εφαρμογών, καθώς και η cache τους πηγαίνει στο ext3 partition, με ελάχιστα δεδομένα να ξεφεύγουν στην εσωτερική μνήμη.

 

Αν εννοείς την λειτουργία του froyo για apps to sd (και όχι ext3) τότε ναι πάνε όλα στην εσωτερική μνήμη.

Edited by haris_led
Link to comment
Share on other sites

Όπα, κάτσε γιατί νομίζω ότι υπάρχει μια παρεξήγηση.

Όταν δουλεύει το a2sd+ τα main files των εφαρμογών, καθώς και η cache τους πηγαίνει στο ext3 partition, με ελάχιστα δεδομένα να ξεφεύγουν στην εσωτερική μνήμη.

 

Αν εννοείς την λειτουργία του froyo για apps to sd (και όχι ext3) τότε ναι πάνε όλα στην εσωτερική μνήμη.

 

εννοω το a2sd+ το quick system info προ εγκαταστασης rockplayer μου δειχνει a2cd:total 457mb free 312 internal:total 148 free 103. μετα την εγκατασταση ap2sd free 311 kai internal free 94 να μη δουλευει το ext3?

Edited by than_007
Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν το rockplayer πάει σε τελείως διαφορετική περιοχή της εσωτερικής μνήμης, κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει, και ίσως να διορθωθεί με ένα restart ή κάποιο καθαρισμό cache.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για να ξεκαθαρίσω κάποιες απορίες που έχω.Διάβασα ότι με το unrEVOked 3.2 μπορούμε να κάνουμε root το κινητό μας χωρίς να κάνουμε downgrade. Μπορώ να κάνω root με αυτό το εργαλείο χωρίς να χρησιμοποιήσω και να κατεβάσω άλλη rom; Φαντάζομαι στην πορεία αν γίνει root μπορώ να αλλάξω και να βάλω όποια rom θέλω. Αν κρατήσω τη συγκεκριμένη rom που έρχεται απο την htc θα πρέπει να την κατεβάσω απο κάπου ή δεν χρειάζεται; Τέλος για να κάνω format την κάρτα θα χρειαστείνα κάνω wipe;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις για να ξεκαθαρίσω κάποιες απορίες που έχω.Διάβασα ότι με το unrEVOked 3.2 μπορούμε να κάνουμε root το κινητό μας χωρίς να κάνουμε downgrade. Μπορώ να κάνω root με αυτό το εργαλείο χωρίς να χρησιμοποιήσω και να κατεβάσω άλλη rom; Φαντάζομαι στην πορεία αν γίνει root μπορώ να αλλάξω και να βάλω όποια rom θέλω. Αν κρατήσω τη συγκεκριμένη rom που έρχεται απο την htc θα πρέπει να την κατεβάσω απο κάπου ή δεν χρειάζεται; Τέλος για να κάνω format την κάρτα θα χρειαστείνα κάνω wipe;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Το unrevoked περνάει το root χωρίς να πειράξει την μαμίσια rom που έχεις.

Στο μέλλον φυσικά άμα θέλεις την αλλάζεις, μέσα από το clockworkmod recovery που σου εγκαθιστά το unrevoked ή και το app ROM Manager.

 

Τι εννοείς να κάνεις format την κάρτα(format σε μια κάρτα γίνεται όποτε θες, και μέσα από windows linux και λοιπά); Όταν θα θέλεις να της φτιάξεις το ext3 partition εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς τπτ για το παρακάτω?

μου έχει κάνει κατάταξη των επαφών με βάση το όνομα και όχι το επίθετο. αυτό είδα οτι μπορώ να το αλλάξω μόνο μια μια την επαφή. δεν βρήκα κάπου να κάνει κατάταξη βάση επιθέτου όπου και να έψαξα.

 

χμμ... θυμόμουν ότι υπάρχει δυνατότητα συνολικής αλλαγής, αλλά όλες οι σελίδες που επισκέφθηκα λένε το αντίθετο. Ίσως λοιπόν δεν θυμάμαι καλά. Το ψάχνω περισσότερο...

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Εκτός και αν το rockplayer πάει σε τελείως διαφορετική περιοχή της εσωτερικής μνήμης, κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει, και ίσως να διορθωθεί με ένα restart ή κάποιο καθαρισμό cache.

 

τις ιδιες τιμες μου δινει μολις εκανα restart και καθαρισμο με το cachecleaner δε ξερω αν παιζει ρολο αλλα οταν προ ημερων εγκατεστησα το skymap μπηκα μετα απ τη διαχειρηση εφαρμογων και το ειχε παει μονο του στη καρτα εσενα το rockplayer ποσο σου δειχνει

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό εννούσα...Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση!!!

Κοίτα, όταν θα θέλεις να βάλεις ext3 partition(κατά συνέπεια να βάλεις a2sd+) θα θέλεις επίσης να βάλεις μια custom rom, οπότε ενδείκνυται, για να μην πω επιβάλλεται, να κάνεις wipe.

 

Μόνο όταν βάζεις update των custom rom δεν θα χρειάζεσαι wipes ;)

 

Δεύτερο ποστ:

τις ιδιες τιμες μου δινει μολις εκανα restart και καθαρισμο με το cachecleaner δε ξερω αν παιζει ρολο αλλα οταν προ ημερων εγκατεστησα το skymap μπηκα μετα απ τη διαχειρηση εφαρμογων και το ειχε παει μονο του στη καρτα εσενα το rockplayer ποσο σου δειχνει

 

Και μένα μου τρώει 10-12 mb από το internal storage, έκανα freeze με το titanium backup και δεν ελευθερώθηκαν τα mb, έκανα uninstall από το titanium backup και ελευθερώθηκαν και μετά με ένα restore τα ξαναπήρε, όσο παράξενο και να μου φαίνεται το κάνει το ρημάδι:p

Edited by haris_led
Link to comment
Share on other sites

παω καρφι για την αναβαθμιση αν κλειδωνει γρηγορα το gps...

μετα την αναβαθμιση σε froyo, αργουσε αρκετα να μου κλειδωσει...

 

Και σε μένα το ίδιο έκανε (ανάλογα την ώρα. Το έπιανε καμία φορά κι ενώ έβρισκε 7 δορυφόρους, δεν κλείδωνα). Τώρα το δοκίμασα με το update και κλείδωσε σχετικά γρήγορα, αλλά θέλει περισσότερο "πείραμα" για να δούμε αν όντως φτιάχνει κάτι το update σε σχέση με το gps.

 

Και κάτι άλλο: δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά για όσους ψάχνουν έναν εύκολο και γρήγορο τρόπο για να κρύψουν εικονίδια από το μενού και δεν θέλουν/μπορούν να κάνουν root, ο LauncherPro διαθέτει τέτοια επιλογή. Απλώς τικάρεις ποια θέλεις να κρύψεις (δεν τα διαγράφει, τα κρύβει).

Link to comment
Share on other sites

Με την καινούργια αναβάθμιση το πρώτο που έχω παρατήρησή στο κινητό μου είναι ότι πλέον το GPS κλειδώνει αμέσως:O .

κι εγω εκανα την αναβαθμιση αλλα μου κλειδωσε δορυφορους σε 10 λεπτα...:confused::confused::confused:εχω ndrive...

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εκανα την αναβαθμιση αλλα μου κλειδωσε δορυφορους σε 10 λεπτα...:confused::confused::confused:εχω ndrive...

 

 

Στα GPS status,Motonav και Ndrive που τα δοκίμασα κλειδωσανε αμέσως (ούτε 10 δεύτερα)

Αλλά πρέπει να περιμένουμε για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

ενθαρυντικα τα πρωτα δειγματα..

1η δοκιμη με navigon γυρω στα 40 δευτερολεπτα κλειδωσε...

πριν την αναβαθμιση στο ιδιο ακριβως σημειο ηθελε min 3 λεπτα..

(μιλαω παντα για χωρις A-GPS)

 

επιτελους ρε HTC...

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα μολις τωρα υπαρχει μαλλον bug στην αναβαθμιση...

συνδεομαι (δειχνει το Η με τα βελακια) σε δικτυο HSDPA,ωστοσο δεν κατεβαινει byte μετα...

δοκιμασα καμια 10αρια φορες αλλα τιποτα.. το ιδιο πηρε το ματι μου και στο xda..

 

το χει παθει κανεις αλλος?

Link to comment
Share on other sites

Δεύτερο ποστ:

 

 

Και μένα μου τρώει 10-12 mb από το internal storage, έκανα freeze με το titanium backup και δεν ελευθερώθηκαν τα mb, έκανα uninstall από το titanium backup και ελευθερώθηκαν και μετά με ένα restore τα ξαναπήρε, όσο παράξενο και να μου φαίνεται το κάνει το ρημάδι:p

 

το ιδιο κανει και το google earth δεν ξερω αν το χεις δοκιμασει?παει ολο στην internal σα να μην υπαρχει a2sd+ το ξαναδοκιμασα τωρα απο 103mb 87mb free

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα μολις τωρα υπαρχει μαλλον bug στην αναβαθμιση...

συνδεομαι (δειχνει το Η με τα βελακια) σε δικτυο HSDPA,ωστοσο δεν κατεβαινει byte μετα...

δοκιμασα καμια 10αρια φορες αλλα τιποτα.. το ιδιο πηρε το ματι μου και στο xda..

 

το χει παθει κανεις αλλος?

 

Έχεις γενικά πρόβλημα με τη σύνδεση μέσω κινητής ή μόνο με το HSDPA? Εγώ εδώ με GPRS κατεβάζω κανονικά.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι ειδα μολις τωρα υπαρχει μαλλον bug στην αναβαθμιση...

συνδεομαι (δειχνει το Η με τα βελακια) σε δικτυο HSDPA,ωστοσο δεν κατεβαινει byte μετα...

δοκιμασα καμια 10αρια φορες αλλα τιποτα.. το ιδιο πηρε το ματι μου και στο xda..

 

το χει παθει κανεις αλλος?

 

Παρότι εδώ δεν έχω καθόλου καλό HDSPA (0-1 γραμμές), παρόλα αυτά συνδέθηκα και ανοίγει σελίδες κανονικά ο browser (έχω το update).

Link to comment
Share on other sites

Έχεις γενικά πρόβλημα με τη σύνδεση μέσω κινητής ή μόνο με το HSDPA? Εγώ εδώ με GPRS κατεβάζω κανονικά.

 

ενταξει εστρωσε τελικα...

παντως γενικα αυτο το ειχα παντα το θεματακι...

ενεργοποιουσα τη συνδεση δεδομενων και ενω φαινοταν συνδεδεμενο σε gprs/hsdpa δεν κατεβαινε τιποτα...

με τη 2η φορα δουλευε κανονικα βεβαια, αλλα ειναι ψιλοενοχλητικο...

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...