Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κανεις...??

 

αν πατησεις home δεν σε ρωταει ποιο launcher θες να χρησιμοποιεις?

ΜΙΑ ΖΩΗ ΑΕΚ!!!

HTC G1 rooted CYANOGENMOD 6.1.0

HTC DESIRE MIUI 1.4.29 Data2Ext

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν πατησεις home δεν σε ρωταει ποιο launcher θες να χρησιμοποιεις?

αυτο δεν το ειδα.στο μαρκετ οταν παω στις ληψεις και πατησω το adw launcher,το κουμπι που λεει ανοιγμα ειναι σαν ξεθωριασμενο και δεν πατιεται.

Απο launcher δεν ξερω τιποτα και ειμαι σκραπας

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να αλλάξω ταπετσαρία στην οθόνη κλειδώματος; Γίνεται σε μικρότερα μοντέλα (Tattoo, Wildfire) και δε γινεται στο Desire?

Device: HTC Bravo PVT1 amoled S-Off

ROM: SUPERNOVA Xtreme Official GB SENSE

Radio: 5.17.05.23

HBOOT: 6.93.1002

Recovery: CWM v4.0.1.4

Link to comment
Share on other sites

αν πατησεις home δεν σε ρωταει ποιο launcher θες να χρησιμοποιεις?

το βρηκα θενκς

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχουν δίκιο τα παιδιά που λένε οτι δεν θέλει goldcard αν το κινητό δεν ειναι branded. Εγω είχαι μια spare microSD, και την έφτιαξα ακολουθόντας τις παρακάτω οδηγίες

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=7515332

 

κοιτάζοντας τα βίντεο και κάνοντας τα βήματα που περιγράφει στο

http://www.android-tutorials.org/dev/?page_id=78

 

Προσοχη, ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΟΣΟΙ ΕΧΕΤΕ SLCD oθόνη.

 

Αν ψάξει κανεις στο google για downgrade και root, θα βρει πολλά λινκς. Δεν θα παραθέσω κάποιο γιατι δεν ξέρω κατα πόσο δίνουν σωστές οδηγίες, με η χωρίς goldcard. Aς βοηθήσουν κάποιοι που το έκαναν χωρίς goldcard.

 

Τα παραπάνω που δίνω δουλευουν 100%, αλλα ΟΧΙ για οσους έχουν SLCD οθόνη (bootloader 0.93).

 

Τα παραπάνω αφορούν όσους έχουν OTA froyo 2.2, με HBOOT 0.92

 

---Disclaimer---

 

Ο πάραπάνω τρόπος θέλει μια εξοικίωση με Hex Editor, αλλαγή drivers στα windows κλπ, και γενικότερα να καταλαβαίνει κανείς τι κάνει. Αλλίως θα μεινει με το κινητο στο χέρι και θα λεει οτι φταίνε οι οδηγίες που δεν τα λένε αναλυτικά, η εγώ που υπέδειξα αυτό το site... :)

 

Δεν φέρω καμία ευθύνη για ότιδηποτε συμβεί στο κινητο σας και μπλα μπλα μπλα...

Edited by David
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στα blogs βρήκα μια λύση για μετακίνηση στην κάρτα όλων των εφαρμογών που εγκαθίστανται by default και δουλεύει τέλεια, γιατί δεν θέλω να μπω στη διαδικασία για downgrade, θα περιμένω μέχρι να μπορεί να rootarei και η 2.2 έκδοση, που θα πάει...

http://www.lorinbute.com/posts/how-to-force-apps-to-move-to-the-sd-card-on-froyo.html

noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχει καμια ρομ να μου προτινει καποιος που να εχει περισσςοτερη μνημη διαθεσιμη? μου βγαζει σε αλλεσ 70mb σε αλλες 47 μονο η cyanogen ειχε καλη διαχειριση αλλα δεν μπορουσα να κανω sync.εχω μεγαλο προβλημα γιατι χρησιμοποιω το motonav και μου τρωει πολλα mb και δεν μπορω να το βαλω στην καρτα ενω το setup ειναι εκει.εχω δοκιμασει να κανω partision με δυο τροπουσ και δεν μου γινεται τι φταιει???
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στα blogs βρήκα μια λύση για μετακίνηση στην κάρτα όλων των εφαρμογών που εγκαθίστανται by default και δουλεύει τέλεια, γιατί δεν θέλω να μπω στη διαδικασία για downgrade, θα περιμένω μέχρι να μπορεί να rootarei και η 2.2 έκδοση, που θα πάει...

http://www.lorinbute.com/posts/how-to-force-apps-to-move-to-the-sd-card-on-froyo.html

Δηλαδή η έκδοση 2.2 δεν μπορεί προς το παρόν να γίνει root? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στα blogs βρήκα μια λύση για μετακίνηση στην κάρτα όλων των εφαρμογών που εγκαθίστανται by default και δουλεύει τέλεια, γιατί δεν θέλω να μπω στη διαδικασία για downgrade, θα περιμένω μέχρι να μπορεί να rootarei και η 2.2 έκδοση, που θα πάει...

http://www.lorinbute.com/posts/how-to-force-apps-to-move-to-the-sd-card-on-froyo.html

 

Έψαξε στα fora, στο δικό μας δεν έψαξε όμως :-P

 

Έχει αναφερθεί πολλές φορές αυτός ο τροπος. Τόσες σελίδες βέβαια, που να βγάλεις άκρη.

 

Δουλεύει μια χαρά, αλλά μετακίνει μόνο ένα μέρος της εφαρμογής. Θα μπορέσεις να βάλεις μερικές παραπάνω.

 

Όταν λές θα περιμένεις να γίνει root η 2. 2 τι εννοείς; να τρέχεις ένα αρχειο από το pc και να γίνεται η δουλειά με τη μια;

 

Με τον bootloader είναι το πρόβλημα, όχι με την 2. 2. Υπάρχουν rooted 2. 2 μαμισιες, και όλες οι custom στην 2. 2 βασίζονται :-)

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

P

ρε παιδια υπαρχει καμια ρομ να μου προτινει καποιος που να εχει περισσςοτερη μνημη διαθεσιμη? μου βγαζει σε αλλεσ 70mb σε αλλες 47 μονο η cyanogen ειχε καλη διαχειριση αλλα δεν μπορουσα να κανω sync.εχω μεγαλο προβλημα γιατι χρησιμοποιω το motonav και μου τρωει πολλα mb και δεν μπορω να το βαλω στην καρτα ενω το setup ειναι εκει.εχω δοκιμασει να κανω partision με δυο τροπουσ και δεν μου γινεται τι φταιει???

 

Με την leedroid ξεκίνα με 140ΜΒ. Αν δεν κανείς το partition δεν θα δεις προκοπή. Ειδικά με εφαρμογές σαν την motonav.

 

Οποίος θέλει να ευχαριστηθεί στο έπακρο το τηλέφωνο που αγόρασε πρέπει να βάλει app2SD+. ΤΕΛΟΣ!

 

Eχω 150 εφαρμογές μέσα, 3-4 προγράμματα πλοήγησης γαϊδούρια, αρκετά παιχνίδια της gameloft, και εχω ακόμα 40MB ελεύθερα. (κάποια πράγματα πάνε στο \data ακόμα και με app2SD+)

 

To app2sd+ αυτή τη στιγμή έχει βάλει 310 MB στην κάρτα(στο περιβόητο ext3 partition), που το τηλέφωνο νομίζει ότι είναι στην μνήμη του. Η κάρτα ειναι class 6. Κάπου διάβασα ότι με κάρτα class 2 γινεται λίγο αργό όταν κανείς το partition. Δεν το δοκίμασα.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στην 2.2 ούτως ή άλλως το πρόβλημα με την απευθείας αποθήκευση των εφαρμογών στην κάρτα λύνεται, έτσι δεν είναι?
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά στην 2.2 ούτως ή άλλως το πρόβλημα με την απευθείας αποθήκευση των εφαρμογών στην κάρτα λύνεται, έτσι δεν είναι?

 

Οχι. Στην 2.2 ναι μεν ενεργοποιείται αυτή η δυνατότητα, αλλα μονο για τις εφαρμογές που οι προγραμματιστές το έχουν σαν feature. Τελευταια, στα updates των εφαρμογών βλέπω σε όλο και περισσότερες να δίνεται αυτή η δυνατότητα.

 

Με το κόλπο που αναφέρθηκε πριν μερικά ποστς, κάνει default store location την κάρτα, αλλα και πάλι, μονο ένα μέρος της εφαρμογής πάει εκει. Π.Χ. βαζεις το google earth, και αντι για 22ΜΒ βάζει τα 16 και στέλνει 6 στην καρτα. Δεν ειναι όπως στα Windows Mobile που δεν βάζει ουτε ένα byte στην μνήμη του κινητου, και μπορεις να τρέχεις τις εφαρμογες απλα με ένα shortcut.

 

Μερικές μεγάλες εφαρμογές να βάλεις, φασουλι το φασούλι, πάει η μνήμη, ακομα και με αυτό. Το έκανα με τη μια οταν το διάβασα εχοντας την OTA 2.2. Βοηθησε δε λέω, αλλα σε λίγο πάλι δεν ειχα μνήμη.

 

Το app2SD+ "κοροιδευει" το κινητό κάνοντας mount το ext3 partition της κάρτας, στο σημειο της μνήμης που κανονικά βάζει τι εφαρμογές, και έτσι έχεις 512ΜΒ να βάλεις ότι θες, τρώγοντας ελάχιστο απο την μνήμη καθε φορά. Βαζοντας app2SD+ δεν πρεπει να ενεργοποιούμε σαν default location την καρτα. Οι ROMs που το έχουν, το κάνουν μονες τους μόλις δουν το ext3 partition (το οποιο μπορει να ειναι και ext4. περιμένω να δω benchmarks για να δω αν αξίζει η αλλαγή).

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

μάλιστα... και για να δουλέψει το app2SD+ χρειάζεται root?

 

Ναι, και custon Rom που να το διαθέτει. Προσοχή στο "+". Αλλο το app2SD, άλλο το app2SD+

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

(2) ?

Εχω το εξής πρόβλημα: Στο ρολόι που εχει και τον καιρο και την πολη, δεν μου βγαζει την πολη μου (Κορυδαλλός). Παταω στο επιλογη πολης "τρεχον τοποθεσια" και με ανοιχτο το gps και το wifi, αλλα τπτ.. το θεμα ειναι οτι παλια καπως το ειχα καταφερει και μου εβγαζε Κορυδαλλος και το εγραφε κανονικοτατα... Καμια ιδεα??

(2) Τι σου βγάζει δηλαδή?? Εμένα είχε κολλήσει κι έδειχνε Ελλάς σε κάποια φάση αλλά μετά από ένα restart επανήλθε.

Αν σου βγάζει Greece τότε θέλει να κάνεις συγχρονισμούς συνέχεια μέχρι να "ξεκολλήσει". Αν συνεχίζει κάνε κανά restart...

 

Αν σου βγάζει άλλη περιοχή τότε παίζει στο σημείο που είσαι να παίρνεις σήμα από κεραία σε άλλη περιοχή και γι αυτό να σου βγάζει άλλα...

 

Τα δοκίμασα αυτά αλλά τπτ. Λοιπόν για να το περιγράψω λίγο μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε:

1) Εχω ανοιχτό GPS, WiFi (μάλιστα βάζω κι ένα προγρ.πλοηγησης να τρεχει ώστε να κλειδώσει δορυφόρους για να είμαι σίγουρος ως προς το Gps)

2) Στην εφαρμογή του καιρού δεν εχω προσθέσει καμία πόλη. Δεν ξέρω αν παίζει καποιο ρόλο αυτό. Αλλά ετσι κι αλλιώς στο search των πόλεων, μου βγάζει μόνο κάποιες κεντρικές για Ελλάδα (Αθήνα, Θεσ. Πειραιάς κτλ) αλλά όχι Κορυδαλλός που θέλω εγώ, έτσι το αφήνω κενό χωρίς πόλη.

3) Στην αρχική οθόνη στο "Προσθήκη στοιχείο Ελέγχου παραθύρου" -> "Ρολόι" όταν επιλέγω το κλασικό μεγάλο ρολόι με τον καιρό που εχει, μετά μου βγάζει επιλογή "Επιλογή Πόλης" και επιλέγω "Τρέχουσα τοποθεσία" (μπας και βρει το Κορυδαλλός).

 

Αυτά είναι τα βήματα που ακολουθώ αλλά δεν καταφέρνω τπτ, δηλαδή μετά στην αρχική οθόνη μου δείχνει το ρολόι και απο κάτω λέει "Η τοποθεσία μου" χωρίς καιρό κτλ..

(να θυμίσω αυτό που είχα πει, ότι πριν την αναβαθμιση σε froyo το είχα καταφέρει να δειχνει κορυδαλλός, γι'αυτό τώρα σπάω το κεφάλι μου.. :( ..)

Ευχαριστώ!

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Έχεις data plan στο κινητό?? Αν ναι, δοκίμασε μια να κλείσεις και GPS και Wi-fi, πάτησε πάνω στο εικονίδιο του καιρού στην κεντρική οθόνη και στην εφαρμογή του καιρού που θα σε βγάλει πάτησε ανανέωση να δεις αν θα βρει κάτι.

Το GPS δεν σου χρειάζεται για τον καιρό. Υποθέτω πως δεδομένα καιρού σου βγάζει κανονικά απλώς δεν σου βγάζει το όνομα και σου βγάζει "Η τοποθεσία μου" και στο Ρυθμίσεις - Εφαρνογές - Τοποθεσία είναι ενεργοποιημένο το "Μέσω ασύρματων δικτύων", σωστά?

Btw, είσαι με official 2.2?

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις data plan στο κινητό?? Αν ναι, δοκίμασε μια να κλείσεις και GPS και Wi-fi, πάτησε πάνω στο εικονίδιο του καιρού στην κεντρική οθόνη και στην εφαρμογή του καιρού που θα σε βγάλει πάτησε ανανέωση να δεις αν θα βρει κάτι.

Το GPS δεν σου χρειάζεται για τον καιρό. Υποθέτω πως δεδομένα καιρού σου βγάζει κανονικά απλώς δεν σου βγάζει το όνομα και σου βγάζει "Η τοποθεσία μου" και στο Ρυθμίσεις - Εφαρνογές - Τοποθεσία είναι ενεργοποιημένο το "Μέσω ασύρματων δικτύων", σωστά?

Btw, είσαι με official 2.2?

Μπράβο ρε συ eltsele, ορίστε οι γυναίκες μας εβαλαν τα γυαλιά :cool:

Τελικά ήταν αυτό που είπες είχα απενεργοποιήσει το "Μεσω ασύρματων δικτύων" γιατί δεν έχω κάποιο dataplan, αλλά φαίνεται ότι αυτό το εμπόδιζε να παρει πληροφορίες κι ας είχα το wifi ανοιχτο.. γι'αυτό μπερδευόμουν γιατί νομιζα ότι θα μπορούσε να τα αντλήσει από το wifi..

Επειδή όμως δεν εχω κάποιο πακετο δεδομένων ελπίζω να μην με χρεώνει όταν είμαι χωρίς wifi (αμ από τις ρυθμίσεις το βάλω "μονο GSM" είμαι καλυμμένος ??)

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε συ eltsele, ορίστε οι γυναίκες μας εβαλαν τα γυαλιά :cool:

Τελικά ήταν αυτό που είπες είχα απενεργοποιήσει το "Μεσω ασύρματων δικτύων" γιατί δεν έχω κάποιο dataplan, αλλά φαίνεται ότι αυτό το εμπόδιζε να παρει πληροφορίες κι ας είχα το wifi ανοιχτο.. γι'αυτό μπερδευόμουν γιατί νομιζα ότι θα μπορούσε να τα αντλήσει από το wifi..

Επειδή όμως δεν εχω κάποιο πακετο δεδομένων ελπίζω να μην με χρεώνει όταν είμαι χωρίς wifi (αμ από τις ρυθμίσεις το βάλω "μονο GSM" είμαι καλυμμένος ??)

 

Η απενεργοποίηση του "Μέσω ασύρματων δικτύων" δεν το αφήνει να πάρει από πουθενά γιατί αυτό στα ασύρματα βάζει και το δίκτυο κινητής και το Wi-fi. Το μόνο GSM δεν έχει σχέση, αφορά την ταχύτητα σύνδεσης στο δίκτυο κινητής και όχι το αν θα συνθεθεί σε αυτό. Για να μην σε βάζει μέσω κινητής και σε χρεώνει πατάς παρατεταμένα το Power Button και στις επιλογές που θα σου βγάλει η τελευταία είναι "Δίκτυα κινητής". Αν από κάτω γράφει "Σύνδεση με Ίντερνετ ενεργή" το πατάς ώστε να σου πει ανενεργή και να μην το αφήνει να συνδεθεί μέσω δικτύου κινητής. Χαίρομαι που λύθηκε! :)

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

μηπως μπορει να μου βρει καποιος λθση για το partision την leedroid εχω και εγω

 

Ο leedroid στο thread της ROM του στο XDA, εχει βήμα-βήμα οδηγίες πως γίνεται. Σε ποιο σημείο της διαδικασίας σου δημιουργείται το πρόβλημα;

 

Εννοείται πως έχεις περάσει την Leedroid με το app2SD+, σωστα?

Edited by David
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια υπαρχει καμια ρομ να μου προτινει καποιος που να εχει περισσςοτερη μνημη διαθεσιμη? μου βγαζει σε αλλεσ 70mb σε αλλες 47 μονο η cyanogen ειχε καλη διαχειριση αλλα δεν μπορουσα να κανω sync.εχω μεγαλο προβλημα γιατι χρησιμοποιω το motonav και μου τρωει πολλα mb και δεν μπορω να το βαλω στην καρτα ενω το setup ειναι εκει.εχω δοκιμασει να κανω partision με δυο τροπουσ και δεν μου γινεται τι φταιει???

 

open desire

Link to comment
Share on other sites

Ο leedroid στο thread της ROM του στο XDA, εχει βήμα-βήμα οδηγίες πως γίνεται. Σε ποιο σημείο της διαδικασίας σου δημιουργείται το πρόβλημα;

 

Εννοείται πως έχεις περάσει την Leedroid με το app2SD+, σωστα?

μου λεει prepare fro partision και μου κανει επανεκκινηση παω recovery sto mount sd-ex και μου βγαζει error και μεσω rom manager και μεσω push files!η open desire τι διαφορα εχει?

Link to comment
Share on other sites

μου λεει prepare fro partision και μου κανει επανεκκινηση παω recovery sto mount sd-ex και μου βγαζει error και μεσω rom manager και μεσω push files!η open desire τι διαφορα εχει?

 

Βλέποντας το avatar σου, HD2 έχεις η Desire?

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...