Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γι αυτά θα μου απαντήσει όποιος μπορεί;

Παιδιά, έχω διαβάσει οτι κυρίως χρησιμοποιούνται οι roms, cyanogen, defrost (που βασίζεται στη προηγούμενη), και η leedroid. Και θέλω να ρωτήσω, χωρίς sense, το συγκεκριμένο κινητό πάει πιο γρήγορα; Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν defrost απο ότι είδα, γι' αυτό ρωτάω.

Επίσης, κάτι για το apps2sd που παρέχει η leedroid συγκεκριμένα. Ορίζει ως default location για την εγκατάσταση εφαρμογών το ext3 partition της sd. Και έχω 2 απορίες. Πρώτον, αν θέλουμε να εγκαταστήσουμε widget, που λέτε οτι δεν πρέπει να πάει στην sd, τι κάνουμε; Unmount και mount ξανά; Και δεύτερον, αν θέλω να κάνω extend το ext3, και θέλω να κρατήσω backup, μπορώ με έναν ext reader να το κάνω αντιγραφή και μετά να το ξαναπεράσω έτσι απλά;

Please βοηθήστε γιατί καθαρές απαντήσεις δε βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το AGPS δεν εχει σχεση με το δικτυο κινητης για να υπολογισει την θεση σου. Το AGPS κατεβαζει ενα αρχειακι απο το ιντερνετ, αν δεν κανω λαθος ειναι γυρω στα 40ΚΒ και ειναι για ΜΙΑ εβδομαδα. Το αρχειακι αυτο εχει μεσα τις θεσεις των δορυφορων, ετσι ωστε οταν γινεται τριγωνισμος, το κινητο γλιτωνει καποιους υπολογισμους κ βρισκει την θεση πιο γρηγορα.

ΔΕΝ το κατεβαζει καθε φορα που υπολογιζει διαδρομη ή θεση. ΔΕΝ το κατεβαζει καθε φορα που ανοιγειτε το GPS προγραμμα σας. Το αρχειο ειναι εβδομαδιαιο και ειναι κατω απο 100ΚΒ

Το ποσο γρηγορα βρισκει την θεση σου, εξαρταται κι απο αλλους παραγοντες, οπως το ποσο καλος ειναι ο δεκτης σου. To milestone που ειχα πριν, κλειδωνε πολυ πιο γρηγορα απο το Desire. Επισης μεγαλο ρολο παιζει και οι εφαρμογη που χρησιμοποιεις... ειδικα οταν προκειται για επανυπολογισμο, τοτε ειναι καθαρα θεμα εμφαρμογης (και επεξεργαστικης ισχυς)

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

το AGPS δεν εχει σχεση με το δικτυο κινητης για να υπολογισει την θεση σου. Το AGPS κατεβαζει ενα αρχειακι απο το ιντερνετ, αν δεν κανω λαθος ειναι γυρω στα 40ΚΒ και ειναι για ΜΙΑ εβδομαδα. Το αρχειακι αυτο εχει μεσα τις θεσεις των δορυφορων, ετσι ωστε οταν γινεται τριγωνισμος, το κινητο γλιτωνει καποιους υπολογισμους κ βρισκει την θεση πιο γρηγορα.

ΔΕΝ το κατεβαζει καθε φορα που υπολογιζει διαδρομη ή θεση. ΔΕΝ το κατεβαζει καθε φορα που ανοιγειτε το GPS προγραμμα σας. Το αρχειο ειναι εβδομαδιαιο και ειναι κατω απο 100ΚΒ

Το ποσο γρηγορα βρισκει την θεση σου, εξαρταται κι απο αλλους παραγοντες, οπως το ποσο καλος ειναι ο δεκτης σου. To milestone που ειχα πριν, κλειδωνε πολυ πιο γρηγορα απο το Desire. Επισης μεγαλο ρολο παιζει και οι εφαρμογη που χρησιμοποιεις... ειδικα οταν προκειται για επανυπολογισμο, τοτε ειναι καθαρα θεμα εμφαρμογης (και επεξεργαστικης ισχυς)

στα windows αυτο το αρχειακι (λεγεται quick gps) μπορεις να το κατεβασεις μεσω wifi ή οταν συγχρονιστει ο υπολογιστη με το κινητο. στο desire πως γινεται;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

στα windows αυτο το αρχειακι (λεγεται quick gps) μπορεις να το κατεβασεις μεσω wifi ή οταν συγχρονιστει ο υπολογιστη με το κινητο. στο desire πως γινεται;

 

Στο Desire ΔΕΝ γινεται! ΔΕΝ κατεβαζεις Ephimeris Data! Ειναι καθαρο plain GPS, NON ASSISTED γι αυτο και καθυστερει λιγακι να κλειδωσει, αλλα κλειδωνει ταχυτερα απο το Diamond αμα δεν του εχεις ενημερωσει το Quick GPS.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν γίνεται στον browser του κινητού,όταν κανείς ζουμ να κάνει το ζουμ και να "μένει" εκεί η εικόνα;;όπως στο iPhone...τώρα όταν κάνω ζουμ,ζουμαρει αλλά αυτόματα κουνιέται λίγο αριστερά και δεξιά και προσαρμόζει το κείμενο έτσι ώστε να μην κάνω scrolling αριστερά-δεξιά...
:)
Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν γίνεται στον browser του κινητού,όταν κανείς ζουμ να κάνει το ζουμ και να "μένει" εκεί η εικόνα;;όπως στο iPhone...τώρα όταν κάνω ζουμ,ζουμαρει αλλά αυτόματα κουνιέται λίγο αριστερά και δεξιά και προσαρμόζει το κείμενο έτσι ώστε να μην κάνω scrolling αριστερά-δεξιά...

 

Ειναι επειδή το έχεις σε "λειτουργια κινητού". Αν το βάλεις να δειχνει τις σελίδες όπως ειναι κανονικά, δεν θα το κάνει.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Στο Desire ΔΕΝ γινεται! ΔΕΝ κατεβαζεις Ephimeris Data! Ειναι καθαρο plain GPS, NON ASSISTED γι αυτο και καθυστερει λιγακι να κλειδωσει, αλλα κλειδωνει ταχυτερα απο το Diamond αμα δεν του εχεις ενημερωσει το Quick GPS.

 

χμχμχ ενδιαφερων...

 

Στα specs λεει οτι ειναι A-GPS, αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει πουθενα την επιλογη για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση. Εισαι σιγουρος? ή μηπως το χει ανοιχτο απο default? Γιατι εδω που τα λεμε, και τα 5" που θελει για κλειδωσει, δεν ειναι πολλα, για να βρει δορυφορο. Αντιθετως..

Marketing δεν σημαινει διαφημιση :!:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,πηρα και εγω σημερα το desire σημερα,το ανοιξα,βαζω την καρτα μου,το ανοιγω,και λεω δεν κανω και την αναβαθμιση στη 2.2 και την κανωωωωω...........ανοιγει το κινητο και μου βγαζει your system is not responding και δεν ενεργοποιητε με τιποτα, παιδια s.o.s...................................Σας ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιησα το "προβολη κινητου" απο τις ρυθμισεις...και η μονη διαφορα ειναι οτι αντι να με παει ας πουμε στην mobile εκδοση του yutube με παει στην κανονικη...

Το ζουμ ειναι το ιδιο...ας πουμε οπως δειχνω και στις παρακατω εικονες,κανω ζουμ,και αντι να ερθει πιο κοντα "προσαρμοζει" το κειμενο στην εικονα :(

 

http://img201.imageshack.us/img201/369/img1465jg.th.jpg

http://img6.imageshack.us/img6/1464/img1466p.th.jpg

http://img404.imageshack.us/img404/5474/img1467r.th.jpg

 

Ανακαλυψα 2 λυσεις

 

1)Γραφεις στον browser "about:debug" και στις ρυθμισεις του εχει εξτρα επιλογες και αναμεσα τους το enable gep zoom το οποιο επιλεγουμε (Με restart του browser θελει να το ξαναεπιλεξεις...δεν το κραταει στην μνημη)

 

2)Εγκαθιστας αυτο το zip απο εδω και ξεμπερδευεις μια και καλη :)

Edited by NeverMind
:)
Link to comment
Share on other sites

γραφω στον stock browser about:debug αλλα δεν εμφανιζει τιποτα...

ακυρο...!!!!το βρηκα...απλως εχει περισσοτερες επιλογες στις ρυθμισεις...

Edited by hraklhs57

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Καλή λύση. Μπράβο. Γιατί αυτό μου άρεσε στον browser στην cyanogen, αλλά τώρα θα γίνει και στον browser του sense....Τέλεια. Επίσης παρατήρησα πόσο καλύτερη λειτουργία επιλογής κειμένου έχει ο browser στο sense ui. Τελικά νομίζω πως επιλέγω sense rom, παρά τις defrost/cm/opendesire.

 

Ερώτηση: Απο τον rom manager, ήθελα να ξανακάνω Partition sd γιατί ήθελα μεγαλύτερο ext. Και πατάω, επιλέγω 512 και 0 για swap, οκ, ξεκινάει στη recovery και σταματάει στο εικονίδιο όπως της stock recovery με μαύρο φόντο πίσω. Με το κουμπί power εμφανίζει το μενού της clockwork, πατάω reboot, αλλά διαπιστώνω πως δεν είχε κάνει τίποτα. Τι φταίει; Πως αλλιώς μπορώ να κάνω partition; Πλην του gparted.

Edited by flik
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Απο τον rom manager, ήθελα να ξανακάνω Partition sd γιατί ήθελα μεγαλύτερο ext. Και πατάω, επιλέγω 512 και 0 για swap, οκ, ξεκινάει στη recovery και σταματάει στο εικονίδιο όπως της stock recovery με μαύρο φόντο πίσω. Με το κουμπί power εμφανίζει το μενού της clockwork, πατάω reboot, αλλά διαπιστώνω πως δεν είχε κάνει τίποτα. Τι φταίει; Πως αλλιώς μπορώ να κάνω partition; Πλην του gparted.

 

Έχω την εντύπωση πως το clockworkmod δεν μπορεί να κάνει partition πλέον δεν

ξέρω γιατί αλλά κι εγώ όταν το δοκίμασα δεν μου το έκανε, οπότε έχεις 2 επιλογές:

1)βάζεις AmonRA recovery που κάνει σίγουρα ή

2)χρησιμοποιείς κάποιο partition manager πρόγραμμα πχ. Paragon Partition Manager.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτά θα μου απαντήσει όποιος μπορεί;

οταν βαζεις a2sd που χρησιμοποιει το ext partition, δε χρειαζεται να κανεις τιποτα απολυτως για τις εφαρμογες και τα widgets, τα διαβαζει κατευθειαν μολις ανοιγεις το κινητο χωρις προβλημα. αυτο που λες ισχυει για το κλασικο a2sd του froyo.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδοιαφέρεται βγήκε η επίσημη Desire HD rom (1.24.405.1) και παράλληλα η πρώτη port rom για το Desire μας βασισμένη στην επίσημη.

Τα καλά νέα είναι ότι είναι απίστευτα γρήγορη (1500 benchmark score) και σταθερή.

Το μόνο κακό είναι ότι δεν δουλεύει ακόμα η κάμερα. Ελπίζω σύντομα να έχουμε κάποιο fix.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδοιαφέρεται βγήκε η επίσημη Desire HD rom (1.24.405.1) και παράλληλα η πρώτη port rom για το Desire μας βασισμένη στην επίσημη.

Τα καλά νέα είναι ότι είναι απίστευτα γρήγορη (1500 benchmark score) και σταθερή.

Το μόνο κακό είναι ότι δεν δουλεύει ακόμα η κάμερα. Ελπίζω σύντομα να έχουμε κάποιο fix.

αραγε θα βγαλει η εταιρεια επισημη ΟΤΑ αναβαθμιση βασισμενη στην hd rom....:worry::worry::worry:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έχω διαβάσει οτι κυρίως χρησιμοποιούνται οι roms, cyanogen, defrost (που βασίζεται στη προηγούμενη), και η leedroid. Και θέλω να ρωτήσω, χωρίς sense, το συγκεκριμένο κινητό πάει πιο γρήγορα;

Επίσης, κάτι για το apps2sd που παρέχει η leedroid συγκεκριμένα. Ορίζει ως default location για την εγκατάσταση εφαρμογών το ext3 partition της sd. Και έχω 2 απορίες. Πρώτον, αν θέλουμε να εγκαταστήσουμε widget, που λέτε οτι δεν πρέπει να πάει στην sd, τι κάνουμε; Και δεύτερον, αν θέλω να κάνω extend το ext3, και θέλω να κρατήσω backup, μπορώ με έναν ext reader να το κάνω αντιγραφή και μετά να το ξαναπεράσω έτσι απλά;

Please βοηθήστε γιατί καθαρές απαντήσεις δε βρήκα.

 

Η Defrost που δοκίμασα γρήγορη μεν αλλά μου έκανε πολλά fc και κόλπα με τα widgets, επίσης έλειπαν Market enabler και Adfree. Τα εγκατέστησα, αλλά όσο και να προσπάθησα το Adfree δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει. Οπότε έβαλα Leedroid και χρησιμοποιώ Launcher pro plus αντί για το Sense. Adfree και Market enabler υπήρχαν από την αρχή μέσα, η rom είναι πολύ γρήγορη και σταθερότατη, Τη συνιστώ ανεπιφύλακτα σε ακόμα και σε όποιον δεν του αρέσει το Sense UI όπως εμένα.

THE DOC IS BACK...
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καποιο προβλημα με απασχολει τελευταια.

Καταρχην να πω πως καθημερινα το desire το εχω συνδεδεμενο με ακουστικο bluetooth.

Το τηλ λοιπον καλει απο μονο του την τελευταια κληση

Τελευταιο παραδειγμα σημερα που με παιρνει η μανα μου τηλ και μου λεει..πας καλα? με πηρες 8 φορες συνεχομενα τηλ...

Εγω? της απανταω? μπαα λαθος κανεις.

Αυτο εχει συμβει παμπολες φορες και δεν ξερω πως γινεται.

Κραταω λοιπον το τηλ στο χερι για δοκιμη.Σβηνω την οθονη απο το power,και παταω το κουμπι του bluetooth ακουστικο για να δω αν γινεται κατι...Τιποτα....

Και αναρωτιεμαι...πως γινεται το τηλ να κανει μονο του κλησεις στον τελευταιο αριθμο της λιστας κλησεων? Μου ξεφευγει τιποτα?

Aφου ακομα και αν πατηθει το κουμπι power στην τσεπη,παλι η οθονη ειναι κλειδωμενη και θελει αυτο το σουρσιμο προς τα κατω,συν του οτι μετα πρεπει να βαλω και το μοτιβο που εχω βαλει για να ξεκλειδωσει πληρως.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Κραταω λοιπον το τηλ στο χερι για δοκιμη.Σβηνω την οθονη απο το power,και παταω το κουμπι του bluetooth ακουστικο για να δω αν γινεται κατι...Τιποτα....

Και αναρωτιεμαι...πως γινεται το τηλ να κανει μονο του κλησεις στον τελευταιο αριθμο της λιστας κλησεων? Μου ξεφευγει τιποτα?

 

Πολλά bluetooth headsets με διπλό click καλούν την τελευταία κλήση. Δοκίμασε το αν είναι αυτή η περίπτωσή σου.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Και κλειδωμενο να ειναι το τηλ. κανοντας διπλο κλικ στο blue tooth, καλει την τελευταια κληση.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα το κάνει και με μόνο κλικ στο bluetooth. Τουλάχιστον το κατάλαβα γρήγορα και τώρα προσέχω που το βάζω όταν το έχω συνδεδεμένο για να μην πατιέται κατά λάθος.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

χμχμχ ενδιαφερων...

 

Στα specs λεει οτι ειναι A-GPS, αλλα η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει πουθενα την επιλογη για ενεργοποιηση/απενεργοποιηση. Εισαι σιγουρος? ή μηπως το χει ανοιχτο απο default? Γιατι εδω που τα λεμε, και τα 5" που θελει για κλειδωσει, δεν ειναι πολλα, για να βρει δορυφορο. Αντιθετως..

 

 

Εγω δεν θυμαμαι ποτε να αεχει αναφερθει το Desire με a-gps. Βασικα είδα στα χαρτιά του και απλα αναφέρει "εσωτερικη μονάδα GPS" Τo ίδιο και στο site της HTC. Δεν ξέρω απο που έχεις τέτοια πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εμένα το κάνει και με μόνο κλικ στο bluetooth. Τουλάχιστον το κατάλαβα γρήγορα και τώρα προσέχω που το βάζω όταν το έχω συνδεδεμένο για να μην πατιέται κατά λάθος.

 

Αυτό έχει να κάνει με τις λειτουργίες του εκάστοτε bluetooth.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα,πηρα και εγω σημερα το desire σημερα,το ανοιξα,βαζω την καρτα μου,το ανοιγω,και λεω δεν κανω και την αναβαθμιση στη 2.2 και την κανωωωωω...........ανοιγει το κινητο και μου βγαζει your system is not responding και δεν ενεργοποιητε με τιποτα, παιδια s.o.s...................................Σας ευχαριστω.

 

Δες στην πρώτη σελίδα πως μπορείς να το επαναφέρεις σύμφωνα με τις οδηγίες του Θάνου.

Αν και προσωπικά αφού μιλάμε για καινούρια συσκευή και unrooted θα σου πρότεινα να την πας πίσω και να ζητήσεις αντικατάσταση λόγω DOA.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δες στην πρώτη σελίδα πως μπορείς να το επαναφέρεις σύμφωνα με τις οδηγίες του Θάνου.

Αν και προσωπικά αφού μιλάμε για καινούρια συσκευή και unrooted θα σου πρότεινα να την πας πίσω και να ζητήσεις αντικατάσταση λόγω DOA.

 

Ευχαριστω πολυ φιλε μου............................

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...