Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Hboot 0.92 μέχρι τώρα κανένα θέμα...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Phillips Diga-->Panasonic GD52-->Motorola C33-->Nokia 5210-->Nokia 6600-->HP iPaq 6515-->HP iPaq 6915-->Fujitsu Siemens T830-->HTC TyTn-->Nokia 6110 Nav-->Samsung i900 Omnia-->Nokia 5800XM-->Samsung Omnia i8910 HD-->HTC Hero-->Samsung i900 Omnia(again)-->HTC HD2 Leo-->HTC Desire-->Samsung Galaxy S2 i9100 --> :X
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποιον που να έχει δοκιμάσει διαφορές custom rom..μπορεί να μας πει ποια και γιατί θεωρεί καλύτερη...; Επιτέλους έκανα root και δεν ξέρω τι να πρωτοβαλω....

Κύριος λόγος που θέλω να βάλω άλλη rom είναι το a2sd αλλά βρήκα μία εφαρμογή που λέγεται move2sd enabler και μπορεί να μεταφέρει οποιαδήποτε εφαρμογή στην SD..

 

Υ.Γ. Και κάποια rom με ραδιόφωνο...

Edited by odigon
Phillips Diga-->Panasonic GD52-->Motorola C33-->Nokia 5210-->Nokia 6600-->HP iPaq 6515-->HP iPaq 6915-->Fujitsu Siemens T830-->HTC TyTn-->Nokia 6110 Nav-->Samsung i900 Omnia-->Nokia 5800XM-->Samsung Omnia i8910 HD-->HTC Hero-->Samsung i900 Omnia(again)-->HTC HD2 Leo-->HTC Desire-->Samsung Galaxy S2 i9100 --> :X
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα...τα διαβασα οολα και μολις τελειωσα :S

 

Ηθελα να ρωτησω 1,2 πραγματα..

 

1)Λειτουργουν οι dual sim? nikosal εχει η cosmote διπλη καρτα(σελ 361)???

 

2)Ειχε γινει λογος για το προβλημα με το ραδιο μεσω ιντερνετ(πχ e-radio.gr) αλλα χωρις λυση...μηπως ξερετε αν τελικα υπαρχει λυση?

 

3)Υπαρχει τροπος κατηγοριοποιησης στο μενου? οχι ομως με προγραμματα που φτιαχνουν αλλο μενου...

 

4)Ειναι δυνατον να μην μπορεις να παρεις ιντερνετ απο το λαπτοπ???(δεν εχω win7)

 

5)Δεν μου ολοκληρωνετε η εγκατασταση του HTC_IME που αναφερεται στη 367...λεει για αντικατασταση του Touch Input αλλα τελικα δεν την κανει...(θελει ροοτ εε?)

 

@mazda_corfu αν ενδιαφερεσαι ακομα για ρυθμισεις q :

 

Ρυθμίσεις 3G/GPRS

 

Name= Q-TELECOM

APN=myq

Proxy= <Not set>

Port=<Not set>

Username=<Not set>

Password=<Not set>

Server=<Not set>

MMSC=<Not set>

MMS Proxy=<Not set>

MMS Port=<Not set>

MCC=202

MNC=10

APN type=default

και

Ρυθμίσεις MMS

 

Name= Q MMS

APN=q-mms.myq.gr

Proxy=<Not set>

Port=<Not set>

Username=

Password=

Server=<Not set>

MMSC=http://mms.myq.gr

MMS Proxy=192.168.080.134

MMS Port=9201

MCC=202

MNC=10

APN type=mms

 

Απο ολα αυτα που μου εστελναν αυτο δουλεψε που και παλι οταν πατουσα στο MNC το 10 που μου ελεγε, εσβηναν ολα...αν το αφησεις ομως 9 θα δουλεψει ;)

Edited by Johnaross
Link to comment
Share on other sites

κυκλοφόρησε καινούργιος Rock Player, εγώ χρησιμοποιούσα το yxplayer αλλά ο RockPlayer παίζει πολύ πιο smooth, καθόλου κολλήματα.

 

RockPlayer Universal v1.1.42

Requirements: Android

Overview: RockPlayer is an embedded platform, high-performance all-format video player. With optimized for mobile devices, and highly optimized core players FFMpeg decoder, RockPlayer Android platform has become the highest performance of the most extensive format support for video player.

http://aplud.com/eu5sr.jpg

RockPlayer can support audio and video container format: avi mkv rmvb mp4 mov wmv asf wma wav mpg ts mpa dvd au mp3 mid ivf aiff ogm ogg cda flic d2v aac roq flac drc dsm swf pls pmp.Audio and video encoding format AAC AC3 DTS FLV4 LPCM ALAW ULAW MPEG Audio MPEG-1 MPEG-2 RealVideo RealAideo Vorbis AVC VC1 XVID DIVX SVQ Theora Bink Theora Bink basically includes all popular multimedia formats.

 

Advantages about RockPlayer:

 

No more transcoding: Nevertheless avi, rmvb, flv or mkv, RockPlayer plays any format as on your PC. With its innovative features, RockPlayer will reform your video experience on mobile devices. Green!

Best Experience: better performance, higher image quality, higher resolution!

Dual Core Playback: Beside the high performance engine built-in, RockPlayer also make most of the OpenCORE inside Android system; you may switch the engine freely.

Handy Features: resume playing, subtitle support, battery prompt over the video view.

 

What's New in This Release: :

 

Universal means run on all Android phone known. No more headache of CPU identify, the app handles it automatically.

 

File type association : you may invoke RockPlayer from file manager app now.

DropBox integrated.

Subtitle charset choosing.

Built-in update checking.

 

A lot of small changes here and there.

Για όποιον ενδιαφέρεται εδώ : ***moderated***

Edited by Nikos_s3
Konstantinos Metaxas - 6972727220
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες...λοιπον ενα νεο προβλημα που προεκυψε με το τηλεφωνο. οταν ζοριστει κανει επανεκκινηση...

1)κατεβαζω data και μολις μπω σε ιστοσελιδα λιγο βαρια με το που κανω ζοομ κοντινο και αποτομο το κινητο αντιδρα.(ζεστενεται και επανεκκινηται)

2)με τη φωτογραφικη μηχανη κολλησε, σκοταδι, επαννεκινηση

μου το εκανε και με το 2.1 και με τη 2.2.

το κινητο ειναι official.δηλαδη ρομ και τετοια δεν εχω πειραξει....

3)οταν φορτιζει και παιζω καννενα παιχνιδι(πχ frozen bubble) μπορει να κανει τα ιδια!

4) ανοιγω και το gps τρεχει ζοριζεται και κανει restart

 

αποτελεσμα παντα με το που γινονται τα παραπανω ειναι να ζεσταθει αποτομα και να επαννεκινησει....μπορει και να κολλησει στη λευκη οθονη με το htc να αναβει

παιζει να μου χαλασε αυτο την 32gb micro sd hc που πηρα??

 

οχι τιποτα αλλο αλλα η γυναικα μου εχει iphone και με κοροιδευει....ξερετε τι ειναι να σου λεει βαψε το μπλε και πετα το στη θαλασσα...ελεος:X:lol: δεν το επιτρεπω

 

να βαλω αλλη ρομ η να το στειλω

Edited by re33m
Link to comment
Share on other sites

re33m..μάλλον hardware πρόβλημα είναι. Πήγαινε το πίσω!
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποιον που να έχει δοκιμάσει διαφορές custom rom..μπορεί να μας πει ποια και γιατί θεωρεί καλύτερη...; Επιτέλους έκανα root και δεν ξέρω τι να πρωτοβαλω....

Κύριος λόγος που θέλω να βάλω άλλη rom είναι το a2sd αλλά βρήκα μία εφαρμογή που λέγεται move2sd enabler και μπορεί να μεταφέρει οποιαδήποτε εφαρμογή στην SD..

 

Υ.Γ. Και κάποια rom με ραδιόφωνο...

χθες το έγραψα:p

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3304423#post3304423

 

 

Δεύτερο ποστ:

 

 

RockPlayer Universal v1.1.42

[...]

What's New in This Release: :

 

Universal means run on all Android phone known. No more headache of CPU identify, the app handles it automatically.

 

File type association : you may invoke RockPlayer from file manager app now.

DropBox integrated.

Subtitle charset choosing.

Built-in update checking.

 

A lot of small changes here and there.

[...]

Νομίζω το πιο σημαντικό, μιας και εγώ είχα πρόβλημα με την κωδικοποίηση των υποτίτλων!

Edited by haris_led
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω πόσες εφαρμογές έχω εγκατεστημένες; Κάποιο app ίσως, που να έχει αυτή τη λειτουργικότητα;
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω πόσες εφαρμογές έχω εγκατεστημένες; Κάποιο app ίσως, που να έχει αυτή τη λειτουργικότητα;

 

Από settings/applications/all ;

Link to comment
Share on other sites

κυκλοφόρησε καινούργιος Rock Player, εγώ χρησιμοποιούσα το yxplayer αλλά ο RockPlayer παίζει πολύ πιο smooth, καθόλου κολλήματα.

 

RockPlayer Universal v1.1.42

Requirements: Android

Overview: RockPlayer is an embedded platform, high-performance all-format video player. With optimized for mobile devices, and highly optimized core players FFMpeg decoder, RockPlayer Android platform has become the highest performance of the most extensive format support for video player.

http://aplud.com/eu5sr.jpg

RockPlayer can support audio and video container format: avi mkv rmvb mp4 mov wmv asf wma wav mpg ts mpa dvd au mp3 mid ivf aiff ogm ogg cda flic d2v aac roq flac drc dsm swf pls pmp.Audio and video encoding format AAC AC3 DTS FLV4 LPCM ALAW ULAW MPEG Audio MPEG-1 MPEG-2 RealVideo RealAideo Vorbis AVC VC1 XVID DIVX SVQ Theora Bink Theora Bink basically includes all popular multimedia formats.

 

Advantages about RockPlayer:

 

No more transcoding: Nevertheless avi, rmvb, flv or mkv, RockPlayer plays any format as on your PC. With its innovative features, RockPlayer will reform your video experience on mobile devices. Green!

Best Experience: better performance, higher image quality, higher resolution!

Dual Core Playback: Beside the high performance engine built-in, RockPlayer also make most of the OpenCORE inside Android system; you may switch the engine freely.

Handy Features: resume playing, subtitle support, battery prompt over the video view.

 

What's New in This Release: :

 

Universal means run on all Android phone known. No more headache of CPU identify, the app handles it automatically.

 

File type association : you may invoke RockPlayer from file manager app now.

DropBox integrated.

Subtitle charset choosing.

Built-in update checking.

 

A lot of small changes here and there.

Για όποιον ενδιαφέρεται εδώ : ***moderated***

 

Μεγάλο παλικάρι ο προγραμματιστής! Είχα την προηγούμενη έκδοση (1.0.κάτι) και μου έπιανε 6mb από τα οποία με άφηνε να βάλω τα 3 στην κάρτα μνήμης με την επιλογή move to SD card. Αυτή η έκδοση μου πιάνει 12mb στη μνήμη του τηλεφώνου και δεν έχει επιλογή move to SD card! Απλά μπράβο του!

Link to comment
Share on other sites

πως μπορεις να το κανεις να ειναι ανοιχτο ολη την νυχτα?

αφου μετα απο λιγο το τηλεφωνο μπαινει στην αναμονη και σβηνει!!!

εδω υπαρχει απαντηση??? σχετικα με το ρολοι νυκτος του τηλεφωνου

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Από settings/applications/all ;

 

Μάλλον δεν το έθεσα σωστά. Εννοώ ότι θέλω να μάθω το πλήθος των εφαρμογών που έχω εγκατεστημένες (χωρίς να πρέπει να κάτσω να τις μετρήσω μία μία με το χέρι).

Link to comment
Share on other sites

εδω υπαρχει απαντηση??? σχετικα με το ρολοι νυκτος του τηλεφωνου

έχεις δοκιμάσει να το έχεις στο ρεύμα όσο είναι το ρολόι νύκτας ανοικτό;

Link to comment
Share on other sites

έχεις δοκιμάσει να το έχεις στο ρεύμα όσο είναι το ρολόι νύκτας ανοικτό;

 

δεν το θελω αυτο...

λογικα θα γινεται!

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

δεν το θελω αυτο...

λογικα θα γινεται!

και τι θες να κάνεις;

να αφήνεις ενεργή την οθόνη όλη τη νύκτα; θα τελειώσει την μπαταρία του :confused:

 

Στο xda λένε ότι βγήκε νέο OTA, για τσεκάρετε όσοι δεν έχετε βάλει custom roms!

Edited by haris_led
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδες...λοιπον ενα νεο προβλημα που προεκυψε με το τηλεφωνο. οταν ζοριστει κανει επανεκκινηση...

1)κατεβαζω data και μολις μπω σε ιστοσελιδα λιγο βαρια με το που κανω ζοομ κοντινο και αποτομο το κινητο αντιδρα.(ζεστενεται και επανεκκινηται)

2)με τη φωτογραφικη μηχανη κολλησε, σκοταδι, επαννεκινηση

μου το εκανε και με το 2.1 και με τη 2.2.

το κινητο ειναι official.δηλαδη ρομ και τετοια δεν εχω πειραξει....

3)οταν φορτιζει και παιζω καννενα παιχνιδι(πχ frozen bubble) μπορει να κανει τα ιδια!

4) ανοιγω και το gps τρεχει ζοριζεται και κανει restart

 

αποτελεσμα παντα με το που γινονται τα παραπανω ειναι να ζεσταθει αποτομα και να επαννεκινησει....μπορει και να κολλησει στη λευκη οθονη με το htc να αναβει

παιζει να μου χαλασε αυτο την 32gb micro sd hc που πηρα??

 

οχι τιποτα αλλο αλλα η γυναικα μου εχει iphone και με κοροιδευει....ξερετε τι ειναι να σου λεει βαψε το μπλε και πετα το στη θαλασσα...ελεος:X:lol: δεν το επιτρεπω

 

να βαλω αλλη ρομ η να το στειλω

 

99% ειναι θέμα hardware. Κάνε OTA update, κι αν το συνεχίσει, πήγαινε την πισω.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

και τι θες να κάνεις;

να αφήνεις ενεργή την οθόνη όλη τη νύκτα; θα τελειώσει την μπαταρία του :confused:

 

Στο xda λένε ότι βγήκε νέο OTA, για τσεκάρετε όσοι δεν έχετε βάλει custom roms!

ναι αλλα λογικα αφου ειναι χαμηλης καταναλωσης κατασταση, δεν θα πρεπει να μην καταναλωνει πολυ μπαταρια και να μπορει να μεινει 6-7 ωρες ενεργο???

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

δεν το θελω αυτο...

λογικα θα γινεται!

 

Κοίτα αυτό το οποίο σίγουρα γίνεται είναι να απενεργοποιείς το timeout της οθόνης (υπάρχει και widget για να το κάνεις εύκολα και γρήγορα) και μετά να τρέχεις το ρολόι. Κανονικά βέβαια θα έπρεπε αυτό να το είχε βάλει η HTC ως ρύθμιση ώστε να απενεργοποιείται και να ενεργοποιείται αυτόματα μόλις ανοίξεις και κλείσεις αντίστοιχα το ρολόι νυκτός.

 

Όσο για την μπαταρία, αν και δεν το έχω κάνει, μάλλον δε θα καίει πολύ γιατί είναι σχεδόν μαύρη η οθόνη. Άλλωστε για αυτόν ακριβώς το λόγο υπάρχει αυτή η εφαρμογή.

Edited by YiannisF
Link to comment
Share on other sites

Κάτέβασα από το xda στο φορουμ του Ν1 την τελευταία έκδοση unrevoked 3.2 και έκανα root το desire με την official 2.2 Froyo, οπότε έχω το desire rooted χωρίς να κάνω downgrade...! Εδώ το link http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=776477&page=12

Βέβαια λέει στο site unrevoked ότι 1-2 Evo είχαν ζήτημα οπότε πήραν πίσω την έκδοση μέχρι να το διορθώσουν πάντως διαβάζοντας τα threads κανένα πρόβλημα με desire εγώ το χρησιμοποίησα με win 7-64bit και όλα ok, 1-click.

 

Επιτέλους την βρήκα κάπου και σκέφτομαι να την δοκιμάσω ή όχι...

 

Μάλλον θα το ρισκάρω, αν και ακόμα έχω ενδοιασμούς, ποτέ δεν ξέρεις...

 

Ερώτηση... πόσο "εύκολη" είναι η διαδικασία;

 

Απλά βγάζεις το htc sync, περνάς drivers, συνδέεις το κινητό, τρέχεις το reflash_package.exe και περνάει μόνο του κάποιο recovery image; (αυτό είναι το λεγόμενο root; ) Δεν χρειάζεται τίποτε άλλο;

 

Φαντάζομαι αφού δεν κάνει wipe το κινητό μετά θα είναι όπως το άφησα έτσι; Με τη διαφορά πως θα τρέχουν πια σωστά όσα προγράμματα χρειάζονται root (app2sd, marketplace enabler, quick clean cache κ.λπ.), σωστά;

 

Pardon my ignorance :)

...now I realise that I can't turn back, the future is here to stay...

...but hey, we're just children of tomorrow, hanging on to yesterday...

==================================================

Τρίτη έως Πέμπτη, 18:00-20:00, στον Queen Radio

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, σήμερα τυχαία εκανα ενημέρωση λογισμικού (εχω ήδη βάλει την Froyo) και μου εβγαλε την εξής αναβάθμιση:

 

Αναβάθμιση μπλαμπλα (δεν λεει αριθμούς κτλ), καντε την μεσω wifi κτλ, στις αναβαθμίσεις περιέχονται:

- Αναβάθμιση: Ενημερωμένη έκδοση για λογισμικό Android.

- Ενισχυμένη υποστήριξη για πολλαπλά εισερχόμενα Gmail

- Βελτιωμένο σχεδιάγραμμα πληκτρολογίου RUS 25.06 MB

 

Που μπορώ να βρω περισσότερες (εκτενέστερες) πληροφορίες για την παραπάνω αναβάθμιση? (γιατι εδω τα λεει τελείως επιγραμματικά..)

 

//Edit: μόλις τελείωσα την αναβάθμιση και μου εβγαλε ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς στην 2.10.405.2

Edited by Ariskos07
Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...