Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Messages -> menu -> settings

 

Θα λαμβάνεις όμως τα μηνύματα και στις 2 εφαρμογές από ότι έχω καταλάβει. Δεν γνωρίζω πώς μπορείς να απενεργοποιήσεις την built in εφαρμογή. Κάποιος που ξέρει καλύτερα ίσως μπορεί να βοηθήσει...

Edited by JoeBar
Link to comment
Share on other sites

Στις τελευταίες σελίδες βλέπω όλο να γράφετε για πρόβλημα με τα sms και τους χαρακτήρες που εγώ δεν είχα ποτέ μιας και έβαλα εξαρχής το handcent το οποίο είναι εκπληκτικό. :confused:

 

Μάλλον το είχα διαβάσει όταν αγόρασα τη συσκευή μου εδώ μέσα, αλλά υποθέτω ότι θα έπρεπε να το γράψουμε στην πρώτη σελίδα του thread για να το βλέπουν οι καινούριοι:what:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση άσχετη με sms. To mybackup δουλεύει μια χαρά για τα πάντα σε unrooted με froyo για να μην έχω το άγχος της εγκατάστασης κάποιας εφαρμογής που τα κάνει... :X
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είσαι κοπέλα (με μικρότερα δάχτυλα) και γράφεις με compact qwerty...? :).

 

Μπορεί να την βολεύει. Γενικώς το compact βολεύει (έβαλα πριν λίγο Swype. Καλή ιδέα, αλλά δεν βολεύει. Το δάχτυλο δεν γλιστράει πάντα πάνω στην οθόνη του Desire, κάνοντας τα πράγματα πιο δύσκολα).

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ εχω βρει τρόπο να απενεργοποιώ το μαμα πρόγραμμα για τα μηνύματα αλλά εχω την εντύπωση ότι δεν αποθηκεύονται 2 φορές. Αφού αν σβήσεις κάποιο μήνυμα από το handcent παύει να υπάρχει στο μαμα και το αντίστροφο.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα αν κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει σχετικά με τοις ρυθμίσεις mms-wap Q-cart,

για το desire μου γιατί εχω απελπιστεί ούτε η ίδια η Q δεν μπορείς να με βοηθήσει......!

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα θεματάκι με τα μηνύματα αλλά τι να κάνεις... Θα βολευτούμε με apps...

 

Πάντως είσαι κοπέλα (με μικρότερα δάχτυλα) και γράφεις με compact qwerty...?:)

 

;) Εδώ λόγω του θέματος με τους τόνους στα μηνύματα χρησιμοποιώ qwerty αλλά το compact, επειδή το είχα συνηθίσει στο Diamond είναι απείρως βολικό γιατί γράφεις πολύ πιο γρήγορα και χωρίς λάθη :) Στο qwerty όλο και κάποιο διπλανό πλήκτρο θα πατήσω!!

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα αν κάποιος θα μπορούσε να με βοηθήσει σχετικά με τοις ρυθμίσεις mms-wap Q-cart,

για το desire μου γιατί εχω απελπιστεί ούτε η ίδια η Q δεν μπορείς να με βοηθήσει......!

 

Ευχαριστώ.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Ρώτα κάποιον που έχει τις ρυθμίσεις του mms και να βάλεις τις ίδιες. Εγώ δυστυχώς έχω μια custom rom που δεν έχει...

Το q cart τι είναι;

 

Εγώ μόνο για mobile network μπορώ να σε βοηθήσω.

name: q

apn: myq

Link to comment
Share on other sites

@didimas Να 'σαι καλά κι εσύ για την πληροφόρηση!

 

Για το handcent όσο το δοκίμαζα δεν είδα να μπορείς να λαμβάνεις μόνο μια ειδοποίηση εκτός αν πας στις ρυθμίσεις της built-in εφαρμογής και απενεργοποιήσεις την ληφθείσα ειδοποίηση οπότε λογικά θα βλέπεις μόνο το handcent.

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ εχω βρει τρόπο να απενεργοποιώ το μαμα πρόγραμμα για τα μηνύματα αλλά εχω την εντύπωση ότι δεν αποθηκεύονται 2 φορές. Αφού αν σβήσεις κάποιο μήνυμα από το handcent παύει να υπάρχει στο μαμα και το αντίστροφο.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Ισχύει. Οι αλλαγές του ενός φαίνονται στο άλλο.

 

ΥΓ: Sorry για τα συνεχόμενα μηνύματα αλλά δεν μπορώ να κάνω multi quote από εδώ.

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το handcent αλλα τωρα λαμβανω 2 ειδοποιησεις σε καθε μυνημα που λαμβανω.

καμία ιδεα πως μπορω να απενεργοποιησω το προγραμα του τηλεφωνου και να χρησιμοποιω μονο το handcent ??????????:worry::worry::worry:

 

Έχει αναφερθεί σε προηγούμενη σελίδα από κάποιον.Δεν θυμάμαι τι πρέπει να κάνεις γιατί έχει ένα μήνα που το έκανα από τότε.Ψάξε πίσω και θα το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ μόνο για mobile network μπορώ να σε βοηθήσω.

name: q

apn: myq

 

Της wind είναι αλλά χωρίς τοις ρυθμίσεις δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω το 3g κτλ.

 

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να μη λαμβάνεις 2 ειδοποιήσεις, απενεργοποιησε τα notifications του stock sms app, και είσαι οκ.

 

Και κάτι για όσους συνηθίζουν να γράφουν σε landscape, με το μεγάλο qwerty keyboard.

 

Οσοι το χρησιμοποιείτε θα έχετε διαπιστώσει ότι μόλις πατάτε σε ένα πεδίο για να εισάγετε κείμενο, η οθόνη χωρίζεται στα δύο. Το κάτω μέρος ειναι το πληκτρολόγιο και το επανω, το πεδίο, ανεξάρτητα του τι έχει η εφαρμογή απο κάτω. Το συγκεκριμένο feature δεν βολευει καθόλου όταν θες να μιλήσεις στο msn, η να κάνεις κάτι που να χρειάζεται να βλέπεις την εφαρμογή.

 

Άλλαξα λοιπόν τον τρόπο εισαγωγής απο Touch Input σε HTC_IME και σε αυτό υπάρχει η ρύθμιση "No Landscape Fullscreen". Στο default πληκτρολόγιο δεν υπάρχει. Τώρα μπορω να γράφω και να scrollarw απο πάνω την εφαρμογή. Επιτέλους!

 

Στην χρήση δεν έχει διαφορά. Το ίδιο πληκτρολόγιο ειναι στην ουσία.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

το πληκτρολογιο αυτο το βρηκες απο το market ή ειναι καποιας custom rom?

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν είναι προεγκατεστημένο :)

 

 

Χμμ.. Κι εγώ έτσι είχα συγχρονίσει και στον δεύτερο συγχρονισμό μου τις θόλωσε. Έβαλα τις φωτογραφίες στην κάρτα και πήγα μέσα από την επαφή και τις άλλαξα και ήταν ΟΚ (το οποίο είναι και το αναμενόμενο). Weird. Οι φωτογραφίες σου είναι σε καλή ανάλυση?

 

οι φωτο ειναι σε καλη αναλυση, απο την καμερα του κινητου. οταν θελω να επιλεξω μια φωτο για επαφη μου βγαζει ενα πλαισιο να επιλεξω περιοχη της φωτο για την επαφη. ειναι λογικο αυτο???

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται το Mybackup pro, στην εκδοση 2.5.2 τουλάχιστον, γυρίζει (restore) τις επαφές, sms, κ.λ.π, σε ελληνικά.

που μπορουμε να το βρουμε??

Να γελάτε ,....... γιατί είναι μεταδοτικό !!!!!!:lol:
Link to comment
Share on other sites

ξερετε καμια εφαρμογη που να δειχνει τι ποσοστο της cpu χρισημοποιει η καθε εφαρμογη και αρα αν ειναι battery drain?

 

βρηκα την cpu usage καλη φαινεται

Edited by georpapa

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

το πληκτρολογιο αυτο το βρηκες απο το market ή ειναι καποιας custom rom?

 

Εχω την custom ROM του LeeDroid. Νομιζα οτι υπηρχε και στην stock ROM.

 

Δες εδώ οδηγίες.

 

http://nexusonehacks.net/nexus-one-hacks/how-to-install-htc-keyboard-on-your-nexus-one-and-how-to-install-any-apk-files-on-your-android-phone/

 

ή εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=634583

Edited by David
HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Για να μη λαμβάνεις 2 ειδοποιήσεις, απενεργοποιησε τα notifications του stock sms app, και είσαι οκ.

 

Και κάτι για όσους συνηθίζουν να γράφουν σε landscape, με το μεγάλο qwerty keyboard.

 

Οσοι το χρησιμοποιείτε θα έχετε διαπιστώσει ότι μόλις πατάτε σε ένα πεδίο για να εισάγετε κείμενο, η οθόνη χωρίζεται στα δύο. Το κάτω μέρος ειναι το πληκτρολόγιο και το επανω, το πεδίο, ανεξάρτητα του τι έχει η εφαρμογή απο κάτω. Το συγκεκριμένο feature δεν βολευει καθόλου όταν θες να μιλήσεις στο msn, η να κάνεις κάτι που να χρειάζεται να βλέπεις την εφαρμογή.

 

Άλλαξα λοιπόν τον τρόπο εισαγωγής απο Touch Input σε HTC_IME και σε αυτό υπάρχει η ρύθμιση "No Landscape Fullscreen". Στο default πληκτρολόγιο δεν υπάρχει. Τώρα μπορω να γράφω και να scrollarw απο πάνω την εφαρμογή. Επιτέλους!

Στην χρήση δεν έχει διαφορά. Το ίδιο πληκτρολόγιο ειναι στην ουσία.

 

απο που γινεται αυτο?μηπως μπορεις να γινεις πιο λεπτομερης?

Link to comment
Share on other sites

Στις ρυθμίσεις , πας στο Γλώσσα και πληκτρολόγιο. Εκεί βγάζει 3 επιλογές.

 

Android Keyboard

 

HTC_IME mod

 

Touch input.

 

Μας ενδιαφέρει το HCT_IME mod. Αν δεν το έχετε, κατεβάστε το HTC_IME.apk απο https://docs.google.com/leaf?id=0B2dSjU9N8KdZNTVmYjYzMmYtYmIyZC00NzBjLWEwOWUtMWEzZGIzNWQ0ZDkw&hl=en_GB και κάντε εγκατάσταση.

 

Μετά , στις ρυθμίσεις του, έχει το "User Interface" και μέσα εκει την ρυθμιση "No Landscape fullscreen".

 

Αλλάξτε και ό,τι άλλο θέλετε, και είστε έτοιμοι. By default εχει το smiley κατω αριστερά και δεν βολευει, καλυτερα το κουμπι που το κλεινει. Ακόμα, δεν έχει τα ελληνικά by default. Τα προσθέτετε. Όλα ρυθμίζονται.

 

Δεν ξέρω αν θέλει root ή οχι για να εγκατασταθεί.

HTC Desire Root User
Link to comment
Share on other sites

Να πούμε κάτι ευχάριστο: Η κίνηση που δείχνει το βίντεο

(τη βρήκα στο androidforums) δεν διορθώνει μόνο την πυξίδα αλλά επίσης το πρόβλημα που είχε το Google Sky Map (έχετε προσέξει ότι τα αρχικά του είναι GSM; χεχε) μετά το froyo. Δεν χρειάζεται να ψάξετε κάτι για calibration στο menu, απλά κάνετε την κίνηση αν το GSM δεν δείχνει τα αστέρια στη σωστή θέση τους στον ουρανό και το πρόγραμμα δουλεύει αμέσως σωστά!

 

Σωτηρία! Το Google Sky Map είναι από τα αγαπημένα μου προγράμματα και μετά το froyo δεν δούλευε...

Samsung Galaxy A52s

Samsung Tab S2 9.7 LTE

Samsung Watch4 Classic

PCs & laptop ubuntu 22.10

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν και πως μπορεί να γίνει customized το lock screen;
Phillips Diga-->Panasonic GD52-->Motorola C33-->Nokia 5210-->Nokia 6600-->HP iPaq 6515-->HP iPaq 6915-->Fujitsu Siemens T830-->HTC TyTn-->Nokia 6110 Nav-->Samsung i900 Omnia-->Nokia 5800XM-->Samsung Omnia i8910 HD-->HTC Hero-->Samsung i900 Omnia(again)-->HTC HD2 Leo-->HTC Desire-->Samsung Galaxy S2 i9100 --> :X
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...