Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

flashαροντας ρομ μετα το root, πρεπει να ανυσηχω για τις επαφες μου, δεδομενου οτι αλλες ειναι στην σιμ και αλλες στην μνημη του τηλεφωνου?

επισης μπορει καποιος να με παραπεμψει καπου, γιατι θελω να ανεβασω ολες μου τις επαφες στην google..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

flashαροντας ρομ μετα το root, πρεπει να ανυσηχω για τις επαφες μου, δεδομενου οτι αλλες ειναι στην σιμ και αλλες στην μνημη του τηλεφωνου?

επισης μπορει καποιος να με παραπεμψει καπου, γιατι θελω να ανεβασω ολες μου τις επαφες στην google..

περασε τις επαφες σου στο gmail να εισαι σιγουρος οτι δεν θα χασεις τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

πας ρυθμισεις-> λογαρισμοι & συγχρονισμος

βαζεις εκει το λαγαριασμο σου στο gmail και ανεβενουν οι επαφες σου το gmail

δεν ξερω ομως αν ανεβενουν ομως και αυτες που εχεις στην σιμ. αλλιως πρεπει να τις περασεις απο την σιμ στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

flashαροντας ρομ μετα το root, πρεπει να ανυσηχω για τις επαφες μου, δεδομενου οτι αλλες ειναι στην σιμ και αλλες στην μνημη του τηλεφωνου?

επισης μπορει καποιος να με παραπεμψει καπου, γιατι θελω να ανεβασω ολες μου τις επαφες στην google..

- Πας στο μενού και επιλέγεις το "People" (Επαφές, το εικονίδιο με την καρτέλα)

- Στη λίστα που εμφανίζεται πατάς το πλήκτρο "Menu"

- Mετά πατάς "View"

- Τσεκάρεις τις επιλογές που θέλεις (SIM, Google, Phone, Facebook κλπ)

- Πατάς το πλήκτρο back (αριστερό βελάκι)

- Επιλέγεις "Import/Export" και επιλέγεις πρώτα Import from SIM card και μετά Export to SD card

από εκεί μπορείς να κάνεις τον συγχρονισμό με το Google Contacts αλλά και να τις επαναφέρεις ως ενιαίο αρχείο από την κάρτα.

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Για όσους ενδιαφέρονται βγήκε η LeeDrOiD 2.2e με τις παρακάτω αλλαγές:

 

* Updated Kernel 2.6.32.15-leedroid_2.2e -snq

* O/C Up to 1190mhz

* Increased read ahead busser size ("sd R/W speed fix")

* interface to query/set cpu supply voltages for every freqency MORE INFO

* Updated Youtube V2.0.26

* Removed Market Enabler (Market Access is now an optional add-on)

* Moved Google Maps back to /data

* Further modified "LeeDrOiD Locales"

* Updated Market V2.07

* Updated Titanium Backup

* Updated Google Maps

* Updated Ad-free Hosts

Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνουμε πως αν γίνει αλλαγή από άλλη ROM πρέπει να κάνουμε καλιμπράρισμα τη μπαταρία όπως αναφέρεται και στο 1ο μνμ... Θέλει και reset battery statistics μετά την τελευταία φόρτιση (4197mV)
Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν κάποιος έχει παλαιότερη ROM αλλά βαριέται το ολικό φλασάρισμα μπορεί να κατεβάσει τον kernel της 2.2e από εδώ: http://dl.dropbox.com/u/13432479/leedroid_kernel/kernel-leedroid_2.2e.zip

 

Περιλαμβάνει το sdfix.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Πώς γίνεται να μήν εμφανίζονται οι πρόσφατες κλήσεις πάνω απο τις επαφές μου;Παιδεύτηκα αρκετά αλλα δέν έβγαλα άκρη.Ας μου πεί κάποιος.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Να επισημάνουμε πως αν γίνει αλλαγή από άλλη ROM πρέπει να κάνουμε καλιμπράρισμα τη μπαταρία όπως αναφέρεται και στο 1ο μνμ... Θέλει και reset battery statistics μετά την τελευταία φόρτιση (4197mV)

 

Γιατί αυτό;; Τι έχεις παρατηρήσει;; Μίλα! :p

Link to comment
Share on other sites

Ο πατέρας μου προχθές πήρε Samsung Galaxy S και βλέπω γλυκοκοιτάζει το δικό μου..Μου πρότεινε εμμέσως να το ανταλλάξουμε :lol: Πραγματικά το σκέφτομαι λόγω οθόνης και στύλ αλλα πέρα απ' αυτό το Galaxy μου φαίνεται άδειο σε σχέση με το Desire..Sensless :p Εσείς τί λέτε να κάνω? :rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με μια δοκιμή που έκανα στην Leedroid 2.2e παρατήρησα αυτό που και αρκετοι στο xda έπαθαν όταν πας με το setcpu να βάλεις το clock 1196 mHz που διαθέτει ο kernel το μηχάνημα μου κόλησε έκανε restart και μπήκε στα 998 πάλι, όταν δε του επέβαλα on boot να είναι 1196 δεν ξαναξεκίνησε αλλά έμεινε στην boot screen κολλημμένο οπότε στη prerooted stock του tepic με kernel v5 richard και κανένα κόλλημα με εντατική χρήση.
noikia 5130-nokia3210-ericsson T28-ericsson T39m-nokia7210-Eten m500-MioA701-Omnia i900-HTC Diamond2-HTCDesire-HtcDesireHD-HtcSensation-Iphone4-Samsung GalaxyS2-Samsung Galaxy S3-Samsung Galaxy Note 2-Samsung Galaxy Note3-Meizu pro 5-Samsung Galaxy Note 4
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γαι τις λυσεις και κατι ακομα κατι παιζεται με τ σημα στο κινητο μου εχω wind και συνεχεια παει μια 1 μπαρα μια 3 ποτε 4 αλλα συνεχεια ποτε δεν ειναι σταθερο και φοβαμαι μην εχει κανενα προβλημα η κεραια στο παλιο μου κινητο μια ζωη φουλ σημα παντα ειχα,και τελος να κανω καμια αναβαθμιση και να βαλω τη 2,2 εκδοση?δεν ξερω απο αυτα κ αν ναι πειτε πως ειμαι αρχαριος δωστε μου φως αλλα με λιγο ψαξιμο κατι γινεται:lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Ο πατέρας μου προχθές πήρε Samsung Galaxy S και βλέπω γλυκοκοιτάζει το δικό μου..Μου πρότεινε εμμέσως να το ανταλλάξουμε :lol: Πραγματικά το σκέφτομαι λόγω οθόνης και στύλ αλλα πέρα απ' αυτό το Galaxy μου φαίνεται άδειο σε σχέση με το Desire..Sensless :p Εσείς τί λέτε να κάνω? :rolleyes:

 

Ρώτησε στους Διαξιφισμούς.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μία χιλιοειπωμένη ερώτηση, αλλά ή δεν έχω καταλάβει καλά ή κάτι έχει πάει στραβά στη συσκευή μου:

Βάζοντας κάποια custom rom στη συσκευή μας (συγκεκριμένα αυτή της υπογραφής μου) και έχοντας κάνει partition με ext3 σε κάποια sd κάρτα, αυτόματα όλες οι εφαρμογές εγκαθίστονται σε αυτήν ή χρειάζεται να κάνουμε και κάτι άλλο;

 

Ρωτάω γιατί στην αρχή φαίνονταν ότι όλες οι εφαρμογές από το Market εγκαθίστονταν στην sd, αλλά σήμερα μπαίνοντας στο Quick System Info είδα ότι η εσωτερική μου από εκεί που ήταν συνεχώς 103Mb πλέον είναι στα 80Mb !!

Εκτός και αν έχουν μείνει τίποτα temp αρχεία και γι' αυτό άλλαξε η χωρητικότητά της, οπότε θα πρέπει να ψάξω ποια είναι αυτά και να τα σβήσω χειροκίνητα.

 

Ευχαριστώ.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κάνω μια κουλή ερώτηση αλλά δεν μπορώ να βρω απάντηση σε όλες αυτές τις σελίδες. Μπορώ να κάνω root αλλά να παραμείνει το τηλέφωνο ως έχει με το Sense και τα πάντα; Να μην φλασάρω κάποια ROM δηλαδή. Να έχω όλα τα πλεονεκτήματα του Root αλλά να μην χαλάσω την κατάσταση του με κάποια cooked rom. Μπορώ;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα κάνω μια κουλή ερώτηση αλλά δεν μπορώ να βρω απάντηση σε όλες αυτές τις σελίδες. Μπορώ να κάνω root αλλά να παραμείνει το τηλέφωνο ως έχει με το Sense και τα πάντα; Να μην φλασάρω κάποια ROM δηλαδή. Να έχω όλα τα πλεονεκτήματα του Root αλλά να μην χαλάσω την κατάσταση του με κάποια cooked rom. Μπορώ;;;;;;;

 

Ναι, φυσικά μπορείς.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Γιατί αυτό;; Τι έχεις παρατηρήσει;; Μίλα! :p
Kάθε νέα ROM δίνει λάθος δεδομένα για το επιπέδο φόρτισης της μπαταρίας. Μετά από κάθε εγκατάσταση νέας ROM χρειάζεται νέο calibration της μπαταρίας με τη γνωστή διαδικασία (+ wipe battery information).
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γαι τις λυσεις και κατι ακομα κατι παιζεται με τ σημα στο κινητο μου εχω wind και συνεχεια παει μια 1 μπαρα μια 3 ποτε 4 αλλα συνεχεια ποτε δεν ειναι σταθερο και φοβαμαι μην εχει κανενα προβλημα η κεραια στο παλιο μου κινητο μια ζωη φουλ σημα παντα ειχα,και τελος να κανω καμια αναβαθμιση και να βαλω τη 2,2 εκδοση?δεν ξερω απο αυτα κ αν ναι πειτε πως ειμαι αρχαριος δωστε μου φως αλλα με λιγο ψαξιμο κατι γινεται:lol:

 

λογικα θα εχεις επιλεγμενη την αυτοματη εναλλαγη μεταξυ gsm-wcdma...

αν επιλεγει το gsm απο το κινητο συνηθως σου δινει πολυ καλο σημα (4-5 γραμμες), αυτοματα ομως μπορει να επιλεγει μετα απο λιγο το wcdma το οποιο συνηθως εχει χειροτερη καλυψη και σημα επομενως εχεις λιγοτερες γραμμες σηματος σε σχεση με πριν...

καπως ετσι ανεβαινοκατεβαινει το σημα τοσο γρηγορα...

δεν μπορω να βρω καποιο αλλο λογο που να γινεται αυτο..

πηγαινε ρυθμισεις-ασυρματα δικτυα-δικτυα κινητης τηλεφωνιας-λειτουργια δικτυου και δες τι ειναι προεπιλεγμενο...

Link to comment
Share on other sites

Απ΄ότι βλέπω εσείς ασχολείστε με πυρινική Φυσική και γώ ο άσχετος ρωτάω για την διάσπαση του νερού.Ρε παιδιά όταν πατάω την επιλογή "τηλέφωνο" μου βγάζει πληκτρολόγιο, τις επαφές μου και πάνω πάνω τις πρόσφατες κλήσεις(ιστορικό).Υπάρχει καμία ρύθμιση να μήν βγαίνει το ιστορικό φάτσα κάρτα;Θα σας ήμουν υπόχρεος άν μου δίνατε μία λύση.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Απ΄ότι βλέπω εσείς ασχολείστε με πυρινική Φυσική και γώ ο άσχετος ρωτάω για την διάσπαση του νερού.Ρε παιδιά όταν πατάω την επιλογή "τηλέφωνο" μου βγάζει πληκτρολόγιο, τις επαφές μου και πάνω πάνω τις πρόσφατες κλήσεις(ιστορικό).Υπάρχει καμία ρύθμιση να μήν βγαίνει το ιστορικό φάτσα κάρτα;Θα σας ήμουν υπόχρεος άν μου δίνατε μία λύση.Ευχαριστώ.

 

Θα πρέπει να αλλάξεις dialer.. δοκίμασε να βάλεις τον dialer one από το market αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς προσφέρει..

Link to comment
Share on other sites

εμενα ηταν gsm/wcdma αυτ. και το εβαλα τωρα gsm λογικα απο σω βλεπω τωρα πολυ καλυτερα ειναι σε ευχαριστω φιλε μου.και κατι ακομα να ωαλω την εκδοση 2.2?
Link to comment
Share on other sites

Γενικά όλοι ξέρουμε ότι είναι προτιμότερο από θέμα μπαταρίας το gsm από το wcdma... σωστά;

Υπάρχει περίπτωση με το να το έχεις μόνο σε gsm να σου τρώεει περισσότερη μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πάντα με το wcdma χρησιμοποιεί περισσότερη μπαταρία απο το gsm.

 

Ναι αλλά αν το αναγκάζεις να βρει gsm σήμα μήπως κάποιες φορές είναι χειρότερο; Δηλαδή, μπορεί στην περιοχή να έχει wcdma σήμα και όχι gsm και άρα να τραβιέται σε ποιό μακρινή κεραία;

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...