Jump to content

Blackberry 9520/9550 Storm II


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είμαι νέος χρήστης του Blackberry Storm II και έχω την εξής - πιθανόν πολύ απλή - απορία:

Στο site της Vodafone αναφέρεται ότι η συσκευή παρέχει εφαρμογή πλοήγησης μαζί με χάρτες. Την εφαρμογή αυτή, όμως, δεν μπορώ να την βρω πουθενά. Υπάρχει ή όχι;

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Η συσκευη απο τη μανα της δεν εχει προγραμμα πλοηγησης. Εχει μονο χάρτες που τους κατεβαζεις συνεχως απο το ιντερνετ, δηλαδη δεν ειναι αποθηκευμενοι στη συσκευη

 

Αν τωρα η VODAFONE εβαλε καποιο προγραμμα πλοηγησης σαν καλοκαιρινη προσφορα, δεν το γνωριζω. Μονο αν παρεις τηλεφωνο θα στο πουνε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα σε ολους,

Προσφατα αγορασα το bb9520, storm 2 με το οποιο ημουν ικανοποιημενος, μεχρι που επισκεφθηκα το εξοχικο μου και ανακαλυψα οτι δεν ειχα καθολου σημα.

Την ιδια στιγμη με την αλλη μου συσκευη iphone 3gs ειχα 3g σημα καμπανα (και οι δυο συσκευες στο δικτυο της cosmote). τηλεφωνησα στην cosmote και μου προτειναν να γυρισω σε 2g σημα (πραγμα που εκανα), επανηλθε το σημα μεχρι GPRS αλλα οποιον καλουσα με ακουγε καλα ενω εγω τον ακουγα διακεκομενα. Αναγκαστηκα να προωθησω το τηλεφωνο προς την αλλη μου συσκευη που λειτουργουσε χωρις προβλημα. Απο τοτε στο εξοχικο μου μιλαω μονο προωθωντας τις κλησεις μου αλλου.

Περασαν λιγες μερες και ξαναπαρουσιαστηκε το ιδιο προβλημα ταξιδευοντας με το αυτ/το μου απο Αθηνα για Πατρα στην εθνικη οδο. Εννοειται πως προωθησα παλι τις κλησεις μου στο iphone μου που στο ιδιο ακριβως δικτυο δεν ειχε κανενα προβλημα.

 

θα ηθελα καποια χρησιμη συμβουλη, μιας και ειναι κριμα να μην μπορεις να χρησιμοποιησεις μια πολυ ωραια συσκευη.

 

ευχαριστω προκαταβολικα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

χωρις να ειμαι σιγουρος πως θα το βρω, μαλλον ειναι v5.0.0.497 (platform 4.2.0.220).

 

ευχαριστω προκαταβολικα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

χωρις να ειμαι σιγουρος πως θα το βρω, μαλλον ειναι v5.0.0.497 (platform 4.2.0.220).

 

ευχαριστω προκαταβολικα...

Αν τα καταφέρνεις με τις αναβαθμίσεις τότε κάνε αναβάθμιση του OS.

Και εγώ έχω το 9520 και δεν έχω πρόβλημα με τη λήψη.

Χρησιμοποιώ την .741 έκδοση OS.

Θα το βρεις εδώ

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν τα καταφέρνεις με τις αναβαθμίσεις τότε κάνε αναβάθμιση του OS.

Και εγώ έχω το 9520 και δεν έχω πρόβλημα με τη λήψη.

Χρησιμοποιώ την .741 έκδοση OS.

Θα το βρεις εδώ

 

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ. Είναι πολύ ενοχλητικό και επανέρχεται μόνο με pull της μπαταρίας. Τώρα τελευταία έβαλα την 741 και ανταποκρίνεται πολύ καλύτερα. Γενικά το storm2 είναι απογοήτευση.... Φυσικά αυτό που έχεις αυτό κρίνεις ... αλλά να το να μην μπορείς να μιλήσεις ... νομίζω αυτό ήταν ζητούμενο της δεκαετίας του 1990 .... εν έτη 2010 να σκάμε τόσα λεφτά σε storm, apple κ.λπ. και να μην μπορούμε να μιλήσουμε είναι ξεφ@#@#@λα ....

skype : dkoud76

My BlackBerry PIN: 206BAA9B

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το storm 2 βγαίνει σε έναν μόνο διαθέσιμο χρωματισμό? Σε μαύρο?

ναι, γενικα η ΒΒ δεν εχει "fashion phones" ειναι απλα και επαγγελματικα.

Link to comment
Share on other sites

528Mhz /256mb rom-128mb ram

Qualcomm 528MHz CPU. 256 megs RAM, 2 gigs internal storage.

 

οταν δινουμε πληροφοριες καλο ειναι να ειμαστε ακριβεις...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας, το πρωτο πραγμα που θα κανω μολις γυρισω απο τις διακοπες ειναι αναβαθμιση λογισμικου, ελπιζοντας να ξεπερασω τουλαχιστον μερικως το προβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας, το πρωτο πραγμα που θα κανω μολις γυρισω απο τις διακοπες ειναι αναβαθμιση λογισμικου, ελπιζοντας να ξεπερασω τουλαχιστον μερικως το προβλημα.

 

είχα το storm2 για 6 μήνες, ποτέ δε μου παρουσίασε αυτό το πρόβλημα.

δοκίμασε νέο λογισμικό :rolleyes:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

256ΜΒ RAM έχει. 128ΜΒ έχει το 1.

 

Kαλα δεν θα επιμείνω. :p Με μια αναζήτηση δεν το είδα σε κάποιο αξιόπιστο site.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις στο επίσημο site, κάτω κάτω αριστερά...

 

Και ακριβώς από κάτω αναφέρει τη μνήμη του Storm 1, που είναι 128ΜΒ.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Kαλα δεν θα επιμείνω. :p Με μια αναζήτηση δεν το είδα σε κάποιο αξιόπιστο site.

Δεν θα επιμενεις αλλα επιμενεις.

οκ λοιπον για σενα εχει 128, οκ?

ασε τα δικα μας να ειναι 256...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο φόρουμ.

 

Πρόσφατα μου έκαναν δώρο το BB 9520 Storm II αλλά το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρω από πού να ξεκινήσω για να μαθαίνω τις λειτουργίες του. Δυο ερωτήσεις για αρχή:

 

1. Υπάρχει μενού που να βλέπω την διάρκεια κλήσεων;

 

2. Για αναβάθμιση software/προσθήκη applications τι πρέπει να κάνω;

 

Thnxs.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλωσήρθες!

 

1. Για τη διάρκεια κλήσεων, πήγαινε στη λίστα των κλήσεων, πάτα το bb button και πήγαινε status. Δυστυχώς δείχνει μόνο τη συνολική διάρκεια κλήσεων.

2. Για αναβάθμιση software/προσθήκη applications χρειάζεσαι τον Desktop Manager της RIM. Για περισσότερες πληροφορίες, κοίτα στον Οδηγό Νέων Χρηστών όπου θα βρεις πληροφορίες.

 

Σαν νέος χρήστης, προτείνω επίσης να ρίξεις μια ματιά στα επισημασμένα θέματα όπου θα βρεις tips and tricks, γενικές πληροφορίες κ.α.

 

Επίσης, για επόμενες απορίες μπορείς να ρωτάς σε αυτό το θέμα, που είναι και το επίσημο θέμα για το Storm II - δεν υπάρχει λόγος να ξεκινάς νέο θέμα :) .

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά μπορείς να γίνεις λίγο πιο κατανοητός;

 

Από πού κατεβάζω applications?

 

Ποιο software πρέπει να βάλω στον υπολογιστή και ποιο για το κινητό;

 

Πώς γίνονται οι παραπάνω διαδικασίες;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά μπορείς να γίνεις λίγο πιο κατανοητός;

 

Από πού κατεβάζω applications?

 

Ποιο software πρέπει να βάλω στον υπολογιστή και ποιο για το κινητό;

 

Πώς γίνονται οι παραπάνω διαδικασίες;

 

 

Καταρχήν πρέπει να έχεις σύνδεση BIS, (πακέτα με δωρεάν ΜΒ - προσφέρονται από τους παρόχους)

Μετά, πρέπει να κατεβάσεις το Desktop Manager, στο site της RIM.

Έπειτα κατεβάζεις το App World (ρίξε μια ματιά εδώ )

Mέσα από το App World, μπορείς να κατεβάσεις applications απευθείας από το κινητό σου.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγω ένα application και μου έρχεται ένα μήνυμα στο e-mail που μου λέει: From your BlackBerry smartphone, please click the link below to begin downloading: εδώ αναγράφεται το λινκ.

 

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Να πληκτρολογήσω το λινκ από το κινητό μου; Το λέω αυτό γιατί πατώντας το λινκ που μου δίνει από το e-mail ξαναπάω πάλι στην εφαρμογή.

 

Please help!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...