Jump to content

Blackberry 9520/9550 Storm II


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μια ερωτηση και απο εμενα αν εχετε την καλοσυνη.:)

Τελικα το λογισμικο του ειναι "ανοικτο"?

Με την εννοια που ξερουμε? (symbian , wm, κλπ )

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοεις <<ανοικτο>> με την εννοια του linux, οχι δεν ειναι

 

Αν εννοεις smartphone, ναι ειναι. Οπως ειναι για παραδειγμα τα windows mobile

Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα blackberry storm 2 9550 απο αμερικη και εβαλα την καρτα τησ cosmote αλλα δεν μπορω να παρω τηλεφωνο.με λεει οτι ο αριθμος που παιρνω δεν χρησιμοποιειται..
Link to comment
Share on other sites

πηρα ενα blackberry storm 2 9550 απο αμερικη και εβαλα την καρτα τησ cosmote αλλα δεν μπορω να παρω τηλεφωνο.με λεει οτι ο αριθμος που παιρνω δεν χρησιμοποιειται..

 

Να τηλεφωνησεις σε αλλο νουμερο δοκιμασες;

Link to comment
Share on other sites

Να τηλεφωνησεις σε αλλο νουμερο δοκιμασες;

 

:lol::lol::lol::lol:

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Είμαι νέος χρήστης του Storm 2 (πρώτη φορά έχω BB) και έχω μερικές ερωτήσεις να κάνω.

 

Στο Calendar χρησιμοποιεί ξεχωριστό calendar για κάθε email που έχω με διαφορετικό χρώμα για το καθ'ένα. Αυτό με βολεύει γιατί βάζω με διαφορετικό χρώμα τα προσωπικά απ'τα επαγγελματικά ραντεβού κλπ. Αλλά αν είχα μόνο ένα email πως θα είχα τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσω το χρωματικό αυτό κώδικα και να έχω πολλά calendar;

 

Έχω βάλει κάποια πράγματα στο κινητό, πχ, ραντεβού, διευθύνσεις/τηλέφωνα, tasks, σημειώσεις. Το έχω ρυθμίσει να αντιγράψει τα πάντα στο Outlook (όχι συγχρονισμός, αντιγραφή απ'τη συσκευή στο outlook 2007 σε XP). Αλλά μετά το συγχρονισμό μόνο τα ραντεβού που αντιστοιχούν σε ένα απ'τα calendars/emails μου έχει αντιγραφεί και τίποτε άλλο. Ούτε διευθύνσεις/τηλέφωνα, ούτε tasks, ούτε σημειώσεις. Καμμιά λύση;

 

Ευχαριστώ.

PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι αν εχεις 1 mail μπορεις να φτιαξεις πολλα calendar.

 

Αν εχεις πολλα emails-calendars μπορεις να πας Options-advanced options-default services και εκει να ορισεις ποιο θελεις να ειναι το default calendar και μειλ σου

 

Στο μενου synchronize του desktop manager πηγαινε στο configure-synchronization. Εκει ριξε μια ματια αν ειναι ολα σεταρισμενα σωστα και πηγαινε και στο advanced να δεις αν εχει οριστει σωστα να αντιγραφει και tasks-notes

Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον μου συγχρονίζει μόνο το default calendar με το Outlook και αγνοεί τα υπόλοιπα, δυστυχώς. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν συγχρονίζει τα υπόλοιπα.
PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

Τότε μάλλον μου συγχρονίζει μόνο το default calendar με το Outlook και αγνοεί τα υπόλοιπα, δυστυχώς. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν συγχρονίζει τα υπόλοιπα.

 

Το μονο σιγουρο ειναι δεν υπαρχει αυτοματη δυνατοτηα να συνχρονιζεις πολλα calendars με το outlook

 

Αυτο που θα δοκιμαζα στη θεση μηπως δουλεψει, ειναι να εχεις 3 accounts στο outlook και οταν θες να κανεις synchronize να οριζεις διαφορετικο default calendar στο bb σου και να κανεις το αντιστοιχο synchronize

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μολις το πηρα στα χερια μου και παω να γραψω μήνυμα στα ελληνικα και μου βγαζει κατι κουλα... Πχ αν γραψω τη λεξη ''απο'' μου την βαζει μεσα σε παρενθεση... Καποιες αλλες τις επαναλαμβανει μονο του... Μπορειται να με βοηθησετε?

 

 

 

 

 

:!:Ενημέρωση από ομάδα διαχείρισης:

Απαγορεύονται οι γραφή τύπου " sms ":!:

Edited by nervous
Απαγορεύονται οι γραφή τύπου " sms "
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έχει κανεις πληροφόρηση αν θα κυκλοφορήσει το storm II από άλλες εταιρείες εκτός της Vodafone; Ενδιαφέρομαι για την Cosmote. Είδα επίσης ότι το διαθέτει το eshop αλλά σε αρκετά αυξημένη τιμή ... Θα είναι συμβατό με το δίκτυο cosmote αφού η ίδια δεν το δίνει ως επιλογή στους χρήστες της;

skype : dkoud76

My BlackBerry PIN: 206BAA9B

Link to comment
Share on other sites

Και στα ελληνικά, πάλι λειτουργεί.

 

Ναι η έκδοση λογισμικού είναι το .580. Μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ, αν έχεις DRM συσκευή ή από εδώ αν έχεις μη-DRM (η DRM έκδοση παίζει και στα δύο).

 

Έχω 2-3 ερωτήσεις ακόμα:

Πως καταλαβαίνεις αν έχεις DRM συσκευή;

 

Γιατί να κατεβασω απ'τη Vodafoe Αιγύπτου ή την άλλη απ'την ιορδανία αφού υπάρχει νεότερη (αν και όχι τόσο) έκδοση για τη Vodafone Ελλάδος;

 

Γιατί σε άλλους παρόχους έχει BB Desktop 5 και σε άλλους 4.7;

PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

1) Για να καταλάβεις αν είναι DRM ή όχι, ο πιο απλός τρόπος είναι, μετά την εγκατάσταση κάποιας έκδοσης αυτόματα από τον DM (αυτές που εντοπίζει από μόνος του), να πας στη διαδρομή

 

C:Program Files/Common Files/Research in Motion/Shared/Loader Files

 

να ανοίξεις τον φάκελο της έκδοσης που πέρασες και να ελέγξεις στον υποφάκελο CDMA για το εξής:

 

-αν υπάρχει αρχείο rim0x0D001404.sfi, τότε είναι DRM (έχει το D πριν το νούμερο)

-αν υπάρχει αρχείο rim0x0E001404.sfi, τότε δεν είναι (δεν έχει το D πριν το νούμερο).

 

Αν το έχεις πάρει από Vodafone, είναι σίγουρα DRM έκδοση.

 

2) Το από πού θα κατεβάσεις τη νεώτερη έκδοση, αν είναι multilanguage, δεν έχει σημασία. Η RIM βγάζει γενικώς τις εκδόσεις και ο κάθε πάροχος αν ενδιαφέρεται (πχ δει κάποια διαφορά που θέλει να αξιοποιήσει) ή έχει θέματα με την προηγούμενη, την παίρνει και την κάνει official. Δεν επεμβαίνει όμως στην έκδοση παρά μόνο στο τμήμα που "παρακάμπτουμε" με τη διαγραφή του "vendor.xml" πριν την εγκατάσταση. Οπότε το μόνο ζητούμενο είναι να πάρουμε την τελευταία έκδοση, ανεξάρτητα από το ποιος την έκανε release, γι'αυτό και βλέπεις πχ την Αίγυπτο να δίνει έκδοση που περιέχει Ελληνικά, Ισπανικά και άλλες γλώσσες. Όπως είπες, η έκδοση της Vodafone Ελλάδος είναι ένα κλικ παλαιότερη.

 

γ) Ο κάθε πάροχος αν θέλει προχωρά σε αναβαθμίσεις, αν δε θέλει δεν προχωρά. Το γιατί δεν το ξέρω, υποψιάζομαι οικονομικούς λόγους.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα να βάλω την έκδοση που προτείνεις. Τα πράγματα χειροτέρεψαν. Η Ατζέντα δεν ξέρει απλά τι της γίνεται. Τα ημερίσια events τα δείχνει στο τέλος μετά τα 7ψήφια (!) έτη. Τα υπόλοιπα όποτε θέλει. Έχω χάσει ήδη ένα ραντεβού με κάτι τέτοια, και είμαι έτοιμος να επιστρέψω τη συσκευή.

 

2) Το από πού θα κατεβάσεις τη νεώτερη έκδοση, αν είναι multilanguage, δεν έχει σημασία. Η RIM βγάζει γενικώς τις εκδόσεις και ο κάθε πάροχος αν ενδιαφέρεται (πχ δει κάποια διαφορά που θέλει να αξιοποιήσει) ή έχει θέματα με την προηγούμενη, την παίρνει και την κάνει official. Δεν επεμβαίνει όμως στην έκδοση παρά μόνο στο τμήμα που "παρακάμπτουμε" με τη διαγραφή του "vendor.xml" πριν την εγκατάσταση. Οπότε το μόνο ζητούμενο είναι να πάρουμε την τελευταία έκδοση, ανεξάρτητα από το ποιος την έκανε release, γι'αυτό και βλέπεις πχ την Αίγυπτο να δίνει έκδοση που περιέχει Ελληνικά, Ισπανικά και άλλες γλώσσες. Όπως είπες, η έκδοση της Vodafone Ελλάδος είναι ένα κλικ παλαιότερη.

 

γ) Ο κάθε πάροχος αν θέλει προχωρά σε αναβαθμίσεις, αν δε θέλει δεν προχωρά. Το γιατί δεν το ξέρω, υποψιάζομαι οικονομικούς λόγους.

 

Αρα μπορώ να εγκαταστήσω και την έκδοση 5.0 του Desktop Manager από την Wind ή την Cosmote; Εγώ έχω Vodafone.

Edited by mcde
PIN: 31025E75
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς απλά να συνδεθείς σε ένα δίκτυο WiFi, οπότε και τα δεδομένα θα περνάνε μέσα από αυτό.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησουλες: :D

 

1. ξέρει κανείς γιατί το scroll με opera mini ειναι πολύ αργό? πολύ πιο αργό χωρίς καλή κατεύθυνση (πάνω-κάτω) σε σχέση με τον ΒΒ browser και το scroll του storm2 γενικα?

2. για να σερφάρει κανείς μόνο μεσω του wifi και να μη χρεώνονται στo BIS, τί πρέπει να κάνω? (κλείνω την κεραία, ανοίγω wifi, ανοίγω browser και μετά ξαναανοίγω την κεραία?)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

2 ερωτησουλες: :D

 

1. ξέρει κανείς γιατί το scroll με opera mini ειναι πολύ αργό? πολύ πιο αργό χωρίς καλή κατεύθυνση (πάνω-κάτω) σε σχέση με τον ΒΒ browser και το scroll του storm2 γενικα?

2. για να σερφάρει κανείς μόνο μεσω του wifi και να μη χρεώνονται στo BIS, τί πρέπει να κάνω? (κλείνω την κεραία, ανοίγω wifi, ανοίγω browser και μετά ξαναανοίγω την κεραία?)

 

1)Απλα ο opera mini δεν συνεργαζεται τοσο καλα με το OS 5 των blackberry. Στο μελλον ισως τα παει καλυτερα

 

2)Αν δεν εχεις πειραξει τις default ρυθμισεις του κινητου σου, που δυσκολα να το εχεις κανει, όταν ανοιγεις το WiFi, και συνδεεσαι, σερφαρεις μεσα απο αυτο υποχρεωτικα. Μην ανησυχεις

Link to comment
Share on other sites

1)Απλα ο opera mini δεν συνεργαζεται τοσο καλα με το OS 5 των blackberry. Στο μελλον ισως τα παει καλυτερα

 

2)Αν δεν εχεις πειραξει τις default ρυθμισεις του κινητου σου, που δυσκολα να το εχεις κανει, όταν ανοιγεις το WiFi, και συνδεεσαι, σερφαρεις μεσα απο αυτο υποχρεωτικα. Μην ανησυχεις

 

Θυμάσαι που είναι αυτές οι ρυθμίσεις? Να το τσεκάρω :)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει αυτό, όταν έχει wifi του δίνει προτεραιότητα στα data ώστε να κρατήσει το δίκτυο για λειτουργίες φωνής.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!:)Πρόσφατα έγινα κ εγώ κάτοχος ενός ΒΒ Storm 2!Πρώτες εντυπώσεις αρκετά καλές ωστόσο αντιμετωπίζω κάποιες δυσκολίες στο να εξοικειωθώ με το συγκεκριμένο κινητό μιας κ είναι το πρώτο μου BB...

 

1) Προσπαθώ να κάνω το setup στο e-mail μου αλλά κατά έναν παράδοξο τρόπο μου βγάζει την μια από τις δυο επιλογές:"Ι want to use a work e-mail account with a Blackberry Enterprise Server" κ ΔΕΝ μου βγάζει κ την 2η επιλογή:"I want to create or add an e-mail address":X Θυμάμαι όμως όταν είχα ανοίξει για πρώτη φορά το κινητό ότι μου είχε βγάλει κ τις δυο επιλογές σε αυτό το πεδίο...:cry:

 

2) Επίσης προσπαθώ να περάσω το Windows Mobile Messenger καθώς κ το Facebook κ ενώ είναι εγκατεστημένα κανονικά αδυνατούν να τρέξουν..Στο MSN πετάει το εξής μήνυμα:"Η υπηρεσία δεν έχει ενεργοποιηθεί για αυτή την συσκευή" ενώ στο FB μου εμφανίζει τα πεδία για το log in αλλά όταν κάνω απόπειρα για σύνδεση μου πετάει μήνυμα ότι λείπουνε κάποια δεδομένα...???:blink:

 

Υ.Γ. Πως μπορώ να ενεργοποιήσω το Enterprise κ πόσο χρήσιμο είναι?Μου αναφέρει για Κωδικό Πρόσβασης Ενεργοποίησης καθώς κ Διεύθυνση Διακοσμητή Ενεργοποίησης...Από που τα βρίσκω αυτά?

Thanks:)

Edited by UNEXPECTEDGR

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...