Jump to content

Blackberry 9520/9550 Storm II


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το παλιό θέμα κλειδώνεται και συνεχίζουμε εδώ.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρελήφθη, στα χέρια μου 29/03/2010!

 

Eπίσημα λοιπόν και μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα είναι σε ΟΛΑ τα καταστήματα της Vodafone για όλους τους επίδοξους αγοραστές..

Όσοι πιστοί το προπαραγγείλατε τυχαίνετε προτεραιότητας, οι υπόλοιποι υπομονή σε περίπτωση εξαντλήσεως...

 

Έκδοση λειτουργικού: 5.0.0.497

Πλατφόρμα: 4.2.0.220

Κρυπτ. Πυρήνας: v3.8.5.85

 

Υγείες!

::LiNK RaMoNe

------------------

Hey, Ho!

Let's Go!

-------------------

:Xhttp://www.eff.org/br/brstrip.gif:X

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια άψογη συμβίωση με το καταπληκτικό μου Bold, εχθές απόκτησα το STORM II απο Vodafone.

 

Γουστόζικο, ευέλικτο και πολύ ευχάριστο στο browsing.... ΑΛΛΑ.... έχω την εντύπωση ότι η λήψη του υπολείπεται πολύ του Bold..

 

Καμία εμπειρία κανείς άλλος; Έτυχα στην περίπτωση ή όντως το Storm II έχει πιο αδύναμο δέκτη;;

:cry:

 

Ευτύχης

Link to comment
Share on other sites

Άντε να γινόμαστε πολλοί!

 

Για τον δέκτη δεν παρατηρώ κάποια διαφορά σε σχέση με Storm I. Το Bold απ'ό,τι θυμάμαι ήταν στα ίδια επίπεδα με το Storm I μιας και τα είχα ταυτόχρονα για κάποιο διάστημα. Θα έχω καλύτερη εικόνα αύριο - μεθαύριο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη σαν οθόνη είναι η ίδια σχεδόν, μου φαίνεται ελάχιστα πιο "ζωντανή" και φωτεινή στο μάτι. Τίποτα πολύ σημαντικό.

 

Η αίσθηση δεν έχει καμία επαφή με το 1. Η οθόνη δεν κινείται στο οριζόντιο επίπεδό της, είναι σταθερό τμήμα. Το κλικ της είναι τελείως διαφορετικό, πολύ πιο άμεσο και γρήγορο με ομοιόμορφη συμπεριφορά σε όλη την επιφάνεια της οθόνης και απενεργοποιείται όπως ήδη γνωρίζουμε όταν κλειδωθεί ή μπει στο holster, ελέω piezo (4 δίσκοι στα 4 άκρα περίπου της οθόνης, αντί για ένα κουμπί στο κέντρο όπως είχε το 1). Επίσης γράφω πολύ πιο γρήγορα στο 2, αφού υποστηρίζει multitouch στο γράψιμο: δεν μπερδεύεται αν κατά τη γραφή ενός γράμματος δεχθεί δεύτερο touch για το επόμενο γράμμα πριν αφήσεις το πρώτο. Αν αυτό συνέβαινε στο 1, τότε έγραφε δύο φορές τον ίδιο χαρακτήρα.

 

Επίσης έχει πολύ ισχυρή και ιδιαίτερη δόνηση, αφού δε χρησιμοποιεί το γνωστό "μοτεράκι" που έχουν όλα τα κινητά, αλλά αξιοποιεί τους piezo discs για να δονείται.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μερικές ερωτησούλες επειδή κι εμένα με ενδιαφέρει να το αποκτήσω άμεσα:

 

1)Δεν αναφέρει τιμές το site της Vodafone, πόσο το πήρατε?

 

2)Η μπαταρία του π.χ. με λήψη 15-20 email τη μέρα, 20 λεπτά ομιλία, 5 SMS, λίγες συνομιλίες στο ΒΒ Messenger πόσο κρατάει?

 

3)Δεν είναι στη φύση του Blackberry αλλά το συγκεκριμένο επειδή έχει μεγάλη οθόνη θα με ενδιέφερε να του περάσω κανα επεισόδιο απο καμιά σειρά, έχετε δοκιμάσει να δείτε κάτι στο κινητό? Καταναλώνει τη μπαταρία πολύ?

Link to comment
Share on other sites

1) Προσωπικά το πήρα από πλαίσιο, η τιμή του είναι περίπου 480 ευρώ (είναι με επιδότηση και δε βλέπω το ακριβές ποσό). Η vodafone πάντως στα φυλλάδια το έχει 477 ευρώ.

 

2) Η μπαταρία με τη χρήση που λες θα βγάλει 2 μέρες. Περίπου τόσο που λες το χρησιμοποιώ και γω.

 

3) Είναι στη φύση του συγκεκριμένου blackberry, γι'αυτό και βγήκε σε touch μορφή. Εξ' άλλου στο 1 είχε προεγκατεστημένο trailer ταινίας και στο 2 έχει βίντεο κλιπ. Εγώ έχω δει πολλές φορές σειρές στο 1, η κατανάλωση μπαταρίας ήταν φυσιολογική, θα έλεγα ικανοποιητική. Για παράδειγμα, με ένα 20λεπτο επεισόδιο που έβλεπα πριν κοιμηθώ, δεν παρατηρούσα κάποια σημαντική διαφορά στη συνολική αυτονομία.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Η οθόνη σαν οθόνη είναι η ίδια σχεδόν, μου φαίνεται ελάχιστα πιο "ζωντανή" και φωτεινή στο μάτι. Τίποτα πολύ σημαντικό.

 

Όντως πιο ωραία χρώματα και πιο smooth απόκριση στο touch. Κυρίως σε scroll και zoom.

 

Η αίσθηση δεν έχει καμία επαφή με το 1. Η οθόνη δεν κινείται στο οριζόντιο επίπεδό της, είναι σταθερό τμήμα. Το κλικ της είναι τελείως διαφορετικό, πολύ πιο άμεσο και γρήγορο με ομοιόμορφη συμπεριφορά σε όλη την επιφάνεια της οθόνης και απενεργοποιείται όπως ήδη γνωρίζουμε όταν κλειδωθεί ή μπει στο holster, ελέω piezo (4 δίσκοι στα 4 άκρα περίπου της οθόνης, αντί για ένα κουμπί στο κέντρο όπως είχε το 1). Επίσης γράφω πολύ πιο γρήγορα στο 2, αφού υποστηρίζει multitouch στο γράψιμο: δεν μπερδεύεται αν κατά τη γραφή ενός γράμματος δεχθεί δεύτερο touch για το επόμενο γράμμα πριν αφήσεις το πρώτο. Αν αυτό συνέβαινε στο 1, τότε έγραφε δύο φορές τον ίδιο χαρακτήρα.

Πολύ γρήγορο και άμεσο. Θα προσθέσω οτι η αίσθηση που σου αφήνει είναι πολύ ¨μηχανική" . Όχι ξεχαρβαλωμένη οθόνη :lol:

 

Επίσης έχει πολύ ισχυρή και ιδιαίτερη δόνηση, αφού δε χρησιμοποιεί το γνωστό "μοτεράκι" που έχουν όλα τα κινητά, αλλά αξιοποιεί τους piezo discs για να δονείται.

Η δόνηση είναι ιδιαίτερη και θα προσθέσω το γεγονός οτι το ηχείο είναι τοποθετημένο κάτω και όχι στο πίσω μέρος. Το αξελερόμετρο δουλεύει επίσης καλύτερα.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

το αξελερομετρο δουλευει σωστα... ποσο σωστα?

 

οπως του μηλου η μπα?

 

επισης το 1, με οσες αναβαθμισεις και αν του χα κανει κολλουσε επι ωρα και δε με αφηνε ουτε καν τηλεφωνο να παρω

αυτο ηταν που με ειχε εξοργισει τοσο μα τοσο πολυ

 

να θες να παρεις τηλ και να βλεπεις τη κλεψυδρα!!!

:X
Link to comment
Share on other sites

Το 1 το έχω πάνω από ένα έτος και μάλιστα η τωρινή είναι η δεύτερη συσκευή, μιας και η πρώτη είχε αντικατασταθεί λόγω κακού surepress. Το πρόβλημα που λες δεν το είχα ποτέ, ανεξάρτητα από την έκδοση λογισμικού (και έχω δοκιμάσει ουκ ολίγα - πειραγμένα και αυθεντικά). Οπότε είτε έφταιγε κάποια εφαρμογή είτε πιθανόν ήταν hardware related το πρόβλημα. Γενικά κλεψύδρα κολλημένη έβλεπα μόνο σε εγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις.

 

Για το accelerometer, τι εννοείς "όπως του μήλου"; Τι σε ενοχλούσε κατά τη λειτουργία του; Αν πάντως είχες το storm 1 πριν αρκετό καιρό σε εκδόσεις λογισμικού 4.7 όχι από τις τελευταίες, να έχεις υπόψιν ότι η απόκριση του accelerometer έχει βελτιωθεί εμφανώς, ειδικά μετά την έλευση της 5.0. Στο 2 μου φαίνεται ακόμα καλύτερο, αν και ακόμα δεν έχω σαφή εικόνα.

 

 

(edit: μια εικόνα για το πόσο ανταποκρίσιμο είναι το accelerometer μπορείς να πάρεις και από το βίντεο με την παρουσίαση του NFS Shift) [ame=http://www.youtube.com/watch?v=WWYBg5-LWvo&feature=player_embedded]YouTube- "Need For Speed: Shift" 3D game preview for BlackBerry[/ame]

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Help!

Προσπαθώ να γράψω sms αλλά σε αρκετες περιπτώσεις μου βαζει αναμεσα στις λέξεις της πρότασης, την λέξη "επικεφαλης, τον επικεφάλή" κτλ.

Σας λέει κάτι αυτό το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Σωστός!

 

..........μήπως έχεις καμία ιδέα πως να επιλέξω ΟΛΕΣ τις λέξεις?? Αν ξεκινησω να διαγράφω μία μία θα τελειώσω όταν θα εμφανιστεί στην αγορά το STORM 7......:lol:

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς κοίταξες μόνο τον πρώτο τρόπο. Από κάτω γράφει και δεύτερο τρόπο που δε χρειάζεται να επιλέγεις!

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από μένα.:)Ήθελα να κάνω κ εγώ κάποιες ερωτήσεις ως υποψήφιος αγοραστής του blackerry storm II...

 

1)Έχει ελληνικό μενού;

 

2)Επίσης επειδή βλέπω ότι το λανσάρει η vodafone -σε πρώτη φάση- στην αγορά μέσα στο μενού πλοήγησης υπάρχουνε υπηρεσίες κ εικονίδια από vodafone?Αν ναι θα μπορούσανε αυτά να αφαιρεθούνε με κάποιον τρόπο;

 

3)Όσον αφορά την ένταση του ηχείου είναι δυνατή η χαμηλή;

 

Ευχαριστώ.:)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι, έχει πλήρες ελληνικό μενού.

 

2) Ναι υπάρχουν υπηρεσίες και εικονίδια, αλλά λόγω της φύσης του blackberry OS μπορείς πολύ εύκολα να τα κάνεις hide και να μη φαίνονται πουθενά ούτε να εμφανίζονται κατά τη χρήση, εκτός από το λογότυπο της vodafone κατά την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του τηλεφώνου. Υπάρχει και η λύση του debranding αλλά δεν προτείνεται, μιας και ασχημαίνει το κινητό χωρίς σοβαρό λόγο (δε μπορείς απλά να βάλεις generic OS).

 

3) Το ηχείο είναι αρκετά δυνατό - έχω ακούσει ελαφρώς δυνατότερα σε άλλα τηλέφωνα, αλλά συνολικά το βάζω στην κατηγορία των δυνατών.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μόλις χθές παρέλαβα το καινούριο μου Storm2! :w00t:

Πρώτες εντυπώσεις άριστες, μου άρεσε η αίσθηση της οθόνης με τη μικρή "δόνηση" (καμιά σχέση με αυτή του Storm1 που είχα δοκιμάσει σε κατάστημα).

 

Ξέρει κανείς πώς κλειδώνει το πληκτρολόγιο? Βρήκα μόνο το κουμπί "power" στο πάνω μέρος της συσκευής.

Μήπως δεν το υποστηρίζει το OS που έχει? (v5.0.0497 - πλατφόρμα 4.2.0.220)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Με γεια! Το πληκτρολόγιο κλειδώνει όπως είπες, με ένα πάτημα του κουμπιού power, οπότε και μαυρίζει η οθόνη και απενεργοποιείται το piezo. Απλά όταν πατάς τα πλήκτρα αφής στο κάτω μέρος της οθόνης, σε ενημερώνει ότι είναι κλειδωμένο (και αυτόματα ενεργοποιεί piezo, αφού λειτουργεί η οθόνη). Απλά ενημερώνει όμως, δεν ξεκλειδώνει.

 

Δε χρησιμοποιείς το holster;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Με γεια! Το πληκτρολόγιο κλειδώνει όπως είπες, με ένα πάτημα του κουμπιού power, οπότε και μαυρίζει η οθόνη και απενεργοποιείται το piezo. Απλά όταν πατάς τα πλήκτρα αφής στο κάτω μέρος της οθόνης, σε ενημερώνει ότι είναι κλειδωμένο (και αυτόματα ενεργοποιεί piezo, αφού λειτουργεί η οθόνη). Απλά ενημερώνει όμως, δεν ξεκλειδώνει.

 

Δε χρησιμοποιείς το holster;

 

 

Σ ευχαριστώ!

To holster δεν το έχω ψάξει καθόλου. Τί προτέρημα έχει?:rolleyes:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

To holster που ήταν μέσα στη συσκευασία είναι και θήκη αλλά κλειδώνει και το τηλέφωνο όταν το χρησιμοποιείς!

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παίδες το περιμένω κι εγώ! Από Vodafone Αγγλίας αλλά ξεκλειδωμένο! Μπορεί να μου εξηγείσει κάποιος τις διαφορές DRM / non-DRM OS; Εγώ ποιο πρέπει να χρησιμοποιώ για αναβάθμιση; Σας ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις DRM (digital rights management) μπλοκάρουν αρχεία με προστασία DRM, πχ mp3 από itunes που έχουν προστασία.

 

Εσύ πρέπει να χρησιμοποιείς το ανάλογο λογισμικό για τη συσκευή σου, ανάλογα με το αν είναι DRM enabled ή όχι. Πάντως όλες οι αναβαθμίσεις που θα σου βγάζει ο desktop manager θα είναι κατάλληλες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Thanx Thief! Πως μπορώ να δώ αν είναι DRM enabled? Υπάρχει κάποια άλλη σοβαρή διαφορά;

 

και κάτι ακομα... διαβάζω παντού για προβλήματα με τη κάμερα! Αυτά έχουν διορθωθεί;

Edited by thief
Συνεχόμενα μηνύματα - μπορείς να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να σε απασχολήσει ποτέ το θέμα αυτό. Μπορείς να δεις αφού το πάρεις, από συγκεκριμένα αρχεία στο τηλέφωνο. Πάντως μην αγχώνεσαι, και από δω να το έπαιρνες DRM enabled θα ήταν.

 

Για την κάμερα τι προβλήματα διαβάζεις; Προσωπικά δεν έχω παρατηρήσει κάποιο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...