Jump to content

Blackberry 9520/9550 Storm II


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έτσι όπως τα λές, μάλλον δεν έχεις βάλει ακόμα BIS, εξού οι επιπλοκές.

To BES είναι για εταιρικά email κτλ...

Εσύ χρειάζεσαι BIS. Για να το ενεργοποιήσεις, μίλα με τον πάροχό σου, όλοι έχουν κάποια πακέτα με MB.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επικοινωνησα με vodafone κ με ενημέρωσαν ότι δεν μπορώ να ενεργοποιήσω καμία υπηρεσία Blackberry Internet Service επειδή έχω καρτοκινητό κ όχι συμβόλαιο...Δηλαδή για να χειρίζομαι ένα e-mail η να έχω facebook κ MSN στο BB storm 2 θα πρέπει απαραιτήτος να έχω κ μια σύνδεση???:blink:

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το πρώτο πράγμα ήταν αυτό που θα έπρεπε να κοιτάξεις... Στην Ελλάδα υποστηρίζεται BIS μόνο σε συμβόλαια. Ρίξε μια ματιά εδώ αλλά και εδώ μήπως και σε εξυπηρετεί κάτι από όσα γράφονται. Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!Στον κουβά λοιπόν!Αυτά άραγε ισχύουνε κ στο HTC HD 2?Δηλαδή εκεί αν έχεις καρτοκινητό δεν μπορείς να μπεις στο facebook,sto msn η κ να κανεις χρήση e-mail?Θέλει να έχεις σύνδεση κ εκεί???Όπως κ να έχει μετά το πακέτο που έφαγα σκέφτομαι πολυ σοβαρά να πουλήσω το ΒΒ storm 2 που έχω μόλις 4 μέρες...κ αν είναι πάω για το HTC!:worry:

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, αυτό συμβαίνει μόνο με συσκευές blackberry, επειδή απαιτούν το πρόγραμμα BIS στη γραμμή σου ώστε να λειτουργεί η γνωστή πλέον συμπίεση των δεδομένων και τo real time email. Μαζί με αυτά, παίρνει η μπάλα και όλες τις native εφαρμογές, αφού είναι φτιαγμένες για να χρησιμοποιούν επίσης το BIS με τη συμπίεσή του. Δεν είναι "γενικής χρήσης" κινητά και δυστυχώς πολλές φορές οι πωλητές δεν το λένε στους αγοραστές (άσε που δεν το ξέρουν κι όλας συχνά). Έχουν σαν πρωταρχικό στόχο τη business λειτουργία, γι'αυτό και εστιάζουν στο BIS/BES (που εκτός από αυτά που συζητάμε τώρα προσφέρει φοβερή ασφάλεια στα δεδομένα και κρυπτογράφηση, καθώς και εξαιρετικές δυνατότητες σε εταιρικό περιβάλλον). Πλέον έχουν ανοιχτεί κάπως και στο πιο ευρύ κοινό, αλλά και πάλι έχουν διαφορετικές "βάσεις" από τις υπόλοιπες συσκευές.

 

Αν στο "πάσαρε" πωλητής και δε σε ενημέρωσε, να το πας πίσω και να απαιτήσεις να στο αλλάξει αφού δε σου είπε ότι χρειάζεται συμβόλαιο, χωρίς το οποίο είναι στην ουσία ένα κλικ μόνο πάνω από το άχρηστο. Αν το πήρες μόνος σου, μάλλον έπρεπε να το ψάξεις λίγο περισσότερο...

 

Όλα τα υπόλοιπα κινητά όπως και το HTC που αναφέρεις λειτουργούν με generic data plan. Απλά να θυμάσαι ότι στα καρτοκινητά είναι πολύ περιορισμένες οι επιλογές σε δεδομένα - συμφέρει ιδιαίτερα να έχεις wind με την προσφορά που είχε βγάλει.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως ήταν ένα απο τα κινητά touch που με ενδιέφεραν αλλά ποτέ ΔΕΝ είχα φανταστεί ότι θα είχα τέτοια προβλήματα...Εδώ με το Ν95 που έχω μπορούσα να έχω κανονικά πρόσβαση στο MSN...Το BB το είχα πάρει απο γνωστό κατάστημα...Θα πάω αύριο κ όλας να το κάνω ανταλλαγή με το HTC HD 2 κ να πληρώσω την διαφορά που αναλογεί...Αν δεν μου δεχτούνε την ανταλλαγή ΔΕΝ πιστεύω να μην μπορέσω να βρω εύκολα αγοραστή!:worry:

Το έχω μόλις 4 μέρες στο κουτί του με ΟΛΑ τα παρελκόμενα κ την απόδειξη αγοράς φυσικά!Το πάθημα ας γίνει μάθημα λοιπόν...:cry:

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να κρατήσω το κινητό..Έχω κάποιες απορίες:

 

1) Μπορούμε το θέμα που έχουμε στην κεντρική οθόνη να το βλέπουμε full screen...???Το μόνο που έχω καταφέρει να ρυθμίσω είναι να αποκρύψω μία απο τις δύο μπάρες του μενού...

 

2) Υπάρχει κάποιος τρόπος στα μηνύματα που γράφουμε να είναι συνέχεια ενεργοποιημένα τα κεφαλαία;Γιατί κάθε λίγο κ λιγάκι πρέπει να πατάω το shift..

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να κρατήσω το κινητό..Έχω κάποιες απορίες:

 

1) Μπορούμε το θέμα που έχουμε στην κεντρική οθόνη να το βλέπουμε full screen...???Το μόνο που έχω καταφέρει να ρυθμίσω είναι να αποκρύψω μία απο τις δύο μπάρες του μενού...

 

2) Υπάρχει κάποιος τρόπος στα μηνύματα που γράφουμε να είναι συνέχεια ενεργοποιημένα τα κεφαλαία;Γιατί κάθε λίγο κ λιγάκι πρέπει να πατάω το shift..

 

 

1)δοκίμασε άλλο theme που κρύβει τα toolbars ίσως

2)Πάτα για μερικά δευτερόλεπτα το shift

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα!

Είμαι κι εγώ ένας νέος χρήστης blackberry (το πάλευα πολύ καιρό και επιτέλους τα κατάφερα!!!)

Έχω ένα Storm 2 to opοίο ήταν αγορασμένο απο Vodafone, ο προηγούμενος χρήστης το είχε με Cosmote.

Κι εγώ με Cosmote το έχω.

Μετά απο ψάξιμο, κατάφερα και έκανα register το κινητό στον provider, όπου και ολοκληρώθηκε η ενεργοποίηση του BIS.

Έχω όμως 2 θεματάκια, το ένα είναι πιο σημαντικό.

1. (οχι τοσο σημαντικο). Εκτός από το BB Messenger και Gtalk και Yahoo! messenger, θα ήθελα να είχα και το Windows Live Messenger. Αλλα οταν πηγα να το κατεβάσω μου έλεγε δεν υποστηρίζεται στη χώρα μας το appworld. Κι έτσι προέκυψε το άλλο θέμα...το μεγαλύτερο..

2. Ελεγα να στείλω το Link με mail στο κινητό...

Για κάποιο λόγο, παρότι που έχω κάνει ενργοποίηση και του Cosmote Blackberry Internet Service (από τον υπολογιστή) και έχω setarei δύο email accounts, αυτοι δεν εμφανίζονται στην επιλογή Μηνύματα / Messages του Storm 2.

Oταν πάω να κάνω το setup, μου ανοίγει μια σελίδα με intro screen το logo της Vodafone, μάλιστα βλεπω ότι δίπλα απο την ένδειξη GPRS (κεφαλαια) εχει ένα ξεκλείδωτο λουκετάκι...

μολις μπαίνω όμως στο Internet Service της Cosmote αυτο κλειδώνει, βλεπω τα accounts που εχω προσθέσει αλλά....τίποτα παραπάνω...

όταν πάω στα Messages, δεν μου έχει επιλογή να τα προσθέσω...με στέλνει στο Internet Service (μεσω Setup) και πάλι το ίδιο...loop...

 

Σας ζάλισα...σορρυ...έχει καποιος το ιδιο θέμα?

Λύνεται κάπως?

Link to comment
Share on other sites

1. δοκίμασε το http://bit.ly/AppWorld από τον browser του κινητού σου.

2. πήγαινε στο φάκελο μηνύματα, options, και επέλεξε combined, να εμφανίζονται sms, mail κτλ όλα μαζί.

Επίσης, στα options, τσέκαρε τους 2 λογαριασμούς mail ώστε να εμφανίζονται στο φάκελο μηνύματα.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

τελικά σέταρα τα email accounts μεσα απο το τηλεφωνο(το ειχα κανει απο το web) και ολα ΟΚ τωρα!

Μονο της cosmote.gr.blackberry.com ενεργοποιηθηκε απο το web απευθειας στο τηλεφωνο

 

Ευχαριστω πάντως

 

υπάρχει τρόπος να ορίσουμε τι shortcuts θα βλέπουμε στην αρχική οθόνη?

Edited by kcharito
ερωτηση
Link to comment
Share on other sites

Tα shortcuts της αρχικής οθόνης είναι - ανάλογα με το πόσες σειρές έχεις ρυθμίσει να εμφανίζονται - τα ίδια με τα πρώτα 4, 8 ή 12 του κεντρικού μενού, εξαιρώντας τα hidden τα οποία δε θα εμφανίζονται στην αρχική.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ παιδιά...η αλήθεια είναι οτι δεν εχω χρονο να διαβασω ακομα το manual και ζαλιζω εσας. σορρυ!

ακόμα ένα θεματάκι είναι οτι ενω σέταρα τα email accounts, μέσα από το τηλ και τα βλεπω οκ, στην αρχη μου ηρθαν και emails, τώρα δεν έρχεται τιποτα...και τσεκαρα από τον υπολογιστή τώρ που μπήκα σπίτι οτι ειχα 15 νεα...

κάτι κάνω λάθος πάλι....που θα μου πάει...το παλιομούρο θα με παιδέψει αλλά στο τέλος θα βγώ νικητής!

 

και κάτι ακόμα...διαβάζω ότι τα ΒΒ γενικά, άρα και η "καταιγίδα 2"

έχουν facebook & msn...

Το δικό μου με το που ενεργοποιήθηκε το BIS (Cosmote), έχω gtalk yahoo messenger kai BB messenger...

μικρό το κακό γιατί πήγα από τον browser κι εκανα bookmark τη σελίδα του Windows Live Messenger...

απλά ρωτάω μιας και που ειμαι καινουργιος χρηστης, μην κανω καπου λαθος.

 

Κυρίως το θέμα των emails είναι που με πειράζει...γιατί BIS χωρίς email και με σχετικά αργο browsing....δεν με εχει εντυπωσιάσει ακόμα.

Ειχα βάλει φίλτρα να μην έρχονται τα mails αλλα μονο τα headers, τα εσβησα μπας και ειχα προβλημα....τιποτα...εσβησα το account μεσα απο το κινητο, το ξαναεβαλα...τιποτα...

 

Επισημαινω οτι το κινητο (που ειναι της Βονταφον κανονικα) το εχω παρει από κάποιον που το χρησιμοποιούσε με COSMOTE BIS και αυτος.

Edited by kcharito
επιπλεον ερωτηση
Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς τα προβλήματα συνεχίζονται...

παίδες αρχίζω να χάνω το κουράγιο μου...θα σας πω εν ολιγοις τι έχω κάνει απο τη στιγμη που πήρα στα χέρια μου το Storm2

1.Ενεργοποίησα το BIS, εκανα register ok.

2. Εκανα ενα Username στο Cosmote BIS (web) για να σεταρω τα email accounts - ανακαλυπτω τωρα οτι δε χρειαζοταν μαλλον λογω του 5.00 OS

3. Σεταρα 2 accounts (gmail & MSN) - Δεν εμφανιζονταν στο τηλεφωνο

4. Σέταρα ενα τρίτο, το cosmote.gr.blackberry.com - Ως δια μαγειας το εφερε στο κινητο

ΤΟ ΣΕΤΑΡΙΣΜΑ ΑΠΟ ΤΟ web.

5. Ξανασεταρω τα αλλα δυο accounts, (απο το τηλ αν θυμαμαι καλα) και τα εφερνε ολα.

6. Ηρθαν καποια emails και μετα παπαλα.

7. Μιλάω με τον προηγουμενο κατοχο και μου λεει κανε hard reset και ξανασεταρε τα accounts απο το κινητο.

ΤΟ ΚΑΝΩ, ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ, τα mails δεν ερχονταν.

8. Μιλαω με Cosmote και μου λενε κανε Restore (μαλλον wipe εννοουσαν) να σβηστουν τα παντα, και να τα κανεις απο την αρχη ή άλλαξε sim με μια νεα 3g (δεν ηταν 3g αυτη που ειχα) - και σεταρε τα απο το κινητο τα accounts

9. Kάνω και τα 2 και wipe & Sim change

10. Σεταρω τα accounts απο το τηλεφωνο, δεν εμφανιζονται μπροστα. παω απο το web, επειδη εκανα το wipe δεν μπορω να μπω. Θα πρεπει να κανω νεο χρηστη.

11. Εχω σβησει τα service books εχω στειλει 100 φορες service books, registrations κτλ κτλ

Τ Ι Π Ο Τ Α.

 

Εχω ενα blackberry storm2 με BIS και καθεται και λειτουργει σαν ενα απλο κινητο της σειρας...

ΚΟΝΤΕΥΩ ΝΑ ΣΚΑΣΩ, PLEASE ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ

Edited by kcharito
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου όπως τα λες είναι περίεργα τα πράγματα, δεν εχω ξαναδει τέτοια περίπτωση. Αν κάνεις wipe με το BBSAK και μετά περάσεις πάλι το OS κανονικά πρέπει να έρθουν μόνα τους τα service books και να εμφανίσει τους φακέλους των mail, όπως και τον browser, τους χάρτες και άλλα (ελπίζω να μην είναι απλά hidden οι φάκελοι των email σου). Επίσης όταν κάνεις wipe, δεν σου ακυρώνεται το account σου, που έχεις κάνει στο web portal, είναι αναξάρτητα αυτά τα δύο. Τέλος το username που λες ότι έκανες στο web χρειάζεται είτε είναι OS5 είτε οτιδήποτε άλλο. Στην ουσία είναι το ίδιο με το email setup του κινητού, απλά γίνεται μέσω web. Οπότε το να το κάνεις μέσω κινητού δεν αλλάζει κάτι στον τρόπο που θα ενημερωθεί η συσκευή σου για το νέο email account.

 

(Το restore που σου είπε η cosmote προέρχεται μάλλον από το iphone, άσχετο.)

 

Πάντως όπως τα γράφεις δείχνει να είναι του δικτύου το θέμα. Αν είχες άλλη μία συσκευή να δοκιμάσεις θα βοηθούσε.

 

PS. Το blackberry έχει κανονικά live messenger και facebook σαν native εφαρμογή που μπορείς να εγκαταστήσεις δωρεάν, δε χρειάζεται να μπαίνεις μέσω του mobile portal χρησιμοποιώντας bookmark.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασες να βγάλεις την κεραία και να την ξαναβάλεις?

(από το manage connections)

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Τέλος το username που λες ότι έκανες στο web χρειάζεται είτε είναι OS5 είτε οτιδήποτε άλλο. Στην ουσία είναι το ίδιο με το email setup του κινητού, απλά γίνεται μέσω web.

PS. Το blackberry έχει κανονικά live messenger και facebook σαν native εφαρμογή που μπορείς να εγκαταστήσεις δωρεάν, δε χρειάζεται να μπαίνεις μέσω του mobile portal χρησιμοποιώντας bookmark.

 

Διαβάζω στα forum τοu BlackBerry Support οτι δεν ειναι αναγκαιο να κανεις user name creation για να σεταρεις τα mail. Αν εισαι απο τη συσκευη. Μπαινει απευθειας, το οποιο ισχυει.

Το περιεργο ειναι οτι το username που ειχα ειναι disabled οταν μπαινω στο web.

Βαζω το PIN & IMEI sto web και μου λεει οτι ο λογαριασμος μου ειναι deactivated.

 

To θεμα ειναι οτι απο τη συσκευη βλεπω τη λιστα με τα accounts μου, οταν μπαινω στην αντιστοιχη σελιδα απο το mail setup, αλλα αυτα δεν βγαινουν στην οθονη, και δεν φαινονται και πουθενα, ουτε στα messages στα οptions εκει που λεει email accounts.

 

Αυτο που σκεφτομαι ειναι να κανω νεο username απο τη συσκευη...μπας και ξεκολλησει.

 

Tην κεραια φιλε Χρηστο εννοεις να την κλεισω και να τη ξανανοιξω απο τurn connections off kai on?

το εχω κανει κι αυτο...5 φορες τουλαχιστο...:wacko::wacko::wacko:

 

p.s.: Live Messenger & Facebook app δεν υπαρχουν. :ninja:

Edited by kcharito
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνει απευθείας; Στο email settings δε σου ζητάει καθόλου username και password δηλαδή, χωρίς να το έχεις στο remember me on this device? H BIS απαιτεί εγγραφή απ' όσο ξέρω και έτσι λειτουργεί και σε μένα (με os5 από τότε που βγήκε), θα ήθελα να δω - αν είναι εύκολο - το λινκ που διάβασες ότι δε χρειάζεται. Δε μπορεί να σε ταυτοποιήσει διαφορετικά. Επίσης μετά βλέπω αναφέρεις να κάνεις νέο username και με μπερδεύεις πάλι.

 

Πάντως όσα αναφέρεις περί deactivated account "δείχνουν" προς δίκτυο μεριά. Δε μπορεί να ευθύνεται η συσκευή γι'αυτά τα θέματα.

 

Live Messenger και Facebook application σαφώς και υπάρχουν, αλλά όπως είπα πρέπει να τα εγκαταστήσεις.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

http://www.blackberry.com/btsc/microsites/search.do?cmd=displayKC&docType=kc&externalId=KB03087&sliceId=1&docTypeID=DT_SUPPORTISSUE_1_1&dialogID=573466024&stateId=0%200%20573446712

 

http://www.blackberry.com/btsc/search.do?cmd=displayKC&docType=kc&externalId=KB13955

 

το εψαχνα και το βρηκα...

απλα εγω ειπα να κανω ενα νεο username μπας και φταιει αυτο.

 

Τελος παντων μιλησα με Cosmote μου ειπαν θα μου κανουν erase τη θυριδα και να κανω wipe

 

Εκανα wipe με το BBSK..και τωρα τα προβληματα ειναι πιο μεγαλα...

τη στιγμη που παει να κανει εγκατασταση (μέσω του Desktop Manager) το OS, σκαει....

μου βγάζει ενα error τη στιγμη που κανει το download device software (sta 264/321 downloaded modules) και το τηλεφωνο πια ειναι νεκρο..δεν εχει ουτε os ουτε τιποτα...

και μεσα απο το BBSΑΚ δεν βρισκει το λειτουργικο...κατεβασα το λειτουργικο ή τουλαχιστο αυτο νομιζα απο το site της RIM για την Cosmote (version 5.0.0.497 για τα applications), αλλα ειναι απλα ενα exe αρχειο που το ετρεξα και δεξερω αν κανει τιποτα...

 

οπως παει κανω τη μια γκαφα μετα την αλλη...

και η κηδεια του κινητου πλησιαζει....εκτος αν γινει το θαυμα

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, σ'ευχαριστώ. Δε γνώριζα αυτό το feature επειδή έχω χρόνια το account και δε χρειάστηκε να μπω σε τέτοια διαδικασία πρόσφατα. Προσωπικά προτιμώ πάντως το πατροπαράδοτο username/password στο web interface γιατί "βολεύει" πιο πολύ.

 

 

Για το BBSAK τώρα. Ποιο OS πήγες να βάλεις αρχικά και "σκάει" όπως λες;

 

Η ορθή διαδικασία είναι η εξής:

1) εγκαθιστάς την τελευταία έκδοση του BBSAK (νομίζω είναι η 1.5)

2) πριν κάνεις οτιδήποτε, στον υπολογιστή σου κάνεις απεγκατάσταση σε όλα τα OS που έχεις περάσει (από την προσθαφαίρεση προγραμμάτων, σαν κανονικά προγράμματα φαίνονται με τίτλο "Blackberry Device Software" - τον desktop manager δεν τον πειράζεις) και τρέχεις το exe μόνο αυτού που θες να περάσεις στο τηλέφωνο, πχ του .497 που είπες ότι κατέβασες. Το ζητούμενο εδώ είναι στα program files -> common files -> Research in Motion -> Shared -> Loader files να έχει φάκελο μόνο από το OS που θες.

3) μετά κάνεις το wipe και στη συνέχεια το load OS.

 

[Πληροφοριακά το exe που έτρεξες και δε γνωρίζεις τι κάνει, δημιουργεί τον φάκελο του λογισμικού που ανέφερα πριν και μπορείς να τρέξεις μετά απευθείας το loader.exe (βρίσκεται στον φάκελο Research in motion\AppLoader) που είναι και η "επίσημη" μέθοδος χειροκίνητης αναβάθμισης. Το ίδιο πρόγραμμα φορτώνει και το BBSAK, απλά απλοποιεί τη διαδικασία σε περίπτωση wipe ή σε περίπτωση που βάζεις λογισμικό άλλης εταιρείας].

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολυ.

Κατάφερα να εγκαταστήσω πάλι το OS, από το desktop manager, (μου εσκαγε συνεχεια λογω συνδεσης αλλα στο τελος τα καταφερε) γιατι από το Loader μου ελεγε οτι δε βρισκει κάτι να εγκαταστήσει(!!)

Το θέμα ειναι οτι θα ηθελα καλύτερα να μπει το ΟS του loader, γιατι ειναι της Cosmote, ενώ το D.Manager εβαλε πάλι της Vodafone (αυτο έχει στο home screen & welcome screen).

 

θα προσπαθήσω πάλι να εγκαταστήσω τα emails και ο θεος βοηθος.

 

Αρχιζω να το μαθαίνω χαχαχα, στο τέλος ίσως ξανακανω ενα wipe αν και φοβαμαι οτι το Loader θα μου πει παλι οτι δεν εχει κατι να εγκαταστησει...:blink:

 

Οποτε αν παιξουν τα emails, το αφηνω και ας εχει το σημα της Vodafone!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δε θα συμβεί - το κινητό είναι branded σε vodafone και αυτό δεν αλλάζει σχεδόν με τίποτα. Είναι όμως μόνο οπτικό το θέμα, δεν πειράζει σε κάτι ούτε αλλάζει κάτι άλλο. Γι'αυτό και αν παρατηρήσεις, βάζουμε οποιαδήποτε έκδοση από οποιονδήποτε πάροχο για το τηλέφωνό μας, δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά σβήνουμε κάποιο αρχείο το οποίο στο έσβησε αυτόματα το BBSAK χωρίς να το ξέρεις :). Λογικά στο options -> about γράφει την έκδοση της cosmote (.497).

 

Για τα mail πάρε πρώτα στην cosmote να δεις αν έκαναν αυτό που σου είπαν.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ότι είναι "της Vodafone" έχει να κάνει μόνο με το οπτικό του θέματος.

Ότι και να κάνεις με το software, την εικόνα της Vodafone θα την βλέπεις :rolleyes:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ερωτήσεις

1)Πόσο σας κρατάει η μπαταρία με τα βίας φτάνω 1,5 μερα?

2)Φορτιστή αυτοκινήτου κάπου που?

 

Προβληματα

1)Cosmote..Στα 2G με ακούνε κανονικά τους ακούω χάλια(σαν μπουρμπουλιθες).Όταν το βάζω 3G σήμα καμπάνα. Έβαλλα την σιμ σε αλλο κινητό παίζει μια χαρά όπως μου πρότεινε η κοσμοτε και μου λένε χαλασμένο κινητό.Ξερει κανεις κατι?Που ρωταω που το παω Αθηνα?

 

Διαπιστώσεις

1)Καμερα/βιντεο μια χαρα

2)8αρα κάρτα δουλεύει άψογα

3)Ακουστική απο mp3 σουπερ

FIGE ILIE MOU

XIONAKI ELA

Link to comment
Share on other sites

Απαντήσεις

1) Με αρκετή χρήση, τόσο θα βγάζει. Με συνετή, θα πας στις 2,5.

2) Φορτιστή αυτοκινήτου οποιονδήποτε βρεις με microUSB βύσμα. Προσωπικά χρησιμοποιώ έναν αντάπτορα αυτοκινήτου που βγάζει υποδοχή USB τον οποίο έχω πάντα στο αυτοκίνητο (είναι του gps) και συνδέω το κινητό με ένα microUSB καλώδιο που πήρα από το e-shop στα 2,5 ευρώ περίπου.

 

Για το πρόβλημα δε γνωρίζω κάτι... Αντίστοιχη συμπεριφορά έχω δει και γω σε κάποιες σπάνιες περιπτώσεις (3-4 έως τώρα), που όμως αν ξανακαλούσα ήταν οκ. Κατά 80% το κινητό το έχω σε 2G, μόνο κατ'επιλογήν ενεργοποιώ 3G.

 

Για επισκευή πρέπει να το πας στον πάροχό σου ή στο κατάστημα που το αγόρασες. Δεν υπάρχει service point για blackberry που να μπορείς να το πας ο ίδιος (όχι, δε φταίει ο αντιπρόσωπος κλπ - είναι η πάγια τακτική της RIM αυτή). Θα πρότεινω πάντως να περάσεις αρχικά την τελευταία έκδοση λογισμικού (5.0.0.607), γιατί συνήθως τέτοια θέματα σχετίζονται με λογισμικό.

 

Για τις διαπιστώσεις θα συμφωνήσω. Κάρτα και 16άρα που έχω δοκιμάσει παίζει το ίδιο καλά.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...