Jump to content

Blackberry 9520/9550 Storm II


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 265
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τότε μάλλον έχουν πρόβλημα οι επαφές στο jack των ακουστικών. Είτε ζημιά είτε απλά χρειάζονται καθάρισμα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παιδια στο storm 2 9520 με vodafone bis εχετε κατεβασει το app world εκδοση 2??Εγω οχι,δεν μου το υποστηριζει η συσκευει ακομα, και ρωτωντας τον παροχο μου με λεει να περιμενω ακομα λιγο!!!τι γκαντεμια ειναι αυτη!!αλλος μηπως το εχει κατεβασει????
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα παιδιά. Πριν 3 μέρες πήρα το Storm 2 9550. Ολα μια χαρά στην αρχη. Μέτα παρατήρησα οτι δεν υπαρχει πουθενά η επιλογή να στείλω mms και δεν μπορώ να μπω στο internet μεσω της cosmote. Απο οτι εχω διαβάσει πρεπει να μου στείλουν τα service books που χρειάζεται για ενα ενεργοποιηθούν καποιες υπηρεσίες.. Επίσης πήρα στην εξυπηρέτηση πελατών και μου είπαν οτι δεν μπορώ να κανω τίποτα. Φταίει οτι εχω καρτοκινητό η οχι?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Ναι, φταίει το καρτοκινητό. Στην Ελλάδα οι υπηρεσίες blackberry "παίζουν" μόνο με συμβόλαιο, οπότε και δε μπορείς να έχεις push mail, BB maps, BB messenger, MMS καθώς και τις native εφαρμογές τύπου facebook, msn κλπ.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν το αλλάξω σε σύνδεση cosmote θα λειτουργούν όλα κανονικά? Με καρτοσυμβόλαιο θα είναι το ίδιο ή όχι? Και κάτι άλλο ακόμα, το wifi είναι πολύ αδύναμο. Δηλαδή πρέπει να είμαι στα 5 μέτρα από το router για να το πιάσει. Τι μπορεί να φταίει σε αυτό? Ευχαριστώ πολύ. Edited by DiNaMiCc
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις συμβόλαιο, ούτε το καρτοσυμβόλαιο κάνει. Θα λειτουργούν όλα με την προϋπόθεση να έχεις υπηρεσίες blackberry ενεργές στη γραμμή σου, κάτι που θα ανεβάσει το πάγιό σου.

 

Για το wifi δε γνωρίζω να σου πω, αλλά η συμπεριφορά του είναι περίεργη. Δύο 9520 που έχω λειτουργήσει είχαν τη συνηθισμένη λήψη ενός κινητού.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
καλησπέρα σήμερα παρέλαβα ένα μεταχειρισμένο storm 2 ( ήρθε από Αγγλία και είναι ξεκλείδωτο )παρατήρησα ότι εάν έχω επιλεγμένο το δίκτυο σε 2G-3G ( αυτό βρίσκει 2G gprs ) και ενώ έχω σήμα δεν ακούω η εαν ακούω αυτούς που με περνούν τηλέφωνο τους ακούω πολυ χαλια . όταν το γυρίσω σε 3G έστω και με μια γραμμή τους ακούω πεντακάθαρα !αλλά εδω που μένω δεν πιάνει πάντα 3G!!!!!!!!! μπορεί κάποιος να με βοηθήσει? η έκδοση λογισμικού είναι η v5.0.0.497 (πλατφόρμα 4,2,0,220) ευχαριστώ προκαταβολικά!
Link to comment
Share on other sites

Είναι - θεωρητικά - λογική μια τέτοια συμπεριφορά δικτύου, αφού το 3G είναι μακράν ανώτερο σε δυνατότητες. Συμπτωματικά, στο σπίτι μου συμβαίνει ακριβώς το ίδιο και καταλαβαίνω ακριβώς τι λες. συμπεριφέρεται περίεργα - ακόμα και με καλούτσικο σήμα 2G δε μιλάς, ενώ με ελάχιστο 3G μιλάς. Μου το κάνει σε συγκεκριμένες περιοχές όμως, οπότε μάλλον κάτι παίζει στη συνεργασία τηλεφώνου/δικτύου (vodafone έχω). Δε νομίζω πάντως να βγάλεις άκρη, ίσως με μια διαφορετική έκδοση λογισμικού να έχεις καλύτερα αποτελέσματα, προσωπικά με την τελευταία που είχα βάλει πριν καιρό είχα καλύτερη λήψη στο 2G ενώ με την ακριβώς προηγούμενη δε μπορούσα να μιλήσω.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απάντηση ! εγώ το δουλεύω με κοσμοτε!υπάρχει ποιο καινούργια έκδοση λογισμικού να βάλω,απο αυτη που εχω?
Link to comment
Share on other sites

https://swdownloads.blackberry.com/Downloads/entry.do?code=D840CC5D906C3E9C84374C8919D2074E

Διαλεξε απο τη λιστα το STORM2 και κανε download τη version

 

BlackBerry Handheld Software v5.0.0.1743 (All Languages)

Package Version: 5.0.0.1743

Consisting of:

Applications: 5.0.0.1077

Software Platform: 4.2.0.482

File name: 9520AllLang_PBr5.0.0_rel1743_PL4.2.0.482_A5.0.0.1077_Vodafone_DE.exe

File size: 165.02MB

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα παιδες.

Εχω το bb9520 . ΜΟυ βγαζει ενα φακελακι κατω απο την ημερομηνια, το οποιο εχει ενα @ επανω και μια κοκκινη τελεια με τον αριθμο 1 επανω. Προσφατα αναβαθμησα τον opera mini και απο τότε εχω αυτο το φακελακι. Στο παρελθον μου εβγαζε παλι φακελακι χωρις @ αλλα με μια επανεκκινηση χαθηκε.

Τωρα ομως δεν φευγει. Γνωριζει κανεις πως θα το σβησω?

Ευχαριστω

Ο καιρός γαρ εγγύς
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στα messages. Είναι ειδοποίηση για κάποια νέα εφαρμογή στο AppWorld. Αν κατάλαβα σωστά την περιγραφή σου :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλημερα θελω να βαλω καποιο destinator-gps στο storm2 που εχω αλλα δεν βρισκω τιποτα στο google!μπορει καποιος να μου πει που θα βρω ενα free και πως θα το κανω εγγατασταση μαζι με χαρτες?ευχαριστω!:worry:
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στα Blackberry οι επιλογές πέραν του BB maps και του google maps είναι σχετικά περιορισμένες. Ρίξε μια ματιά στο σχετικό θέμα για navigation.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπερα σας , ειμαι νεος στην κοινοτητα και επισης νεος κατοχος ΒΒ.

Το προβλημα μου ειναι το εξης: εδω και κανα 2ημερο το κινητο χωρις καποιο προφανη λογο δλδ πτωση η νερο η οτιδηποτε εχει αρχισει κ κανει restart μονο του. Ανοιγει κανονικα δουλευει το πολυ 10 λεπτα μου βγαζει μια ασπρη οθονη με κατι μικρα γραμματα που το μονο που εχω προλαβει να διαβασω ειναι την λεξη error και ξανα απτην αρχη restart.

Εχω βγαλει την μπαταρια , δοκιμασα να το αφησω να ξεφορτησει , εσβησα μηνυματα και ολο το αρχειο κλησεων δεν ξερω τι αλλο να κανω.....

Οποιος μπορει να βοηθησει ή να με παραπεμψει σε καποιο καταστημα που μπορει θα του ημουν υποχρεος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορείς να ρωτάς σε αυτό το θέμα ό,τι θες, είναι το επίσημο του Storm 2.

 

Είναι περίεργο το ότι αντέχει 10 λεπτά όπως λες. Συνήθως σε τέτοια θέματα μπαίνει σε συνεχές restart loop.

Έχεις δοκιμάσει να του περάσεις ξανά λογισμικό; Ενδεχομένως να είναι λύση για το πρόβλημά σου, αλλά μπορεί και όχι. Υπάρχει πάντα η πιθανότητα, αν είναι hardware το πρόβλημα, να σου κολλήσει κατά τη διάρκεια της αναβάθμισης και να μην μπορέσεις να το επαναφέρεις - προφανώς δεν φέρω ευθύνη σε τέτοια περίπτωση...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Οπως φαινεται καποιο προβλημα υπαρχει με το 3g προς το παρον το εχω γυρισει στο 2g κ ολα καλα σταματησε τα restart.

Θα δοκιμασω και αναβαθμιση του λειτουργικου και θα δουμε ... οπως και να εχει ευχαριστω για την συμβουλη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπέρα και απο μένα...

 

Νέος κάτοχος ΒΒ από φιλο (αγοραμένο) και μετα τις πρωτες δύο μέρες χωρίς κανένα επεισόδιο (πεσιμο κτλ) σταμλατησα να έχω ήχο από το ηχείο του κινητού.... (Δεν ακούγεται ο ήχος κλήσης αλλά η δόνηση κανονικά) Επίσης ακούω τον άλλο που μοθ μιλαει επίσης κανονικά. Οταν ακουω καποιο τραγούδι επίσης τιποτε. Απο το ακουστικό του τηλ (αν το ενεργοποιήσω ακουγεται το τραγούδι, σαν να μου μιλαει καποιος που μ' έχει καλέσει εννοιείται). Απο τα ακουστικά δεν γεννάται θέμα, όλα ακούγονται μια χαρά.

 

Ψάχνω για να το φτιάξω, αντικαταστήσω... βοηθειαααααα.... δηλαδή!!!!!!!!!!!

 

Τσέκαρα όλα τα προφίλ και δεν έχω πειράξει τπτ αλλά δεν λειτουργεί το ηχείο και παραμένει σιωπηλό το τηλεφωνό μου....

 

Τι πρέπει να αλλάξω και που πρέπει να απευθυνθώ.

 

Μπορεί να με βοηθήσει κανεις????

Edited by TheRem
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω, ακούς κανονικά από ακουστικά, καθώς και από το ακουστικό του τηλεφώνου, αλλά δεν ακούς τίποτα από το ηχείο που έχει στην πίσω πλευρά χαμηλά (από εκεί είναι ο ήχος όταν χτυπάει).

 

Είτε κάηκε το ηχειάκι, είτε απλά δεν κάνει καλή επαφή. Σαν ανταλλακτικό από το ebay είναι πολύ φθηνό, αλλά πρέπει να μπορείς να το τοποθετήσεις εσύ. Αλλιώς πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον τεχνικό. Δοκίμασε στο google επισκευές blackberry.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, αυτά συμβαίνουν όπως τα λές. Δεν ακούγεται ο ήχος όταν με καλούν ενώ το τηλ μόνο δονείται. ΈΧω βρεί τεχνικό ήδη εδώ στην πόλη μου και μπήκα και στο ebay αλλά το θέμα είναι αν κινούμαι στη σωστή κατεύθυνση. Δες σε παρακαλώ αγαπητέ φίλε το παρακάτω λινκ, αν είναι το σωστό ανταλλακτικό που ψάχνω και πες μου πριν το παραγείλω .....

 

http://viewitem.eim.ebay.gr/BLACKBERRY-GENUINE-EARPIECE-SPEAKER-FOR-STORM-2-9520-9550-REPLACEMENT-EAR-PART/400302565882/item

 

Σ ευχαριστώ μια ακόμη φορά για την πολύτιμη βοήθεια σου. Να είσαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αυτό είναι το ανταλλακτικό του ακουστικού και όχι το πίσω ηχείο που εσύ ψάχνεις. Θα το κοιτάξω λίγο το πρωί γιατί δεν έχω χρόνο τώρα και θα επανέλθω!

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι. Έψαξα λιγάκι και παντού βλέπω ότι αυτό το ηχείο είναι το ακουστικό, όχι το πίσω ηχείο του τηλεφώνου. Δυστυχώς το πίσω δεν έχω καταφέρει να το εντοπίσω κάπου όμως...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ok φίλε σ ευχαριστώ για την προσπαθεια!!!! Δεν βρήκα και γω τπτ για άλλο ηχείο στο τηλέφωνο... Κριμα γιατί μου φαινεται οτι την πάτησα στην αγορά καθώς μου φαίνεται ότι πρέπει να αλλαχτεί η πλακέτα του τηλεφώνου απ΄ότι μου είπαν στο γερμανό....

 

Και η πλάκα είναι ότι δεν ξέρω πως να το αναζητήσω και στο νετ... με ποια ονομασία εννοώ, Speaker, speakerphone, etc etc....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...