Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αντώνη μου αναψες φωτιες, μόλις εγκατέστησα την τελευταία ομεγα ρομ στο HD2 μου, κιαμέσως έβαλα την beta android toy desire HD.

Θα βάλω και τις εφαρμογες που έχω στο galaxy και βλέπουμε.

Πρώτη εντύπωση με αδεια ρομ, δεν έχει άμεση αποκριση αλλά ειναι λειτουργική

 

αυτο που ειπε ο tonyk οτι δε θα πετυχει to desire hd λογω του οτι παιζει η rom του android δεν ισχυει σε καμμια περιπτωση..το hd2 κανει 600 ευρω και εχει κολοκοτρωνέικο επεξεργαστη..και κανονικη lcd αν δεν κανω λαθος..και αλλα πολλα οπως καμερα, ram, μνημη κτλ..και 700 να κανει το desire hd εγω το desire θα επαιρνα(και πιστευω ολοι)..ασε που παιζει πολυ ανετα να μπαινουν windows 7 στο desire hd(και παιζει πολυ εντονα λογω specs). το πολυ πολυ οποιος εχει hd2 απλα να περασει καμμια αλλη rom οπως καλυ ωρα ο argam :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

-Nαι, ή στον υποφάκελο του intrinsyc (αν υπάρχει), που περιέχει τις εικόνες. Αλλά και απλά μέσα στον intrinsyc θα πιάσει... (περιλαμβάνει και subdirs)

 

-Ναι, το appbrain είναι απλά ένας άλλος τρόπος. Το android market δεν έχει το μονοπώλιο εφαρμογών... υπάρχουν κι άλλες πηγές. π.χ. slideme.org

 

Εγώ πάλι που έκανα φάκελο .nomedia μέσα στον intrinsyc γιατί εξακολουθεί να έχει τις φωτο του destinator στη συλλογή μου???

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

Oσοι εχετε κανει root ειστε ευχαριστημενοι? εχει μεγαλη διαφορα απο πριν? αξιζει να το κανω?

root κάνεις για market enabler (για να μπορείς να αγοράσεις apps) κι για να βάλεις προγράμματα που το χρειάζονται (π.χ. για backup) , τώρα αν δεν σε ενδιαφέρουν αυτά δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

φιλε μια ερωτηση εγω εχω συνδεση μερικες επαφες μου με τον λογαριασμο τους στο facebook αυτες πως θα τις περασω στο gmail ωστε να ορισω τα γενεθλια του καθενος. η απλα βαζω στην βαζω στην καταλληλη ημερομηνια χειροκινητα γενεθλια μητσου ας πουμε?

για ολες τις επαφες που εχεις στο facebook, τα γενεθλια απο τις επαφες αυτες σου τις εμφανιζει αυτοματα στο ημερολογιο αρκει να το εχεις ενεργοποιημενο.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακομα :rolleyes:

Στο missed call app πρέπει α προσθέσεις manually τις επαφές για να λειτουργήσει? αν το αφήσεις κενό δεν δουλεύει ?

 

Υ.Γ. Sorry για τις πολλές και χαζές ερωτήσεις αλλά 1η φορά με android και πρώτη φορά εγκαθιστώ apps (και δεν είχα πριν το δηλητηριασμένο (chiq) μήλο :lol: :lol: :lol:

 

 

 

@ Despina83 : Κάνε restart . Eγω αυτο έκανα και δούλεψε Ελπίζω να πιάσει και σε σένα

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων.
Seriousness is the only refuge of the shallow !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην κάνω κάποιο λάθος, η παρακάτω κάρτα είναι οκ για το galaxy?

http://cgi.ebay.co.uk/16GB-SANDISK-MICRO-SD-HC-SDHC-MEMORY-CARD-FOR-NOKIA-N96_W0QQitemZ230444645531QQcmdZViewItemQQptZUK_AudioTVElectronics_PDAsAccessories_MemoryCards?hash=item35a7923c9b#shId

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασα το galaxy s και θα ηθελα καποιοες πληφοριες ,που κατα την γνωμη μου ειναι σημαντικες.

1. Η ακριβεια του gps , (εχω διαβασει οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο στο συγκεκριμενο τομεα και οτι η ακριβεια του ειναι γυρω στα 25 με 30 μετρα)

2.Εχει 3D accelerator?

3.Fm Transmiter?

4.Ποιοτητα φωτογραφιων

5.γενικα το προτεινεται ή πιστευεται οτι πρεπει να στραφω σε καποιο αλλο android κινητο

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπε ο tonyk οτι δε θα πετυχει to desire hd λογω του οτι παιζει η rom του android δεν ισχυει σε καμμια περιπτωση..το hd2 κανει 600 ευρω και εχει κολοκοτρωνέικο επεξεργαστη..και κανονικη lcd αν δεν κανω λαθος..και αλλα πολλα οπως καμερα, ram, μνημη κτλ..και 700 να κανει το desire hd εγω το desire θα επαιρνα(και πιστευω ολοι)..ασε που παιζει πολυ ανετα να μπαινουν windows 7 στο desire hd(και παιζει πολυ εντονα λογω specs). το πολυ πολυ οποιος εχει hd2 απλα να περασει καμμια αλλη rom οπως καλυ ωρα ο argam :)

Κατα πρωτον εγω δεν αναφερα οτι το hd2 θα πουλησει περισσοτρεο.

η εκφραση μου νομιζω οτι ηταν σαφης. εγραψα :

".....τοτε το desire hd, δεν θα πουλησει καθολου......."

και αμεσως μετα :

"......και την ιδια στιγμη θα παρει απιστευτη αξια το hd2.......".

 

φυσικα και εννοω οτι οι ηδη κατοχοι hd2 συσκευων, πολυ πιθανον οτι θα την κρατησουν και δεν θα τρεξουν να παρουν το desire hd. γιατι θα χασουν απο την πωληση του hd2, και θα χρειαστει να δωσουν κι'αλλα παραπανω για να παρουν το desire hd, το οποιο δεν θα εχει για μενα μεγαλη διαφορα.

 

Οσο για τα χαρακτηριστικα που αναφερεις και τον "κολοκοτρωνέικο επεξεργαστη" του hd2, να αναφερω απλα οτι οι δυο αυτες συσκευες, δηλαδη το hd2 και το desire hd, φορανε κατα 99% τον ιδιο επεξεργαστη. και να τονισω οτι οι δυο επεξεργαστες ειναι της ιδιας "φουρνιας" και γενιας.

 

πιο συγκεκριμενα :

hd2 cpu : Qualcomm Snapdragon QSD8250 1 GHz processor

desire hd cpu : Qualcomm Snapdragon QSD8255 1 GHz processor

 

και επειδη αναφερες οτι το desire hd ειναι πιο πιθανο να παρει windows phone 7 απο το hd2, αναφερω οτι :

 

κοιταζωντας τα χαρακτηριστικα των δυο αυτων συσκευων διπλα διπλα απο εδω

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=2957&idPhone2=3468

 

εχουμε και λεμε :

 

1) εχουν την ιδια αναλυση οθονης

2) εχουν το ιδιο μεγεθος οθονης

3) το hd2 εχει λιγο μικροτερες διαστασεις

4) μικροτερο βαρος το hd2

5) ιδιες ταχυτητες HSDPA, 7.2 Mbps

6) και τα δυο εχουν Wi-Fi 802.11 b/g/n (στο hd2 υπαρχει κανονικα απλα πρεπει να το ενεργοποιησεις απο το registry)

7) ιδιο Bluetooth

8) ραδιοφωνο, gps, μπαταρια ιδια και στα δυο.

 

το desire hd εχει μεγαλυτερη ram, μεγαλυτερη καμερα 8mp εναντι 5mp, τραβαει βιντεο 720p.

 

αν απο τα παραπανω κρινεις οτι το desire hd ειναι πολυ μπροστα σε θεμα hardware, την στιγμη που το hd2 κυκλοφορει ηδη εναν ολοκληρο χρονο και το desire hd ειναι το πιο νεο μοντελο της Htc,

τοτε επετρεψε μου να διαφωνησω οριζοντιως και καθετως !!!!

 

ολα τα παραπανω, φιλικα παντα !!!! το τονιζω αυτο.

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασα το galaxy s και θα ηθελα καποιοες πληφοριες ,που κατα την γνωμη μου ειναι σημαντικες.

1. Η ακριβεια του gps , (εχω διαβασει οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο στο συγκεκριμενο τομεα και οτι η ακριβεια του ειναι γυρω στα 25 με 30 μετρα)

2.Εχει 3D accelerator?

3.Fm Transmiter?

4.Ποιοτητα φωτογραφιων

5.γενικα το προτεινεται ή πιστευεται οτι πρεπει να στραφω σε καποιο αλλο android κινητο

 

1. Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το GPS και την ακρίβειά του στην πράξη. Παίζει ρόλο και το πρόγραμμα αλλά ακόμα και το firmware που χρησιμοποιείς...

2. Εννοείται...ό,τι δυνατότερο υπάρχει, δεν θα βρεις καλύτερο...

3. Όχι.

4. Καλύτερη από πολλών κινητών με περισσότερα MP...το σημαντικότερο είναι ότι τα χρώματα πλησιάζουν περισσότερο την πραγματικότητα από ό,τι στα υπόλοιπα κινητά...περιορίζεσαι βέβαια στα 5MP...

5. Εννοείται...όποιο άλλο και να δεις, φτάνει μια ματιά σου στην οθονη του Galaxy S για να σε κάνει να το πάρεις...

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καινούριος βοήθεια....ελληνικό πληκτρολόγιο δεν βρίσκω....κατέβασα το greek input method που βρήκα πιο πίσω, το ενεργοποιώ και πάλι δε βρίσκω επιλογή για τα ελληνικά! HELP!
Link to comment
Share on other sites

Βάλε swype και σύρε το δάκτυλό σου από κάτω αριστερά προς τα πάνω...ούτε καν συγκεκριμένα πλήκτρα δεν χρειάζεται να επιλέγεις...αν έχεις το κινητό σε Landscape θέση σύρε το δάκτυλο από το κουμπί του swype (αυτό με το "i") στο q...αν δεις επάνω του γράφει ΕΝ...μάθε να χρησιμοποιείς το swype...λίγο να το δουλέψεις θα καταλάβεις πως είναι ό,τι πιο εύκολο έχει βγει για γραφή...δεν θέλει καν ακρίβεια στις κινήσεις σου...
Link to comment
Share on other sites

δε μπορώ να βάλω swype....δεν μου το έχει επιλογή στις ρυθμίσεις....μου βγάζει τις επιλογές(ρυθμίσεις) για το swype αλλά δε μπορώ να το ενεργοπιήσω....
Link to comment
Share on other sites

και κάτι ακομα :rolleyes:

Στο missed call app πρέπει α προσθέσεις manually τις επαφές για να λειτουργήσει? αν το αφήσεις κενό δεν δουλεύει ?

 

Υ.Γ. Sorry για τις πολλές και χαζές ερωτήσεις αλλά 1η φορά με android και πρώτη φορά εγκαθιστώ apps (και δεν είχα πριν το δηλητηριασμένο (chiq) μήλο :lol: :lol: :lol:

 

 

 

@ Despina83 : Κάνε restart . Eγω αυτο έκανα και δούλεψε Ελπίζω να πιάσει και σε σένα

 

Όντως με το restart δούλεψε, ευχαριστώ πολύ!

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καινούριος βοήθεια....ελληνικό πληκτρολόγιο δεν βρίσκω....κατέβασα το greek input method που βρήκα πιο πίσω, το ενεργοποιώ και πάλι δε βρίσκω επιλογή για τα ελληνικά! HELP!

 

Στις τοπικές ρυθμίσεις ενεργοποίησες το greek input method???

Βοηθήματα, σημειώσεις, εκπαιδευτικά νέα, όλα συγκεντρωμένα σε ένα site! www.sofikoukouvagia.gr

 

Για να μη σας φαίνονται πια...κινέζικα!!! http://www.e-chinese.gr

Link to comment
Share on other sites

έβαλα στο πιτς φυτίλι την JM1 από JF3......όλα perfect.....ευχαριστώ φίλε για το ενδιαφέρον....
Link to comment
Share on other sites

για ολες τις επαφες που εχεις στο facebook, τα γενεθλια απο τις επαφες αυτες σου τις εμφανιζει αυτοματα στο ημερολογιο αρκει να το εχεις ενεργοποιημενο.
λοιπον ενω εχω ενεργοποιημενο το ημερολογιο του facebook δεν μου δειχνει τα γενεθλια εχω και το εορτολογιο μαζι.
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ανακαλυψα σημερα αλλαγη γλωσσας οταν ειμαι στα μηνυματα με κανονικο πληκτρολογιο (οχι swype και απο τη μαμισια εφαρμογη)..δεν θυμαμαι αν εχει αναφερθει

κανω ενα γρηγορο slide απο τα κουμπια ?123 πανω βελος Α και Q , γρηγορα ομως και αποτομα...!!με βολευει παρα πολυ γιατι δεν χρησιμοποιω swype..!!:D

 

Δε χρειάζεται να κανεις slide σε συγκεκριμένα κουμπια, οπουδηποτε πανω στο πληκτρολογιο αν κανεις γρηγορο slide απο κατω προς τα πανω αλλαζει γλωσσα.

iPad - Galaxy S

Πρώτη εφαρμογή για Android: http://dl.dropbox.com/u/10320113/ypo.apk

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να κανεις slide σε συγκεκριμένα κουμπια, οπουδηποτε πανω στο πληκτρολογιο αν κανεις γρηγορο slide απο κατω προς τα πανω αλλαζει γλωσσα.

 

πσσσσσ ακομα πιο καλο αυτο...!!!τελεια!!Thanks bro..!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω όλο το καλό το κόσμο...Νέος στο forum (κακώς γιατί ασχολούμαι με το "άθλημα" καιρό..) αλλά διαβάζοντας αρκετό καιρό τα νέα μέσα από την ιστοσελίδα και τα νέα σας από το forum είπα να κάνω εγγραφή και να σας συμβουλεύομαι και εγώ..Πρώην κάτοχος πλέον του samsung omnia hd (το πούλησα μπας και αγοράσω το γαλαξία) καθότι απίστευτα απογοητευμένος από το πόσο εύκολα μπορεί να καταδικαστεί ένα προϊόν (ακόμα και με εξαιρετικά χαρακτηριστικά σαν το OMNIA HD όταν κυκλοφόρησε...) εν τη γένεσή του αν δεν έχει υποστήριξη από developers (S60v5 τι να λέμε τώρα..) και φυσικά την ίδια την εταιρία...!!!

Περιμένω να βγει το γιαουρτάκι να δούμε αν θα δουλεύει καλύτερα ο γαλαξίας από μαμά αλλά μέχρι τότε θα σας παρακολουθώ ανελλιπώς..

Και μια είδηση που βρήκα στο net ψάχνοντας http://www.intomobile.com/2010/09/20/rooted-android-passwords-plain-text/

Εν τάχη λέει ότι αν κάνεις root στο κινητό και βάλεις εφαρμογή που η οποία χρειάζεται root access τότε η εφαρμογή (αν είναι κακόβουλη) μπορεί να διαβάσει όλους τους κωδικούς απο το τηλέφωνο και να τους στείλει στον δημιουργό...Αυτό συμβαίνει διότι μετά το root, μπορεί να διαβαστεί το αρχείο accounts.db (απλό text) από την κακόβουλη εφαρμογή και να γίνει εύκολα το κακό... Προσοχή λοιπόν σε χρήστες rooted γαλαξιών σε συνδυασμό ενδεχομένως με online banking (παρόλο που μπαίνουμε σε https...)

Θα είμαστε σε επαφή...Χαιρετίσματα σε όλους..

ps Μάλλον αυτή η είδηση ταιριάζει στο θέμα android os αλλά επείδη βλέπω οτι ασχολείστε πολλοί με root είπα να το ρίξω εδώ το νέο...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπέρα

είμαι σχετικα νέος με τον Γαλαξία.το έχω 3 βδομαδες και το πσαχνω μονος με τη βοηθεια καποιον sites.εκανα θπγατε σε 2.2 με τη βοηθεια πολλων site αλλα δεν ειχε ελληνικα και κολουσε πολυ!εσι πηρα την αποφαση και το γυρησα σε 2.1 με

εκδοση φασματος:I9000XXJM3

εκδοση Kernel:2.6.29 root@se-s603#2

Αρηθμο κατασκευηςECLAIR.XWJM5

αυτο που θελω να ρωτησω ειναι ποτε θα βγει επισιμο upgrade σε 2.2 ελληνικο

και τι μπορω να κανω για να μεγαλωσω τη μνημη ram.εχω ελευθερη το μεγηστο 117MB

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μόλις τελείωσε η πρωτη φόρτιση από laptop. Εχει φτάσει η μπαταρία στο 100% αλλά δεν έχει αλλάξει το εικονίδιο της ούτε έκανε κάποιο ήχο όπως έχει ειπωθεί παλιότερα εδώ μέσα.

Συμβαίνει κάτι ? μπορώ να το αποσυνδέσω?

 

 

edit: ΑΚΥΡΟ τελικά έβγαλε το μην Μπαταρία πλήρως φορτισμένη και έκανε το χαρακτηριστικό ήχο αλλά ρε παιδιά μετά από 6 (!) ώρες φόρτιση ?(εντάξει και με αρκετό σκάλισμα και Wifi )

Edited by Apostolis75
Seriousness is the only refuge of the shallow !!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για να καταλάβω κάτι,

εμένα το κινητό αναφέρει

Έκδοση βασικού φάσματος Ι9000jm1

Έκδοση Kernel 2.6.29 root@SE-S603#2

Αριθμός κατασκευής ECLAIR.XWJM2

 

Α) Τι σημαίνουν όλα αυτά, και ποιο δείχνει έκδοση firmware; Κάνοντας αίτηση για update στο Kies μου λέει ότι είμαι up to date, ισχύει αυτό;

 

Β) (Άσχετο με τα προηγούμενα) Με τον task manager της Samsung μου δείχνει memory 220/326MB, που σημαίνει ότι έχω 106 ΜΒ διαθέσιμα σωστά; (Ο Advanced task killer εκεί κυμαίνεται όταν το κινητό είναι idle και έχω killaρει όλα τα apps -max 111MB διαθέσιμα έχω δει)

Ερωτήσεις:

-Που πήγαν τα υπόλοιπα 512-326=186 MB RAM που έχει το κινητό μου;

-Σε idle χωρίς καμία εφαρμογή να τρέχει σύμφωνα με τον ATK, τα 111ΜΒ είναι καλά;

 

merci beaucoup!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...