Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Greek Input Method' της Bitquill, το βρίσκεις στο market. Gia na grafis elinika stis epafes k sms

Κατευθείαν, πατάς το κουμπί με τη σημαιούλα και αλλάζει το πληκτρολόγιο.

Που ειναι τα Ελληνικα ρε παιδια και στο handcent και στα 'κανονικα' μηνυματα?Γιατι δε τα βρισκω?

2)Στις επαφες γινεται να εχουμε δεξια Ελληνικα και να επιλεγουμε το πρωτο γραμμα και να μας βγαζει τα ονοματα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

-

 

 

- Ρωσσικα προγραμματα δεν υπαρχουν εδω .... αφου εχει ελληνικα θα εχει και ελληνικο swype ,ομως εχω την εντυπωση ,μονο αν επιλεξεις ελληνικο περιβαλλον εργασιας ... εγω θελω αγγλικο περιβαλλον με ελληνικο-αγγλικο πληκτρολογιο ... οποτε πηγα σε greek input method ...

 

 

 

 

Καμια σχεση το ενα με το αλλο.

 

Επειδη εχει Ελληνικα δεν σημαινει οτι εχει και Ελληνικο swype.

 

Οποιος την εχει ας μας ενημερωσει. Ειναι σημαντικο για εμενα για αλλαγη firmware.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση το ενα με το αλλο.

 

Επειδη εχει Ελληνικα δεν σημαινει οτι εχει και Ελληνικο swype.

 

Οποιος την εχει ας μας ενημερωσει. Ειναι σημαντικο για εμενα για αλλαγη firmware.

- Εχεις απολυτο δικιο ... το διορθωσα το ποστ μου παραπανω .... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ελληνικο swype ,ουτε πληκτρολογιο ... :O

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό ξένο πράγμα που έχω βάλει στο galaxy είναι το πληκτολογιο της HTC το οποίο για μένα που το δουλεύω χρόνια είναι μακραν το πιο εργονομικο και φυσικά πιο γρήγορο.
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

- Εχεις απολυτο δικιο ... το διορθωσα το ποστ μου παραπανω .... ΔΕΝ ΕΧΕΙ ελληνικο swype ,ουτε πληκτρολογιο ... :O

 

Κριμα πραγματικα.... οποτε περιμενουμε καμια καινουργια εκδοση που να εχει ... :happy:

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό ξένο πράγμα που έχω βάλει στο galaxy είναι το πληκτολογιο της HTC το οποίο για μένα που το δουλεύω χρόνια είναι μακραν το πιο εργονομικο και φυσικά πιο γρήγορο.

 

- Για πες ,... το ειχα κατα νου απο την εποχη του magic- desire, αλλα λογω του οτι βολευτηκα με το greek input .... δεν ασχοληθηκα . Υπαρχει σε apk και το εκτελεις μεσω file manager? .... ή θελει ρουτ :mad:

 

- Τελικα το mobile AP ενεργοποιηται ,... αλλα οταν πας στα σετινγκς του .... κανοντας save στις ρυθμισεις (ονομα network SSID- security) ,.... κλεινει η λειτουργια του, δηλαδη σβηνει η ενδειξη στην μπαρα εργασιας .... :( ... αυτο σημαινει οτι ειναι ανενεργο;

- Μπορεις να γραψεις πως σεταρεται ωστε να το ψαξω ;

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Κριμα πραγματικα.... οποτε περιμενουμε καμια καινουργια εκδοση που να εχει ... :happy:

 

- Στο tweeter λεει οτι απο βδομαδα ερχονται "νεα" για τις high end συσκευες, ... ποιος ξερει τι θα βγει!!! .... :shifty:

Week specials are this time for samsung i5500 and i5800 next week for our high end phones!

12:30 AM Aug 10th via Twitter for Android

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Και ενα tip της XXJP3 ,που σε καποιους να φανει πολυ λειτουργικο ,ειναι η ληψη screenshots χωρις εξτρα εφαρμογη ..... :shifty:

 

- Πώς; ..... :rolleyes: ...... ακουμποντας το "βελος πισω" (δεξι soft key) και πατωντας το home button .... voilaaa !!!! :cool: .... μαγκικα;; !!!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν η επίσημη αναβάθμιση σε 2.2 θα γίνει OTA ή πρεπει μεσω kies?Επισης σε ενα καταστημα γερμανο προσπαθωντας στον browser του κινητου να κανω copy-paste πατωντας παρατεταμενα δεν εκανε!! Υπαρχει καποιος αλλος τρόπος?

Ευχαριστω.:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρετε αν η επίσημη αναβάθμιση σε 2.2 θα γίνει OTA ή πρεπει μεσω kies?Επισης σε ενα καταστημα γερμανο προσπαθωντας στον browser του κινητου να κανω copy-paste πατωντας παρατεταμενα δεν εκανε!! Υπαρχει καποιος αλλος τρόπος?

Ευχαριστω.:)

- Μαλλον μεσω kies .... πιθανολογω ... οσο για το copy-paste στον browser, ... στην XXJP3 γινεται πατωντας παρατεταμενα στο κειμενο και εμφανιζεται ετσι:

 

http://img291.imageshack.us/img291/6409/sc20100811195257.th.png' alt='sc20100811195257.th.png'>

 

- Υ.Γ. Προσεξτε την μπαταρια στην μπαρα εργασιων .... το φορτισα προχθες στις 19:30 !!!

- Το screenshot τραβηχτηκε πριν 10 λεπτα , με το παραπανω tip ...

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

1) Ας πει κάποιος για το GPS...Πατάω maps και δεν φορτώνει κάτι...πρέπει να περάσω χάρτες?

2) Επίσης, τα τηλέφωνα που είχα στην SIM δεν φαίνονται από τη στιγμή που την έβαλα στο τηλέφωνο...

3) Δέχεται κανονικά οποιαδήποτε microSD "HC"?

4) Υπάρχει nightmode για την κάμερα? Είχε γραφτεί ότι υπάρχει, αλλά δεν το βρίσκω...

 

Ένα καλό παιδί να μου απαντήσει... :-)

Edited by DirectorCK
Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια οταν βαζεις για wallpaper εικονες 480χ800 πχ απο εδω http://www.mobinations.com/en/cell-phone-wallpapers.php?resolution=480x800

τις κοβει?Ενω αν απλα τις δεις τις δειχνει τελεια fullscreen.Οταν τις βαζεις wallpaper στις κοβει.

 

Greek Input Method' της Bitquill, το βρίσκεις στο market. Gia na grafis elinika stis epafes k sms

Κατευθείαν, πατάς το κουμπί με τη σημαιούλα και αλλάζει το πληκτρολόγιο.

Που ειναι τα Ελληνικα ρε παιδια και στο handcent και στα 'κανονικα' μηνυματα?Γιατι δε τα βρισκω?

2)Στις επαφες γινεται να εχουμε δεξια Ελληνικα και να επιλεγουμε το πρωτο γραμμα και να μας βγαζει τα ονοματα?

Link to comment
Share on other sites

Να πούμε και τα προβλήματα της JP3.

 

1. Στους χάρτες δεν δείχνει την θέση μας με τίποτα αντίθετα με τις 2.1 που με την μια μας δείχνουν μέσω του wifi.

 

2. Το gps δείχνει να έχει το lag. To δοκίμασα λίγο στον κήπο και έχασε αρκετές φορές το σήμα.

 

3. Όπως ειπώθηκε δεν διαθέτει ελληνικό πληκτρολόγιο και δεν δουλεύει το HTC_IME

 

4. Δεν μπόρεσα να ενεργοποιησω το android hot spot. Εδώ δεν είμαι κατηγορηματικός πιθανώς κάτι δεν κάνω καλά αν και δεν νομίζω.

 

5. Δεν υπάρχει ρύθμιση για το μέγεθος της γραμματοσειρας στον browser.

 

Τα καλά είναι ότι δεν υπάρχει κανένα lag στην λειτουργία της συσκευής. Είναι σαφώς πιο γρηγόρη από την 2.1

 

Νομίζω ότι μπορούν να το δουλέψουν όσοι δεν ενδιαφέρονται για gps κλπ.

 

Θα ξαναγυρισω στην Μ2 την οποία θεωρώ την καλύτερη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το Νο1 το ρωτησα σε εναν φιλο που την ειχε για την "Τοποθεσια μου" στους "Χαρτες" και ειπε οτι δουλευει... (Μαλλον θα εννοοουσε μεσω gps)
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Να πούμε και τα προβλήματα της JP3.

 

1. Στους χάρτες δεν δείχνει την θέση μας με τίποτα αντίθετα με τις 2.1 που με την μια μας δείχνουν μέσω του wifi.

- Κωστα εμενα με βρηκε με την μια ,μεσω 3G ... εννοεις πως δεν λειτουργει με το wifi? .... αν εισαι στο δρομο ,με 3G + gps θα το λειτουργησεις .... το wifi ,πως μπορει να χρησιμοποιηθει εν κινησει;; ....

 

2. Το gps δείχνει να έχει το lag. To δοκίμασα λίγο στον κήπο και έχασε αρκετές φορές το σήμα.

- Τεσταρισε το εν κινησει να δουμε τι "πουλια πιανει" ....

 

3. Όπως ειπώθηκε δεν διαθέτει ελληνικό πληκτρολόγιο και δεν δουλεύει το HTC_IME

- Ομως το greek input method ,ειναι μια πολυ καλη λυση .... το χρησιμοποιω εδω και ενα χρονο και δεν ειχα καποιο προβλημα ... και παρατηρω οτι στο galaxy ,περιεργως ειναι ποιο αμεσο και ομαλο ... :confused:

 

4. Δεν μπόρεσα να ενεργοποιησω το android hot spot. Εδώ δεν είμαι κατηγορηματικός πιθανώς κάτι δεν κάνω καλά αν και δεν νομίζω.

 

5. Δεν υπάρχει ρύθμιση για το μέγεθος της γραμματοσειρας στον browser.

- Εδω οντως δεν υπαρχει η ρυθμιση της γραμματοσειρας ,αλλα τι νοημα εχει ,... αφου μπορεις να ρυθμισεις το ζουμ ,αλλα και να μεγενθυνεις με τα δαχτυλα και μετα με διπλο τικ να φορμαρεις την σελιδα ...

 

Τα καλά είναι ότι δεν υπάρχει κανένα lag στην λειτουργία της συσκευής. Είναι σαφώς πιο γρηγόρη από την 2.1

 

Νομίζω ότι μπορούν να το δουλέψουν όσοι δεν ενδιαφέρονται για gps κλπ.

 

Θα ξαναγυρισω στην Μ2 την οποία θεωρώ την καλύτερη.

 

- Καλο θα ηταν να δεις και την μπαταρια , δοκιμασε το και εν κινησει ,... μιας και εκανες τον κοπο , ... δοκιμασε το μια - δυο μερες ,... τα συμπερασματα σου θα βοηθησουν ... και μετα αποφασιζεις ....

 

- Φιλικα -

Edited by hitech
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

Με lag fix σε μορφή update.zip το τηλέφωνο πετάει. Με xxjf5 και αρκετά φορτωμένο ανοίγει τα πάντα ακαριαία!

Σήμερα ένας φίλος είχε το 3 gs δίπλα δίπλα και είδαμε τρομερή διάφορα.

Φυσικά προερχόμενος από σ60 μπορώ να πω πως έχω πάθει πλάκα με το μηχανάκι. Αλλά μετά το 2200 στο γνωστό benchmark χαμογελάω μέχρι τα αφτιά.

 

 

P.s. Tip για την μπαταρία :

Έβαλα ένα απλό μαύρο φόντο γιατί γουστάρω την oled και είδα μεγάλη διάφορα.

Ας το δοκιμάσει και κανένας άλλος να δούμε τι γίνεται.

 

Sent from my GT-I9000 αλλά χωρίς ταπα τουπα ;)

Gh174 G-500 768 GD-70 8210 Z-5 SL45 8310 515 T68 T68i 7650 P800 T600 gd-87 SL 55 GX20 3650 P900 GX30 410i 7610 V902 8020 K750i N73 N95 Kaiser II N95 8gb, N85 E55 E52 SGS SGS2 SGS3 NoteII Note3 Note4 SGS7e Note8 P20pro  P30pro Pixel6Pro VivoX60Pro Iphone14ProMax ...Keep on Spending!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ξαναγυρισα στην M2 δεν με ικανοποιησε η jp3 εφαγε και ενα κολημα και επρεπε να βγαλω μπαταρια δεν ειναι ετοιμο ακομα θελει πολυ δουλεια
Link to comment
Share on other sites

Με lag fix σε μορφή update.zip το τηλέφωνο πετάει. Με xxjf5 και αρκετά φορτωμένο ανοίγει τα πάντα ακαριαία!

Σήμερα ένας φίλος είχε το 3 gs δίπλα δίπλα και είδαμε τρομερή διάφορα.

Φυσικά προερχόμενος από σ60 μπορώ να πω πως έχω πάθει πλάκα με το μηχανάκι. Αλλά μετά το 2200 στο γνωστό benchmark χαμογελάω μέχρι τα αφτιά.

 

 

P.s. Tip για την μπαταρία :

Έβαλα ένα απλό μαύρο φόντο γιατί γουστάρω την oled και είδα μεγάλη διάφορα.

Ας το δοκιμάσει και κανένας άλλος να δούμε τι γίνεται.

 

Sent from my GT-I9000 αλλά χωρίς ταπα τουπα ;)

Μπορείς να δώσεις λινκ για το fix lag που χρησιμοποιηεις?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και εγω ξαναγυρισα στην M2 δεν με ικανοποιησε η jp3 εφαγε και ενα κολημα και επρεπε να βγαλω μπαταρια δεν ειναι ετοιμο ακομα θελει πολυ δουλεια

- Κατα την αποψη μου ,πολυ δουλεια θελουν καποιες εφαρμογες ,ωστε να λειτουργουν σωστα στην 2.2 .... ειναι υπερβολικο να λεμε οτι θελει πολυ δουλεια ,ενα μηνα πριν την επισημη κυκλοφορια ....

- Την εχω εγκαταστησει απο τις 7 του μηνα και με κανονικη χρηση ( τηλεφωνια,browsing,emails,σημειωσεις, ημερολογιο, προγραμμα εσοδων εξοδων, widgets) δουλευουν ολα απροσκοπτα και με ταχυτητα , .... δεν κολλησε ποτε ... σημερα μονο σε δοκιμη της λειτουργιας tethering, που οπως αναφερεται υπαρχει σαν μενου αλλα δεν λειτουργει , προσπαθοντας να το απενεργοποιησω ξετσεκαροντας το κουτακι της ενεργοποιησης και ενω εβγαζε error ,εγω επεμενα ξανα και ξανα ,μεχρι που δεν αντεξε και με εβγαλε στην οθονη PANIC ,.... οποτε αναγκαστηκα να βγαλω την μπαταρια .... αυτο δεν σημαινει οτι θελει πολυ δουλεια ,... προκειται για μια πρωιμη εκδοση της 2.2 και καποια πραγματα τα εχουν κρατησει για την τελικη επισημη κυκλοφορια ...

 

- Εμενα λειτουργει οπως δειχνει αυτο το

και δε βλεπω κατι προβληματικο ,εκτος καποιων ελλειψεων που θα προστεθουν στο τελικο προιον.
- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

- Κατα την αποψη μου ,πολυ δουλεια θελουν καποιες εφαρμογες ,ωστε να λειτουργουν σωστα στην 2.2 .... ειναι υπερβολικο να λεμε οτι θελει πολυ δουλεια ,ενα μηνα πριν την επισημη κυκλοφορια ....

- Την εχω εγκαταστησει απο τις 7 του μηνα και με κανονικη χρηση ( τηλεφωνια,browsing,emails,σημειωσεις, ημερολογιο, προγραμμα εσοδων εξοδων, widgets) δουλευουν ολα απροσκοπτα και με ταχυτητα , .... δεν κολλησε ποτε ... σημερα μονο σε δοκιμη της λειτουργιας tethering, που οπως αναφερεται υπαρχει σαν μενου αλλα δεν λειτουργει , προσπαθοντας να το απενεργοποιησω ξετσεκαροντας το κουτακι της ενεργοποιησης και ενω εβγαζε error ,εγω επεμενα ξανα και ξανα ,μεχρι που δεν αντεξε και με εβγαλε στην οθονη PANIC ,.... οποτε αναγκαστηκα να βγαλω την μπαταρια .... αυτο δεν σημαινει οτι θελει πολυ δουλεια ,... προκειται για μια πρωιμη εκδοση της 2.2 και καποια πραγματα τα εχουν κρατησει για την τελικη επισημη κυκλοφορια ...

 

- Εμενα λειτουργει οπως δειχνει αυτο το

και δε βλεπω κατι προβληματικο ,εκτος καποιων ελλειψεων που θα προστεθουν στο τελικο προιον.

 

Στάθη συμφωνώ απλά είναι ανάλογα τις πρωτεραιοτητες που έχει καθένας μας.

Για παράδειγμα για μένα είναι απαραίτητο το wifi spot γιατί μέσω αυτού δίνω Ίντερνετ στο iPad όταν είμαι εκτός γραφείου.

 

Όπως την είδα εγώ, πιστεύω ότι θα είναι έτοιμη στην ώρα της αφού λείπουν 2-3 πραγματάκια.

Και όπως είπα με το fray δεν θα χρειασθεί να ψαχτουμε για τίποτα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κανενας ρε παιδια?Ειδικα αυτο με τα wallpapers εχω κατεβασει εκατονταδες και ολα τα κοβει,εκτος αν κανω κατι λαθος. Edited by gtimb
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το apndroid kai ακουστε πιο ειναι το προβλημα μου.Το ενεργοποιω σταματαει το intrnet μεσω 3g.Eαν το απενεργοποιησω συντομα ολα καλα αν ομως το δουλεψω μετα απο ωρα βγαζει την ενδειξη πανω δεξια με τα βελακια αλλα δεν δουλευη το3g .Moλις σβησω το κινητο και το ενεργοποιησω παλι ολα καλα.Μηπως εχει λυση κανεις το προβλημα αυτο??? Ευχαριστω:):):):)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου και εγω μια απο τα ιδια αντιμετωπιζω και το εχω ανοιχτο συνεχεια πλεον και δεν κατεβαζει ουσιαστικα τιποτα οποτε δεν εχω προβλημα

Φιλικά Σπύρος

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=5663692#post5663692 <--πωλείται

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...