Jump to content

Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχοντας 2 συσκευες pna πλοηγησης, το diamond 2 και το galaxy s κατατασω το τελευταιο ως 4ο.... Και δεν εχω και πολυ παλια rom (jm2). Τα προγραμματα που χρησημοποιησα ηταν τα motonav(igo8.4), ndrive και gmaps.... σωστη πλοηγηση εντος πολης δυσκολα...

 

edit: sorry αλλα ειμαι τελειομανης και δεν αρκουμε σε μετριοτητες

 

edit2:Απο χθες που ξεφορτωθηκα το widgetlocker ειναι αρκετα καλυτερα τα πραγματα. Ισως εφταιγε που ναι μεν το ειχα, αλλα το ειχα κλειστο. Σημερα το γυρισα σε ocfl2.. ολα καλα! Για να δουμε αν θα ξανακανει τα κουλα που ελεγα χθες....

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

 

δεν καταλαβα , τελικα εισαι ικανοποιημενος απο την αποδοση του gps ή οχι , επειδη στο 2ο edit με μπερδεψες λιγο.

Αν η ακριβεια του ειναι οντώς 5 -10 μετρα τοτε ειναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

δεν καταλαβα , τελικα εισαι ικανοποιημενος απο την αποδοση του gps ή οχι , επειδη στο 2ο edit με μπερδεψες λιγο.

Αν η ακριβεια του ειναι οντώς 5 -10 μετρα τοτε ειναι μια χαρα

 

Εγώ πάντως δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απ'το gps του SGS. Ειδικά σε σχέση με το Xperia που είχα, στο οποίο όπως και τώρα χρησιμοποιoύσα το Navigon, είναι πολύ πιο αργό και αν δεν ακολουθήσεις την υποδεικνυόμενη διαδρομή καθυστερεί πολύ να πάρει χαμπάρι π.χ. ότι δεν έστριψες και ότι συνέχισες ευθεία.

Αντώνης.
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα δυο μερες η εχθες (δεν θυμαμαι :O ) εβαλε ενα μελος ενα λινκ με live wallpaper αλλα δεν μπορουσα να το δω λογω γραφειου (lock by websense :mad: ).Το εψαχνα,το ξαναεψαχνα το ποστ χθες το βραδυ απο το σπιτι και μαλλον το εχω περασει αρκετες φορες μπροστα μου αλλα τζιφος.:(

 

Μηπως μπορει καποιος να με ξεστραβωσει?:lol:

 

ps:By the way εβαλα και γω τον LauncherPro και ειναι σουπερ αλλα θελει πολλη παραμετροποιηση και συνεχεια μου εχει τον official manager με την εφαρμογη να τρεχει και ενω δεν ειμαι στον launcherPro.Πρεπει να κανω κατι να το απενεργοποιησω η ετσι πρεπει να ειναι?

Edited by ioannis_m
Will keep updating....Galaxy S out of the box 2.1 Eclair JM5 Cos,2.2.1 Froyo JS3 + SPEEDMOD KERNEL-k13c-500hz + Clockwork Mod,Slim ICS + Semaphore Kernel + JVU modem,Slim Bean 4.1.2 + Semaphore 2.6.0.s,Cyanogen 10.1 + Semaphore 2.9.23 ....10.2 etc....,Cyanogenmod 11 snapshot M4 + Neo kernel cma 415mb. :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν είμαι απόλυτα ικανοποιημένος απ'το gps του SGS. Ειδικά σε σχέση με το Xperia που είχα, στο οποίο όπως και τώρα χρησιμοποιoύσα το Navigon, είναι πολύ πιο αργό και αν δεν ακολουθήσεις την υποδεικνυόμενη διαδρομή καθυστερεί πολύ να πάρει χαμπάρι π.χ. ότι δεν έστριψες και ότι συνέχισες ευθεία.

 

Mamoto και το ηθελα το samsung galaxy s , με βλεπω τελικα να αγοραζω iphone 4 , αχ αυτα τα GPS

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μια ερωτηση :Επειδη ειχα iphone και ειχα συγχρονισμενες τις επαφες μου με το mobileme δεν μπορω να βρω τον τροπο να τις περασω στο galaxy μηπως μπορει να με βοηθησει καποιος ;

 

Καλημέρα. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι. Δουλεύεις windows η mac?

Σου γράφω εναλλακτικές μεθόδους ίσως βοηθηθούν κι άλλοι.

1)Αν έχεις ακόμα το iphone σου τότε ανοιξε το itunes σου και τίκαρε στις επιλογές συγχρονισμού, sync with google. Δινεις τα στοιχεία του gmail σου και πατάς sync. Σε λίγο όλες σου οι επαφές θα είναι στο gmail και στη συνέχεια δίνεις στο κινητό σου τον ίδιο google account και οι επαφές σου κατεβαίνουν στο κινητό. Αυτό μπορείς να το κάνεις είτε σε windows είτε σε mac.

2)Aλλη επιλογή αν έχεις windows είναι να κατεβάσεις το mobileme client για windows, να συγχονίσεις τις επαφές σου από το mobileme με το outlook και στη συνέχεια να τις κάνεις export σε CVS (όλες μαζί) και στη συνέχεια μπαίνεις στο gmail σου και κάνεις import to CVS. Mετά συγχρονίζονται με το κινητό σου. Eπισης σε mac το ίδιο γίνεται ανοίγοντας το address book, export to cvs (χωρίς να έχεις επιλεγμένη επαφή γιατί θα σου κάνει εξαγωγή μόνο μια όχι όλες). Μετά κανονικά import στο gmail σου.

3)Χρησιμοποιείς το soocial.com. Αν εχεις mac τότε οι επαφές είναι ήδη στο address book . Τρέχεις τo sync tool του soocial (στη δωρεάν έκδοση μπορείς να επιλέξεις 3 σημεία συγχρονισμού. Π.χ mac, pc και gmail). Aν έχεις windows ισχύει το ίδιο αρκεί οι επαφές σου να είναι κάπου. (Οutlook, windows contacts). Kαι αφού πάνε στο gmail πάλι κατεβαίνουν στο κινητό σου.

4)Και τέλος λύσεις μόνο για mac. To ίδιο το address book της apple συγχρονίζει με την google. Ο συγχρονισμός ομως δεν είναι αμφίδρομος . Την πρώτη φορά θα σου στείλει τις επαφές στο gmail μετά αν αλλάξεις διαγράψεις κάτι στο address book, δεν θα φύγει από το κινητό (υπάρχει κάποια ασυμβατότητα). Παρ όλα αυτά για τον πρώτο συγχρονισμό δουλεύει. Ανοίγεις το address book -> preferences -> accounts -> sync with google και δίνεις τα στοιχεία σου.

Τέλος για mac υπάρχει και η επι πληρωμή λύση του spanning sync το οποίο δουλεύει άψογα και αμφίδρομα. Είναι κάτι ανάλογο του mobileme για συγχρονισμό mac-google. Σου δίνει 15 μέρες trial οπότε αν ενδιαφέρεσαι για 1 συγχρονισμό μόνο, τότε μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

ΕDIT: Aπ ότι είδα έχεις mac book. Αν δε θες συγχρονισμό μέσω google, μπορείς να κατεβάσεις το missing sync for android (για mac). Eίναι κι αυτό επι πληρωμή. Είναι πρόγραμμα που συγχρονίζει (με usb δηλαδή) το mac με το android κινητό σου. Αddress book, calendar ακόμη και τη μουσική βιβλιοθήκη του itunes. To χρησιμοποίησα στην αρχή δοκιμαστικά αλλά λόγω δουλειάς δεν μου αρκεί, χρειάζομαι συγχρονισμό on the fly μέσω internet.

 

 

Ελπίζω να είναι κατανοητά αυτά που έγραψα, κάνω και δουλειά παράλληλα και έγραφα βιαστικά:rolleyes:

Edited by kaveiros1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS!!!!!Καθως εκλεινα κατι εφαρμογες απο το task killer to κινητο εσβησε και αναψε μονο του παλι.Γιατι να εγινε αυτο?Εχει συμβει σε κανεναν?Παντως απο εκεινη την στιγμη και μετα δουλευει κανονικοτατα.
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα δυο μερες η εχθες (δεν θυμαμαι :O ) εβαλε ενα μελος ενα λινκ με live wallpaper αλλα δεν μπορουσα να το δω λογω γραφειου (lock by websense :mad: ).Το εψαχνα,το ξαναεψαχνα το ποστ χθες το βραδυ απο το σπιτι και μαλλον το εχω περασει αρκετες φορες μπροστα μου αλλα τζιφος.:(

 

Μηπως μπορει καποιος να με ξεστραβωσει?:lol:

 

ps:By the way εβαλα και γω τον LauncherPro και ειναι σουπερ αλλα θελει πολλη παραμετροποιηση και συνεχεια μου εχει τον official manager με την εφαρμογη να τρεχει και ενω δεν ειμαι στον launcherPro.Πρεπει να κανω κατι να το απενεργοποιησω η ετσι πρεπει να ειναι?

 

Βάλε στην αναζήτηση του market Earth Live Wallpaper και θα το βρεις (free)...

Για τον launcherpro δεν είμαι σίγουρος αλλά εφόσον είσαι στον official και τον βλέπεις να τρέχει σκότωσέ τον με κάποιον task manager..αλλιώς λογικά θα πρέπει να τρέχει συνεχώς...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; λεει not registered in network η please enter sim card or card not recognised?ρωταω γιατι και εγω ειχα καποιο παρομοιο θεμα...

 

ναι αυτο μου λεει συνεχεια .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Υπάρχουν αρκετοί τρόποι. Δουλεύεις windows η mac?

Σου γράφω εναλλακτικές μεθόδους ίσως βοηθηθούν κι άλλοι.

1)Αν έχεις ακόμα το iphone σου τότε ανοιξε το itunes σου και τίκαρε στις επιλογές συγχρονισμού, sync with google. Δινεις τα στοιχεία του gmail σου και πατάς sync. Σε λίγο όλες σου οι επαφές θα είναι στο gmail και στη συνέχεια δίνεις στο κινητό σου τον ίδιο google account και οι επαφές σου κατεβαίνουν στο κινητό. Αυτό μπορείς να το κάνεις είτε σε windows είτε σε mac.

2)Aλλη επιλογή αν έχεις windows είναι να κατεβάσεις το mobileme client για windows, να συγχονίσεις τις επαφές σου από το mobileme με το outlook και στη συνέχεια να τις κάνεις export σε CVS (όλες μαζί) και στη συνέχεια μπαίνεις στο gmail σου και κάνεις import to CVS. Mετά συγχρονίζονται με το κινητό σου. Eπισης σε mac το ίδιο γίνεται ανοίγοντας το address book, export to cvs (χωρίς να έχεις επιλεγμένη επαφή γιατί θα σου κάνει εξαγωγή μόνο μια όχι όλες). Μετά κανονικά import στο gmail σου.

3)Χρησιμοποιείς το soocial.com. Αν εχεις mac τότε οι επαφές είναι ήδη στο address book . Τρέχεις τo sync tool του soocial (στη δωρεάν έκδοση μπορείς να επιλέξεις 3 σημεία συγχρονισμού. Π.χ mac, pc και gmail). Aν έχεις windows ισχύει το ίδιο αρκεί οι επαφές σου να είναι κάπου. (Οutlook, windows contacts). Kαι αφού πάνε στο gmail πάλι κατεβαίνουν στο κινητό σου.

4)Και τέλος λύσεις μόνο για mac. To ίδιο το address book της apple συγχρονίζει με την google. Ο συγχρονισμός ομως δεν είναι αμφίδρομος . Την πρώτη φορά θα σου στείλει τις επαφές στο gmail μετά αν αλλάξεις διαγράψεις κάτι στο address book, δεν θα φύγει από το κινητό (υπάρχει κάποια ασυμβατότητα). Παρ όλα αυτά για τον πρώτο συγχρονισμό δουλεύει. Ανοίγεις το address book -> preferences -> accounts -> sync with google και δίνεις τα στοιχεία σου.

Τέλος για mac υπάρχει και η επι πληρωμή λύση του spanning sync το οποίο δουλεύει άψογα και αμφίδρομα. Είναι κάτι ανάλογο του mobileme για συγχρονισμό mac-google. Σου δίνει 15 μέρες trial οπότε αν ενδιαφέρεσαι για 1 συγχρονισμό μόνο, τότε μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου.

ΕDIT: Aπ ότι είδα έχεις mac book. Αν δε θες συγχρονισμό μέσω google, μπορείς να κατεβάσεις το missing sync for android (για mac). Eίναι κι αυτό επι πληρωμή. Είναι πρόγραμμα που συγχρονίζει (με usb δηλαδή) το mac με το android κινητό σου. Αddress book, calendar ακόμη και τη μουσική βιβλιοθήκη του itunes. To χρησιμοποίησα στην αρχή δοκιμαστικά αλλά λόγω δουλειάς δεν μου αρκεί, χρειάζομαι συγχρονισμό on the fly μέσω internet.

 

 

Ελπίζω να είναι κατανοητά αυτά που έγραψα, κάνω και δουλειά παράλληλα και έγραφα βιαστικά:rolleyes:

 

Γίνεται με όλους τους τρόπους που προτείνεις όμως πολλές φορές οι επαφές που προέρχονται από outlook η Mac address book μεταφέρονται με λάθη στο google.

Πριν ενάμισυ χρόνο που άρχισα να συχρονισω με google, μου τα είχε κάνει μαντάρα. Λάθη στην μορφοποιηση των τηλ. Αριθμών, κατάρτιση της παύλας σε όσες διευθύνσεις mail την περιείχαν κλπ.

Χρειάστηκε να τις διορθωσω μια μια.

Υπάρχει ένας τρόπος από windows αν τις έχεις στον outlook. Εξάγει τις επαφές σ ένα αρχείο excel και όσες έχουν πρόβλημα έχουν κάποια σήμανση. Τις διορθώνει και μετά τις εισάγεις κανονικά.

Κανε τις δοκιμές σου κι αν έχεις πρόβλημα πες μας να σε βοηθήσουμε.

Κρατά μόνο backup τις αρχικές μην γίνει καμία στραβη.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πριν κανα δυο μερες η εχθες (δεν θυμαμαι :O ) εβαλε ενα μελος ενα λινκ με live wallpaper αλλα δεν μπορουσα να το δω λογω γραφειου (lock by websense :mad: ).Το εψαχνα,το ξαναεψαχνα το ποστ χθες το βραδυ απο το σπιτι και μαλλον το εχω περασει αρκετες φορες μπροστα μου αλλα τζιφος.:(

 

Μηπως μπορει καποιος να με ξεστραβωσει?:lol:

 

ps:By the way εβαλα και γω τον LauncherPro και ειναι σουπερ αλλα θελει πολλη παραμετροποιηση και συνεχεια μου εχει τον official manager με την εφαρμογη να τρεχει και ενω δεν ειμαι στον launcherPro.Πρεπει να κανω κατι να το απενεργοποιησω η ετσι πρεπει να ειναι?

 

Αν εννοείς το Earth Live wallpaper:

http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chs=150x150&chl=market://search%3Fq%3Dpname:com.seb.SLWP

 

Για το LauncherPro, δε γνωρίζω αν ο official task manager έχει ignore list..

Το Advanced task killer πάντως δε το εμφάνισε καν το LauncherPro..

Γενικά όμως νομίζω ότι πρέπει να τρέχει συνέχεια ώστε να είναι διαθέσιμες ανά πάσα στιγμή οι homescreens

Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS!!!!!Καθως εκλεινα κατι εφαρμογες απο το task killer to κινητο εσβησε και αναψε μονο του παλι.Γιατι να εγινε αυτο?Εχει συμβει σε κανεναν?Παντως απο εκεινη την στιγμη και μετα δουλευει κανονικοτατα.

 

ειμαι σχεδόν βέβαιος ότι έπαθες ότι και εγώ... Με τον αντίχειρα μάλλον πάτησες καταλάθος το πλαϊνό πλήκτρο και το απενεργοποίησες άθελά σου.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σχεδόν βέβαιος ότι έπαθες ότι και εγώ... Με τον αντίχειρα μάλλον πάτησες καταλάθος το πλαϊνό πλήκτρο και το απενεργοποίησες άθελά σου.

 

To ελπιζω φιλε μου μακαρι να ειναι ετσι.:)

Link to comment
Share on other sites

ps:By the way εβαλα και γω τον LauncherPro και ειναι σουπερ αλλα θελει πολλη παραμετροποιηση και συνεχεια μου εχει τον official manager με την εφαρμογη να τρεχει και ενω δεν ειμαι στον launcherPro.Πρεπει να κανω κατι να το απενεργοποιησω η ετσι πρεπει να ειναι?

 

- Εχω τον launcherPro εδω και 4 μερες τωρα και απλα ... :whip: .... !! εσεις που πατε χωρις launcherPro?? ... :D

 

 

- Αν καταλαβα καλα, για να μην εμφανιζεται το ποπ-απ με τους δυο launchers οταν πατας το κεντρικο πληκτρο, στο ποπ-απ κατω εχει μια επιλογη για το ποιον θελεις να χρησιμοποιεις by default ... μαρκαρισε την και επελεξε τον launcherPro .... δεν θα σου ξαναεμφανιστει ο official launcher και ολα θα ειναι οκ ... κι απ' οτι ειδα δεν τρεχει στο applications manager ...

- Εαν θελησεις να επαναφερεις τον official ,πας στο applications manager και απενεργοποιεις απο default τον launcherPro ... οποτε θα σου ξαναεμφανιστει το ποπ-απ να επιλεξεις ....

 

- Τελικα η XXJPH με launcherPro κενταει .... το tethering παιζει στο αψε-σβησε ... σημερα μου εβγαλε στην μπαρα update για launcherPro(0.7.9.0) και για Gmail;;!!

- Stathis -
Link to comment
Share on other sites

αναφορικα με το gps της συσκευης διαπιστωνω οτι με το Navigon 2.6.1 εχει πολυ ακριβεια, ταχυτητα πλην ομως σε περιπτωση επαναυπολογισμου το λογισμικο εμμενει στην αρχικη πορεια...αργει να διορθωσει. αυτο παρατηρειτο και στο ΜΝ 7.4.2 και βεβαιως δεν εχει να κανει με τη συσκευη. ειναι καθαρα θεμα λογισμικου προγραμματος πλοηγησης.ελπιζω στηνν νεα εκδοση "40 android" να εχουν βελτιωθει.

 

εμενα παρουσιαζει πολλα bugs η συσκευη στο κομματι τηλεφωνο.μαυριζει συχνοτατα δε μπορω να το επαναφερω παρα μονο με κλεισιμο και ανοιγμα εκ νεου.

αλλο....στα 3' ομιλιας στο τηλεφωνο μου κοβει τη συνδεση. απενεργοποιησα το gps και ειδα βελτιωση.το εκανε μια φορα μονο μετα...

rooted δε το κανω εκ πεποιθησεως αρα δε παιζει lagfix.

λενε οτι με τη 2.2 θα εξαλειφθουν τα προβληματα...

αν εχει καποιος κανα tip σχετικο ....ευπροσδεκτο:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αναφορικα με το gps της συσκευης διαπιστωνω οτι με το Navigon 2.6.1 εχει πολυ ακριβεια, ταχυτητα πλην ομως σε περιπτωση επαναυπολογισμου το λογισμικο εμμενει στην αρχικη πορεια...αργει να διορθωσει. αυτο παρατηρειτο και στο ΜΝ 7.4.2 και βεβαιως δεν εχει να κανει με τη συσκευη. ειναι καθαρα θεμα λογισμικου προγραμματος πλοηγησης.ελπιζω στηνν νεα εκδοση "40 android" να εχουν βελτιωθει.

 

 

παιδια το ξερω οτι σας εχω πρηξει με το gps , αλλα μπορει να μου απαντησει καποιος με βεβαιοτητα θα διορθωθει το προβλημα με καποιο fix ή οχι ?

 

Μου θυμιζει η ολη ιστορια το προβλημα του νοκια Ν97 με το GPS και επειδη την ειχα πατησει φοβαμαι λιγο

Edited by dimkit
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο μου λεει συνεχεια .

 

Αν σου λεει not registered in network για δες αν εχεις 2g αντι για 3g ενεργοποιημενο.

Για τα αλλα δεν ξερω. Παντως εμενα σε 2g συνεχιζει να το κανει αλλα οταν εκανα ρεσετ εφτιαξε και μετα απο λιγο το ξανακανε. Cosmote εχεις? Σε 3g δεν το εκανε ακομα. Συνηθως το κανει 2-3 φορες τη μερα. Εχω την εντυπωση οτι καποιο προγραμμα που βαλαμε κανει τη ζημια....

Link to comment
Share on other sites

παιδια το ξερω οτι σας εχω πρηξει με το gps , αλλα μπορει να μου απαντησει καποιος με βεβαιοτητα θα διορθωθει το προβλημα με καποιο fix ή οχι ?

 

Μου θυμιζει η ολη ιστορια το προβλημα του νοκια Ν97 με το GPS και επειδη την ειχα πατησει φοβαμαι λιγο

 

Αυτό κανένας δεν μπορεί να το απαντήσει με σιγουριά. Η Samsung έχει ανακοινώσει ότι θα διορθώσει το πρόβλημα. Από μια ματιά που έριξα στο xda (μιας και δεν έχω πάρει ακόμα τη συσκευή στα χέρια μου για να έχω ο ίδιος άποψη), στις beta εκδόσεις του λογισμικού που έχουν κυκλοφορήσει φαίνεται να υπάρχει κάποια βελτίωση στον αριθμό των δορυφόρων που βλέπει και στην ταχύτητα κλειδώματος αλλά βλέπω ότι υπάρχουν ακόμα κάποια παράπονα... οπότε περιμένουμε...

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά και πάλι!

 

Συγγνώμη που πρέπει να επαναλάβω το ποστ μου, αλλά μιας και ξεχάστηκε το ζήτημα αυτό με τα mails το οποίο είναι για εμένα αρκετά σημαντικό (για αυτό παίρνω μου google-τηλέφωνο) σας το ξανα-παραθέτω...:

 

Έχω 2 λογαριασμούς Email. Ένα Gmail και ενα Microsoft Exchange. Με ποιο από τα προγραμματα που έχει το κινητό πρέπει να συγχρονίσω το καθένα για να εχω Push Mail. Το Gmail πρέπει ΜΟΝΟ ή μαλλον καλύτερα να το συγχρονίσω με την εφαρμογή-Gmail που έχει ή με την Εφαρμογή-Ε-Mail που έχει;

 

Σας ευχαριστώ!

Don't ask, what your country can do for you!

Ask what you, can do for your country!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!

να ρωτησω με το sgstools τι κανουμε?

 

Δες 2-3 σελίδες πίσω αναφέρεται ο tyxerakias σε αυτό...

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

@@miogps

Φίλε μου τα προβλήματα με το μαυρισμα της οθόνης και το χάσιμο κλήσεων δεν συμπεριλαμβάνεται στο γνωστό lag το οποίο το μόνο που κάνει είναι μια καθυστεριση στο άνοιγμα των εφαρμογών μόνο όταν η μνήμη ram έχει πέσει σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Άρα είτε πρόκειται για πρόβλημα της συσκευής σου είτε κάτι έχει πειραχτει και χρειάζεται hard reset.

 

Για να τσεκαρεις αν πρόκειται για παρενεργιες του lag, κλεισε την συσκευή σου και ξαναανοιξε την.

Αστην 2-3 λεπτά να επανέλθει κανονικά και μετά κανε τις δοκιμές σου να δεις αν σου παρουσιάζει τα ίδια.

Αν δουλεύει σωστά παρακολούθησε την διαθέσιμη μνήμη στην διάρκεια της μέρας για να δεις πόση έχεις όταν αρχίζει να κάνει αυτά που λες.

Αν είναι από ελειψη ram θα βρούμε την λύση και θα ησυχάσεις.

 

Αν όμως στα κάνει ενω έχεις αρκετή ελεύθερη μνήμη, είναι καθαρά θέμα συσκευής.

Θα πρέπει να κανείς επαναφορά στις αρχικές ρυθμίσεις, δηλαδή hard reset, να περάσεις μερικές εφαρμογές απ αυτές που έχεις επιλέγοντας αυτές που δουλεύουν σωστά και προ πάντως τίποτα σπασμένο.

Τσεκαρισε την συσκευή μια δυο μέρες και αν στο παρουσιάσει πάλι στειλτην στο service.

Αν δεν στο παρουσιάσει, άρχισε να προσθέτει εφαρμογές λίγες λίγες για να δεις μήπως κάποια απ αυτές δημιουργεί πρόβλημα.

 

@@@ σχετικά με το GPS

Μπορώ να πω ότι κάποια εμπειρία στο θέμα χωρίς να είμαι ειδικός.

Έχω κάνει πολλές δοκιμές με διαφορα firmware κυρίως της σειράς JM

 

Σε καμία περίπτωση δεν μου δημιούργησε προβλημα σε περιοχές πολύ δύσκολες με πολύ ψηλά κτίρια κλπ.

Έχω ξαναγράψει ότι μόνο μια φορά έχασε το σήμα, κι αυτή συνέβη όταν σταμάτησα να βάλω βενζινα σ βενζινάδικο που βρίσκονταν κάτω από μεγάλη γέφυρα με μηδαμινή θέαση ουρανού.

Το ξαναβρήκε αμέσως μόλις άρχισε το αυτοκίνητο να κινηται.

 

Δεν λέω ότι είναι το τελειοτερο gps, αλλά με τόσες δοκιμές στις οποίες χρησιμοποιώ παράλληλα δίπλα δίπλα το pna μου, δεν θα είχα αντιληφθεί το πρόβλημα.

 

Εκεί που σίγουρα είναι ακατάλληλο, είναι για χρήση πεζοπορειας και με το google maps το οποίο δεν έχει καμία υποβοήθηση συν του ότι σε πολλές περιοχές οι δρόμοι δεν βρίσκονται στην ακριβή πραγματική θέση αλλά λίγα μέτρα δεξιά Αριστερά.

 

Τελευταία το δοκιμαζω χρησιμοποιοντας εξωτερικό BT GPS. Πάντα στις ίδιες διαδρομές.

Δεν έχω δει καμία διάφορα.

 

Δουλεύω το MOTONAV που είναι μια έκδοση του iGo My Way.

Δεν είναι καθόλου βαρύ και έχει άμεση απόκριση στον επαναπροσδιορισμό της πορείας.

Η θέση μου σε σχέση με την πραγματικότητα είναι πολύ καλή και το τσεκαρω σε σημεία όπως όταν περνώ από μια υπερυψομενη διάβαση κλπ.

 

Αυτό που παρατηρώ με προγράμματα όπως το test gps, είναι ότι εν στάση κλειδώνει λιγότερους δορυφόρους και εκεί οφείλεται το πρόβλημα όταν προσπαθούμε να το χρησιμοποιήσουμε για πεζοπορειας.

 

Στην Αμερική σώθηκε ήδη update που βελτιώνει αυτό το πρόβλημα συν ότι έχει γρηγορότερο κλείδωμα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Δυστυχώς πριν λίγο πήγα να ανοίξω τη συσκευή και δεν άνοιγε. Μαύρη οθόνη και αναγκάστηκα να βγάλω μπαταρία.έβαλα 2-3 παιχνιδάκια χθες το βράδυ αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό.

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα ξανασυμβεί.

Πάντως όταν κόλλησε παρατήρησα ότι η συσκευή ήταν σχετικά ζεστή :(.

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

LG G2 32GB D800 LTE

Το προσωπικό μου Blog http://antonis-news.blogspot.com/ - Twitter : Kourkoumelakis

My Photography: http://kourkoumelakis.blogspot.gr// - Instagram & Flickr: Kourkoumelakis

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας παιδιά και πάλι!

 

Συγγνώμη που πρέπει να επαναλάβω το ποστ μου, αλλά μιας και ξεχάστηκε το ζήτημα αυτό με τα mails το οποίο είναι για εμένα αρκετά σημαντικό (για αυτό παίρνω μου google-τηλέφωνο) σας το ξανα-παραθέτω...:

 

Έχω 2 λογαριασμούς Email. Ένα Gmail και ενα Microsoft Exchange. Με ποιο από τα προγραμματα που έχει το κινητό πρέπει να συγχρονίσω το καθένα για να εχω Push Mail. Το Gmail πρέπει ΜΟΝΟ ή μαλλον καλύτερα να το συγχρονίσω με την εφαρμογή-Gmail που έχει ή με την Εφαρμογή-Ε-Mail που έχει;

 

Σας ευχαριστώ!

 

Το Gmail σου σίγουρα με την εφαρμογή gmail γιατί έχει λειψη των mails σε πραγματικό χρόνο.

Για το Microsoft exchange δεν ξέρω γιατί δεν χρησιμοποιώ. Αλλά δοκίμασε να δεις

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με όλους τους τρόπους που προτείνεις όμως πολλές φορές οι επαφές που προέρχονται από outlook η Mac address book μεταφέρονται με λάθη στο google.

Πριν ενάμισυ χρόνο που άρχισα να συχρονισω με google, μου τα είχε κάνει μαντάρα. Λάθη στην μορφοποιηση των τηλ. Αριθμών, κατάρτιση της παύλας σε όσες διευθύνσεις mail την περιείχαν κλπ.

Χρειάστηκε να τις διορθωσω μια μια.

Υπάρχει ένας τρόπος από windows αν τις έχεις στον outlook. Εξάγει τις επαφές σ ένα αρχείο excel και όσες έχουν πρόβλημα έχουν κάποια σήμανση. Τις διορθώνει και μετά τις εισάγεις κανονικά.

Κανε τις δοκιμές σου κι αν έχεις πρόβλημα πες μας να σε βοηθήσουμε.

Κρατά μόνο backup τις αρχικές μην γίνει καμία στραβη.

 

Eίχα διαβάσει ότι παλαίοτερα υπήρχαν ασυμβατότητες στα fields των επαφών όταν συγχρόνιζες απευθείας mac address book με google, αλλά το πρόβλημα διορθώθηκε (τουλάχιστον έτσι υποστηρίζουν κάποιοι). Σ εμένα δεν έβγαλε κανένα απολύτως λάθος, συγχρονίστηκαν αψογα αλλά δεν δούλευε αμφίδρομα ο συγχρονισμός στη συνέχεια, γι αυτό πήγα σε επι πληρωρμή λύση με το spanning sync το οποίο κάνει άψογα τη δουλειά. Με windows δεν δοκίμασα να σου πω την αλήθεια, απλά ψάχνοντας είχα διαβάσει τους τρόπους που ανέφερα. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι η apple προσφέρει περισσότερα εργαλεία να συγχρονίσεις με την google (και για το ical) ενώ σε windows έχεις να επιλέξεις χειροκίνητη μέθοδο ή third party tool.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Δυστυχώς πριν λίγο πήγα να ανοίξω τη συσκευή και δεν άνοιγε. Μαύρη οθόνη και αναγκάστηκα να βγάλω μπαταρία.έβαλα 2-3 παιχνιδάκια χθες το βράδυ αλλά δεν νομίζω να φταίει αυτό.

Ας ελπίσουμε ότι δεν θα ξανασυμβεί.

Πάντως όταν κόλλησε παρατήρησα ότι η συσκευή ήταν σχετικά ζεστή :(.

 

Sent from my Samsung Galaxy S I-9000

 

Αντώνη αυτό το η συσκευή ήταν ζέστη κάτι μου λέει ότι είναι θέμα κάποιας εφαρμογής που κομπλαρε τα πάντα και έκανε την CPU να τρέχει σαν τρελή. Προσέξτε τι βάζετε και από που.

Πολλά σπασμένα προγράμματα έχουν προβλήματα γιατί στην προσπάθεια τους να μην χρειάζονται κλειδιά, κανους ζημιές στο λογισμικό της εφαρμογής. Μου έχει τύχει κι εμένα. Δεν θυμάμαι ποια εφαρμογή ήταν.

Με το που την άνοιγαν έκλεινε Μονή της. Επέμεινα λίγο και κάποια στιγμή μπλόκαρε τα πάντα και άρχισε η CPU να ζεστενεται. Έβγαλα την μπαταρία και όλα καλά. Απλά το πρώτο που έκανα μετά από το reboot, ήταν να παιταξω την εφαρμογή.

 

@@kaveiros1

 

Το Mac μου συχρονιζει άψογα επαφές και ημερολόγιο με το google.

 

Και κάτι άλλο, όσοι έχετε Mac και θελετε να συχρονιζετε tasks με το galaxy, ο καλύτερος τρόπος είναι το Toodledo.

Υπάρχει δωρεάν έκδοση για Mac και στο galaxy μπορείτε να βάλετε την αντίστοιχη εφαρμογή Todle Droid.

Συνεργάζονται άψογα.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S (Μέρος Ι)
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...