Jump to content

FIFA World Cup 2010 - Νότιος Αφρική


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια θα είναι η πορεία της Εθνικής Ελλάδος στο Παγκόσμιο Κύπελλο;  

91 members have voted

  1. 1. Ποια θα είναι η πορεία της Εθνικής Ελλάδος στο Παγκόσμιο Κύπελλο;

    • Θα τερματίσει 4η στον όμιλό της
      31
    • Θα τερματίσει 3η στον όμιλό της
      35
    • Θα προκριθεί στους ''16''
      9
    • Θα προκριθεί στους ''8''
      2
    • Θα προκριθεί στους ''4''
      0
    • Θα παίξει στον τελικό
      14


Recommended Posts

Η αξία ενός παίκτη δεν του δίνει λευκή επιταγή για την συμπεριφορά του. Όπως στηλιτεύω τον εθισμό του στα ναρκωτικά, το ίδιο κάνω και για την - ορισμένες φορές ανεκδιήγητη - συμπεριφορά του. Στην τελική, το να χτυπιέται ένας «θρύλος» του παγκόσμιου ποδοσφαίρου στο πάτωμα σαν πεντάχρονο, τι δηλώνει;

 

Ο Μαραντονα εγινε Θρυλος γι' αυτο ακριβως που ηταν ετσι τον αγαπησε ο κοσμος, για την τεχνικη του καταρτηση, την φαντασια του στο παιχνιδι, τον τσαμπουκα του, τη συμπεριφορα του εντος και εκτος γηπεδου. Και τα ναρκωτικα ειναι μεσα στο προγραμμα λοιπον καλως ή κακως. Οι καλυτεροι παικτες γινονται Θρυλοι μονο οταν ειναι "αλητες". Ο Μεσι για παραδειγμα μπορει να ειναι και να τον θυμομαστε σαν τον καλυτερο παικτη... Θρυλος ομως δεν θα γινει ποτε, γιατι δεν ειναι "αλητης".

 

Ειναι καθαρα θεμα πως βλεπει ο καθενας μας το ποδοσφαιρο, επειδη εγω ποτε δεν υπηρξα φιλαθλος, αλλα μια ζωη οπαδος βλεπω τους αθλητες σαν προσωπικοτητες και οχι σαν επαγγελματιες αθλητες. :)

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 535
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ο Μαραντονα εγινε Θρυλος γι' αυτο ακριβως που ηταν ετσι τον αγαπησε ο κοσμος, για την τεχνικη του καταρτηση, την φαντασια του στο παιχνιδι, τον τσαμπουκα του, τη συμπεριφορα του εντος και εκτος γηπεδου. Και τα ναρκωτικα ειναι μεσα στο προγραμμα λοιπον καλως ή κακως. Οι καλυτεροι παικτες γινονται Θρυλοι μονο οταν ειναι "αλητες". Ο Μεσι για παραδειγμα μπορει να ειναι και να τον θυμομαστε σαν τον καλυτερο παικτη... Θρυλος ομως δεν θα γινει ποτε, γιατι δεν ειναι "αλητης".

 

Ειναι καθαρα θεμα πως βλεπει ο καθενας μας το ποδοσφαιρο, επειδη εγω ποτε δεν υπηρξα φιλαθλος, αλλα μια ζωη οπαδος βλεπω τους αθλητες σαν προσωπικοτητες και οχι σαν επαγγελματιες αθλητες. :)

 

Καθώς λοιπόν εγώ έχω διαφορετική άποψη περί της συμπεριφοράς ενός παίκτη, είτε παίζει σε ερασιτεχνικό, είτε στο Παγκόσμιο, το μόνο σίγουρο είναι πως συμφωνούμε ότι διαφωνούμε. :)

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Παραιτηθηκε και ο Τοπαλιδης, για οσους ενδιαφερονται. Το ειπαν οι Αντωνηδες πριν λιγο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

ας πω κ εγω την γνωμη μου.... :)

 

λοιπον καταρχην θελω να πω πως ο ταξιτζης απο τις διαφημίσεις της εθνικης

καλυτερη ενδεκαδα θα κατεβαζε....τον σαμαρα καραγκουνη κατσουρανη τζιολη

δεν θα επρεπε να τους καλεσει καν...πιστευω πως υπαρχουν πολυ καλυτεροι ελληνες

παιχτες μικροτεροι σε ηλικια που θα μπορουσαν να παιξουν καλυτερα....μου αφηνει

εξω τον σαλπι και μου βαζει σαμαρα που ειναι πιο αργος και απο την καθυστερηση...

ειναι ψηλοι οι αργεντινοι αμυντικοι οποτε θελεις εναν επιθετικο κοντο με χαμηλο

κεντρου βαρους....προτιμούσα να δω σαλπι και απο πισω τον νινη...

μπαίνεις στο γηπεδο να παρεις το χ....δεν παιζεις με την ονδουρα με την αργεντινη παιζεις που εχει τους καλυτερους striker στο κοσμο ποσο πιστευεις θα κρατησεις

το μηδεν???(και πολυ το κρατησαμε) σε ολο το ματς 1 κορνερ 3 σουτ στην εστια...αυτα ηταν....οκ με αργεντινη παιζεις αλλα βλεπεις οτι και αυτοι

καπου δεν πατουσαν καλα στο κεντρο ανεβα να τους πιεσεις μηπως και βγει κατι αλλα ουτε αυτο ημασταν οικανοι να κανουμε....εγω δεν ειδα σημερα την εθνικη να παιζει μπαλα....το οτι κρατησαμε το μηδεν μεχρι το 70 θα μπορουσε να το κανει

οποιαδηποτε ομαδα με συστημα 9-1...δεν ειδα κεντρο δεν ειδα εστω μια οργανωμενη επιθεση....ΤΙΠΟΤΑ...καλυτερα που περασε η κορεα το αξιζε και το

ηθελε πολυ περισσοτερο απο τα δικα μας τα παλτα....αυτα ειχα να πω τα οποια

ειναι προσωπική μου γνωμη....:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

Follow me on Twitter

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια στην εθνική Ελλάδος που πήγε στο μουντιάλ,συγχαρητήρια στην εθνική Ελλάδος που έβαλε δύο γκολ,συγχαρητήρια στην εθνική Ελλάδος που πήρε μία νίκη...κρίμα που με την Κορέα δεν πήραμε έστω μία ισοπαλία και συνεχίζουμε με τα προκριματικά του Euro για να είμαστε το 2012 σε μία ακόμα μεγάλη διοργάνωση και να συναγωνιζόμαστε μεγάλες ομάδες του παγκόσμιου αλλά και του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Και συγχαρητήρια για τη σημερινή μας παληκαρίσια και αξιοπρεπέστατη εμφάνιση μας.

 

Το μουντιάλ όμως συνεχίζεται για όσες ομάδες περνάνε στις 16 και αναμένουμε ωραιότερα παιχνίδια γιατί μέχρι στιγμής ελάχιστα διεκδικούν δάφνες.

 

Προς το παρόν είναι σίγουρα εκτός συνέχειας 3 αφρικανικές,2 ευρωπαϊκές και 1 ασιατική...κι έχουνε περάσει 4 λατινοαμερικάνικες,1 ασιατική και 1 ευρωπαϊκή...να δούμε στο τέλος των ομίλων πως θα πάνε τα πράγματα για την Ευρώπη.Η καλύτερη παρουσία είναι από την λατινική Αμερική και η μεγαλύτερη απογοήτευση η Αφρική...

Προστατέψτε το περιβάλλον.

 

Μηδενική ανοχή στο παθητικό κάπνισμα!

Link to comment
Share on other sites

@parafron4 για την χρησιμοποίηση του Σαλπιγγίδη συμφωνώ και πίστευα ότι θα τον έβαζε στο δεύτερο απλά του προέκειψαν οι 3 αναγκαστικές.

 

Γιαυτό που θα διαφωνίσω μαζί σου είναι για τον Τζιόλη. Νομίζω ότι είσαι λίγο άδικος απέναντί του. Δεν τον είχα ποτέ σε εκτίμηση αλλά στο πρώτο και ειδικά στο δεύτερο μάτς ήταν απο τους κορυφαίους της ομάδας.;)

 

Edit: Καλά αυτοί οι Νιγηριανοί τι χαρακίρι έκαναν. Όσοι δεν έχουν δει τις φάσεις του άλλου ματς δεν μπορούν να καταλάβουν τι εννοώ.

Edited by stefanw595
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ για τον Τζιόλη. Αξιοπρεπέστατη εμφάνιση και σήμερα, και πολύ περισσότερο στον αγώνα με την Νιγηρία. Ανεβασμένος και ο Κατσουράνης σε αυτή τη διοργάνωση.

 

Πολύ θετικοί οι Βύντρα και Τζόρβας σήμερα, εν συγκρίσει με το πρώτο ματς. Ιδίως ο Τζόρβας υπερέβαλλε εαυτόν.

 

Γενικά οι εντυπώσεις που μου άφησε η Εθνική σε αυτό το Μουντιάλ ήταν πολύ καλύτερες από αυτά που είχαμε ...απολαύσει στο Euro 2008. Και μιλάω συγκριτικά για όσους παίκτες ήταν και τότε και τώρα.

Ορισμένοι βέβαια έχουν πέσει εμφανώς, με πρώτο και κύριο τον αρχηγό... ;)

 

Γενικά θα πρέπει να βάλουν όλοι κάτω τη λογική και να αποφασίσουν σοβαρά αν πρέπει να συνεχίσουν στην Εθνική, όχι αν θέλουν... ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

μπραβο στα παιδια που το παλεψαν, αν το ειχανε κανει αυτο με την κορεα θα ηταν διαφορετικα τα πραγματα.
Link to comment
Share on other sites

ασχετη ερωτηση

 

 

πως λεγεται ο παιχτης που μετα απο χτυπημα στα χειλια του βαλανε τοσο πολυ βαμβακι και εμοιαζε με τον αη-βασιλη?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ο Παπαδόπουλος αν θυμάμαι καλά... :lol: Πάλι καλά που δεν του έβαλαν όλο το πακέτο όπως το παίρνουμε από το σούπερ μάρκετ να λες. :rotfl:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτη εξελιξη..γκολ οι Ηνωμενες Πολιτειες στο 92' και πετανε εξω τους Αγγλους που ελαχιστα δευτερολεπτα πιο πριν πανηγυριζαν χωρις να λογαριαζουν ομως τον ξενοδοχο(Ντονοβαν):p
Link to comment
Share on other sites

Ποιους Άγγλους; Οι Σλοβένοι έμειναν έξω.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Απιστευτη εξελιξη..γκολ οι Ηνωμενες Πολιτειες στο 92' και πετανε εξω τους Αγγλους που ελαχιστα δευτερολεπτα πιο πριν πανηγυριζαν χωρις να λογαριαζουν ομως τον ξενοδοχο(Ντονοβαν):p

 

Τι εννοεις πετανε εξω τους Αγγλους? :confused: Δευτεροι βγηκαν και πρωτοι οι ΗΠΑ.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις πετανε εξω τους Αγγλους? :confused: Δευτεροι βγηκαν και πρωτοι οι ΗΠΑ.

 

Ναι sorry μπερδευτηκα..mea culpa;)

Link to comment
Share on other sites

Η εθνική ομάδα έκανε τον κύκλο της, ευχαριστώ όσους βοήθησαν στο να είναι αυτός ο κύκλος επιτυχημένος.

Δε ξέρω ποιος θα έρθει σε αντικατάσταση του Ρεχάγκελ, ξέρω όμως πως όποιος και να είναι θα ζει κάτω από πίεση του πιο επιτυχημένου προπονητή που πέρασε από την εθνική μας ομάδα.

Ένα από αυτά που θα ήθελα είναι το να αλλάξει η ομάδα φιλοσοφία και να μη παίζει για να χάσει αξιοπρεπώς (κακά τα ψέμματα έτσι στήθηκε η ομάδα χθες, αν και για να δώσω και μια δικαιολογία αν δεν είχαν γίνει οι αναγκαστικές αλλαγές δε ξέρουμε τι είχε στο μυαλό του να κάνει προς το τέλος του παιχνιδιού) αλλά να γυρίσει πάλι στα προ του 2004 τότε που έπαιζε και άμυνα και όχι μόνο άμυνα.

 

Κάτι τελευταίο σχετικά με τους παίκτες. Ο Ρεχάγκελ με την μη ανανέωση του συμβολαίου του ίσως έδειξε και σε κάποιους από αυτούς τι πρέπει να κάνουν.

 

Η Αργεντινή ήταν πάντα η ομάδα που υποστήριζα στα μουντιάλ.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού μου βγήκε ασυναίσθητα η φράση, "δε πειράζει τουλάχιστον χάσαμε από τους μελλοντικούς παγκόσμιους πρωταθλητές".

Ο φόβος μου ότι ο Μαραντόνα ίσως είναι η αχίλλειος πτέρνα αυτής της ομάδας γιατί δεν είναι προπονητής, εξουδετερώθηκε από μια κουβέντα που μου είπε ένας συνάδελφος. "Δε χρειάζεται να είναι τίποτα, αρκεί που είναι στο πάγκο". Μένει να δούμε αν είναι έτσι.

 

Η Ομάδα των Η.Π.Α. κατάφερε να προκριθεί παρά τα ακυρωμένα γκολ και ότι έγινε στα παιχνίδια της.

Δε φοβήθηκε κανένα, δε κλείστηκε σε κανένα παιχνίδι κι ας βρέθηκε πίσω στο σκορ και από τον όμιλό της είναι αυτή που πέρασε άξια. Δε θα μου κάνει εντύπωση αν προχωρήσει και στην επόμενη φάση.

 

Για τους παρουσιαστές των αγώνων τα λέμε χρόνια.

Αυτοί είναι στη κρατική τηλεόραση για να πηγαίνουν στα μουντιάλ (αν και φέτος η περιγραφή γίνεται από τα στούντιο της Ε.Ρ.Τ λόγω μάλλον λόγω περικοπών) και κάποιοι άλλοι στους Ολυμπιακούς αγώνες, όλα τα υπόλοιπα δε τους ενδιαφέρουν.

Η συνταγή παλιά και καλή, πάντα κλείνω τον ήχο. Μπορεί να χάνω τον ήχο του γηπέδου αλλά τουλάχιστον τα νεύρα μου δε γίνονται κορδόνια.

Ευτυχώς σήμερα είχαν απεργία και βλέπουμε τους αγώνες μια χαρά και με ήχο γηπέδου και χωρίς .... :X .

Λέτε στο μέλλον με τη ψηφιακή εκπομπή να είμαστε τυχεροί και να υπάρχει επιλογή τηλεθέασης χωρίς περιγραφή από αυτούς; :lol:

Για να μη πω ότι θα πλήρωνα και κάτι παραπάνω για να μη τους ακούω.

 

 

Υ.Γ. Προς όσους λένε ότι η πρόκριση χάθηκε στο παιχνίδι με τη Ν. Κορέα.

Τι μας κάνει τόσο σίγουρους πως αν έπαιρνε η ομάδα θετικό αποτέλεσμα στο συγκεκριμένο παιχνίδι θα κέρδιζε τη Νιγηρία στο επόμενο παιχνίδι; Υποθετικά ναι, ίσως, εάν, πιθανόν, κ.λ.π.. Άλλο οι υποθέσεις και άλλο η ουσία (έστω και αν αυτό που λέμε το λέμε σαφώς υπό μορφή παραπόνου).

Όλες οι διοργανώσεις κρίνονται από την ουσία το σύνολο δηλαδή των αποτελεσμάτων και σε αυτή τη διοργάνωση η εθνική μας είχε καλύτερο αποτέλεσμα από τη προηγούμενη συμμετοχή της. Αυτό κρατάμε και πάμε για άλλα. :)

Edited by tazio
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραια που ειναι οταν εχουν απεργια οι δημοσιογραφοι και δεν ακους τους χαλβαδες σχολιαστες της ΕΡΤ:)
Link to comment
Share on other sites

Τι ωραια που ειναι οταν εχουν απεργια οι δημοσιογραφοι και δεν ακους τους χαλβαδες σχολιαστες της ΕΡΤ:)

 

οντως αλλα ακουγονται πολυ ομως οι βαβουζελες ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Και η Ολλανδία μάλλον με Σλοβακία στους 16. Η πλάκα είναι πως η Ιταλία περνάει και με ισοπαλία, όσο είναι "χ" το άλλο ματς.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Και η Ολλανδία μάλλον με Σλοβακία στους 16. Η πλάκα είναι πως η Ιταλία περνάει και με ισοπαλία, όσο είναι "χ" το άλλο ματς.

Αν ισοφαρίσει, έτσι...

Link to comment
Share on other sites

Αποχαιρέτησαν και οι Ιταλοί το μουντιάλ.

Οι δυο φιναλίστ στο προηγούμενο μουντιάλ είναι έξω κάτι που γίνεται για πρώτη φορά αν δε κάνω λάθος.

 

Έξω λοιπόν η προτελευταία κάτοχος του τίτλου Γαλλία, έξω και η τελευταία κάτοχος Ιταλία.

Κι επειδή το ποδόσφαιρο είναι για να γίνεται πλάκα, Έξω και η προτελευταία πρωταθλήτρια Ευρώπης Ελλάδα. :lol:

Αν πάει έτσι και μείνει εκτός και η νυν κάτοχος του ευρωπαϊκού τίτλου Ισπανία κλείνει το καρέ.

 

Βγήκε και το πρώτο μεγάλο ζευγάρι της φάσης των 16, Αγγλία-Γερμανία.

Θα τολμήσω να πω ότι στην επόμενη φάση (των 8) θα περάσουν η Ουρουγουάη και η ομάδα των Η.Π.Α. και το μεταξύ τους παιχνίδι έχει τις δυνατότητες να είναι από τα καλύτερα.

Το πιο σημαντικό είναι πως ουσιαστικά το μουντιάλ τώρα (στη φάση των νοκ άουτ παιχνιδιών) αρχίζει.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...