Jump to content

[Επίσημο] HTC Legend


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους! Πήρα σήμερα μια κάρτα μνήμης 8 GB και από την ώρα που την έβαλα σβήνει το τηλέφωνο ή δεν την αναγνωρίζει. Ξέρετε γιατί γίνεται αυτό και τι πρέπει να κάνω?? Προφανώς είναι πρόβλημα της κάρτας και όχι του τηλεφώνου?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 981
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους! Πήρα σήμερα μια κάρτα μνήμης 8 GB και από την ώρα που την έβαλα σβήνει το τηλέφωνο ή δεν την αναγνωρίζει. Ξέρετε γιατί γίνεται αυτό και τι πρέπει να κάνω?? Προφανώς είναι πρόβλημα της κάρτας και όχι του τηλεφώνου?

 

Δοκίμασες να βάλεις άλλη κάρτα ή είχες άλλη κάρτα πριν βάλεις την οκτάρα?

κάνε Format της κάρτας από το τηλέφωνο αρχικά και αν δεν κάνει από το τηλέφωνο,φορμάρισε την από το πι-σι.Το νου σου να μην έχεις δεδομένα μέσα!Ξέρω,ότι μετά από Format έστρωσε,σε ένα άλλο Legend.

Δοκίμασε και την κάρτα σε μία άλλη συσκευή..Να δεις λειτουργεί?

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

Η ενημέρωση για την νέα έκδοση γίνεται αυτόματα ή χειροκίνητα;

Η έκδοση που έχω σήμερα είναι η 2.03.405.3

Το backup προ της εγκατάστασης θεωρείται δεδομένο ή απλά προαιρετικό;

 

Μετά από δοκιμές απαντάω εγώ στον εαυτό μου:

Στην δική μου περίπτωση την εγκατάσταση την έκανα χειροκίνητα, δεν μου ήρθε κάποια ειδοποίηση

Εγκατέστησα πρώτα την 2.05.405.2. και μετά την 3.15.405.3 (2.2)

Backup τελικά δεν έκανα, και απ' ότι φαίνεται δεν έχασα τίποτα

 

Τι παρατήρησα στην καινούρια έκδοση:

-Ζωντανές ταπετσαρίες

-Δεν υπάρχει "Το ημερολόγιό μου" μεταξύ των επιλογών στο default ημερολόγιο

-Δύο φορές μέχρι τώρα εξαφανίστηκαν όλα τα στοιχεία από το wizard "ο Καιρός" ,που έχω σε μία από τις οθόνες, μένοντας μόνο το διαφανές background. Δεν επανερχόταν με τίποτα και μόνο αφού το τράβηξα στην διαγραφή και το ξαναέβγαλα λειτούργησε κανονικά

-Ένα πρόβλημα που είχα με καθυστερήσεις και διακοπές στις κλήσεις (και που προσωρινά το είχα αντιμετωπίσει επιλέγοντας μόνο GSM) μοιάζει να διορθώθηκε

-Στην προηγούμενη έκδοση στα μηνύματα πατώντας παρατεταμένα το πλήκτρο της γλώσσας μου έβγαζε ένα μενού ρυθμίσεων από όπου είχα αλλάξει την μορφή του πληκτρολογίου από Qwerty σε Αλφαριθμητικό. Τώρα δεν βρίσκω αυτό το μενού πάνω στο πληκτολόγιο (υπάρχει βέβαια στις ρυθμίσεις Touch Input στο μενού Ρυθμίσεις)

-Τις περισσότερες φορές η οθόνη δεν ξεκλειδώνει σέρνοντας το χέρι προς τα κάτω μία φορά αλλά χρειάζονται 2 φορές. Τυχαίο; ίσως

-Πατώντας το πλήκτρο "Τηλέφωνο" για να πραγματοποιήσω μία κλήση συνεχίζει να μην εμφανίζει Ελληνικούς χαρακτήρες μαζί με τους αριθμούς (αλλά μόνο Λατινικούς) πράγμα που υποτίθεται ότι θα λυνόταν σε κάποια αναβάθμιση, αλλά μάλλον όχι σ' αυτήν.

 

Αυτά θυμάμαι για τώρα :dizzy:

θα επανέλθω

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες να βάλεις άλλη κάρτα ή είχες άλλη κάρτα πριν βάλεις την οκτάρα?

κάνε Format της κάρτας από το τηλέφωνο αρχικά και αν δεν κάνει από το τηλέφωνο,φορμάρισε την από το πι-σι.Το νου σου να μην έχεις δεδομένα μέσα!Ξέρω,ότι μετά από Format έστρωσε,σε ένα άλλο Legend.

Δοκίμασε και την κάρτα σε μία άλλη συσκευή..Να δεις λειτουργεί?

 

Τελικα και εμενα εστρωσε (μετα απο φορματ στο κινητο) μετα απο 2-3 φορες που δεν την αναγνωριζε...Ολα καλα λοιπον και πλεον χωρος αφθονος :)

bodo
Link to comment
Share on other sites

Τελικα και εμενα εστρωσε (μετα απο φορματ στο κινητο) μετα απο 2-3 φορες που δεν την αναγνωριζε...Ολα καλα λοιπον και πλεον χωρος αφθονος :)

 

Το πήγα στη wind (καθότι είμαι άσχετη-μου'θελα και аndroid τρομάρα μου- και μου το έφτιαξε ο υπάλληλος. Σε περίπτωση που ξανακολλήσει, θα σας πω! Επίσης έχει ένα θεματάκι με τον αριθμό των χαρακτήρων στα μηνύματα? Είναι γύρω στους 70 νομίζω.. Πώς θα το κάνω να είναι κανονικά στους 160?? Ή δεν γίνεται?? :(

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα στη wind (καθότι είμαι άσχετη-μου'θελα και аndroid τρομάρα μου- και μου το έφτιαξε ο υπάλληλος. Σε περίπτωση που ξανακολλήσει, θα σας πω! Επίσης έχει ένα θεματάκι με τον αριθμό των χαρακτήρων στα μηνύματα? Είναι γύρω στους 70 νομίζω.. Πώς θα το κάνω να είναι κανονικά στους 160?? Ή δεν γίνεται?? :(

 

 

μπορείς να κατεβάσεις την εφαρμογή handcent sms για να έχεις την δυνατότητα μέχρι 160 αν και μου φαίνεται οτι με την 2.2 διορθώθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Το πήγα στη wind (καθότι είμαι άσχετη-μου'θελα και аndroid τρομάρα μου- και μου το έφτιαξε ο υπάλληλος. Σε περίπτωση που ξανακολλήσει, θα σας πω! Επίσης έχει ένα θεματάκι με τον αριθμό των χαρακτήρων στα μηνύματα? Είναι γύρω στους 70 νομίζω.. Πώς θα το κάνω να είναι κανονικά στους 160?? Ή δεν γίνεται?? :(

 

Η απενεργοποιησε το Τ9 ή μαθε το εσυ (καθε φορα που γραφεις μια λεξη και την επιλεγεις την αποθυηκευει αυτοματα) να γραφει χωρος τονους.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η απενεργοποιησε το Τ9 ή μαθε το εσυ (καθε φορα που γραφεις μια λεξη και την επιλεγεις την αποθυηκευει αυτοματα) να γραφει χωρος τονους.

 

Κατέβασα το handcent sms!!! Ηδονή! Επιτέλους! Αλλά αν θέλω να διαγράψω πχ ένα μήνυμα και όχι όλο το διάλογο πώς γίνεται? Sorry βρε παιδιά για τις απανωτές ερωτήσεις, αλλά δεν έχει και κανένα βιβλιαράκι οδηγιών..

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασα το handcent sms!!! Ηδονή! Επιτέλους! Αλλά αν θέλω να διαγράψω πχ ένα μήνυμα και όχι όλο το διάλογο πώς γίνεται? Sorry βρε παιδιά για τις απανωτές ερωτήσεις, αλλά δεν έχει και κανένα βιβλιαράκι οδηγιών..

 

Εκει που βλεπεις ολο το κατεβατο με τα sms που εχεις ανταλαξει με ενα ατομο αν θελεις να σβησεις καποιο συγκεκριμενο πατας παρατεταμενα πανω στην "φουσκα" και σου βγαζει επιλογη για delete.

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.Παιδιά το τηλέφωνο με την Froyo σας κολλάει καθόλου;

Έχω παρατηρήσει ότι,όταν είναι συνδεδεμένο με δίκτυο WiFi και κάνει Sync,το τηλέφωνο κολλάει (και μερικές φορές του θανατά!):worry:

 

Σας κάνει εσάς κολλήματα?

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας.

Από σήμερα κάτοχος και εγώ του Legend και πρώτη φορά χρήστης Android (με έφαγε το Symbian σειρά Ε-χχ).

Άρα όπως καταλαβαίνετε θα σας ενοχλήσω πολλές φορές ακόμα και για χαζά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση : γιατί δεν χτυπάει το ξυπνητήρι, παρόλο που μου λέει ότι ενεργοποιήθηκε και φαίνεται το σηματάκι του ξυπνητηριού πάνω, στην κεντρική οθόνη?
Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση : γιατί δεν χτυπάει το ξυπνητήρι, παρόλο που μου λέει ότι ενεργοποιήθηκε και φαίνεται το σηματάκι του ξυπνητηριού πάνω, στην κεντρική οθόνη?

 

έχεις διαλέξει και τις μέρες που θέλεις να κτυπάει?

y4
Link to comment
Share on other sites

έχεις διαλέξει και τις μέρες που θέλεις να κτυπάει?

 

Χμμμμμ...όχι..Έπρεπε?? Αφού μου λέει ότι π.χ. η αφύπνιση ρυθμίστηκε για 5 ώρες..

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ...όχι..Έπρεπε?? Αφού μου λέει ότι π.χ. η αφύπνιση ρυθμίστηκε για 5 ώρες..

 

 

Την έχω πάθει γιατί με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις κτυπάει κάθε μέρα εκτός Σάββατο και Κυριακής. Απλά κοίτα κάτω από την περιγραφή αν είναι διαλεγμένες όλες οι μέρες που θέλεις. Αν σου λέει σε 5 ώρες τότε θα έπρεπε να χτυπήσει.. δεν ξέρω ίσως κάποιος άλλος έχει ιδέα.

y4
Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση : γιατί δεν χτυπάει το ξυπνητήρι, παρόλο που μου λέει ότι ενεργοποιήθηκε και φαίνεται το σηματάκι του ξυπνητηριού πάνω, στην κεντρική οθόνη?

 

 

μήπως έχεις βάλει task manager και κλείνεις και αυτό μαζί? αν ναι βάλτο σε ignore list το ρολοι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία έχει βάλει κανείς καμία άλλη rom 2.2 rootαρισμενη???? (και αν είναι δυνατον όχι και γνήσια...δεν θέλω το sense...) Έχετε τίποτα να προτείνετε????
Link to comment
Share on other sites

...

και πάλι ,για 4η φορά, εξαφανίστηκαν τα στοιχεία του καιρού

και ενώ ήμουν στην Κέρκυρα μου έδινε σαν τρέχουσα περιοχή την Γλασκώβη!!

My mobile History:

ERICSSON GO118 -- ERICSSON GF768 -- ERICSSON T28s -- SONY ERICSSON P900 -- SONY ERICSSON G900 -- HTC LEGEND -- SAMSUNG GALAXY S3 mini -- SAMSUNG GALAXY S5 mini -- XIAOMI Mi5 -- XIAOMI Mi Mix 2s

Link to comment
Share on other sites

απο τοτε που εκανα αναβαθμιση σε 2.2 το sense κολλαει και επανεκκινει, χωρις να επανεκκινει το τηλεφωνο. ξερετε τι παιζει;

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δυο μερες με την 2.2 καταγραφω καποια συμπερασματα/συμβαντα:

α.Η εγκατασταση εγινε κανονικα χωρις να πειραχτει τιποτα βασικο απο τις ρυθμισεις του τηλεφωνου.

β. Οι εφαρμογες που μεταφερθηκαν στην καρτα ειναι πιο αργες απο την προηγουμενη κατασταση που ηταν στο τηλεφωνο. Τωρα το πιο αργες ειναι μηδαμμινο μην νομιζεται οτι σερνεται.

γ. Η μαμισια εφαρμογη για sms γραφει μονο κεφαλαια ελληνικα και οχι μικρα οπως στην προηγουμενη κατασταση. Εαν εγω εγραφα μικρα και πηγαιναν κεφαλαια δεν το ξερω αλλα μπορουσα να συνταξω μνμ με πεζα.

δ. Το ανοιγμα της σελιδας στο ιντερνετ ειναι απιστευτα πιο γρηγορο!

ε. Αλαξαν τα εικονιδια καποιων μαμισιων εφαρμογων. Γιναν πιο ομορφα

στ. Η διαχειριση εφαρμογων στις ρυθμισεις εγινε πιο πλουσια με επιλογες οπως μετακινηση στην καρτα/τηλεφωνο, εκκαθαριση δεδομενων, αναγκαστικη διακοπη, απεγκατασταση ενημερωσεων κ.α.

ζ. Η μετακινηση εφαρμογων στη καρτα εδωσε διαθεσιμη μνημη κοντα στα 50ΜΒ. Πολλες μεγαλες εφαρμογες οπως acrobat reader, ndrive, soundhound δεν μεταφερονται.

 

Αυτα τα λιγα

 

Μετα απο δυο βδομαδες με Froyo αναπροσαρμοζω τις εντυπωσεις μου. Froyo sucks!! Δυστυχως κυριοι το τηλεφωνο ειναι πιο αργο απο πριν, καθυστερει αρκετα να ανοιξει τις εφαρμογες. Το dialer1 αργει απελπιστικα να ανοιξει και η προηγουμενη εμπειρια μου με το ιντερνετ δεν ισχυει. Οι σελιδες αργουν και δυσκολευομαι πολυ στην μεγενθυση αφου την πιανει μετα απο 3-4 προσπαθειες. Οπως ενας φιλος αναφερε για να ξεκλειδωσει θελει 3-4 φορες και το touch της οθονης εχει χειτοτερεψει. Δεν ξερω αν ειναι του froyo του htc sense ή του τηλεφωνου μου. Απο μνημη οπως εγραψα εχω διαθεσιμη τωρα κοντα στα 46ΜΒ παροτι μετεφερα και αλλα αρχεια στην καρτα. Δειχνει σαν να μην μπορει ο επεξεργαστης να σηκωσει το froyo. Εαν καποιος γνωριζει κατι που διορθωνει την κατασταση ας το αναφερει.

Link to comment
Share on other sites

Στη δική μου περίπτωση τις πρώτες μέρες όλα δούλευαν άψογα μετά άρχισε να τρώει κολλήματα κάθε φορά που μπαίνω στο ιντερνετ.. Συγκεκριμένα μόλις συνδεθώ μου βγάζει επάνω το εικονίδιο του συγχρονισμού (κύκλος με βελάκια) και το τηλέφωνο σέρνεται για πολύ ώρα αφού ο συγχρονισμός δε λέει να τελειώσει με τίποτα.. Σήμερα το πρωί έκανα επαναφορά σε εργοστασιακές ρυθμίσεις και θα δω πως θα πάει και αυτό.. Ήθελα να το κάνω αμέσως μετά το update αλλά απέφευγα να περάσω όλες τις εφαρμογές από την αρχή.

 

Πάντως μετά την επαναφορά ακόμα και την ώρα που τρέχει ο συγχρονισμός το τηλέφωνο δεν αργεί. Ελπίζω να μην αλλάξει...

y4
Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω βάλει τον zeam launcher πιστεύω είναι πολύ ελαφρύς και δεν κολλάει καθόλου το κινητό, με τον προηγούμενο launcher είχα προσέξει οτι τράβαγε κολλήματα το κινητό (δεν ανταποκρινόταν το touch της οθόνης ήθελε 3-4 φορές για να πιάσει , αργούσε να ανοίξει εφαρμογές , αργούσε το internet και κολλούσε και το live wallpapper ) γιατί ο επεξεργαστής λειτουργούσε στο 100%!!! .

Αν κάποιοι έχουν παρόμοια προβλήματα ας δοκιμάσουν έναν άλλον launcher εγώ προτείνω τον zeam launcher και ας μας πούνε αν έφτιαξαν καθόλου τα πράματα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντέχω άλλο!! Μου σβήνει συνεχώς όταν έχω μέσα την memory card! Και μόλις την αφαιρέσω, δεν σβήνει ποτέ.. Τι πρόβλημα υπάρχει???????? Έχει πρόβλημα το τηλέφωνο, η κάρτα, τι????
Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες μέρες συμβίωσης και άμμεση αναβάθμιση σε 2.2 έχω να παρατηρήσω τα παρακάτω.

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα από τα παραπάνω προβλήματα αν και του πίνω το αίμα καθημερινά για να το μάθω.

Τα 2 αρνητικά που έχω εντοπίσει, είναι:

1. Η μπαταρία του με με έχει απογοητεύσει πλήρως (1 ημέρα με δυσκολία).

2. Ο δέκτης του σήματος είναι χάλια. Εκεί που έπιανα παντού με τα προηγούμενα μου κινητά (Nokia σειρά Ε-χχ) με αυτό δυσκολεύομαι ή δεν έχω και καθόλου σήμα.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγες μέρες συμβίωσης και άμμεση αναβάθμιση σε 2.2 έχω να παρατηρήσω τα παρακάτω.

Δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα από τα παραπάνω προβλήματα αν και του πίνω το αίμα καθημερινά για να το μάθω.

Τα 2 αρνητικά που έχω εντοπίσει, είναι:

1. Η μπαταρία του με με έχει απογοητεύσει πλήρως (1 ημέρα με δυσκολία).

2. Ο δέκτης του σήματος είναι χάλια. Εκεί που έπιανα παντού με τα προηγούμενα μου κινητά (Nokia σειρά Ε-χχ) με αυτό δυσκολεύομαι ή δεν έχω και καθόλου σήμα.

Αντιμετωπιγω και τα δυο προβληματα που ανεφερες και το θεμα του ιντερνετ που κολαει απιστευτα οπως ειπε ο φιλος troublefun. Επισης αργει παρα πολυ να ανοιξει και να κλεισει το τηλ και η αποκριση του touch ειναι αθλια. Εχω χασει το σημα σε περοχες που πριν ειχα με αποτελεσμα να πιστευω οτι η καινουργια βερσιον επηρεαζει και το ραδιοφωνο του τηλεφωνου. Παιδια δεν ηταν ετσι το κινητακι σιγουρα. Δεν ξερω αν πρεπει να του κανω reboot και εαν φτιαξει ή φταιει η 2,2. Καποιος φιλος να διαφωτισει???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...