Jump to content

[Επίσημο] HTC Legend


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άντε να δούμε, τέλη Σεπτέμβρη εμείς θα την περιμένουμε πάντως.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 981
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια , το συγκεκριμενο κινητο ειναι μεσα στα σχεδια μου για αγορα αυτη τη περιοδο .Μπορει να μου πει καποιος την τιμη του στα καταστηματα κινητης τηλεφωνιας αυτη τη στιγμη ? 450 Ε ειναι περιπου ? Ειμαι μεταξυ αυτου και του Wave και το πλεονεκτημα του συγκεκριμενου ειναι το λειτουργικο του οπως το βλεπω.
Link to comment
Share on other sites

Στα 450€ περίπου παίζει. Προσωπικά αν σε ενδιαφέρει τόσο το μέγεθος το Legend είναι μια χαρά. Από την άλλη εγώ με μόνο 40ε διαφορά από το Desire δεν θα το σκεφτόμουν καν, όπως και έκανα... :lol:

 

Για εμένα ξέχνα το wave και διάλεξε κάποιο από τα HTC...

Link to comment
Share on other sites

Στα 450€ περίπου παίζει. Προσωπικά αν σε ενδιαφέρει τόσο το μέγεθος το Legend είναι μια χαρά. Από την άλλη εγώ με μόνο 40ε διαφορά από το Desire δεν θα το σκεφτόμουν καν, όπως και έκανα... :lol:

 

Για εμένα ξέχνα το wave και διάλεξε κάποιο από τα HTC...

 

Αυτο ακριβως σκεφτομουν κι εγω τωρα...Οτι με 40 Ε διαφορα απο το Desire δεν αξιζει να το σκεφτω καν ....Πιστευω μακραν το καλυτερο μοντελο της HTC (στην Ελλαδα τουλαχιστον ) .Το βρισκω και με 420 Ε αρα πιστευω θα ειναι και καλο vfm .

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως σκεφτομουν κι εγω τωρα...Οτι με 40 Ε διαφορα απο το Desire δεν αξιζει να το σκεφτω καν ....Πιστευω μακραν το καλυτερο μοντελο της HTC (στην Ελλαδα τουλαχιστον ) .Το βρισκω και με 420 Ε αρα πιστευω θα ειναι και καλο vfm .

 

Και τα τρια ειναι τελειος διαφορετηκα τηλεφωνα δεν ειναι τα 40ε διαφορα,αλλο το σωμα του Legent αλλο του Desire αν θες κατι να αντεχει την ταλαιπωρια το Legent ειναι μονοδρομος αν θες το καλυτερο hardware+Οθονη πας Wave αν παλι θες μεγαλη οθονη και ενα απο τα καλυτερα Android=Desire.Διαφορετικη χρηστες διαφορετικες αναγκες.Κοιτα να παρεις κατι να σε βολευη αυτο που περνουν ολοι καμια φορα δεν ειναι το καλυτερο για εμας ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άρχισα να έχω πρόβλημα με την μνήμη...Για αυτό είπα και εγώ να ρουτάρω το τηλέφωνό μου...Έλα μου όμως που εγώ έχω έκδοση 2.03...αξίζει να το κάνω downgrade σε 1.31?? μπορεί να μου πει κανείς τις διαφορές τους??? Ευχαριστώ...!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άρχισα να έχω πρόβλημα με την μνήμη...Για αυτό είπα και εγώ να ρουτάρω το τηλέφωνό μου...Έλα μου όμως που εγώ έχω έκδοση 2.03...αξίζει να το κάνω downgrade σε 1.31?? μπορεί να μου πει κανείς τις διαφορές τους??? Ευχαριστώ...!

Το ρουταρα τελικα με την 2.03 και εχει και a2sd πανω...πεδεύτικα να το ρυθμίσω αλλα όλα κομπλε...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις φιλε jOhnys να πεις πως το εκανες τελικα γιατι εχω δυσκολευτει και μπερδευτει αρκετα....

Σ'ευχαριστω!

I do it my way... The right way!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις φιλε jOhnys να πεις πως το εκανες τελικα γιατι εχω δυσκολευτει και μπερδευτει αρκετα....

Σ'ευχαριστω!

Αφού είδα και απόειδα μετά από λίγο σκάψιμο βρήκα μέσα στο xda μία cooked rom που έιναι βασισμένη πάνω στην 2.03 (link για rom) εγλω πήρα την rev 03.Αυτή στην ουσία έιναι η 2.03 χώρις τα περιτά εικονίδια και με κάποια extra (όπως busybox,a2sd). Εμένα μου έλειψε μόνο το teeter που δεν έιχε αλλά με ένα απλό search στο google το βρήκα....Και επίσεις χρειάστηκε να κάνω χειροκίνητα τις ρυθμίσεις για το APN...Κατά τα άλλα η rom είναι jet...(γρήγορη δεν κολλάει και όλα δουλεύουν τέλεια και τρώει λιγότερη μπαταρία)....Από εφαρμογές δεν έχει καμία extra εκτός από τα SU....Ότι θελετε το βαζετε μόνοι σας (root explorer,rom manager και τέτοια αλλά η rom είναι rootαρισμένη)...Η διαδικασία που ακολούθησα είναι η εξης:

 

1.Έκανα downgrade με βάση τον εξής οδηγό (link) (πριν προχωρήσετε στο βήμα 2 καλό θα είναι να ανοίξετε το κινητό και μέσα απο το adb να χρεισημοποιησετε την εντολή unκρακin.bat δεν χρειάζεται να το έχετε hackαρισμενο μετα το downgrade...)

 

2.Rootαρα το κινητό μου με έκδοση 1.31 πλέον με βάση τον εξής οδηγό (Link)(Να προσθέσω ότι τα κινητά μας είναι unbranded και δεν πιστεύω ότι χρειάζονται GoldCards αν βέβαια δοκιμάσετε χωρίς και κολήσετε κάπου πιθανόν να φταίει αυτό)...

 

3.Άνοιξα το recovery μετά και flashαρα την παραπάνω rom...(Link οδηγού για flashαρισμα)...(Καλό θα είναι βέβαια πριν το flashαρισμα μέσα από το recovery να κάνετε partition την sdcard για να δουλέψει το a2sd (η rom υπάρχει διαθέσιμη και χωρίς a2sd) link οδηγού για partion sdcard (swap 32, ext2 512)....

 

Αυτά απο μένα ελπίζω να είναι αρκετά κατανοητά (αν υπάρχει καμία απορία και μπορώ να βοηθήσω πολύ ευχαρίστως...)...:)

Edited by j0hnys
Link to comment
Share on other sites

Σέυχαριστω και παλι!

Μεχρι αυριο το βραδυ θα το δοκιμασω και ελπιζω να εχω αποτελεσμα :-)

I do it my way... The right way!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!:cool:

 

Είμαι και εγώ "ψημένος" για το Legend, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω εσάς τους παλιούς και το θέμα του GPS. ;)

Προερχόμενος από Symbian κινητό (συγκεκριμένα το Nokia N97mini) που μπορούσα να κατεβάσω ό,τι ήθελα από χάρτες (μέχρι και χάρτες από δορυφόρο για όλη την Ελλάδα), θέλω να ρωτήσω, κατεβάζετε χάρτες κανονικά για πλοήγηση και στο Legend, ή χρειάζεται να έχει κανείς internet συνέχεια; Έχει εσωτερικό GPS δηλαδή, ή A-GPS;:shifty:

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά εκ των προτέρων!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Απο σημερα το απογευμα θα ειμαι και εγω ενας ευτυχισμενος κατοχος Adroid συσκευης, του Legend.Εχω διαβασει εκατονταδες σελιδες για το καινουργιο κινητο και το λειτουργικο του. Οντας χρηστης winmo πολλα χρονια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Φανταζομαι οτι θα μπορω να στησω τους 2 email account που εχω στο desktop μου (SMTP και POP3 client) χωρις να χρειαζεται να χρησιμοποιησω gmail οπως μπορουσα σε winmo και να περνω τα email μου οταν συνδεωμαι.Σωστα? Χρειαζομαι καποιο συγκεκριμενο προγραμμα γι'αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Απο σημερα το απογευμα θα ειμαι και εγω ενας ευτυχισμενος κατοχος Adroid συσκευης, του Legend.Εχω διαβασει εκατονταδες σελιδες για το καινουργιο κινητο και το λειτουργικο του. Οντας χρηστης winmo πολλα χρονια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση. Φανταζομαι οτι θα μπορω να στησω τους 2 email account που εχω στο desktop μου (SMTP και POP3 client) χωρις να χρειαζεται να χρησιμοποιησω gmail οπως μπορουσα σε winmo και να περνω τα email μου οταν συνδεωμαι.Σωστα? Χρειαζομαι καποιο συγκεκριμενο προγραμμα γι'αυτο?

 

Καλημερα. Ειμαι επιτελους κατοχος του Legend. Μια χαρα εφτιαξα τα email και ολες τις ρυθμισεις και εβαλα και τα προγραμματα που προτεινεται. Ακομα το εξερευνω αλλα ειμαι ενθουσιασμενος μετα απο winmo και symbian.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από winmo και symbian το android, όντως, φαίνεται παράδεισος... :D

 

Ευχαριστω για το καλοσορισμα:) Εχω δυο ερωτησουλες: Υπαρχει ευκολος τροπος να αλαζω τα προφιλ απο κανονικο σε δονηση οταν βρισκομαι σε συναντηση? Και δευτερο γιατι εχασε τις ρυθμισεις για Cosmote internet on the phone απο χθες που τις εβαλα? Εχω και το apndroid για να ανοιγω και να κλεινω το 3g και σημερα το πρωι που το ανοιξα δεν μπαινει

Edited by thanevi
Link to comment
Share on other sites

Μετά από winmo και symbian το android, όντως, φαίνεται παράδεισος... :D

 

Ευχαριστω για το καλοσορισμα:) Εχω δυο ερωτησουλες: Υπαρχει ευκολος τροπος να αλαζω τα προφιλ απο κανονικο σε δονηση οταν βρισκομαι σε συναντηση? Και δευτερο γιατι εχασε τις ρυθμισεις για Cosmote internet on the go απο χθες που τις εβαλα? Εχω και το apndroid για να ανοιγω και να κλεινω το 3g και σημερα το πρωι που το ανοιξα δεν μπαινει

 

Τα βρηκα και τα δυο. Τις ρυθμισεις τις ξαναπηρα απο Cosmote και για δονηση κατεβαζω τον ηχο απο το πλαινο κουμπι ηχου στο 0. Τεραστια ευκολια

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για το καλοσορισμα:) Εχω δυο ερωτησουλες: Υπαρχει ευκολος τροπος να αλαζω τα προφιλ απο κανονικο σε δονηση οταν βρισκομαι σε συναντηση? Και δευτερο γιατι εχασε τις ρυθμισεις για Cosmote internet on the go απο χθες που τις εβαλα? Εχω και το apndroid για να ανοιγω και να κλεινω το 3g και σημερα το πρωι που το ανοιξα δεν μπαινει

 

Τα βρηκα και τα δυο. Τις ρυθμισεις τις ξαναπηρα απο Cosmote και για δονηση κατεβαζω τον ηχο απο το πλαινο κουμπι ηχου στο 0. Τεραστια ευκολια

Αν δεν πρόσεξες μετά το αθόρυβο μπαίνει και στη δόνηση αν συνεχίσεις να πατάς το voldown...και επίσεις αν πατήσεις συνεχόμενα το πλήκτρο απενεργοποίησης σου έχει επιλογή αθόρυβης λειτουργίας...

 

Αν δεν πρόσεξες μετά το αθόρυβο μπαίνει και στη δόνηση αν συνεχίσεις να πατάς το voldown...και επίσεις αν πατήσεις συνεχόμενα το πλήκτρο απενεργοποίησης σου έχει επιλογή αθόρυβης λειτουργίας...

να σε ρωτησω κάτι...για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσεις apndroid?

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

είμαι και εγώ ενας νέος κάτοχος του Legend χάρην εσάς και των σχολιών σας.

Το τηλέφωνο είναι πολύ καλό αν και με δυσκολεύει λίγο στις ρυθμίσεις του (πρωτάρης στο android).

 

Εδώ και 2 ημέρες προσπαθώ να ανοίξω το android market. Μου ζητά στοιχεία λογ/μου google, τα εισάγω και μετά απο 2 λεπτά λέει οτι αδυνατεί να πραγματοποιήσει ασφαλή σύνδεση με το διακομιστή. Σύνδεση internet είναι βέβαιο οτι υπάρχει και μέσω wifi και μέσω 3g. Γνωρίζει κανείς που ειναι το κολημά του?

 

Επίσης, απο default δεν εχει καποιο file manager? Πώς μπορώ να δω αρχεία στη microSD?

Keep Walking......!!!....if you can....!!!

Johny Walker :D

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πρόσεξες μετά το αθόρυβο μπαίνει και στη δόνηση αν συνεχίσεις να πατάς το voldown...και επίσεις αν πατήσεις συνεχόμενα το πλήκτρο απενεργοποίησης σου έχει επιλογή αθόρυβης λειτουργίας...

 

 

να σε ρωτησω κάτι...για ποιο λόγο να χρησιμοποιήσεις apndroid?

 

Καλησπερα. Το λειτουργω για να κλεινω και να ανοιγω την 3g συνδεση για να μην χρεωθω οταν δεν θελω. Για να ειμαι ειλικρινης εχω προβλημα με την εφαρμογη. Την ημερα που βρισκομαι στο γραφειο εχω ανοιξει την 3g με το apndroid για να παιρνω τα μειλ του σπιτιου. Λειτουργει μια χαρα η συνδεση μου. Το βραδυ που παω σπιτι κλεινω την 3g συνδεση μεσω του apndroid και μπαινω στο wifi του σπιτιου. Το πρωι που βγαινω απο wifi και προσπαθω να μπω 3g δεν μπορω και χρειαζεται να κανω reboot. Μηπως υπαρχει αλλος τροπος να κλεινω την 3g οταν ειμαι σπιτι και να την ανοιγω το πρωι?

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ποιο ευκολος τροπος. θα σου πω τι κανω εγω...

 

Σε καποια οθονη βαζεις το υπαρχον widget/συντομευση της htc για να ανοιγοκλεινεις την συνδεση 3g. Αυτο θα το βρεις πατωντας εχωντας κενο χωρο στην οθονη που επιθυμεις τον σταυρο -->στοιχειο ελεγχου -->ρυθμισεις ---> δικτυο κινητης τηλεφωνιας. Το ιδιο και για το wifi. Και οποια συνδεση θελεις θα την ανοιγοκλεινεις.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ποιο ευκολος τροπος. θα σου πω τι κανω εγω...

 

Σε καποια οθονη βαζεις το υπαρχον widget/συντομευση της htc για να ανοιγοκλεινεις την συνδεση 3g. Αυτο θα το βρεις πατωντας εχωντας κενο χωρο στην οθονη που επιθυμεις τον σταυρο -->στοιχειο ελεγχου -->ρυθμισεις ---> δικτυο κινητης τηλεφωνιας. Το ιδιο και για το wifi. Και οποια συνδεση θελεις θα την ανοιγοκλεινεις.

 

Εχεις απολυτο δικιο φιλε. Χρησιμοποιησα το widget του htc και πια δεν χρειαζομει το apndroid. Thanks for the tip;)

Edited by thanevi
Link to comment
Share on other sites

Επίσης, απο default δεν εχει καποιο file manager? Πώς μπορώ να δω αρχεία στη microSD?

 

Εγω το πρωτο πραγμα που κατεβασα ηταν ο Astro file manager.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πρωτο πραγμα που κατεβασα ηταν ο Astro file manager.

 

Αυτό θα κάνω & εγώ.

 

Έπρεπε πρώτα να λύσω το πρόβλημα με το google account.

 

Thanks!

Keep Walking......!!!....if you can....!!!

Johny Walker :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, μια βδομαδουλα περιπου με το Legend δεν εχω να πω τιποτα αλλο απο Τελειο! Με εχει συνεπαρει το καινουργιο λειτουργικο και η ευκολια του μετα απο τοσα χρονια με winmo. Τερμα πια η ταλαιπωρια να κατεβαζω προγραμματα απο το web να καποια να τα κανω install στο pc για να παιρνω backup και μετα να μεταφερω cab αρχεια στο τηλεφωνο για να τα κανω install. Τωρα ΑΠΛΟΤΗΤΑ! Το βρισκω απο το διαδυκτιο appbrain.com τσεκαρω τις κριτικες βλεπω αν μου κανει και το κατεβαζω με χιλιους τροπους. Δεν μαρεσει το σβηνω και βαζω αλλο.

Κατι αλλο που θα εκτιμησουν οι φιλοι του winmo ειναι οτι δεν χρειαζεται πια να πηγαινουμε σε διαφορα "μαγαζια" για να παιρνουμε τα προγραμματα των 20 ή 30 ευρο. Ολα τσαμπα στο μαρκετ και επι πληρωμη ελαχιστα με ελαχιστο κοστος.

Τωρα το κινητο εχει πολυ καλη οθονη, με καλη αναλυση και με εκπληξη ειδα οτι εχει πολυ καλη ορατοτητα στον ηλιο σε σχεση με το Omnia που ειχα. Σε μια μερα το παραμετροποιησα συμφωνα με τις αναγκες μου και το δουλευω ανετα. Τα προεγκαταστημενα προγραμματα ειναι αρκετα και εχω βαλει μονο τον Astro file manager, DroidStats και 3Gwatchdog για να μετρω τις κλησεις και τα data Dialer One για κλησεις και Pasword safe για τους κωδικους μου. Με αυτα εχω τελειωσει.

Παραμενει ενα στιβαρο τηλεφωνο που δεν φοβασαι μην σου πεσει και διαλυθει (δεν συνιστω να το ριξεται για να επιβεβαιωσετε τα λεγομενα μου:)) και η μπαταρια αντεχει μια ημερα εφοσον συνδεεται σε 3g ή wifi δικτυα μεσα στην ημερα και 2 ημερες αν λειτουργει μονο σαν κινητο (φωνη και sms). Ειναι ελαφρυ για μενα που το εχω συνεχεια απανω μου και στην προπονηση σαν ραδιοφωνο αλλα το μαμισιο καλωδιο παρολο που εχει 3 κουμπια για τις κλησεις δεν ειναι πολυ καλη κεραια για το ραδιοφωνο.

Ενα αλλο καλο που για μενα ειναι καινουργιο ειναι οτι απο μονο του σωζει οtιδηποτε data εκτος απο προγραμματα στην καρτα. Ετσι του δινει περιθωριο η μικρη χωρητικοτητα τησ μνημης του να ειναι υπεραρκετη. Τα προγραμματα που εχω βαλει δεν ξεπερνουν σαν μεσο ορο χωρητικοτητα λιγα Kb με αποτελεσμα να εχω ολη την μνημη διαθεσιμη.Οταν με το καλο ερθει και η 2.2 τοτε θα μεταφερθουν ολα στην καρτα (ακομα και γιαυτη την διαδικασια υπαρχει app στο market).

Γενικα λογω της απλοτητας και της ευκολιας το συνιστω ακομα και σε μη μυημενους σε smartphone και δει ταλαιπωρημενους σαν εμενα απο winmo. Τα χρηματα που στοιχιζει ~400Ε μπορει να φαινονται πολλα αλλα για μενα ειναι ενα εργαλειο επικοινωνοιας που μπορω να κανω και τις εργασιες μου (παιρνω, στελνω μειλ, διαβασω excel,pdf, ενημερωνομαι) οσο πιο απλα και γρηγορα γινεται.

Συγνωμη για το μακροσκελες post αλλα θεωρω οτι θα βοηθησει καποιους να αποφασισουν αν δεν το εχουν κανει ακομα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...