Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Αν δεν κανω λαθος εχει στο πλαι την ενδειξη "DOT" και ακολουθουν 4 νουμερα...

Ας πουμε το DOT1205 σημαινει οτι το λαστιχο εχει παραχθει την 12η εβδομαδα του 2005!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν κανω λαθος εχει στο πλαι την ενδειξη "DOT" και ακολουθουν 4 νουμερα...

Ας πουμε το DOT1205 σημαινει οτι το λαστιχο εχει παραχθει την 12η εβδομαδα του 2005!

Δεν κάνεις λάθος :p

Όσο για τον πόσο καιρό πρέπει να έχει περάσει από την παραγωγή, εκεί είναι που υπάρχουν πολλές γνώμες...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κανω λαθος εχει στο πλαι την ενδειξη "DOT" και ακολουθουν 4 νουμερα...

Ας πουμε το DOT1205 σημαινει οτι το λαστιχο εχει παραχθει την 12η εβδομαδα του 2005!

Ενταξει το βρηκα αυτο! Τα λαστιχα λενε 0706. Ειναι καλα; Η μηπως μου επαιξαν ταπα; Τα εβαλα τεσσερις μηνες μετα την ημερομηνια που λεει..

Link to comment
Share on other sites

Επισης πολυ σημαντικο ειναι το που φυλασονται τα ελαστικα... Αν ας πουμε ο λαστιχας τα εχει μπορστα στην βιτρινα μεσα στον ηλιο μονο καλα λαστιχα δεν θα παρετε!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Επισης πολυ σημαντικο ειναι το που φυλασονται τα ελαστικα... Αν ας πουμε ο λαστιχας τα εχει μπορστα στην βιτρινα μεσα στον ηλιο μονο καλα λαστιχα δεν θα παρετε!! ;)

 

Πράγματι, αλλά που να το ελέγξεις αυτό...:(

 

8-10 μήνες είναι, ας πούμε, "γκρίζα ζώνη":p

 

Με λίγα λόγια, πριν σας βάλουν τα ελαστικά δείτε τις ημερομηνίες και αν είναι άνω του έτους μην τα βάλετε.

 

Ο λόγος είναι ότι στα 3-4 χρόνια (max 5) τα ελαστικά ξεραίνονται ασχέτως χιλιομέτρων και φθοράς και καλό είναι να αλλάζονται. Όσο πιο παλιά ελαστικά βάζει κανείς τόσο πιο μικρότερη είναι η διάρκεια ζωής των ελαστικών ως προς αυτόν τον παράγοντα.

 

Edit: Aν βέβαια κάποιος αλλάζει ούτως ή άλλως ελαστικά κάθε 1-2 χρόνια λόγο φθοράς, αυτός ο παράγοντας δεν είναι τόσο σημαντικός. Και πάλι όμως όσο πιο φρέσκα, τόσο το καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Και κατι ακομα! Βασικα εγω δεν αλλαξα και τα 4 λαστιχα (τα λαστιχα ηταν ουτε δυο χρονων απλα δυο ειχαν πεταξει παπουρακια γι'αυτο αλλαξα μονο τα δυο)

Μπροστα μου εβαλε τα καινουρια (Michelin pilot exalto) και πισω μου αφησε τα παλια (Goodyear NCT 5 - αυτα ειναι και τα μαμισια).Μπορει να δημιουργηθει καποιο προβλημα επειδη δεν ειναι ολα τα λαστιχα τα ιδια; Η μηπως επειδη τα πισω ειναι πιο παλια απο τα καινουρια; Δηλαδη να βιαστω να αλλαξω και τα αλλα η να τα αφησω για οσο τραβηξουν;

Link to comment
Share on other sites

Dragonheart, η συμβουλή μου : όταν αλλάζεις ελαστικά, να τα αλλάζεις και τα 4. Σε θέματα ασφάλειας δεν χωράει οικονομία.

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Το τουτού μου (Suzuki Swift '06) "φοράει" GoodYear Eagle NCT5.

Καταρχήν, σαν ελαστικά τί λένε τα συγκεκριμένα.

Κατά δεύτερον, επειδή δεν έχω σχετική εμπειρία, με διαφορετικά ελαστικά τί θα πρέπει να προσέξω στα συγκεκριμένα και τί όχι;

129026.png?1640591734

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Τί είναι τα παπουράκια?

 

Ναι τα βυζακια η οπως αλλιως λεγονται εννοω!

 

Dragonheart, η συμβουλή μου : όταν αλλάζεις ελαστικά, να τα αλλάζεις και τα 4. Σε θέματα ασφάλειας δεν χωράει οικονομία.

 

Συμφωνω απολυτα μαζι σου αλλα αν το ενα λαστιχο κανε 200 και ευρω δεν ειναι και τοσο ευκολο να τα αλλαξεις και τα τεσσερα.. Ετσι κι αλλιως δεν ηταν φαγωμενα τα λαστιχα αλλα οι πολλες λακουβες μου τα "σκοτωσαν"!

Γι αυτο ρωταω αν υπαρχει προβλημα, αν δεν κανει καλο στο αμαξι να εχεις δυο διαφορετικα λαστιχα θα τα αλλαξω το δυνατον συντομοτερο!

 

Το τουτού μου (Suzuki Swift '06) "φοράει" GoodYear Eagle NCT5.

Καταρχήν, σαν ελαστικά τί λένε τα συγκεκριμένα.

Κατά δεύτερον, επειδή δεν έχω σχετική εμπειρία, με διαφορετικά ελαστικά τί θα πρέπει να προσέξω στα συγκεκριμένα και τί όχι;

 

Εγω που τα φορουσα μεχρι προτινως ειναι αρκετα καλα. Αλλα δεν πιστευω οτι υπαρχουν καλα και κακα λαστιχα αν δωσεις αρκετα λεφτα. Ειναι τι θελει ο καθενας. Για παραδειγμα για τι χρηση το θελεις, αν θελεις να ειναι μαλακα η σκληρα κτλ.

Βεβαια παιζει σημασια και το μεγεθος και ο τυπος του λαστιχου αλλα παρε για το συγκεκριμενο κριτικες:

http://www2.sicherbestellen.de/cgi-bin/RDTyreTest.pl?cart_id=58653325.15.2782&kplz=&Cookie=&language=GR&dsco=37&Marke=Goodyear&Profil=EAGLE+NCT+5&Med=Reifentest.com','Goodyear0'

Link to comment
Share on other sites

Το τουτού μου (Suzuki Swift '06) "φοράει" GoodYear Eagle NCT5.

Καταρχήν, σαν ελαστικά τί λένε τα συγκεκριμένα.

Κατά δεύτερον, επειδή δεν έχω σχετική εμπειρία, με διαφορετικά ελαστικά τί θα πρέπει να προσέξω στα συγκεκριμένα και τί όχι;

 

 

μετρια.....

Link to comment
Share on other sites

Tora sto grand vitara forao 225/65 R17 bridgestone dueler kai einai panakriba 180e to kommati...... apo tin alli einai arketa kala sto stripsimo oso ki an fainetai periergo gia tous gnostes! kata ta alla opos eixa pei kapote ta good year wrangler 50-50 pou eixa kamia sxesi me ayta! Makari na bgaloun kai alles etairies antagonistika mpas kai kataferoume na aneboume kana braxo giati me ta mama de....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Παιδιά, θα ήθελα μια γνώμη για καινούργια ελαστικά στο NISSAN Primera ('04) μου (επειδή είμαι μάλλον άσχετος ).

Κινούμαι αρκετά και στην πόλη και στην Εθνική αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ταχύτητα (δεν είμαι ιδιαίτερα fan έτσι κι αλλιώς) όσο η ασφάλεια γιατί εχω και μικρό παιδάκι. Α, και δεν καβαλάω συνήθως πεζοδρόμια :D

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη

..and you'll never walk alone...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, θα ήθελα μια γνώμη για καινούργια ελαστικά στο NISSAN Primera ('04) μου (επειδή είμαι μάλλον άσχετος ).

Κινούμαι αρκετά και στην πόλη και στην Εθνική αλλά δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η ταχύτητα (δεν είμαι ιδιαίτερα fan έτσι κι αλλιώς) όσο η ασφάλεια γιατί εχω και μικρό παιδάκι. Α, και δεν καβαλάω συνήθως πεζοδρόμια :D

Οποιαδήποτε βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη

 

Μετα απο ενα ατυχημα που ειχα με αυτοκινητο,που φοραγα κατι γιαπωνεζικα λαστιχα αγνωστου ταυτοτητας,δεν το ξανακανω το λαθος.

Τα καλυτερα ελαστικα κατα τη γνωμη μου ειναι τα pirelli.

Ω ξειν' αγγελλειν Λακεδαιμονιοις οτι τηδε κειμεθα τοις κεινων ρημασι πειθομενοι.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...