Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

Καλημέρα εγώ δυστυχώς έχω τα PIRELLI P6000 205-50-17, τελικά πρέπει να είναι τα χειρότερα λάστιχα που κυκλοφορούν, το αυτοκίνητο είναι το BMW 316 TI, τα λάστιχα γλυστράνε πολύ εύκολα και τρυπάνε επίσης πολύ εύκολα, εάν το αυτοκίνητο δεν είχε DSC θα τα άλλαζα αμέσως!!!!!!!!!, από την εμπειρία μου λάστιχα με το καλύτερο κράτημα είναι τα Michelen.
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιατί δε δοκιμάζεις φίλε electrion τα michelin pilot exalto2? Πολύ καλα!!!!

:)..όμως κάνουν γύρω στα 300Ε...

 

Έχω δύο ενδοιασμούς για αυτή την περίπτωση.

1) Ο δείκτης ταχύτητας V, που ίσως σημαίνει ότι θα χρειάζονται αρκετό ζέσταμα. Μην ξεχνάμε ότι μιλάμε για Corsa στα 1.2 χωρίς μετατροπές, πέρα από αισθητικές.

2) Τα χρήματα. 300 ευρώ για λάστιχα...; Και καλά να είμαι σίγουρος ότι δε θα έχω πρόβλημα (βλ. (1))! Μην τα πάρω, και με 300Ε έχω μετά αμάξι για συνεχή μπαντιλίκια! :wacko:

 

Δεν έχω και χρόνο να το ψάξω... Δύσκολοι καιροί...!

[sIGPIC][/sIGPIC] Do not play with others' feelings!
Link to comment
Share on other sites

se nissan x-trail ta geolandar tis yokohama.Poli kala lastixa kai gia xwma kai gia asfalto.Ta ixane oi 4 troxoi se mia dokimi enos touareg.

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

:!: Μεγαλη προσοχη τωρα παιδια με τα πρωτοβροχια... Επεσαν το απογευμα 5 σταγονες (οτι χειροτερο!) και οι δρομοι απο τα χωματα εγιναν σκετο γυαλι! Τοση γλιτσα ειχα καιρο να δω... Τα ABS και ASR δουλευαν υπερωριες! :!:
Link to comment
Share on other sites

Continental SportContact 2 225/45/18 & 255/40/18

Apsogo krathma kai genikotera to amaksi kollaei sto dromo alla sta meion einai to oti thelei ligh ypomonh mexri na zestathei

 

Continental PremiumContact 175/65/14 % 175/65/14

Arketa kalo frenarisma kai krathma ligo mou th dinei o thoryvos kai to gegonos oti tha mporousa na eixa valei kalytera:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους!:shifty:

 

Όπως είχα γράψει και πριν κανα μήνα, το Corsa μου φοράει εδώ και 53.000 χλμ τα Dunlop Sport 01 195/50 R15. Πολύ καλό λαστιχάκι και πέρα από καλό κράτημα και επιδόσεις (που είναι φυσικά τα πρωτεύοντα), προσωπικά μου αρέσει και εμφανισιακά.

Ήρθε όμως η ώρα να αλλαχτούν και αυτά κι, επειδή δεν είμαι τύπος που θα βάζει μια ζωή (που λέει ο λόγος) τα ίδια λάστιχα αλλά μου αρέσει να δοκιμάζω και άλλες λύσεις, λέω να αλλάξω και να πάω σε κάποιο άλλο "κομμάτι".

 

Πήγα λοιπόν στο μαγαζί που είχα βάλει τότε τα Dunlop και μου είπε αμέσως, με το που ξεκίνησα να μιλάω, τα Bridgeston ER300. Για την ίδια διάσταση πάντα (195/50 R15). "Έχεις καμιά δεύτερη επιλογή;", τον ρωτάω, τίποτα εκείνος. :X Τιμή: 240€.

 

Αξίζουν ρε σεις; Αυτός φαινόταν πραγματικά πωρωμένος και δε μπορώ να πω ότι είναι και πολύ παραμυθάς και άτομο που προσπαθεί να πουλήσει σώνει και καλά αυτό που θέλει. Ποτέ δεν ξέρει κανείς βέβαια.

 

Και έστω ότι είναι πολύ καλά, η τιμή λέει; Μου φάνηκε λίγο τσιμπημένη... :confused: Τα Dunlop πρέπει να τα είχα βάλει πιο φθηνά. Το κακό είναι ότι δε θυμάμαι πόσο. Τέλος πάντων.

 

Τι λέτε κι εσείς; Θα το ψάξω λίγο βέβαια, αλλά μια επιπλέον γνώμη είναι φυσικά χρήσιμη.:cool:

Τα ΕΡ300 δεν είναι σχετικά βασική έκδοση; :worry:

Καλημέρα εγώ δυστυχώς έχω τα PIRELLI P6000 205-50-17, τελικά πρέπει να είναι τα χειρότερα λάστιχα που κυκλοφορούν, το αυτοκίνητο είναι το BMW 316 TI, τα λάστιχα γλυστράνε πολύ εύκολα και τρυπάνε επίσης πολύ εύκολα, εάν το αυτοκίνητο δεν είχε DSC θα τα άλλαζα αμέσως!!!!!!!!!, από την εμπειρία μου λάστιχα με το καλύτερο κράτημα είναι τα Michelen.

η ti δεν είναι η προηγούμενη γενιά της compact; Δηλαδή το σουλούπι της Ε36; Αν ναι τότε μην κατηγορείς τα λάστιχα αλλά το αυτοκίνητο για το γνωστό του κακό στήσιμο. Τα Ρ6000 τα είχα εργοστασιακά στην Ci και μέχρι τα 35.000 χιλιόμετρα ήταν άψογα.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΡ300 δεν είναι σχετικά βασική έκδοση; :worry:

η ti δεν είναι η προηγούμενη γενιά της compact; Δηλαδή το σουλούπι της Ε36; Αν ναι τότε μην κατηγορείς τα λάστιχα αλλά το αυτοκίνητο για το γνωστό του κακό στήσιμο. Τα Ρ6000 τα είχα εργοστασιακά στην Ci και μέχρι τα 35.000 χιλιόμετρα ήταν άψογα.

 

η 316ti ειναι Ε46 το στήσιμο του αυτοκινήτου είναι τέλειο και τα P6000΄είναι εργοστασιακά mont;elo 2004 B6, και αν θέλεις κλείσε το DSC Κκαι θα καταλάβεις, επίσης η Ε36 δεν είχε DSC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Το βασικο μειωνεκτημα (για εμενα θα ηταν πλεονεκτημα!) ηταν οτι η Ε36 Compact ειχε την πισω αναρτηση απο την Ε30 για εξοικονομηση χωρου... Το αυτοκινητο ειχε απλα μια υπερστροφικη συμπεριφορα εν αντιθεσει με την υποστροφικη συμπεριφορα που τεινουν να εχουν ολα τα συγχρονα αυτοκινητα! ;)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Μια φίλη έχει ένα peugeot 307 1.600 4θυρο και μετά από 4 χρόνια πρέπει να αλλάξει λάστιχα... Ξέρω άργησε αλλά συνέχεια το ανέβαλλε...

 

Επειδή λοιπόν δεν ξέρει τι λάστιχα να βάλει, ούτε και γω, θα χρειαστούμε τη βοήθειά σας!!!

 

Οι περισσότερες διαδρομές είναι μέσα στην Αθήνα αλλά και 1-2 φορές το 3μηνο κάνει ένα ταξίδι... Κυρίως μέσα στην Αθήνα όμως... Δεν ξέρω τι τιμές κυκλοφορούν αλλά αν γίνεται να μη φτάνουν πάνω από 450 ευρώ...

 

Περιμένω τις απαντήσεις σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

η 316ti ειναι Ε46 το στήσιμο του αυτοκινήτου είναι τέλειο και τα P6000΄είναι εργοστασιακά mont;elo 2004 B6, και αν θέλεις κλείσε το DSC Κκαι θα καταλάβεις, επίσης η Ε36 δεν είχε DSC !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οπότε μένει το πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει... πόσα;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

τι θα μου προτεινατε για Ibiza 1,4 75hp??

πρωτη αλλαγη μετα απο 40000 χλμ με τα goodyear eagle NCT 5, αρκετα ευχαριστημενος.

τα Pilot exalto θα εχουν προβλημα με το ζεσταμα?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ moderator τα χλμ. είναι 21.600, αλλά αυτή την συμπεριφορά την είχαν από τα 5.000 χλμ. και ειδικά σε βρεγμένο.

Τότε σημείωσατε τα Ρ6000 (και μάλλον και τα καλύτερα Pirelli) ακατάλληλα για την compact, σε αντίθεση με τη Ci. Πάντως εντύπωση μου κάνει...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

οτι και να βαλεις το ιδιο ειναι.....

Φαντάζομαι πως δεν μπορεί… θα υπάρχει κάποια διαφορά, εκτός από τα 30 ευρώ πάνω κάτω.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΕΡ300 δεν είναι σχετικά βασική έκδοση;

 

Ναι μάλλον η βασική είναι. Αλλά μου τα έχουν προτείνει μέχρι τώτα τρεις λαστιχάδες.

 

Άκουσα βέβαια και κάτι τιμές 330 ευράκια για Goodyear F1 (αλλά λόγω Corsa 1.2 δε λέει, λόγω δείκτη V). Ψιλοακριβούτσικα τα πράματα! Ρε τι έχουμε πάθει! Που να είχα και καμιά 17άρα ζάντα (που θα βάζει απ' ό,τι μαθαίνω η Opel στο νέο Corsa Sport...)

 

Άσχετο: γιατί τα τελευταία χρόνια διαρκώς μεγαλώνουν οι διαστάσεις στα λάστιχα; Και εννοώ στα νέα αυτοκίνητα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Do not play with others' feelings!
Link to comment
Share on other sites

 

Άσχετο: γιατί τα τελευταία χρόνια διαρκώς μεγαλώνουν οι διαστάσεις στα λάστιχα; Και εννοώ στα νέα αυτοκίνητα.

Και γιατί δεν πέφτουν οι τιμές τους;; Υποτίθεται ότι ένας λόγος για τις ακριβές τιμές των μεγάλων διαστάσεων ήταν οι μειωμένες πωλήσεις; Τώρα; Που το civic έφτασε να φοράει λάστιχα 17-18 ιντσών;

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ rigasnic.

 

Βέβαια υπάρχει μια λογική του όσο μεγαλύτερη διάσταση τόσο πιο ακριβό. Αλλά ποια λογική υπάρχει στο ότι το 185/55 R15 είναι πιο ακριβό από το 195/50 R15; Επειδή έχει μεγαλύτερο προφίλ κατά μισό περίπου εκατοστό; Καμιά λογική. Φαντάζομαι μόνο από τη ζήτηση.

Αλλά πάλι, γιατί ο κόσμος ζητά 195/50 και όχι 185/55; Εγώ π.χ. γιατί να αλλάξω διάσταση στο Corsa μου πριν δύο περίπου χρόνια και να αφήσω αυτή που και καλά ορίζει η Opel; Και επειδή μου άρεσε λίγο πιο φαρδύ λάστιχο αλλά και για τα λεφτά.

 

Τώρα, για αυτό που λέει ο rigasnic, δεν ξέρω τι παίζει. Δεν έχουν πέσει καθόλου οι τιμές τα τελευταία χρόνια; Τότε μιλάμε για μία ακόμα εκμετάλλευση. Μας επιβάλλουν να αγοράζουμε μεγαλύτερα και άρα πιο ακριβά λάστιχα.

 

Τι ψάχνω κι εγώ να βρω; Χαμός στι ίσιωμα.

[sIGPIC][/sIGPIC] Do not play with others' feelings!
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι. τελικα μετα απο πολλη αναζητηση κ πολλες γνωμες εβαλα τα Continental SportContact 2 195-50-15. κοστισαν 250ε κ μεχρι τωρα τα 500χλμ που εχω κανει μου εχουν δωσει τις καλυτερες εντυπωσεις.
Link to comment
Share on other sites

Mετα απο αριστες εντυπωσεις με τα TOYO Proxes T1R σε διαστασεις μπρος 235/35/19 και πισω 265/30/19,θα αλλαξω μονο τα πισω με Pirelli rosso 295/30/19 καθως δεν βγαινουν τα toyo σε αυτη τη διασταση..

 

Θα ενημερωσω με εντυπωσεις αν και εχω ακουσει τα καλυτερα..

Ας ελπισω οτι θα κρατησουν την νεα ιπποδυναμη...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ παλι. τελικα μετα απο πολλη αναζητηση κ πολλες γνωμες εβαλα τα Continental SportContact 2 195-50-15. κοστισαν 250ε κ μεχρι τωρα τα 500χλμ που εχω κανει μου εχουν δωσει τις καλυτερες εντυπωσεις.

 

 

σε τι αμάξι φίλε μου? :D

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...