Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πρεπει να ειναι φανταστικο λαστιχο! Να εβγαινε και σε 205/55/16 καλα θα ηταν....

 

:pέχω μια περισσευούμενη τετράδα ζάντες 17άρες που είναι η σωστή διάσταση για να ανέβεις κατηγορία και να τα κάνεις 225/45/17...:p

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω fulda carat exelero 225/40/18 και ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος. πολυ καλο λαστιχο και με καλη τιμη :)
Ericsson GA 628, Ericsson GH 688, Samsung SGH 600, Panasonic GD30, Nokia 8210, Panasonic GD87, Sony Ericsson P800, Siemens CX 65, Sony Ericsson K750i, Motorola V360v, Qtek S110, Samsung ZV30, Nokia N73, LG KS20, Vodafone 541, Samsung Omnia 16GB, HTC Desire, SE Xperia Neo V, HTC Sensation, LG 4X HD, Coolpad F1, Ecoo E04 Plus, Samsung Note 4, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Note 9 (512/8)
Link to comment
Share on other sites

γύρισα στην παλιά αγαπημένη μου bridgestone, και έβαλα τα potenza RE050A 225/45/R17....όπως και περίμενα, κορυφαίο...:)

 

Άρχοντας!!!!!!! ;);)

Hello !
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Michelin PE2 αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος. Με αποκορύφομα όλων, το σημερινό ακαριαίο κλατάρισμα (το λεγόμενο "μπαμ") του πίσω αριστερού ελαστικού εν κινήσει!!!! Ευτυχώς που η Αττική οδός σήμερα το πρωί ήταν στα high της, με μέση ταχύτητα τα 15χλμ, οπότε δεν συνέβει τιποτα χειρότερο!!! Να τα χαίρονται, δεν ξαναπέρνω michelin, αφού κάθε επαφή μου μαζί τους δεν ήταν και ότι καλύτερο. Πάω ή για Bridgeston RE300 ή το πιθανότερο Continental PContact2.

 

Διάσταση 205/55/16.

Αμάξι MAZDA6 2.0 MZR

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Οταν εννοεις "μπαμ" τι ακριβως εννοεις? Ειναι εξαιρετικα απιθανο να κλαταρει ενα συγχρονο ελαστικο ετσι στα καλα καθουμενα...

Ποσο καιρο τα ειχες? Απο πιεσεις πως πηγαινες?

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Οδηγάω 24 χρόνια, από τράκτορα μέχρι παπί, αλλά τέτοιο πράγμα πρώτη φορά το βλέπω! Όπως ακριβώς το λέω. Έκανε "μπαμ" και κλάταρε ακαριαία!!!:!:

Όσο απίθανο και αν είναι, είχε στο πέλμα (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) ένα ρογμόδες σκίσημο μήκους 3εκ. (!!!!!!!!) :blink:

Και λέγοντας ρογμόδες εννοώ ότι δεν ήταν ίσιο σαν κόψημο από κάποιο χοντρό γυαλί (πχ κρύσταλο). Ήταν ακανόνηστο το σκίσημο, σαν σπάσημο.

Κάποιον άγιο είχα δίπλα μου, αφού συνέβει εκείνη την χρονική στιγμή, καί όχι πάνω σε καμιά στροφή με 100 -120χλμ. Εκεί πραγματικά θα είχα σκοτωθεί! :X

 

Ο Θεός να φυλάει!

Michelin απλά δεν ξαναπέρνω!:mad:

 

Ps:

Τα έχω 3 χρόνια και 10 μήνες. Θα τα άλλαζα τα Χριστούγεννα. (έχουν κάνει 30000χλμ, το αμάξι φυλάσεται σε υπόγειο πάρκιγκ)

Μάλλον χαμηλή πίεση πρέπει να είχαν γιατί όταν έβαλα ένα μεταχειρισμένο ελαστικό στην θέση του σκασμένου, ο μικρός χρειάστηκε να συμπληρώσει πίεση στα υπόλυπα 3 λάστηχα.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω. Οδηγάω 24 χρόνια, από τράκτορα μέχρι παπί, αλλά τέτοιο πράγμα πρώτη φορά το βλέπω! Όπως ακριβώς το λέω. Έκανε "μπαμ" και κλάταρε ακαριαία!!!:!:

Όσο απίθανο και αν είναι, είχε στο πέλμα (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) ένα ρογμόδες σκίσημο μήκους 3εκ. (!!!!!!!!) :blink:

Και λέγοντας ρογμόδες εννοώ ότι δεν ήταν ίσιο σαν κόψημο από κάποιο χοντρό γυαλί (πχ κρύσταλο). Ήταν ακανόνηστο το σκίσημο, σαν σπάσημο.

Κάποιον άγιο είχα δίπλα μου, αφού συνέβει εκείνη την χρονική στιγμή, καί όχι πάνω σε καμιά στροφή με 100 -120χλμ. Εκεί πραγματικά θα είχα σκοτωθεί! :X

 

Ο Θεός να φυλάει!

Michelin απλά δεν ξαναπέρνω!:mad:

 

Ps:

Τα έχω 3 χρόνια και 10 μήνες. Θα τα άλλαζα τα Χριστούγεννα. (έχουν κάνει 30000χλμ, το αμάξι φυλάσεται σε υπόγειο πάρκιγκ)

Μάλλον χαμηλή πίεση πρέπει να είχαν γιατί όταν έβαλα ένα μεταχειρισμένο ελαστικό στην θέση του σκασμένου, ο μικρός χρειάστηκε να συμπληρώσει πίεση στα υπόλυπα 3 λάστηχα.

 

Φίλε μου παρόμοιο περιστατικό συνέβη στα δικά μου Bridgestone πριν λιγο καιρό. Κλάταρε το ελαστικό πίσω αριστερά από μόνο του. Δεν οδηγούσα εγώ αλλά ο πατεράς μου. Κι ήταν στροφή με ταχύτητα. Κι εκεί είχε άγιο.... Είχε σκίσιμο στο πλάι.... Γύρω στους 30 ποντους, αφού είχε κάνει λακούβα το ελαστικό... Βέβαια ήταν πολύ φθαρμένα. Ξανά τα ίδια έβαλα ομως.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερουμε τιποτα για τα cooper?εγω δεν τα ειχα ξανακουσει εβαλα στο wrangler μου εντος εκτος δρομου,η τιμη μου φανηκε καλη απλα δεν ειχα ξανακουσει τη μαρκα,ο λαστιχας μου εδειξε το τζιπ του και του ειχε βαλει τα ιδια λαστιχα
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Τι χώρα κατασκευής έχουν αυτά τα συγκεκριμένα michelin που φοράς;

 

 

Νομίζω ήταν Ισπανία. Δεν είμαι σίγουρος όμως, και τώρα πια είναι αδύνατον να τα δω. Τα έχω αλλάξει.

 

 

Φίλε μου παρόμοιο περιστατικό συνέβη στα δικά μου Bridgestone πριν λιγο καιρό. Κλάταρε το ελαστικό πίσω αριστερά από μόνο του. Δεν οδηγούσα εγώ αλλά ο πατεράς μου. Κι ήταν στροφή με ταχύτητα. Κι εκεί είχε άγιο.... Είχε σκίσιμο στο πλάι.... Γύρω στους 30 ποντους, αφού είχε κάνει λακούβα το ελαστικό... Βέβαια ήταν πολύ φθαρμένα. Ξανά τα ίδια έβαλα ομως.

 

 

Μάλιστα! Το θέμα είναι ότι τα δικά μου ήταν καλοζωισμένα, και με λίγα χλμ (και αυτά σε ταξίδια). Και δεν σκίστηκαν στο πλάι, εκεί άντε να το καταλάβαινα. Κάποιο χτύπημα, κανένα σίδερο, από πεζοδρόμιο, κάτι τέλος πάντων. Στο πέλμα?? Πως?? Και δεν φαίνονταν για κόψημο. Αυτό το καταλαβαίνεις αμέσως, αυτό απλά έσπασε!

Τες πα, αφού είμαι καλά.... Θα πάω ν' ανάψω κανένα κεράκι, και τα έχω ήδη πετάξει βάζοντας Continental.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να βάλω σε peugeot 206 1.600?

Φοράει 15άρια...

 

Μου είπαν για πιρελλι 7 στα 380...

 

Τι λέτε?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τι να βάλω σε peugeot 206 1.600?

Φοράει 15άρια...

 

Μου είπαν για πιρελλι 7 στα 380...

 

Τι λέτε?

 

195/55/15 φορας? εγω περσυ στο κλιο εδωσα 260 για την διασταση που σου λεω.

99% εβαλα το P7 kai 1% to P6.

Link to comment
Share on other sites

195/55/15 φορας? εγω περσυ στο κλιο εδωσα 260 για την διασταση που σου λεω.

99% εβαλα το P7 kai 1% to P6.

 

Ναι...όλα τα νούμερα είναι:

195/55R 15/85H

 

Κάνω χιλιόμετρα στην πόλη αρκετά αλλά και 5-6 ταξίδια το χρόνο εκτός...

Το P7 είναι μαλακό? Μου είπαν ότι μαλακό πρέπει να βάλω...:O

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Εχω Pirreli P zero nero 205/45/16 τι γνωμη εχετε γι' αυτα?

αν και τα πηρα μετεχειρισμενα μαζι με τις ζαντες στα ποσα Ε θα ειναι καλη τιμη για τα φορεσω τα ιδια?

Nokia 3210, 6510

Sonyericsson Z1010, W850 , τώρα X8 με 4.1.2 Jeallybean @748Mhz!!!! + 4.4 kitkat Launcher

Sharp 703SH LG Arena

SONY XPERIA M4 AQUA

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Την Πέμπτη το βράδυ παρέλαβα το BRAVO από τον αντιπρόσωπο. Εκτός του ότι ήταν βρώμικο με λάσπες από την μάντρα, μετά το πλύσιμο είδα δύο θαμπώματα στην οροφή και στο καπό και ένα χτυπηματάκι στη λαβή της πόρτας του συνοδηγού. Επίσης, πρόσεξα σήμερα το πρωί τα λάστιχα και έχουν σε κάποια σημεία μεγάλα σημάδια με καφέ απόχρωση...Διάβασα ότι δείχνουν πως τα ελαστικά έχουν υποστεί φθορά..Ημερομηνία κατασκευής των ελαστικών είναι 2η βδομάδα του Μαΐου...Θα πάω αύριο πρωι για να μου τα φτιάξουν τα σημάδια και να ζητήσω αντικατάσταση ελαστικών. Έχει τα P7 που είναι και 6ετίας λάστιχο σαν μοντέλο...

 

Πώς να το χειριστώ το θέμα;;

 

Η μισή χαρά μου έχει φύγει, γιατί ήταν και πολύ φίλος ο διευθυντής πωλήσεων εκεί...

Link to comment
Share on other sites

Την Πέμπτη το βράδυ παρέλαβα το BRAVO από τον αντιπρόσωπο. Εκτός του ότι ήταν βρώμικο με λάσπες από την μάντρα, μετά το πλύσιμο είδα δύο θαμπώματα στην οροφή και στο καπό και ένα χτυπηματάκι στη λαβή της πόρτας του συνοδηγού. Επίσης, πρόσεξα σήμερα το πρωί τα λάστιχα και έχουν σε κάποια σημεία μεγάλα σημάδια με καφέ απόχρωση...Διάβασα ότι δείχνουν πως τα ελαστικά έχουν υποστεί φθορά..Ημερομηνία κατασκευής των ελαστικών είναι 2η βδομάδα του Μαΐου...Θα πάω αύριο πρωι για να μου τα φτιάξουν τα σημάδια και να ζητήσω αντικατάσταση ελαστικών. Έχει τα P7 που είναι και 6ετίας λάστιχο σαν μοντέλο...

 

Πώς να το χειριστώ το θέμα;;

 

Η μισή χαρά μου έχει φύγει, γιατί ήταν και πολύ φίλος ο διευθυντής πωλήσεων εκεί...

ξενερωσες καπως..λογικο :(

τωρα τι εγινε τελικα; καλα τα λαστιχα ενταξει...το αμαξι ειναι το σημαντικο που ειναι καινουργιο.

Link to comment
Share on other sites

Τα λαστιχα παντως αν ειναι απο τον Μαιο του τρεχοντος ετους ειναι στην καλυτερη τους φορμα! Καινουρια λαστιχα δεν κανει να φορας... Καλο ειναι να εχουν μερικους μηνες επανω τους! Επισης το Ρ7 ειναι αρκετα αξιολογο ελαστικο... Το ποσων ετων μοντελο ειναι δεν εχει καμια απολυτως σημασια!

 

Το χτυπημα και τα θαμπωματα στην οροφη κυνηγα τα αν και κατα βαση τα θαμπωματα ειναι απλα το κερι το οποιο εμεινε εκει κατα την αποκερωση του αυτοκινητου... Σε λιγες μερες χρησης θα ειναι παρελθον!

 

Το βρωμικο αυτοκινητο απο την αντιπροσωπεια ειναι ενα μικρο ξενερωμα αλλα τιποτα φοβερο! Με ενα πλυσιματακι στο χερι των 6 ευρω και θα λαμποκοπαει...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά δεν έκανα τίποτα για το χτυπηματάκι γιατί όλοι μου είπαν ότι για να βαφτεί το χερούλι της πόρτας από έξω πρέπει να ανοιχτεί από μέσα η ταπετσαρία...Σιγά μην το κάνω αυτό τώρα και μετά να τρίζουν όλα...Δεν έχω πάει ακόμη, λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά τους έχω ενημερώσει ήδη...Θα πάω την Τρίτη το πρωί. Το πολύ πολύ να ζητήσω κανα δωράκι :-D Τα λάστιχα έχω την εντύπωση πως αρχίζει σιγά σιγά να υποχωρεί και όπως μου είπαν και σε φόρουμ αυτοκινήτων είναι πιθανό να έχει ποτίσει από την λάσπη και θα καθαρίσει με αφρό, σφουγγάρι κ τρίψιμο...Πρέπει να ξαναπλύνω το αμάξι να δω τι παίζει με τα θαμπώματα, αλλιώς θα τους πω να το κοιτάξουν και αν δεν μπορούν να κάνουν κάτι (που δε νομίζω) θα ζητήσω μεγαλύτερο δώρο... :-PP Ευχαριστώ πολύ παιδιά πάντως...Πέρασαν οι μέρες και δε στεναχωριέμαι τόσο πια γιατί κάθε μέρα ερωτεύομαι όλο και πιο πολύ το αμαξάκι...!!!! :-D
Link to comment
Share on other sites

continental premiumcontact2 195/45 ...για την πολη και κανα ταξιδακι την εβδομαδα κομπλε δεν ειναι?
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
continental premiumcontact2 195/45 ...για την πολη και κανα ταξιδακι την εβδομαδα κομπλε δεν ειναι?

 

Το θεμα ειναι οτι το premium contact 2 δε βγαινει σε 195/45 παρα μονο το sport contact 2 το οποιο ειναι επισης αψογο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...