Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

εγω και τα δικα μου και της αδερφης μου τα βρηκα σε λαστιχαδικα στις τιμες που λεει το site...αρα δεν τρεχει τιποτα απλα εσεις ειστε ακριβοι

 

Σου ειπα εγω ποσο τα πουλαω? Θα ηθελα να σε παρακαλεσω να μην διαστρεβλωνεις την αληθεια.

 

Οτι ηταν το εξηγησα σε προηγουμενο ποστ.

 

Ασε να διαβασουν αυτα που γραφω οσοι μπορουν να τα καταλαβουν ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Νομιζω οτι δεν εχεις καταλαβει τι γραφω amartole.

 

Ο επισιμος τιμοκαταλογος της GY τα εχει τοσο!!!!!! Το ποσο τα δινω εγω ειναι δικη μου δουλεια. Δεν θα κανω διαφημιση ;)

 

καταλαβα τι εννοεις ..οι εταιριες δινουνε τις ανωνατες τιμες λιανικης ...εγω σου λεω σε αυτες τις τιμες φροντισε να εισαι ο φθηνοτερος ...μεσα απο τον τζιρο ερχεται και το κερδος

 

φιλικα στο λεω

 

Νομιζω οτι δεν εχεις καταλαβει τι γραφω amartole.

 

Ο επισιμος τιμοκαταλογος της GY τα εχει τοσο!!!!!! Το ποσο τα δινω εγω ειναι δικη μου δουλεια. Δεν θα κανω διαφημιση ;)

 

στο ποστ 1837 (μια σελιδα πισω ) λες ''τα λαστιχα αυτα εχουνε 560 ευρω τιμη καταλογου αλλα μπορεις να τα βρεις 450-500....''

 

η τιμη αυτην ποια ειναι???δεν ειναι αυτην που πουλας εσυ??η μιλας για αλλους λαστιχαδες??

Link to comment
Share on other sites

Επειδη τυχανει να ασχολουμε με τα οικονομικα, τα γνωριζω καλα. Και ιδιως στην εποχη που βρισκομαστε πρεπει να επικρατει η λογικη στις τιμες και οχι μονο ;)

 

Τωρα, οπως προειπα, δεν ειναι σκοπος μου να κανω διαφημιση. Λεγοντας αυτες τις τιμες μιλουσα σαν καταναλωτης και οχι σαν εμπορος που προσπαθει να πουλησει :)

 

Παντα φιλικα

Αντωνης

Link to comment
Share on other sites

Λίγη βοήθεια παίδες! Πρέπει να αλλάξω λάστιχα,το αυτ/το είναι Ford Focus MkII (2006) 1.6 sport plus, και οι διαστάσεις των ελαστικών είναι 205/55/16

Μετά απο αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει ανάμεσα σε Conti Sportcontact 2 ή Bridgestone Turanza ER300 , το θέμα μου είναι οτι ανάμεσα στα δύο δεν φαίνεται να βγάζω άκρη ποιό να προτιμήσω... :confused:

Λογικά και στα δυο κοιτάω σε δείκτη ταχύτητας "H" ώστε να προλαβαίνουν να ζεσταθούν, καθώς κυρίως μετακινούμαι εντός αθήνας.

Αν κάποιος έχει εμπειρία απο τα παραπάνω Ελαστικά θα ήθελα την αποψή του.

 

Οι καλύτερες τιμές που έχω βρει είναι 380 για τα Continental και 370 τα Bridgestone,αν έχετε να μου προτείνετε και κάπου που γνωρίζετε οτι υπάρχουν σε καλύτερη τιμή please στείλτε μου ένα PM με το τηλ. του καταστήματος. :)

http://img369.imageshack.us/img369/9788/n222800402208886943te9.jpg

Sleepless Degenerate Drunk.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα! Έχω ένα Mercedes A class με διαστάσεις 195/55/16. Πρώτη τοποθέτηση είχε τα Michelin energy, τα οποία αντικατέστησα με τα premium contact 2. Τώρα ήρθε η ώρα να τα αλλάξω ξανά! Δε θέλω να βάλω ξανά τα Continental γιατί, κατα τη γνώμη μου πάντα, έχουν μικρή διάρκεια ζωής! Οπότε μου μένουν τα καινούργια τα Michelin energy saver! Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, αν μου επιτρέπεται να αλλάξω τη διάσταση του ελαστικού στο προφίλ και μόνο. Για παράδειγμα, στις διαστάσεις 195/45/16 βρίσκω το Michelin pilot exalto, το οποίο είναι πολύ καλό λάστιχο! Αν η αλλαγή αυτή είναι εφικτή, τι κερδίσω και τι χανω σε πρόσφυση, πέδηση, άνεση;
Link to comment
Share on other sites

Περασα απο SportContact2 σε Michelin Pilot Exalto 2...

Εντυπωσεις εγραψα λιγο πιο πανω! Αν και με το δευτερο εχω μολις 10.000χλμ προς το παρον!

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε μου είχα διαβάσει τα καλά σου σχόλια, αλλά η αλλαγή της διάστασης του προφίλ που θέλω να κάνω είναι επιτρεπτή ή όχι; Και αν ναι, τι χανω και τι κερδίσω; Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Η διαμετρος του τροχου σου με την εργοστασιακη διασταση ειναι 620.77 mm ενω η διαμετρος με την καινουρια διασταση που θελεις να βαλεις ειναι 581.66 mm! Υπαρχει διαφορα της ταξης του 6.31% οποτε θα ελεγα οτι αυτη η διασταση δεν επιτρεπτη! Θα πρεπει σε γενικης γραμμες η διαφορα των 2 διαμετρων να μην ειναι μεγαλυτερη απο 3%...

 

http://www.1010tires.com/tiresizecalculator.asp

Αυτο το εργαλειο θα σε βοηθησει να βρεις επιτρεπτες αλλαγες αλλα και να κανεις τις συγκρισεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση και κατατοπιστική σου απάντηση! Οπότε ποιο αξιόλογο λάστιχο μένει; Μαλλον το Michelin energy saver μένει που είναι και το πιο καινούργιο! Πάντως η οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη! Για να γίνω και πιο σαφής, διανύω περίπου στα 600 χιλιόμετρα τη βδομάδα, με τα μισά σε εθνικούς δρόμους και τα αλλά μισά σε αστικούς και περιαστικούς. Τέλος, το κόστος δεν με απασχολεί διότι η ασφάλεια είναι πάνω από όλα. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

TOYO R1R 225/40/R18 εκπληκτικά!! Και made in Japan! ;-)

 

 

πες μας αμα θελεις παραπανω εντυπωσεις...

 

 

θορυβο?

καταναλωση?

βροχη?

στεγνο?

ανεση? κοπανηματα?

 

κατι, οτιδηποτε.... ειμαι ετοιμος να το βαλω

Link to comment
Share on other sites

Πήγα και ρώτησα σήμερα το λαστιχά μου και μου πρότεινε τα Continental ContiSport 2 (Panda 100HP) σε διάσταση 195/45/15 μου έδωσε τιμή 370€ (μου πρότεινε να μη μεγαλώσω προφίλ ή οτιδήποτε..να το αφησώ ώς έχει).Η γνώμη σας?
Link to comment
Share on other sites

η τιμη που σου ειπε ειναι πολυ καλη, προφιλ συνηθως δεν αλλαζουμε γιατι ενδεχεται το αυτοκινητο να βρισκει στους θολους ...
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω τι το σκεφτεσαι τοσο , λες και δεν θα ξαναλλαξεις λαστιχα στην ζωη σου, εξαλλου τι ψαχνεις??τις σουπερ επιδοσεις??100 αλογα εχει το αυτοκινητο, αν το σκεφτεσαι τοσο για ενα panda τι θα γινονταν με καποιο που θα χε καμια 300αρια??
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δε μου περισσεύουν τα 370€ :) Γι' αυτό το ψάχνω..Εξ' άλλου γνώμη ζήτησα.Αν ο οποισδήποτε δεν έχει διάθεση να την πεί απλά μη γράψει.Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

αν ψαξεις σε διαφορα forum θα δεις οτι ο καθενας λεει το μακρυ και το κοντο του δεν βγαζεις ακρη ...... τα conti sport 2 τα ξερω τα φοραει το αυτοκινητο του πατερα μου και αυτα παλι θα ξαναβαλει τελη του μηνα τωρα αν ειναι καλυτερα απο τα conti 3 η απο τα pirelli η απο αντιστοιχα fulda θα σε γελασω...για να δοκιμασεις ενα λαστιχο πρεπει να το φτασεις στο οριο (λαστιχο + αυτοκινητο) τωρα αν θες να σου πω αν παει καλα με 140χιλιομετρα σε ευθεια ...αλλαζει το θεμα :)

 

Αποψη μου ειναι οτι για να εχεις οσο το δυνατον πιο αντικειμενικη αποψη πρεπει να ρωτησεις καποιον που τα φορεσε σε panda γιατι απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο η συμπεριφορα του ελαστικου και αρα η εντυπωση που αφηνει στον οδηγο διαφερει απο λιγο εως πολυ.

Link to comment
Share on other sites

amartole εισαι πολυ λαθος!

Λαστιχα δν βαζεις αναλογα με τα αλογα... Σε ενα φρεναρισμα πανικου ειτε 100 εχεις ειτε 300 τα λαστιχα ειναι αυτα που θα σε σωσουν! Ας μην ξεχναμε οτι ειναι το βασικοτερο μερος του αυτοκινητου μιας και ειναι το μονο που ερχεται σε επαφη με τον οδοστρωμα!

 

Απο εκει και περα το καθε ενα εχει την δικη του συμπεριφορα και τα δικα του χαρακτηριστικα! Ο λογος για τον οποιο ακους τα χιλια μυρια ειναι γιατι ο καθενας μας ψαχνει κατι διαφορετικο απο τα λαστιχα του! Αλλος θελει καλη συμπεριφορα στο βρεγμενο, αλλος να ζεσταινεται ευκολα, αλλος ν κρατανε για πολλα χιλιομετρα κλπ κλπ κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο amelidis διότι χάρη στο link που μου έδωσε μπόρεσα να σω τι αλλαγές μπορώ να κάνω στις διαστάσεις των ελαστικών μου. Κατέληξα στα Michelin pilot exalto σε διαστάσεις 205/50/16 με δείκτη ταχύτητας V. Θέλω να ρωτήσω το εξής: σε φρενάρισμα κεδιζω ή χανω σε υγρό ή στεγνό οδοστρωμα; Η τιμή που τα βρήκα είναι 550€. Είναι καλή τιμή ή να ψαχρω λίγο ακόμη; Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας . ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να βρώ καλήτερη τιμή απο τα 550 € που έχω βρεί τα continental sport contact 3 225/45/17. εχω μείνει παρα πολυ ευχαριστημένος απο τα λάστιχα αυτά και θέλω τα ίδια . το αμάξι μου ειναι ενα audi a3 2.0 fsi και του πάνε γάντι . αν ξέρετε κάποια καλήτερη τιμή παρακαλώ μπορείτε να μου την πείτε ? και απο πού ? ευχαριστώ πολύ .....
Link to comment
Share on other sites

Σε 1.8Τ Α3 σπινάρουν χαζά τα michelin pilot primacy 225/45-17 που έχει από τη μάνα του.

18.000 χλμ και κατασκευή 8/2007

Ανάβει το αντισπιν στο ταμπλό πολύ συχνά (σε ευθεία καθώς μπαίνει στη ροπή του).

 

Φυσιολογικό; Να τα αλλάξω με κάτι άλλο; Σκέφτομαι τα toyo λόγω προσφοράς...

 

@panospatra: Πάνε καλά τα continental sport contact 3 225/45/17 παντού; Βρεγμένο; Θα βάλω καλύτερα την ιπποδύναμη στο δρόμο απ΄ότι με τα michelin pilot primacy που σπινάρουν συνέχεια;

Link to comment
Share on other sites

@panospatra: Πάνε καλά τα continental sport contact 3 225/45/17 παντού; Βρεγμένο; Θα βάλω καλύτερα την ιπποδύναμη στο δρόμο απ΄ότι με τα michelin pilot primacy που σπινάρουν συνέχεια;

 

φίλε μου πρίν ειχα αλάξει πολλα λάστιχα και μάρκες ... τα contact 3 είναι απίστευτα .. και τώρα στα τελειώματα του εχει πολύ καλό κράτημα μιας και μου αρέσουν τα μπασήματα στης στροφές ... στο συστίνω ανεπηφίλακτα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...