Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα!

Μόλις τελείωσα με root κ εγκατάσταση app2sd. Σούπερ! Έχω ελεύθερη εσωτερική μνήμη 86mb.

Διάβασα παραπάνω τη λίστα με τα .apk που μπορούν αν αφαιρεθούν.

Προσπάθησα να κάνω move, από system/app σε data/app, με το root explorer k δε γίνεται. Ούτε copy-paste. Οι επιλογές είναι ανοιχτές αλλά τίποτα δε συμβαίνει.

Επειδή τώρα έβαλα κ το titanium φοβάμαι μη κάνω πατάτα. Βρίσκω την εφαρμογή κ πατάω "force remove app"??

Τα χω λίγο μπλεγμένα, σαν noob που είμαι...

Αν έχετε διάθεση θα το εκτιμούσα :O

Επίσης τί ακριβώς εξυπηρετεί το titanium; Τί back up πρέπει να κάνω;

Χίλια συγνώμη...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια, αφου εβαλα την 2.1 , το ρουταρα, κ εβαλα την εφαρμογη app2sd κ απεγκατεστησα καποιες αχρηστες εφαρμογες, βλεπω οτι μερικες εφαρμογες που κατεβαζω απο το μαρκετ δεν λειτουργουν.... μου βγαζει 'υπηρξε μη αναμενομενη διακοπη της αρχικης οθονης, προσπαθηστε ξανα'....!! οταν τις κατεβαζω λεει επιτυχης εγκατασταση.... αλλα στην επιφανεια δεν τις εμφανιζει με το κανονικο σηματακι της συντομευσης τους...αλλα με το πρασινο των αρχειων συστηματος του αντροιντ...!!

τετοιες εφαρμογες ειναι το icviewer,led light fo xperia x10,cat go free και αλλες.

εχει εμφανιστει κ σε καποιον αλλον το συγκεκριμενο προβλημα...? μπορω να το λυσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ,

 

Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα έχεις ορίσει κάποιον λογαριασμό με συνέπεια να προσπαθεί μόνος του .

 

Ψάξε και θα τον βρεις μέσα στους λογαριασμούς

 

να τους ψαξω στο κινητο η στο sony eericson εφαρμογη στο pc ..??

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα παραπάνω τη λίστα με τα .apk που μπορούν αν αφαιρεθούν.

 

Σε ποιά σελίδα απο τις 450 είναι?

Ψάχνω τόση ώρα και δν τα βρίσκω:(

X10 mini

Xperia ARC

Galaxy Nexus

Νexus 4

Note 3

Link to comment
Share on other sites

το έκανα και νομίζω βρήκα την υγειά μου!!!

 

απλά να σε ρωτήσω, να το έχω όλη την ώρα ανοιχτό το widget???

θα τρώει πολύ από τη μπαταρία???

Κάνει και άλλες δουλειές εκτός από αυτό???

(αν και μου αρκεί!!!:p )

 

θα σου ελεγα να μην το χεις ανοιχτο..ειναι σαν να τρεχει μια εφαρμογη συνεχομενα και να την σταματαει μια αλλη..(μπακαλιστικα τελειως το πα)

βαλτα διπλα διπλα τα widgetακια να τα ανοιγει μαζι και θα σαι κομπλε.τρωει μπαταρια γτ προσπαθει να βρει σημα και δεν το αφηνει η κινηση δεδομενων..:)

το συγκεκριμενο κανει μονο αυτο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μόλις τελείωσα με root κ εγκατάσταση app2sd. Σούπερ! Έχω ελεύθερη εσωτερική μνήμη 86mb.

Διάβασα παραπάνω τη λίστα με τα .apk που μπορούν αν αφαιρεθούν.

Προσπάθησα να κάνω move, από system/app σε data/app, με το root explorer k δε γίνεται. Ούτε copy-paste. Οι επιλογές είναι ανοιχτές αλλά τίποτα δε συμβαίνει.

Επειδή τώρα έβαλα κ το titanium φοβάμαι μη κάνω πατάτα. Βρίσκω την εφαρμογή κ πατάω "force remove app"??

Τα χω λίγο μπλεγμένα, σαν noob που είμαι...

Αν έχετε διάθεση θα το εκτιμούσα :O

Επίσης τί ακριβώς εξυπηρετεί το titanium; Τί back up πρέπει να κάνω;

Χίλια συγνώμη...

 

Μόλις πας στο /system/app θα δεις πάνω δεξιά ένα κουμπί που γράφει "mount rw" πατά το και η διαδικασία θα γίνει κανονικά. Ο φάκελος /system είναι εξ ορισμού "ro" (read only) και όταν πατάς "mount rw" γίνεται "read-write", δηλαδή πλέον μπορείς να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις αρχεία, γιαυτό προσοχή, καλύτερα αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι να ρωτάς, και σιγά σιγά θα μάθεις...

Edit: Το titanium κρατάει αντίγραφα από τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες, έτσι ώστε αν κάποια στιγμή τις χάσεις πχ λόγω αναβάθμισης, να μπορείς να τις επαναφέρεις.

Edited by mobile_hacker
Το τίμημα αυτών που κατέχουν την γνώση, είναι να ζουν έκπτωτοι.....
Link to comment
Share on other sites

Μόλις πας στο /system/app θα δεις πάνω δεξιά ένα κουμπί που γράφει "mount rw" πατά το και η διαδικασία θα γίνει κανονικά. Ο φάκελος /system είναι εξ ορισμού "ro" (read only) και όταν πατάς "mount rw" γίνεται "read-write", δηλαδή πλέον μπορείς να προσθέσεις ή να αφαιρέσεις αρχεία, γιαυτό προσοχή, καλύτερα αν δεν είσαι σίγουρος για κάτι να ρωτάς, και σιγά σιγά θα μάθεις...

Edit: Το titanium κρατάει αντίγραφα από τις εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες, έτσι ώστε αν κάποια στιγμή τις χάσεις πχ λόγω αναβάθμισης, να μπορείς να τις επαναφέρεις.

 

 

Οκ. Εφόσον κάνω την μεταφορά των apk. Μετά πως προχωρώ σε απεγκατάσταση;

Τζίφος. Το είχα δει το r/w και πριν. Υπάρχει περίπτωση να μην έχω καλή έκδοση root explorer;;

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

Οκ. Εφόσον κάνω την μεταφορά των apk. Μετά πως προχωρώ σε απεγκατάσταση;

Τζίφος. Το είχα δει το r/w και πριν. Υπάρχει περίπτωση να μην έχω καλή έκδοση root explorer;;

Εκανες επισης εκκαθαριση μνημης dalvik απο το titanium?
Link to comment
Share on other sites

Εκανες επισης εκκαθαριση μνημης dalvik απο το titanium?

 

Ναι ναι. το έχω κάνει αυτό κι έτσι απέκτησα τα 86mb ελεύθερα στην μνήμη.

Τώρα προσπαθώ να δω πως θα πετάξω σαβούρα. Δηλ έχω φτάσει στην πηγή κ δε μπορώ να πιω νερό.

To move από system/app σε data/app δε πετυχαίνει. Να τα κάνω απ ευθείας delete, από το system με root explorer;

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι. το έχω κάνει αυτό κι έτσι απέκτησα τα 86mb ελεύθερα στην μνήμη.

Τώρα προσπαθώ να δω πως θα πετάξω σαβούρα. Δηλ έχω φτάσει στην πηγή κ δε μπορώ να πιω νερό.

To move από system/app σε data/app δε πετυχαίνει. Να τα κάνω απ ευθείας delete, από το system με root explorer;

 

Φυσικά και μπορείς απλά να το σβήσεις με root explorer. Απλά δεν είναι ολική απεγκατάσταση αφού αφήνεις κάποια αρχεία σε /data/data και /data/dalvik-cache.

 

Αν έχεις root explorer 2.12 και άνω μπορείς να κάνεις σωστή μεταφορά.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! αλλαξα εταιρεια κ απο cosmote πηγα wind. απο τοτε που αλλαξα τη sim οποιος κ να με παιρνει τηλ. δν εμφανιζονται τα στοιχεια του και το τηλ τον καταχωρει σαν αγνωστο. Μπορει καποιος να βοηθησει? thanx anyway
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς απλά να το σβήσεις με root explorer. Απλά δεν είναι ολική απεγκατάσταση αφού αφήνεις κάποια αρχεία σε /data/data και /data/dalvik-cache.

 

Αν έχεις root explorer 2.12 και άνω μπορείς να κάνεις σωστή μεταφορά.

 

Αυτό ακριβώς έφταιγε. Άλλαξα root explorer k η μεταφορά έγινε αμέσως. Χίλια ευχαριστώ σε όλους σας!

Τελευταίο κ σας αφήνω ήσυχους: Απεγκατάσταση τώρα πώς; Μέσω titanium? ή σβήνω τα apks που μετέφερα στο data/app με το root explorer?

Xμμμ δε βλέπω επιλογή απεγκατάστασης στο titanium..

Από την μαμίσια των εφαρμογών ίσως;

Edited by noisex
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έφταιγε. Άλλαξα root explorer k η μεταφορά έγινε αμέσως. Χίλια ευχαριστώ σε όλους σας!

Τελευταίο κ σας αφήνω ήσυχους: Απεγκατάσταση τώρα πώς; Μέσω titanium? ή σβήνω τα apks που μετέφερα στο data/app με το root explorer?

Xμμμ δε βλέπω επιλογή απεγκατάστασης στο titanium..

Από την μαμίσια των εφαρμογών ίσως;

 

Αν ήταν απλά να τα σβήσεις, γινότανε και από /system/app.

 

Θα πάς ρυθμίσεις - εφαρμογές - διαχείριση και θα αρχίσεις να καταργείς τα πάντα εκτός από τις δικές σου εφαρμογές.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@Tom689

Καταρχήν Καλώς ήρθες.

Θα σε παρακαλούσαμε να μη γράφεις με greeklish. Έχουμε μια χαρά γλώσσα κι αν την χρησιμοποιείς θα μπορούμε να καταλαβαινόμαστε καλύτερα.

Καλορίζικο το κινητό σου!

Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να διαβάσεις 1-2 φορές αυτό: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=280944 Θα σου λύσει πολλές απορίες.

Από εκεί κ πέρα θα δεις αν το κινητό χρειάζεται αναβάθμιση σε 2.1 κ μετά σιγά-σιγά προχωράς κ στα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

8 giga HC ομως ειναι class2 να παω για app2sd η να ζαρωσω ...θα σερνετε με class2 ?
Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας ξανα!!Σημερα πηρα επιτελους και γω το κινητακι.. :lol: τωρα το εχω βαλει και φορτίζει απο όσο εχω ακουσει τις πρωτες φορες πρεπει αν το αφησεις πολλες ωρες για να χει καλή απόδοση η μπαταρία μετα ε?!Αυτο που παρατήρησα είναι ότι ενώ πατάω απενεργοποίηση τηλεφωνου αυτο μετά καπακι ανοιγει μονο του και μένει

παλι ανοιτχτο ενω φορτίζει..Ειναι φυσιολογικό αυτο??Ειμαι ασχετη και δε ξερω πολλα ουτε απο erricson sony ουτε απο android..Eυχαριστω,αυτα για αρχη μετα θα σας ζαλισω κ αλλο..:O

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας ξανα!!Σημερα πηρα επιτελους και γω το κινητακι.. :lol: τωρα το εχω βαλει και φορτίζει απο όσο εχω ακουσει τις πρωτες φορες πρεπει αν το αφησεις πολλες ωρες για να χει καλή απόδοση η μπαταρία μετα ε?!Αυτο που παρατήρησα είναι ότι ενώ πατάω απενεργοποίηση τηλεφωνου αυτο μετά καπακι ανοιγει μονο του και μένει

παλι ανοιτχτο ενω φορτίζει..Ειναι φυσιολογικό αυτο??Ειμαι ασχετη και δε ξερω πολλα ουτε απο erricson sony ουτε απο android..Eυχαριστω,αυτα για αρχη μετα θα σας ζαλισω κ αλλο..:O

 

λογικο ειναι γιατι προφανος πρεπει να εχεις ακομη την 1.6 εκδοση λειτουργικου, πρεπει να το κανεις αναβαθμιση να περασεις την 2.1και θα φορτιζει κλειστω επιλπλεον θα εχεις και περισοτερα πλεονεκτηματα :)

 

edit οσο αφορα την μπαταρια δεν θελει πολλες ωρες φορτισμα, μονο την πρωτη φορα αφησε το 8-10 ωρες και μετα οταν σου διχνει 100% να το βγαζεις απο την μπριζα, θα κανεις και μια επανεκινηση μετα απο καθε φορτιση και θα εισαι οκ

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το αφήσω σημερα όλο το βράδυ να κάτσει τοτε..Και αύριο έχει μελέτη θα διαβάσω όλες τις σελίδες να δω να εξοικειωθώ με το κινητάκι μου..αναβάθμιση ε??Ωχ ελπίζω να λέτε εδω πως γίνετε και να ναι εύκολο..Σ ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Ωραία θα το αφήσω σημερα όλο το βράδυ να κάτσει τοτε..Και αύριο έχει μελέτη θα διαβάσω όλες τις σελίδες να δω να εξοικειωθώ με το κινητάκι μου..αναβάθμιση ε??Ωχ ελπίζω να λέτε εδω πως γίνετε και να ναι εύκολο..Σ ευχαριστώ :)

 

ελα μην αγχωνεσαι σε αυτο το σαιτ που εισαι θα βγαλεις την ακρη, κοιτα τα παρακατω λινκ

http://www.sonyericsson.com/cws/support/softwaredownloads/detailed/pccompanion/xperiax10mini?lc=el&cc=gr

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=289010

 

με το πρωτο βημα που ειναι και πιο ευκολο θα εισαι οκ

 

edit κρατα μπακαπ τηλ και οτι αλλο χρειαζεσαι διοτι θα σβηστουν ολα μολις ολοκληρωθη η εγκατασταση

Edited by dimtz
Link to comment
Share on other sites

Ναι καλε τι back up αφου ειναι new δεν του χω περάσει τπτ ακομα ουτε καν επαφες!! Σευχαριστω πολυ παντως Edited by matbel
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια σχωρατε με αλλα με το app2sd εκανα ολα τα βηματα ακομα και εκκαθαριση appbak αλλα και dalvik και ολα καλα ελευθερη μνημη 118mb.

Ομως καθε εφαρμογη που δοκιμασα να βαλω την δειχνει να τρωει τα ιδια MB και απο την SD αλλα και απο την μνημη του κινητου αρα θεωρητηκα το 1GB που εχω σαν ext2 ειναι αχρηστο αφου μολις τελειωσουν τα 118MB του τηλεφωνου παπαλα αλλες εγκαταστασεις, σωστα η καπου χανω κατι?

Διαβασα για την simlink αλλα παλι αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι το app2sd βηθαει μονο στο να σβησουμε το appbak μας δινει μερικα MB αφαιρει το δικαιωμα να λειτουργει το κινητο χωρις SD και αυτα.

Μην ξεαχασω να πω οτι με 8GBHC class2 παει μια χαρα πολυ λιγα κολληματακια και επισης ειδα και βελτιωση στην μπαταρια.

Πειτε μου σας παρακαλω αν κανω λαθος 4 ωρες παλευω να δω τι εχω λαθος αν εχω

sorry για το μεγεθος του post :worry:

Trinity: In 5 minutes, I'll tear that whole Goddamn building down......... CyanogenMod6 :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...