Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eπειδη καπου εχω χασει την μπαλλα με τις ρομς και τα καστομ κερνελ.

Ποεις ειναι οι νεοτερες πληρως λειτουργικες ρομς (χωρις σοβαρα μπαγκς ραδιο,wifi κτλ)?

Και υπαρχει καποιος οδηγος με καστομ κερνελ και σταθερη ρομ? Οι οδηγοι εδω εχουν παλαιοτερες εκδοσεις μπορουμε να κατεβασουμε να νεα αρχεια απο το XDA και να συνεχισουμε κανονικα? Υπαρχουν ελληνες που δουλευουν ρομς, θα ηταν καλα αν βαζανε και εδω τα σχολια τους...

 

Μπες στους xda και θα βρεις custom 2.3 χωρις κανενα προβλημα.Βεβαια εφοσον κανεις επακριβως τα βηματα που χρειαζονται γτ πολλοι πανε να βαλουν 2.3 χωρις να διαβασουν σωστα τι προαπαιτειται και μετα λενε οτι εχει προβλημα το κινητο!Εγω το εχω 1 χρονο κοντα χωρις το παραμικρο προβλημα με custom 2.3.

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τις τελευταιες μερες κανενα music player δεν αναγνωριζει αυτοματως τα τραγουδια που εχω στην καρτα με αποτελεσμα να χρειαζομαι καποιο προγραμμα που να μπορεις να επιλεγεις τον φακελο που ειναι αποθηκευμενα. Πχ ο player της google δεν τα βρισκει αλλα εγκατεστησα τον meridian, επελεξα τον φακελο και τωρα μπορει να τα παιξει αλλα ετσι πρεπει να εχω συγχρονως εγκατεστημενα 2 προγραμματα.

Καμια ιδεα γιατι δεν σκαναρει αυτοματως την καρτα μου; Δοκιμασα να την φορμαρω και να τα ξαναπερασω μαζι με οτι αλλους φακελους ειχα αλλα μου εκανε παλι τα ιδια. Το προβλημα υπαρχει και με διαφορετικες ρομ

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε το PowerAMP. Music player ο οποιος εχει επιλογη για αυτοματο σκαναρισμα αλλα και για να επιλεγεις μονος σου τους φακελους που θες να σκαναρει..
Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα τελικα ηταν πως ειχε δημιουργηθει ενα αρχειο με την ονομασια .nomedia στο root directory της καρτας που εμποδιζει το σκαναρισμα της οποτε ας το εχουν στο νου τους οσοι αντιμετωπισουν αναλογο προβλημα.

Ωραιος ο poweramp αλλα κατεληξα στο songbird και πεταξα ολα τα αλλα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Μηπως μπορειται να μου πειται πως ακριβως κανω αναβαθμηση λογισμικου στο xperia?

Ευχαριστω!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να κανεις αλλη επισημη αναβαθμιση μιας και το κινητο εχει μεινει στη 2.1.

Η μονη λυση ειναι root, recovery, custom rom/kernel..

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να κανεις αλλη επισημη αναβαθμιση μιας και το κινητο εχει μεινει στη 2.1.

Η μονη λυση ειναι root, recovery, custom rom/kernel..

ναι αλλα με αυτα εχεις πολλα μειονεκτηματα απο την official

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα με αυτα εχεις πολλα μειονεκτηματα απο την official

 

Εγώ και στο X10 και στο mini που έχω τώρα έχω custom ROMs... Ως τώρα μειονέκτημα δεν βρίσκω... Εντάξει από την άλλη αν δεν βάλεις μένεις στην έκδοση 2.1 και... αυτά!

A suspicious mind is a healthy mind...

Never stop dreaming

 

(Μπάμπης από Θεσσαλονίκη)

Link to comment
Share on other sites

Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα ειναι σχετικα για τον καθενα αναλογως με τις αναγκες του. Για μενα μειονεκτημα της 2.3 ειναι η μειωμενη διαρκεια της μπαταριας, η απουσια του timescape (εχει βγει ενα αλλα απεχει πολυ σε θεμα αισθητικης απο το γνησιο) και η χειροτερη ποιοτητα της καμερας. Απο την αλλη ομως χρειαζομαι οπωσδηποτε το dsp manager και την αυξημενη φωτεινοτητα (ειδικα τωρα που καλοκαιριαζει και δεν μπορεις να δεις τιποτα με την 2.1) οποτε αναγκαστικα πηγα στην 2.3

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Πώς γίνεται να βγάζουμε screenshot την οθόνη του Xperia mini;

 

Edit: οκ το βρήκα, πατάμε κρατημένο το κουμπί κλειδώματος/απενεργοποίησης και βγαίνει ένα μενού με την επιλογή "λήψη στιγμαιότυπου" :D

Edited by billy19
Link to comment
Share on other sites

Το 3g ειναι παντα ενεργοποιημενο? Υπαρχει τροπος να το ενεργοποιω και να το απενεργοποιω?

Ευχαριστω!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

Το 3g ειναι παντα ενεργοποιημενο? Υπαρχει τροπος να το ενεργοποιω και να το απενεργοποιω?

Ευχαριστω!

To ενεργοποιεις και το απενεργοποιεις απ'τις ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω custom rom στο x10 mini(οχι pro) αλλα θελω παρα πολυ να μοιαζει σαν τα καινουργια xperia υπαρχει?δηλαδη 2,3...και αν ναι πια και αν υπαρχει καποιος οδηγος...:O

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να βαλω custom rom στο x10 mini(οχι pro) αλλα θελω παρα πολυ να μοιαζει σαν τα καινουργια xperia υπαρχει?δηλαδη 2,3...και αν ναι πια και αν υπαρχει καποιος οδηγος...:O

 

Υπαρχει εδω μεσα οδηγος,τσεκαρε στο section sony ericsson οδηγοι.Για μενα custom rom ειναι πολυ ανωτερη απο οποιαδηποτε επισημη!Οταν κανεις σωστα τους οδηγους τοτε δεν αντιμετωπιζεις κανενα προβλημα ουτε με μπαταρια ουτε με timescape ουτε με καμερα ουτε με τπτ αλλο.Απλα θελει πολυ διαβασμα και ψαξιμο στο τι θα κανεις!

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα ειναι σχετικα για τον καθενα αναλογως με τις αναγκες του. Για μενα μειονεκτημα της 2.3 ειναι η μειωμενη διαρκεια της μπαταριας, η απουσια του timescape (εχει βγει ενα αλλα απεχει πολυ σε θεμα αισθητικης απο το γνησιο) και η χειροτερη ποιοτητα της καμερας. Απο την αλλη ομως χρειαζομαι οπωσδηποτε το dsp manager και την αυξημενη φωτεινοτητα (ειδικα τωρα που καλοκαιριαζει και δεν μπορεις να δεις τιποτα με την 2.1) οποτε αναγκαστικα πηγα στην 2.3

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα δηλαδη

 

Εμένα μου έχουν βάλει την 2.2.1 Android αξιζει να το αναβαθμίζω και άλλο? στην 2.3 τι παραπάνω θα έχει?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει εδω μεσα οδηγος,τσεκαρε στο section sony ericsson οδηγοι.Για μενα custom rom ειναι πολυ ανωτερη απο οποιαδηποτε επισημη!Οταν κανεις σωστα τους οδηγους τοτε δεν αντιμετωπιζεις κανενα προβλημα ουτε με μπαταρια ουτε με timescape ουτε με καμερα ουτε με τπτ αλλο.Απλα θελει πολυ διαβασμα και ψαξιμο στο τι θα κανεις!

 

το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω οδηγο για 2,3 για το μινι το απλο... μονο 2,1 και δεν μου αρεσουν :(

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας εχω το xmini 10 και εδω και καιρο αναβει η οθονη συνεχεια, παταω το κουμπακι που σβηνει απο επανω και μετα απο λιγο αναβει ξανα μονο του και μενει ετσι μεχρι να τελειωσει η μπαταρια... του εκανα αναβαθμιση απο την εταιρια μεσω site και παλι τα ιδια μηπως ξερει κανεις τι γινεται???
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γεια σας εχω το xmini 10 και εδω και καιρο αναβει η οθονη συνεχεια, παταω το κουμπακι που σβηνει απο επανω και μετα απο λιγο αναβει ξανα μονο του και μενει ετσι μεχρι να τελειωσει η μπαταρια... του εκανα αναβαθμιση απο την εταιρια μεσω site και παλι τα ιδια μηπως ξερει κανεις τι γινεται???

 

Θα συνιστούσα να του κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα θεμα με τα mms. Χθες επρεπε να στειλω ενα και ενεργοποιησα τα δεδομενα για να γινει. το αποτελεσμα ομως ηταν να ενεργοποιηθει αυτοματα το πακετο της κοσμοτε που δινει με 1 ευρω την ημερα ιντερνετ. Υπαρχει καποια λυση για αυτες τις περιπτωσεις ωστε να μην συμβαινει συνεχως το ιδιο πραγμα ή θα πρεπει να βαζω την καρτα σε κανενα αλλο κινητο οταν θελω να στειλω και να λαβω mms;
Link to comment
Share on other sites

προφανως οταν το ανοιξες για να στειλεις το mms, ειχες ανοικτη καποια εφαρμογη που εστελνε δεδομενα...
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν ειναι αυτο θες κατι να ζητα προσβαση ιντερνετ. Εκτος και αν αυτο το προγραμμα στην προσπαθεια να στειλει το mms χρησιμοποιησε το data αντι για το mms, access point. Eμενα με το στοκ προγραμμα δεν μου εχει συμβει ποτε...

 

*** Για ρομ τωρα. Υπαρχει ρομ που να εχει την bravia engine μεσα? Απο οτι εχω δει την εχουν αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1272784 που εχει σταματησει και αυτη που απο οτι γραφουν της λειπουν αρκετα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1504637

 

Θελω να βαλω μια ρομ που να ειναι ετοιμη και να μην εχει προβληματα (ραδιο, wifi κτλ) να βαλω αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1201116 με stock kernel Ή να βαλω καποια απο τις καινουργιες με καστομ κερνελ? Αυτες εχουν bravia engine? Ειναι τοσες πολλες οι ρομς που εχω χασει τον μπουσουλα... εχω χρησιμοποιεισει ολες σχεδον τις ρομς με στοκ κορνελ, με βολευε η Arcmini (η μονη που εχει τα στοκ μηνηματα και το θελω) αλλα ηταν πολυ ασταθης (εσβηνε συνεχεια η οθονη κτλ)

Edited by TIM-RANGER
Q for eva ;-) Katoxos ton parakato kiniton me vathmo ikanopiisis: Nokia 5110 (2/5) - Panasonic G52 (1/5) - Ericsson T10s (1/5) - Alcatel 511 (2/5) - PANASONIC GD 95 (5/5) - Panasonic GD67 (2/5) - Nokia 7250i (2/5) - Nokia 3650 (3/5) - Nokia 3230 (3/5) - UBiQUiO 401 (3/5) - NOKIA N93 (6/5) :respect: - Nokia Ν86 (3/5) - SE Χ10 mini pro (4/5)
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα εχει η εκδοση 18 της minicm7 pro αλλα θεωρω πιο σταθερη και γρηγορη αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1415026 του δικου μας Nobodyatall που δεν εχει bravia αλλα και ουτε xloud που για μενα που ακουω τραγουδια απο το handsfree εχει διαφορα.

Aπο οτι διαβασα για τα mms στην custom rom πρεπει να ειναι ενεργοποιημενα τα δεδομενα ενω με την stock δεν υπαρχει τετοιο θεμα. Οποτε ενεργοποιειται αυτοματως και το πακετο ιντερνετ απο τον παροχο σου για να μπορεσει να το στειλει

Edited by manthes
Link to comment
Share on other sites

*** Για ρομ τωρα. Υπαρχει ρομ που να εχει την bravia engine μεσα? Απο οτι εχω δει την εχουν αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1272784 που εχει σταματησει και αυτη που απο οτι γραφουν της λειπουν αρκετα http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1504637

 

Θελω να βαλω μια ρομ που να ειναι ετοιμη και να μην εχει προβληματα (ραδιο, wifi κτλ) να βαλω αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1201116 με stock kernel Ή να βαλω καποια απο τις καινουργιες με καστομ κερνελ? Αυτες εχουν bravia engine? Ειναι τοσες πολλες οι ρομς που εχω χασει τον μπουσουλα... εχω χρησιμοποιεισει ολες σχεδον τις ρομς με στοκ κορνελ, με βολευε η Arcmini (η μονη που εχει τα στοκ μηνηματα και το θελω) αλλα ηταν πολυ ασταθης (εσβηνε συνεχεια η οθονη κτλ)

 

Η ρομ που εχει bravia engine δεν ειναι ολοκληρωμενη και δεν ξερω αν θα ολοκληρωθει και ποτε!Εγω εχω την custom minicm7 του Nobody και δουλεουν τα παντα και ειναι πολυ γρηγορη!

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...