Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα σχετικα με ενα λογαριασμο gmail σε ενα αλλο android 2.1 κινητο ομως δεν ξερω που αλλου να ρωτησω για βοηθεια οποτε αποφασισα να ρωτησω εσας μηπως ξερετε. Λοιπον το προβλημα ειναι οτι οταν παει να συνδεθει στο λογαριασμο gmail προκειμενου να μπορει να μπαινει και στο market δεν συνδεεται. Ομως δεν ξερω τι φταιει. Μεσω του εικονιδιου email συνδεεται κανονικα και μεσω του εικονιδιου internet. Ομως μεσω του gmail και του market προσπαθει ανεπιτυχως να συνδεθει και στο τελος πεταει το ακολουθο μηνυμα:

" Δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης δεδομενων σε αυτον το διακομιστη.

Αυτο ενδεχεται να ειναι προσωρινο προβλημα ή το τηλεφωνο σας να μην ειναι διαθεσιμο για υπηρεσιες δεδομενων."

Μπορει καποιος να με βοηθησει? Επισης να αναφερω οτι η συνδεση μεσω wifi λειτουργει κανονικα και ο λογαριασμος επισης δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. Μηπως να φταει το κινητο? Αλλα πως γινεται να συνδεεται απο email και internet και απο gmail οχι?

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα πως μπορουμε να σβησουμε τον λογαριασμο στο android market και να βαλουμε εναν αλλο?sos παιδια x10 mini 1,6.χωρις να σβησουμε επαφες και μνμ.ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Αμα κανω back up με xrecover,μετα του τραβηξω ενα hard reset και ερθει στην κατασταση που το πηρα και τελικα το μετανοιωσω,αν κανω restore το back up που πηρα,θα γινει ακριβως οπως ηταν;με root και λοιπα;

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αμα κανω back up με xrecover,μετα του τραβηξω ενα hard reset και ερθει στην κατασταση που το πηρα και τελικα το μετανοιωσω,αν κανω restore το back up που πηρα,θα γινει ακριβως οπως ηταν;με root και λοιπα;

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Ε ΝΑΙ.. ;) κρατα τα back up καπου στον υπολογιστη σου γτ τρςνε πολυ χώρο..

Το root δεν νομιζω να χάνετε όμως.. αν χαθεί το root δεν θα μπορεις να μπεις στο xrecovery.

Edited by xlidas
+

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση για το Χ10 mini, πως μπορώ να βγω απ'τον gmail λογαριασμό μου και να μπω με έναν άλλο; Μπήκα δοκιμαστικά με τον δικό μου σε ενός φίλου το κινητό και τώρα δεν μπορώ να το αλλάξω για να μπουν τα δικά του στοιχεία.!:blink: :lol:
Link to comment
Share on other sites

Ε ΝΑΙ.. ;) κρατα τα back up καπου στον υπολογιστη σου γτ τρςνε πολυ χώρο..

Το root δεν νομιζω να χάνετε όμως.. αν χαθεί το root δεν θα μπορεις να μπεις στο xrecovery.

 

 

νταξει αν χαθει το ρουτ το κανω με z4root παλι και ειμαι οκ..

Αυτο που με νοιαζει ειναι να μην ξανακατεβαζω ολες τις εφαρμογες μου.εχω κρατησει ενα μπακ απ και αμα δω οτι το app2sd (γιατι γιαυτο θελω να κανω hard reset) δεν μπαινει ουτε τωρα,περναω root,xrecovery και κανω restore!!

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

νταξει αν χαθει το ρουτ το κανω με z4root παλι και ειμαι οκ..

Αυτο που με νοιαζει ειναι να μην ξανακατεβαζω ολες τις εφαρμογες μου.εχω κρατησει ενα μπακ απ και αμα δω οτι το app2sd (γιατι γιαυτο θελω να κανω hard reset) δεν μπαινει ουτε τωρα,περναω root,xrecovery και κανω restore!!

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

ναι δεν νομιζς να εχεις προβλημα, εγω με το app2sd δεν μπορεσα να βγαλω ακρη... μετα απο restart εχανα εφαρμογες και ετσι κατεβασα το link2sd με το οποιο μεταφερεις μονο εφαρμογες και οχι τα αρχεια συστηματος.. οποτε και χωρις καρτα μνημης το τηλ σου δουλευει.

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Eρώτηση για το Χ10 mini, πως μπορώ να βγω απ'τον gmail λογαριασμό μου και να μπω με έναν άλλο; Μπήκα δοκιμαστικά με τον δικό μου σε ενός φίλου το κινητό και τώρα δεν μπορώ να το αλλάξω για να μπουν τα δικά του στοιχεία.!:blink: :lol:

 

KOMATIAS ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΣΕΝΑ ΑΥΤΟ

 

MENU / ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ / ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ & ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ ;)

 

Καλησπερα. Αντιμετωπιζω ενα προβλημα σχετικα με ενα λογαριασμο gmail σε ενα αλλο android 2.1 κινητο ομως δεν ξερω που αλλου να ρωτησω για βοηθεια οποτε αποφασισα να ρωτησω εσας μηπως ξερετε. Λοιπον το προβλημα ειναι οτι οταν παει να συνδεθει στο λογαριασμο gmail προκειμενου να μπορει να μπαινει και στο market δεν συνδεεται. Ομως δεν ξερω τι φταιει. Μεσω του εικονιδιου email συνδεεται κανονικα και μεσω του εικονιδιου internet. Ομως μεσω του gmail και του market προσπαθει ανεπιτυχως να συνδεθει και στο τελος πεταει το ακολουθο μηνυμα:

" Δεν ειναι δυνατη η δημιουργια αξιοπιστης συνδεσης δεδομενων σε αυτον το διακομιστη.

Αυτο ενδεχεται να ειναι προσωρινο προβλημα ή το τηλεφωνο σας να μην ειναι διαθεσιμο για υπηρεσιες δεδομενων."

Μπορει καποιος να με βοηθησει? Επισης να αναφερω οτι η συνδεση μεσω wifi λειτουργει κανονικα και ο λογαριασμος επισης δεν εχει κανενα απολυτως προβλημα. Μηπως να φταει το κινητο? Αλλα πως γινεται να συνδεεται απο email και internet και απο gmail οχι?

 

Για δοκίμασε οταν δίνεις το mail σου να μην γραφεις και @google.com μονο το username θελει.. και κωδικο φυσικα.. ;)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το πρόβλημα είναι ότι θέλω να είναι ενεργοποιημένη η κίνηση δεδομένων για να με ειδοποιεί όταν έχω email χωρίς να κάνω χειροκίνητα τον έλεγχο. Μέχρι τώρα η κίνηση δεδομένων ήταν ενεργοποιημένη συνέχεια και ο μετρητής έγραφε το πολύ 1ΜΒ την ημέρα. Έχω δωρεάν μέχρι 500ΜΒ οπότε προς το παρόν δεν έχω πρόβλημα χρέωσης αλλά μπαταρίας (η οποία πλέον αντί να κρατάει 2 μέρες κρατάει 15 ώρες). Μετά την αναβάθμιση συνδέεται συνέχεια και κατεβάζει-ανεβάζει δεδομένα.

 

δες λίγο και στις ρυθμίσεις / Λογαριασμοί& Συγχρονισμός και απενεργοποίησε τον αυτόματο συγχρονισμό - άσε το background data ενεργό.

Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβασει καπου:confused:οτι υπαρχει τροπος να τερματιζουμε την κληση πατωντας το κουμπι on/off ,πως γινετε αυτο? γιατι οταν τελειωνει η συνομιλια με σβηστη οθονη μεχρι να βρω να πατησω τερματισμο εχω χαλασει αλα 10 δευτερολεπτα:wacko::wacko:
myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορουμε να αναβαθμίσουμε το 2.1 με 2.3 gingerbread?????? Και αν ναι, πώς???

Για 2.3 δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι. Για 2.2 όμως άνετα! Δες εδώ

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

ειχα διαβασει καπου:confused:οτι υπαρχει τροπος να τερματιζουμε την κληση πατωντας το κουμπι on/off ,πως γινετε αυτο? γιατι οταν τελειωνει η συνομιλια με σβηστη οθονη μεχρι να βρω να πατησω τερματισμο εχω χαλασει αλα 10 δευτερολεπτα:wacko::wacko:

 

Οριστε:

 

For X10 mni pro.

In file "system/usr/keylayout/mimmi_keypad.kl" change this line:

key 107 POWER WAKE_DROPPED

with this:

key 107 ENDCALL WAKE_DROPPED

 

For X10 mini change the file

"/system/usr/keylayout/robyn_keypad.kl"

 

REBOOT!

 

Τα ευσημα στους XDA

Υ.Γ. για να μπορεσεις να επεξεργαστεις αυτα τα αρχεια θα πρεπει να εισαι rooted.

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 μπορεις να τα κανεις με εναν file manager.Κατεβασε απο το market το Astro File Manager :).Μπορεις και με τον υπολογιστη σου βεβαια συνδεοντας το κινητο με το usb καλωδιο.

 

σε ευχαριστω πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

Οριστε:

 

For X10 mni pro.

In file "system/usr/keylayout/mimmi_keypad.kl" change this line:

key 107 POWER WAKE_DROPPED

with this:

key 107 ENDCALL WAKE_DROPPED

 

For X10 mini change the file

"/system/usr/keylayout/robyn_keypad.kl"

 

REBOOT!

 

Τα ευσημα στους XDA

Υ.Γ. για να μπορεσεις να επεξεργαστεις αυτα τα αρχεια θα πρεπει να εισαι rooted.

 

πρεπει να το χακαρω δηλαδη? υπαρχει αλλος τροπος χωρις να το πειραξω να τερματιζω αμεσα την κληση?:confused:

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να το χακαρω δηλαδη? υπαρχει αλλος τροπος χωρις να το πειραξω να τερματιζω αμεσα την κληση?:confused:

 

Ναι, θα πρεπει να το 'σπασεις'...Δεν γνωριζω καποιον αλλο τροπο :(

Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε οταν δίνεις το mail σου να μην γραφεις και @google.com μονο το username θελει.. και κωδικο φυσικα.. ;)

 

Εχω δοκιμασει τα παντα. Δεν το παιρνει με τπτ. Πολυ σπαζοκεφαλια το θεμα. Δεν μπορω να καταλαβω πως συνδεομαι κανονικα απο τον browser του κινητου και απο το εικονιδιο email και οταν παω ρύθμιση λογαριασμου google τοτε με πεταει εξω...

SE T100 --> Nokia N GageQD --> Motorola V3x --> SE C902 --> SE xperia mini pro (u20) --> Samsung galaxy Ace 2 --> LG G3 (32gb) --> Samsung galaxy S3 Neo --> Xiaomi Mi A1
Link to comment
Share on other sites

το vignette εχει πολλες επιλογες για την καμερα αλλα η demo εκδοση τραβαει φωτο μονο των 0,3 mp...που μπορω να βρω την ολοκληρωμενη εκδοση?
Link to comment
Share on other sites

το vignette εχει πολλες επιλογες για την καμερα αλλα η demo εκδοση τραβαει φωτο μονο των 0,3 mp...που μπορω να βρω την ολοκληρωμενη εκδοση?

 

 

Εχεις pm...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αναβαθμιση σε 06 και δν μου εμφανιζει το εικονιδιο market για να κατεβασω.Μπορει να βοηθησει καποιος? Εντωμεταξυ οταν το συνδεω με το καλωδιο για να μπω android market θυμαται το λογαριασμο μου κ δν με αφηνει να ξανακατεβασω ιδιες εφαρμογες
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αναβαθμιση σε 06 και δν μου εμφανιζει το εικονιδιο market για να κατεβασω.Μπορει να βοηθησει καποιος? Εντωμεταξυ οταν το συνδεω με το καλωδιο για να μπω android market θυμαται το λογαριασμο μου κ δν με αφηνει να ξανακατεβασω ιδιες εφαρμογες

 

στειλε μου το email σου με pm να σου στειλω την εφαρμογη μαρκετ, δεν ξερω αν θα δουλεψει δοκιμασε το (δεν το εχω δοκιμασει εγω δεν μου χρειαστηκε)

Link to comment
Share on other sites

στειλε μου το email σου με pm να σου στειλω την εφαρμογη μαρκετ, δεν ξερω αν θα δουλεψει δοκιμασε το (δεν το εχω δοκιμασει εγω δεν μου χρειαστηκε)

 

Σορυ για τις γνωσεις μου αλλα πως θα το περασω?Το βαζω χυμα στην καρτα αποσυμπιεσμενο?:O

 

Edit Οκ μου ειπε ο dimtz Ευχαριστω!

Edited by prioxxx
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους προσφατα πηρε η κοπελα μου το mini και γραφει οτι ειναι περασμενη η 2.1 update-1,διαβαζοντας καταλαβα οτι επρεπε να εχει την 1.6:wacko:

Το προβλημα τωρα ομως ειναι αλλο με φορτιση 100% και χωρις εφαρμογες,χωρις wifi,μονο με μερικα τηλ(3-4 των 2 λεπτων) και μετα απο 9 ωρες η μπαταρια ειναι στ 22% και με restart.καλεσα στο σερβις και μου ειπαν θελει update υπαρχει αλλη εκδοση απο την S/E η καποια ρομ???Σορρυ για το μεγαλο ποστ:worry:

Link to comment
Share on other sites

δες λίγο και στις ρυθμίσεις / Λογαριασμοί& Συγχρονισμός και απενεργοποίησε τον αυτόματο συγχρονισμό - άσε το background data ενεργό.

 

Έχω απενεργοποιήσει τον αυτόματο συγχρονισμό χωρίς αποτέλεσμα. Απ' ότι φαίνεται το Κ9 mail κάνει συνεχώς αναζήτηση για νέα μηνύματα και γι' αυτό υπάρχει τόσο μεγάλος όγκος δεδομένων. Ωστόσο πριν την αναβάθμιση δεν γινόταν αυτό και δεν έχω κάνει αλλαγές στις ρυθμίσεις. Θα δοκιμάσω να αλλάξω mail client.

 

Edit: Με απεγκατάσταση/εγκατάσταση του K9 mail η κίνηση δεδομένων μειώθηκε αισθητά, ενώ τα μηνύματα τα λαμβάνει άμεσα και αυτόματα. ίσως τελικά η αναβάθμιση να μου χάλασε κάποιες ρυθμίσεις παρόλο πόυ έλεγε οτι οι ρυθμίσεις δεν θα αλλάξουν.

Edited by nafoka
Link to comment
Share on other sites

μια ακομα ερωτηση: χθες μου εμφανιστηκε μια νεα ενημερωση (εχω ηδη την 2,1) και δεν ειμαι σιγουρος αν θα χαθουν και ολα τα προγραμματα που εχω εγκαταστησει.... εχω κανει backup αλλα μου φαίνεται ειναι μονο για επαφες μνματα κλπ. οποιος γνωριζει ας μου εξηγησει παρακαλω...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...