Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σχετικά με το xperia mini θέλω να ρωτήσω:

-Η έκδοση firmware που έχει είναι η 2.1, χρειάζεται αναβάθμιση; και

-Εάν θέλω να εγκαταστήσω μια εφαρμογή .apk την οποία έχω κατεβάσει στο PC ποια είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω;

Ευχαριστώ.

ΥΓ.Μόλις χθες το αγόρασα.

 

Αν με το 2.1 εννοεις το Android Version που θα πρεπει να γραφει "2.1-update 1"(ή κατι παρομοιο,δεν εχω την stock rom να σου πω ακριβως),τοτε οχι δεν μπορεις να κανεις καποια επιπλεον αναβαθμιση.

Αν ομως εννοεις το firmware(γιατι και αυτο ειναι 2.1.1.A.0.6,για το mini pro τουλαχιστον),εκει κανει καποια updates η SE τα οποια μπορεις να εγκαταστησεις μεσω usb απο PC Companion ή Sony Ericsson Update Service(το SEUS προσωπικα με βολεψε καλυτερα).

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

1)ειναι η τελευταια "επισημη" εκδοση οποτε δεν χρειαζεται..

2)κατεβαζεις το .apk το περνας στην καρτα sd και το τρεχεις με εναν file manager που κατεβαζεις απο το market..(πιο γνωστοι οι ASTRO file manager και ΟΙ file manager)

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Τον ASTRO file manager η τον ΟΙ file manager πως τον κατεβάζω από το market;

Συνδέω το τηλέφωνο μέσω USB; η υπάρχει κάποια άλλη διαδικασία;

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

Συνδεεσε στο ιντερνετ μεσω wifi ή 3G, μπαινεις στο Market (αν δεν εχεις λογαριασμο gmail πρεπει να φτιαξεις γιατι θα σε τον ζητησει), μετα πας στην αναζητηση, το βρισκεις και το εγκαθιστας.

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Συνδεεσε στο ιντερνετ μεσω wifi ή 3G, μπαινεις στο Market (αν δεν εχεις λογαριασμο gmail πρεπει να φτιαξεις γιατι θα σε τον ζητησει), μετα πας στην αναζητηση, το βρισκεις και το εγκαθιστας.

 

Ευχαριστώ.

HTC 8X :WP8.1:8.10.12359.845

HTC HD2: Rom: 3.14.482.2, Radio:2.16.50.14

iGo Primo:2.0 v9.6.2.209584-Garmin MobileXT: 5.00.20Wp,

NOKIA N95 Garmin Mobile XT v5.00.60

Link to comment
Share on other sites

τα σεβη μου...φανταστικη ρομ....2 θεματακια μονο πολυ μικρο πληκτρολογιο κ δευτερο δεν μπορεισ να βαλεις ξεχωριστο ηχο κλησης....μικρο το τιμημα ομως σε κατι τοσο μαγικο keep up the good work...τα θεματακια απλα τα αναφερω ως τροπο βελτιωσης αυτου που εκανες κ χι σαν παρατηρηση!!!!αλλο τηλεφωνο εγινε μαγικο.....

x10 miniCyanogen Mod 7 mini cm 2.0.0(Nobodyatall) και τα μυαλα στα καγγελα!!!!

htc sensation.....και μολις αρχισε το παιχνιδι..:p

Link to comment
Share on other sites

Προς κατοχους mini pro:Ειναι ευκολο και αν γινεται, καποιος φιλος να ανεβασει τα αρχεια που υπαρχουν μεσα στο /system/usr/keyboard-config?Να δω μηπως μπορεσω να κανω κατι με το ελληνικο πληκτρολογιο.Στην cyanogen δεν υπαρχει καν αυτος ο φακελος και υποθετω εκει οφειλεται το προβλημα με την αλλαγη γλωσσας.Αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας βοηθησει,ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

Φωτεινότητα οθονης? Πόσο την έχεις?

 

στο 1/3 την έχω ρυθμισμένη τη φωτεινότητα.. Και συνεχίζεται το ίδιο πρόβλημα με τη μπαταρία.. Έχω απεγκαταστήσει όλες τις εφαρμογές όπως πχ καιρού που έτρεχαν στην οθόνη, έχω σβήσει το gps να μην είναι ανοιχτό, κάνω restart το κινητό μετά από κάθε φόρτιση αλλά όλα αυτά δεν αύξησαν τη λειτουργία της μπαταρίας πάνω απο 2 ώρες.. Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο.. Ενώ δε χρησιμοποιώ το ίντερνετ (για την ακρίβεια κοιμάμαι) μου τρώει την κάρτα.. Και αυτό γίνεται κατά τη διαρκεια της νύχτας όταν το κινητό είναι παρατημένο στο γραφείο.. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?? Επίσης δεν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι για να τρέχει δωρεαν το gps γιατι απ'ότι κατάλαβα το wisepilot χρεώνει??

(είμαι άσχετος μη με κράξετε)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας μέσα στις εφαρμογές της συσκευής βρίσκω το SoundRecorder.apk (με σηματάκι ένα κόκκινο μικρόφωνο) χωρίς βέβαια να το εγκαταστήσω εγώ ποτέ (έτσι πιστεύω τουλάχιστον :lol: ). Μέσα στο μενού του τηλεφώνου δεν υπάρχει πουθενά, σε ποιο πρόγραμμα βρίσκεται αυτό ρε παιδιά; Έχει να κάνει με την εγγραφή του βίντεο;:blink:
Link to comment
Share on other sites

Προς κατοχους mini pro:Ειναι ευκολο και αν γινεται, καποιος φιλος να ανεβασει τα αρχεια που υπαρχουν μεσα στο /system/usr/keyboard-config?Να δω μηπως μπορεσω να κανω κατι με το ελληνικο πληκτρολογιο.Στην cyanogen δεν υπαρχει καν αυτος ο φακελος και υποθετω εκει οφειλεται το προβλημα με την αλλαγη γλωσσας.Αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας βοηθησει,ευχαριστω!

 

Τσιμπα τα!:D

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που λες με την froyo.. η SE δεν δίνει την froyo γιατί θέλει πολύ δουλειά για να την προσαρμόσει στο δικό της interface (μεταφράζεται άμεσα σε κόστος και χρόνο). Η εκδοχή της 2.2 που φτιάχνει ο nobodyAtall είναι port της Cyanogen mod που είναι πολύ παραπάνω από μια απλή 2.2 port.

 

Ας μας δώσει έστω τη δυνατότητα να κάνουμε boot δικό μας kernel - τότε θα δούμε τι υποστηρίζει πραγματικά η οθόνη του mini και του mini pro ;)

Link to comment
Share on other sites

στο 1/3 την έχω ρυθμισμένη τη φωτεινότητα.. Και συνεχίζεται το ίδιο πρόβλημα με τη μπαταρία.. Έχω απεγκαταστήσει όλες τις εφαρμογές όπως πχ καιρού που έτρεχαν στην οθόνη, έχω σβήσει το gps να μην είναι ανοιχτό, κάνω restart το κινητό μετά από κάθε φόρτιση αλλά όλα αυτά δεν αύξησαν τη λειτουργία της μπαταρίας πάνω απο 2 ώρες.. Επίσης, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο.. Ενώ δε χρησιμοποιώ το ίντερνετ (για την ακρίβεια κοιμάμαι) μου τρώει την κάρτα.. Και αυτό γίνεται κατά τη διαρκεια της νύχτας όταν το κινητό είναι παρατημένο στο γραφείο.. Γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό?? Επίσης δεν υπάρχει κάποιο προγραμματάκι για να τρέχει δωρεαν το gps γιατι απ'ότι κατάλαβα το wisepilot χρεώνει??

(είμαι άσχετος μη με κράξετε)

 

οσον αφορα στην μπαταρια,περιεργο..θα πρεπε μετα απο αυτα που σου προτειναν τα παιδια,να αντεχει τουλαχιστον μιαμιση μερα με κανονικη χρηση.οσον αφορα στο ιντερνετ,κλεισε την κινηση δεδομενων.και δεν θα ξαναμπει μονο του.

και βεβαια υπαρχει gps που να μην χρειαζεται νετ.δοκιμασε το navigon ή το ndrive.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να περασω την ρομ της 2.2.1 και μετα να κανω restore με το xrecovery για να παω παλι πισω στην iridium ή θα διαγραφουν τα αρχεια απο το backup Και δεν θα γινετε restore ??
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Μου το κάνει και εμένα αυτό (σε pro) αλλά όχι πάντα, και είχα την εντύπωση ότι το έκανε γιατί κάτι άλλο απασχολούσε τον επεξεργαστή στο background. Δεν με πειράζει πολύ γιατί δεν παίζω πολύ ώρα παιχνίδια. Δοκίμασε ίσως να απενεργοποιήσεις ο,τι μπορεί να το επηρεάσει.

Είναι μια πιθανότητα κι αυτό που λες με τον επεξεργαστή, αλλά όπως ανέφερα τα πάντα δουλεύουν χωρίς το παραμικρό πρόβλημα στο απλό mini που θεωρητικά έχει ακριβώς τα ίδια specs... :confused:

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Προς κατοχους mini pro:Ειναι ευκολο και αν γινεται, καποιος φιλος να ανεβασει τα αρχεια που υπαρχουν μεσα στο /system/usr/keyboard-config?Να δω μηπως μπορεσω να κανω κατι με το ελληνικο πληκτρολογιο.Στην cyanogen δεν υπαρχει καν αυτος ο φακελος και υποθετω εκει οφειλεται το προβλημα με την αλλαγη γλωσσας.Αν καποιος ξερει κατι παραπανω ας βοηθησει,ευχαριστω!

 

Το μονο που καταφερα(δεν δοκιμασα αν γινοταν πριν βαλω τα αρχεια),ηταν απο το On-screen πληκτρολογιο του hero να επιλεξω τα ελληνικα,να ανοιξω το πληκτρολογιο του κινητου και μετα με ενα tap πανω στο κουτι που γραφεις,να παταω πληκτρα και να μην βγαινει τιποτα.Οι ειδικοι χαρακτηρες μονο λειτουργουσαν :(

Link to comment
Share on other sites

πως θα διωξω αυτο το R πανω απο το σημα μου??

κατι εχει να κανει με την περιαγωγη νομιζω,αλλα την εχω απενεργοποιημενη...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

μια ερωτησούλα κ απο εμένα..

πήρα την απόφαση να κάνω το τηλ μου root.. :)

έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση αν το κάνω?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

γειά σας.....θελω την βοηθεια σας το κινητο μου το εκανα αναβθμιση κ απο εκεινη την φορα ολο αναβει κ σβηνει στα καλα καθουμενα κ δεν ξερω γιατι μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?
Link to comment
Share on other sites

γειά σας.....θελω την βοηθεια σας το κινητο μου το εκανα αναβθμιση κ απο εκεινη την φορα ολο αναβει κ σβηνει στα καλα καθουμενα κ δεν ξερω γιατι μηπως μπορειτε να με βοηθησετε?

Ξανα κανε του αναβαθμιση!

 

καλησπέρα,

μια ερωτησούλα κ απο εμένα..

πήρα την απόφαση να κάνω το τηλ μου root.. :)

έχω κάποιο πρόβλημα με την εγγύηση αν το κάνω?

Ναι, την χανεις!:)

Αλλα αν παθει κατι με ενα update μπαινει παλι στην εγγυηση...;)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Ναι, την χανεις!:)

Αλλα αν παθει κατι με ενα update μπαινει παλι στην εγγυηση...;)

 

με το που το συνδεσα στο pc ξεκίνησε αναβάθμιση..

οποτε αναβάλετε για μια ωρίτσα το root..

κατέβασα το z4root στο pc .. τώρα το περνάω στην μνήμη του κινητού και το κάνω install?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

με το που το συνδεσα στο pc ξεκίνησε αναβάθμιση..

οποτε αναβάλετε για μια ωρίτσα το root..

κατέβασα το z4root στο pc .. τώρα το περνάω στην μνήμη του κινητού και το κάνω install?

 

Δεν έχω παρακολουθήσει παραπάνω την συζήτηση σας, αλλά αν σου πέρασε την .24 ή την .06 δεν μπορείς να το κάνεις root με το z4root, αλλά χρειάζεσαι μια τροποποιημένη έκδοση του SuperOneClick που υπάρχει στα threads του x10 mini στους xda.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρακολουθήσει παραπάνω την συζήτηση σας, αλλά αν σου πέρασε την .24 ή την .06 δεν μπορείς να το κάνεις root με το z4root, αλλά χρειάζεσαι μια τροποποιημένη έκδοση του SuperOneClick που υπάρχει στα threads του x10 mini στους xda.

 

καλα κατάλαβες kalas.. :)

δεν έχει τελειωσει ακόμα την αναβάθμιση.. μάλλον την ο.6 μου κατεβάζει..

οπότε πρέπει να κανω την διαδικασία που έχει ο dark dog στο forum?

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...