Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το δοκιαμασα και αυτο αλλα δεν βρηκα τροπο να γραφω ελληνικα.

και το slideit δεν ειναι free?

Το ειχα βαλει οταν ειχα σιμπιαν και απ οτι θυμαμαι δεν ηταν.ισως για android να ειναι

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το κινητο μεσα σε 20 ημερες χαλασε η οθονη του.... δεν αναβει ενω ειναι σε λειτουργια. Αυριο το παω για σερβις... Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα; Φιλος μου εχει παθει το ιδιο...

Χτες μου συνεβη κατι παρομοιο και ενω εδειχνε να ειναι ανοιχτη η συσκευη δεν αναβε η οθονη! Τελικα μου εσβησε απο μπαταρια και αφου το φορτισα του εκανα αναβαθμιση κι εστρωσε. Τσεκαρε το πριν το πας...

Link to comment
Share on other sites

Χτες μου συνεβη κατι παρομοιο και ενω εδειχνε να ειναι ανοιχτη η συσκευη δεν αναβε η οθονη! Τελικα μου εσβησε απο μπαταρια και αφου το φορτισα του εκανα αναβαθμιση κι εστρωσε. Τσεκαρε το πριν το πας...

 

ΟΛΟΣ ΤΥΧΑΙΟΣ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΛΑΜΠΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΑΝΟΙΧΤΟ!!! ΠΗΓΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΨΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΠΟΙΟΣ ΤΟ ΠΑΘΕΙ , ΑΠΛΑ ΚΟΛΛΑΕΙ Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ!!!!:X

 

Θα σε παρακαλούσα θερμά να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες, διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by zxr
Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες δεν εβλεπα τιποτα ουτε στο σκοταδι! Ποιος ξερει τι πατουσα...:pτο θεμα ειναι οτι εστρωσε τωρα! Συνηθως το εχω 50% φωτεινοτητα. Ας κανουμε την προσευχη μας...:ninja:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγώ μέχρι τώρα ειμαι κατευχαριστημενος με το κινητο.... οκ η μπαταρια δεν κραταει πολυ αλλα δεν με νοιαζει απλα το φορτιζω καθε μερα. στην περιπτωση που χρειαστει να κρατησει 2-3 μερες απλα δεν θα του κανω χρηση θα χαμηλωνω το φωτισμο κτλ κτλ.

 

2 πραματακια μονο θελω να σχολιασω:

 

1) με την καμερα εγω δεν εχω βγαλει καλη φωτο μεχρι τωρα. ειχα παει σε ενα παρτυ τωρα ηταν βραδυ λες οι φωτο η θα βγαιναν κουνημενες(δεν τρεμει το χερι μου) η λιγο θολες η το φλας δεν φωτιζε αρκετα και βγαιναν σκοτεινες :/ και διαβαζω εδω οτι βγαζει πολυ καλες φωτο...ισως να κανω κατι λαθος, το εχω στο auto να βγαζει δεν εχω βρει αλλες ρυθμισεις που να μπορω να αλλαξω :((

 

2) κατι αλλο το μονο που με πειραζει ειναι οτι δεν εχει qwerty Πληκτρολογιο...ναι το ξερω εχει μικρη οθονη κτλ αλλα και παλι! εβαλα το slideit keyboard αλλα αυτο ειναι demo, υπαρχει καποια αλλη λυση???

Link to comment
Share on other sites

1) με την καμερα εγω δεν εχω βγαλει καλη φωτο μεχρι τωρα. ειχα παει σε ενα παρτυ τωρα ηταν βραδυ λες οι φωτο η θα βγαιναν κουνημενες(δεν τρεμει το χερι μου) η λιγο θολες η το φλας δεν φωτιζε αρκετα και βγαιναν σκοτεινες :/ και διαβαζω εδω οτι βγαζει πολυ καλες φωτο...ισως να κανω κατι λαθος, το εχω στο auto να βγαζει δεν εχω βρει αλλες ρυθμισεις που να μπορω να αλλαξω :((

 

Είναι android-smartphone και οι χρήστες όταν είπαν ότι βγάζει καλές φωτογραφίες εννοούσαν με ευνοϊκές συνθήκες φωτισμού! (π.χ. φως ημέρας , επαρκώς φωτισμένοι κλειστοί χώροι κλπ.)

Το led που έχει δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να το θεωρήσεις "φλας" , για καλή ποιότητα φωτογραφίας σε νυχτερινή λήψη προτίμησε κάποιο Cyber-shot μοντέλο της SE! :)

 

Κουνημένες φωτογραφίες: Αυτό συμβαίνει συνήθως στην λειτουργία "Νυχτερινής λήψης". Το στιγμιότυπο "φωτογραφία" καθορίζεται (σύμφωνα με τις πρώτες φωτογραφικές μηχανές αλλά η τεχνολογία δεν έχει αλλάξει άρδην ως τώρα) από ένα γρήγορο άνοιγμα και κλείσιμο του φακού. Όσο περισσότερο μείνει ο φακός ανοιχτός τόσο περισσότερο φως θα μπει και θα αποτυπωθούν περισσότερες πληροφορίες. Όταν ρυθμίζεις το κινητό σου σε "Νυχτερινή λήψη" αυτόματα λοιπόν είναι σαν να του λες "δέξου παραπάνω φως για να απεικονίσεις περισσότερα αφού είναι σκοτάδι" ... Το θέμα είναι ότι όσο μένει ανοιχτός ο φακός αποτυπώνονται και πληροφορίες , οπότε και ανεπαίσθητα να κουνήσεις το χέρι σου (δε μιλάμε να τρέμει) η φωτογραφία στο 90% των περιπτώσεων θα βγει πιο λεπτομερής αλλά κάπως κουνημένη. Προσπάθησα να στο εξηγήσω με ανατομία παλιών φωτογραφικών μηχανών αλλά οι ψηφιακές και οι τωρινής τεχνολογίας δεν πιστεύω ότι διαφέρουν πολύ!

 

Λίγο θολές: Αυτό που εκφράζεις ως λίγο θολές πρέπει να είναι ο θόρυβος , δηλαδή η μη-καθαρότητα των pixel της φωτογραφίας. Αυτό οφείλεται καθαρά στο module του κινητού και δεν πρόκειται να αλλάξει ποτέ. Ίσως να βελτιωθεί ελάχιστα με μελλοντικές αναβαθμίσεις του λειτουργικού αλλά και πάλι ....

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο πρεπει να ειναι επειδη τρεχουν εφαρμογες και αν κανεις restart κλεινουν και δεν καταναλωνουν ενεργεια.κατεβαστε μια εφαρμογη task manager απο το μαρκετ εχει πολλες. οποτε με ενα κλικ σβηνουν ολες οι εφαρμογες.

 

περιεργο παντως που δεν υπαρχει επιλογη να κλεισεις μια εφαρμογη και χρειαζετε αυτο

 

Εγώ είχα εφαρμογή task manager αλλά δεν έκανε καμία διαφορά! Οι περισσότερες εφαρμογές έχουν επιλογή κλεισίματος πατώντας το αριστερό πλήκτρο... Πάντως, μόνο μετά από restart άρχισε να βελτιώνεται...

Link to comment
Share on other sites

Α παιδιά να ρωτήσω κάτι; Μιας και λέγατε πριν για το smart keyboard και το slide it..Tα έχω κατεβάσει και τα δύο απλά μήπως ξέρει κανείς πώς γίνεται περιστροφή; Για να γράφω οριζόντια δηλαδή,να το γυρνάω..:p Έχω προσπαθήσει αλλά δεν μπορώ! Όποιος ξέρει help plz!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω μια πληροφορια γιατι θελω να το αγορασω...στο facebook μπορεις να μιλας στο chat?
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ,ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ :kill: :shoot: :up: :wink:
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω μια πληροφορια γιατι θελω να το αγορασω...στο facebook μπορεις να μιλας στο chat?

 

Nop! Κατεβαζεις ομως απο το market το eBuddy κι εχεις εκει το chat του φατσοβιβλιου.

 

Α παιδιά να ρωτήσω κάτι; Μιας και λέγατε πριν για το smart keyboard και το slide it..Tα έχω κατεβάσει και τα δύο απλά μήπως ξέρει κανείς πώς γίνεται περιστροφή; Για να γράφω οριζόντια δηλαδή,να το γυρνάω..:p Έχω προσπαθήσει αλλά δεν μπορώ! Όποιος ξέρει help plz!

 

Γενικα εχεις ενεργοποιημενη την αυτοματη περιστροφη;

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα: Ολοκαινουργιο μινι με νεα καρτα Cosmote δεν μπορει να στειλει μηνυματα. Ελεγχω το κεντρο μηνυματων και ειναι κενο. Το κανω edit, περναω το κ. μηνυματων της Cosmote και παταω οκ. Δεν το αποθηκευει και εξακολουθει να ειναι κενο (και φυσικα να μην μπορω να στειλω μηνυμα). Δοκιμαζω καρτα της Wind και φαινεται κανονικα το κ. μηνυματων της Wind και μπορω επισης κανονικα να το κανω edit και αποθηκευση.

Δοκιμαζω την καρτα της Cosmote σε κινητο ΝΟΚΙΑ και τοκεντρο μηνυματων φαινεται κανονικα. :blink:

 

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει? Φανταζομαι ειναι ασυμβατοτητα της καρτας με το μινι. Θα φτιαξει ομως με αλλαγη καρτας απο την Cosmote???

Link to comment
Share on other sites

Nop! Κατεβαζεις ομως απο το market το eBuddy κι εχεις εκει το chat του φατσοβιβλιου.

...

 

Σου δουλεύει σωστά το Facebook chat στο eBuddy? Γιατί σε ένα άλλο πρόγραμμα υποτίθεται ότι δουλεύει αλλά στην πράξη...

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα: Ολοκαινουργιο μινι με νεα καρτα Cosmote δεν μπορει να στειλει μηνυματα. Ελεγχω το κεντρο μηνυματων και ειναι κενο. Το κανω edit, περναω το κ. μηνυματων της Cosmote και παταω οκ. Δεν το αποθηκευει και εξακολουθει να ειναι κενο (και φυσικα να μην μπορω να στειλω μηνυμα). Δοκιμαζω καρτα της Wind και φαινεται κανονικα το κ. μηνυματων της Wind και μπορω επισης κανονικα να το κανω edit και αποθηκευση.

Δοκιμαζω την καρτα της Cosmote σε κινητο ΝΟΚΙΑ και τοκεντρο μηνυματων φαινεται κανονικα. :blink:

 

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει? Φανταζομαι ειναι ασυμβατοτητα της καρτας με το μινι. Θα φτιαξει ομως με αλλαγη καρτας απο την Cosmote???

 

Με What's up καρτούλα εντόπισε τις ρυθμίσεις αυτόματα με την πρώτη εκκίνηση του κινητού. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω στα χέρια μου περίπου μια μέρα. Δύο πρώτες παρατηρήσεις-ερωτήσεις:

 

α) Το τζάμι του λερώνει πάρα πολύ εύκολα ή είναι η ιδέα μου; Το "πρόβλημα" το έχω σε έντονο φυσικό φως (πχ: το πρωί σε βόλτα έξω) όπου με το ζόρι διέκρινα τι έγραφε.

 

β) Κάπου στις ρυθμίσεις έχει επιλογή για να δεις/αλλάξεις το APN αλλά δεν βγάζει τίποτα! Βέβαια χωρίς καμιά ρύθμιση δούλεψε κατευθείαν αλλά μου κάνει εντύπωση! Α, επίσης στο "Προσβασιμότητα" στις Ρυθμίσεις επίσης δεν βγάζει τίποτα!

 

γ) επίσης ζεσταίνεται αρκετά: στην πίσω μεριά του κινητού είναι αρκετά ζεστό!

 

Αυτά για την ώρα! ;)

Edited by greatst
προσθήκη του γ)
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα: Ολοκαινουργιο μινι με νεα καρτα Cosmote δεν μπορει να στειλει μηνυματα. Ελεγχω το κεντρο μηνυματων και ειναι κενο. Το κανω edit, περναω το κ. μηνυματων της Cosmote και παταω οκ. Δεν το αποθηκευει και εξακολουθει να ειναι κενο (και φυσικα να μην μπορω να στειλω μηνυμα). Δοκιμαζω καρτα της Wind και φαινεται κανονικα το κ. μηνυματων της Wind και μπορω επισης κανονικα να το κανω edit και αποθηκευση.

Δοκιμαζω την καρτα της Cosmote σε κινητο ΝΟΚΙΑ και τοκεντρο μηνυματων φαινεται κανονικα. :blink:

 

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει? Φανταζομαι ειναι ασυμβατοτητα της καρτας με το μινι. Θα φτιαξει ομως με αλλαγη καρτας απο την Cosmote???

 

Μήπως η κάρτα σου είναι παλιά;

 

Sent from my X10i using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε!

Τσίμπησα κι εγώ αυτό το καταπληκτικό τηλεφωνάκι...

Αλλά έχω κάποιες απορίες καθόλου τεχνικής φύσεως... :p

Δεν ξέρω αν φταίει ότι είχα συνηθίσει με τα κλασσικά κινητά, αλλά μόνο εμένα μου φαίνεται περίεργο το ότι δεν έχει τις λίστες "εισερχόμενα, απεσταλμένα, πρόχειρα" κλπ;΄Ή αντίστοιχα τα "εικόνες, ήχοι, κομμάτια, ηχογραφήσεις";

Υπερ-καλο φαίνεται αλλά θέλει μια βαρβάτη εξοικείωση, νομίζω...

Keep the faith
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

 

Νεο μελος, σημερα αγορασα το x10mini PRO. Παρακολουθουσα αρκετο καιρο το topic.

 

Μου αρεσει πολυ το ΗW qwerty keyboard που εχει, παρολο που το μεγαλωνει λιγο. Ειναι ευκολο στη χρηση και το μαθαινεις γρηγορα.

 

Η οθονη ειναι πολυ καλη και ανετη αν και πρεπει να προσεχεις που πατας γιατι ειναι "ευαισθητη" και αντιλαμβανετε το παραμικρο πατημα, με αποτελεσμα να ανοιγεις καταλαθος αλλα αντι αλλων.

 

Κανενα προβλημα δεν αντιμετωπισα αν και μου την εσπασε που για να συχρονισω τις επαφες απο outlook της ανεβασα στο gmail, τεσπα.

 

Πολυ θετικο επισης στο PRO ειναι οτι η μπαταρια ΔΕΝ ειναι ενσωματωμενη στο κινητο και μπορεις να τη βγαλεις οπως σε ολα τα αλλα. Τωρα για την αποδοση της ειναι πολυ νωρις να σας πω.

 

Περασα το navigon 2.6.1 και παιζει μια χαρα το GPS. (Aσχετο, γνωριζει κανεις πως βγαζουμε τα POI απο τον χαρτη ωστε να μην φαινονται :ninja: )

LG G3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες...Μια συντομη ερωτησουλα. Αξιζει η αγορα του κινητου? Ειμαι μεταξυ αυτου και του Vivaz (αν και δεν με ενδιαφερει τοσο το hd video & 8mpx camera). Απλα η οθονουλα με προβληματιζει κατα ποσο ειναι ευχρηστη, οπως και κατα ποσο αξιοποιει τις android δυνατοτητες..
Link to comment
Share on other sites

Σου δουλεύει σωστά το Facebook chat στο eBuddy? Γιατί σε ένα άλλο πρόγραμμα υποτίθεται ότι δουλεύει αλλά στην πράξη...

 

Στον μεγαλο αδερφο a.k.a. X10i σκετο:D δουλευει αψογα. Σημειωτεον οτι αν εχεις κανει αποσυνδεση του chat απο το pc σου την τελευταια φορα δεν θα βλεπεις κανεναν online, γι'αυτο πριν κλεισεις τον browser σου να σιγουρευτεις οτι ειναι ανοιχτο!

 

Καλημερα παιδες...Μια συντομη ερωτησουλα. Αξιζει η αγορα του κινητου? Ειμαι μεταξυ αυτου και του Vivaz (αν και δεν με ενδιαφερει τοσο το hd video & 8mpx camera). Απλα η οθονουλα με προβληματιζει κατα ποσο ειναι ευχρηστη, οπως και κατα ποσο αξιοποιει τις android δυνατοτητες..

 

Κοιταξε να δεις. Επειδη εχω μια διμηνη επαφη με το Vivaz κι εχθες τσεκαρα κι απο κοντα τα mini και min pro η αισθηση λογω capacitive οθονης ειναι η μερα με την νυχτα. Η αποκριση ειναι απιστευτη για τα "κυβικα" του οπως επισης και η ακριβεια της. Απο θεμα θεμα χρηστικοτητας θα το βρεις αψογο αλλα αυτο που θα πρεπει να κοιταξεις ειναι η αυτονομια καθως το Vivaz προσφερει αισθητα μεγαλυτερη. Οσο για τη συγκριση Symbian-Android νομιζω δεν τιθεται θεμα για το ποιο ειναι καλυτερο... Κατα τ'αλλα it's up to you!

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδες...Μια συντομη ερωτησουλα. Αξιζει η αγορα του κινητου? Ειμαι μεταξυ αυτου και του Vivaz (αν και δεν με ενδιαφερει τοσο το hd video & 8mpx camera). Απλα η οθονουλα με προβληματιζει κατα ποσο ειναι ευχρηστη, οπως και κατα ποσο αξιοποιει τις android δυνατοτητες..

 

Νομίζω οτι είναι γεικά είναι ΛΑΘΟΣ να συγκρίνεις το xperia x10mini με οποιοδήποτε από τα άλλα android με μεγάλες οθόνες - αυτή είναι η σημαντικότερη διαφορά όλων.

 

Οπότε εξαρτάται τι έχεις τώρα, αν έχεις μεγάλο, πιθανόν να σου κακοφανεί η μικρή οθόνη και μάλλον πρέπει να το δεις live για να αποφασίσεις... Εγώ π.χ. είχα οθόνη 3,2 πέρσυ και δεν με βόλευε το μέγεθος, μέχρι τώρα ήμουν με το G900 που έχει ανάλογα μικρή οθόνη, άρα η μετάβαση μου στο x10mini ήταν πολύ εύκολη (και θετική, καταργήθηκε ο μισός όγκος του G900 και τώρα έχω μια εκπληκτική touch οθόνη).

 

Κατά την γνώμη μου είναι μια πολύ καλή επιλογή για όσους θέλουν άριστη σχέση μεγέθους/ δυνατοτήτων.... και δεν θέλουν κινητό για να βλέπουν ταινίες, να παίζουν παιχνίδια ή να περιμένουν από το μέγεθός του x10mini να τους βγάλει η μπαταρία 10 ώρες ομιλίας + 3 ώρες ιντερνετ + 2 ώρες παιχνίδια ΕΠΙ 2 ημέρες!!!

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα: Ολοκαινουργιο μινι με νεα καρτα Cosmote δεν μπορει να στειλει μηνυματα. Ελεγχω το κεντρο μηνυματων και ειναι κενο. Το κανω edit, περναω το κ. μηνυματων της Cosmote και παταω οκ. Δεν το αποθηκευει και εξακολουθει να ειναι κενο (και φυσικα να μην μπορω να στειλω μηνυμα). Δοκιμαζω καρτα της Wind και φαινεται κανονικα το κ. μηνυματων της Wind και μπορω επισης κανονικα να το κανω edit και αποθηκευση.

Δοκιμαζω την καρτα της Cosmote σε κινητο ΝΟΚΙΑ και τοκεντρο μηνυματων φαινεται κανονικα. :blink:

 

Καμια ιδεα τι μπορει να φταιει? Φανταζομαι ειναι ασυμβατοτητα της καρτας με το μινι. Θα φτιαξει ομως με αλλαγη καρτας απο την Cosmote???

 

Έπαθα το ακριβώς αντίστροφο... δλδ με την κάρτα της Wind δεν μου έπαιζε αλλά με αυτή του What's Up δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Τελικά έβαλα την κάρτα της Wind σε άλλο τηλέφωνο, πήγα στις ρυθμίσεις και ξαναέγραψα τον αριθμό του κέντρου μηνυμάτων με 0030 αντί για +30. Στη συνέχει ξαναέβαλα την κάρτα στο mini και είχε αποθηκεύσει τον αριθμό. Μετά άλλαξα πάλι το 0030 σε +30 και τα μηνύματα ήταν ΟΚ.

Ελπίζω να τα περιέγραψα κατανοητά και να μη σε μπέρδεψα ακόμη περισσότερο :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...