Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια υπαρχει οντως αναβαθμιση. Η 1,6 ειναι παλι αλλα με ορισμενες προσθηκες π.χ. δονηση στο πατημα των πληκτρων στα μηνυματα! (εκτος και αν υπηρχε ηδη και κοιμομουν ορθιος:lol:) Εχει και ενα παιχνιδι, το Roller Coaster! Τωρα τι αλλο παραπανω κανει, θα σας γελασω!:p Δεν χανετε τιποτα να την εγκαταστησετε παντως! Μεσω του pc companion την εκανα εγω. Μακαρι τωρα να στρωσει το κινητο...δεν το φορτωνω παλι με αχρηστες εφαρμογες!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους!

 

Συμβιώνω με το εν λόγω κινητό τις τελευταίες 2 εβδομάδες και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με τη χρήση της συσκευής για τηλέφωνο κυρίως αλλά και την απόδοση της μπαταρίας.

 

Με 20-30 λεπτά ομιλίας την ημέρα αλλά και 5-6 SMS, η μπαταρία βγάζει πάνω από 3 ημέρες αυτονομία, κάτι που για το μέγεθός του είναι άκρως ικανοποιητικό!

 

Βέβαια να διευκρινίσω ότι δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με extra εφαρμογές ή πλοήγηση στο Web και ίσως αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κανένα κόλλημα ή restart.

 

Η κάμερά του, απλά φανταστική, και αυτό το καταλαβαίνεις εάν περάσεις τις φωτογραφίες στον υπολογιστή και τις συγκρίνεις με άλλες από διαφορετικές συσκευές (σε σύγκριση με ψηφιακή μηχανή 8Mp, η διαφορά είναι εμφανέστατη υπέρ του mini).

 

Ως χρήστης MAC, το μόνο που με απογοητεύει είναι ότι το PC Companion δεν υποστηρίζει drivers για λειτουργικό Macintosh :( (ίσως στο μέλλον αυτό διορθωθεί).

 

Bottom Line: πολύ καλό τηλέφωνο σε compact διαστάσεις για κάποιον που ζητάει κάτι παραπάνω από εκείνα που σου προσφέρουν οι απλές συσκευές :D

 

Κάτι που ξέχασα να αναφέρω: το bluetooth το έχω σχεδόν συνέχεια ανοιχτό και σε ζεύξη με το ακουστικό (η αλήθεια είναι ότι λόγω του μεγέθους του, δε βολεύει να μιλάς απευθείας κρατώντας το στο αυτί σου ;))

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια και απο εμενα..χθες απεκτησα το κατα τ'αλλα απιστευτο Χ10 mini αλλα με απογοητευσε αμεσως...το wifi με πεταει συνεχεια,δεν ειναι ποτε σταθερο!!δεν ξερω αν εχετε αναφερει ξανα καποιο τετοιο προβλημα,αλλα αν ξερει καποιος την λυση please ας βοηθησει,γιατι δεν θελω να μπλεξω με service και τετοια...ευχαριστω in advance! :):):)
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Συμβιώνω με το εν λόγω κινητό τις τελευταίες 2 εβδομάδες και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος ειδικά σε ό,τι έχει να κάνει με τη χρήση της συσκευής για τηλέφωνο κυρίως αλλά και την απόδοση της μπαταρίας.

 

Με 20-30 λεπτά ομιλίας την ημέρα αλλά και 5-6 SMS, η μπαταρία βγάζει πάνω από 3 ημέρες αυτονομία, κάτι που για το μέγεθός του είναι άκρως ικανοποιητικό!

 

Βέβαια να διευκρινίσω ότι δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με extra εφαρμογές ή πλοήγηση στο Web και ίσως αυτός είναι και ο λόγος που δεν έχω αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής κανένα κόλλημα ή restart.

 

Η κάμερά του, απλά φανταστική, και αυτό το καταλαβαίνεις εάν περάσεις τις φωτογραφίες στον υπολογιστή και τις συγκρίνεις με άλλες από διαφορετικές συσκευές (σε σύγκριση με ψηφιακή μηχανή 8Mp, η διαφορά είναι εμφανέστατη υπέρ του mini).

 

Ως χρήστης MAC, το μόνο που με απογοητεύει είναι ότι το PC Companion δεν υποστηρίζει drivers για λειτουργικό Macintosh :( (ίσως στο μέλλον αυτό διορθωθεί).

 

Bottom Line: πολύ καλό τηλέφωνο σε compact διαστάσεις για κάποιον που ζητάει κάτι παραπάνω από εκείνα που σου προσφέρουν οι απλές συσκευές :D

 

Εισαι ο μοναδικος που ειναι ικανοποιημένος απο την μπαταρια. Και ο μοναδικος που αναφερει 3 μερες αυτονομια.

Iphone XS Max / Ipad air / Macbook pro retina/ Apple Watch Series 3
Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια και απο εμενα..χθες απεκτησα το κατα τ'αλλα απιστευτο Χ10 mini αλλα με απογοητευσε αμεσως...το wifi με πεταει συνεχεια,δεν ειναι ποτε σταθερο!!δεν ξερω αν εχετε αναφερει ξανα καποιο τετοιο προβλημα,αλλα αν ξερει καποιος την λυση please ας βοηθησει,γιατι δεν θελω να μπλεξω με service και τετοια...ευχαριστω in advance! :):):)

 

Εχει να κανει με την πολιτικη αδρανειας που εχει το Wi-Fi. Πηγαινε Ρυθμισεις-->Στοιχεια Ελεγχου Ασυρματου--->Ρυθμισεις Wi-Fi-->Πατα το αριστερο πλήκτρο και μετα πάτα Σύνθετα-->Πολιτικη καταστασης αδράνειας και επελεξε ποτε. Δοκιμασε το να δεις αν χανεις και παλι το Wi-Fi :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα και καλώς σας βρήκα

 

Μια ερώτηση: αυτή η εκνευριστική δόνηση που υπάρχει κάθε φορά που χρησιμοποιούμε τα ‘πλήκτρα’ για να γράψουμε κάτι ξέρετε με ποιο τρόπο την αφαιρούμε;

Έχω κοιτάξει στα menu αλλά δεν έχω βρει κάποια επιλογή.

 

Ευχαριστώ

:)

:baby:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Λοιπόν έχω μια απορία. Γίνετε να ρύθμισής το τηλέφωνο να αποθηκεύει τις εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα μνήμης και όχι στην μνήμης του τηλεφώνου, διότι έχει μόνο 40 mb και μου βγάζει συνέχεια μήνυμα, ότι η μνήμη εξαντλείται.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...το κινητο ανοιξε!:blink: Δεν ξερω τι εγινε...μαλλον βγηκε ο σατανας απο μεσα του!:devil::lol: Η μπαταρια ηταν αδειασμενη εντελως(ενω το ειχα φορτισει φουλ χτες και με ελαχιστη χρηση)και το εβαλα να φορτισει λιγο για να του κανω αναβαθμιση μετα μπας και στρωσει!! Σε μπελαδες μπηκαμε μου φαινεται...:confused:

 

Good luck! :)

 

ρε παιδια ξερω οτι εχει γραφτει απειρες φορες αλλα ενω εχω εγκαταστησει το bluetooth tranfer στελνω αλλα δεν μπορω να δεχτω...λιγη βοηθεια σας παρακαλω...:(

 

Βασικά με την εφαρμογή αυτή δεν σου στέλνουν αρχεία αλλά μπαίνεις εσύ το άλλο τηλέφωνο και 'κατεβάζεις' όποιο αρχείο θέλεις. Ανοίγοντας την εφαρμογή, πρέπει να πας στο tab "κοινόχρηστα" αρχεία, όπου συνδέεται με τη συσκευή που θέλεις και σου δείχνει τους φακέλους και τα αρχεία που είναι αποθηκευμένα εκεί. Βρίσκεις αυτό που θες και το κατεβάζεις.

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά.

 

Λοιπόν έχω μια απορία. Γίνετε να ρύθμισής το τηλέφωνο να αποθηκεύει τις εφαρμογές στην εξωτερική κάρτα μνήμης και όχι στην μνήμης του τηλεφώνου, διότι έχει μόνο 40 mb και μου βγάζει συνέχεια μήνυμα, ότι η μνήμη εξαντλείται.

 

Δυστυχως κατι τετοιο δεν ειναι εφικτο με την εκδοση Android που εχουμε... :(

http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα και καλώς σας βρήκα

 

Μια ερώτηση: αυτή η εκνευριστική δόνηση που υπάρχει κάθε φορά που χρησιμοποιούμε τα ‘πλήκτρα’ για να γράψουμε κάτι ξέρετε με ποιο τρόπο την αφαιρούμε;

Έχω κοιτάξει στα menu αλλά δεν έχω βρει κάποια επιλογή.

 

Ευχαριστώ

:)

 

Λοιπόν,πας ρυθμίσεις > τοπικές ρυθμίσεις&κείμ > προεπιλεγμένη μέθοδος εισόδου και ξεμαρκάρεις το "δόνηση με πάτημα πλήκτρων" :happy:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...το κινητο ανοιξε!:blink: Δεν ξερω τι εγινε...μαλλον βγηκε ο σατανας απο μεσα του!:devil::lol: Η μπαταρια ηταν αδειασμενη εντελως(ενω το ειχα φορτισει φουλ χτες και με ελαχιστη χρηση)και το εβαλα να φορτισει λιγο για να του κανω αναβαθμιση μετα μπας και στρωσει!! Σε μπελαδες μπηκαμε μου φαινεται...:confused:

Παιδιά εάν σας κολλήσει το κινητο και δεν μπορείτε να το σβήσετε απλά βγάζωντας την μπαταρία, το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι αντί την μπαταρία, να βγάλετε την SIM. Το τηλέφωνο θα κάνει reboot άμεσα!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα και εγώ το xperia x10 mini πριν 3 εβδομάδες και είμαι αρκετά ευχαριστημένος , όσο για την μπαταρία είναι αναμενόμενο να μην κρατάει με τόσο μικρό μέγεθος :happy:

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Mini είναι οτι δεν αναγνωρίζει το bluetooth handsfree που είναι και sony Ericsson :P

Μήπως ξέρετε τι παίζει ?

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το φόρτισα την Δευτέρα στις 1300 και σήμερα Τετάρτη στις 1606 η μπαταρία βρίσκεται στο 48% με κανονική χρήση. Δεν ξέρω αν θα φτάσω τις τρεις μέρες που ανέφερε ο φίλος αλλά κάντε επανεκκινήσεις. Καλό είναι να του συμπεριφερόμαστε σαν pc παρά σαν κινητό.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα ειμαι σημερα πηρα το χ10 μινι και ειμαι χαρουμενος αλλα θελω να ρωτησω ποσες φορτισης και απο ποσες ωρες το βαλατε?

καπου διαβασα οτι θελει 4 φορτισης απο 5 ωρες ισχυει?

ειμαι συνεχεια στην δουλεια και διαβασα σχεδον ολο το topic στα γρηγορα

sorry αν επαναλαμβανω κατι που ειδη εχετε πει!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ισχύει, κάνε απλά μία πλήρη φόρτιση-αποφόρτιση και είσαι ΟΚ.

 

Πάντως, παιδιά, το κινητό προσωπικά μου άρεσε πολύ. Πάρα πολύ, δηλαδή. Είναι μικρό και απίθανο.

Έχω μία απορία, βέβαια. QWERTY πληκτρολόγιο δε μπαίνει με τίποτα; Θέλει η φίλη μου.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ισχύει, κάνε απλά μία πλήρη φόρτιση-αποφόρτιση και είσαι ΟΚ.

 

Πάντως, παιδιά, το κινητό προσωπικά μου άρεσε πολύ. Πάρα πολύ, δηλαδή. Είναι μικρό και απίθανο.

Έχω μία απορία, βέβαια. QWERTY πληκτρολόγιο δε μπαίνει με τίποτα; Θέλει η φίλη μου.

υπαρχει στο μαρκετ το slideit keyboard!!

το εχω βαλει και ειναι αψογο!!

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το smart keyboard που ειναι και δωρεαν και απλο στη χρηση

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

sorry και παλι!!!!!να το αφησω δλδ κλασικα 16 ωρες οπω τα αλλα κινιτα απλα μεχρι να μου δειξει οτι φορτιστικε?
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το φόρτισα την Δευτέρα στις 1300 και σήμερα Τετάρτη στις 1606 η μπαταρία βρίσκεται στο 48% με κανονική χρήση. Δεν ξέρω αν θα φτάσω τις τρεις μέρες που ανέφερε ο φίλος αλλά κάντε επανεκκινήσεις. Καλό είναι να του συμπεριφερόμαστε σαν pc παρά σαν κινητό.

 

παιδια αυτο πρεπει να ειναι επειδη τρεχουν εφαρμογες και αν κανεις restart κλεινουν και δεν καταναλωνουν ενεργεια.κατεβαστε μια εφαρμογη task manager απο το μαρκετ εχει πολλες. οποτε με ενα κλικ σβηνουν ολες οι εφαρμογες.

 

περιεργο παντως που δεν υπαρχει επιλογη να κλεισεις μια εφαρμογη και χρειαζετε αυτο

My dream is to fly Over the rainbow so high!:music:
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μεσα σε 20 ημερες χαλασε η οθονη του.... δεν αναβει ενω ειναι σε λειτουργια. Αυριο το παω για σερβις... Εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα; Φιλος μου εχει παθει το ιδιο...
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει και το smart keyboard που ειναι και δωρεαν και απλο στη χρηση

το δοκιαμασα και αυτο αλλα δεν βρηκα τροπο να γραφω ελληνικα.

και το slideit δεν ειναι free?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...