Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παιδια γεια σας μηπως θα ηταν ευκολο ενα λινκ για να κανω ροοτ ενα χ10 μινι με εκδοση 2.1? οσο πιο ευκολο γινεται :p

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα.

Έχει κολλήσει το κινητό μου. Δεν μπορώ να σύρω την μπάρα αριστερά για να το ξεκλειδώσω.

Μπορώ όμως να την σύρω προς την αντίθετη κατεύθυνση για να το κάνω αθόρυβο.

Επίσης μπορώ να πατήσω "απενεργοποίηση". Τι συμβαίνει? Χάλασε η οθόνη μόνο σε συγκεκριμένο σημείο?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά το κινητο το εχω γύρω στα 3 χρόνια και απο σήμερα όταν παω να το φορτισω η δεν φοτρίζει καθόλου και αναβει το κοκκινο λαμπάκι ή φορτλιζει για λίγο και κλείνει και δεν ανοίγει..λέτε να πάρω κανούρια μπαταρία μπας και δεν χαλασε το κινητο? :( Ηταν το αγαπημένο μου.. :cry: (Το Χ10 Mini Pro έχω)
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους καλη χρονια, εδω και δυο μερες μεχρι τωρα που γραφω ειδα ολες τις σελιδες 936 μεχρι εδω , και επειδη δεν βρικα κατι σε αυτο που εψαχνα, σκεφτηκα να σας ρωτησω αν ξερει καποιος να μου πει , εχω ενα Sony Ericsson Xperia 10 mini E10 με android 2.1 του εκανα επαναφορα και μετα εψαχνα για αναβαθμιση και βρηκα τιν 4 ICS πηγα να κανω καποια βηματα και πατησα ενα προγραμμα που λεγετε Bootloader Unlock πριν πω παρακατω τι εγινε να βαλω μεσα σε παρενθεση αυτο ( καποια στιγμη μερικες φορες δεν μου αναγνωριζει στιν καρτα SIM αλλα εκανα αυτο εβγαζα εβαζα και μετα απο 2-3 φορες ολα κομπλε) λοιπον συνεχιζω πατισα μεσα σε αυτο το προγραμμα αυτο το αρχειο msm7227_setool2 το οποιο μετα οταν τελειωσε λεω να το αφισω γιατ δεν μπορουσα να βγαλω ακρη και λεω να το αφισω ετσι οταν βρω καποια στιγμη λεφτα να παω να παρω ενα πιο καινουργιο,λοιπον μετα κοιταω οτι δεν υπηρχε σημα και εβγαζε ενα Χ κοκκινο εβγαλα τιν SIM ξαναεβαλα τιποτα δεν μου αναγνωριζει καθολου τιν SIM ενω δοκιμασα και αλλη SIM αλλα τιποτα, λεω μπορει να φταιει που μου το ειχε παθει πριν 1 εβδομαδα και λεω αυτο θα ειναι αλλα μου παει και το μυαλο μου σε αυτο που εκανα στο προγραμμα τωρα εδω και δυο μερες ειμαι με ενα παλιο κινιτο πειρα την Sony και μου ειπε να το παω η γερμανο η στιν εταιρια που ειναι λεοφωρος κιφησου στα κτελ στο ιδιο κτηριο και σας εγραψα εδω μηπως ξερει καποιος τι μπορω να κανω για να μην τρεχω στην εταιρια και δινω χρηματα γιατι αν μου πουνε κανα 50 ευρο δεν με συνφερει. για ριχτε τα φωτα σας αν καποιος ξερει σας παρακαλω πολυ !!!

( και συγνωμη αν εχω καποια ορθωγραφικα λαθη )

 

 

Με εκτιμιση Προεδρος του rallyeclubpsa και PSAclub

Ευχαριστω

Edited by rallyeclub
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθε!

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς έχει γράψει. Αν κατάλαβα καλά προσπάθησες να ξεκλειδώσεις τον bootloader για να περάσεις custom ICS. Το αν έγινε σωστά δεν το ξέρω. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να περάσεις με το flash tool μια επίσημη rom. Διάβασε τον Οδηγό αρχαρίων για να δεις πως θα το κάνεις. Μην πας στην ICS γιατί το κινητό θα σέρνεται.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τελικα το βρηκα πιο μου λυπει θα γραψω απο κατω με κοκκινα γραμματα πιο λειπει :

 

Device Infos

 

Beand: SEMC

Device: E10i (E10i)

Root Status : not rooted

 

αυτο μου λειπει αν εχει καποιος το προγραμμα για Sony ericsson Xperia 10mini E10 με android 2.1 να το περασω μεσα στιν micro SD για να μπορεσω να το ανοιξω με ενα ιδικο προγραμμα που εβαλα στο κινιτο και να ξαναμπει μεσα το Root Status : not rooted το αρχειο θελω μονο plsssssss

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.! Έχω το xperia x10 mini στη τελευταία έκδοση android που μπορεί να πάει και εδώ και 2 εβδομάδες αντιμετωπίζω πρόβλημα με το youtube..

Ενώ είμαι κανονικά συνδεδεμένος στο wi-fi ή και στο 3g με το που ανοίγω το youtube μου βγάζει: Προσοχή. Δεν υπάρχει σύνδεση δικτύου αυτή τη στιγμή. Δοκιμάστε αργότερα.

Να τονίσω πως λειτουργούν κανονικά οι Browsers,το μάρκετ,και όλα όσα χρειάζονται ίντερνετ εκτός φυσικά από το facebook το οποίο ποτέ δεν λειτούργησε σωστά. Συγχρονισμούς κλπ γίνονται κανονικά.Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζει και ένα φιλαράκι με το ίδιο μοντέλο κινητού.

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να γίνει.?

Link to comment
Share on other sites

Όποιος χρειάζεται την ελληνική 2.1 για το Χ10 Mini Pro την έχω εδώ:

https://skydrive.live.com/redir?resid=BE1AE6B6CB33B276!342&authkey=!ABb66gWWvs-ZVKo&ithint=file%2c.ftf.

Και την 1.6 για όποιον θέλει να την δοκιμάσει (δεν είναι η ελληνική αρα το hardware πληκτρολόγιο δέν έχει σωστά τα γράμματα) απο έδω:https://skydrive.live.com/redir?resid=BE1AE6B6CB33B276!348&authkey=!AO_v0_pnE5DVWXs&ithint=file%2c.ftf :)

Θα ήθελα οποιος έχει την 2.2 άμα μπορεί να την ανεβάσει.. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εχω ενα x10 mini κατα λαθος το εκανα φλασαρισμα το Blrelock μεσω flashtool και τωρα δεν ανοιγει, ουτε αναγνωριζεται απο το pc ουτε σε recovery μπαινει. Γνωριζει καποιος κατι?
Link to comment
Share on other sites

To ίδιο είχα κάνει κι εγώ σε ένα δικό μου το περασμένο καλοκαίρι και από τότε το έχω ως διακοσμητικό μόνο...
Link to comment
Share on other sites

εψαξα λιγο και ειναι hard brick το κινητο. λενε οτι το μονο που γινεται ειναι ειτε μεσω usb jig unbrick η να το στειλω για φτιαξιμο κατι που δεν αξιζει.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς.

Το δικό μου ήταν κρίμα γιατί μόλις του είχα αλλάξει και μπαταρία.

Αλλά δε βαριέσαι, έχει ένα ίδιο ο αδερφός μου. Ας το έχω για ανταλλακτικά...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

εχς ξεμεινει χωρις κινητο κ αποφασισα να επαναφερω στην ζωη το παλιο της κοπελας μου.

το κινητο κολουσε κ εκλεινε μονο του(μη με ρωτησετε πως κ γιατι αλλα ειμαι ασχετοσ) κ ετσι εμεινε στην ακρη πριν κανα 1,5 χρονο.τον τελευταιο καιρο αρχισα να διαβαζω κατι λιγα για root,custom roms κτλ κ μετα απο αρκετο διαβασμα κ χωρις να ειμαι σιγουρος για το τι παω να κανω ξεκινησα την ολη διαδικασια βημα βημα.λιγο απο δω λιγο απο xda κατι πηγαινε να γινει.να σημειωσω οτι μετα απο ψαξιμο κατεληξα στην συγκεκριμενη ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2416124

 

το προβλημα μου ειναι οτι το κινητο δεν φορτωνει την ρομ.ξεκιναει να φορτωνει μετα απο λιγο με ξαναρωταει αν ειμαι σιγουρος για την εγκατασταση, παταω ναι κ παρολα αυτα σταματαει εμφανιζοντας status 7 installation aborted...

ξερω τι να κανω.το κινιτο δεν επανερχεται στο μπακαπ που εκανα πριν ξεκινησω κ δεν το αναγνωριζει το pc...ειναι κολιμενο στιν οθονη του κερνελ....βοηθεια παρακαλω ειμαι χωρις τηλεφωνο...

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

υποθετω οτι ειναι προβλημα του ζιπ της ρομ οποτε αν βρω ρομ συμβατη με την εκδοση κερνελ μου θα δουλεψει?σωστα σκεφτομαι?μη με παρεξηγειτε ειμαι ασχετος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

εχς ξεμεινει χωρις κινητο κ αποφασισα να επαναφερω στην ζωη το παλιο της κοπελας μου.

το κινητο κολουσε κ εκλεινε μονο του(μη με ρωτησετε πως κ γιατι αλλα ειμαι ασχετοσ) κ ετσι εμεινε στην ακρη πριν κανα 1,5 χρονο.τον τελευταιο καιρο αρχισα να διαβαζω κατι λιγα για root,custom roms κτλ κ μετα απο αρκετο διαβασμα κ χωρις να ειμαι σιγουρος για το τι παω να κανω ξεκινησα την ολη διαδικασια βημα βημα.λιγο απο δω λιγο απο xda κατι πηγαινε να γινει.να σημειωσω οτι μετα απο ψαξιμο κατεληξα στην συγκεκριμενη ρομ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2416124

 

το προβλημα μου ειναι οτι το κινητο δεν φορτωνει την ρομ.ξεκιναει να φορτωνει μετα απο λιγο με ξαναρωταει αν ειμαι σιγουρος για την εγκατασταση, παταω ναι κ παρολα αυτα σταματαει εμφανιζοντας status 7 installation aborted...

ξερω τι να κανω.το κινιτο δεν επανερχεται στο μπακαπ που εκανα πριν ξεκινησω κ δεν το αναγνωριζει το pc...ειναι κολιμενο στιν οθονη του κερνελ....βοηθεια παρακαλω ειμαι χωρις τηλεφωνο...

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

υποθετω οτι ειναι προβλημα του ζιπ της ρομ οποτε αν βρω ρομ συμβατη με την εκδοση κερνελ μου θα δουλεψει?σωστα σκεφτομαι?μη με παρεξηγειτε ειμαι ασχετος

Κατ αρχάς σου προτείνω αυτη την ROM: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1068553 Είναι η πιο αξιόπιστη για το συγκεκριμένο κινητό.. Κατα δευτερον πέρνα την ρομ στην SD (βαλτην σε κανα ανταπτορα και μην ξεχάσεις τα gapps) μετά πέρνα τον κέρνελ που σου λέει στις οδηγίες,μετα CWM,factory reset και φλασάρισμα πρωτα της ρομ και μετά των gapps,κάνε επανεκκίνηση και είσαι έτοιμος.. Αν σου φαίνονται δύσκολα απλώς πέρασε την .ftf της 2.1 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπερα. Θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος που ειναι απο Θεσσαλονικη γνωριζει καποιον Εξειδικευμενο μαστορα/μαγαζι που να φτιαχνει "Hardbricked" x10 mini (e10i). Εχω ψαξει ξερω οτι γινεται αλλα δεν εχω βρει καποιον ακομα. Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το πας στην Sony Ericsson στην Δωδεκανήσου? Εγώ το είχα πάει τις γυναίκας μου εντός εγγύησης και το κάνανε. Δεν άνοιγε καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

Αν το κινητό δεν σου ανοίγει καθόλου τότε δοκίμασε να ξεκουμπώσεις το βύσμα της μπαταρίας για κάνα λεπτό.

Μπορεί να είσαι τυχερός και να μην είναι μπρικαρισμενο αλλα κολλημένο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα... Έχει ένα x10 mini pro η μητέρα μου και τελευταία βγάζει πολλά προβλήματα όπως της σβήστηκαν όλα τα αρχεία από την SD και δεν χτυπάει ο ήχος κλήσης... Θέλω να κάνω ένα hard reset αλλά πρέπει να της κρατήσω τα μηνύματα και τις επαφές αλλά δεν βρίσκω τον τρόπο για τα SMS.. Ξέρει κανείς?

Ευχαριστώ...

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερίζω την ομάδα

Χρειάζομαι βοήθεια με ένα x10 mini την παλιά μου συσκευή ,αποφάσισα να αλλάξω rom και να φύγω από το σπαστικό 2.1

Λίγο πρίν πάω να ξεκλειδώσω την bootloader από flashtool έμαθα ότι συγκεκριμένη παρτίδα αυτού του τηλεφώνου παρουσιάζει πρόβλημα στο ξεκλείδωμα πιο συγκεκριμένα αν κάνω unlock the bootloader θα μου γίνει hardbrick η παρτίδα είναι η 11w30.

Αν περάσω recovery με κλειστό bootloader θα λειτουργήσει;

Επίσης βρήκα αυτή εδώ τη rom : http://forum.xda-developer...d.php?t=961707 που βασίζεται στον εργοστασιακό kernel θα προχωρήσει η εγκατάσταση με locked bootloader ; στα requirements δεν γράφει για unlocked bootloader -ο nobody at all συνήθως το γράφει αυτό στις roms του-.

Χρειάζομαι λίγη βοήθεια ,ευχαριστώ για το χρόνο σας

TaAakiS

Sony Ericsson Xperia X10mini --> Sony Xperia go --> Sony Xperia Z1 Compact & Sony Smartwatch 2(SW2) --> Sony Xperia Z5

Η visual basic ποτέ δεν πεθαίνει και όλα τα apps ανασταίνει...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτά τα κινητά αν και παλιά είναι τέλεια για 2α... Εχω πάρει 3 κινητά μετά από το X10 mini Pro και κανένα από αυτά τα 2 (Το άλλο το έχω για 1ο) δεν μπορεί να φτάσει την βολικοτητα από το x10 mini pro...με miniCM 7 το κινητό πετάει για βασική χρήση ;-)
Link to comment
Share on other sites

@s0lve το θέμα είναι, θα μπορέσω να τη βάλω με κλειστό bootloader; Και αν ναι πώς; Για την minicm6 λέω που έχω βάλει σε link πιο πάνω

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@s0lve το θέμα είναι, θα μπορέσω να τη βάλω με κλειστό bootloader; Και αν ναι πώς; Για την minicm6 λέω που έχω βάλει σε link πιο πάνω

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Sorry για το διπλό μήνυμα

Edited by Takis109

TaAakiS

Sony Ericsson Xperia X10mini --> Sony Xperia go --> Sony Xperia Z1 Compact & Sony Smartwatch 2(SW2) --> Sony Xperia Z5

Η visual basic ποτέ δεν πεθαίνει και όλα τα apps ανασταίνει...

Link to comment
Share on other sites

@s0lve το θέμα είναι, θα μπορέσω να τη βάλω με κλειστό bootloader; Και αν ναι πώς; Για την minicm6 λέω που έχω βάλει σε link πιο πάνω

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@s0lve το θέμα είναι, θα μπορέσω να τη βάλω με κλειστό bootloader; Και αν ναι πώς; Για την minicm6 λέω που έχω βάλει σε link πιο πάνω

 

----- προσθήκη μηνύματος 80 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Sorry για το διπλό μήνυμα

Το link που μου έστειλες δέν το φορτώνει...παντως για root και CWM στο X10 mini υπάρχει οδηγός και εδώ.

Root:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287054

CWM:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315486

Εγώ σου προτείνω μια GB για stock kernel πάντως...:)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ένα xperia x10 mini τις γυναίκας μου που δεν το χρειάζεται ποια και το σκαλιζω εγώ. Του έκανα ρουτ και ρεκοβερυ . Με bootloader Δεν έκανα τίποτα και Δεν θέλω να το σκαλιξω πολύ μην κρασαρει και το πάρω στο χέρι. Μπορώ να βάλω καμιά άλλη ρομ με bootloader lock;
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτά τα κινητά αν και παλιά είναι τέλεια για 2α... Εχω πάρει 3 κινητά μετά από το X10 mini Pro και κανένα από αυτά τα 2 (Το άλλο το έχω για 1ο) δεν μπορεί να φτάσει την βολικοτητα από το x10 mini pro...με miniCM 7 το κινητό πετάει για βασική χρήση ;-)

Σε ποιά rom αναφέρεσαι με miniCM 7;

Κάποιο link?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...