Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι το έκανα root χτες : με UniversalAndroot δεν τα κατάφερα (έχω 2.1 πλέον) και με έφτιαξε το SuperOneClick απ'το pc...θα κοιτάξω να τη βρω απ'το google την app που λέτε...μήπως ξέρετε αν υπάρχει κανένα πιο ψαγμένο widget που να έχει ότι έχει και το Power Control (μαμίσιο) + battery level (βλέπε Status Switch μαμίσιο) + data traffic switch + LED switch...το ξέρω οτι ακούγεται πολύ custom σενάριο αλλά θα βόλεβε πολύ να τα έχει κανείς όλα σε ένα νοικοκυρεμένα :)

 

δοκιμασε το quick settings (υπαρχει και στο μαρκετ) και εχεις μπαταρια,φακο,εναλλαγη ringer,φωτεινοτητα,ενταση ηχου,bluetooth,wifi,gps και σου δειχνει και ποση ελευθερη μνημη εχεις (ποσοστο και mb) σε τηλεφωνο και sd...;)

και τσεκαρε και το my settings που χει και airplane mode και rotate και αλλα καλουδια..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά!

Διαβάζω αρκετό καιρό το thread, μπας κ καταφέρω να μπω στο λίγο παραπάνω στο "νόημα". Ομολογώ πως μου φαίνεται βουνό.

Εχω αποφασίσει να εκμεταλευτώ την επιδότηση μου κι έχω καταλήξει στο μίνι. Λόγω μικρού μεγέθους κ λειτουργικού. Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ εναλλάξ κ αναλόγως των αναγκών μου ένα 5800 (symbian) k το N900 (maemo) από τα οποία είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Η χρήση που κάνω είναι πολύ broswing, skype, λιγότερο msn k twitter.

Ομολογώ πως έχοντας κάνει test dive του android στο N900 γοητεύτικα. Λέτε να τα βρω "μπαστούνια"; Απ όσο έχω διαβάσει δε καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα. Απ οτι βλέπω δεν υπάρχει κάποιος σαφής οδηγός των πρώτων βημάτων που πρέπει να γίνουν, μετά την αγορά της συσκευής. Αυτό με τρομάζει ακόμα περισσότερο.

Τελικά αγοράζοντας το τί έκδοση λογισμικού έχει; 1.6 ; Θα παιδευτώ πολύ να το κάνω 2.1 ;

Αν παίζει ρόλο η αγορά θα γίνει από wind.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά!

Διαβάζω αρκετό καιρό το thread, μπας κ καταφέρω να μπω στο λίγο παραπάνω στο "νόημα". Ομολογώ πως μου φαίνεται βουνό.

Εχω αποφασίσει να εκμεταλευτώ την επιδότηση μου κι έχω καταλήξει στο μίνι. Λόγω μικρού μεγέθους κ λειτουργικού. Μέχρι τώρα χρησιμοποιώ εναλλάξ κ αναλόγως των αναγκών μου ένα 5800 (symbian) k το N900 (maemo) από τα οποία είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος.

Η χρήση που κάνω είναι πολύ broswing, skype, λιγότερο msn k twitter.

Ομολογώ πως έχοντας κάνει test dive του android στο N900 γοητεύτικα. Λέτε να τα βρω "μπαστούνια"; Απ όσο έχω διαβάσει δε καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα. Απ οτι βλέπω δεν υπάρχει κάποιος σαφής οδηγός των πρώτων βημάτων που πρέπει να γίνουν, μετά την αγορά της συσκευής. Αυτό με τρομάζει ακόμα περισσότερο.

Τελικά αγοράζοντας το τί έκδοση λογισμικού έχει; 1.6 ; Θα παιδευτώ πολύ να το κάνω 2.1 ;

Αν παίζει ρόλο η αγορά θα γίνει από wind.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

και ομως φιλε μου δεν θα σου φανει βουνο αφενος γτ υπαρχουν παρα πολυ καλοι οδηγοι οπως αυτος http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=280944 για τα πρωτα σου βηματα με το mini και οπως αυτος http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=287054 για να κανεις ρουτ το κινητο απο τη στιγμη που (λογικα) θα εισαι στην 2.1 . επισης το φορουμ ειναι εδω για να σου απαντησει σε οποιαδηποτε ερωτηση..πιστεψε με σου μιλαει ο απολυτος νουμπας σε θεματα android.αφου καταφερα εγω να περασω την 2.1 και να το κανω ρουτ τοτε θα εισαι οκ! :p:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

...έχω καταλήξει στο μίνι ....

.....Η χρήση που κάνω είναι πολύ broswing, skype, λιγότερο msn k twitter....

....Αν παίζει ρόλο η αγορά θα γίνει από wind.

 

Mini και browsing δεν είναι και ο καλύτερος συνδυασμός λόγω διαστάσεων. Κατά τα άλλα μη σε προβληματίζει τίποτα.

Και από την Άνεμος να το πάρεις αν δεν σου αρέσει το κάνεις debrand. Δεν είναι θέμα!

 

Παιδες βρεθηκε καποια λυση για το προβλημα με τον τηλ.καταλογο στη 2.1?

 

Σε ποιο πρόβλημα αναφέρεσαι;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θα πάω το απόγευμα απ τη wind να δω. Είναι branded η συκευή από εκεί δηλ;

Συνεπώς, αν κατάλαβα καλά, με το που το βγάζω από το κουτί, το κάνω 2.1 κ μετά πάω για root;

Σωστή η παρατήρηση για το broswing είναι άκυρο στο mini. Το κάνω κι από το N900. Θα μπορώ να twittarw άνετα τουλάχιστον; Υπάρχει το twitter for android, το οποίο μου άρεσε πολύ, όταν το έτρεξα μέσω nitdroid στο N900;

Κ πάλι ευχαριστώ κ δεν ξαναενοχλώ, μέχρι να το πιάσω στα χέρια μου.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω το απόγευμα απ τη wind να δω. Είναι branded η συκευή από εκεί δηλ;

Συνεπώς, αν κατάλαβα καλά, με το που το βγάζω από το κουτί, το κάνω 2.1 κ μετά πάω για root;

Σωστή η παρατήρηση για το broswing είναι άκυρο στο mini. Το κάνω κι από το N900. Θα μπορώ να twittarw άνετα τουλάχιστον; Υπάρχει το twitter for android, το οποίο μου άρεσε πολύ, όταν το έτρεξα μέσω nitdroid στο N900;

Κ πάλι ευχαριστώ κ δεν ξαναενοχλώ, μέχρι να το πιάσω στα χέρια μου.

 

υπαρχουν πολλες εφαρμογες για τουιτερ.ακομα και το timescape για facebook και twitter προοριζεται..

οσον αφορα στο browsing εγω δεν εχω κανενα προβλημα..το χω λιωσει κανονικα..εχει πολυ καλο ζουμ και πολυ καλη επαφη με το δαχτυλο για scroll..

υπαρχει περιπτωση ναναι 2.1 . οποτε ή ρωτα την wind ή δες το απο το κινητο σου.οπως και ναχει λογικα θα θες unbrand μετα απο λιγο καιρο..υπαρχει οδηγος και γιαυτο οποτε μην αγχωνεσαι.

και να ενοχλεις οσο θες...:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

 

Θέλεις πιο πρόσφατο λογισμικό?

 

Εννοω οτι δεν την εχω σπασει ακομα.

Τι να κανω? Να το κανω τωρα ή να περιμενω για το νεο version.

Επισης δεν μου εχει πει κανεις πως κανουμε backup το τηλ.Τηλ. Καταλογους κ.α.

 

 

-Να χρσημοποιησω τον 1ο τροπο που δειχνεις για σπασιμο?

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

παω να ανοιξω τις επαφεσ και μου εμφανιζει συνεχεια αναγκαστικο κλεισιμο εφαρμογης!

 

Αυτό ωστόσο δεν είναι πρόβλημα της 2.1. Δοκίμασε κάποια εφαρμογή διαχείρισης επαφών ή κάνε repair.

Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android

 

Θα πάω το απόγευμα απ τη wind να δω. Είναι branded η συκευή από εκεί δηλ;

Συνεπώς, αν κατάλαβα καλά, με το που το βγάζω από το κουτί, το κάνω 2.1 κ μετά πάω για root;

Σωστή η παρατήρηση για το broswing είναι άκυρο στο mini. Το κάνω κι από το N900. Θα μπορώ να twittarw άνετα τουλάχιστον; Υπάρχει το twitter for android, το οποίο μου άρεσε πολύ, όταν το έτρεξα μέσω nitdroid στο N900;

Κ πάλι ευχαριστώ κ δεν ξαναενοχλώ, μέχρι να το πιάσω στα χέρια μου.

 

Δεν είναι 100% σίγουρο αλλά πολύ πιθανό. Διευκρίνησέ το. Καλά τα κατάλαβες. Για twitting υπάρχουν αρκετές εφαρμογές. Δες το link πιο πάνω.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ωστόσο δεν είναι πρόβλημα της 2.1. Δοκίμασε κάποια εφαρμογή διαχείρισης επαφών ή κάνε repair.

Κατηγοριοποιημένη λίστα εφαρμογών Android

 

 

Αυτες οι εφαρμογες περνανε το 100% της επαφης απο στοιχεια? ή μονο ονομα/τηλ. ?

Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να βγαλω screenshot? τοσο με shoot me οσο και με screen capture μου βγηκαν κατι εικονες με οριζοντιες γραμμες που δεν φαινεται σχεδον τιποτα..κανενας αλλος τροπος? η μηπως κανω κατι λαθος?

 

edit: ακριβως βασσακι αυτο εκανα εμπνευσμενος απο προυγουμενο ποστ σου. ευχαριστω ¨)

Edited by inactiveaccount04092015
Link to comment
Share on other sites

πως μπορω να βγαλω screenshot? τοσο με shoot me οσο και με screen capture μου βγηκαν κατι εικονες με οριζοντιες γραμμες που δεν φαινεται σχεδον τιποτα..κανενας αλλος τροπος? η μηπως κανω κατι λαθος?

 

Και σε εμένα το ίδιο συνέβαινε μέχρι που δοκίμασα το drocap2 και βρήκα την υγειά μου.....:)

Μάθε να περιμένεις και περίμενε για να μάθεις....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εβαλα και εγω το adroid 2.1 απο το pc command και μου λεει

Εκδοση firmware : 2.1 - update1

Αριθμος εκδοσης : 2.0.Α.0.504

 

Ετσι πρεπει να λεει ?

Link to comment
Share on other sites

ΥΓ: Το root explorer είναι paid app και γιαυτό δεν φαίνεται στο market. Google it!

 

Το βρικα το google , το κατεβασα στο pc , πως το περναω στο mini ???

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το quick settings (υπαρχει και στο μαρκετ) και εχεις μπαταρια,φακο,εναλλαγη ringer,φωτεινοτητα,ενταση ηχου,bluetooth,wifi,gps και σου δειχνει και ποση ελευθερη μνημη εχεις (ποσοστο και mb) σε τηλεφωνο και sd...;)

και τσεκαρε και το my settings που χει και airplane mode και rotate και αλλα καλουδια..

 

ευχαριστώ ! πολύ καλές ιδέες και οι 2 προτάσεις σου ! ...αλλά ρε συ υπό μορφή widget δε γίνεται ;; κι αw γεμίζει όλη την οθόνη ρε παιδί μου δε μας πειράζει αυτο :D

Link to comment
Share on other sites

Το βρικα το google , το κατεβασα στο pc , πως το περναω στο mini ???

το περνας στην κάρτα σου και το κάνεις εγκατάσταση με κάποιο file manager σαν το astro.

Link to comment
Share on other sites

Extended controls.apk το πιο σπουδαίο widget και όσο για ροοτ z4root.apk απλά και εύκολα

 

πολύ καλή ιδέα ! έχει τα πάντα ! κρίμα που σε περιορίζει στο grid όμως σε μία row με άπειρες columns (έχω 8 controls στριμωγμένα σε μια row :/ ) μήπως βρήκα καμιά out-of-date version και μ'αφήνει μόνο μια row ;; άμα καταφέρουμε να πάμε απ'το 1x4 στο 2x4 θα είμαστε κομπλέ !

Edited by kwsthsk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να κανω απεγκατάσταση τα άχρηστα apps απο το τηλέφωνο μου όπως το "edge"? έχω 2.1 και rooted. έχω προσπαθήσει με το astro, το titanium αλλα τίποτα!

 

Με το titanium μου λεεί ότι θα κάνει 2 φορές restart και κάνει 1 φορά και τα apps δεν φεύγουν :-( :-(

...Sign of Living Fast
Link to comment
Share on other sites

πολύ καλή ιδέα ! έχει τα πάντα ! κρίμα που σε περιορίζει στο grid όμως σε μία row με άπειρες columns (έχω 8 controls στριμωγμένα σε μια row :/ ) μήπως βρήκα καμιά out-of-date version και μ'αφήνει μόνο μια row ;; άμα καταφέρουμε να πάμε απ'το 1x4 στο 2x4 θα είμαστε κομπλέ !

Μπορείς να βάλεις 2 φορές 1x4 όμως. Δηλαδή βαλε μια σειρα με 4 και στη συνέχεια στην ίδια οθόνη άλλη μια σειρά ;)

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

Ποια διαδικασια χρειαζεται να ακολουθησω για να "σπασω" το x10mini ?

 

Το σιγουρο ειναι οτι θελλω να εχω σε backup τις επαφες με ολα τους τα στοιχεια π.χ e-mail,διευθυνση, κτλ.

 

Ευχαριστω :cool:

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις 2 φορές 1x4 όμως. Δηλαδή βαλε μια σειρα με 4 και στη συνέχεια στην ίδια οθόνη άλλη μια σειρά ;)

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

 

2 widgets στην ίδια οθόνη με τον μαμίσιο launcher πώς γίνεται ρε συ ; ...μήπως έχεις κατά νου το ADW ;

Edited by kwsthsk
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δεν εχω το 10 mini, αλλά το έχει ένας φίλος με το adw και το έκανε έτσι... Όντως βλακεία μου που ξέχασα να το αναφέρω...

 

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

Τhe end of an era...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...