Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To a-gps ειναι υποβοηθηση του gps και δεν νομιζω να ενεργοποιειται απο το μενου.

 

ενεργοποιείται κανονικότατα και άμα θες το χρησιμοποιείς. απλά δεν λειτουργεί αυτόνομα παρα μόνο βοηθητικά στο gps για να βρίσκει πιο γρήγορα σήμα.

 

πας ρυθμίσεις->ασφάλεια και τοποθεσία-> και ενεργοποιείς το Χρήση ασύρματων δικτύων. αυτό είναι το λεγόμενο a-gps.

 

edit.

 

Αpp2sd για το x10 mini pro!!!!

 

δεν το έχω δοκιμασει και δεν νομίζω να το δοκιμάσω πριν πάρω μεγαλύτερη κάρτα από 2gb. ήδη έχει γεμίσει αυτή. :P

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εγώ το κινητό το είχα πάρει από γερμανό.

έχω την έκδοση 1.0.Α.1.36

όταν πάω για update μου λέει πως έχω την πιο πρόσφατη έκδοση

να ανησυχήσω πως θα αργήσω να πάρω την 2.1?

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποιείται κανονικότατα και άμα θες το χρησιμοποιείς. απλά δεν λειτουργεί αυτόνομα παρα μόνο βοηθητικά στο gps για να βρίσκει πιο γρήγορα σήμα.

 

πας ρυθμίσεις->ασφάλεια και τοποθεσία-> και ενεργοποιείς το Χρήση ασύρματων δικτύων. αυτό είναι το λεγόμενο a-gps.

 

edit.

 

Αpp2sd για το x10 mini pro!!!!

 

δεν το έχω δοκιμασει και δεν νομίζω να το δοκιμάσω πριν πάρω μεγαλύτερη κάρτα από 2gb. ήδη έχει γεμίσει αυτή. :P

 

τα ενεργοποιησα ολα.αλλα τζιφος.το εκανα και με 3G αλλα δεν με βρισκει.μπορει ναναι προσωρινο σκαλωμα..:confused:

 

τι ειναι το App2sd?:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τα ενεργοποιησα ολα.αλλα τζιφος.το εκανα και με 3G αλλα δεν με βρισκει.μπορει ναναι προσωρινο σκαλωμα..:confused:

 

τι ειναι το App2sd?:O

 

μολις το δοκιμασα με a-gps ενεργοποιημενο και χρήση wifi για το a-gps και λειτούργησε κανονικότατα με το ενσωματομένο πρόγραμμα για κάμερα. θα το δοκιμάσω τώρα και με ενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων για να δω.

 

το apps2sd είναι μια εφαρμογη που σου επιτρεπει να κανεις εγκατάσταση τις εφαρμογές στην καρτούλα του κινητού και όχι στην περιορισμένου μεγέθους εσωτερική μνήμη. δεν είναι για αρχάριους μιας και μπορεί να κάνεις ζημιά και να θες format το κινητό και στήσιμο από την αρχή μετά.

 

το δοκίμασα το geotagging με διάφορους τρόπους. δούλεψε σε όλες τις περιπτώσεις! ακόμη και με κλειστό το a-gps δλδ με απλό gps σήμα. η μόνη ένσταση μου είναι ότι όταν χρησιμοποιούμε το A-gps μέσω κίνησης δεδομένων, σου βγάζει συντεταγμένες κοντά εκει που είναι η κεραία της τηλεφωνίας σου! ενώ δλδ τις 2 άλλες φωτο μου τις έβγαλε σωστά (με και χωρις assisted-gps) την τρίτη που τράβηξα με ενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων, μου την έβγαλε ότι τραβηχθηκε καμιά 300αρια μέτρα παραπέρα!

Edited by kallair
Link to comment
Share on other sites

και στο μινι γινεται το unbrand μέσω του build.prop; νόμιζα ότι μόνο στο pro γινόταν αυτό..

 

Παίζει να γίνεται και στα μινι. Δεν έχει καμία διαφορά εκτός του build.prop που πρέπει να είναι από mini και όχι mini pro. Απλά, δεν είναι δοκιμασμένο οπότε..

 

Αpp2sd για το x10 mini pro!!!!

 

δεν το έχω δοκιμασει και δεν νομίζω να το δοκιμάσω πριν πάρω μεγαλύτερη κάρτα από 2gb. ήδη έχει γεμίσει αυτή. :P

 

Δες την υπογραφή μου... :lol:

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εγώ το κινητό το είχα πάρει από γερμανό.

έχω την έκδοση 1.0.Α.1.36

όταν πάω για update μου λέει πως έχω την πιο πρόσφατη έκδοση

να ανησυχήσω πως θα αργήσω να πάρω την 2.1?

 

Πιθανοτατα να αργησεις περισσοτερο να παρεις την 2.1

Link to comment
Share on other sites

Δες την υπογραφή μου... :lol:

:ρ :rocket:

 

περιμένουμε εντυπώσεις.. :)

Link to comment
Share on other sites

:ρ :rocket:

 

περιμένουμε εντυπώσεις.. :)

 

Καταρχήν θέλει πολύ προσοχή στην εγκατάσταση. Πρέπει οπωσδήποτε να έχει προηγηθεί αφαίρεση του busybox (/system/bin/busybox/) ειδάλλως θα χαθούν όλες οι εφαρμογές (την πάτησα και ξέρω) και στην χειρότερη θα θέλει επανεγκατάσταση με SEUS ή έστω Factory Reset από το τηλέφωνο.

Η διαδικασία περιλαμβάνει και adb αλλά και partitioning της κάρτας.

Μέχρι τώρα δουλεύει αλλά έχω την εντύπωση πως ΔΕΝ περνάει όλες τις εφαρμογές στην SD (κάποιες εξαρτώνται άμεσα από την cache στην εσωτερική μνήμη).

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πιθανοτατα να αργησεις περισσοτερο να παρεις την 2.1

 

τουλάχιστον να την πάρω. τοοόσο καιρό περίμενα, δεν με νοιάζει να μου έρθει μετά από κάνα μήνα ξέρω γω

Link to comment
Share on other sites

μολις το δοκιμασα με a-gps ενεργοποιημενο και χρήση wifi για το a-gps και λειτούργησε κανονικότατα με το ενσωματομένο πρόγραμμα για κάμερα. θα το δοκιμάσω τώρα και με ενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων για να δω.

 

το apps2sd είναι μια εφαρμογη που σου επιτρεπει να κανεις εγκατάσταση τις εφαρμογές στην καρτούλα του κινητού και όχι στην περιορισμένου μεγέθους εσωτερική μνήμη. δεν είναι για αρχάριους μιας και μπορεί να κάνεις ζημιά και να θες format το κινητό και στήσιμο από την αρχή μετά.

 

το δοκίμασα το geotagging με διάφορους τρόπους. δούλεψε σε όλες τις περιπτώσεις! ακόμη και με κλειστό το a-gps δλδ με απλό gps σήμα. η μόνη ένσταση μου είναι ότι όταν χρησιμοποιούμε το A-gps μέσω κίνησης δεδομένων, σου βγάζει συντεταγμένες κοντά εκει που είναι η κεραία της τηλεφωνίας σου! ενώ δλδ τις 2 άλλες φωτο μου τις έβγαλε σωστά (με και χωρις assisted-gps) την τρίτη που τράβηξα με ενεργοποιημένη την κίνηση δεδομένων, μου την έβγαλε ότι τραβηχθηκε καμιά 300αρια μέτρα παραπέρα!

 

τι στο καλο?και δεν μου λες ρε παιχτη πως στο καλο καταλαβαινω ή πως μπορω να δω τις πληροφοριες της φωτο αν εχουν γεωγραφικη σημανση?πρεπει να τις περασω στο pc?

p.s. αρα να μην επιχειρησω να τρεξω την εφαρμογη apps2sd ε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θέλει πολύ προσοχή στην εγκατάσταση. Πρέπει οπωσδήποτε να έχει προηγηθεί αφαίρεση του busybox (/system/bin/busybox/) ειδάλλως θα χαθούν όλες οι εφαρμογές (την πάτησα και ξέρω) και στην χειρότερη θα θέλει επανεγκατάσταση με SEUS ή έστω Factory Reset από το τηλέφωνο.

Η διαδικασία περιλαμβάνει και adb αλλά και partitioning της κάρτας.

Μέχρι τώρα δουλεύει αλλά έχω την εντύπωση πως ΔΕΝ περνάει όλες τις εφαρμογές στην SD (κάποιες εξαρτώνται άμεσα από την cache στην εσωτερική μνήμη).

έχω τν εντύπωση ότι πρέπει να το υποστηρίζει η εφαρμογή για να περαστούν στην sd. κατά τα άλλα πιστεύω ότι το πιο σωστό για να μην γ@μ..θει το κινητό είναι να γίνει clean install όλα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

p.s. αρα να μην επιχειρησω να τρεξω την εφαρμογη apps2sd ε?

 

Δεν είναι εφαρμογή είναι script. Αν δεν έχεις στοιχειώδη γνώση γύρω από ADB Shell - εντολές καλύτερα μείνε στα πιο βασικά. Ακόμα δεν είναι 100% σίγουρη μέθοδος.

 

έχω τν εντύπωση ότι πρέπει να το υποστηρίζει η εφαρμογή για να περαστούν στην sd. κατά τα άλλα πιστεύω ότι το πιο σωστό για να μην γ@μ..θει το κινητό είναι να γίνει clean install όλα από την αρχή

 

όχι ακριβώς. Το scriptακι κάνει simlink την καινούρια τοποθεσία οπότε δεν θέτει περιορισμό η εφαρμογή για SD.

Δηλαδή κάνει mount το /data/app στο /system/sd/app!

Edited by DaRk_dOg

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι εφαρμογή είναι script. Αν δεν έχεις στοιχειώδη γνώση γύρω από ADB Shell - εντολές καλύτερα μείνε στα πιο βασικά. Ακόμα δεν είναι 100% σίγουρη μέθοδος.

 

οκ..μενω στα βασικα.:)

αλλα ρε συ ειναι πολυ αδικο με τοσο μικρη εσωτερικη μνημη...:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οκ..μενω στα βασικα.:)

αλλα ρε συ ειναι πολυ αδικο με τοσο μικρη εσωτερικη μνημη...:(

 

χαχα, δοκίμασες να την γεμίσεις?!

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

χαχα, δοκίμασες να την γεμίσεις?!

 

η αληθεια ειναι πως οχι...αλλα φοβαμαι να χωσω πολλες εφαρμογες γιαυτο τον λογο.θα μου πεις,ειναι μικρες οι εφαρμογες..αλλα ξερω και γω..?2 mb απο δω,5 απο κει...σιγα σιγα....μπορω χειροκινητα να τις πεταξω στην sd μου?

επισης αυτο το ADW launcher που γινεται λογος συνεχεια?το ψαχνω στο μαρκετ αλλα δεν το βρισκω.η μαλλον..βρισκω παρα πολλα με ADW..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι πως οχι...αλλα φοβαμαι να χωσω πολλες εφαρμογες γιαυτο τον λογο.θα μου πεις,ειναι μικρες οι εφαρμογες..αλλα ξερω και γω..?2 mb απο δω,5 απο κει...σιγα σιγα....μπορω χειροκινητα να τις πεταξω στην sd μου?

επισης αυτο το ADW launcher που γινεται λογος συνεχεια?το ψαχνω στο μαρκετ αλλα δεν το βρισκω.η μαλλον..βρισκω παρα πολλα με ADW..

 

Χειροκίνητα όχι. Εξάλλου να ξέρεις οτι οι περισσότερες μεγάλες εφαρμογές κάνουν dump τον μεγαλύτερο όγκο δεδομένων τους στην SD και χρησιμοποιούν από εκεί. Απλά η βασική εφαρμογή μένει στην εσωτερική μνήμη. Μην ανησυχείς δύσκολα θα γεμίσει η εσωτερική μνήμη.

 

Όσο για το ADW Launcher....

 

http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chs=150x150&chl=market://search%3Fq%3Dpname:org.adw.launcher

 

Κάνε σκαν με το Neoreader το απο πάνω. ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Χειροκίνητα όχι. Εξάλλου να ξέρεις οτι οι περισσότερες μεγάλες εφαρμογές κάνουν dump τον μεγαλύτερο όγκο δεδομένων τους στην SD και χρησιμοποιούν από εκεί. Απλά η βασική εφαρμογή μένει στην εσωτερική μνήμη. Μην ανησυχείς δύσκολα θα γεμίσει η εσωτερική μνήμη.

 

Όσο για το ADW Launcher....

 

http://chart.apis.google.com/chart?cht=qr&chs=150x150&chl=market://search%3Fq%3Dpname:org.adw.launcher

 

Κάνε σκαν με το Neoreader το απο πάνω. ;)

 

πλακα κανεις.τι μαγκια ειναι αυτη με το neoreader??:blink::ninja:

μου λεει δεν υπαρχει στο μαρκετ.pname:org.adw.launcher

ειναι ενα με εικονιδιο μπλε ασπρο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οκ..μενω στα βασικα.:)

αλλα ρε συ ειναι πολυ αδικο με τοσο μικρη εσωτερικη μνημη...:(

 

αληθεια τι να την κάνεις την μεγαλύτερη; εδώ καλα καλα με το ζόρι γεμίζουμε αυτή...

Link to comment
Share on other sites

αληθεια τι να την κάνεις την μεγαλύτερη; εδώ καλα καλα με το ζόρι γεμίζουμε αυτή...

 

δεν ξερω ρε παιδια..αγχωνομαι λιγακι με το θεμα χωρου.επειδη φανταζομαι οτι για να λειτουργει σωστα το κινητο χρειαζεται και καποιο χωρο αδεσμευτο στην εσωτερικη του...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να κατεβάσω τπτ από το market...έκανα ότι γράφετε (εκκαθαριση κτλ)αλλα τιποτα! μου εχει σπασει τα νευρα....συνεχεια λεει "ανεπιτυχης λήψη"..γκρρρρρ
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

αληθεια τι να την κάνεις την μεγαλύτερη; εδώ καλα καλα με το ζόρι γεμίζουμε αυτή...
Φθανει και περρισευει για τις σημαντικες εφαρμογες και οχι μονο...
Link to comment
Share on other sites

πλακα κανεις.τι μαγκια ειναι αυτη με το neoreader??:blink::ninja:

μου λεει δεν υπαρχει στο μαρκετ.pname:org.adw.launcher

ειναι ενα με εικονιδιο μπλε ασπρο?

πανε στο μαρκετ και γραψε την λεξη donut.

Το εβδομο στη σειρα που θα σε βγαλει ειναι το ADW.Launcher (donut)

Aυτο κατεβαζεις

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο προβλιμα με το μαρκετ εχω.ασ βοηθησει καποιοσ

 

 

τα ιδια και μενα αλλα με επανεκινηση φτιαχνει.

λογικα πρεπει να ναι προβλημα του market.

Link to comment
Share on other sites

και εγω το ιδιο προβλιμα με το μαρκετ εχω.ασ βοηθησει καποιοσ

 

Και μενα παλι τα ιδια...εκανε παλι ενημερωση γι αυτο...πρεπει παλι να κανω Καταργηση εγκαταστασης ενημερωσεων και να περιμενω μεχρι αυριο για να στρωσει...:(

 

Δεν υπαρχει τροπος να απενεργοποιησουμε τις ενημερωσεις για το μαρκετ?

 

 

Επισης μετα απο 2 μηνες με το προ, βαριεμαι για ψυλλου πηδημα να ανοιγω το slide qwerty πληκτρολογιο του. Πως μπορω να βαλω κανενα qwerty πληκτρολογιο στην οθονη? Κατεβασα ενα απο το μαρκετ, αλλα δεν μπορεσα να κανω να με το βγαλει στην οθονη...οτι και να εκανα παλι με εβγαζε το κλασικο πληκτρολογιου κινητου με τα πολλαπλα κλικ για ενα γραμμα...

 

 

 

εχω βαλει το wf clock widget

που το βρηκες?

 

 

Μηπως γνωριζει καποιος πως αφαιρουμε τελειως τα κατω εικονιδια απο τον adw layncher?

αυτα τα 3 που το ενα σε παει στο μενου και το αλλο ιντερνετ

θελω να τα απενεργοποιησω τελειως γινεται?

και εγω που το ειδα λιγο τωρα, δεν γινεται...μονο αποκρυψη...

Αληθεια, αν το κανεις αποκρυψη, πως το επαναφερεις?

Edited by Diamandis

SE X10 Mini Pro 2.2 froyo CM6-v3.2.1

HTC Desire Z

Samsung Galaxy Mini

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...