Jump to content

[Επίσημο] HTC HD mini


zalaros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και απο μενα το πηρα και εγω , πραγματικα μεγαλη ανοησια να κρυψουν το cleartype χανει πολυ θα το γαργαλησω και εγω .Στο παλιο htc 3470 ειχα και τον πλοηγο sygic mobile 10 δεν το δοκιμαζω να δω αν θα δουλεψη, το εβαλα και δουλεψε κανονικα κλειδωσε σημα σχεδων σε 1 λεπτο φαινεται να δουλεουν ολα κανονικα. θα το δοκιμασω και στο δρομο και θα πω

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 2 βδομάδες με το κινητό είπα να γράψω λίγα λόγια για τους φίλους/φίλες που τυχόν ενδιαφέρονται να το αποκτήσουν.

 

Κατ' αρχήν να αναφέρω ότι το προηγούμενό μου κινητό ήταν το NOKIA 5800, οπότε αναπόφευκτα κάποιες παρατηρήσεις θα έχουν να κάνουν με την προηγούμενη εμπειρία μου.

 

Η επιλογή μου βασίστηκε στο ότι δεν είχα μέχρι τώρα κινητό με Windows και ως άνθρωπος της Πληροφορικής θεώρησα πως καλό θα ήταν να έχω κι αυτή την εμπειρία. Φυσικά δεν θα το επέλεγα αν πριν δεν το δοκίμαζα από κοντά ώστε να πάρω μια γεύση. Η πρώτη εντύπωση ήταν θετική, λόγω του ότι το περιβάλλον είναι αρκετά φιλικό προς το χρήστη και τα ζωντανά χρώματα σε συνδυασμό με την αίσθηση του "ρολαρίσματος" της οθόνης είναι αρκετά δελεαστικά.

 

Η συσκευασία της συσκευής είναι αρκετά λιτή, λόγω του ότι δεν διαθέτει κάποια κάρτα μνήμης, γραφίδα ή αναλυτικές οδηγίες χρήσης. Κατά την πρώτη εκκίνηση της συσκευής γίνονται κάποιες ρυθμίσεις (όπως χώρα, ημερομηνία κλπ.) και ανιχνεύεται το δίκτυο ανάλογα με τη SIM. Θεωρώ πως η συσκευή είναι προσανατολισμένη σε κατόχους συμβολαίου με κάποιο δωρεάν χρόνο δεδομένων, λόγω του ότι κάποιες κινήσεις γίνονται αυτόματα χωρίς να ερωτηθεί ο χρήστης με αποτέλεσμα χωρίς να το έχει καταλάβει να έχει ήδη συνδεθεί και να χρεώνεται με κάποια ΚΒ/ΜΒ. Η απενεργοποίηση της σύνδεσης δεδομένων δεν είναι δυνατή σε μόνιμη βάση (ενώ π.χ. στα Nokia μπορείς να διαγράψεις τις ρυθμίσεις σύνδεσης).

 

Η ανταπόκριση της οθόνης στα αγγίγματα δεν μοιάζει με αυτή του ΝΟΚΙΑ 5800 με αποτέλεσμα να δυσκολευτώ αρκετά να τη συνηθίσω. Η αλήθεια είναι πως ακόμα και σήμερα υπάρχουν στιγμές που ο χειρισμός της συσκευής είναι πολύ δύσκολος, με αποτέλεσμα να αναρωτιέμαι αν πρέπει να γυρίσω στην παλιά μου συσκευή. Αυτό συμβαίνει κυρίως όταν υπάρχουν συγκεκριμένες επιλογές (Ναι/Όχι) σε μικρό πλαίσιο με μικρά κουμπιά, οπότε πλέον είναι αμφίβολο το αν έχει γίνει η επιλογή και πιθανόν να χρειαστούν αρκετές προσπάθειες πριν αντιληφθεί κανείς κάποια ανταπόκριση. Πιθανόν να αγοράσω μια ειδική γραφίδα για τέτοιου είδους οθόνες στο άμεσο μέλλον.

 

Όπως έχει ήδη αναφερθεί, αρνητικό είναι και το γεγονός πως οι εφαρμογές μόνο ανοίγουν (δεν υπάρχει τρόπος κλεισίματος εκτός του task manager).

 

Η διάρκεια της μπαταρίας επίσης θα περίμενε κανείς να είναι λίγο καλύτερη (τουλάχιστον μια μέρα παραπάνω).

 

Γενικά μου δίνεται η εντύπωση (διαβάζοντας και τα σχόλια του topic) πως η συσκευή από μόνη της (χωρίς κάποια παρέμβαση από μυημένους χρήστες) και χωρίς την εγκατάσταση κάποιων εφαρμογών που διευκολύνουν τη χρήση δεν είναι αυτόνομη και εύχρηστη. Γι' αυτό και δεν την προτείνω στους φίλους που δεν έχουν διάθεση ψαξίματος και πειραματισμών.

 

Όσο αφορά στο GPS, με δυσκόλεψε αρκετά η διαδικασία εγγραφής στη δοκιμαστική έκδοση των 15 ημερών του ενσωματωμένου copilot. Εκτός του ότι χρειάστηκε να δώσω κάποιο email για την ενεργοποίηση, ήταν αρκετά πολύπλοκη η διαδικασία κατεβάσματος και εγκατάστασης της εφαρμογής και των χαρτών. Το θετικό της υπόθεσης είναι πως εντοπίζει πολύ γρήγορα τους δορυφόρους και πως δεν χάνει τη σύνδεση ακόμα και αν δεν υπάρχει άμεση οπτική επαφή (λειτουργεί ακόμα κι αν το έχεις στην κάτω πλαϊνή θήκη της πόρτας του οδηγού!). Ωστόσο οι φωνητικές οδηγίες έχουν κάποια καθυστέρηση και δεν είναι αρκετά σαφείς.

 

Η κάμερα των 5 Mpixel μου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις και βρήκα πολύ χρήσιμη τη δυνατότητα παροναμικών φωτογραφιών και προσθήκης εφέ (ασπρόμαυρο, σέπια κλπ.).

 

Η πρόσβαση στο internet είναι λίγο προβληματική λόγω του ότι είναι δύσκολο να επιλέξεις κάποιο σύνδεσμο μέσα σε μια ιστοσελίδα, πιθανώς λόγω της αδυναμίας της οθόνης να αντιληφθεί αγγίγματα σε πολύ μικρές περιοχές.

 

Για να πω την αλήθεια το θέμα με τη γραμματοσειρά δεν με έχει ενοχλήσει, πιθανώς να έχει να κάνει και με το ότι βρίσκομαι αρκετές ώρες μπροστά σε οθόνες υπολογιστών.

 

Η πρώτη απόπειρα σύνδεσης του κινητού με τον υπολογιστή του γραφείου (Windows XP) ήταν αρκετά περιπετειώδης: ξεκίνησε σχεδόν αυτόματα ο συγχρονισμός μέσω Activesync με αποτέλεσμα να διαγραφούν όλες οι επαφές μου από το Outlook! (Ευτυχώς είχα backup). Στον υπολογιστή του σπιτιού ήμουν πιο προσεκτικός και πήρα ένα backup των επαφών μου πριν συνδέσω το HTC. Παρόλα αυτά έγινε συγχρονισμός και στις επαφές του Outlook και σε αυτές που είχα πάρει backup! (προφανώς επειδή βρίσκονταν στα ίδια Personal Folders).

 

Ελπίζω να μην σας κούρασα, πιθανώς να επανέλθω αφού πειραματιστώ περισσότερο.

Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Αρχιζει και με εκνευριζει σιγα σιγα η χαζοβλακειουλες που βγαζει το κινητο...

Απο σημερα αν και χτυπαει ο ηχος του εισερχομενου μηνηματος δεν τον ολοκληρωνει ολο! Χτυπαει για 1 δευτερολεπτο και μετα σταματαει ενω ο ηχος εχει αλλα 2-3 δευτερολεπτα μουσικης!

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποια ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα το πηρα και εγω , πραγματικα μεγαλη ανοησια να κρυψουν το cleartype χανει πολυ θα το γαργαλησω και εγω .Στο παλιο htc 3470 ειχα και τον πλοηγο sygic mobile 10 δεν το δοκιμαζω να δω αν θα δουλεψη, το εβαλα και δουλεψε κανονικα κλειδωσε σημα σχεδων σε 1 λεπτο φαινεται να δουλεουν ολα κανονικα. θα το δοκιμασω και στο δρομο και θα πω

 

Kαλησπερα και στην πλοηγηση ολα ειναι οκ δουλεψε αψογα...

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,

διαβάζω καιρό στα φορουμ σας ωστόσο είναι η πρώτη φόρα που κάνω ποστ.

αφορμή στάθηκε ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το htc hd mini που απόκτησα πριν περίπου 2 βδομάδες.

Το πρόβλημα το έκανε απο την 2η μέρα.

Όταν μιλάω με κάποιον κάπου μεταξύ στο 2ο και στο 4ο λεπτό ομιλίας μου κόβει το μικρόφωνο και δεν μπορώ να μιλήσω.ακούω κανονικά το συνομιλητή μου αλλα αυτός δεν με ακουει.καποιοι συνομιλητες μου έκαναν υπομονή 30-40 δευτερόλεπτα αλλα δεν επανήλθε.

όταν συμβει αυτό δεν ακούγομαι ακόμα και αν κάνω εκ νέου κλήση.

πρέπει να αφησω το τηλεφωνο ήσυχο κανένα 10αλεπτο και μετά δουλευει αλλα

παλι για λιγο.αν μιλησω πάνω απο 4 λεπτά στην καλύτερη, έχουμε πάλι το ίδιο πανηγυρι.

Εχει κανεις αντιμετωπησει το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Αρχιζει και με εκνευριζει σιγα σιγα η χαζοβλακειουλες που βγαζει το κινητο...

Απο σημερα αν και χτυπαει ο ηχος του εισερχομενου μηνηματος δεν τον ολοκληρωνει ολο! Χτυπαει για 1 δευτερολεπτο και μετα σταματαει ενω ο ηχος εχει αλλα 2-3 δευτερολεπτα μουσικης!

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποια ρυθμιση?

 

Καλησπερα σε μενα δεν ακουγετε καθολου εχω δοκιμασει και ηχο mp3 και ηχο του mini αλλα τιποτα:mad:: lol::lol: Το προβλημα λυθηκε ηθελε hard reset :D:D:D

Edited by nek46

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,

διαβάζω καιρό στα φορουμ σας ωστόσο είναι η πρώτη φόρα που κάνω ποστ.

αφορμή στάθηκε ενα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το htc hd mini που απόκτησα πριν περίπου 2 βδομάδες.

Το πρόβλημα το έκανε απο την 2η μέρα.

Όταν μιλάω με κάποιον κάπου μεταξύ στο 2ο και στο 4ο λεπτό ομιλίας μου κόβει το μικρόφωνο και δεν μπορώ να μιλήσω.ακούω κανονικά το συνομιλητή μου αλλα αυτός δεν με ακουει.καποιοι συνομιλητες μου έκαναν υπομονή 30-40 δευτερόλεπτα αλλα δεν επανήλθε.

όταν συμβει αυτό δεν ακούγομαι ακόμα και αν κάνω εκ νέου κλήση.

πρέπει να αφησω το τηλεφωνο ήσυχο κανένα 10αλεπτο και μετά δουλευει αλλα

παλι για λιγο.αν μιλησω πάνω απο 4 λεπτά στην καλύτερη, έχουμε πάλι το ίδιο πανηγυρι.

Εχει κανεις αντιμετωπησει το ίδιο πρόβλημα;

Η HTC έχει βγάλει ένα fix που εκτός από άλλα προβλήματα διορθώνει και αυτό. Το λινκ είναι αυτό http://www.htc.com/www/SupportDownload.aspx?p_id=314&cat=0&dl_id=947 Στο δικό μου το έβαλα το fix και το πρόβλημα που αναφέρεις λύθηκε. Το δικό μου mini όμως είναι αγορασμένο από expansys και είναι αγγλικό. Δεν ξέρω αν το fix αυτό μπαίνει σε όλες τις συσκευές.

 

EDIT: Υπάρχει και στο ελληνικό site το fix http://www.htc.com/gr/SupportViewNews.aspx?dl_id=947&news_id=662

 

EDIT2:

Αρχιζει και με εκνευριζει σιγα σιγα η χαζοβλακειουλες που βγαζει το κινητο...

Απο σημερα αν και χτυπαει ο ηχος του εισερχομενου μηνηματος δεν τον ολοκληρωνει ολο! Χτυπαει για 1 δευτερολεπτο και μετα σταματαει ενω ο ηχος εχει αλλα 2-3 δευτερολεπτα μουσικης!

Ξερει κανεις αν υπαρχει καποια ρυθμιση?

Το ίδιο fix θα λύσει και το δικό σου πρόβλημα ;)

 

EDIT3: Από ότι κατάλαβα δεν είναι fix αλλά απλώς άλλη έκδοση radio που λύνει πολλά προβλήματα ;)

Edited by zalaros
Edit
Απλώς... FAZER FZ6-S '04
Link to comment
Share on other sites

Η HTC έχει βγάλει ένα fix που εκτός από άλλα προβλήματα διορθώνει και αυτό. Το λινκ είναι αυτό http://www.htc.com/www/SupportDownload.aspx?p_id=314&cat=0&dl_id=947 Στο δικό μου το έβαλα το fix και το πρόβλημα που αναφέρεις λύθηκε. Το δικό μου mini όμως είναι αγορασμένο από expansys και είναι αγγλικό. Δεν ξέρω αν το fix αυτό μπαίνει σε όλες τις συσκευές.

 

EDIT: Υπάρχει και στο ελληνικό site το fix http://www.htc.com/gr/SupportViewNews.aspx?dl_id=947&news_id=662

 

EDIT2:

Το ίδιο fix θα λύσει και το δικό σου πρόβλημα ;)

 

EDIT3: Από ότι κατάλαβα δεν είναι fix αλλά απλώς άλλη έκδοση radio που λύνει πολλά προβλήματα ;)

 

To εβαλα εκανα και soft recet αλλα τιποτα στα sms ηχο δεν εχει...

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το εβαλα φιλε zalare αυτο το φιξ αλλα δεν ειδα προκοπη...

Anyway, εμετα το προβλημα λυθηκε μετα απο restart!

Windows ειναι, προφανως κατι κολλησε!

Link to comment
Share on other sites

To Destinator 7 μου ζητά

Σειριακή θύρα Bluetooth

Επιλέξτε συντόμευση σύνδεσης σειριακής θύρας για σύνδεση

Τι θα πρέπει να κάνω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Προβλημα:

Στην καρτελα αλληλογραφια και μηνυματα κολλαει συνεχεια το sense(οποτε δεν μπορω να κανω τιποτα). τι να κανω? μεχρι και hard reset εκανα τιποτα...

Επισης συνεχεια κολλαει στον συγχρονισμο. any idea?

 

Edit: Ολα μια χαρα εκανα hard reset χωρις καρτα μνημης και καρτα σιμ και ολα εφτιαξαν... περιεργα πραγματα συμβαινουν...!

Edited by Nos 55

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

jannisb OXI δεν εισαι μονος...

 

zalaros μου φαινεται χαζο να πρεπει να βρω windows XP και Vista για να βαλω update για να λειτουργει σωστα. περιμενα να λειτουργει κατευθειαν. Προς το παρον εχω καθισει μονο μπροστα σε Linux και σε καποια windows 7. καποια στιγμη θα βρω χρονο να βαλω το update.

 

Ερωτηση: εχω κανει εγκατασταση το tcpmp pocketpc 072RC1 cab αλλα μου βγαζει μηνυμα:

"Unexpected program failure. Please send "crash.txt" to the developers. Program will now exit."

:blink::blink::blink:

Που εισαι μικρο μου crash.txt;;;;

 

Καποιο αλλο προγραμμα λοιπον για να παιξει avi το κινητο; επρεπε να παρω το LG mini που επαιζε κατευθειαν avi (ετσι μου ειχαν πει τουλαχιστον...) :mad:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε καποια αλλη εκδοση του TCPMP(την 0,72) η ψαξε για τον core player(δει ειναι free)...Το crash ειναι στον φακελο my documents ΣΤΗΝ μνημη της συσκευης

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω HTC HD TOUCH το κανονικο δεν μπορω να βρω που αποθηκευονται τα αρχεια που λαμβανω μεσω bluetooth
υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σε ολους το ενεργοποιησα το clear type να ειστε καλα ρε παιδια χιλια μπραβο:lol::lol::lol::lol::lol: τωρα δοκιμαζω να ενεργοποιησω και το Χ Ετοιμο και το Χ ενεργοποιηθηκε....... Edited by nek46

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δοκιμασα το πλοηγο ndrive και δουλευη αψογα χωρις καμια αλλαγη

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Με το TCPMP τι να κανω με την αναλυση?

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...