Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις συνέδεσα το κινητό με το samsung kies και μου εμφάνισε μια καινούργια νεότερη έκδοση 2.3.2 κ.α που δε τα θυμάμαι

κατευθείαν μου τέθηκε το δίλημμα να την κατεβάσω ή όχι; φοβάμαι μήπως δεν λειτουργεί πιά το GPS Sygic mobile maps 10 που μου το κανε δώρο ο "θείος", κανείς να προτείνει κάτι; να το έχει δοκιμάσει κτλ....οποιαδήποτε βοήθεια-άποψη είναι θεμιτή.:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τον τελευταίο μήνα οταν κλείνω το κιες μου βγάζει το εξής μήνυμα :<< fatal error

Δεν εχει οριστεί αναφορά αντικειμένου σε μια παρουσία αντικειμένου.>>

Τι θέλει να πει ο ποιητής ?

Link to comment
Share on other sites

Τον τελευταίο μήνα οταν κλείνω το κιες μου βγάζει το εξής μήνυμα :<< fatal error

Δεν εχει οριστεί αναφορά αντικειμένου σε μια παρουσία αντικειμένου.>>

Τι θέλει να πει ο ποιητής ?

 

Θέλει να πει οτι είναι χειρότερο πρόγραμμα και ντροπή στη samsung. Απο χθες που έκανα την αναβάθμιση όταν επιλέγω να μου δείξει τα δωρεάν παιχνίδια λέει οτι δεν υπάρχει τίποτα σε αυτή την κατηγορία

nokia 3210, nokia 3310, nokia 3330, sony ericsson t68i, sony ericsson t610, sony ericsson t630, sharp gx30i, nokia 6670, nokia n70, sony ericsson g900, nokia 5800, samsung omnia, samsung wave, samsung corby, samsung monte, nokia 1800, sony ericsson xperia neo V, sony xperia U, sony xperia Z, lg nexus 4, sony xperia Z, sony xperia Z1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι ...

Μου έβγαλε μια νέα αναβαθμιση καθώς συνέδεσα το κινητό μου με το Kies

http://i.imgur.com/XYbKZ.jpg

γνωρίζει κανείς αν η νέα αυτή έκδοση καταργεί το Sygic mobile maps 10?

την έχει εγκαταστήσει κάποιος ο οποίος να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο GPS; λειτουργεί κανονικά;:worry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι ...

Μου έβγαλε μια νέα αναβαθμιση καθώς συνέδεσα το κινητό μου με το Kies

http://i.imgur.com/XYbKZ.jpg

γνωρίζει κανείς αν η νέα αυτή έκδοση καταργεί το Sygic mobile maps 10?

την έχει εγκαταστήσει κάποιος ο οποίος να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο GPS; λειτουργεί κανονικά;:worry:

 

Είναι η αναβάθμιση για το bada 2.0. Σύμφωνα με την τρέουσα έκδοση που έσεις, όπως δείχνει και η εικόνα είσαι ακόμα στην 1.2. Αν κάνει την αναβάθμιση πάρε πρώτα back up επαφές και οτιδήποτε άλλο έχει στο κινητό γιατί θα χαθούν με την εγκατάσταση. Ορισμένες εφαρμογές που έχεις κατεβασμένες απο το samsungapps θα μπορέσεις να την ξανακατεβάσεις απο εκεί. Άλλες πάλι όχι, διότι δεν υποστηρίζονται απο την νέα έκδοση.

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι ...

Μου έβγαλε μια νέα αναβαθμιση καθώς συνέδεσα το κινητό μου με το Kies

γνωρίζει κανείς αν η νέα αυτή έκδοση καταργεί το Sygic mobile maps 10?

την έχει εγκαταστήσει κάποιος ο οποίος να χρησιμοποιεί το συγκεκριμένο GPS; λειτουργεί κανονικά;:worry:

 

Φίλε ελπίζω να σε πρόλαβα γιατί και γω την πάτησα έτσι. Όχι, το Sygic δεν είναι συμβατό με την 2.0 και δεν θα σου δουλέυει καθόλου μετά την αναβάθμιση. Και επειδή η εταιρία σταμάτησε το support για το bada εντελώς, δεν θα αλλάξει αυτό και στο μέλλον.

Αν το Sygic είναι ζωτικής σημασίας για σένα, μην κάνεις την αναβάθμιση γιατί θα χάσεις και αυτό και τα λεφτά που έδωσες. Και άλλες εφαρμογές και widgets δεν είναι συμβατά με την 2.0. Κλασικό παράδειγμα το widget EvMemo το οποίο εμένα προσωπικά είναι το μόνο που μου λείπει από την 1.2 διότι ήταν το καθημερινό μου εργαλείο. Και το Sygic έχασα, αλλά κολλούσε σαν τον διάολο και δεν μου λείπει και πολύ.

 

Καλησπέρα, έχω ενα θεματάκι. Κάποια στιγμή διέγραψα τον Facebook accnt που είχα εισάγει στο κινητό, και έκτοτε δεν μπορώ να τον εισάγω ξανά, παίρνω σφάλμα : "Αποτυχία σύνδεσης". Έχει συμβεί σε κάποιον ? Έχω φάει το κινητό μηπως εχει καποια ρύθμιση αλλά δεν ...

Ευχαριστω

 

Αν έχεις αλλάξει user-agent, τότε επανέφερε τον παλιό για να κάνεις create το account και μετά ξαναβάλε αυτόν που είχες.

Αν δεν έχεις αλλάξει user-agent, δώσε μας λίγες πληροφορίες παραπάνω. Έχεις την 2.0 έκδοση? Έχεις official firmware ή έχεις φλασάρει κάτι άλλο? Προσπάθησες και απο Wifi και από 3G? H facebook εφαρμογή στο κινητό μπαίνει κανονικά στον λογαριασμό σου?

 

Τον τελευταίο μήνα οταν κλείνω το κιες μου βγάζει το εξής μήνυμα :<< fatal error

Δεν εχει οριστεί αναφορά αντικειμένου σε μια παρουσία αντικειμένου.>>

Τι θέλει να πει ο ποιητής ?

 

Και εμένα μου το βγάζει αυτό τον τελευταίο καιρό, αλλά δεν έχω προσέξει να μην δουλεύει κάτι από το πρόγραμμα. Βλακείες του KIES μάλλον...

Γενικά το KIES είναι λίγο ζαβό, αλλά έχει βελτιωθεί τρελά από την έκδοση που πρωτοσυνάντησα πριν 2 χρόνια που πήρα το Wave. Εκεί να δείτε παλαβομάρες....

Edited by ptmax13

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Αν έχετε bada 2.0 τότε αυτά που αναφέρετε είναι bugs που έχουμε αναφέρει πολλοί μετά την αναβάθμιση από 1.2 σε 2.0.Ανεπαρκή μνήμη θα σας βγάζει και όταν πάτε να παίξετε βαριά παιχνίδια.Αυτά δεν συνέβαιναν με bada 1.2 και πιθανόν οφείλονται στο ότι η έκδοση 2.0 φτιάχτηκε με βάση το Wave III ( εκεί τρέχει άψογα ) και όχι το Ι.Ίσως στο μέλλον να έρθει κάποιο fix. Aν όχι,τότε εφόσον σας προβληματίζουν αυτά τα bugs μπορείτε να γυρίσετε στην 1.2 ( θα χάσετε βέβαια τα καλούδια της 2.0 ).

Αυτό το Bug υπάρχει και στην 1.2 που έχω εγώ. Το μεγαλύτερο μείον για μένα. :(

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Στην 1.2 δεν μου συνέβαινε το ίδιο με τη 2.0. Στην 1.2 το βαρύ παιχνίδι έτρεχε κανονικά και ορισμένες φορές ( λίγες ) μου παρουσίαζε ανεπαρκή μνήμη την ώρα που έπαιζα και μου έλεγε ότι έπρεπε να κλείσουν κάποια widgets.Όταν περιόρισα τα ανοιχτά widgets τότε δεν είχα κανένα θέμα.Αντίθετα στη 2.0 το πρόβλημα έγινε πολύ σοβαρό γιατί δεν με άφηνε καν να ξεκινήσω το παιχνίδι ακόμα και με 0 widgets ανοιχτά.
Link to comment
Share on other sites

Για να παίξεις για παράδειγμα το Asphalt 6 πρέπει να είσαι πολύ τυχερός. Εμένα ξεκινάει και ... μένει εκεί. Τίποτα παραπάνω.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Για να παίξεις για παράδειγμα το Asphalt 6 πρέπει να είσαι πολύ τυχερός. Εμένα ξεκινάει και ... μένει εκεί. Τίποτα παραπάνω.

 

και σε μένα έτσι έκανε στην αρχή αλλά μετά από 2-3 hard reset έστρωσε και παίζει εκτός από ελάχιστες φορές στις οποίες κάνω επανεκκίνηση για να παίξει.

Xiaomi mi9 SE
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε update για τον Opera Mini που διορθώνει τα περισσότερα προβλήματα της αρχικής έκδοσης. Το browsing στο κινητό μας μόλις απογειώθηκε. Ανοίγω 4-5 βαριές σελίδες και δεν μασάει τίποτα!

 

Τέτοια υλοποίηση εφαρμογών να έχουμε και δε μας πτοεί το γεμάτο bugs Bada 2.0...

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις αλλάξει user-agent, τότε επανέφερε τον παλιό για να κάνεις create το account και μετά ξαναβάλε αυτόν που είχες.

Αν δεν έχεις αλλάξει user-agent, δώσε μας λίγες πληροφορίες παραπάνω. Έχεις την 2.0 έκδοση? Έχεις official firmware ή έχεις φλασάρει κάτι άλλο? Προσπάθησες και απο Wifi και από 3G? H facebook εφαρμογή στο κινητό μπαίνει κανονικά στον λογαριασμό σου?

 

Αυτό ηταν τελικά, είχα user-agent για iphone ... Δεν θα πηγαινε με την καμια το μυαλό μου σε αυτό. Σε ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα .

Απο Internet ειμαι ok , ομως Θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν modem για να μπαίνω στο internet και απο το laptop .

Μου στειλανε απο την Cosmote τις ρυθμισεις που πρεπει να κανω στο laptop αλλα μου λενε οτι πρεπει να περασω τις ρυθμισεις του modem και στο κινητο :

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ MODEM

Πραγματοποιείτε εγκατάσταση του modem σύμφωνα με τις οδηγίες της κατασκευάστριας εταιρίας, οι οποίες αναφέρονται στο manual της συσκευής.

 

Που τις βρισκω ρε παιδια ??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα .

Απο Internet ειμαι ok , ομως Θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν modem για να μπαίνω στο internet και απο το laptop .

Μου στειλανε απο την Cosmote τις ρυθμισεις που πρεπει να κανω στο laptop αλλα μου λενε οτι πρεπει να περασω τις ρυθμισεις του modem και στο κινητο :

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ MODEM

Πραγματοποιείτε εγκατάσταση του modem σύμφωνα με τις οδηγίες της κατασκευάστριας εταιρίας, οι οποίες αναφέρονται στο manual της συσκευής.

 

Που τις βρισκω ρε παιδια ??

 

Δεν το έχω δοκιμάσει αυτό που θέλεις, αλλά μπορώ να σου πω τα εξής:

Με το που γράφεις το KIES, μαζί με τους οδηγούς του κινητού γράφονται και οι οδηγοί του modem. Άρα αν το έχεις κάνει δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο όσο αφορά τον υπολογιστή σου.

Από το τηλέφωνο τώρα, βασικά είναι πιο εύκολο από ότι νομίζεις. Πήγαινε στις ρυθμίσεις, στην Συνδεσιμότητα και πάτα το πρώτο. (Mobile AP λέει εμένα που το έχω αγγλικά)

Από εκεί θα σου πει τι πρέπει να κάνεις. Εύκολο φαίνεται...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα .

Απο Internet ειμαι ok , ομως Θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν modem για να μπαίνω στο internet και απο το laptop .

Μου στειλανε απο την Cosmote τις ρυθμισεις που πρεπει να κανω στο laptop αλλα μου λενε οτι πρεπει να περασω τις ρυθμισεις του modem και στο κινητο :

 

ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ MODEM

Πραγματοποιείτε εγκατάσταση του modem σύμφωνα με τις οδηγίες της κατασκευάστριας εταιρίας, οι οποίες αναφέρονται στο manual της συσκευής.

 

Που τις βρισκω ρε παιδια ??

 

Εφόσον το κινητό μπαίνει στο internet κανονικά, το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να μπεις στο μενού του κινητού επιλέγοντας τα εξής:

 

Ρυθμίσεις --> Δυνατότητα Σύνδεσης --> Σημειο Προσβασης --> Ενεργοποίηση (όπου εκει έχει και άλλες ρυθμίσεις, όπως κωδικός κτλ)

 

Ενεργοποίησε το Wifi από το laptop σου και θα δεις στα διαθέσιμα δίκτυα και αυτό του κινητού (Wave ή S8500-κάτι είναι το όνομα). Ο κωδικός που χρειάζεται να βάλεις (μιας και προφανώς είναι κλειδωμένο δίκτυο) αναγράφεται κάτω κάτω στο μενού που προανέφερα.

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι δουλειά έχει η Cosmote εφόσον έμπαινε το κινητό στο internet. Τo laptop δεν χρειάζεται κάποιο στικάκι ή κάποια ρύθμιση για να αναζητήσει τα διαθέσιμα wifi δίκτυα...

 

Προειδοποιώ ότι το laptop δεν είναι καθόλου φειδωλό όσον αφορά τα MB που θα καταναλώσεις. Το Bada είναι ότι καλύτερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στην οικονομία των ΜΒ (Android, WP7, iOs πολύ πίσω). Θα πάθεις σοκ για πότε θα σου τρώνε τις 100άρες τα Windows! :)

http://s4.postimg.org/kul22odml/420x150.jpg
Link to comment
Share on other sites

Μα εγω δεν ειπα τιποτα για στικακι .

Τους πηρα τηλεφωνο και τους ειπα οτι ειπα και εδω και μου στειλανε ενα εγγραφο σε Word στο οποιο λενε βημα - βημα πως γινεται να δημιουργησεις "νεα συνδεση" στις "συνδεσεις δικτυου" μεσω GPRS και ολες τισ ρυθμισεις .

Πρωτο βημα ομως λεει το εγγραφο αυτο που ανεφερα μα κοκκινα γραμματα .

Τα υπολοιπα τα εχει αναλυτικοτατα και με εικονες .

Αν μου πειτε πως μπορω να το ανεβασω , ευχαριστως (ειναι περιπου 1ΜΒ και εδω δεν με αφηνει πανω απο 64ΚΒ .

Μηπως ετσι δεν ειναι και τοσο κοστοβορο οπως με τον τροπο που λες πιο πανω ???

Link to comment
Share on other sites

Έχει βρει κανείς καμιά καλή άκρη για να βάλουμε Android. Super το κινητό, καλό το bada αλλά από σοβαρές εφαρμογές φτώχεια και όπου και να κοιτάξεις γύρω σου δεν αναφέρεται πουθενά το bada. Teamviewer, gps apps, soundhound, flash video πουθενά για bada. Λυπάμαι πολύ που θα δώσω, όπως φαίνεται, το κινητό για να πάρω ένα με android γιατί σαν συσκευή είναι πολύ καλή αλλά το bada το περιορίζει πολύ. Αν έχει κανένας καμιά πρόταση για android κινητό στα 200-250 ας μου στείλει pm για να μην είμαστε εκτός θέματος εδώ.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

δεν κάνουμε όλοι μαζί μια δωρεά σε αυτόν τον mikegapinski που παλεύει να βάλει android.... κάτι θα καταφέρει.... android και πάλι android.. ακόμα και το 2,3 ειναι καλύτερο από το bada.....
Link to comment
Share on other sites

http://www.badaforums.net/forums/android-porting/android-ics-s8500-nightly-rom-released-t6567.html

 

http://badahub.com/2012/06/how-to-install-android-4-0-4-ics-on-samsung-wave-i-s8500-and-review.html#comments

 

απο οτι διαβαζω εχει ηδη κυκλοφορησει rom ICS 4.0...δυστηχως το modem δε λειτουργει αλλα ειναι dual boot η φαση οποτε μικρο το προβλημα...θα διαβασω προσεκτικα τι παιζει και πιθανων να κανω μια δοκιμη....

Link to comment
Share on other sites

καλά το να κάνεις δωρεά είναι σαν να πετάς τα λεφτά σου... αλλα τουλάχιστον ας κατεβάσουμε τη rom που έχει στο δεύτερο λινκ για να δείξουμε ότι υποστηρίζουμε την προσπάθεια,, μπας και το προχωρήσει.....
Link to comment
Share on other sites

καλά το να κάνεις δωρεά είναι σαν να πετάς τα λεφτά σου... αλλα τουλάχιστον ας κατεβάσουμε τη rom που έχει στο δεύτερο λινκ για να δείξουμε ότι υποστηρίζουμε την προσπάθεια,, μπας και το προχωρήσει.....

Όχι δεν είναι σαν να πετάς τα λεφτά σου. Στηρίζεις κάποιον για τις γνώσεις του και τον κόπο και χρόνο που αφιέρωσε για να σου παρέχει κάτι. Το να κάνεις και μια δωρεά των 5-10 ευρώ δεν είναι και τόσο τραγικό ποσό πιά, πες ότι τον κέρασες μια μπύρα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...