Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετα την αναβαθμιση σε 1.2 και το περασμα του Ndrive, μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με το wave, λογω στρατου εχω πιασει πολλα κινητα απο lG μεχρι htc και μπορω να πω οτι δεν θα αλλαζα με τιποτα το wave.

 

Οθονη και ποιοτητα κατασκευης και ταχυτητα δεν υπαρχει, τωρα οσο αφορα τις εφαρμογες πιστευω οτι μεσα στο 2011 θα γινει το μπαμ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα και από εμένα. Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από το Wave μου, μετά από διδακτορικό στο Symbian και αρκετό καιρό συμβίωσης με iOS kai Android. Αρκετά γρήγορο, φοβερό touch και χρώματα/ανανέωση οθόνης, και γενικά πολύ εύχρηστο. (Ίσως να με επηρέασε και η μετάβαση από τη resistive TFT του Νokia 5800, στην capacitive super AMOLED).

Αυτό που δεν κατάφερα ακόμη να βρω είναι τι σημαίνει το firmware, δηλαδή πως προκύπτει ποια έκδοση έχει κάποιος και τη χώρα προέλευσης.

Έχω τα εξής:

SWver: S8500 XXJH3

CSC ver: S8500 OXCJH1

 

Επίσης, από το ΚΙΕS έχω κάνει account στο SamsungApps, από το κινητό πως μπορώ να βάλω τον κωδικό μου και να βλέπω πχ τι έχω εφαρμογές έχω κατεβάσει, ή να επιλέξω χώρα? Έχει default (στο KIES) το United Kingdom.

Ευχαριστώ!

Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

sto samsung kies. pas application store.κατω δεξια σου εχει μια σημαια, πχ ελληνικη, αν πατησεις πανω της θα βγουν κι αλλες σημαιες-χωρες. μπορεις απο εκει να μπεις σε ξενες χωρες και να κατεβασεις αλλα games και εφαρμογες οπου στην ελλαδα δεν υπαρχουν-δεν ειναι free.
Link to comment
Share on other sites

sto samsung kies. pas application store.κατω δεξια σου εχει μια σημαια, πχ ελληνικη, αν πατησεις πανω της θα βγουν κι αλλες σημαιες-χωρες. μπορεις απο εκει να μπεις σε ξενες χωρες και να κατεβασεις αλλα games και εφαρμογες οπου στην ελλαδα δεν υπαρχουν-δεν ειναι free.

 

Άρα μόνο μέσω KIES μπορώ να δω και άλλα stores? Από το εικονίδιο SamsungApps στο κινητό βλέπει μόνο το United Kingdom.

για το firmware υπάρχει καμιά ιδέα?

Edited by giorgio6600
Some age, others mature...:lol:
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους

ποιο κατω παραθετο καποια πραγματα που θα ηθελα να κανει το κινητο samssung wave s8500

απο τη εμπειρια με αλλα κινητα εμαθα να με βολεβουν στην καθημερηνοτιτα μου καποιες λειτουργιες..αυτες τις λειτουργιες θα ηθελα να ειχε και το wave.

 

θα ηθελα λοιπον να:

-σε ενημερωνη αν ειχες κληση η μηνυμα αν δεν ακουσεις τον ηχο η τη δονηση.

- μπορεις να να μην εμφανιζεις την ωρα πανω δεξια

- μπορεις οταν σε καλουν μενα πληκτρο να γινει σιγαση

- μπορεις να αγορασεις εφαρμογες

- μπορεις να πεις μητσος κ να σου βγαλει τον αριθμο του

- μπορεις να το συνδεσης στο η/υ χωρις να φορτιζει

- μπορεις να δεχτεις ενημερωση αν σου στειλουν κατι στο φατσοβιβλιο(facebook)

- μπορεις οταν σε καλουν παραληλα με το ηχo κλησης να λεει mitsos,kali mitsos

- μπορεις απο το χαντς φρι να αυξομηωσης την ενταση

-μπορεις να ηχογραφησεις την κληση πατοντας ενα κουμπι

 

οποιος γνωριζει οτι καποιες απο τις παραπανω λειτουργιες τελικα γινετε απο το wave θα παρακαλουσα να μου το πει

 

ευχαριστω

Edited by ageliko445
Link to comment
Share on other sites

τι δεν κανει το samsoung wave s8500

 

-δεν σε ενημερωνη αν ειχες κληση η μηνυμα αν δεν ακουσεις τον ηχο η τη δονηση.

-δε μπορεις να να μην εμφανιζεις την ωρα πανω δεξια

-δεν μπορεις οταν σε καλουν μενα πληκτρο να γινει σιγαση

-δε μπορεις να αγορασεις εφαρμογες

-δε μπορεις να πεις μητσος κ να σου βγαλει τον αριθμο του

-δε μπορεις να το συνδεσης στο η/υ χωρις να φορτιζει

-δε μπορεις να δεχτεις ενημερωση αν σου στειλουν κατι στο φατσοβιβλιο(facebook)

-δεν μπορεις οταν σε καλουν παραληλα με το ηχo κλησης να λεει mitsos,kali mitsos

-δε μπορεις απο το χαντς φρι να αυξομηωσης την ενταση

-δε μπορεις να ηχογραφησεις την κληση

 

αυτα που γραφεις δεν ειναι ολα αληθεια και παραπληροφορεις ατομα που θελουν να αγορασουν το κινητο...μπορει να γινει σιγαση αν αναποδογυρισεις το κινητο, να ηχογραφησεις την κληση αν το επιτρεπειη εταιρεια σου, μπορεις να αγορασεις εφαρμογες αλλα οχι στην ελλαδα..αυτο με την ενημερωση στο φεησμπουκ γινεται με καποιον τροπο νομιζω αλλα ας το απαντησει καποιος αλλος...το θεμα με τη φορτιση οταν το συνδεεις δεν το θεωρω κακο...να ψεγαδια που βρισκεις δεν ειναι αξια λογου για να τα παραθετεις ετσι μαζεμενα σαν να κατακεραυνωνεις το κινητο...δεν υπαρχει ειρωνεια στο μηνυμα μου να ξερεις μη με παρεξηγεις.

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αναβαθμιση σε 1.2 και το περασμα του Ndrive, μπορω να πω πως ειμαι αρκετα ευχαριστημενος με το wave, λογω στρατου εχω πιασει πολλα κινητα απο lG μεχρι htc και μπορω να πω οτι δεν θα αλλαζα με τιποτα το wave.

 

Οθονη και ποιοτητα κατασκευης και ταχυτητα δεν υπαρχει, τωρα οσο αφορα τις εφαρμογες πιστευω οτι μεσα στο 2011 θα γινει το μπαμ!

 

Εγώ πάλι νομίζω πως το 2011 θα γίνει το μπρουφ.... :(

Η Ελλάδα είναι ο τελευταίος τροχός της αμάξης,σιγά μην ασχοληθούν να δώσουν paid εδώ...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

αυτα που γραφεις δεν ειναι ολα αληθεια και παραπληροφορεις ατομα που θελουν να αγορασουν το κινητο...μπορει να γινει σιγαση αν αναποδογυρισεις το κινητο, να ηχογραφησεις την κληση αν το επιτρεπειη εταιρεια σου, μπορεις να αγορασεις εφαρμογες αλλα οχι στην ελλαδα..αυτο με την ενημερωση στο φεησμπουκ γινεται με καποιον τροπο νομιζω αλλα ας το απαντησει καποιος αλλος...το θεμα με τη φορτιση οταν το συνδεεις δεν το θεωρω κακο...να ψεγαδια που βρισκεις δεν ειναι αξια λογου για να τα παραθετεις ετσι μαζεμενα σαν να κατακεραυνωνεις το κινητο...δεν υπαρχει ειρωνεια στο μηνυμα μου να ξερεις μη με παρεξηγεις.

 

τι ειναι τοτε?ψεμματα?

-δεν υπαρχη ΠΛΗΚΤΡΟ για τι σιγαση σωστα?

-ποια εταιρια ?νοκια ν95 ηχογραφη ενω μιλας,ενα κουμπι πατας

-αν ξερεις κατι για το facebook πες μου να το κανω

-δε θελω να φορτιζει αν το συνδεσω 1 λεπτο για να βαλω ενα τραγουδι ενω εχει 2 γραμμες μπαταρια καθε λιγο γιατι αυτο κανει ΖΗΜΙΑ στη μπαταρια ,οταν αδειαζει πληρος ,θελω να τη φορτιζω πληρος

 

σκοπος μου δεν ειναι να κατακερυνωσω το κινητο οπως λες

απλα γραφω τι δεν κανει ωστε να ξερει ο καθενας που τον ενδιαφερει

εχει πολλα καλα το κινητο,ειναι ομορφο,οθονη,κτλ....ομως γραφω οσα ΔΕΝ κανει με σκοπο η μαθουν ολοι επισεις παρακαλω οποιον θελει να μας αν κατι που γραφω δεν υσχεει γραφοντας τη τροπο

 

τι εγραψα που ειναι παραλογο?

με σεβασμο τα γραφω ολα κ οχι ειρωνια

Link to comment
Share on other sites

Όταν το συνδέεις έστω και για λίγο μέσω usb και φορτίζει, δεν κάνει κανένα κακό στην μπαταρία. Οι σύγχρονες μπαταρίες όχι απλά δεν ρίχνουν την απόδοσή τους σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά τις βοηθάς να έχουν μεγαλύτερο χρόνο ζωής. Υπάρχουν πολλές έρευνες που λένε ότι οι μικρές ολιγόλεπτες φορτίσεις βοηθάνε την μπαταρία και πρέπει να αποφεύγουμε να αφήνουμε να αποφορτιστεί πλήρως η μπαταρία μας πριν την βάλουμε να φορτίζει.

 

Τώρα, στο στρώσιμο τις πρώτες μέρες, είναι διαφορετικό. Εκεί είναι καλύτερα να αποφύγουμε τις πρώτες 5 μέρες τις μικρές ολιγόλεπτες φορτίσεις. Πλέον όλες οι συσκευές φορτίζουν από την θύρα microUSB και αυτό είναι κάτι σημαντικό καθώς δεν υπάρχει κίνδυνος να σου κλείσει κατά την μεταφορά αρχείων ή της πραγματοποίησης συγχρονισμού.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον όλες οι συσκευές φορτίζουν από την θύρα microUSB και αυτό είναι κάτι σημαντικό καθώς δεν υπάρχει κίνδυνος να σου κλείσει κατά την μεταφορά αρχείων ή της πραγματοποίησης συγχρονισμού.

 

δεχομαι την αποψη σου

δεν εχεις καπου αδικο

 

ομως το κινητο ΔΕΝ ειναι σε θεση να συνδεθη μεσω usb και να μην φορτιζει ,σωστα?

 

λοιπον

παρακαλω για αλλη μια φορα να μην απαντατε στο ποστ μου για το αν σας αρεσουν η οχι αυτα που δεν μπορει να κανει η συσκευη παρα μονο να αρκεστειτε στο αν αυτο που εγραψα οτι δεν κανει ,τελικα το κανει η συσκευη υποδηκτνιοντας κ τον τρπο

Link to comment
Share on other sites

δεχομαι την αποψη σου

δεν εχεις καπου αδικο

 

ομως το κινητο ΔΕΝ ειναι σε θεση να συνδεθη μεσω usb και να μην φορτιζει ,σωστα?

 

λοιπον

παρακαλω για αλλη μια φορα να μην απαντατε στο ποστ μου για το αν σας αρεσουν η οχι αυτα που δεν μπορει να κανει η συσκευη παρα μονο να αρκεστειτε στο αν αυτο που εγραψα οτι δεν κανει ,τελικα το κανει η συσκευη υποδηκτνιοντας κ τον τρπο

Τελικά όμως όλα τα ΔΕΝ που λες τι νόημα έχουν;

Όχι δεν υπάρχει πλήκτρο για άμεση σίγαση αλλά αναποδογυρίζοντας το κιν το κάνει.

Όχι δεν μπορεί να συνδεθεί σε USB και να μην φορτίζει, αλλά δεν έχει και κάποιο νόημα.

 

Οπότε προς τι όλα τα ΔΕΝ που γράφεις;

Αν είναι η προσωπική σου εκτίμηση του τι θα έπρεπε να κάνει και πως θα έπρεπε να το κάνει, γράψε αυτό.

Αλλά μην απαγορεύεις με κόκκινα γράμματα στους υπόλοιπους να σχολιάσουν και αυτοί με αφορμή το μήνυμά σου.

Αυτός είναι ο σκοπός του φορουμ η ανταλλαγή απόψεων...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όμως όλα τα ΔΕΝ που λες τι νόημα έχουν;

Όχι δεν υπάρχει πλήκτρο για άμεση σίγαση αλλά αναποδογυρίζοντας το κιν το κάνει.

Όχι δεν μπορεί να συνδεθεί σε USB και να μην φορτίζει, αλλά δεν έχει και κάποιο νόημα.

 

Οπότε προς τι όλα τα ΔΕΝ που γράφεις;

Αν είναι η προσωπική σου εκτίμηση του τι θα έπρεπε να κάνει και πως θα έπρεπε να το κάνει, γράψε αυτό.

Αλλά μην απαγορεύεις με κόκκινα γράμματα στους υπόλοιπους να σχολιάσουν και αυτοί με αφορμή το μήνυμά σου.

Αυτός είναι ο σκοπός του φορουμ η ανταλλαγή απόψεων...

 

ισως φανηκα αποτομος τωρα ομως διορθωσα το αρχικο ποστ μου κ ετσι ισως μαθουμε ολοι κατι απο αυτο

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω με τον ageliko445 σε ολα!!

 

εγω εχω να του πω οτι τα κινητα samsung οσα εχω χρησιμοποιησει εγω περιπου(5-6) διαφορετικα μοντελα ποτε δν ειχαν ενα κουμπι για σιγαση!!απλως το wave μας εχει το κολπο με το αναποδογυρισμα!κ εγω θα ηθελα φωνητικη κληση κ φωνητικη ειδοποιηση για κληση η μηνυμα αλλα ΔΕΝ...

Edited by kommatias_3

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

καποιο prog για να βλεπουμε txt αρχεια? γενικα με office εφαρμογες πως παμε?

δε χρειαζεται, ανοιγουν κανονικα στο κινητο

απλα καποια παιδια εχουν αναφερει για κολημματα σε μεγαλα αρχεια (ανω των 25ΜΒ) :)

Link to comment
Share on other sites

καποιο prog για να βλεπουμε txt αρχεια? γενικα με office εφαρμογες πως παμε?

 

Έχει ενσωματομένο στον λειτουργικό του το piscel file viewer το οποίο αναγνωρίζει αρχεία txt,word,excel,pdf,παρουσιάσεις και άλλα...Υπάρχει και εφαρμογή για να κάνεις edit σε αυτά τα αρχεία όμως είναι paid και δεν μπορείς να την κατεβάσεις με νόμιμους τρόπους από ελληνικό wave...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

το μονο ρε παιδια που με ενοχλει απιστευτα ειναι οτι δεν μπορεις να κανεις download απο rapidshare etc....κατα τα αλλα το κινητο σκιζει...
Link to comment
Share on other sites

οταν χτυπαει το κιητο σας το τα πρωτα 2 δευτερολεπτα ο ηχος ειναι χαμηλος κ μετα χτυπα δυνατα η μονο εμενα το κανει?
Link to comment
Share on other sites

οταν χτυπαει το κιητο σας το τα πρωτα 2 δευτερολεπτα ο ηχος ειναι χαμηλος κ μετα χτυπα δυνατα η μονο εμενα το κανει?

 

Ναι...αυτό το ρυθμίζεις από το προφίλ ήχου...

Sony Ericcson K550i

Samsung Wave S8500

LG NEXUS 4 E960 (16gb)

And it goes talking (και πάει λέγοντας) :p

Link to comment
Share on other sites

Ναι...αυτό το ρυθμίζεις από το προφίλ ήχου...

 

ποια ρυθμιση στο προφιλ ηχου ?δε καταφερω να τη βρω:(

Link to comment
Share on other sites

ποια ρυθμιση στο προφιλ ηχου ?δε καταφερω να τη βρω:(

 

πατάς "ρυθμίσεις"

μετά "προφιλ ήχου"

πατάς πάνω στο προφίλ που θέλεις ναχρεισιμοποιήσεις

και μετά στο "τύπος ηδοποιησης"

διάλεξε πως θελεις να χτυπάει και τελειωσες!

 

 

 

Να ρωτησω και γω τον επόμενο...πως βλέπω ανα πάσα στιγμή ποια προγράμματα δουλευουν υπογείως για να τα κλείνω?

Edited by centaurus
Link to comment
Share on other sites

π

 

 

 

Να ρωτησω και γω τον επόμενο...πως βλέπω ανα πάσα στιγμή ποια προγράμματα δουλευουν υπογείως για να τα κλείνω?

 

 

 

κρατας για 2 δευτερολπτα το κεντρικο πληκτρο του μενου

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους

ποιο κατω παραθετο καποια πραγματα που θα ηθελα να κανει το κινητο samssung wave s8500

απο τη εμπειρια με αλλα κινητα εμαθα να με βολεβουν στην καθημερηνοτιτα μου καποιες λειτουργιες..αυτες τις λειτουργιες θα ηθελα να ειχε και το wave.

 

θα ηθελα λοιπον να:

1)σε ενημερωνη αν ειχες κληση η μηνυμα αν δεν ακουσεις τον ηχο η τη δονηση.

2) μπορεις να να μην εμφανιζεις την ωρα πανω δεξια

3) μπορεις οταν σε καλουν μενα πληκτρο να γινει σιγαση

4) μπορεις να αγορασεις εφαρμογες

5) μπορεις να πεις μητσος κ να σου βγαλει τον αριθμο του

6) μπορεις να το συνδεσης στο η/υ χωρις να φορτιζει

7) μπορεις να δεχτεις ενημερωση αν σου στειλουν κατι στο φατσοβιβλιο(facebook)

8) μπορεις οταν σε καλουν παραληλα με το ηχo κλησης να λεει mitsos,kali mitsos

9) μπορεις απο το χαντς φρι να αυξομηωσης την ενταση

10)μπορεις να ηχογραφησεις την κληση πατοντας ενα κουμπι

 

οποιος γνωριζει οτι καποιες απο τις παραπανω λειτουργιες τελικα γινετε απο το wave θα παρακαλουσα να μου το πει

 

ευχαριστω

 

1) αν πατήσεις το πλήκτρο ξεκλειδώματος σου βγαζει αν εχεις ειδοποίηση

2)Ασχολίαστο :p (το θεωρό πολύ ασημαντο)

3)Οπως είπε ο φίλος πιο πανω πατας το πλήκτρο μείωσης εντασης και το βουλωνει:p

4)δυστυχως οχι ακομα....:(

5)Δεν εχει την δυνατότητα αλλα προσωπικα το θεωρώ αχρηστο και καπως χαζο... αν σε ακουσει κανένας να δίνεις εντολές στο κινητο θα σε περασει για τρελαρα:lol:

6)Δεν το θεωρώ μειων

7)Πας στους λογαριασμούς > επιλέγεις το συμβολο για ρυθμήσεις πανω απο το facebook και επιλέγεις καθε πόση ωρα να κανει ανανέωση

8)Μπορείς απλά να κοιτάξεις την οθόνη ( αλλοστε δεν ειναι και τοσο βαρυ για να το σηκώσεις)

9)Αυξομειωνεις από τα πλήκτρα =/- εντασης

10)Το παρατηρησα και γω και ειναι ενα μειων (οπως επίσης ειναι και παρανομο να ηχογραφείς κλήση χωρις να ειναι ο συνομηλητης ειδοποιημένος)

 

Eλπίζω να είναι ικανοποιητικες οι απαντησεις μου :)

Edited by garrythesnail
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...