Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφου έκανα εγκατάσταση την 1.5.3.10103_102 έκδοση kies προχώρησα στην αναβάθμιση του λογισμικού του κινητού.Έπαθα ότι ακριβώς έπαθε και ο nkar72.Μου σταμάτησε στη μέση της αναβάθμισης λέγοντας ότι απέτυχε και έκανα επαναφορά υλικολογισμικού.Πάω όμως και βλέπω πως έχω την SS8500XXJI5.Καλο έ?Το συνδέω στο Kies και μου βγάζει επίσης πως έχω την XXJI5 και ότι δεν υπάρχει νεότερη.Τώρα τι συστήματα είναι αυτά , δε ξέρω.Μπήκα και σέρφαρα με το wave και δεν είχα κάποια επανεκκίνηση όπως αναφέρανε μερικά παιδιά και μου φαίνεται ότι το σερφάρισμα είναι πιο γρήγορο γενικά..

 

@nkar72 γιατί το πείραξες βρε παιδί μου.Μια χαρά δεν ήτανε?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@nkar72 γιατί το πείραξες βρε παιδί μου.Μια χαρά δεν ήτανε?

 

Η γνωστή παραβίαση του κανόνα "ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε!!!"

Και τώρα το πληρώνω.

Μόλις διάβασα κάτι σε ένα φόρουμ. Θα προσπαθήσω να περάσω την S8500XXJF1_Full, που περιέχει το αρχείο CSC_S8500_Open_Europe_Common_OXAJEG, ελπίζοντας ότι μετά το KIES θα μου δώσει πάλι τη δυνατότητα αναβάθμισης σε S8500XXJI5/S8500OXCJH1

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, αντιμετωπίζω πρόβλημα με το wave μου..Μετά απο ένα αιφνίδιο κρασάρισμα που είχε χθές και δεν μπορούσα ούτε καν να το απενεργοποιήσω, επιχείρησα και έβγαλα την μπαταρία απο πίσω (καλά ντε είμαι βάρβαρος το ξέρω :p)

και όταν πήγα να το ξανανοίξω κολλούσε στην οθόνη που έλεγε BADA πριν το pin.δοκίμασα και σήμερα και έβγαλα την κάρτα μνήμης μήπως έφταιγε αυτό αλλά και πάλι το ίδιο. πέρα απο service τίποτα πιο γρήγορο υπάρχει στον οριζοντα??:worry:

Έτσι είναι γιατί έτσι πάει, μείνε αν σ'αρέσει φύγε αν σε χαλάει..:cool:
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι,κάθε φορά που κάνουμε αναβάθμιση αρχίζουν τα προβλήματα...αλλά μετά στρώνει... εσύ τι άλλα προβλήματα έχεις;

 

πλεον δν μου παιζει κανενα βιντεακι flash player !!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:σε κανενα site που μπαινω κ επισης μου βγαζει σε πολλες σελιδες την ενδειξη με προβλημα μνημης!!!

να βγει η επομενη αναβαθμιση συντομα να ησυχασουμε!!:wacko:

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Η γνωστή παραβίαση του κανόνα "ότι δουλεύει δεν το πειράζουμε!!!"

Και τώρα το πληρώνω.

Μόλις διάβασα κάτι σε ένα φόρουμ. Θα προσπαθήσω να περάσω την S8500XXJF1_Full, που περιέχει το αρχείο CSC_S8500_Open_Europe_Common_OXAJEG, ελπίζοντας ότι μετά το KIES θα μου δώσει πάλι τη δυνατότητα αναβάθμισης σε S8500XXJI5/S8500OXCJH1

 

Έκανα την αλλαγή και τώρα αυτό που έχω είναι:

Product Code: GT-S8500BAAEUR

Software Version: S8500XXJF1/S8500OXCJF3

KIES: 1.5.3.10103.102

 

Δεν μου βγάζει δυνατότητα αναβάθμισης. Καμμιά ιδέα;;;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά, αντιμετωπίζω πρόβλημα με το wave μου..Μετά απο ένα αιφνίδιο κρασάρισμα που είχε χθές και δεν μπορούσα ούτε καν να το απενεργοποιήσω, επιχείρησα και έβγαλα την μπαταρία απο πίσω (καλά ντε είμαι βάρβαρος το ξέρω :p)

και όταν πήγα να το ξανανοίξω κολλούσε στην οθόνη που έλεγε BADA πριν το pin.δοκίμασα και σήμερα και έβγαλα την κάρτα μνήμης μήπως έφταιγε αυτό αλλά και πάλι το ίδιο. πέρα απο service τίποτα πιο γρήγορο υπάρχει στον οριζοντα??:worry:

 

μου το εκανε κ εμενα αυτο την ιδια μερα αφου εκανα την τελευταια αναβαθμιση αλλα ευτυχως με τπου εβγαλα κ εβαλα την μπαταρια επανηλθε!!!

Samsung wave 8500---Huawei IDEOS X5---Alcatel 997D---LG G2---ASUS Zenfone 2---OnePlus 3---Xiaomi redmi note 6 pro---Pocophone f1---Xiaomi mi 9 S---Xiaomi mi 9T pro---Xiaomi mi 10 T---Realme GT Neo 2---Motorola edge 30 fusion...

🆒

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την αλλαγή και τώρα αυτό που έχω είναι:

Product Code: GT-S8500BAAEUR

Software Version: S8500XXJF1/S8500OXCJF3

KIES: 1.5.3.10103.102

 

Δεν μου βγάζει δυνατότητα αναβάθμισης. Καμμιά ιδέα;;;

 

Αν βάλεις την 1.51 τη γνωστή έκδοση που έκανε αναβαθμίσεις σε κάμποσα wave?

Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις την 1.51 τη γνωστή έκδοση που έκανε αναβαθμίσεις σε κάμποσα wave?

 

Θα το δοκιμάσω και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και 1ο μου ποστάρισμα :O

 

Αφού ενημερώθηκα εδώ πλήρως περί bada os,

είμαι ακόμα ένας ευτυχής κάτοχος του wave :D

 

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι θετικότατες.

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής με user-friendly software.

Μπορεί να έχει κάποια θεματάκια το bada os αλλά δεν κολλάει,

είναι γρήγορο και έχεις όχι μόνο smart αλλά και πραγματικό phone ;)

Με τιμή €300-€350 είναι εξαιρετικό value for money.

 

ευχαριστω για την απαντηση! ξερεις αν στο service χρεωνομαι για αυτην την ενεργεια?

και αν μπορει να γινει την ιδια μερα....το κακο με τα on-line μαγαζια ειναι οτι δεν γραφουν λεπτομερεις για την γλωσσα...

επισης απο αναβαθμισεις firmware πως παει το κινητο?

 

Με αφορμή το παραπάνω post και επειδή ακριβώς τα ίδια θέματα με απασχόλησαν και μένα:

1. Χρεώνεσαι για πέρασμα ελληνικών στο service

2. Πάντα ρωτάς το e-shop για ύπαρξη ή μη ελληνικών πριν ψωνίσεις.

3. Μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό αναβάθμισης που αναφέρεται στο bada os faq,

για να βάλεις ελληνικά χωρίς να φλασάρεις το software με multiloader άρα δεν έχεις θέμα με την εγγύηση.

Μου φάνηκε σχετικά εύκολη διαδικασία αλλά προσοχή στα εξής:

-Γίνεται μόνο με το "παλιό" kies 1.5.1

-Αφού περάσεις με επιτυχία την νέα έκδοση με ελληνικά μπαίνεις στα

admin settings και κάνεις pre-configuration πατώντας πρώτα *#5239870*#

μετά *#27236*# και επιλέγεις EUR για εισαγωγή ελληνικών.

 

Πολλά φθηνά wave με ελληνικά που κυκλοφορούν είναι παραεισαγωγής

με φλασάρισμα που γίνεται στην Ελλάδα αλλά όχι από την αντιπροσωπεία.

Γι'αυτό πήρα το πιο φθηνό παραεισαγωγής χωρίς ελληνικά και τα πέρασα μόνος μου.

Ας είναι καλά το myphone.gr :respect:

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις την 1.51 τη γνωστή έκδοση που έκανε αναβαθμίσεις σε κάμποσα wave?

 

Το δοκίμασα κι αυτό... Δεν παίζει.

 

Θα βάλω πάλι την τελευταία έκδοση του ΚΙΕS και θα αλλάξω στη registry το software version, μηπως και...

Link to comment
Share on other sites

Λιγο τα φώτα σας κύριοι γιατί εχει κολήσει το μυαλό μου!

Πως μπορώ να μεταφέρω όλες τις επαφές και το ημερολόγιο σε αλλο κινητό τηλέφωνο?

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!!

 

Με KIES 1.5.1 και βάζοντας στη registry ότι έχω παλαιότερη έκδοση, με άφησε να αναβαθμίσω στην τελευταία έκδοση (S8500XXJI5/S8500OXCJH1).

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους!!!

 

Με KIES 1.5.1 και βάζοντας στη registry ότι έχω παλαιότερη έκδοση, με άφησε να αναβαθμίσω στην τελευταία έκδοση (S8500XXJI5/S8500OXCJH1).

 

Αστο τώρα μη το πειράζεις!την έκανε κανονικά η μισή?

Edited by boltsis
Xiaomi Mi Mix 3
Link to comment
Share on other sites

κανοντας ενα τηλεφωνο στο service tis samsung ενημερωθηκα οτι δεν μπορω να αλλαξω γλωσσα στο κινητο!!! ουτε με 1 ευρω ουτε με 1000!! οποτε παραγγειλα Ελληνικο με 30ευρω+ ακριβοτερο...δεν γνωριζα οτι μπορουσα να περασω μονος μου τη γλωσσα χωρις να χασω την εγγυηση! Σαββατο θα το εχω οποτε θα γραψω και τις πρωτες μου εντυπωσεις!
Link to comment
Share on other sites

Αστο τώρα μη το πειράζεις!την έκανε κανονικά η μισή?

 

Κανονικά έγινε η αναβάθμιση.

 

Πάντως αυτό που έκανε εντύπωση, είναι το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές. Πράγματα που είχα πριν (πχ κάποιες περισσότερες επιλογές στους ήχους κλήσης), τώρα δεν υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί ποιά ρύθμιση χρειάζεται στα sms για να μπορούμε να στείλουμε μύνημα 160 χαρακτήρων, γιατί προσπάθησα να στείλω ένα sms με μεγάλο κείμενο (λιγότερο απο 160 χαρακτήρες) και όταν προσπάθησα να το στείλω μού εμφάνισε ότι θα σταλεί σε 3 μυνήματα.
Link to comment
Share on other sites

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί ποιά ρύθμιση χρειάζεται στα sms για να μπορούμε να στείλουμε μύνημα 160 χαρακτήρων, γιατί προσπάθησα να στείλω ένα sms με μεγάλο κείμενο (λιγότερο απο 160 χαρακτήρες) και όταν προσπάθησα να το στείλω μού εμφάνισε ότι θα σταλεί σε 3 μυνήματα.

 

θα μπείς στο menu μηνύματα -> Ρυθμίσεις -> SMS

 

η πρώτη επιλογή είναι το "Υποστήριξη χαρακτήρων"

 

μπές εκει και επέλεξε το Αλφάβητο GSM ώστε να μην έχεις πρόβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά έγινε η αναβάθμιση.

 

Πάντως αυτό που έκανε εντύπωση, είναι το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιες μικρές διαφορές. Πράγματα που είχα πριν (πχ κάποιες περισσότερες επιλογές στους ήχους κλήσης), τώρα δεν υπάρχουν.

 

Μήπως οφείλεται στην έκδοση του Bada;

Τώρα έχω την 1.0.2. Υπήρχε και πιο παλιά έκδοση; Γιατί την 1.2.0 δεν νομίζω ότι την έχουμε ακόμη εμείς στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

Μιας κ 1 εβδομαδα εχει φαει κολλημα το κινητο μου κ δεν μπορει με κανενα τροπο να κανει αναβαθμιση του samsung apps θελω να ρωτησω αν κανω hard reset θα χασω οτι εχω αγορασμενο?? (επισης ανυσηχω αν θα χασω τις αγορασμενες αδειες gps.Το κινητο το εχω παρει μεταχειρισμενο.Το παιδι που μου το εδωσε ειχε παρει τους χαρτες οποτε εγω δεν ξερω κωδικους κτλ σε περιπτωση που γινει καποια στραβη)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα....

Βρήκα μία πολύ ενδιαφέρουσα δημοσκόπηση της Samsung Wave Team σχετικά με το Samsung Apps το Wave και το Kies....

 

http://bit.ly/samsungwave2survey

 

Μπορούμε να τους κάνουμε προτάσεις για βελτιώσεις/ αλλαγές.... :p

Huawei P8 Titanium Grey, Android 5.0.1

Samsung Galaxy S4 mini (GT-I9195 Black), Android 4.4.2

Samsung Galaxy S Advance (GT-I9070 Black) Android 4.1.2

Samsung Wave I (GT-S8500) BadaOS 2.0

Link to comment
Share on other sites

την εκανα!!

πραγματικα πολυ ενδιαφέρουσα!!

ελπιζω να τα λαβουν υποψιν τους..

Καλησπέρα....

Βρήκα μία πολύ ενδιαφέρουσα δημοσκόπηση της Samsung Wave Team σχετικά με το Samsung Apps το Wave και το Kies....

 

http://bit.ly/samsungwave2survey

 

Μπορούμε να τους κάνουμε προτάσεις για βελτιώσεις/ αλλαγές.... :p

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά θέλω να ενεργοποιήσω τα mms και πήρα τηλ στην Cosmote και μου έστειλε το μήνυμα με τις ρυθμίσεις το εγκατέστησα, έκλεισα και ξανάνοιξα το κινητό αλλά όταν πάω να κάνω ανάκτηση του mms μου βγάζει: "αποτυχια ανάκτησης. άγνωστο σφάλμα.επανάληψη;" αλλά όσες φορές και να το κάνω πάντα το ίδιο... τι μπορεί να είναι;;; παίζει ρόλο ότι έχω απενεργοποιημένο το 3g;;

 

το βρήκα είχα απενεργοποιήσει τα πακέτα δεδομένων...

Edited by wolvie
Link to comment
Share on other sites

Καλώς σας βρήκα και 1ο μου ποστάρισμα :O

 

Αφού ενημερώθηκα εδώ πλήρως περί bada os,

είμαι ακόμα ένας ευτυχής κάτοχος του wave :D

 

Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι θετικότατες.

Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής με user-friendly software.

Μπορεί να έχει κάποια θεματάκια το bada os αλλά δεν κολλάει,

είναι γρήγορο και έχεις όχι μόνο smart αλλά και πραγματικό phone ;)

Με τιμή €300-€350 είναι εξαιρετικό value for money.

 

 

 

Με αφορμή το παραπάνω post και επειδή ακριβώς τα ίδια θέματα με απασχόλησαν και μένα:

1. Χρεώνεσαι για πέρασμα ελληνικών στο service

2. Πάντα ρωτάς το e-shop για ύπαρξη ή μη ελληνικών πριν ψωνίσεις.

3. Μπορείς να ακολουθήσεις τον οδηγό αναβάθμισης που αναφέρεται στο bada os faq,

για να βάλεις ελληνικά χωρίς να φλασάρεις το software με multiloader άρα δεν έχεις θέμα με την εγγύηση.

Μου φάνηκε σχετικά εύκολη διαδικασία αλλά προσοχή στα εξής:

-Γίνεται μόνο με το "παλιό" kies 1.5.1

-Αφού περάσεις με επιτυχία την νέα έκδοση με ελληνικά μπαίνεις στα

admin settings και κάνεις pre-configuration πατώντας πρώτα *#5239870*#

μετά *#27236*# και επιλέγεις EUR για εισαγωγή ελληνικών.

 

Πολλά φθηνά wave με ελληνικά που κυκλοφορούν είναι παραεισαγωγής

με φλασάρισμα που γίνεται στην Ελλάδα αλλά όχι από την αντιπροσωπεία.

Γι'αυτό πήρα το πιο φθηνό παραεισαγωγής χωρίς ελληνικά και τα πέρασα μόνος μου.

Ας είναι καλά το myphone.gr :respect:

Πρόκειται και εγώ να πάρω το WAVE 8500 την Δευτέρα (6/12) από το e-click στην τιμή των 322 €. Διαβάζοντας τα παραπάνω επικοινώνησα μαζί τους και μου είπαν πως το τηλέφωνο είναι από τη samsung Γερμανίας, έχει 2 χρόνια εγγύηση και πως "...έχει ελληνικά, συνολικά14 γλώσσες...". Αυτά τα ελληνικά είναι περασμένα με φλασάρισμα εδώ στην Ελλάδα; Δηλαδή έχουν ανοίξει συσκευασία και έχουν θέσει σε λειτουργία το κινητό;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε τελικά κανένα νέο με το αν μπορούμε να βάλουμε Android στο Wave??
Follow me on Instagram : el.rapha_
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...