Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το τελευταιο firmware θελει περιπου 10 λεπτα για να κατεβει..

μολις τελειωσει θα προσπαθησω το επιχειρημα

 

απλα ρωταω : πειτε οτι κατι δεν παει καλα... πειτε οτι τουβλαρει το κινητο μου (λες και τωρα δουλευει) πειτε οτι κατι κανω λαθος (ανθρωπος ειμαι και γω :lol:) μετα πειτε οτι το παω στη vod Που το πηρα πριν απο 3 μερες δευτερα πρωι πρωι τι θα μου πουνε και τι θα εχω να αντιμετωπισω?

για να ξερω αν πρεπει να ξεκουρασω το μυαλο μου και να ειμαι ετοιμος για γκαζια τη δευτερα η να το παρω μαλακά μαλακά ....

 

βασικά, αφού το έχεις τόσες λίγες μέρες και δεν έφταιγες εσύ για το πρόβλημα γιατί δεν πας στη voda να ζητήσεις να στο αντικαταστήσουν με καινούριο? μέσα σε μια βδομάδα μπορείς να το κάνεις

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια ξερετε κανενα μαγαζι στην ελλαδα για θηκες?

Το λεω γιατι δεν εχω λογαριασμο στο ebay και δεν εχω ιδεα απο αυτα

Link to comment
Share on other sites

"ΌΣΟΙ ΕΧΕΣΕ SIMLOCK Η NETWORKLOCK ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ FLASH ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ BRICK ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΑΣ

Εάν εχετε το NETWORKLOCK στο ΟΝ τότε εχετε 50% πιθανότητες να γίνει brick το τηλεφωνό ςασ. Εαν εχετε το SIMLOCK στο ΟΝ τότε εχετε 100% πικανότητες να γίνει brick το τηλεφωνό σας. Για να ελεγξετε αν τα SIMLOCK H NETWORKLOCK είναι OFF πληκτρολογιστε *#7465625# και σιγουρευτείτε ότι το SIMLOCK και το NETWORKLOCK είναι OFF, αν είναι ON ΠΡΕΠΕΙ να το ξεκλειδϊσετε αλλιως θα παγωςει το τηλεφωνό σας"

 

μπορει καποιος να μου εξηγησει μερικα πραγματα απο αυτα? πως να το δω αυτο εφοσον δε μπορω καν να μπω στο κινητο μου μεσα εστω για 1 λεπτο χωρις να κολλησει?

και επισης οταν λεει θα παγωσει (λες και τωρα ειναι ξεπαγωτο...λεμε τωρα) τι γινεται μετα?

 

ρωταω παιδες γιατι κατεβηκε το firmware και ειμαι ετοιμος να κανω οτι λενε οι οδηγιες...

ο θεος βοηθος...

Link to comment
Share on other sites

Οταν τραβαω βιντεο σε αναλυση 1280 Χ 720 ορισμενες φορες (της περισσοτερες) σταματαει μονο του την εγγραφη και κανει αποθηκευση. Χωρος στην καρτα μνημη υπαρχει. Συμβαινει και σε αλλους αυτο; Σημειωση δεν εχω κανει αναβαθμηση ακομα.
Link to comment
Share on other sites

βασικά, αφού το έχεις τόσες λίγες μέρες και δεν έφταιγες εσύ για το πρόβλημα γιατί δεν πας στη voda να ζητήσεις να στο αντικαταστήσουν με καινούριο? μέσα σε μια βδομάδα μπορείς να το κάνεις

 

λες να μη το δοκιμασω δηλαδη? καλυτερα να παω και να φαω τη κρυαδα με τους πω να περιμενω να μου το αλλαξουν? (παντως σιγουρα θα παω για αντικατασταση και οχι φτιαξιμο)

 

ΣΥΓΝΩΜΗ αν ειναι επιπολαια αυτα που λεω η ρωταω παιδες αλλα ειναι το πρωτο κινητο που μου παθαινει κατι... η καλυτερα που μου κολλαει απο τις πρωτες κιολας μερες χρησιμοποιησεις.. και ετσι μεχρι σημερα δε χρειαστηκα ποτε την βοηθεια απο καποιον

 

σας ευχαριστω παντως

Edited by tdalis
Link to comment
Share on other sites

λες να μη το δοκιμασω δηλαδη? καλυτερα να παω και να φαω τη κρυαδα με τους πω να περιμενω να μου το αλλαξουν? (παντως σιγουρα θα παω για αντικατασταση και οχι φτιαξιμο)

 

ΣΥΓΝΩΜΗ αν ειναι επιπολαια αυτα που λεω η ρωταω παιδες αλλα ειναι το πρωτο κινητο που μου παθαινει κατι... η καλυτερα που μου κολλαει απο τις πρωτες κιολας μερες χρησιμοποιησεις.. και ετσι μεχρι σημερα δε χρειαστηκα ποτε την βοηθεια απο καποιον

 

σας ευχαριστω παντως

 

κοίτα, αφού ούτε αναβάθμιση δεν το έκανες, και σου κόλλησε όταν κατέβασες τα widgets, δεν φταις σε τίποτα εσύ, οπότε καλύτερα να πας και να τους πεις να σου το αντικαταστήσουν με καινούριο.

 

αν το κάνεις flash και δε γίνει, δε θα μπορούν να σου το αντικαταστήσουν, μόνο να σου το φτιάξουν.

 

επειδή ακριβώς σου χάλασε μέσα σε τρεις μέρες, για αυτό προτείνω να τους πεις να το αντικαταστήσουν. αν είχε περάσει καιρός μπορούσες να δοκιμάσεις να το flashareis πρώτα και μετά έβλεπες.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, αφού ούτε αναβάθμιση δεν το έκανες, και σου κόλλησε όταν κατέβασες τα widgets, δεν φταις σε τίποτα εσύ, οπότε καλύτερα να πας και να τους πεις να σου το αντικαταστήσουν με καινούριο.

 

αν το κάνεις flash και δε γίνει, δε θα μπορούν να σου το αντικαταστήσουν, μόνο να σου το φτιάξουν.

 

επειδή ακριβώς σου χάλασε μέσα σε τρεις μέρες, για αυτό προτείνω να τους πεις να το αντικαταστήσουν. αν είχε περάσει καιρός μπορούσες να δοκιμάσεις να το flashareis πρώτα και μετά έβλεπες.

 

η μονη αναβαθμιση που εγινε ηταν μεσα απο το το samsung kies και περασε την τελευταια που εχουν ολοι (αυτη που κατεβαζα τοση ωρα απο το site που λεει το pdf) ### η μηπως αυτη ειναι του software που εκανα και δεν εχει καμια τελαυταια firmware και δε το ξερω?####

απο εκει και περα ναι μονο κατι παιχνιδακια και κατι widget κατεβασα και κολλησε

τωρα αν νομιζετε οτι θα διακινδυνευσω να το κολλησω προσπαθοντας να το φλασαρω τοτε καλυτερα να περιμενω και να το παω πισω

αλλωστε δευτερα θα κλεινει 5 μερες (4,5 μερες για την ακριβεια) ελπιζω πραγματικα να μπορεσουν να το αντικαταστησουν και οχι να το φτιαξουν και να περιμενω να παρω το ιδιο

(αν και απο οτι θυμαμαι το παλικαρι μου ειπε οτι ηταν το τελαυταιο που ειχαν στο καταστημα...)

Edited by tdalis
Link to comment
Share on other sites

η μονη αναβαθμιση που εγινε ηταν μεσα απο το το samsung kies και περασε την τελευταια που εχουν ολοι (αυτη που κατεβαζα τοση ωρα απο το site που λεει το pdf) ### η μηπως αυτη ειναι του software που εκανα και δεν εχει καμια τελαυταια firmware και δε το ξερω?####

απο εκει και περα ναι μονο κατι παιχνιδακια και κατι widget κατεβασα και κολλησε

τωρα αν νομιζετε οτι θα διακινδυνευσω να το κολλησω προσπαθοντας να το φλασαρω τοτε καλυτερα να περιμενω και να το παω πισω

αλλωστε δευτερα θα κλεινει 5 μερες (4,5 μερες για την ακριβεια) ελπιζω πραγματικα να μπορεσουν να το αντικαταστησουν και οχι να το φτιαξουν και να περιμενω να παρω το ιδιο

(αν και απο οτι θυμαμαι το παλικαρι μου ειπε οτι ηταν το τελαυταιο που ειχαν στο καταστημα...)

 

δεν χάνεις τίποτα να περιμένεις 1,5 μέρα και να τους ρωτήσεις.

Αν σου πουν ότι δεν το αντικαθιστούν, πρήξε τους λίγο και αν δεν το κάνουν με τίποτα, τότε δοκιμάζεις να το φλασάρεις.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να δοκιμασω οτι λεει το pdf αλλα θα καταφερω να φτάσω εκει?

αφου μου κανει συνεχεια restart?

 

στο pdf λεει "Βεβαιωθείτε ότι το τηλεφωνό σςας συνδεεται κανονικά με το Samsung Kies"

εμενα πριν που το προσπαθουσα να το συνδεσω δε με αφηνε να το δει και μου ελεγε οτι προεκυψε "προβλημα συνδεσης" γιατι το τηλεφωνο κολλουσε

πως θα το δει το τηλεφωνο το kies??

 

Δεν χρειάζεσαι το kies για κάτι. Απλώς γενικά λέει να μπορεί το τηλέφωνο να συνδεθεί με το kies νομίζω. Απλώς κατεβάζεις firmware, ελληνικό csc και το multiload στον υπολογιστή. Ξεκινάς το multiload. Βάζεις το κινητό σε download mode(πατώντας τα συγκεκριμένα κουμπιά), το συνδέεις με τον υπολογιστή μέσω usb και μετά στο multiload βάζεις τα κομμάτια που σου λέει από το firmware και το ελληνικό csc.

 

Γενικά το pdf τα γράφει όλα αναλυτικά, βήμα προς βήμα και έχει και φωτογραφίες. Είναι πάρα πολύ εύκολο να το κάνεις. Απλώς ακολούθα τις οδηγίες του pdf.

 

μπορει καποιος να μου εξηγησει μερικα πραγματα απο αυτα? πως να το δω αυτο εφοσον δε μπορω καν να μπω στο κινητο μου μεσα εστω για 1 λεπτο χωρις να κολλησει?

 

Αυτό έλεγα και εγώ, για το simlock ή network lock. Εμένα δεν είχε κανένα τέτοιο lock. Εσύ εφόσον το κινητό παγώνει, δεν μπορείς να το τσεκάρεις. Μόνο κάποιος που επίσης το έχει πάρει από τη vodafone πρόσφατα μπορεί να τσεκάρει για εσένα και να σου πει. Αυτό έγραφα και στο προηγούμενο post μου. Ίσως εάν πήγαινες καμιά βόλτα από τη vodafone και δοκίμαζες κανένα wave εκεί; Βέβαια και πάλι δεν ξέρω εάν το συγκεκριμένο wave που θα δοκιμάσεις είναι ίδιο με το wave που πουλάνε.

 

λες να μη το δοκιμασω δηλαδη? καλυτερα να παω και να φαω τη κρυαδα με τους πω να περιμενω να μου το αλλαξουν? (παντως σιγουρα θα παω για αντικατασταση και οχι φτιαξιμο)

 

Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα και το έφτιαξα με αυτό το τρόπο. Η μόνη μου ένσταση είναι η περίπτωση που το κινητό σου είναι sim ή network locked. Το δικό μου που πήρα από τη wind δεν ήταν αλλά δεν ξέρω εάν ισχύει και με το δικό σου που το πήρες από vodafone.

Link to comment
Share on other sites

δεν χάνεις τίποτα να περιμένεις 1,5 μέρα και να τους ρωτήσεις.

Αν σου πουν ότι δεν το αντικαθιστούν, πρήξε τους λίγο και αν δεν το κάνουν με τίποτα, τότε δοκιμάζεις να το φλασάρεις.

 

αυτα ειναι που φοβαμαι... και να περιμενω... και να παω και να τους ψιλοπριξω και να μην το αλλαζουν.. και μετα να δοκιμαζω και να μην γινει τιποτα...

 

θα μου πεις τα θελες και τα παθες.. μια χαρα δεν ησουν με το αρενα? ε ηθελα να αλλαξω κινητο και πηγα και στραβωθηκα..

 

παντως κανεις που να το δοκιμασε δεν υπαρχει? θα μου πεις και να υπαρχει σαν εμας τους τρελους πανω απο το πι σι μεσα στο φορουμ θα ειναι? σαββατιατικο ολο και καπου θα ειναι ολο και σε καμια παραλια... βοηθεια μας

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι το kies για κάτι. Απλώς γενικά λέει να μπορεί το τηλέφωνο να συνδεθεί με το kies νομίζω. Απλώς κατεβάζεις firmware, ελληνικό csc και το multiload στον υπολογιστή. Ξεκινάς το multiload. Βάζεις το κινητό σε download mode(πατώντας τα συγκεκριμένα κουμπιά), το συνδέεις με τον υπολογιστή μέσω usb και μετά στο multiload βάζεις τα κομμάτια που σου λέει από το firmware και το ελληνικό csc.

 

Γενικά το pdf τα γράφει όλα αναλυτικά, βήμα προς βήμα και έχει και φωτογραφίες. Είναι πάρα πολύ εύκολο να το κάνεις. Απλώς ακολούθα τις οδηγίες του pdf.

 

 

 

Αυτό έλεγα και εγώ, για το simlock ή network lock. Εμένα δεν είχε κανένα τέτοιο lock. Εσύ εφόσον το κινητό παγώνει, δεν μπορείς να το τσεκάρεις. Μόνο κάποιος που επίσης το έχει πάρει από τη vodafone πρόσφατα μπορεί να τσεκάρει για εσένα και να σου πει. Αυτό έγραφα και στο προηγούμενο post μου. Ίσως εάν πήγαινες καμιά βόλτα από τη vodafone και δοκίμαζες κανένα wave εκεί; Βέβαια και πάλι δεν ξέρω εάν το συγκεκριμένο wave που θα δοκιμάσεις είναι ίδιο με το wave που πουλάνε.

 

 

 

Εγώ είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με εσένα και το έφτιαξα με αυτό το τρόπο. Η μόνη μου ένσταση είναι η περίπτωση που το κινητό σου είναι sim ή network locked. Το δικό μου που πήρα από τη wind δεν ήταν αλλά δεν ξέρω εάν ισχύει και με το δικό σου που το πήρες από vodafone.

 

σε ευχαριστω φιλε μου

αναλυτικοτατα οντως τα γραφει και πιστευω οτι πουθενα δε θα κολλησω εγω στο να το κανω... απο εκει και περα οντως δε ξερω αν το κινητο μου ειναι sim ή network locked.. αναθεμα με αν ηξερα τι ειναι και αν ειναι...

 

και δυστυχως δεν ειχαν αλλο εκτος απο αυτο που πηρα εγω και το κινητο για να το δω ηταν ανευ μπαταριας (την ειχαν τελειωσει οι αχρηστοι :lol:)

τωρα μου φαινεται οτι θα το ριξω κορωνα γραμματα και θα προσπαθησω να το κανω... θα μου πεις 389ευρω κορωνα γραμματα? ειμαι ομως χωρις κινητο απο το πρωι και εχω παθει στερηση.. ουτε 2η συσκευη για τα επειγοντα δεν εχω ο βλακας

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχετε βρει τροπο να κανετε back-up τα μηνυματα; Γιατι εγω μεσω KIES μονο να τα σωσω στον υπολογιστη καταφερα και δεν εχει επιλογη να τα περασει στο pc.
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δλδ για να καταλάβω...

αν καποιος πάρει τώρα τη συσκευή λογικά θα είναι εγκατεστημένη κάποια έκδοση πριν την προβληματική JF8 (ας πούμε πχ JF7). Απ'τη στιγμή που δεν κάνει αναβάθμιση λογικά δεν έχει πρόβλημα έτσι; στις προηγούμενες εκδόσεις δεν έχει πρόβλημα στο samsung apps ούτε κόλλαγε το κινητό από τις διάφορες εφαρμογές (αν κατάλαβα καλά δλδ); Άν το πάρω τώρα και δεν κάνω αναβάθμιση στο firmware θα μπορώ να μπαίνω στο samsung apps και να κατεβάζω απροβλημάτιστα εφαρμογές για προηγούενη έκδοση λογισμικού ή σε αναγκάζει να αναβαθμίσεις για να κατεβάσεις;

 

Υ.Γ. καμια ενημέρωση για καινούρια αναβάθμιση που να λύνει τα προβλήματα να φανταστω δεν υπάρχει ε;;; :X

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσο αφορά το yourmuze για online ράδιο πατάω ένα σταθμό να παίξει και αφού κάνει λήψη και σύνδεση μου λέει "Ρύθμιση σύνδεσης για ροή βίντεο " (set connection for video streaming). Καμία ιδέα??? Έχω κάνει εγγραφή στο DivX VOD.
Link to comment
Share on other sites

Για microSD 8Gb ποιά θα προτείνατε; Υποστηρίζει Class 10 και αν ναι συμφέρει η αγορά της ή να πάω σε class 6;

Αυτή π.χ κάνει;

Kingmax 8GB Class 10 φαίνεται αρκετά φτηνή για class 10, μήπως δεν ποιάνει τα 10mb/s ;

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

παιδιά δλδ για να καταλάβω...

αν καποιος πάρει τώρα τη συσκευή λογικά θα είναι εγκατεστημένη κάποια έκδοση πριν την προβληματική JF8 (ας πούμε πχ JF7). Απ'τη στιγμή που δεν κάνει αναβάθμιση λογικά δεν έχει πρόβλημα έτσι; στις προηγούμενες εκδόσεις δεν έχει πρόβλημα στο samsung apps ούτε κόλλαγε το κινητό από τις διάφορες εφαρμογές (αν κατάλαβα καλά δλδ); Άν το πάρω τώρα και δεν κάνω αναβάθμιση στο firmware θα μπορώ να μπαίνω στο samsung apps και να κατεβάζω απροβλημάτιστα εφαρμογές για προηγούενη έκδοση λογισμικού ή σε αναγκάζει να αναβαθμίσεις για να κατεβάσεις;

 

Υ.Γ. καμια ενημέρωση για καινούρια αναβάθμιση που να λύνει τα προβλήματα να φανταστω δεν υπάρχει ε;;; :X

 

ώπα!!! για να καταλαβω! υπαρχει και προβληματική εκδοση firmware? μηπως για αυτο κολλησε το κινητο? ρωταω εγω ο ασχετος τωρα...

Link to comment
Share on other sites

αν καποιος πάρει τώρα τη συσκευή λογικά θα είναι εγκατεστημένη κάποια έκδοση πριν την προβληματική JF8 (ας πούμε πχ JF7). Απ'τη στιγμή που δεν κάνει αναβάθμιση λογικά δεν έχει πρόβλημα έτσι; στις προηγούμενες εκδόσεις δεν έχει πρόβλημα στο samsung apps ούτε κόλλαγε το κινητό από τις διάφορες εφαρμογές (αν κατάλαβα καλά δλδ); Άν το πάρω τώρα και δεν κάνω αναβάθμιση στο firmware θα μπορώ να μπαίνω στο samsung apps και να κατεβάζω απροβλημάτιστα εφαρμογές για προηγούενη έκδοση λογισμικού ή σε αναγκάζει να αναβαθμίσεις για να κατεβάσεις;

 

Δεν σε αναγκάζει να κάνεις αναβάθμιση το firmware. Τώρα εάν τα προβλήματα με το app store και το άλλο πρόβλημα που κολλάει το κινητό με το που ανοίγει οφείλονται στο jf8, δεν ξέρω. Εγώ αντιμετώπισα και τα 2 προβλήματα, αφού είχα βάλει το jf8 για αρκετές μέρες πάντως. Δεν ξέρω εάν κανείς άλλος είχε αυτά τα προβλήματα με προηγούμενο firmware.

 

Αφού μου έκανε το πρόβλημα με το κόλλημα στο ξεκίνημα, έβαλα πάλι το jf8 πάλι μέσω multiloader και δεν έχω κανένα πρόβλημα, πέρα του ότι δεν έχω καν samsung apps εικονίδιο στο κινητό, αλλά για αυτό μάλλον οφείλεται η rom που κατέβασα or something. Για εμένα αυτό δεν είναι πρόβλημα, αφού έτσι και αλλιώς χρησιμοποιώ το kies για να διαχειρίζομαι τις εφαρμογές.

 

Ελπίζω μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες να βγει νέο firmware που να φτιάχνει το πρόβλημα.

 

Kingmax 8GB Class 10 φαίνεται αρκετά φτηνή για class 10, μήπως δεν ποιάνει τα 10mb/s ;

 

Εγώ με 52€ νομίζω πήρα 16gB class 6 από Ελλάδα(τώρα ήρθαν και 32gB στην Ελλάδα με 125€). Νομίζω ότι είναι υπερβολή το class 10 και γενικά νομίζω ότι το class είναι κάπως μούφα(ο κατασκευαστής δηλώνει ότι θέλει και κανείς δεν το ελέγχει), ακόμα και κάρτες με πιο χαμηλό class μπορούν να πιάσουν μεγάλες ταχύτητες, απλώς υπάρχει αυτή η διαβάθμιση ώστε οι εταιρίες να μπορούν να πουλάνε τις κάρτες σε διαφορετικές τιμές. Δεν έχω κανένα πρόβλημα όσον αφορά τη ταχύτητα της κάρτας μου και γενικά πιστεύω ότι ακόμα και οι σύγχρονες class 2 κάρτες είναι εξίσου γρήγορες(keyword = σύγχρονες). Ενδεικτικά πχ η 32gB class 2 της sandisk πιάνει 5mB/s write και 14mB/s read. Και τέλος οι κάρτες συνήθως είναι bottlenecked από το κινητό, άρα στη πραγματικότητα αυτή η κάρτα μπορεί να πιάνει 3mB/s write, 8mB/s read πχ.

 

Πάντως ακόμα και με 16GB, θα ήθελα πολλά περισσότερα. Με τέτοια οθόνη κάθεσαι και βλέπεις πολλές σειρές/ταινίες. Εγώ ήδη έχω δει 4 ολόκληρες σεζόν του Dexter(φοβερή σειρά, από τις καλύτερες όλων των εποχών, είχα άχτι να τη δω εδώ και καιρό) και 2-3 ταινίες. Ειδικά με ακουστικά, μια χαρά βλέπεις ταινίες. Αν και θα τον ήθελα λίγο πιο δυνατό τον ήχο, γιατί ανάλογα τη ταινία, ο ήχος μπορεί να είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

ώπα!!! για να καταλαβω! υπαρχει και προβληματική εκδοση firmware? μηπως για αυτο κολλησε το κινητο? ρωταω εγω ο ασχετος τωρα...

 

Όταν λέω προβληματική εννοώ ότι πολλοί που κάναν αναβάθμιση σε αυτή είχαν προβλήματα... Απ'ότι ποστάρουν τουλάχιστον...

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω προβληματική εννοώ ότι πολλοί που κάναν αναβάθμιση σε αυτή είχαν προβλήματα... Απ'ότι ποστάρουν τουλάχιστον...

 

και γω που δε κατεβασα καμια εκδοση firmware... ποια ειχα μεσα και εχει παγωσει το κινητο? με την απορια θα μεινω...

 

παντως εχουν περασει αρκετες ωρες απο τα τελευταια μου μηνυματα παιδια και ακομα το σκεφτομαι... να το κανω.. να μην το κανω... τελικα ουτε και γω δε ξερω τι να κανω...

 

παντως κανεις απο εδω με vodafone συνδεση δε το προσπαθησε (η να το εκανε τελικα) να κανει τις διεργασιες απο το pdf? ρωταω και ελπιζω καποια στιγμη να παρω απαντηση...

 

ηδη 8.5 ωρες χωρις καθολου κινητο... ο εξω κοσμος θα με εχει χασει τελειως :X

Link to comment
Share on other sites

Τους έστειλα το παρακάτω μήνυμα σχετικά με την παντελή έλλειψη paid apps στο ελληνικό Samsung Apps

 

Availability of paid apps for Samsung Apps

 

At the moment, greeks living in Greece cant buy(or even see) paid applications through the greek Samsung Apps store. We can see paid apps if we manually change store through kies to the UK one for example but we cant buy them because it requires a credit card published in that country(UK).

 

When should we expect the greek Samsung Apps store to get access to paid applications? At least let us use greek credit cards on the UK store. On the iphone you can buy applications just fine through the device or through itunes. Why cant we do the same with Samsung Apps?

 

Για να δούμε εάν θα απαντήσουν και τι θα απαντήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με 52€ νομίζω πήρα 16gB class 6 από Ελλάδα(τώρα ήρθαν και 32gB στην Ελλάδα με 125€). Νομίζω ότι είναι υπερβολή το class 10 και γενικά νομίζω ότι το class είναι κάπως μούφα(ο κατασκευαστής δηλώνει ότι θέλει και κανείς δεν το ελέγχει), ακόμα και κάρτες με πιο χαμηλό class μπορούν να πιάσουν μεγάλες ταχύτητες, απλώς υπάρχει αυτή η διαβάθμιση ώστε οι εταιρίες να μπορούν να πουλάνε τις κάρτες σε διαφορετικές τιμές. Δεν έχω κανένα πρόβλημα όσον αφορά τη ταχύτητα της κάρτας μου και γενικά πιστεύω ότι ακόμα και οι σύγχρονες class 2 κάρτες είναι εξίσου γρήγορες(keyword = σύγχρονες). Ενδεικτικά πχ η 32gB class 2 της sandisk πιάνει 5mB/s write και 14mB/s read. Και τέλος οι κάρτες συνήθως είναι bottlenecked από το κινητό, άρα στη πραγματικότητα αυτή η κάρτα μπορεί να πιάνει 3mB/s write, 8mB/s read πχ.

 

Πάντως ακόμα και με 16GB, θα ήθελα πολλά περισσότερα. Με τέτοια οθόνη κάθεσαι και βλέπεις πολλές σειρές/ταινίες. Εγώ ήδη έχω δει 4 ολόκληρες σεζόν του Dexter(φοβερή σειρά, από τις καλύτερες όλων των εποχών, είχα άχτι να τη δω εδώ και καιρό) και 2-3 ταινίες. Ειδικά με ακουστικά, μια χαρά βλέπεις ταινίες. Αν και θα τον ήθελα λίγο πιο δυνατό τον ήχο, γιατί ανάλογα τη ταινία, ο ήχος μπορεί να είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

 

Το έχω ακούσει αυτό, πως και class 2 μερικές φορές ποιάνουν καλύτερες ταχύτητες από class 4 π.χ

το θέμα είναι υπάρχει κάποιο site που να παρουσιάζει τις ταχύτητες αυτές;

Edited by Zenor
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω προβληματική εννοώ ότι πολλοί που κάναν αναβάθμιση σε αυτή είχαν προβλήματα... Απ'ότι ποστάρουν τουλάχιστον...

 

ειναι και παρα πολυ που δεν ειχαν κανενα προβλημα με την αναβαθμιση γιαυτο δεν ποσταρουν :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΤΟ ΜΌΝΟ ΠΡΌΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΏΠΙΣΑ ΕΊΝΑΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΌ ΜΕ ΤΟ ΣΆΜΣΟΥΝΓΚ ΑΠΣ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΚΌ ΕΊΝΑΙ ΠΩΣ ΑΝ ΒΆΛΩ ΜΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΉ

ΈΣΩ ΚΊΕΣ ΤΟ ΚΙΝΗΤΌ ΚΟΛΛΆΕΙ ΌΤΑΝ ΤΟ ΑΝΟΊΓΩ Κ ΑΝΟΊΓΕΙ ΜΌΝΟ ΤΟΥ ΑΥΤΈς ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΈς ΛΌΓΩ BUG ΠΡΟΦΑΝΏς...ΕΥΕΛΠΙΣΤΏ ΣΤΟ ΕΠΕΡΧΌΜΕΝΟ FIRMWARE UPGRADE ΝΑ ΛΥΘΟΎΝ ΌΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΉΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΎΩ ΠΩΣ ΠΡΆΓΜΑΤΙ ΘΑ ΓΊΝΕΙ ΓΙΑΤΊ ΌΛΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΉΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΈΝΩΝ ΕΚΔΌΣΕΩΝ ΔΙΟΡΘΏΘΗΚΑΝ ΑΜΈΣΩς ΚΑΙ ΔΕΝ ΉΤΑΝ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

ειναι και παρα πολυ που δεν ειχαν κανενα προβλημα με την αναβαθμιση γιαυτο δεν ποσταρουν :)

 

Λογικοτατο αυτο φιλε μου, αλλα εμεις ψαχνουμε (εγω δηλαδη .. δεν ξερω για τα αλλα παιδια) καποιον που να αντιμετωπισε το ιδιο προβλημα (και να εχει και vodafone) και να μην του δημιουργηθηκε προβλημα απο το φλασαρισμα και να δουλεψε μετα το κινητο...

 

ακομα στην απελπισια ειμαι... και το σκεφτομαι ....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...