Jump to content

[Επίσημο] Samsung Wave (S8500)


andreas_ku990
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επιλεγω το wifi αλλα δεν μου εμφανιζει το μπλε εικονιδιο.

Τα αλλα που ειπες παίζουν κανονικα

 

Έκανα hard reset και ξαναεπανηλθε

 

επανήλθε*(το ξανα ειναι πλεονασμός). Με όλη την καλή διάθεση η διόρθωση;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εδώ και 15 ημέρες περίπου είμαι - δυστυχώς - κάτοχος ενός SE Xperia X10 mini pro. Και λέω δυστυχώς γιατί από τις πρώτες κιόλας ώρες κατάλαβα ότι "πέταξα" τα λεφτά μου... Η συσκευή είναι πολύ κατώτερη των προσδοκιών μου. Βασικά δεν μου πολυάρεσε το λειτουργικό. Η ειρωνία είναι ότι στο κατάστημα που πήγα ήμουν ανάμεσα στο XPERIA και στο Wave....

Σχετικές απορίες μου έθεσα στο παρόν forum και στην συγκεκριμένη ενότητα...

Σκέφτομαι να το δώσω στην γυναίκα μου το XPERIA και να πάρω το Wave. Κάθησα και διάβασα όλα τα ποστς που αφορούν στο συγκεκριμένο κινητό και έχω να κάνω 2-3 γενικές ερωτήσεις:

Διάβασα για αναβαθμίσεις και τέτοια. Εγώ που δεν πολυασχολούμαι αν δεν την κάνω χάνω κάτι;

Πρέπει να προσέξω κάτι στην αγορά; Διάβασα κάπου εδώ για ελληνικά μενού και τέτοια...

Μάλλον θα το αγοράσω από κατάστημα της Vodafone. Λέτε να έχει "πειραγμένο" μενού όπως το XPERIA που είχε μέσα εικονιδια της Vodafone?

Να κάνω από άλλο κατάστημα την αγορά?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Γιάννης - Σέρρες

Link to comment
Share on other sites

το αγόρασα από απόθεμα στα 368 ευρώ με ελληνικό μενού, έχω κάποιο από τα αρχικά firmware αλλά το κινητό λειτουργεί άψογα, προς το παρόν δεν κάνω τίποτα από αναβάθμιση μέχρι να σταθεροποιηθεί η κατάσταση με την διαδικασία του update. Καλό είναι να κάνεις κάποια στιγμή αναβάθμιση για τυχόν διορθώσεις του λειτουργικού και για τυχόν νέες λειτουργίες. Κάποιοι που το πήραν απο βόνταφον δεν ειχε πειραγμένο firmware, αλλά δεν μπορούν να το αναβαθμισουν, άβυσσος η ψυχη του wave Edited by argiris77
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Εδώ και 15 ημέρες περίπου είμαι - δυστυχώς - κάτοχος ενός SE Xperia X10 mini pro. Και λέω δυστυχώς γιατί από τις πρώτες κιόλας ώρες κατάλαβα ότι "πέταξα" τα λεφτά μου... Η συσκευή είναι πολύ κατώτερη των προσδοκιών μου. Βασικά δεν μου πολυάρεσε το λειτουργικό. Η ειρωνία είναι ότι στο κατάστημα που πήγα ήμουν ανάμεσα στο XPERIA και στο Wave....

Σχετικές απορίες μου έθεσα στο παρόν forum και στην συγκεκριμένη ενότητα...

Σκέφτομαι να το δώσω στην γυναίκα μου το XPERIA και να πάρω το Wave. Κάθησα και διάβασα όλα τα ποστς που αφορούν στο συγκεκριμένο κινητό και έχω να κάνω 2-3 γενικές ερωτήσεις:

Διάβασα για αναβαθμίσεις και τέτοια. Εγώ που δεν πολυασχολούμαι αν δεν την κάνω χάνω κάτι;

Πρέπει να προσέξω κάτι στην αγορά; Διάβασα κάπου εδώ για ελληνικά μενού και τέτοια...

Μάλλον θα το αγοράσω από κατάστημα της Vodafone. Λέτε να έχει "πειραγμένο" μενού όπως το XPERIA που είχε μέσα εικονιδια της Vodafone?

Να κάνω από άλλο κατάστημα την αγορά?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Γιάννης - Σέρρες

 

Καλησπερα, οχι δεν ειναι απαραιτητο να κανεις αναβαθμισεις. Εγω το εχω εδω και ενα μηνα και το πηρα απο vodafone, εχει το κανονικο μενου χωρις τα χαζα της vodafone και κανει κανονικα update στην τελευταια εκδοση χωρις κανενα προβλημα.

Βεβαια για να εισαι σιγουρος ρωτησε τους στην vodafone πρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα το "χτυπήσω"... Θα διαβάζω τα γραφόμενά σας για το συγκεκριμένο κινητό.

Αν σκεφτείτε ότι το προηγούμενο κινητό μου ήταν το i-phone με το XPERIA mini prο καταλαβαίνετε τη πίκρα πήρα... Ούτε από ποιότητα οθόνης λέει πολλά, ούτε από απόκριση στην αφή, ούτε...., ούτε......

Τέλος πάντων.... Μ' αυτά και με τ' άλλα θα βρεθεί η γυναίκα μου με καινούργιο κινητό...

Και εγώ με ακόμη πιο καινούργιο... :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις. Μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα το "χτυπήσω"... Θα διαβάζω τα γραφόμενά σας για το συγκεκριμένο κινητό.

Αν σκεφτείτε ότι το προηγούμενο κινητό μου ήταν το i-phone με το XPERIA mini prο καταλαβαίνετε τη πίκρα πήρα... Ούτε από ποιότητα οθόνης λέει πολλά, ούτε από απόκριση στην αφή, ούτε...., ούτε......

Τέλος πάντων.... Μ' αυτά και με τ' άλλα θα βρεθεί η γυναίκα μου με καινούργιο κινητό...

Και εγώ με ακόμη πιο καινούργιο... :D

 

Το Wave όντως πρόκειται για μία από τις πλέον δυνατές συσκευές της αγοράς. Πέρα από την κατασκευή του και το hardware που είναι καταπληκτικά, είναι σχεδόν απροβλημάτιστο. Εννοείται ότι κάποια περιστατικά με το λογισμικό μπορεί να τύχουν σε κάποιους, αυτά συμβαίνουν σε όλα τα τηλέφωνα.

 

Προτείνω, αν το πάρεις, να μην ασχοληθείς στην αρχή με αναβαθμίσεις! Αναβάθμισέ το μια και καλή, όταν βγάλει μία ακόμη πιο σταθερή έκδοση λογισμικού η Samsung, καθώς η πιο πρόσφατη προκάλεσε σε ορισμένους προβληματάκια. Θα το μάθεις σίγουρα από εδώ όταν βγει μία σταθερή έκδοση που να μην προκαλεί προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, οχι δεν ειναι απαραιτητο να κανεις αναβαθμισεις. Εγω το εχω εδω και ενα μηνα και το πηρα απο vodafone, εχει το κανονικο μενου χωρις τα χαζα της vodafone και κανει κανονικα update στην τελευταια εκδοση χωρις κανενα προβλημα.

Βεβαια για να εισαι σιγουρος ρωτησε τους στην vodafone πρωτα.

 

Και εγω το ιδιο ακριβως. Το πηρα απο Vodafone και δεν εχει αλλαγμενο μενου ή λογοτυπα της κατα την εκκινηση.

Update εκανε κανονικα.

 

Απλα καποιος φιλος απο εδω μεσα το πηρε και αυτος απο Vodafone και ειχε εικονιδια και λογοτυπα, οποτε θα σου προτεινα να πας στην Vodafone και να τους πεις οτι θελεις να το ανοιξουν μπροστα σου για να βεβαιωθεις οτι εχεις κατ'αρχην ελληνικο μενου και δευτερον οτι δεν εχει τα λογοτυπα τους.

Link to comment
Share on other sites

Έχω εγκαταστήσει κανονικά το Route66 στον υπολογιστή μου και συνδέω το κινητό με το καλώδιο και το βάζω σαν συσκευή αποθήκευσης. Όταν όμως πάω να κάνω δημιουργία λογαριασμού για να κατεβάσω τους χάρτες κλπ τότε μου βγάζει μήνυμα ότι πρέπει να έχω λειτουργήσει πρώτα μια φορά την πλοήγηση και δεν μου προχωράει. Κάποια λύση; Εννοείται ότι έχω τρέξει αρκετές φορές το πρόγραμμα εντός του κινητού και έχω κλειδώσει σε δορυφόρους κλπ...

 

Μήπως ξέρει κανείς τίποτα για το πρόβλημα μου;

 

Και κάτι ακόμα που ανακάλυψα... Την πρώτη μέρα θυμάμαι ότι η δόνηση του κινητού λειτουργούσε κανονικά. Τις τελευταίες 3-4 μέρες δεν λειτουργεί ενώ έχω επιλεγμένη μελωδία + δόνηση αλλά ούτε και εκεί που επιλέγεις ποιον τύπο δόνησης θέλεις. Υπάρχει περίπτωση να το έχω απενεργοποιήσει από πουθενά αλλού ή να κολλάει με καμιά εφαρμογή; Απλώς μου φαίνεται περίεργο να είναι χάλασε το hardware γιατί ούτε το έριξα καθόλου ούτε νερά ούτε τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Κανονικό αλλά με ενεργοποιημένη μελωδία + δόνηση... Αλλά δοκίμασα να με πάρω τηλέφωνο και στο αθόρυβο προφίλ και πάλι δεν δουλεύει.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα κόλλημα του software υποψιάζομαι..... Αν έχεις το κουράγιο, κράτα backup από μηνύματα, κατάλογο και ό,τι έχεις στο τηλ και κάνε ένα hard reset :p
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε εδώ. Το έχει δοκιμάσει κανείς? :worry:

 

για να δούμε αν θα έχουμε περισσότερη μπαταρία τώρα.

Sony Ericsson k700, samsung wave GT8500

samsung galaxy s3 GTi9300, LG G3 32gb 3gb Ram

LeEco le max 2 x820 6/64gb

Xiaomi mi mix 2s 6/64

Xiaomi mi 9t pro 6/128

Poco F4 8/256

Vivo x80 Pro

Link to comment
Share on other sites

Hard reset = Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων με άλλα λόγια; Χάνονται τα πάντα και οι αναβαθμίσεις λογισμικού κλπ και τα ξανακάνω όλα από την αρχή; Αν δεν υπάρχει εναλλακτική θα το κάνω τώρα που είναι ακόμα νωρίς!
Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες αναβάθμιση λογισμικού από τότε που το αγόρασες, όχι, η αναβάθμιση δε χάνεται. Το νέο λογισμικό παραμένει στο τηλέφωνο, είναι άσχετο από hard resets και τα σχετικά.

 

Μπορείς να κάνεις hard reset με τον εξής κωδικό *2767*3855#

 

Ανοίγεις το πληκτρολόγιο όπως όταν παίρνεις τηλ και τον πληκτρολογείς

 

Προσοχή όμως: δεν εμφανίζεται μήνυμα επιβεβαίωσης για τυχόν διαγραφή δεδομένων!!! Με το που πατήσεις τη # αυτομάτως το τηλέφωνο κάνει hard reset! Οπότε, να το κάνεις, μόνο αφού προηγουμένως σώσεις ό,τι χρειάζεσαι! Διαγράφονται τα πάντα απ΄το τηλ!

Link to comment
Share on other sites

έχω την συσκευή στο service 1 μήνα... Απλά αν έχετε hardware προβλημα καλύτερα να το πετάξετε παρά να το στείλετε στην samsung...
Ας επιχειρήσουμε...
Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνος μου τα έκανα όταν το αγόρασα άρα κανονικά θα μείνουν οι αναβαθμίσεις...

Sim και memory card μένουν ανεπηρέαστα; Τα αφήνω κανονικά μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Όχι μόνος μου τα έκανα όταν το αγόρασα άρα κανονικά θα μείνουν οι αναβαθμίσεις...

Sim και memory card μένουν ανεπηρέαστα; Τα αφήνω κανονικά μέσα;

 

Ναι, μπορείς να τα αφήσεις μέσα. Τα hard resets δεν επηρεάζουν ποτέ κάρτα μνήμης και SIM, μόνο τη μνήμη τηλεφώνου. Αυτό ισχύει για όλα τα τηλέφωνα :)

Link to comment
Share on other sites

Οι επιλογές για απόκρυψη, προώθηση κλήσεων που βρίσκονται:confused:

 

κανεις που γνωρίζει??

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Αν το συνδέσεις στο Kies για αναβάθμιση, σου δίνει την επιλογή επαναφοράς;

 

Επίσης, για δοκίμασε να κατεβάσεις μια εφαρμογή απ'το Samsung Apps( Vibrator λέγεται και απλά ρυθμίζεις την ένταση του δονητή με αυτήν) και δες αν λειτουργεί!

 

Υ.Γ.: Προσοχή πού θα ακουμπήσεις το τηλ:p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...