Jump to content

Εμφιαλωμένα νερά


tasosvel
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγω προτιμω το Σαμαρια... (αν δεν παινεψουμε το σπιτι μας... :P)

...Yπόψη υπάρχει και το "Σαμαρίνα" το βρίσκει κανείς λίγο σπάνια μόνο προς βόρεια ελλάδα έχω ακούσει καλές κριτικές.Εγώ πάντως παίρνω Κορπή ή Βίκος.:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 130
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σήμερα πήρα το λουτράκη το ροζ και είναι διαίτης :lol:

 

νερο διαιτης δεν υπαρχει.

νερο καταλληλο για διαιτα φτωχη σε νατριο,ναι

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό σοζ δεν το ήξερα έτσι και αλλιώς:p

https://twitter.com/ogiwrgos<>

Nokia 3330 , Nokia N73ME , NOKIA N8 , JOLLA PHONE, HTC 10, ONE PLUS 7 PRO NEBULA BLUE

The Microsoft & Nokia Motto: "We're the leaders, wait for us!"

Link to comment
Share on other sites

νερο διαιτης δεν υπαρχει.

νερο καταλληλο για διαιτα φτωχη σε νατριο,ναι

 

εχω δει να πωλουνται τετοια νερα σε σουπερ μαρκετ. η τιμη τους ειναι τριπλασια απο τα κλασσικα εμφιαλωμενα νερα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το νερό είναι επιστήμη! :p

Αν τα ψάξετε λίγο επιστημόνικά θα δείτε ότι υπάρχουν Φυσικά Μεταλλικά Νερά ή Επιτραπέζια Νερά.

Δεν θα εξηγήσω τα τι και πώς γιατί δεν είμαι ειδική, απλώς το αναφέρω γιατί είναι 2 διαφορετικά πράγματα.

Κατά τα άλλα είναι θέμα γούστου. Δεν είναι δα και κανένα πανάκριβο προϊόν, οπότε ο καθένας μπορεί να αγοράσει και να δοκιμάσει εύκολα πολλές μάρκες.

Εμένα, ας πούμε, τα νερά του Λουτρακίου μου φαίνονται αλμυρά (είναι μεταλλικό νερό) και δεν μπορώ να το πιω παρά μόνο παγωμένο ή όταν σκάω στη δίψα.

Αν κάνετε μια αναζήτηση θα βρείτε ενδιαφέροντα στοιχεία, όπως ότι τα νερά ΑΒ, Μαράτα, Εβίβα, Μιτσικέλι, Γάργαρο είναι νερό από την ίδια πηγή που τα εμφιαλώνει ο "Βίκος".

http://www.vikoswater.gr/site/index.php?option=ozo_content&perform=view&id=1419&Itemid=1&lang=

Προσοχή, επίσης, -όσο μπορείτε να έχετε έλεγχο- στις συνθήκες συντήρησης των φιαλών! Το μίνι μάρκετ της γειτονιάς μου έχει μόνιμα μια παλέτα με νερά έξω στον ήλιο και μετά τα βάζει στα ψυγεία και τα μοσχοπουλάει -αφού πρώτα έχουν βράσει από τον καύσωνα πχ το καλοκαίρι! :mad:

 

Δεν ξέρω πόσο καλό ή κακό είναι το νερό της ΕΥΔΑΠ. Το έχω συνηθίσει τόσο πολύ που μου φαίνεται ότι έχει υπέροχη γεύση και δεν με ενοχλεί ούτε το χλώριο ούτε τίποτα. Για να εξατμίζεται πάντως το χλώριο -το οποίο όντως υπάρχει- γεμίζω δυο καράφες με νερό βρύσης και το αφήνω να "αναπνεύσει" και πίνω από εκεί αντί να βάζω κατευθείαν από τη βρύση.

Αποφεύγω όσο μπορώ το εμφιαλωμένο (το πίνω μόνο όταν το νερό της βρύσης είναι ρητά μη πόσιμο) γιατί θεωρώ ότι είναι μια επίπλαστη ανάγκη που μας δημιουργεί το μαρκετινγκ, η οποία επιπλέον επιβαρύνει και το περιβάλλον με άχρηστες συσκευασίες.

Πριν λίγα χρόνια που τα νεράκια δεν πωλούνταν παντού τι κάναμε, αλήθεια; Παθαίναμε ομαδικώς αφυδάτωση;

Μου φαίνεται γελοίο να βλέπω υγιείς ενήλικες να μην κάνουν βήμα στο κέντρο της πόλης χωρίς το μπουκαλάκι το νερό από φόβο μήπως διψάσουν ή μην τυχόν πάθουν καμιά αφυδάτωση!

Ανάγκη ή μάρκετινγκ;

Εγώ ακόμα και στα εστιατόρια ή τα καφέ που φέρνουν είτε με χρέωση είτε δωρεάν μπουκάλι με εμφιαλωμένο νερό χωρίς να σε ρωτήσουν, τους το επιστρέφω ευγενικά και εξηγώ και στον υπεύθυνο τον λόγο.

[άσε που κατά 80% το χρεώνουν και μάλιστα πανάκριβα κυρίως για να φουσκώσουν το λογαριασμό και καλά κυριλέ και εξυπηρέτηση. Μην τους ντρέπεστε και αρνηθείτε το αν δεν το θέλετε!]

 

νερο διαιτης δεν υπαρχει.

νερο καταλληλο για διαιτα φτωχη σε νατριο,ναι

Ε, αυτό κι αν είναι! Οκ, υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν ή πρέπει να έχουν μια δίαιτα φτωχή σε νάτριο.

Αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι αγοραστές του προϊόντος τρώνε χαλαρά τσίπς, φυστικία, κονσέρβες και άλλες τροφές γεμάτες νάτριο και μετά πίνουν για τη χώνεψη το ειδικό νερό με χαμηλό νάτριο και νομίζουν ότι έκαναν και δίαιτα! Διαφωνείτε;

 

Ουφ, πάάαλι μακρυγόρησα αλλά είχα πολλά να πω... :O

Edited by tseapis
Link to comment
Share on other sites

προτιμω το εμφιαλωμενο νερο και δη ''νερο πηγης'' γιατι η εμφιαλωση γινετε στη πηγη

χωρις να το βλεπει ηλιος κ χωρις την παρεμβαση του δικτυου σωληνωσεων του καθε δημου. Ειναι χλωριο-free :!: αληθεια ποσο ασφαλες ειναι το χλωριο για τον ανθρωπινο οργανισμο ? Δηλαδη να πιω μια φορα οκ αλλα με τα χρονια ποσο θα εχω ραντισει τον οργανισμο μου?

Αυτα που προσεχω στα εμφιαλωμενα, να ειναι σε χαρτοκιβωτια και οχι σε ναυλον συσκευασιες για να μην κανουν "ηλιοθεραπεια" και ως γνωστον η διαρκεια ζωης τους ειναι 1 χρονος, οποτε ανετα υπολογιζω τον μηνα που εμφιαλωθηκαν. Αν εχει περισσοτερο απο 2μηνο στο μπουκαλι απλα δεν το παιρνω.:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Από τη σελίδα του Δικτύου Μεσόγειος SOS:

Χρειαζόμαστε πραγματικά το εμφιαλωμένο νερό;

Σήμερα, το 35% των καταναλωτών πιστεύουν ότι το εμφιαλωμένο νερό είναι ασφαλέστερο από το νερό της βρύσης και για το λόγο αυτό το αγοράζουν, παρόλο που η τιμή του είναι ως και 1.900 φορές υψηλότερη από το νερό της βρύσης. Είναι όμως αλήθεια αυτό;

Η πραγματικότητα είναι ότι το εμφιαλωμένο νερό βλάπτει σοβαρά:

• Το πορτοφόλι μας , αν σκεφτούμε ότι περίπου 400 € το χρόνο ξοδεύονται ανά άτομο για την προμήθειά του. Έρευνα έχει αποδείξει ότι αν τα χρήματα αυτά συγκεντρώνονταν παγκοσμίως, θα μπορούσαν να καλύψουν το κόστος ώστε να έχουν όλοι πρόσβαση σε ασφαλές πόσιμο νερό.

• Την υγεία μας, εξαιτίας της περιεκτικότητάς του σε τοξικά χημικά και συγκεκριμένα Bisphenol-A (BPA) που προέρχεται από τα πλαστικά μπουκάλια όταν αποθηκεύονται σε υψηλές θερμοκρασίες. Σε έρευνες έχει διαπιστωθεί η καρκινογόνος επίδραση της ουσίας αυτής (καρκίνος του μαστού κα)

• Το περιβάλλον, με τα πλαστικά μπουκάλια τα οποία είναι παράγωγα πετρελαίου, κατά τη συσκευασία και τη μεταφορά τους εκπέμπεται διοξείδιο του άνθρακα, ενώ όταν απορρίπτονται αποδομούνται σε 450 χρόνια, ρυπαίνοντας τα νερά. Έχει καταμετρηθεί ότι στις ΗΠΑ πετιούνται 1.500 μπουκάλια κάθε δευτερόλεπτο

Επομένως η εύκολη λύση του εμφιαλωμένου νερού δεν αποτελεί στη πραγματικότητα λύση αλλά πολλαπλασιάζει τα προβλήματα τόσο του περιβάλλοντος όσο και τα δικά μας. Δεν είναι δύσκολο να υιοθετήσουμε μια πιο οικολογική συμπεριφορά: να έχουμε επαναχρησιμοποιούμενα δοχεία (παγουράκια και θερμός) για τη μεταφορά του νερού και να τοποθετήσουμε ένα φίλτρο στη βρύση μας.

 

http://www.medsos.gr/medsos/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=62&Itemid=77

Link to comment
Share on other sites

Από τη σελίδα του Δικτύου Μεσόγειος SOS:

Χρειαζόμαστε πραγματικά το εμφιαλωμένο νερό;

Σήμερα, το 35% των καταναλωτών πιστεύουν ότι το εμφιαλωμένο νερό είναι ασφαλέστερο από το νερό της βρύσης και για το λόγο αυτό το αγοράζουν, παρόλο που η τιμή του είναι ως και 1.900 φορές υψηλότερη από το νερό της βρύσης. Είναι όμως αλήθεια αυτό;

Η πραγματικότητα είναι ότι το εμφιαλωμένο νερό βλάπτει σοβαρά:

• Το πορτοφόλι μας , αν σκεφτούμε ότι περίπου 400 € το χρόνο ξοδεύονται ανά άτομο για την προμήθειά του. Έρευνα έχει αποδείξει ότι αν τα χρήματα αυτά συγκεντρώνονταν παγκοσμίως, θα μπορούσαν να καλύψουν το κόστος ώστε να έχουν όλοι πρόσβαση σε ασφαλές πόσιμο νερό.

• Την υγεία μας, εξαιτίας της περιεκτικότητάς του σε τοξικά χημικά και συγκεκριμένα Bisphenol-A (BPA) που προέρχεται από τα πλαστικά μπουκάλια όταν αποθηκεύονται σε υψηλές θερμοκρασίες. Σε έρευνες έχει διαπιστωθεί η καρκινογόνος επίδραση της ουσίας αυτής (καρκίνος του μαστού κα)

• Το περιβάλλον, με τα πλαστικά μπουκάλια τα οποία είναι παράγωγα πετρελαίου, κατά τη συσκευασία και τη μεταφορά τους εκπέμπεται διοξείδιο του άνθρακα, ενώ όταν απορρίπτονται αποδομούνται σε 450 χρόνια, ρυπαίνοντας τα νερά. Έχει καταμετρηθεί ότι στις ΗΠΑ πετιούνται 1.500 μπουκάλια κάθε δευτερόλεπτο

Επομένως η εύκολη λύση του εμφιαλωμένου νερού δεν αποτελεί στη πραγματικότητα λύση αλλά πολλαπλασιάζει τα προβλήματα τόσο του περιβάλλοντος όσο και τα δικά μας. Δεν είναι δύσκολο να υιοθετήσουμε μια πιο οικολογική συμπεριφορά: να έχουμε επαναχρησιμοποιούμενα δοχεία (παγουράκια και θερμός) για τη μεταφορά του νερού και να τοποθετήσουμε ένα φίλτρο στη βρύση μας.

 

http://www.medsos.gr/medsos/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=62&Itemid=77

 

Σίγουρα το εμφιαλωμένο είναι κατώτερης ποιότητας από αυτό της πηγής, ειδικά αυτό των πλαστικών μπουκαλιών όπως έλεγε και ένας καθηγητής μου χημείας μου, ο οποίος μας συνιστούσε να πίνουμε νερό από την βρύση ή από γυάλινα μπουκάλια. Δεν νομίζω όμως πως οι καταναλωτές θα σκεφτούν το περιβάλλον ή την τσέπη, όταν έχει (όπως πιστεύουν τουλάχιστον) να κάνει με την υγεία τους ή των παιδιών τους και κάτι μου λέει πως τα παιδιά που ζητάν το νερό ακόμα από την μαμά τους, σε ποσοστό 100%, πίνουν εμφιαλωμένο νερό :D. Υπάρχουν πολλές δικαιολογίες. Η δική για παράδειγμα, είναι ότι δεν θέλω να ανοίξω λατομείο στα νεφρά μου,:p γιατί στο νερό της Θεσσαλονίκης για παράδειγμα, όταν γέμιζα ένα κουβά από την βρύση ή και μια μεγάλη κατσαρόλα ακόμα, έβρισκα κάτι πετραδάκια στον πάτο, κάτι που δεν φαίνεται σε ένα ποτήρι νερό.;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

....Η δική για παράδειγμα, είναι ότι δεν θέλω να ανοίξω λατομείο στα νεφρά μου,:p γιατί στο νερό της Θεσσαλονίκης για παράδειγμα, όταν γέμιζα ένα κουβά από την βρύση ή και μια μεγάλη κατσαρόλα ακόμα, έβρισκα κάτι πετραδάκια στον πάτο, κάτι που δεν φαίνεται σε ένα ποτήρι νερό.;)

 

Όποτε ανεβαίνω στη Θεσσαλονίκη συνήθως πίνω νερό από τη βρύση. Έχει διαφορετική γεύση από της Αθήνας και κάποιες χρονιές θυμάμαι ότι ήταν όντως πολύ χάλια και επίνα κι εγώ εμφιαλωμένο. Φέτος το Νοέμβριο μου φάνηκε μια χαρά. Περισσότερα τεχνικά δεν γνωρίζω.

Τώρα, άλλο η σκληρότητα του νερού (δεν γνωρίζω αν αυτό προκαλεί πέτρες στα νεφρά) και άλλο να υπάρχουν στερεά μέσα στην παροχή του νερού, ορατά με γυμνό μάτι. Για το δεύτερο μπορείς να βάλεις στην βρύση της κουζίνας ένα απλό φίλτρο στερεών, σαν σίτα ή χάρτινο που να κρατάει άμμο κλπ και κάθε μερικές μέρες να το καθαρίζεις. Υπάρχου τέτοια φιλτράκια στα φαρμακεία.

Επίσης μπορείς να γεμίζεις μια καράφα ή ένα μπουκάλι και να σερβίρεις από εκεί στο ποτήρι σου ώστε και να βλέπεις αν υπάρχει υπόλειμμα και να επιτρέπεις και σε μια σημαντική ποσότητα χλωρίου να "εξατμίζεται" πριν πιεις το νερό σου.

Link to comment
Share on other sites

κορπη κ επειτα τα υπολοιπα

λουτρακι με τίποτα, ειναι γλυφο

Edited by VeCo
Η γραφή SMS ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ

http://www.danasoft.com/vipersig.jpg

 

"...Ποτέ μην εξηγείς...Οι φίλοι σου δεν το χρειάζονται και οι εχθροί σου δεν θα σε πιστέψουν έτσι και αλλιώς..."

Link to comment
Share on other sites

ειμαι υπερ του Ζαγορι. πολυ ωραια γευση και υφη!

 

το Αυρα πολυ γλυκο μου φαινεται και δεν μπορω να το πιω.

Link to comment
Share on other sites

 

το Αυρα πολυ γλυκο μου φαινεται και δεν μπορω να το πιω.

 

Και ειναι και το πιο ακριβο!!;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει ψυγείο ντουλάπα με φίλτρο και όλα μια χαρά. Με 35 ευρουλάκια (αλλαγή φίλτρου) τον χρόνο το απολαμβάνω το νεράκι μου...

 

Πάντως ότι και να λέμε αν συνηθίσεις να πίνεις εμφιαλομένο, δύσκολα πίνεις της βρύσης. Εμένα μου μυρίζει. Είτε από Θεσσαλονίκη είτε από ΑΘήνα. Και δεν είναι τυχαίο, αφού το καταλαβαίνω παντού. Μπαράκια, καφέ, σπίτια και χωρίς να ξέρω από που γεμίζουν το ποτήρι μου...

Link to comment
Share on other sites

χωριζει τα εμφιαλωμενο σε 3 κατηγοριες..

1.Επιτραπέζιο νερό(επεξεργασμενο) 2.Φυσικό μεταλλικό νερό 3.Νερό πηγής.

 

οι ερωτησεις μου ειναι

1) αν το φυσικο μεταλλικο νερο εχει οποιοδηποτε χημικο μεσα...

γιατι σε ενα σημειο λεει <<Υποχρεώσεις εμφιαλωτή φυσικού μεταλλικού νερού στη Δημοκρατία:

Να βεβαιώνεται ότι στο φυσικό μεταλλικό νερό δεν προστίθενται οποιεσδήποτε ουσίες πέραν από την ενσωμάτωση ή επανενσωμάτωση διοξειδίου του άνθρακα κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις που αναφέρονται στον κανονισμό.>>

 

2)το διοξειδιο του ανθρακα στην ουσια ειναι το ανθρακικο?δηλ.το ανθρακουχο νερο? αρα δεν ειναι στην κατηγορια φυσικα μεταλλικα νερα.

3)η ενσωματωση ή επανενσωματωση γινετε τεχνητα ή φυσικα?διαβασα στο wikipedia αυτο:Το διοξείδιο του άνθρακα χρησιμοποιείται για την παραγωγή αεριούχων ποτών και σόδας. Η περιεκτικότητα των ανθρακούχων ποτών σε CO2 οφείλεται σε φυσικούς λόγους (ζύμωση), μπορεί όμως να διοχετευθεί ανθρακικό και με τεχνητούς τρόπους

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

χωριζει τα εμφιαλωμενο σε 3 κατηγοριες..

1.Επιτραπέζιο νερό(επεξεργασμενο) 2.Φυσικό μεταλλικό νερό 3.Νερό πηγής.

 

οι ερωτησεις μου ειναι

1) αν το φυσικο μεταλλικο νερο εχει οποιοδηποτε χημικο μεσα...

γιατι σε ενα σημειο λεει <<Υποχρεώσεις εμφιαλωτή φυσικού μεταλλικού νερού στη Δημοκρατία:

Να βεβαιώνεται ότι στο φυσικό μεταλλικό νερό δεν προστίθενται οποιεσδήποτε ουσίες πέραν από την ενσωμάτωση ή επανενσωμάτωση διοξειδίου του άνθρακα κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις που αναφέρονται στον κανονισμό.>>

 

2)το διοξειδιο του ανθρακα στην ουσια ειναι το ανθρακικο?δηλ.το ανθρακουχο νερο? αρα δεν ειναι στην κατηγορια φυσικα μεταλλικα νερα.

3)η ενσωματωση ή επανενσωματωση γινετε τεχνητα ή φυσικα?διαβασα στο wikipedia αυτο:Το διοξείδιο του άνθρακα χρησιμοποιείται για την παραγωγή αεριούχων ποτών και σόδας. Η περιεκτικότητα των ανθρακούχων ποτών σε CO2 οφείλεται σε φυσικούς λόγους (ζύμωση), μπορεί όμως να διοχετευθεί ανθρακικό και με τεχνητούς τρόπους

 

 

στο φυσικό μεταλλικό νερό απαγορεύεται οποιαδήποτε επεξεργασία "εξυγίανσης" με φυσικό (π.χ. βακτηριοκρατή φίλτρα) ή χημικό τρόπο (π.χ. προσθήκη΄χλωρίου ή όζοντος). Το φυσικό μεταλλικό νερό εκτός του ότι δεν επιτρέπεται να υπόκειται σε επεξεργασία (σε αντίθεση με το επιτραπέζιο νερό) έχει και κάποια συστατικά από τη φύση του που του δίνουν τον χαρακτηρισμό του μεταλλικού, όπως αυξημένη περιεκτικότητα σε ασβέστιο, μαγνήσιο, χαμηλή περιεκτικότητα σε νάτριο κτλ (σε αντίθεση με το νερό πηγής που ειναι μεν φυσικό (χωρίς ελεξεργασία) αλλά δεν έχει κάποια σημαντική περιεκτικότητα σε ιχνοστοιχεία. Ένα φυσικό μεταλλικό νερό μπορεί να είναι ανθρακούχο (είτε από τη φύση του είτε με προσθήκη αερίου διοξειδίου του άνθρακα). Ένα φυσικώς ανθρακούχο νερό μπορεί να περιέχει από την πηγή (ή γεώτρηση καλύτερα) μικρότερη ή περισσότερη ποσότητα διοξειδίου του άνθαρακα από την επιθυμητή ώστε να έχει καλή γεύση. Έτσι, στην πρώτη περίπτωση μπορεί να εμπλουτίζεται με επιπλέον διοξειδιο του άνθρακα μετά την άνλησή του ή στη δεύτερη περίπτωση να γίνεται αφαίρεση κάποιας ποσότητας του περιεχόμενου διοξειδίου του άνθρακα ώστε να μην είναι πολύ όξινο (ξινό).

[sIGPIC][/sIGPIC]"If I had a dollar bill for every time I've been wrong, I'd be a self-made millionaire"
Link to comment
Share on other sites

και μην ξεχνάτε οτι το νερο της βρυσης εχει και χλώριο ...απαραιτητο για την υγιεινη του στοματος μας και οχι μονο.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

και μην ξεχνάτε οτι το νερο της βρυσης εχει και χλώριο ...απαραιτητο για την υγιεινη του στοματος μας και οχι μονο.

 

Το χλώριο δεν είναι για την υγιεινή του στόματος...Το βάζουν για απολύμανση του δικτύου και την αποτροπή εμφάνισης μικροοργανισμών.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα γιαυτο αλλα....κοιτα και την οδοντοπαστα σου ...έχει χλώριο; Ειναι και για τα δοντια μας λοιπον. Μην μας πεσουν απο τα εμφιαλωμενα.
:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

και μην ξεχνάτε οτι το νερο της βρυσης εχει και χλώριο ...απαραιτητο για την υγιεινη του στοματος μας και οχι μονο.

 

Μηπως το μπερδευεις με το φθοριο?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να ειναι και ετσι .... όμως ειναι απαραιτητα και τα δυο.

Φθόριο: Συνδέεται με το ασβέστιο και συντελεί στην υγεία των οστών και των δοντιών

Χλώριο: .... Όταν υπάρχει έλλειψη χλωρίου τότε παρατηρείται μείωση της μυϊκής δύναμης, τα δόντια καταστρέφονται και παρατηρείται κακή χώνεψη των τροφών.

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να ειναι και ετσι .... όμως ειναι απαραιτητα και τα δυο.

Φθόριο: Συνδέεται με το ασβέστιο και συντελεί στην υγεία των οστών και των δοντιών

Χλώριο: .... Όταν υπάρχει έλλειψη χλωρίου τότε παρατηρείται μείωση της μυϊκής δύναμης, τα δόντια καταστρέφονται και παρατηρείται κακή χώνεψη των τροφών.

 

Πέρνουμε το απαραίτητο χλώριο απο την τροφή. πχ αλάτι. Το χλώριο στο νερό δεν μπένει για τη χώνεψη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καν σίγουρη αν στη μορφή που προστίθεται το χλώριο για να κάνει την απολύμανση, μπορεί να απορροφηθεί από τον οργανισμό μας όπως όταν προέρχεται από το αλάτι.

 

Το αντίθετο, η παρουσία του χλωρίου για την απολύμανση στο νερό, είναι αναγκαίο κακό και η κατανάλωση του βλάπτει κιόλας.

γοογλε ιτ

Link to comment
Share on other sites

Ένα φυσικώς ανθρακούχο νερό μπορεί να περιέχει από την πηγή (ή γεώτρηση καλύτερα) μικρότερη ή περισσότερη ποσότητα διοξειδίου του άνθαρακα από την επιθυμητή ώστε να έχει καλή γεύση. Έτσι, στην πρώτη περίπτωση μπορεί να εμπλουτίζεται με επιπλέον διοξειδιο του άνθρακα μετά την άνλησή του ή στη δεύτερη περίπτωση να γίνεται αφαίρεση κάποιας ποσότητας του περιεχόμενου διοξειδίου του άνθρακα ώστε να μην είναι πολύ όξινο (ξινό).

ναι αλλα με φυσικο τροπο ή με χημεια γινετε η προσθεση ή η αφαιρεση?

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορουσε να ειναι και ετσι .... όμως ειναι απαραιτητα και τα δυο.

Φθόριο: Συνδέεται με το ασβέστιο και συντελεί στην υγεία των οστών και των δοντιών

Χλώριο: .... Όταν υπάρχει έλλειψη χλωρίου τότε παρατηρείται μείωση της μυϊκής δύναμης, τα δόντια καταστρέφονται και παρατηρείται κακή χώνεψη των τροφών.

 

Υπερβολικά απλοποιημένη (έως λάθος) η απάντηση σου. Δεν έχει νόημα, εντούτοις, να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες, γιατί θα βγούμε εκτός θέματος. ;)

http://media.rockstargames.com/rockstargames/img/global/downloads/buddyiconsconavatars/v_franklin_chop2_80x80.jpg

Automagic * Automation @ Google Play

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...