Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εδώ είμαι κ εγώ:) θα ήθελα μια μικρή βοήθεια...:( θέλω να φέρω από γερμανία ένα AUDI Α3 2.0 tdi 2004 euro4 πάντα με πάνω κάτω 100.000χιλ.τι θα πρέπει να προσέξω εκεί με τα χαρτιά με οδηγίες κ τα σχετικά κ ποσο περίπου θα μου πάει το τελωνείο?

 

Ενα παράδειγμα http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=22026062&__lp=3&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.modelId=8&minPowerAsArray=96&minPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuel=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2004-01-01&maxPrice=15000&negativeFeatures=EXPORT&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&maxMileage=125000&customerIdsAsString=&doorCount=TWO_OR_THREE&lang=de&pageNumber=1

 

 

Υ.Γ Με το τιμολόγιο τι γίνετε? μπορεί για το παραπάνω να μου κόψει λιγότερο? θα γλιτώσω τίποτα από το τελωνείο?

 

Υ.Γ2 Αν βρω quattro ποσο παραπάνω τελωνείο έχει?

 

Υ.Γ3 (το σημαντικότερο) Αν είναι του 2003 κ euro4 μπορούμε να το φέρουμε :confused:

 

Πόσο θα πάει το τελωνείο με ακρίβεια δεν μπορώ να σου πώ.Επειδή είναι και μοντέλο που δεν εισαγόταν στην Ελλάδα λόγω diesel θα πρέπει να ρωτήσεις απευθείας στην υπηρασία αξιών-αν έχουν τιμή.Πάντως αν το τιμολόγιο είναι μέχρι και ίσης αξίας με την φορολογητέα που ορίζει το τελωνείο δεν έχεις κανένα πρόβλημα.Αν μπορεί ο έμπορος να σου κόψει λιγότερο ας το κάνει αλλά συνήθως δεν γλυτώνεις φόρο γιατί το τελωνείο έχει αξία μεγαλύτερη από ότι θα το αγοράσεις και φορολογείσαι με την υψηλότερη.

Ελπίζω να μένεις εκτός αθήνας και θεσ/κης γιατί πετρέλαιο δεν βγάζει άδεια κυκοφορίας εκεί.

Αν το αυτοκίνητο είναι euro 4 συμφέρει να το φέρεις όποιας χρονιάς και αν είναι.Αλλωστε όσο παλιότερο τόσο φθηνότερο.

 

γεια.οτι αυτοκηνιτο θελεις κατεβαζεις απλα το προβλημα ειναι στο τελονειο.αυτο που σε συμφερει ειναι ευρο4 διοτι εχει 25% τελονειο. εαν ειναι ευρο3 το τελονειο ειναι50%.οσο για το τιμολογιο βαλε την τιμη που το αγορασες. οσο πιο πολλα εξτρα εχει τοσο ποιο πολυ τελονειο θα πληρωσης.μετα η γνωμη μου ειναι εαν δεν εχεις καποιο γνωστο στη γερμανια μην παιρνεις καθολου.εκτος και εαν πας ο ιδιος.απο το 2008 αλλαζουν καποια πραγματα κατι γινεται με τα χιλιομετρα.α και κατι ακομα στο τελονειο η βρες γνωστο η φακ.

 

Α)Αυτά τα ποσοστά που αναφέρονται?Είναι κάπου γραμμένα γιατί εδω μέσα ακούγονται πρώτη φορά.

Β)Αν δεν έχεις γνωστό στη γερμανία τι γίνεται?Αν πάει μαντράς δηλαδή δεν κάνει?Αν πας εσύ ο ίδιος θα είναι καλύτερα-τις διάφορες δυσκολίες θα τις ξεπεράσεις πιο εύκολα?Εχεις κάποια εμπειρία?

Γ)Από την 1/1/2008 έχουν ήδη αλλάξει κάποια πράγματα και συνυπολογίζονται τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου στη μείωση του φόρου ταξινόμησης

Δ)''στο τελονειο η βρες γνωστο η φακ'' αυτό δεν το εξηγείς λίγο καλύτερα?

Ε)Παράκληση.....Αν μπορείς κάνε κάτι με την ορθογραφία σου....

Link to comment
Share on other sites

τα ποσοστα θα τα μαθεις στο τελωνειο.εαν δεν εχεις γνωστο συνηθως την πατας.εκτος και εαν εμπιστεβεσαι τον μαντρα.εχω κατεβασει αυτοκινητο απο γερμανια,τα εξτρα του αυτικηνιτου ανεβαζουν την τιμη στο τελωνειο, εαν εχεις καποιο γνωστο κανει τα στραβα ματια και δεν τα πληρωνεις,διαφορετικα δινεις φακελακι και κανουν τα στραβα ματια.π.χ εαν ειναι να πληρωσεις 5000ευρο τελωνειο με το φακελακι που θα ειναι 500ευρο η τιμη που θα πληρωσεις θα ειναι 3,500ευρο.υπολογισε και τα εξωδα γα να ερθει το αυτοκινητο.οσο για τα λαθη που κανω ειναι γιατι δεν ξερω να γραφω καλα στον υπολογιστη και μου παιρνει πολη ωρα για να ανεβασω μυνημα.
Link to comment
Share on other sites

τα ποσοστα θα τα μαθεις στο τελωνειο.εαν δεν εχεις γνωστο συνηθως την πατας.εκτος και εαν εμπιστεβεσαι τον μαντρα.εχω κατεβασει αυτοκινητο απο γερμανια,τα εξτρα του αυτικηνιτου ανεβαζουν την τιμη στο τελωνειο, εαν εχεις καποιο γνωστο κανει τα στραβα ματια και δεν τα πληρωνεις,διαφορετικα δινεις φακελακι και κανουν τα στραβα ματια.π.χ εαν ειναι να πληρωσεις 5000ευρο τελωνειο με το φακελακι που θα ειναι 500ευρο η τιμη που θα πληρωσεις θα ειναι 3,500ευρο.υπολογισε και τα εξωδα γα να ερθει το αυτοκινητο.οσο για τα λαθη που κανω ειναι γιατι δεν ξερω να γραφω καλα στον υπολογιστη και μου παιρνει πολη ωρα για να ανεβασω μυνημα.

 

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα ποστς του θέματος αλλα τέτοια ποσοστά δεν έχουν ξαναναφερθεί.Αν ξέρεις κάτι παραπάνω ενημέρωσε κι εμάς.

Δηλαδή που αναφέρονται?Σε τι κυβικά?Γιατί μέχρι τώρα ξέραμε τα ποσοστά για 2.000cc euro4-50% και euro3-142%.Εσύ λές ''αυτο που σε συμφερει ειναι ευρο4 διοτι εχει 25% τελονειο. εαν ειναι ευρο3 το τελονειο ειναι50%''.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά τα χιλιόμετρα μετριούνται όταν εκτελωνίζεται το όχημα και όχι στα σύνορα.Πάντως έχω την εντύπωση με τα νέα μέτρα από 1/1/2008 οτι έπαψε να ισχύει αυτό το <6μήνες και <6.000Km και το αυτοκίνητο θεωρείται μεταχειρισμένο από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας του.

 

α ωραια τοτε ... γιατι μεγαλη χαζομαρα να βρισκεις αυτοκινητο με λιγα χιλιομετρα σε καλη τιμη και να πληρωνεις τελωνειο για καινουργιο....

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει τα προηγούμενα ποστς του θέματος αλλα τέτοια ποσοστά δεν έχουν ξαναναφερθεί.Αν ξέρεις κάτι παραπάνω ενημέρωσε κι εμάς.

Δηλαδή που αναφέρονται?Σε τι κυβικά?Γιατί μέχρι τώρα ξέραμε τα ποσοστά για 2.000cc euro4-50% και euro3-142%.Εσύ λές ''αυτο που σε συμφερει ειναι ευρο4 διοτι εχει 25% τελονειο. εαν ειναι ευρο3 το τελονειο ειναι50%''.

εγω κατεβασα c180μερσεντες,πληρωσα τελωνειο 4.500ευρο,ειναι μοντελο 2003β/εξαμινο ευρο4.η τιμη του ηταν 16.500ευρο.αρα εαν συκρινεις της τιμες, το τελωνειο βγαινει25%με30%περιπου.ενας φιλος μου που πειρε μερσεντες 13.000ευρο μοντελο 2000 που ηταν ευρο3 και πληρωσε 8000ευρο τελωνειο αρα το τελωνειο παει 50%περιπου. μετα παιζει ρολο που θα το εκτελωνισεις.οσο για 2000cc δεν ξερω εαν ισχιουν τα ιδια θα μαθω και θα σου πω απο καποιες εμπειρες πηγες που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Ο τρόπος υπολογισμού που αναφέρεις είναι ''μπακαλίστικος''.Η φορολόγηση δεν είναι τόσο απλή όσο την αναφέρεις.Παίζουν ρόλο εκτός από προδιαγραφές ρύπων ,τα κυβικά η παλαιότητα και τα διανυθέντα χιλιόμετρα του οχήματος.Ολα αυτά έχουν αναφερθεί διεξοδικά στο παρόν τόπικ σε προηγούμενα πόστς.Κάνε ένα κόπο αν θέλεις και διάβασέ τα για να ενημερωθείς με ακρίβεια κι εσύ.

Επειδή εσένα σου πήγε περίπου 25% το τέλος ταξινόμησης επί της τιμής που πλήρωσες (4500/16.500=27,27%) και ήταν euro 4 δεν σημαίνει οτι όλα τα euro 4 πάνε με 25%!Οπως και τα euro 3 δεν πάνε με 50% (13.000/8.000=61,5%)

Ρίξε μια ματιά κι εδώ αν και δεν είναι ενημερωμένο με τις τελευταίες αλλαγές ,αλλά θα σε βοηθήσει να μπείς περίπου στο κλίμα του υπολογισμού του φόρου.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω σε οσα λες,αλλα ενα αυτοκινητο που εναι πενταετιας και ανω δεν ειναι ευρο4,επομενως εχει και ποιο πολυ τελωνειο,τα χιλιομετρα παιζουν ρολο και δεν ξερω ακριβος τι γινεται.τα αυτικινητα που συμφερει να κατεβασεις ειναι 1800κυβ κατα την γνωμη μου.εγω π.χ το αυτοκινητο ολα μαζι μου βγηκε 21.700ευρο το 2005 που το αγωρασα,στην ελλαδα το εβρισκα 28.000 με 29.000ευρο αρα κερδισα καποια χρηματα.οσο για τον καταλογο που ειδα δεν με συγκινει γιατι σου το ξαναειπα οτι ειναι ολα θεμα γνωστου,και γιατι το λεω αυτο π.χ ενας μαντρας θα πληρωσει ποιο λιγο τελωνειο απ οτι εγω και εσυ γιατι κατεβαζει 10 αυτοκινητα το μηνα και ειναι μεσα στα κολπα.
Link to comment
Share on other sites

Πόσο θα πάει το τελωνείο με ακρίβεια δεν μπορώ να σου πώ.Επειδή είναι και μοντέλο που δεν εισαγόταν στην Ελλάδα λόγω diesel θα πρέπει να ρωτήσεις απευθείας στην υπηρασία αξιών-αν έχουν τιμή.Πάντως αν το τιμολόγιο είναι μέχρι και ίσης αξίας με την φορολογητέα που ορίζει το τελωνείο δεν έχεις κανένα πρόβλημα.Αν μπορεί ο έμπορος να σου κόψει λιγότερο ας το κάνει αλλά συνήθως δεν γλυτώνεις φόρο γιατί το τελωνείο έχει αξία μεγαλύτερη από ότι θα το αγοράσεις και φορολογείσαι με την υψηλότερη.

Ελπίζω να μένεις εκτός αθήνας και θεσ/κης γιατί πετρέλαιο δεν βγάζει άδεια κυκοφορίας εκεί.

Αν το αυτοκίνητο είναι euro 4 συμφέρει να το φέρεις όποιας χρονιάς και αν είναι.Αλλωστε όσο παλιότερο τόσο φθηνότερο.

 

Σευχαριστο για τη βοήθεια:) εκτος Αθηνας είμαι ναι. θα ρωτήσω κ ένα παλικάρι που κάνει αυτή τι δουλειά, φέρνει σαράβαλα από τη γερμανία,:D κ θα σας ενημερώσω...

Πάντως αυτό που μου είχε πει πριν λίγο καιρό σχετικά με τι σελίδα που ψάχνουμε όλοι το mobile.de δηλαδή είναι ότι θέλει πολύ ψάξιμο γιατί αρκετά είναι απάτες κ τα περισσότερα πανάκριβα:X

K για του λόγου το αληθές δε μπορεί audi a3 του 4/2004 ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΈΝΟ με 89.000χιλ να έχει 24.999 euro παράδειγμα

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=18156665&__lp=10&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.modelId=8&makeModelVariant1.modelDescription=2.0+tdi&minPowerAsArray=96&minPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuel=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2004-01-01&maxFirstRegistrationDate=2004-12-31&maxPrice=55000&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&customerIdsAsString=&categories=Limousine&doorCount=TWO_OR_THREE&lang=de&pageNumber=10

Κ ΚΑΙΝΟΎΡΙΟ να έχει 21500:blink:http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=30886507&__lp=3&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.modelId=8&makeModelVariant1.modelDescription=2.0+tdi&minPowerAsArray=96&minPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuel=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2008-01-01&maxPrice=55000&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&customerIdsAsString=&categories=Limousine&doorCount=TWO_OR_THREE&lang=de&pageNumber=1

χωρίς το φπα. άντε με το φπα να σου βγει 500 ευρώ ακριβότερο...:ninja:κ δεν είναι μονο ένας ηλίθιος που πουλάει μεταχειρισμένο στη τιμή σχεδόν του καινούριου αν ψάξετε θα βρείτε αρκετούς:O

θέλει πολύ ψάξιμο η δουλειά πάει να καταντήσει η γερμανία ελλαδάρα:O

Link to comment
Share on other sites

boys καλισπερα :) γνωριζει κανεισ τι παιζει με τισ μηχανες? ενα CBR 600RR ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2003-2004 ΜΟΝΤΕΛΟ ποσο πληρωνω?thanks!!

πωλειται ελληνικο 318ci εντελως ατρακαριστο 1ο χερι

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

boys καλισπερα :) γνωριζει κανεισ τι παιζει με τισ μηχανες? ενα CBR 600RR ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2003-2004 ΜΟΝΤΕΛΟ ποσο πληρωνω?thanks!!

 

Το θέμα με τις μηχανές δεν έχει ψαχτεί από τους εμπόρους ίσως γιατί δεν υπάρχουν μεγάλα περιθώρια κέρδους για τόσο μικρές αξίες οχημάτων,διαφορετικά ο εκτελωνισμος είναι σχετικά φθηνός.

 

Γιά παράδειγμα αν υποθέσουμε οτι η μηχανή που λές έχει εργοστασιακή αξία 8.000€ (αφού καινούρια είχε 10.500€),τότε ο εκτελωνισμός θα κοστίσει:

8.000-25%(παλαιότητα για μοντ.2004)=6.000€ επί 7% φόρο=420€!!

Στο παραπάνω ποσό συνυπολογίζουμε έξοδα μεταφοράς,φορολόγηση εξόδων μεταφοράς και έξοδα εκτελωνιστή και έχουμε το τελικό κόστος.Προσωπικά θα υπολογιζα 1.000€ για να είμαι μέσα.

 

Οι μοτοσυκλέτες κυλινδρισμού κινητήρα 126cc και πάνω της δ.κ. 87.11 υποβάλλονται σε τ.τ. ως εξής:

 

ΚΥΛΙΝΔΡΙΣΜΟΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑ-ΠΟΣΟΣΤΟ

Από 126 μέχρι 249 κ.ε.2%

Από 250 μέχρι 900 κ.ε. 7%

Από 901 μέχρι 1400 κ.ε. 12%

Από 1401 μέχρι 1600 κ.ε. 14%

Από 1601 μέχρι 1800 κ.ε 17%

Από 1801 κ.ε. και πάνω 25%

 

Κλίμακα απομείωσης για τις μεταχειρισμένες μοτοσυκλέτες:

 

Από 1 χρόνο έως και 2- 14%

Πάνω από 2 μέχρι και 3 έτη -21%

Πάνω από 3 μέχρι και 4 έτη -25%

Πάνω από 4 μέχρι και 5 έτη -32%

Πάνω από 5 μέχρι και 6 έτη -35%

 

Πηγή:http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστο για τη βοήθεια:) εκτος Αθηνας είμαι ναι. θα ρωτήσω κ ένα παλικάρι που κάνει αυτή τι δουλειά, φέρνει σαράβαλα από τη γερμανία,:D κ θα σας ενημερώσω...

Πάντως αυτό που μου είχε πει πριν λίγο καιρό σχετικά με τι σελίδα που ψάχνουμε όλοι το mobile.de δηλαδή είναι ότι θέλει πολύ ψάξιμο γιατί αρκετά είναι απάτες κ τα περισσότερα πανάκριβα:X

K για του λόγου το αληθές δε μπορεί audi a3 του 4/2004 ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΈΝΟ με 89.000χιλ να έχει 24.999 euro παράδειγμα

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=18156665&__lp=10&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.modelId=8&makeModelVariant1.modelDescription=2.0+tdi&minPowerAsArray=96&minPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuel=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2004-01-01&maxFirstRegistrationDate=2004-12-31&maxPrice=55000&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&customerIdsAsString=&categories=Limousine&doorCount=TWO_OR_THREE&lang=de&pageNumber=10

Κ ΚΑΙΝΟΎΡΙΟ να έχει 21500:blink:http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDetails.html?id=30886507&__lp=3&scopeId=C&sortOption.sortBy=price.consumerGrossEuro&sortOption.sortOrder=ASCENDING&makeModelVariant1.makeId=1900&makeModelVariant1.modelId=8&makeModelVariant1.modelDescription=2.0+tdi&minPowerAsArray=96&minPowerAsArray=KW&vehicleCategory=Car&segment=Car&fuel=DIESEL&minFirstRegistrationDate=2008-01-01&maxPrice=55000&negativeFeatures=EXPORT&emissionClass=EURO4&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&customerIdsAsString=&categories=Limousine&doorCount=TWO_OR_THREE&lang=de&pageNumber=1

χωρίς το φπα. άντε με το φπα να σου βγει 500 ευρώ ακριβότερο...:ninja:κ δεν είναι μονο ένας ηλίθιος που πουλάει μεταχειρισμένο στη τιμή σχεδόν του καινούριου αν ψάξετε θα βρείτε αρκετούς:O

θέλει πολύ ψάξιμο η δουλειά πάει να καταντήσει η γερμανία ελλαδάρα:O

 

Ρίξε μια ματιά και στο www.autoscout24.com .Εχει αγγελίες από 10 χώρες της Ευρώπης και βέβαια τη Γερμανία.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας σε διάφορα sites και συγκρίνοντας τιμές ανάλογων μεταχειρισμένων κατέληξα στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν αρκέτα μοντέλα τα οποία είναι φθηνότερα στην Ελβετία, γνωρίζω ότι η Ελβετία δεν αποτελεί χώρα-μέλος της Ευρωπαικής Ένωσης, υπάρχει όμως περίπτωση να ισχύουν κάποιες άλλες διατάξεις σχετικά με τη συγκεκριμένη χώρα? 'η ισχύουν οι ίδιες φορολογικές διατάξεις που ισχύουν για τρίτες χώρες?
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας σε διάφορα sites και συγκρίνοντας τιμές ανάλογων μεταχειρισμένων κατέληξα στο συμπέρασμα ότι υπάρχουν αρκέτα μοντέλα τα οποία είναι φθηνότερα στην Ελβετία, γνωρίζω ότι η Ελβετία δεν αποτελεί χώρα-μέλος της Ευρωπαικής Ένωσης, υπάρχει όμως περίπτωση να ισχύουν κάποιες άλλες διατάξεις σχετικά με τη συγκεκριμένη χώρα? 'η ισχύουν οι ίδιες φορολογικές διατάξεις που ισχύουν για τρίτες χώρες?

 

H Ελβετία έχει χαμηλότερες τιμές από Γερμανία? Νομίζω πως όχι.

Κανονικά από ότι έχει ειπωθεί παλαιότερα εδώ υπάρχει ένα έξτρα 10% για ό,τι προέρχεται εκτός ΕΕ.

Πιθανώς όμως χώρες που είναι πολύ κοντινές στην Ένωση όπως Νορβηγία και Ελβετία να μην εμπίπτουν σε αυτήν την διάταξη.

Θέλει ψάξιμο...πάντως σε πολλούς τομείς η Ελβετία είναι ΠΛΗΡΩΣ εναρμονισμένη με την ΕΕ, σαν να ήταν το 28ο μέλος!

Link to comment
Share on other sites

loipon exo diabasei sxedon olla ta mhnimata sas me prosoxh.

endiaferomai ki ego gia autokinhto apo germania.. 318i h 320 diesel oi times pou exoun auth th sthgmh kimainontai apo 15000 eos 17500 analoga me to montelo kai ta xiliometra.

epidh exo sthn katoxh mou kai meta apo poly psaximo kai meson katafera na paro apo th genikh gramatia forologikon & teloniakon thematon ena egrafo me ths odigeies ektelonismou oxi olles bebaia alla se oti afora me thn forologia (seira A, seira B) kai prodiagrafes 98/69A KAI 98/69B

 

gia, file Stafi mporeis na anafereis anlitikotera pies odigies iparxun kai ti simenh to gramma B, kalo fa itan an to anevazes na to rixname mia matia

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις τι φορο πολυτελειας εχει ενα τζιπ?
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Paidia mipws gnwrizei kaneis thn ergostasiaki axia enos chrysler crossfire?? sthn germania ta poulane 4etias 14000 euro.. Yparxei periptwsh o foros na einai gyrw sta 7000 opws to ypologisa etsi wste na to parw me 21000?? Ligo xlwmo mias kai einai 3200 kyvika.. an xerei kaneis as mou pei.. ;)
Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous. eimai kainourios sto forum kai apla exw tin idia aporia me ton filo mou ton leo. 8elw na fero ena ford maveric 2.000cc.

-an 8elei kapoios as apantisei ti paizei sxetika me ta tzip.

-episis diavasa pio prin kei oson afora to kostos tis platformas gia na forto8ei ena autokinito apo germania, exo akousei oti anerxetai giro sta 800euros.

-episis lusi gia pio ftini lisi pou polloi anarotiountai, mporei na pai3ei sti germania fakellaki ston germano mantra wste na upotimologisei to timologio agoras kai me to antistoixo fakellaki ston ellina ektelonisti na perasei to ama3i me xamilotero kostos ektelwnismou. etsi glitwneis kana 3 xiliaro, alla opws proanafer8ike prepei na kaneis enan ektelwnisti kollito sou.

-auta euxaristw poli

Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous. eimai kainourios sto forum kai apla exw tin idia aporia me ton filo mou ton leo. 8elw na fero ena ford maveric 2.000cc.

-an 8elei kapoios as apantisei ti paizei sxetika me ta tzip.

-episis diavasa pio prin kei oson afora to kostos tis platformas gia na forto8ei ena autokinito apo germania, exo akousei oti anerxetai giro sta 800euros.

-episis lusi gia pio ftini lisi pou polloi anarotiountai, mporei na pai3ei sti germania fakellaki ston germano mantra wste na upotimologisei to timologio pwlisis kai me to antistoixo fakellaki ston ellina ektelonisti na perasei to ama3i me xamilotero kostos ektelwnismou. etsi glitwneis kana 3 xiliaro, alla opws proanafer8ike prepei na kaneis enan ektelwnisti kollito sou.

-auta euxaristw poli

euxaristw ek twn proterwn
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια.. ο πατερασ μου σκεφταιται να αγορασει απο γερμανια ενα jeep cherokee που εχει βρει μοντελο 06 το 2.8CRD diesel γνωριζει κανεις αν αυτο το μοντελο ειναι euro 4? κ αν αυτο το μοντελο εβγαινε κανονικα σε παραγωγη στη ελλαδα η' θα πρεπει να περασει απο κατι ελεγχους που ακουσα πωσ κανουν σε αμαξια τα οποια δεν εχουν εισαχθει ποτε στηλ ελλαδα απο επισημους αντιπροσωπουσ.. ευχαριστω πολυ
Link to comment
Share on other sites

kalispera se olous. eimai kainourios sto forum kai apla exw tin idia aporia me ton filo mou ton leo. 8elw na fero ena ford maveric 2.000cc.

-an 8elei kapoios as apantisei ti paizei sxetika me ta tzip.

-episis diavasa pio prin kei oson afora to kostos tis platformas gia na forto8ei ena autokinito apo germania, exo akousei oti anerxetai giro sta 800euros.

-episis lusi gia pio ftini lisi pou polloi anarotiountai, mporei na pai3ei sti germania fakellaki ston germano mantra wste na upotimologisei to timologio agoras kai me to antistoixo fakellaki ston ellina ektelonisti na perasei to ama3i me xamilotero kostos ektelwnismou. etsi glitwneis kana 3 xiliaro, alla opws proanafer8ike prepei na kaneis enan ektelwnisti kollito sou.

-auta euxaristw poli

 

Μην δώσεις κανένα φακελάκι σε κανένα από όσους αναφέρεις-θα πάει άδικα.

Α)Ο μαντράς της γερμανίας μετά χαράς θα σου κόψει μικρότερο τιμολόγιο πώλησης από οσα πραγματικά θα πληρώσεις.Ετσι μειώνει τα κέρδη του στην εφορία.Να μη σου πώ οτι αν δουλεύουν όπως οι έλληνες μαντράδες , θα είναι δύσκολο να βρείς μαντρά να σου κόψει τιμολόγιο ακόμα και με την πραγματική αξία του αυτοκινήτου!!!

Β)Οσο μικρό τιμολόγιο αγοράς και αν εμφανίσεις στο τελωνείο , θα φορολογηθείς με βάση κάποιους πίνακες ελάχιστης αξίας που έχει το τελωνείο.Εσένα μπορεί να στο χάρισαν το αυτοκίνητο-δεν θα πληρώσεις τελωνείο?Συνήθως η ελάχιστη αυτή αξία είναι κοντα ή και πιο πάνω από την τιμή που θα το αγοράσεις εσύ.

 

Οσο για τα τζίπ φορολογούνται κανονικά όπως όλα τα αυτοκίνητα-από όσο ξέρω τουλάχιστον γιατί δεν έχω διαβάσει κάτι διαφορετικό στις εγκυκλίους που κυκλοφορούν.

Link to comment
Share on other sites

Paidia mipws gnwrizei kaneis thn ergostasiaki axia enos chrysler crossfire?? sthn germania ta poulane 4etias 14000 euro.. Yparxei periptwsh o foros na einai gyrw sta 7000 opws to ypologisa etsi wste na to parw me 21000?? Ligo xlwmo mias kai einai 3200 kyvika.. an xerei kaneis as mou pei.. ;)

Ρίχνοντας μια ματιά στον κατάλογο με τις μέγιστες και ελάχιστες εργοστασιακές τιμές, το μόνο αυτοκίνητο chrysler που έχει τον ίδιο κυβισμό με το crossfire (3199) έχει εργοστασιακή τιμή 37615€. Αν θεωρήσουμε ότι πράγματι αυτή είναι η εργοστασιακή τιμή και δεν κάνω λάθος, τότε το τέλος ταξινόμησης θα εφαρμοσθεί επάνω σε αυτή τη τιμή μιας και είναι και η υψηλότερη, άρα για ένα μοντέλο 2004 με περίπου 90000 χιλ. υπολόγισε περίπου 12000€ τελωνείο, ελπίζω πάντως να κάνω λάθος. Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει πάρε ένα τηλ στο αρμόδιο γραφείο (αν καταφέρεις να πιάσεις γραμμή) για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνοντας μια ματιά στον κατάλογο με τις μέγιστες και ελάχιστες εργοστασιακές τιμές, το μόνο αυτοκίνητο chrysler που έχει τον ίδιο κυβισμό με το crossfire (3199) έχει εργοστασιακή τιμή 37615€. Αν θεωρήσουμε ότι πράγματι αυτή είναι η εργοστασιακή τιμή και δεν κάνω λάθος, τότε το τέλος ταξινόμησης θα εφαρμοσθεί επάνω σε αυτή τη τιμή μιας και είναι και η υψηλότερη, άρα για ένα μοντέλο 2004 με περίπου 90000 χιλ. υπολόγισε περίπου 12000€ τελωνείο, ελπίζω πάντως να κάνω λάθος. Αν πραγματικά σε ενδιαφέρει πάρε ένα τηλ στο αρμόδιο γραφείο (αν καταφέρεις να πιάσεις γραμμή) για να είσαι σίγουρος.

Τώρα που τον ξανακοίταξα, μάλλον η εργοστασιακή του αξία είναι περίπου 25000€ άρα και τέλος ταξινόμησης περίπου 8000€, πρέπει να είναι το όχημα με κωδικό ΖΗ που ξεκινά να εμφανίζεται από 2004 και ύστερα όπως και το crossfire.

Link to comment
Share on other sites

το crossfire εχει σαν ονομα μοντελου "ΖΗ"

ψαξε στον καταλογο και θα δεις ποσο ειναι η εργοστασιακη τιμη του...κανα 30αρι θυμαμαι οταν το εψαχνα κι εγω....πολυ καλη επιλογη αλλα σκεψου 3 πραγματα

1)ποιοτητα εσωτερικου

2)καταναλωση

3)μεταπωληση

 

παντως η τιμη του ειναι super ακομα και τα τελη ταξινομησης φτασουν κανα 10αρικο χιλιαδες ευρω

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...