Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ολοι πληρώνουν τα ίδια ποσά για εκτελωνισμό.Κανένας δεν πληρώνει λιγότερο επειδή φέρνει πολλά αυτοκίνητα.Ισα ισα που η μάντρα θα πληρώσει και ΦΠΑ επιπλέον του εκτελωνισμού ,τον οποίο θα εισπράξει μετά από εσένα που θα αγοράσεις το αυτοκίνητο!

Αντίθετα αν εισάγεις μόνος σου το αυτοκίνητο δεν πληρώνεις ΦΠΑ γιατί τον έχεις πληρώσει στο εξωτερικό (για χώρες ΕΕ).

Το μόνο που κερδίζουν οι μάντρες είναι οτι ενδεχομένως να μην εκτελωνίζουν προκαταβολικά το αυτοκίνητο δεσμεύοντας χρήματα ,αλλά να περιμένουν να ''πωληθεί'' και μετά να πληρώνουν τον εκτελωνισμό.

Το δικαίωμα αυτό το να πληρώνουν το τελωνείο στην πώληση το έχουν μόνο οι μάντρες που είναι τελωνειακές αποθήκες, όλοι οι άλλοι πρέπει να το εκτελωνίσουν μέχρι τις 15 του μήνα από την ημερομηνία που πήρε ΔΑΟ

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι.Εχεις δίκιο απλά δεν το ανέφερα για λόγους απλούστευσης και να μην μπλέκουμε με έννοιες όπως ''τελωνειακή αποταμίευση'' κτλ.
Link to comment
Share on other sites

Αν φέρει κάποιος αυτοκίνητο από Γερμανία και έχει 3 παιδιά,ισχύει ότι δεν πληρώνει τελωνείο, ή είναι ράδιο αρβύλλα;:confused:
Link to comment
Share on other sites

παιδιά ενδιαφέρομαι να φέρω ενα bmw 318 cabrio 2004 μοντέλο από γερμάνια. Μήπως κάποιος γνωρίζει ποια είναι η εργοστασιακή τιμή (cif) βάση της οποίας θα πληρώσω τους δασμούς?ενα bmw 318 cabrio 2002 μοντέλο πληρεί τις προδιαγραφές EURO4??, ισχύει κάτι που έχω ακούσει ότι με μια βεβαίωση από τον πωλητή για τα καυσαέρια, κάνεις την δουλειά σου ? Γενικά πως πιστοποιείται το euro 4?(Επιβατικά οχήματα ΙΧ της δ.κ. 87.03 που πληρούν τις προδιαγραφές της οδηγίας 98/69/Ε.Κ. ή μεταγενέστερης).
Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος τρόπος πιστοποίησης των προδιαγραφών ρύπων είναι η άδεια κυκλοφορίας.Ισχύει οτι γράφει η άδεια και τίποτα άλλο.Οτι βεβαίωση και να σου δώσει ο πωλητής ή οποιοσδήποτε άλλος ,δεν ισχύει για το ελληνικό κράτος.Για όποιο αυτοκίνητο και αν ενδιαφέρεσαι πρώτα κοίταξε την άδειά του και δείξε και μια φωτοτυπία της στον εκτελωνιστή σου για σιγουριά.

Το μοντέλο 2002 δεν θα είναι euro 4 ,αλλά το 2004 μπορεί και να είναι.Γενικά πρίν το 2004 μοντέλο δύσκολο να είναι euro 4 αλλά όχι απίθανο.Είπαμε,για σιγουριά κοίτα την άδεια κυκλοφορίας γιατί κανένας δεν μπορεί να στο βεβαιώσει υπεύθυνα χωρίς να την δεί και αν το αγοράσεις και ειναι προηγούμενης οδηγίας ρύπων ,θα το ''μετανοιώσεις'' πικρά γιατί θα το πληρώσεις χρυσάφι για να το εκτελωνίσεις....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση, οσον αφορα την εισαγωγη απο αμερικη, το φπα ειναι 19%?Σε ποια χωρα το πληρωνουμε?Α και υπολογιζεται με βαση το τιμολογιο που θα μας δωσει ο αμερικανος?Να βαλει μικροτερη τιμη αγορας στο τιμολογιο ωστε να πληρωσουμε πιο λιγο φπα γινεται?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους!

ποσο περιπου κυμαινεται ο εκτελωνισμος για μια BMW 320D και 316 απο γερμανια?

μοντελα 2004-2006?

ποιο πανω διαβασα κατι για 3 τεκνα δεν υπαρχει εκτελωνισμος!

ισχυει αυτη την στιγμη?

παιζει ρολο αν ειναι ανηλικα η ενηλικα?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Τώρα και για όλες τις κατηγορίες EURO...

 

http://rapidshare.com/files/87609734/TELWNEIO_EURO.xls.html

 

esi to ftiaxes?

 

k sto parakatw oi axies autokinhtwn gia 05-06

http://rapidshare.com/files/73157209/MIN_MAX_OXHMATA_2005_2006.pdf

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια δηλαδη!

ποσο θα ειναι ο εκτελωνισμος για μια BMW 320d με 80000χλμ 2004 με 2005 μοντελο

και ποσο για μια BMW 316i 2004 με 2005 μοντελο με 80000 χλμ ?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Thelo na fero ena amaksi apo germania! Poso tha kostisei o ektelonismos? P.x. to amaksi pou thelo na paro eine to nissan 200sx 1800cc i 2000cc modelo apo 89 eos 93..

 

Stis mixanes ti kostizei o ektelonismos?

 

iparxoun diafora kolpa ladomata ktl gia na glitonomai tipota?

 

εγω σου λεω αν μενεις μονιμα εξωτερικο&αποφασισεις να γυρισεις ελλαδα!!οχι να μπαινοβγαινεις&ανα εξη μηνες να καθεσαι μεσα ή εξω...:)

 

loipon...thelo na fero amaksi apo germania kai na to exo me germanikes pinakides.pios tha me elenksi an vgika apo tin ellada i oxi,kai pos tha to kataferun afto apo tin stigmi pu an den kano lathos ta sinora einai anikta.:!:defteron prepi na einai asfalismeno sto eksoteriko kai na plirono ola ta eksoda stin germania??kai episis tora kati akoma parakalo:!:an ferume ena metaxirismeno plironume apo 2000cc kai ano to 50%tis axias tu timologiou ean to agorasi enas filos mu germanos kai to valei stin eteria tu meta bori aftos na mu kopsi ena timologio poli pio ftino apo oti to pirame!!!!

 

sas parakalo an borite voithiste

Link to comment
Share on other sites

loipon...thelo na fero amaksi apo germania kai na to exo me germanikes pinakides.pios tha me elenksi an vgika apo tin ellada i oxi,kai pos tha to kataferun afto apo tin stigmi pu an den kano lathos ta sinora einai anikta.:!:

 

αυτο ηθελα να ρωτήσω και εγώ και γενικότερα αν δεν εκτελωνιστει και συνεχισεις να το κυκλοφορεις με γερμανικες πινακίδες αλλα εχεις δηλωσει μονινος κατοικος π.χ. γερμανιας (και αν δεν εισαι) τοτε τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που παρακολουθεί να βοηθήει :

1. Το αρχείο http://rs292gc2.rapidshare.com/files/87609734/1181649/TELWNEIO_EURO.xls δεν ανοίγει χωρίς προ-πληρωμή . Που να βρώ τώρα κάρτα ;

2. Τι είναι το περίφημο EWG ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΚΑΘΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ;

3.Μπορώ να οδηγήσω μόνος μου με πινακίδες "τσόλ" το αυτοκίνητο που θα(αν) αγοράσω ;

4. Αν στο 2 όχι μπορεί να μου το φέρει ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ μια νταλίκα ή θα πάει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στο τελωνείο ;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

http://rs292gc2.rapidshare.com/files/87609734/1181649/TELWNEIO_EURO.xls δεν ανοίγει χωρίς προ-πληρωμή . Που να βρώ τώρα κάρτα ;

 

To arxeio to exw anevasei egw kai den thelei kamia proplhrwmh

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

To arxeio to exw anevasei egw kai den thelei kamia proplhrwmh

Ευχαριστώ πολύ ....αλλά δεν κατεβαίνει. Ψάχνει να το βρεί και είτε καταβάζει το εικονίδιο είτε τίποτα.

Σε παρακαλώ , αν δεν είναι πρόβλημα , στείλτο μου ¨: dpetro@in.gr

 

Ευχαριστώ και καλό βράδυ .

 

Α! και κάτι τελευταίο

Μου στέλνει ένας Γερμανός ένα EEC CoC (Certificate of Conformity ) που γράφει πως το αυτοκίνητο κατασκευάστηκε 7/02 και ταξινομήθηκε 4/04 (Λογικό) . Ομως αναφέρει στη κλάση ρύπων 98/69/EC χωρίς να αναφέρει την φάση Α ή Β .

Τι γίνεται τότε ;

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που παρακολουθεί να βοηθήει :

1. Το αρχείο http://rs292gc2.rapidshare.com/files/87609734/1181649/TELWNEIO_EURO.xls δεν ανοίγει χωρίς προ-πληρωμή . Που να βρώ τώρα κάρτα ;

2. Τι είναι το περίφημο EWG ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΙ ΚΑΘΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ;

3.Μπορώ να οδηγήσω μόνος μου με πινακίδες "τσόλ" το αυτοκίνητο που θα(αν) αγοράσω ;

4. Αν στο 2 όχι μπορεί να μου το φέρει ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ μια νταλίκα ή θα πάει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στο τελωνείο ;

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

1)Το αρχείο υπάρχει κανονικά και λειτουργεί...Πάτα εκεί που λέει ''free''

2)Δεν ξέρω

3)Βεβαίως και μπορείς.Δεν μπορεί κανένας άλλος πλήν αυτού στου οποίου το ονομα ειναι η πινακίδα.

4)Η νταλίκα σπίτι σου θα στο φέρει αλλά πρώτα θα δηλωθεί στο τελωνείο εισόδου οτι μπήκε το όχημα στη χώρα.Μετά έχεις περιθώριο έως και 45 μέρες να πληρώσεις εκτελωνισμό.

 

Ευχαριστώ πολύ ....αλλά δεν κατεβαίνει. Ψάχνει να το βρεί και είτε καταβάζει το εικονίδιο είτε τίποτα.

Σε παρακαλώ , αν δεν είναι πρόβλημα , στείλτο μου ¨: dpetro@in.gr

 

Ευχαριστώ και καλό βράδυ .

 

Α! και κάτι τελευταίο

Μου στέλνει ένας Γερμανός ένα EEC CoC (Certificate of Conformity ) που γράφει πως το αυτοκίνητο κατασκευάστηκε 7/02 και ταξινομήθηκε 4/04 (Λογικό) . Ομως αναφέρει στη κλάση ρύπων 98/69/EC χωρίς να αναφέρει την φάση Α ή Β .

Τι γίνεται τότε ;

Και πάλι ευχαριστώ

 

Είναι με προδιαγραφές ρύπων euro3-ως εκ τούτου δεν συμφέρει, ξέχνα το το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

με τα κιτ car(αυτα που παιρνεις διαλυμενα&τα συναρμολογεις εσυ) τι παιζει?ξερει κανεις?
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια μια ερωτηση... Ενταξει δυο για την ακριβεια!

 

Αν κατεβασω καινουριο αυτοκινητο απο Γερμανια ,της κουτας, πληρωνω τελωνειο?

 

Εχει διαφορα αν το αγορασω καινουριο απο την αντιπροσωπεια η το βρω ετοιμοπαραδοτο απο εμπορο στη Γερμανια?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειχα διαβασει σε προηγουμενες σελιδες αν ειναι καινουριο θα μου επιστραφει ο φπα της Γερμανιας και πληρωνω μονο το φπα της Ελλαδας ή μηπως αν τους πω εκει οτι θα παει Ελλαδα το αμαξι δε πληρωνω εκει καθολου φπα .... ισχυει αυτο?

 

Δηλαδη τελωνειο εδω ελλαδα πληρωνω μονο το φπα, τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

ενδιαφέρομαι να φέρω μεταχειρισμένη μοτοσυκλέτα harley softail 1450 κ.ε,2005, $10000 από usa απο εμπορο αλλά με όσους έχω μιλήσει (εκτελωνιστές και μη) δε μου απαντανε με ακριβεια για το συνολικο φορο που θα πληρωσω κατα την εισαγωγη στην ελλαδα παρα μονο μου λενε οτι δε με συμφερει.

Μπορει κάποιος να μου απαντήσει τι τέλη θα μου επιβάλουν και πόσο περίπου θα κοστίσει παραπάνω?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

νομιζω ειχα διαβασει σε προηγουμενες σελιδες αν ειναι καινουριο θα μου επιστραφει ο φπα της Γερμανιας και πληρωνω μονο το φπα της Ελλαδας ή μηπως αν τους πω εκει οτι θα παει Ελλαδα το αμαξι δε πληρωνω εκει καθολου φπα .... ισχυει αυτο?

 

Δεν πρόκειται να σου επιστραφεί κανένα ΦΠΑ. Αν ήταν έτσι θα ψωνίζαμε όλοι με τιμές Γερμανίας χωρίς ΦΠΑ, θα δίναμε το ΦΠΑ στην Ελλάδα και τέλος...

 

Δηλαδη τελωνειο εδω ελλαδα πληρωνω μονο το φπα, τιποτα αλλο?

 

Όχι βέβαια, απλά πληρώνεις ΚΑΙ το ΦΠΑ εκτός του τέλους ταξινόμησης που πληρώνεις σε κάθε περίπτωση...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για τις συμβουλές σας..

Να ζητήσω συγνώμη προκαταβολικά για το αν έχει απαντηθεί κάτι ανάλογο εδώ ,

αλλά θα ήθελα να μου πείτε πόσο (περίπου) θα μου κοστίσει αν πάω και φέρω εγώ ο ίδιος αυτό το αυτοκίνητο απο Γερμανία.

Εννοείτε δεν ρωτάω εισιτήρια για Πάτρα-Ανκόνα :p αλλά για εκτελωνισμούς-πινακίδες κλπ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,ελπίζω να με βοηθήσετε.

http://eng.autoscout24.com/home/index/detail.asp?ts=6787603&id=lmsdwxug34vf&sc=&make=50&model=1884&pricefrom=0&euroto=25000&zip=

Treat me like i treat you..
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και συγχαρητήρια για τις συμβουλές σας..

Να ζητήσω συγνώμη προκαταβολικά για το αν έχει απαντηθεί κάτι ανάλογο εδώ ,

αλλά θα ήθελα να μου πείτε πόσο (περίπου) θα μου κοστίσει αν πάω και φέρω εγώ ο ίδιος αυτό το αυτοκίνητο απο Γερμανία.

Εννοείτε δεν ρωτάω εισιτήρια για Πάτρα-Ανκόνα :p αλλά για εκτελωνισμούς-πινακίδες κλπ.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας,ελπίζω να με βοηθήσετε.

http://eng.autoscout24.com/home/index/detail.asp?ts=6787603&id=lmsdwxug34vf&sc=&make=50&model=1884&pricefrom=0&euroto=25000&zip=

 

Einai EURO 3 opote....ksexna to...!!!

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

παιδες μια βοηθεια...

ενδιαφερομαι για Α3-Α4 απο γερμανια ... ειδα αυτα

Α4

Α3

και αυτα απο ιταλια

Toyota Corolla

307 1

307 2

Α3

ποσο περιπου θα μου βγουν ?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...